Das Pell jak ustawicpiec

Strona główna Forum Pomoc techniczna Das Pell jak ustawicpiec

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67939
      junges
      Uczestnik

      Witajcie,
      Mam Das Pell 20KW – zawór trójdrożny z regulatorem na podłogówkę – ogrzewam 130m2 podłogi – termostat na ekosterze na podłogówkę, 100m2 na grzejnikach – odzielny termostat CT-7
      Temp zadana -22C obniżona 20,5C. Obecne spalanie 35-50kg/dobę. Budynek docieplony 20cm steropianu. Nie widzę wiekszej różnicy czy -15C czy +5C.
      Ochrona powrotu zawór 4 drożny – z regulacją ręczną.

      Kolega podobny dom – grzeje ziemnym za paździenik i listopad zapłacił 300zł.
      U mnie w tym czasie – 1 tona peletu -900zł
      Patrząc na koszty 1kW z gazu ziem i peletu pelet powinien być porownywalny a wychodzi 3 razy drożej.
      Ciągle mam nadzieje, że to kwestia ustawień pieca.

      Ćwiczę różne ustawienia ale jeszcze nie znalazłem złotego środka.
      Mam wobec tego do Pytania na które być może już ktoś zna odpowiedzi.
      1) dla jakich temperatur kotłą – sprawność jest optymalna,
      W jakich temp warto pracowąć np: do 55 czy jednak 70 ?
      2) Próbowałem pracy ciągłej – 2 wygaszenia na dobę z małą mocą, ale wg. mnie nie jest to efektywne ekonomicznie bo wymiana grzałki jest kilka razy tańsze.
      Chcę teraz wypróbować strategie: grzej z max mocą, dopóki temp na termostatach nie zostanie osiągnięta, następnie wyłącz i czekaj na sygnał z termostatu.
      Jak co trzeba ustawić by piec w kółko się nie odpalał jak temp. spadnie mu o histerezę, mimo
      tego że temp. jest ok i termostaty nie dały mu sygnału ?
      3) Z jaką histerezą nalezy pracować by było ekonomiecznie ? Jak ją dobrać do instalacji ?
      4) Od jakiej temp załączać CO ny było ekonomicznie ? Jak dobrać tą temp do instalacji ?
      5) Czy ekonomiczniej jest nagrzać podłogówkę do zadanej temp. grzejąc 26-29C czy może wyżej na 40 ?
      Zakładając że grzeję dopóki nie osiągnę na temostacie zadanej temp. a późnej wyłączam pompę i czekam, aż będzie sygnał z termostatu.
      6) Jak rozpoznać lepszy jakościowo pelet ?
      7) Czy jest możliwość rozdzielenia histerezy CO od histerezy kotła ?
      8) Czy warto sterować piec pogodówką ?
      9) Jak powinien być ustawiony prawidłowo zawór 4 drożny ?
      10) Mam komin 200mm – jak sprawdzić czy moje ciepło nie ucieka nadmiernie kominem ?
      Gdyby się okazało się, że jest żle jak można przeciw działać.
      11) Mam Zetę, która zamykam – powietrze jest z garażu i kotłowni.
      Jakie jest Wasze doświadczenie z dostawą zimnego powietrza z podwórka jaki jest realny wpływ na spalanie ?

      Proszę o Wasze sugestię, może coś robię nie tam.

      pozdrawiam
      Krzysiek

    • #67947
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W pierwszej kolejności wykonaj przeważenie pelletu – uruchom podajnik w trybie ręcznym na 6 min podając pellet przykładowo do worka po pellecie, zważ go i pomnóż wynik razy 10. Otrzymasz rzeczywiste podawanie na Twoim pellecie, do którego będziemy mogli poprawić nastawy.

      Wstępnie biorąc pod uwagę Twój komin oraz zakładając podawanie na poziomie 10,5 kg/h wprowadź ustawienia.

      Moc nadmuchu 100% – 38%
      Praca podajnika 100% – 7s
      Moc nadmuchu 50% – 34%
      Praca podajnika 50% – 5 s
      Moc nadmuchu 30% – 28% ( w ustawieniach serwisowych należy obniżyć minimalna moc nadmuchu)
      Praca podajnika – 2,5 s

      Tryb regulacji – Standardoey
      Temperatura zadana – 70 oC
      Histereza kotła – 15oC

      Obniż temperaturę podłogówki na 25-28 oC (ewentualnie jeszcze niżej jeżeli budynek jest przegrzewany), aby termostat zbyt często nie wyłączał podłogówki, ponieważ każde ponowne nagrzewanie będzie wiązało się z większym zużyciem pelletu.

      Komin o średnicy 200 mm jest stanowczo przewymiarowany więc na pewno wyciąga ci ciepło. Zamontuj regulator ciągu kominowego.

      Pellet dobry jakościowo nie pozostawia szlaki na palniku. Cechy kaloryczności raczej tak łatwo nie ocenisz (jedynie poprzez porównanie ze spalaniem innego).

      Nie da się oddzielić Histerezy kotła od Histerezy CO.

      Doprowadzenie powietrza do kotłowni musi być stałe – zamykanie dopływu stałego powietrza do spalania wiąże się brakiem pełnego spalania i jest zabronione.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67946
      junges
      Uczestnik

      Dzięki za odpowiedz.

      Pelet przeważyłem dla 8mm – 11,6kg/h
      dla 6mm – 14kg/h.
      Podaj proszę nastawy dla jednego i drugiego rodzaju paliwa.

      Zabrakło mi jeszcze odp. na pytanie Od jakiej temp załączać CO ny było ekonomicznie ?

      Co do regulatora ciągu kominowego.
      Jak można zmiezyć wartość ciągu kominowego ?
      Czy wstawienie Regulatora ciągu kominowego zamiast drzwiczek wyczystki – 1,4 poniżej wejścia komina
      będzie dobrym rozwiązaniem. Czy lepiej rozwalać i wstawiać w dojściu do komina za czopuchem ?ysł

      Widziałem w jakimś wcześniejszych wykonaniu pieca HT metalowe elementy wkładane w piecu w wjeście do komina tak by untrudnić wejście plomienie do pieca.
      Czy można zastosować jako alternatywę – blachę przysłaniającą wejście do komina, które jest za 3 drzwiczkami pieca ?

      poxdtawiam
      Junges

    • #67945
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Parametry wstępne dla podawania 11,6 kg:
      Moc nadmuchu 100% – 38%
      Praca podajnika 100% – 6,5s
      Moc nadmuchu 50% – 34%
      Praca podajnika 50% – 5 s
      Moc nadmuchu 30% – 28%
      Praca podajnika 30% – 2,5 s

      Parametry wstępne dla podawania 14 kg:
      Moc nadmuchu 100% – 38%
      Praca podajnika 100% – 6 s
      Moc nadmuchu 50% – 34%
      Praca podajnika 50% – 4,5 s
      Moc nadmuchu 30% – 28%
      Praca podajnika 30% – 2 s

      Temperaturę załączenia CO ustaw na 50oC – kocioł zdąży się wtedy odpowiednio nagrzać.

      Regulator można wstawić w drzwi wyczystki.

      W żadnych naszych kotłach z podajnikami nie stosujemy dodatkowych blach na wymienniku.
      Dodatkowa blacha jest montowana jedynie w kotle miałowym, ze względu na to że zamiast dwóch par drzwi montujemy tam jedne duże i musieliśmy odpowiednio ukierunkować przepływ spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67944
      junges
      Uczestnik

      Witam,

      Wstawiłem regulator ciągu i jest już lepiej.
      Proszę o informację jak dobrać obroty wentylatora do ilości podawanego paliwa
      bo trochę eksperymentowałem i albo robiła się sadza albo pelet mi zdmuchiwało z palnika.

      Jak znaleźć kompromis (dobrać obroty) i ocenić realną moc płomienia ?

    • #67943
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wstępnie ustawiamy niskie obroty dmuchawy i obserwujemy skutki.
      Płomień powinien mieć kolor żółto – pomarańczowy.
      Podczas dobrego spalania na ściankach powinien pozostawać nalot o barwie czarnej sadzy z lekkim szarym odcieniem.
      Czarna sadza oznacza spalanie w niedoborze tlenu, szary nalot nadmiar tlenu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67942
      sagorz
      Uczestnik

      Witam,
      podpinam się pod temat .

      Znaczy się jak na ściankach pieca jest nalot koloru jasno szarego to mam zmniejszyć nadmuch ?
      Nalotu czarnego nic nie mam jest czyściutko – jasno szaro.

      Pozdrawiam
      sagorz

    • #67941
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, nalotu o barwie jasno szarej należy stanowczo zmniejszyć nadmuch na poszczególnych progach mocy.
      Nadmiar powietrza zmniejsza sprawność kotła, a tym samym zwiększa spalanie pelletu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.