Parametry pracy – obliczanie mocy palnika pellas X

Strona główna Forum Pomoc techniczna Parametry pracy – obliczanie mocy palnika pellas X

Oglądasz 31 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67797
      Patrol
      Uczestnik

      Witam
      W wielu tematach pojawiają się zapytania dot. prawidłowej modulacji mocy palnika.
      Na podstawie wskazań RControl890 i palnika Pellas X mini w kotle Daspell zrobiłem przelicznik, który powinien ułatwić regulację również użytkownikom ecomax’ów i kotłów Q pellet z tym palnikiem.
      Wystarczy przeważyć pellet, wklepać wydajność podajnika i resztę parametrów oznaczonych niebieską czcionką. Sam parametr kaloryczności nie wpłynie na spalanie, a jedynie zmieni wyświetlaną przez sterownik moc palnika. Reszta to już korekty nadmuchem.
      Pozdrawiam
      Patrol
      LINK do kalkulatora

    • #67828
      Marko
      Uczestnik

      Link nie działa

    • #67827
      Robert Robert
      Uczestnik

      No nie działa 😀 ale ja mam np 😀

    • #67826
      Marko
      Uczestnik

      Wyślij proszę mi na maila minimum@poczta.fm
      Lub gdzieś na serwer. Dzięki

    • #67825
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tam w Patrola poście jest na samym dole i działa no ale wysłałem już maila 🙂 pozdrawiam

    • #67824
      Łukasz Bąk
      Uczestnik

      Część,

      Poproszę o ten kalkulator na maila baczek22@gmail.com

      Jestem tu nowy i borykam się z ustawieniem pieca na pellet.

       

    • #67823
      Patrol
      Uczestnik

      Sprawdź wydajność podajnika, daj znać jaki masz kocioł, sterownik, instalację, co ogrzewasz to będzie można podsunąć jakieś ustawienia

    • #67822
      kris58
      Uczestnik

      Witam.Poproszę o ten kalkulator na adres kris.rasilewicz@wp.pl .Z góry dziękuję

    • #67821

      Witam prosze o taka pomoc piec ht daspell 20kw , pellet zostal przewazony , piec ustawiony na 70 ale nie moze osiagnac tej temperatury zawsze brakuje jakies 3 stopnie nawet jak zmniejsze na 65 , temperatura w salonie przekroczona o 1 stopien a piec i tak pracuje non stop wprawdzie na minimum

    • #67820

      Witam od piatku mam przewazony pellet i piec pracuje caly czas ht daspell 20kw z r control 890 , ustawienia to max 42% i 6 sec . Srednie 37 % i 3.8 sec , minim 30 % i 2.2 sec , h2 to 6 stopni h1 to 3 stopnie , temperatura kotla 70 ale caly czas brakuje 3 , waha sie 66-67 , w salonie ecoster touch , temperatura zadana 23.3 osiagnieta , na gorze kaloryfery , dom nowy okolo 170 m dobrze docieplony , na teraz pali 40kgs na dobe , wczesniej bylo okolo 30 , dlaczego pracuje caly czas , na minimum ma 6.6 kw

    • #67819
      Patrol
      Uczestnik

      Od kiedy masz taki stan? Teraz cholernie wieje, więc sporo ciepła wywalać może kominem i tu przydaje się rck. Jaką masz wydajność podajnika po przeważeniu? Ecoster steruje temp. obiegu mieszacza?

    • #67818

      Gdzie mam to sprawdzic , wywazylem 2 kgs w 10 minut a reszte wyliczyla mi infolinia heinztechnika , tak wydaje mi sie ze ekoster steruje mieszaczem podlogi, na dole salon okolo 34 m plus kuchnia i tu jest cala podloga plus 1 kaloryfer ustawiony na 3 , ecoster jest na dole , temperatura zadana 23.5 przekroczona o 1 stopien czyli osiagnieta , a piec zadana 70 a caly czas jest miedzy 65 a 67 , pracuje caly czas , na gorze grzejniki ustawione na 3.5 , dom okolo 160m . Wczesniej piec chodzil na fuzzy logic ale czesto nie bylo nas w domu , wtedy spalanie bylo jakies 30 do 35 kilo na dobe mysle ze tez duzo , ale piec przechodzil w postoj , teraz nie . Jaka moc nawiewu powinna byc min i max na fuzzy ?? Moze wroce do tego , teraz pali mi ze 40 kilo lekko , i caly czas pracuje, moze zwiekszyc nadmuch ?? Wyzej w poprzednim wpisie podalem parametry ustawione przez infolinie

    • #67817
      Patrol
      Uczestnik

      Czasy podawania są ok. Trzeba widzieć płomień, żeby ocenić nadmuchy. Jak plomien krótki i żółty to nadmuch do zmniejszenia, jak pojawia się dymienie to za mało powietrza. Generalnie kita ognia powinna żółto-pomarańczowa, długa, nie postrzępiona. Pellet powinien być dopalany w całości – za palnik nie może wypadać niedopalony granulat. Komora kotla też pomoże w ocenie – biały nalot to nadmiar powietrza – idealnie jak jest siwo/brązowawo. Histerezy h1 i h2 masz na tyle niskie, że przejście w postój nie powinno stanowić problemu. Tryb nadzoru masz wyłączony?

    • #67816

      <p style=”text-align: center;”>Gdzie sprawdzic tryb nadzoru ?? Nie ma bialego nalotu , teraz przelaczylem w fuzzy logic na dzisiaj mam dosyc tego pieca , spalil ze 40kgs na dobe to duz zbyt duzo ,ecoster z salonu steruje mieszaczem podlogi , termostat kotla wylaczony , podloga ustawiona na 37 , nie rozumiem dlaczego jesli temperatura w salonie byla o 1 stopien wiecej piec sie nie wylaczyl ? Temperatura kotla caly ustawiona na 70 ale caly czas brakuje 3 stopni , tak chodzi od wczoraj jakby brakowalo mu mocy na 50 czy 100 , moze zbyt szybko spada z najwyzszej do minimum ?</p>

    • #67815

      Piecyk chodzil do tej pory w miare te 30 kgs na dobe to chyba tak troche duzo ale tydzien temu kupilem na probe „jakis pelet ” w tedy zaczal wyzucac cale stosy niedopalonego piec chodzil na fuzzy mial min 0 a max 100 infolinia powiedziala ze to za duzo zmiejszyli max 70 , w czwartek przelaczylismy na standard po tych wyliczeniach juz z innym pelletem , ale piec chodzi caly czas , wczesniej tez wiele pelletu bylo testowane ale teraz pierwszy raz takie cos , czy kalorycznosc pelletu tez ma wplyw ?

    • #67814
      Patrol
      Uczestnik

      wpływ kaloryczności jest ogromny  – słaby pellet może spowodować o 50% większe zużycie, problemy generuje też jego wilgotność;

      zrób fotki wnętrza kotła i tego co zostaje na palniku (po wygaszeniu); możesz jeszcze dla pewności powtórzyć przeważenie, jeśli wyjdzie te 12kg/godz to nastaw nie ruszaj, tzn. ewent. same nadmuchy możesz stopniowo obniżać;

      nadzór jest w parametrach serwisowych – jeśli czas 0 min tzn wyłączony (kod 0000 lub 1992 w zależności od wersji oprogramowania)

      30kg to też nie powód do radości, więc pomyśl nad regulatorem ciągu – komin jest fi 200? przy wichurach naprawdę sporo potrafi uciec kominem

    • #67813

      Ten pellet to jakies krzesla ogrodowe moze dlatego ? Dzisiaj kupilem a1 , czy te ustawienia z wywazania moga zostac czy trzeba od nowa ? Mam u siebie rck , zrobilem zdjecia ale niechce mi tu przyjac pliku

    • #67812
      Patrol
      Uczestnik

      Krzesła ogrodowe to pół biedy, gorzej wypadają zmielone szuflady i szafki z zawiasami. Pellet przy każdej zmianie należy przeważyć.

    • #67811

      Mozesz mi tylko powiedziec , dzisiaj serwis zwiekszyl mi o setne sekundy podawanie pelletu , nadmuch zostal ten sam , teraz brakuje doslownie 2 stopni zeby kocial osiagnal temperature , co na to wplywa ?? Zwiekszyc nadmuch ? – zeby temperatura wzrosla ? Po wczorajszych ustawieniach mialem przy 30%  6.6 kwh , dzisiaj ustawione na 8.4 kwh i nadal brakuje . Dziekuje

    • #67810
      Patrol
      Uczestnik

      a jaka wyszła wydajność na nowym pellecie i jaką masz kaloryczność?

      jak bardzo zależy Ci na wygaszeniu to histerezy h1 i h2 w dół (chociaż już masz je i tak niskie, że nie ma z czego urywać) lub w ogóle można pominąć moc pośrednią (wtedy h1>h2) tylko pamiętaj, że to nie zawsze ma sens, tj. wygaszenie daje realne oszczędności jeśli postój będzie trwał chociaż te 45min; jak ma się wygasić i za 15-20min ponownie rozpalać to zbędna strata, a mam wrażenie, że w tym przypadku tak właśnie będzie;

      Szkoda, że fotki nie przechodzą, bo można by coś więcej napisać. Uchyl ostrożnie środkowe drzwiczki przy pracy na mocy max i opisz wygląd płomienia – jak kita ognia jest spokojna i dobija do ściany kotła to ok – jak płomień jest krótki i postrzępiony to w dół z nadmuchem o 2-3% i potem ponowna obserwacja

    • #67809
      kogut
      Uczestnik

      Witam,
      Patrol, czy mogłbyś przesłać link do tego kalkulatora do ustawień. Mam piec HT daspell GL 17kw

      Walczę z ustawieniami od kilku tygodni, próbuje wszystkiego i żadnej poprawy. Pellet przeważony 6.6 kg/h Lava.

      Kocioł pracuje osiąga max 52 stopnie po czym spada do 41 i tak w kółko, na priorytecie i bez priorytetu takZrzut-ekranu-2021-02-11-o-10.11.45
      Zrzut-ekranu-2021-02-11-o-10.13.04

      Będę wdzięczna za podpowiedź.

      samo.

      Załączniki:
    • #67808
      kogut
      Uczestnik

      Witam,
      Patrol, czy mogłbyś przesłać link do tego kalkulatora do ustawień. Mam piec HT daspell GL 17kw

      Walczę z ustawieniami od kilku tygodni, próbuje wszystkiego i żadnej poprawy. Pellet przeważony 6.6 kg/h Lava.

      Kocioł pracuje osiąga max 52 stopnie po czym spada do 41 i tak w kółko, na priorytecie i bez priorytetu takZrzut-ekranu-2021-02-11-o-10.11.45-1
      Zrzut-ekranu-2021-02-11-o-10.13.04-1

      Będę wdzięczna za podpowiedź.

      samo.

      Załączniki:
    • #67807
      Patrol
      Uczestnik

      http://chomikuj.pl/Patriq80/Dokumenty/moc+palnika+ver2,4698668923.xlsx

      co do nastaw to przy w/w danych (6,6 kg/h i 5kWh) moce wyglądają tak:

      max 13,2 / śr 8,3 / min  5,8 kW

      jakie masz parametry CWU?

      nawet jak jest zdławiony na max 13kW to nie powinien schodzić tak nisko – te 52C nigdy nie zostały przebite? w sumie nie wiem co ogrzewasz i jak wygląda instalacja, więc wrzuć najlepiej wykres z tygodnia z uwzględnieniem temp. kotła, powrotu, temp cwu, mieszacza

    • #67806
      Agata Sitterlee
      Uczestnik

      Witam

      Jestem nową użytkowniczką pieca Daspell GL 25 kw. Pali jak smok. Dom z 1989 roku, 230 m, ocieplony, kilka starszego typu kaloryferów reszta nowe.  Szerokie rury do wody. Piec był ustawiony na 7O stopni. Po nagrzaniu musiałam wyłączyć połowę kaloryferów , bo było za gorąco. Przeważyłam pellet wyszło poniżej 8 kg, tylko, że w ustawieniach pieca mniej się nie da, więc zostawiłam 8. Kaloryczność 4,8. Czujnik temperatury na zewnątrz. Woda 50 stopni i z kranu leci wrzątek, ale podobno z uwagi na bakterie Coli mniej nie można? Takie ustawienie nastawił monter instalacji. Z pewnością coś jest nie tak, bo pellet schodzi jak ciepłe bułki i za chwilę będę musiała wyłączyć piec, bo nie stać mnie będzie na ogrzanie.

      PROSZĘ POMÓŻCIE

      Poproszę o kalkulator na e-mail: bings@poczta.onet.pl

      Pozdrawiam
      <p style=”text-align: center;”>Agata</p>

    • #67805
      SERWIS
      Uczestnik

      Po pierwsze, ile spala na dobę.

      Po drugie, zrób zdjęcie popiołu, wnętrza palnika i wymiennika, tego z rurami.

      Ponadto jak piszesz w domu jest za gorąco, więc nic dziwnego że kocioł spala za dużo. Warto zainstalować termostat pokojowy.

    • #67804
      Paweł Wróbel
      Uczestnik

      Witam

      Mam problem z ustawieniem kotła po przeważeniu 8,9 kg .  Proszę o przesłanie kalkulatora jestem użytkownikiem hit pellet 15kw . W poprzednich sezonach Pellet Olczyk w pierwszym sezonie ok w następnym chyba coś zmieniły się parametry czasami coś delikatnie zostawało na palniku . Teraz zakupiłem nowy pellet innej firmy sosnowy ładny zapach i proszę o pomoc w ustawieniu parametrów zostają niedopalone kawałki pelletu .

      Mój e-meil hrabstwo1@gmail.com

    • #67803
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Na początek możesz wprowadzić takie ustawienia

      IMG_20210920_201913

      Nadmuch jak zwykle ustaw na oko 😉

      W zeszłym roku olczyk u mnie też się dziwnie spalał. Też zostawało coś na palniku.

      Załączniki:
    • #67802
      Mateusz Żurek
      Uczestnik


      Wysłałem maila.

    • #67801
      jak2006
      Uczestnik

      Witam, również poproszę kalkulator.  Mój mail januzal@vp.pl. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

    • #67799
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Możesz użyć mojej modyfikacji Excela Patrola

      https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Xzid_-OfJRF2h5PbOCu8wNbeigT_OytQ/edit?usp=sharing&ouid=101060935916128091288&rtpof=true&sd=true

       

      Wpisujesz wydajność podajnika, kaloryczność, pożądane moce na poszczególnych progach oraz dawkę paliwa do rozpalania.

    • #82089
      Hubert Kotucz
      Uczestnik

      Witam, proszę o link do kalkulatora
      hubertkotucz@gmail.com

    • #82090
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam, proszę o link do kalkulatora
      hubertkotucz@gmail.com

      Wysłane

       

Oglądasz 31 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.