Piec grzeje a kaloryfery zaledwie letnie

Strona główna Forum Pomoc techniczna Piec grzeje a kaloryfery zaledwie letnie

Oglądasz 14 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #68215
      Marcin Hesse
      Uczestnik

      Witam! Jestem nowym użytkownikiem pieca Q Eko Duo 17. Mam tysiąc pytań, ale zacznę od początku.

      Piec jest w nowym domku jednorodzinnym 150 m kw ogrzewanych. W tym 80 m kw podłogówki przede wszystkim na parterze oraz 7 grzejników w pomieszczeniach. Budynek ocieplony 15 cm, dach jeszcze nie. Tynki i posadzki wylane 3 miesiące temu.

      Mam nowy piec polecany przez mojego wykonawcę ale zupełny brak zaufania do instalatora, który mnie zostawił z problemami i chyba nawet nie wie jak je rozwiązać.

      1. Problem przewijający się prawie na każdym forum – niedopalony ekogroszek – popiół w śladowych ilościach
      2. Piec grzeje a kaloryfery letnie
      3. Nie wiem czym jest temperatura na zaworze i za co odpowiada – już wiem 🙂

      Ach i moje nastawy:
      Temperatura pieca: 65
      Histereza: 2
      Temp. Zał. Pomp. CO: 50
      Pompa CWU – wyłączona
      Czas Pracy Podajnika: 10 sec
      Czas Pauzy Podajnika: 60 sec
      Czas Dmuchawy Podt.: 5 s
      Krotność Podawania: 2
      Czas Oczekiwania: 10 min
      Obroty Dmuchawy: 2
      Obroty Dmuchawy Podt.: 1
      Czas Przesypywania: 5 min
      Szczelina 2 cm

    • #68230
      Marcin Hesse
      Uczestnik

      Mam wrażenie, że czujnik powrotu jest zamontowany w złym miejscu, proszę o radę

      Przy okazji widok na palnik

      Attachments:
    • #68229
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Czujnik powrotu masz źle podłączony, powinien być wydaję mi się na powrocie do kotła. Druga sprawa, na podłogówce masz osobne podmieszanie, czy realizuje to ten zawór 4D? Jeśli tak to grzejniki będą letnie. Zrób zdjęcia rozdzielacza lub zaworu 3D.

    • #68228
      Marcin Hesse
      Uczestnik

      Tak jest jak mówisz, już wiem o co chodzi. Teraz tylko myślę, że lepiej by było mieć takie dwa zawory, jeden na podłogówkę a jeden na kaloryfery. Chyba, że jest inne rozwiązanie.

      I teraz druga sprawa:
      W palniku paliwo dramatycznie nie dopala się tyko z jednej strony, a dokładnie od strony drzwiczek. Co jest tego przyczyną.
      Z tyłu palnika natomiast za mocno i tworzy się delikatny dołek.

    • #68227
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Tak jest jak mówisz, już wiem o co chodzi. Teraz tylko myślę, że lepiej by było mieć takie dwa zawory, jeden na podłogówkę a jeden na kaloryfery. Chyba, że jest inne rozwiązanie.

      Można to zrobić na dwa sposoby. Rozdzielacz z podmieszaniem albo 3D termostatyczny lub z siłownikiem.
      Powinien być przed pompą od podłogówki wpięty bezpośrednio w powrót podłogówki. To drugie lepsze, można do tego sterować pogodowo.
      Na jaką temperaturę masz obliczone grzejniki?

      I teraz druga sprawa:
      W palniku paliwo dramatycznie nie dopala się tyko z jednej strony, a dokładnie od strony drzwiczek. Co jest tego przyczyną.
      Z tyłu palnika natomiast za mocno i tworzy się delikatny dołek.

      Jeśli masz retortę stałą to sprawdź czy masz uszczelnioną.

    • #68226
      Marcin Hesse
      Uczestnik

      Nie mam pojęcia na jaką temperaturę mam obliczoną? Przyszedł hydraulik i powiedział jak będzie dobrze i tyle. Może coś jest w projekcie domu, ale teraz zupełnie nie pamiętam.
      W każdym razie zawór otwiera się przy 35 st., przy okazji czy poprawne są nastawy zaworu ( czas pracy 10 s czas pauzy 20s)?

      Palnik mam stały, na początku był nieuszczelniony, potem poprosiłem o uszczelnienie i przy mnie instalator go uszczelniał odczekałem 2 godziny i rozpaliłem piec. Ale szlakuje w tym samym miejscu.

    • #68225
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Podaj jakie masz rozmiary grzejników, typ, powierzchnię do ogrzania oraz producenta. Być może masz grzejniki dobrane jak do kondensata i wtedy mogą być letnie.

      Ustawienia zaworu zależą od kilku czynników. Temperatura np. zależy od tego na jaka temperaturę była obliczona podłogówka oraz od warunków na zewnątrz. Czas pauzy trzeba dobrać do bezwładności samego czujnika a czas pracy do szybkości siłownika.

      Co do palnika to się nie wypowiem, mam obrotową retortę której nie trzeba uszczelniać.

    • #68224
      Marcin Hesse
      Uczestnik

      Temperatura na zaworze ustawiona jest na 35 st. a waha się miedzy 40 a 28 – czy tak może być?

      Mam grzejniki Purmo stalowe:
      Piwnica:
      1. 10 mkw grzejnik 120×60
      2. 10 mkw jw.
      Parter:
      1. salon 30 mkw – podłogówka + grzejnik 160×60
      2. Pokój 11 mkw – grzejnik 140×60
      3. Łazienka, kuchnia, przedpokój, wiatrołap – podłogówka
      Ogólnie 5 obiegów podłogówki
      Piętro:
      1. pokój 15 mkw – grzejnik 140×60
      2. pokój 16 mkw – jw.
      3. pokój 11 mkw. – grzejnik 120×50 + trochę podłogówki pociągniętej do garderoby
      4. hol i łazienka – podłogówka
      ogólnie 2 obiegi podłogówki

      Jeśli ktoś wie co może być przyczyną nierównego wypalania (np. serwis) to proszę o radę.

      Przy okazji kocioł ustawiony jest na 65 st – po przejściu w stan podtrzymania podnosi się temperatura do 72 st, czy tak może być?

    • #68223
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Temperatura na zaworze ustawiona jest na 35 st. a waha się miedzy 40 a 28 – czy tak może być?

      Zmniejsz czas pracy zaworu. Poobserwuj ile czasu potrzebuje czujnik by wychwycił zmianę położenia zaworu i do tego dopasuj czas pauzy.

      Mam grzejniki Purmo stalowe:
      Piwnica:
      1. 10 mkw grzejnik 120×60
      2. 10 mkw jw.
      Parter:
      1. salon 30 mkw – podłogówka + grzejnik 160×60
      2. Pokój 11 mkw – grzejnik 140×60
      3. Łazienka, kuchnia, przedpokój, wiatrołap – podłogówka
      Ogólnie 5 obiegów podłogówki
      Piętro:
      1. pokój 15 mkw – grzejnik 140×60
      2. pokój 16 mkw – jw.
      3. pokój 11 mkw. – grzejnik 120×50 + trochę podłogówki pociągniętej do garderoby
      4. hol i łazienka – podłogówka
      ogólnie 2 obiegi podłogówki

      Grzejniki C22?(dwupłytowe)

      Jeśli ktoś wie co może być przyczyną nierównego wypalania (np. serwis) to proszę o radę.

      Przy okazji kocioł ustawiony jest na 65 st – po przejściu w stan podtrzymania podnosi się temperatura do 72 st, czy tak może być?

      Za mały odbiór ciepła jest i dlatego tak podbija. Zawór 4D miesza do temperatury 35st i reszta wraca do pieca. Powinieneś zrobić osobne podmieszanie dla podłogówki. wtedy z zaw 4D wychodzi np 55st idzie w obieg grzejnikowy a podłogówka jest osobno podmieszana. W tej chwili nie możesz podnieść zabardzo bo możesz uszkodzić sobie posadzki. Temperatura w podłogówce nie powinna przekraczać 55st. Zazwyczaj jest max 36st. Chyba, że podłogówkę masz na RTL’ach. Zrób zdjęcie rozdzielacza.

    • #68222
      Marcin Hesse
      Uczestnik

      rozdzielacz wygląda tak (zdjęcie z neta) jak w załączniku;
      a grzejniki c22

      Attachments:
    • #68221
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      rozdzielacz wygląda tak (zdjęcie z neta) jak w załączniku;
      a grzejniki c22

      Głowice termostatyczne masz na tych grzejnikach? Grzejniki są duże więc mogą być letnie. Pytanie czy w pomieszczeniach jest ciepło. Powiedz mi czy przed zaworem 4D na zasilaniu wpięte jest tylko CWU czy obieg grzejnikowy też?

    • #68220
      Marcin Hesse
      Uczestnik

      Wydaje mi się (98%) że tylko obieg grzejnikowy – muszę się przyjrzeć. A w chałupce jest ciepło.

      Głowice na grzejnikach są, na rozdzielaczu podłogówki też.

      Czy rozwiązaniem może być termostat na podłogówce, który na przykład nie przepuści temperatury którą puszczę na grzejniki.

    • #68219
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Na powrotach podłogówki masz zawory RTL?

    • #68218
      Marcin Hesse
      Uczestnik

      Sprawdziłem. Za zaworem jest pompa do grzejników i podłogówki razem.
      Przed zaworem do CWU.

    • #68217
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Wstaw zdjęcie rozdzielacza u Ciebie, na powrotach pętli podłogówki są te RTL’e ?

Oglądasz 14 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.