cwu funkcja lato

Strona główna Forum Pomoc techniczna cwu funkcja lato

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67570
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Witam serdecznie
      Jestem nowym użytkownikiem forum i od tygodnia kotła red pellet duo 15kw. Proszę o pomoc czy grzanie w funkcji lato temp. zadana cwu 45 st nie szkodzi kotłowi gdyż nie jest dogrzany do temp np 65 st ?

    • #67580
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, podejrzewam, że tak, jak u mnie, ale w piecu HT EKO DUO:

      W celu zachowania żywotności kotła zaleca się utrzymywanie temperatury w kotle nie mniejszej niż 650C. Kocioł musi być wyposażony w
      system zabezpieczający temperaturę powrotu na poziomie 550C. Zaleca się zastosowanie np.: pompy kotła lub zaworu
      mieszającego termostatycznego z zabezpieczeniem powrotu. Jako medium cieplne zaleca się stosowanie czystej,
      miękkiej wody, najlepiej destylowanej, uzdatnionej lub przegotowanej.
      Kocioł powinien być eksploatowany przy różnicy temperatur zasilania i powrotu w zakresie 10-200C. oraz
      temperaturze powrotu nie mniejszej niż 55 oC.
      Korozja niskotemperaturowa
      Podczas eksploatacji kotła przy temperaturze czynnika grzewczego poniżej 55 C para wodna zawarta w
      spalinach wykrapla się na ściankach kotła i w powiązaniu ze związkami chemicznymi zawartymi w produktach spalania
      tworzy substancje żrące.
      Dłuższe użytkowanie w niższych temperaturach może spowodować korozję, a co za tym idzie skrócenie
      żywotności kotła. Kocioł powinien być eksploatowany w temperaturze nie niższej niż 65 0C.
      Ochrona temperaturowa
      Schemat podłączenia zabezpieczenia temperaturowego – warunek uzyskania 50 miesięcznej
      gwarancji na szczelność korpusu.
      Temperatura kotła:
      minimalna 65 0C
      Temperatura kotła:
      minimalna 65 0C
      Temperatura powrotu:
      minimalna 55 0C
      Temperatura powrotu:

    • #67579
      Marcin
      Uczestnik

      oczywiści 650, oznacza 65 stopni, 550 – 55, a 200 – 20, po prostu błąd przy kopiowaniu z instrukcji, generalnie zalecają nie mniej niż 55, optymalnie 65

    • #67578
      Patrol
      Uczestnik

      Z kotłem nic nie będzie, bo temp. zadana cwu nie jest zadaną temp kotła.
      Jeśli 45st to Twoja docelowa temp. to pamiętaj jeszcze o histerezie zasobnika cwu. Przy malej histerezie pompa cwu będzie częściej ładować zasobnik, przy histerezie >10st doprowadzisz do sytuacji gdzie temp będzie za niska na potrzeby kąpieli/prysznica. Ja mam zadaną 52st i histerezę 12, więc przy 40st pompa ładuje zasobnik i ewent. załącza się rozpalanie kotła jeśli jest taka potrzeba. Temp. kotła przy tych nastawach dochodzi do 67st , czasami jest to oczywiście mniej (wszystko zależy od zużycia wody/strat ciepła). Dla funkcji lato zalecany tryb sterowania to standard (nie fuzzy logic). Inna kwestia to im wyższa temp cwu tym trudniejsze warunki rozwoju bakterii, ale do tego też mamy funkcję antybakteryjną – z niedzieli na pon. od godz. 2-ej temp. podbijana jest na 70st.

    • #67577
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Dzięki za odpowiedź Patrol, ustawie jak sugerujesz, ale mam jeszcze inne pytanie co do ustawień, zamieściłem w nowych tematach…

    • #67576
      Patrol
      Uczestnik

      Jeszcze jedna uwaga dot. trybu lato – gdy ładowany jest zasobnik cwu (pracuje pompa cwu), to po spadku temp na kotle o wartość histerezy nastąpi jego rozpalanie. Może się zdarzyć, że w trakcie tego procesu zostanie już osiągnięta temp zadana cwu, więc od razu po rozpaleniu kotła nastąpi przejście do nadzoru/wygaszania.

    • #67575
      Aneta Sobaniec
      Uczestnik

      Witam.
      Pozwoliłam sobie odnowić ten temat, bo stanęłam przed takim samym problemem (a może to nie problem 🙂 ).
      Posiadam kocioł HT DasPell RControl EM890. Na okres zimowy miałam zadaną temperaturę kotła 70 stopni, histereza 15. Po włączeniu funkcji lato, ustawieniu CWU na 27 stopni, temperatura kotła utrzymuję się na poziomie 35 stopni. Pytanie moje jest następujące: czy piec może pracować w tak niskiej temperaturze i czy powinnam zwiększyć ustawienia CWU na wyższą, żeby dogrzać piec?
      Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź.
      Pozdrawiam Aneta.

    • #67574
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W trybie Lato kocioł pracuje tylko w czasie podgrzewania CWU więc kocioł może nie zostać dogrzany do temperatury zadanej.
      Użytkowanie takie nie jest szkodliwe dla kotła, ponieważ podgrzewanie wody trwa krótko i jest realizowane zazwyczaj raz dziennie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67573
      Aneta Sobaniec
      Uczestnik

      Dzień Dobry.
      Dziękuję za odpowiedź, ale mimo wszystko, chciałabym się dopytać o jedną rzecz. Podczas takiej pracy kotła, ścianki pieca zrobiły się wilgotne. To mnie trapi najbardziej a nie chciałabym zniszczyć pieca i doprowadzić do zardzewienia. Parę postów wyżej, jeden z kolegów wytłuścił o tym informację i chyba za bardzo wzięłam sobie jego uwagi do serca :). Nie daję mi to spokoju. Czy na pewno mogę zostawić taką temperaturę CWU, czy zwiększyć z 27 na 45 stopni?
      Proszę o wyrozumiałość (kobiety 🙂 ) i dziękuję.
      Pozdrawiam Aneta.

    • #67572
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ścianki kotła zrobiły się mokre, ponieważ niska temperatura wody zainicjowała kondensację na ściankach. Jest to w tym wypadku krótkotrwałe więc nie ma się czym przejmować.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.