PRACA W PODTRZYMANIU

Strona główna Forum Pomoc techniczna PRACA W PODTRZYMANIU

Oglądasz 22 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67680
      Marcin
      Uczestnik

      DO SERWISU HT

      1. Czy w przypadku, gdy dmuchawa zaciąga powietrze w stanie nadzoru pieca ( zdmuchuje płomień zapalniczki ) należy zamontować przesłonę, którą sugerował kolega Kridor?
      2. Co może powodować, że płomień utrzymuje się na palenisku przez ok 40 minut po przejściu w stan nadzoru?

    • #67703
      Marcin
      Uczestnik

      chodzi mi o taką przepustnicę dmuchawy celem zdławienia płomienia w podtrzymaniu

      http://www.domer.pl/regulator-ciagu-przepustnic…5-x-70-mm-tr-6a.html

    • #67702
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nie należy montować żadnych dodatkowych przepustnic blokujących dopływ powietrza do palnika. Powietrze nawet w trybie podtrzymania delikatnie przemieszcza się przez palnik do komina wyciągając powstające gazy.
      Całkowite zablokowanie przepływu może doprowadzić w skrajnych przypadkach do wybuchów podczas przechodzenia w tryb Pracy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67701

      Serwis HT zapomniał odpowiedzieć na pytanie 2. Powiem dodatkowo (bo pewnie będzie mowa o dużym ciągu kominowym), że kolega Gieronimo ma założony RCK, który ustawiony jest na 10Pa.

      Jeśli chodzi o przepustnicę to ja mam ją założoną. Prawda jest taka, że przepustnica jak jest zamknięta to nie blokuje w 100% przepływu powietrza, tylko znacznie go ogranicza.

    • #67700
      Marcin
      Uczestnik

      Hej Kridor, masz rację, czekamy na odpowiedź.

      DO HT!!! :

      Zastanawia mnie ten płomień w podtrzymaniu, który trzyma się przez całe 40 minut w stanie podtrzymania.
      Niestety ciągu już nie zmniejszę za pomocą RCK, bo mam ustawioną najniższą wartość, stąd moje pytanie o dodatkową przepustnicę przy dmuchawie, bo nie wiem, jak za bardzo zapanować nad tym płomieniem?

      Czy zmniejszyć czas oczekiwania do 2-3, a krotność na 1?

      Może to przydławi ten płomień? Testowałem kilka węgli, każdy palił się tak samo długo w podtrzymaniu.
      Jakieś sugestie?Którędy jeszcze może zaciągać powietrze, a chyba musi, skoro piec bez problemu pracuje przy całkowicie zamkniętej szmatą dmuchawie?

      [/b]Sorry, że post zdublowany, ale pytania są chyba dość jasno sprecyzowane i bardzo jesteśmy z kolegą ciekawi odpowiedzi.

    • #67699
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Płomień na palenisku podczas trybu podtrzymania żaru utrzymuje się, ponieważ przez palnik dociera do niego powietrze. Przepływ powietrza jest inicjowany poprzez ciąg kominowy.

      W celu uzyskania prawidłowej pracy kotła dobieramy urządzenie o mocy potrzebnej do danego budynku. Następnie projektant dobiera komin odpowiedni do mocy kotła.

      W przypadku, gdy kocioł zamontowany jest do przypadkowego komina (średnica i wysokość jest dużo większa od zalecanej do kotła o danej mocy) problemem jest zazwyczaj zbyt duży ciąg , który skutecznie utrudnia regulację spalania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67698
      Marcin
      Uczestnik

      Witam,

      proszę o informację, czy jest inny zalecany przez Państwa sposób na ograniczenie ciągu za wyjątkiem RCK?

    • #67697
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Można stosować nasady na kominie jednakże to już jest większy wydatek niż regulatory montowane w kotłowni.

      Przykład:
      http://www.polmar.net.pl/s,produkt,5.html

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67696
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, mam już RCK, do tego jeszcze założyć taką nasadę kominową?

    • #67695
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spróbuj na chwilę obecna przysłonić bardziej przysłonę – zablokujesz tym dopływ powietrza w podtrzymaniu, a w trybie praca możesz podregulować spalanie obrotami dmuchawy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67694

      Witajcie.

      I jak Gieronimo, problem rozwiązany? Działałeś coś w temacie?

    • #67693
      Marcin
      Uczestnik

      Hej Kridor, na chwilę obecną sprawa wygląda następująco:

      – założony RCK, ustawiony na 10 – to już wiadomo,
      – założona przepustnica – to już wiadomo,
      – w piecu na wylocie do komina – cegłówka

      Efektów pracy nie mogłem jeszcze wyraźnie zaobserwować ponieważ jest lato. Fakt faktem grzeję wodę piecem, ale jest znaczna poprawa. Przez parę dni było u nas ok. 2 tygodnie temu ok 10 stopni w dzień i chociaż w domu była dość wysoka temperatura, to przełączyłem w tryb zima. Efekt – zadana 60, osiągana 65.
      Temat z podbijaniem temperatury zlikwidowany poprzez przesłonę. Wydaje mi się, że ona daje nawet więcej niż sam RCK. Dodatkowo już widzę, że piec będzie oszczędniejszy, wydaje mi się, że ustawienia, które mam obecnie, sprawdzą się również w zimę, ale to na razie tylko moje domysły sprawdzone tylko podczas dwóch dni pracy z trybie zima. Dzięki przesłonie, nie muszę już podawać węgla tak często w podtrzymaniu, jak do tej pory. Moje obecne ustawienia to:

      temp. zadana – 60
      pauza – 50 s
      podawanie – 10 s

      podtrzymanie:
      krotność – 3
      czas oczekiwania – 9 s
      czas dmuchawy 5 s
      dmuchawa otwarta na 2 cm

      płomień znika po ok. 10 minutach, żar pozostaje dłużej, ale nie jest już tak, że przez 30 minut mam płomień na palenisku. Piec daje się znacznie łatwiej wysterować w podtrzymaniu. Poprzednio po otwarciu drzwiczek płomień powoli gasł, obecnie otwarcie drzwiczek powoduje powolne wzniecanie ognia. Myślę, że na euforię jeszcze za wcześnie, ale jest bardzo duża poprawa.

      Zobaczymy, co przyniesie sezon. Za dwa tygodnie będzie u mnie jeszcze kominiarz ( robię coroczne czyszczenie komina ) i podpytam się go jeszcze. Na Serwis chyba nie ma co liczyć, jak widziałeś, zostało mi zarzucone jedynie wymyślanie pseudo awarii i ostatnio podana rada na zasadzie ” wiem, ale nie powiem”.

      Mam nadzieję, że te nasze posty przydadzą się ( a widać, że nie tylko My mamy takie problemy ) i pomogą zaoszczędzić nie tylko nerwów, ale i pieniędzy.

    • #67692
      Marcin
      Uczestnik

      Kridor, zapomniałem dodać, rozmawiałem jeszcze z producentami nasad kominowych, takich z pierścieniami, których odstępny ustawiasz sobie sam w zależności od potrzeb. Działa to w ten sposób, że siedzisz na dachu i regulujesz, drugi gości przy piecu, i jak pojawia się dymienie z drzwiczek to odpuszczasz aż do zniknięcia dymienia. Rozmawiałem fizycznie z użytkownikiem takiego cuda. Owszem sprawdza się, ale pomimo prawidłowego wyregulowania i tak od czasu do czasu pojawia się dymienie. Z czasem po prostu wskutek dymienia i zanieczyszczenia komina te otwory potrafią się zasyfić. Pewnie wiele zależy tutaj od dobrego wysterowania pieca, jak i jakości samego grochu, ale powiem, że trochę się zraziłem.

      Podzielę się opinią mojego kominiarza.

    • #67691
      Marcin
      Uczestnik

      no i jeszcze piszczenie retorty- problem na chwilę obecną też rozwiązany, po wymianie palnika przez Pancerpol, piszczenia na razie nie ma. Gościu stwierdził uszkodzenie koronki, nie równo chodziło i podskakiwała. Piszczenie powodował popiół, który dostawał się w szczeliną pomiędzy kołnierzem a koroną. Jak będzie dalej, zobaczymy. Na razie piec dużo więcej czasu jest w postoju niż pracuje. Grzeję ciepłą wodę, zużycie eko na poziomie 25 kg/dobę, a wody raczej nie oszczędzamy.

    • #67690

      A powiedz jeszcze Gieronimo jak u Ciebie wygląda sytuacja z popiołem? Spala i cały węgiel?

    • #67689
      Marcin
      Uczestnik

      Witaj Kridor, odnośnie ekogroszku to nie spala się całkowicie i na to chyba nie ma mocnych. Po testowaniu wielu eko ( Karena, MPEC-Olsztyn, Wesoła, Ziemowit, Pieklorz – który ostatnio się popsuł całkowicie przez dość wysoką spiekalność, Piast i kilka eko niewiadomego pochodzenia z lokalnych składów ) żaden nie spalał się całkowicie, a zwłaszcza latem, kiedy piec naprawdę bardzo mało czasu pracuje nie ma prostu czasu na efektywne i całkowite spalanie eko. Popracuje z 5-10 minut i jest w podtrzymaniu nawet do kilku godzin. Płomień gaśnie, a sam żar nie wypali całkowicie eko. Na brzegach retorty zawsze pozostaje niespalone eko, które z czasem retorta zrzuci do popielnika. Zjawisko to można nieznacznie zminimalizować poprzez stosowania eko o niższej spiekalności ( najlepiej 0 ), ale efekt i tak nie jest zadowalający. Obecnie eksperymentuję trochę w inną stronę, mianowicie zwiększyłem czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu do 10 sekund, przy krotności 3 i czasie oczekiwania 9, tak aby wzbudzić trochę żar w podtrzymaniu, co mam nadzieję lepiej i efektywniej pozwoli wypalić eko w podtrzymaniu. Dodatkowo otworzyłem trochę bardziej przesłonę na dmuchawie. Dotychczasowe moje spostrzeżenia wskazują, że im mniej efektywnie pracuje piec ( częste i długie postoje ) tym mniej efektywne spalanie eko i więcej niedopalonego eko w popielniku. Zimą,przy większym zapotrzebowaniu na ciepło niedopalonego eko jest bardzo mało. Dodatkowo mam nadzieję, że tej zimy uda mi się znacznie lepiej wysterować pracę w podtzymaniu, bo z tym, jak wiesz, były problemy

    • #67688
      Marcin
      Uczestnik

      parę postów wyżej podałem zużycie eko na poziomie 25 kg/dobę przy grzaniu wody, otóż sprostowanie – to zużycie tygodniowe.

    • #67687
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Panowie mogę polecić ekogroszek, który testowaliśmy w ostatnim czasie. Kaloryczność 27 MJ i bardzo mała spiekalność.

      Anmag GOLD 25-27 z firmy IMEX Piechota.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67686

      A jaka jest cena tego węgla?

    • #67685
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, cenę widziałem gdzieś w necie – ok. 940 zeta.
      Pytanie do Serwisu, czy dałoby radę zrobić zdjęcia popiołu i podanie jaki piec, w jakim trybie i przy jakich parametrach testował to eko?

    • #67684
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Węgiel ten testowaliśmy w palniku 25 jak i 50 kW. Nie mam zdjęcia popiołu jednakże była to drobna szlaka bez najmniejszego niedopalonego kawałka węgla.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67683
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, dzięki za info, a na jakich nastawach to hula?

    • #67682
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Testowaliśmy ten węgiel na różnej mocy (głównie na naszych parametrach sugerowanych) i w każdej sytuacji dobrze się wypalał zapewniając żądaną moc.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 22 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.