Szlaka i sadza

Strona główna Forum Pomoc techniczna Szlaka i sadza

  • Ten temat ma 17 odpowiedzi, 5 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 9 lat temu przez Marcin.
Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #68196
      dzerix
      Uczestnik

      Witam.
      Jestem posiadaczem pieca Q Eko Duo 17 od 3 miesięcy .Polecił mi go kolega który tez go mi montował.
      Paliłem 2 miesiące drzewem,a od 3 tygodni pale ekogroszkiem ze źródła gdzie bierze większość sąsiadów,jego kal.28tys kal,suchy w workach jutowych.
      Piec niby chodzi ok ale mam problem ze szlaka oraz sadza której się uzbierało dość sporo przez te 3 tyg.(zdjęcia poniżej) Byc możne to przez parametry które mam ustawione na piecu ale to musiałbym skonsultowac z serwisem.Parametry na których chodził piec podaje ponizej. Dzis piec całkowicie wyczysciłem ale juz nie odpalałem odpale w srode po południu byc moze z nowymi parametrami.

      Jeszcze jedno po jakims miesiacu palenia podczas wywalania popiołu po spalonym drzewie wysypałem z popielnika połowę białej j uszczelki jest dosc twarde to raczej nie silikon,nie mam pojecia skad to jest (zdjecie ponizej).

      Moje dotychczasowe parametry.Dmuchawa WPA07
      -czas pauzy podajnika 60s
      -czas oczekiwania 5 min
      -krotność podawania 2
      -czas przesypu 7
      -czas pracy podajnika 10

      -histereza kotła 2

      -obroty dmuchawy 1
      -obroty dmuchawy wzrost 3
      -obroty dmuchawy podtrzymania 2
      -czas dmuchawy podtrzymania 10

      szcelina na mduchawie jak na zdjeciu.
      Tem na kotle 55 stopni

      Pozdrawiam
      h08f3454.JPG

      h3d0360a.JPG

      hd3956aa.JPG

      he5139bf.JPG

      hb909dc8.JPG

      hd3be726.JPG

      h4f13293.JPG

      h7510684.JPG

    • #68214
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł należy czyścić co najmniej raz w tygodniu, ponieważ każdy milimetr sadzy to mniejsza sprawność przekazywania ciepła do wody.

      Zmień parametry:
      Czas pauzy podajnika – 50 s
      Czas przesypu – 5 min
      Obroty dmuchawy – 2 (przysłona otwarta na 2 cm)
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Obroty dmuchawy wzrost – 1
      Czas dmuchawy podtrzymania – 5 s
      Temperaturę na kotle podnieś do 65oC, a temperaturę instalacji reguluj zaworem mieszającym.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68213
      dzerix
      Uczestnik

      Witam.
      Dziekuje za szybka odpowiedz.
      Temperature w instalacji juz regulowałem bo tem. wody na podłogówke która szła była 60 stopni teraz juz idzie tylko 40.
      Pozostałe parametry zostawic bez zmian?i wie Pan moze skąd sie wzieła połówka tej białej uszczelki.

      Pozdrawiam

    • #68212
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nie wiem skąd jest ta uszczelka, ponieważ jedyne uszczelki w postaci sznurów ceramicznych montowane są w drzwiach. Jest jeszcze sznur uszczelniający pokrywę dolną komory powietrznej – lecz bez jej odkręcenia nie ma prawa wypaść.

      Myślę, że jeżeli masz nowy dom o dobrej izolacji tom temperatura na podłogę nie powinna być wyższa niż 30oC.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68211
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      A nie jest to uszczelnienie korpusu pieca z podajnikiem? Nie wygląda co prawda na to bo tam też sznur. Może ktoś silikonem przy składaniu zapaćkał.

    • #68210
      dzerix
      Uczestnik

      Sam nie wiem na srodku jest odcisniety rowek czyli gdzies była raczej wcisnieta,a paliłem drzewem wtedy nic nie wkładałem innego (zadnych smieci)

      Pozdrawiam

    • #68209
      dzerix
      Uczestnik

      Witam.
      Po niedzieli wstawię zdjecia z pracy pieca z parametrami podanymi przez serwis,

      CZy do palenia drzewem mają byc takie same parametry dmuchawy jak do palenia ekogroszkiem?czy cos trzeba by zmienic np obnizyc temperature pieca z 65 na 60 ?

      Pozdrawiam

    • #68208
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przy spalaniu drewna obroty dmuchawy należy ustawić w taki sposób, aby temperatura nie wzrastała zbyt szybko. Wstępnie sugeruję ustawić takie same obroty jak podczas spalania na palniku. Rozpalanie należy realizować przy zamkniętych drzwiach.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68207
      dzerix
      Uczestnik

      Witam.
      Narazie spalanie ecogroszku przebiega raczej prawidłowo wczoraj zakupiłem Eko w nowym zródle o wyzszej kalorycznosci.Przejde na niego za dwa dni to napisze czy wszystko spala sie jak nalezy.
      Ale mam pytanie odnosnie przejscia pieca na okres letni.Są dni ze tem wzrasta juz na 10 stopni i nie ma co grzac w domu az tak mocno wtedy zakrecam grzejniki .Czy na piecu tez trzeba przestawiac cos?

    • #68206
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł może pracować na tych samych ustawieniach. W związku z dłuższą pracą w trybie podtrzymania żaru możesz jedynie zmniejszyć czas oczekiwania o 1-2 min.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68205
      dzerix
      Uczestnik

      Witam.
      Mam pewien problem.Po wyczyszczeniu pieca z sadzy po spalaniu ekogroszku chciałem Spalic resztę drzewa co mi zostało .No i po dwóch dniach palenia drzewem cała górna czesc pieca jest cala w smole tem na piecu 65 wentylator jak na ekogroszku na 1.paliłem juz drzewem 3 miesiace i nie było nic podobnego ale na dworze było znacznie chłodniej niz teraz i wszystkie grzejniki miałem otwarte.Teraz mam otwarte tylko 4 grzejniki a tem na piecu wzrasta po rozpaleniu do 80 stopni .Czy jest jakas rada na to? i czy moge te smołe jakos zlikwidowac.
      Ponizej zdjecia.

      Pozdrawiam

      Jerzy
      hd553f70.JPG

      hfeffef3.JPG

      h5b65954.JPG

    • #68204
      Marcin
      Uczestnik

      kolego, a ile tego drewna wrzuciłeś? było suche?

    • #68203

      Wrzucaj dużo suchych obierków po ziemniakach na żar przez kilka dni.

      Smołowanie też jest zjawiskiem zbyt małej ilości powietrza – np. jak kocioł wchodzi w stan podtrzymania i wyłącza się dmuchawa.

    • #68202
      dzerix
      Uczestnik

      Witam
      Gieronimo drzewo suche leży od roku w garażu może kilka kawałków było ciut mokre ale to by nic nie zmieniło.piec zaladowałem pełen w podtrzymaniu był po osiągnięciu tem jakieś 2,5 godz.

      Kridor być może że mało powietrza przesłona wentylatora otwarta jakieś 1 cm.Dzięki za radę nazbietam trochę obierek i będę sprawdzał.

      Pozdrawiam

    • #68201

      Witaj dzerix

      Możesz też przepalić węglem. Tylko musisz rozgrzać mocno kocioł. Tak mocno, aż płomień będzie prawie wchodził w czopuch.

    • #68200
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Smoła poprzez spalanie drewna w niedoborze tlenu. Prawdopodobnie kocioł na drewnie osiągał temperaturę i wyłączał się wentylator. Drewno ciągle jednak odgazowywało co przy braku powietrza do spalania skutkuje powstawaniem dużej ilości smoły.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68199
      dzerix
      Uczestnik

      Witam.
      Czyli jednym słowem nie pakować do pieca drewna do pełnego?tylko zawsze kilka kawałków?
      I czy jest jakis sposób oprócz podanych wczesniej usuniecia smoły choc chyba jest jej juz troche mniej .

      Pozdrawiam

    • #68198
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, może jakaś chemia?

      np.:
      http://www.hansaflame.pl/index.php?page=effektivnye-udaliteli-sazhi

      pewnie znajdziesz coś u siebie na miejscu.

      Wydaje mi się, że pakowane drewna do pełna też nie jest dobrym pomysłem.

      polecam poczytać:

      Jak pozbyć się smoły i sadzy

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.