Q EKO DUO czy Q BIO DUO

Strona główna Forum Pomoc techniczna Q EKO DUO czy Q BIO DUO

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67903
      Rafał Pytlik
      Uczestnik

      Witam, w tym roku czeka mnie wymiana pieca w domku jednorodzinnym o powierzchni ok 200 m2, jest niedaleko mnie sklep w którym są sprzedawane Wasze piece i specjalista w nim powiedział że on poleca piec Q BIO DUO, ma być u mnie głównym paliwem ekogroszek ewentualnie zmieszany z miałem, i zastanawiam się teraz czy ten właśnie model pieca nadaje się do tego węgla, czy tylko i wyłącznie do peletu i zboża. W samej konstrukcji bardziej podoba mi się palik od modelu BIO niż palnik typowo na ekogroszek ale nie wiem jak to jest w rzeczywistości czy w ogóle w tego typu palnika da się spalać ekogroszek. Proszę o życzliwa odpowiedź.

    • #67909
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Jeśli chcesz spalać ekogroszek to zdecydowanie Q EKO. Q BIO spala z tego co widzę węgiel ale jako paliwo zastępcze czyli zapewne na awaryjnym ruszcie. Osobiście wolałbym piec bez rusztu wodnego. Dokup po prostu ruszt awaryjny żeliwny. W Q EKO masz bardzo dobry palnik Pancerpolu a jeśli chcesz palić z miałem to wystarczy wersja palnika duo. W wersji Trio palnika możesz spalać do tego pellet z tym, że music wziąć pod uwagę to, że będzie większe spalanie ze względu na konieczność podtrzymania żaru. W takim przypadku wypada lepiej piec z automatyczną zapalarką np: HT DasPell i najlepiej gdy masz w instalacji bufor. Dobrze przelicz jaki duży piec potrzebujesz by uniknąć późniejszych problemów w eksploatacji przewymiarowanego pieca.

    • #67908
      Rafał Pytlik
      Uczestnik

      witam, dziękuję za odpowiedź, dlaczego wolisz piec bez rusztu wodnego bo tak na logikę biorąc z rusztem wodnym szybciej się nagrzewa bo skoro ruszt jest bezpośrednio nad palnikiem a ciepło idzie do góry to szybciej woda ogrzeje się w nich niż w bocznym płaszczu wodnym? wspomniałeś o palniku DUO alby spalać miał, teraz nei wiem do końca bo DUO to się chyba odnosi do całego pieca a nie tylko do palnika? czy ktoś w ogóle próbował w piecu Q BIO palić bezpośrednio w palniku ekogroszek z miałem???

    • #67907
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Ruszt wodny wychładza spaliny które powinny się dopalić w odpowiedniej temperaturze w efekcie czego generuje sadzę. W Heiztechniku akurat ten ruszt jest stosunkowo wysoko więc w jakimś tam stopniu ogranicza. Lepszym zdecydowanie rozwiązaniem jest żeliwny ruszt awaryjny a z tego co widzę można go zamontować. Gdybym kupował kocioł jeszcze raz byłby właśnie z rusztem żeliwnym oraz zrobiłbym porządne OCZ czyli zapotrzebowanie na ciepło budynku. Uniknąłbym w ten sposób przewymiarowania kotła. Teraz niestety wygarniam wiadro sadzy na tydzień :))). Oczywiście nie jest to wina producenta tylko moja, bo zaufałem w tej sprawie instalatorowi.

      Co do palnika DUO. W nazwie kotła DUO oznacza właśnie ten ruszt wodny. Natomiast palnik DUO oznacza, że można spalać ekogroszek oraz miał. W odróżnieniu od Trio nie ma dodatkowych dysz oraz strażaka. Do tego jest tańszy.
      Sprawdź na stronie producenta palnika: http://www.pancerpol.com.pl/podajniki.html. Nie ma co ukrywać jest to bardzo dobry palnik który spali Ci opał gorszej jakości. Co do palnika Trio to zapewniam Ciebie, że spalanie pelletu jest dużo droższe. Tak jak napisałem wcześniej, podtrzymanie żaru sporo tego opału pochłania.

      Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na lepszy sterownik HT-800. Ma automat HT-Logic, który przynajmniej u mnie dobrze się sprawdza.

    • #67906
      Rafał Pytlik
      Uczestnik

      mam jeszcze jedno pytanie, czy w ruszt zastosowany w piecu Q BIO można traktować jako palnik rusztowy?? a co za tym idzie skoro rusztowy to i eko-groszek powinien dać radę ??

    • #67905
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Zapewne można tylko taki proces spalania trzeba pilnować, nie jest automatyczny i łatwo zagotować kocioł a chyba nie po to wydajesz pieniądze na kocioł ze sterownikiem i podajnikiem by siedzieć w kotłowni i pilnować. To jest ruszt awaryjny, wodny czy żeliwny spełnia tę samą funkcję i od biedy da się napalić. O ekonomiczności palenia w ogóle nie ma co mówić. Jeśli chcesz palić ekogrochem palnik pancerpolu jest tym czego chcesz.

      Ponieważ Twoim głównym paliwem jak piszesz jest ekogroszek to napiszę to jeszcze raz odnośnie wersji palnika:

      STANDARD: palisz samym ekogrochem. Retorta nie ma ruchomych elementów. Wymagane jest paliwo o niższej spiekalności

      DUO: Tu już masz obrotową retortę, również palisz ekogrochem ale możesz palić opałem gorszej jakości.

      TRIO: Wersja palnika DUO z dodatkowymi dyszami napowietrzającymi do spalania pelletu (zapewne da się też spalać owies). Do tej wersji w komplecie masz tzw strażaka który zabezpiecza przed zapaleniem się opału w podajniku oraz zbiorniku na paliwo. Ekonomiczność spalania pelletu ma wiele do życzenia.
      Do pelletu najlepsze są palniki z zapalarką oraz najlepiej kocioł współpracujący z buforem. Działa to wtedy na zasadzie włącz/wyłącz z kilkugodzinną przerwą w zależności od zapotrzebowania na energię. Kocioł pracuje na mocy nominalnej czyli w swojej najwyższej sprawności.

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.