Różnica w węglu

Strona główna Forum Pomoc techniczna Różnica w węglu

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #68181
      szames
      Uczestnik

      Mam kocioł Q Eko Duo25 do ogrzewania 120 metrów powierzchni i jak na razie eksperymentuję z rodzajem węgla. Ustawiony kocioł mam wg wskazań Serwisu, nastawa kotła 60 stopni, osiągana 63.
      Ale…..nie wiem, jaka jest róźnica między ekogroszkiem kamiennym, a brunatnym, bo w przypadku jednego i drugiego węgla 125 kg wystarcza mi na tydzień i to ponoć są wskazania niezłe.
      Ciepło jest również takie samo.
      Wiem, że jeden węgiel ma 25MJ a drugi 22MJ, ale jaka to jest dla mnie róźnica, bym to odczuł, nie wiem, w cenie? Długości spalania? Choć cena jest widoczna od razu, bo tona brunatnego kosztuje 600 zet, a kamiennego 1000. Czy któryś z nich ma gorszy wpływ na kocioł?

    • #68185
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W kotle różny węgiel możemy głównie poznać po jego spalaniu.
      W przypadku, gdy masz ustawienia do węgla kamiennego i wsypiesz węgiel kamienny na palniku będziesz miał kopiec żaru. W sytuacji, gdy do tych samych ustawień zastosujesz ekogroszek z węgla brunatnego na palenisku nie będzie kopca, a nisko schodzący żar szybko zniszczy elementy palnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68184
      szames
      Uczestnik

      Mam ustawiony kocioł na ekogroszek brunatny, ale kopca to specjalnie nie widać.
      Czy trzeba jakichś specjalnych ustawień, by na węglu kamiennym jechać dłużej, tzn. by 125 kg starczyło więcej, niż na tydzień?

    • #68183
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Masz duży kocioł jak na 120m2 nawet nieocieplonego budynku. Ja takim samym ogrzewam 260m2 a i tak jest przewymiarowany i to sporo. U mnie schodzi jakieś 130kg czeskiego na tydzień. Nie wiem czy dasz rade dużo niżej zejść ze spalaniem. Na pewno do węgla kamiennego musisz wydłużyć pauzę podawania i doregulować nadmuch. Kamienny musi dłużej poleżeć na palniku by się wypalił, szczególnie ten wysoko kaloryczny.

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.