Strona główna › Forum › Pomoc techniczna › Q Hit Plus 20KW Szybkie opadanie żaru
- Ten temat ma 11 odpowiedzi, 3 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 9 lat, 12 miesięcy temu przez ReD.
-
AutorWpisy
-
-
15 stycznia 2015 o 16:17 #67948ReDUczestnik
Witam.
Pisze do was z zapytaniem czy tez macie problemy z szybkim opadaniem żaru czy to przy węglu czy tez przy brykiecie. Otoz narzucam tak do polowy drugiego paska na tylniej sciance, dozucam pare kawalkow drzewa na to pare paskow na rozpalke i jak sie rozpali zamykam drzwi. Po niedlugim czasie jak wszystko fajnie sie rozpali dobija do temp zadanej i wlasnie pojawia sie juz problem z szynko nagrzewajacymi sie drzwami zaladunkowymi ( zaczynaja nawej strzelac )… Po okolo godzinie / dwoch schodze na dol otwieram drzwiczki by sprawdzic poziom paliwa i patzre ciemno… dotykam drzwiczek sa letniawe lecz slysze piszczenie pieca, wiec dotykam dolnych drzwiczek a one gorace jak… otwieram by sprawdzic co sie dzieje a zar spadl na sam dol a u gory robi sie jakby powloka blokujaca… po otwrciu owych drzwiczek nie idize ich zamknac… opadaja na lewa strone ( gdy piec ostygnie juz mozna je domknac lecz nadal sa prazechylone ). Sprawdzalem poziomica piec jest wypoziomowany dobrze lecz drzwi sa krzywo przykrcone. Czy moge sam wyregulowac drzwiczki i jak pozbyc sie szybko opadajacego zaru. Dodam tez ze sprawdzalem droznosc tylnich kanalow. jak bym zatkal dolny ruszt to pewnie by nimi wialo a tak to jest takie nijakie powietrze, zapalka sie pali tam spokojnie i wszystko wylatuje do popielnika.Uzywam raz dmuchawy raz miarkownika ciagu lecz na obu przypadkach jest tak samo, jedynie na cyzm spokojnie moge palic bez obawy o piszczenie, strzelanie i domykani drzwi to jest drzewo.
Czy ktos z was mial / ma tez taki problem i jakos sobie z tym poradzil ?
-
17 stycznia 2015 o 18:38 #67960MarcinUczestnik
Witam, a jakie masz ustawienia kolego? Masz tam jakiś sterownik?
-
19 stycznia 2015 o 00:47 #67959SERWIS1Opiekun forum
Witam
Jeżeli żar schodzi szybko to znaczy że dużo powietrza dociera do paleniska.
W pierwszej kolejności rozpalaj kocioł zawsze tylko przy użyciu dmuchawy lub klapki miarkownika – rozpalanie przy otwartych drzwiach przyspiesza schodzenie żaru do dołu i później już nic nie zrobisz.
Następnie zmniejszaj obroty maksymalne jak najniżej. W przypadku, gdy nadal będzie zbyt dużo powietrza musisz zmniejszyć ciąg kominowy – najlepiej regulatorem ciągu lecz jeżeli go nie posiadasz to na próbę otwórz wyczystkę komina w celu sprawdzenia sytuacji.Drzwiczki możesz doregulować luzując śruby przy zawiasie.
Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik -
19 stycznia 2015 o 22:25 #67958ReDUczestnik
Wybaczcie zapomnialem dodac swoje ustawienia.
Sterownik : 300
Temp zadana 65*C
Obroty max : 3
Obroty min : 1
Przerwa : 5.7 min
Czas przedmuchu : 10 secMiarkownikiem tak samo idzie i szybko opadaa w dol.
Co do ciagu kominowego niewiem czy jest za duzy, a nawet watpie w to bo gdy otworze drzwiczki na samej gorze na maksa to dym cofa sie do kotlowni, a jak przymnke je troche to wciaga spowrotem ( chyba ze to zalezy od zlej wentylacji i napowietrzenia kotlowni ).
Kolejne pytanie mam gdzie zalozyc czujnik temp powrotu ? na glownym powrocie do pieca czy na powrocie z zaworu do pieca ?
Co do wyczystki, dzis zmienilem troche ustawienia na takie :
Obroty max : 2
Obroty min : 1
Przerwa : 5.2 min
Czas przedmuchu : 7 secZobacze jak wyjdzie dzisiejsze palenie z takimi ustawieniami i wtedy otworze wyczystke i zobacze.
-
21 stycznia 2015 o 15:26 #67957SERWIS1Opiekun forum
Witam
Czujnik powrotu montujemy na rurze powrotnej przed samym kotłem. Służy on do ochrony powrotu przy użyciu dodatkowej pompy pomiędzy zasilaniem i powrotem.
Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik -
21 stycznia 2015 o 15:53 #67956ReDUczestnik
Z ustawieniami co pisalem wczesniej pali sie ok 12h lecz nie wypala wszystkiego, zostaje sporo niedopalonych kawalkow i w dalszym ciagu zar szybko spada i powstaje gorna warstwa blokujaca.
Z miarkownikiem to juz wogole dolne drzwiczki sie grzeja a zasypowe az strzelaja…
Po otwarciu drzwiczek ciag jest o wiele slabszy i przez otwarcie drzwiczek na samej gorze caly dym leci do kotlowni, po zamknieciu tylko jak otworze na maksa.
Tak wyglada w chwili obecnej podlaczenie czujnika :
-
21 stycznia 2015 o 16:58 #67955SERWIS1Opiekun forum
Witam
Czujnik montujemy przed samym kotłem (około 10 cm) na rurze powrotnej.
Niedopalone paliwo pozostaje poprzez szybko schodzący żar.
W jakim czasie kocioł osiąga temperaturę zadaną?
Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik -
21 stycznia 2015 o 17:17 #67954ReDUczestnik
Rożnie, zależy od tego jak szybko się rozpali, ale średnio to ok 1h.
Wogole przy nadmuchu na 1 a 10/12 nie widzę różnicy w rozpaleniu się wręcz przeciwnie uważam ze to bardziej wychładza i wygasa… Przy miarkowniku idzie łatwiej rozpalanie niż z dmuchawa lecz z miarkownikiem to drzwiczki strasznie nagrzewają i strzelają :/
Czyli czujnik mam na dobrej rurze podłączony ? czy powinien być a tej co wraca od zaworu 3d ?
-
22 stycznia 2015 o 12:28 #67953SERWIS1Opiekun forum
Witam
Rozpalanie z miarkownikiem ciągu nagrzewa Ci drzwi, ponieważ dostarczasz bardzo dużo powietrza co uwalnia dużą ilość energii i tym samym przyspiesza zaniżanie się żaru. Wydłuż trochę łańcuch, aby klapka tak mocno się nie otwierała.
Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik -
22 stycznia 2015 o 22:50 #67952ReDUczestnik
Tylko ze przy wydluzeniu nie dociagnie do temp. zadanej na miarkowniku / czujniku
-
23 stycznia 2015 o 12:17 #67951SERWIS1Opiekun forum
Witam
Wydłuż tylko o jedno oczko, nie powinno być takiej przepaści, że teraz osiąga temperaturę w ciągu godziny, a po wydłużeniu o kawałek temperatury w ogóle nie osiągnie.
Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik -
23 stycznia 2015 o 23:09 #67950ReDUczestnik
po skróceniu o 1 oczko temp spada o 10*C czyli np. zadana na miarkowniku 65 a jest 55…
-
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.