Q pellet Duo 15, siłownik mieszacza działa źle

Strona główna Forum Pomoc techniczna Q pellet Duo 15, siłownik mieszacza działa źle

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67838
      niski
      Uczestnik

      Witam,
      posiadam piec Q pellet Duo 15 wyposażony w sterownik ecomax 750P. Posiadam układ otwarty z zaworem czterodrogowym i siłownikiem, termostatem pokojowym i sterownikiem pogodowym. Temperaturę reguluję poprzez ustawienie sterowania pogodowego na mieszaczu i krzywą grzewczą. Niestety po zainstalowaniu siłownika zauważyłem, że działa on połowicznie dobrze. W toku normalnej pracy kotła działa prawidłowo, tj. akumuluje ciepło w piecu i powoli wyrzuca ciepłą wodę na instalację odbiorczą. Problem jest jednak po całkowitym wygaszeniu pieca, kiedy ten wchodzi w tryb rozpalania siłownik pozostaje całkowicie otwarty. Wydaje mi się że powinno to działać inaczej, w trybie rozpalania siłownik powinien zamknąć zawór, tak aby piec osiągnął temperaturę minimalną 'zdrową’ czyli te 55 stopni i dopiero po jej osiągnięciu ciepłą wodę wypuszczać na instalację. Tak się dzieje jednak jedynie wtedy, kiedy wejdę w ustawienia serwisowe, ustawienia mieszacza, wyłączę go i ponownie włączę. Wtedy siłownik zachowuje się tak, jak wydaje mi się, że powinien przez jeden cykl pracy.

      Czy tak powinno być? Czy może mam coś źle ustawione w sterowniku? Czy można liczyć na pomoc?
      Pozdrawiam serdecznie

    • #67843
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Jaką masz ustawioną temperaturę załączenia pomp?

    • #67842
      niski
      Uczestnik

      Temperatura ustawiona jest na 47 st

    • #67841
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Niski sterownik posiada możliwość sterowania zaworem mieszającym bez funkcji ochrony powrotu. Sterownik stara się utrzymać temperaturę za zaworem mieszającym nie zwracając uwagi na temperaturę powrotu.

      W celu uniknięcia takich sytuacji ustaw następujące parametry:
      Temperatura zadana kotła – 70oC
      Histereza kotła – 15oC
      Temperatura załączenia pompy – 50-55oC

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67840
      niski
      Uczestnik

      Rozumiem, czyli ponieważ nie ma ochrony temp powrotu, to trzeba ustawić aby pompy włączały się stosunkowo „późno” tak aby przy rozpalaniu ciepło nie uciekało z pieca. Tak zrobiłem i jest nieco lepiej. Piec też włącza się rzadziej.

      Mam jeszcze pytanie: palę dobrym pelletem, mam instalację opartą na grzejnikach kanałowych, dom ocieplony jest 25cm styropianu ściany 30 dach, 20 podłoga, okna trzyszybowe, jednak w domu jest nadal „rześko” a spalanie pelletu jest niemałe. Mam ustawioną krzywą grzewczą 1.6 czy to nie za mało? Przy temperaturze w okolicach zera daje to ledwo 50 st na mieszaczu, czy to nie jest powodem, że nie można dogrzać domu?
      Pozdrawiam

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.