red pellet duo 15 ustawienia po przeważeniu

Strona główna Forum Pomoc techniczna red pellet duo 15 ustawienia po przeważeniu

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #67555
   Popowski Andrzej
   Uczestnik

   Witam serdecznie

   Prośba do serwisu, po przeważeniu pelletu wyszło mi 14.1kg/h i taką wartość wpisałem w menu serwisowe/ustawienia palnika/praca/wydajność podajnika, proszę o podanie w miarę odpowiednich ustawień w trybie fuzzy logic oraz standard między innymi histerezy h2 i h1 (na razie chcę ogrzewać cwu) . Mam wpisane takie ustawienia znalezione na forum :

   Nastawy w Modulacji mocy:
   100% Moc nadmuchu – 42%
   100% Praca podajnika – 9s
   50% Moc nadmuchu – 38%
   50% Praca podajnika – 6s
   30% Moc nadmuchu – 28% (jeżeli nie będzie można zejść poniżej 30% to należy zmniejszyć minimalne w serwisie)
   30% Praca podajnika – 3s
   Minimalna moc kotła w FL – 20%
   Maksymalna moc kotła w FL – 65%
   Histereza kotła 15 oC
   Temperatura zadana kotła – 70oC

   ale na takich parametrach, tylko zadaną zwiększyłem na 75st jest coś nie tak (załączam zdjęcie), pracuje na 24,2 kw

   Piec kupiony ok 2 tyg. temu 2015 rok, sterownik rcontrol890 , pellet duo 15 kw, powierzchnia grzewcza (użytkowa) 102m2, grzejniki żeliwne, bojler 140 litrów

   z góry dziękuje

   Attachments:
  • #67569
   Patrol
   Uczestnik

   Parametry masz za wysoko ustawione, sama wydajność podajnika po zważeniu pelletu też jest znaczna, więc jeśli pomiar był dobry to dla 14,1kg/h przetestuj może poniższe nastawy:

   najpierw zwiększ cykl pracy z 20 na 24sek, a potem to:

   100% Moc nadmuchu – 37%
   100% Praca podajnika – 6 s
   50% Moc nadmuchu – 33%
   50% Praca podajnika – 4 s
   30% Moc nadmuchu – 28%
   30% Praca podajnika – 2s
   Minimalna moc kotła w FL – 10% co da moc min 6,8 kW
   Maksymalna moc kotła w FL – 90% co ograniczy moc do 15,8 kW
   (założona kaloryczność paliwa 4,8 kWh/kg)

   pewnie będziesz musiał dopasować nadmuchy, bo to wartości do zweryfikowania wyłącznie przez obserwacje płomienia i tego co zostaje po spaleniu, ale Twoje 38% i 42% to wg mnie za dużo

   Histerezy H1 i H2 możesz zostawić 3 i odpowiednio 7

  • #67568
   Popowski Andrzej
   Uczestnik

   Do Patrol

   Witam

   Rozumiem, że w menu serwisowe/praca zwiększam cykl na 24sek. a co do kaloryczności to na opakowaniu pelletu jest Wartość opałowa: 19,7MJ/kg po przeliczeniu wychodzi 5,4 kWh więc taką wartość wpisać także w serwisie ?
   A czy zostawić temp. zadaną 75st i histereze kotła na 15st ?

  • #67567
   Patrol
   Uczestnik

   Sterownik jest tylko kalkulatorem i wyświetla to co policzy tyle, że nie uwzględnia wilgotności opału i co najważniejsze sprawności zarówno samego palnika (bo to moc palnika jest wyświetlana) jak i kotła, o innych stratach nie wspominając. Sama zmiana kaloryczności wpłynie tylko i wyłącznie na wynik wyświetlanej mocy palnika i nic poza tym – dasz 5,4 to zobaczysz więcej kW.
   Co do temp. ważna jest temp. powrotu kotła – 55 albo lepiej 60 i tego trzeba pilnować.

  • #67566
   Popowski Andrzej
   Uczestnik

   Widzę że masz dużą wiedze w tych tematach, to odpowiedz mi proszę czym tak naprawde różni sie praca w fuzzy logic a w standard? Wiem, że pewnie wydaje ci się to głupie pytanie ale ja dopiero zaczynam obsługę i nie do końca rozumiem. No i dlaczego sugerują w trybie lato pracować w standard.

   A tak ogólnie to narazie tylko praca lato, ale jak przyjdzie zimno to pewnie będę miał jeszcze kilka spraw bo podłączyli mi bezprzewodowy programowany regulator temperatury euroster 2006 TXRX no i na pewno będę miał pytania co ustawić w sterowniku itd oczywiście jezeli będziesz miał cierpliwość…

  • #67565
   Popowski Andrzej
   Uczestnik

   Znowu sie uaktywniam, zauważyłem że przy tych ustawieniach jakie podałeś w lato tryb stand. temp. zadana kotła była 70 a cwu 52 to szybciej doszlo do temp. Zadanej kotła czyli 70 i przeszedł w postój, wczesniej jak ustawiałem po swojemu na cwu 45 a zadana kotła 65 to po osiągnięciu 45 cwu juz się wygaszał. A teraz dopiero po zadanej kotła sie wygaszał, już całkiem niewiem o co chodzi.

  • #67564
   Patrol
   Uczestnik

   […] czym tak naprawde różni sie praca w fuzzy logic a w standard? [..] No i dlaczego sugerują w trybie lato pracować w standard.

   w największym skrócie algorytm fuzzy logic reguluje płynnie moc palnika dążąc do utrzymania temp. kotła na zadanym poziomie. Im bliżej zadanej temp. kotła tym aktualna moc jest stopniowo redukowana. Nie zawsze się to sprawdza, szczególnie gdy jest mały odbiór ciepła i takim właśnie przypadkiem jest z reguły tryb lato – no chyba, że posiadasz bufor cieplny to on przejmie nadwyżkę ciepła. W trybie FL dopiero powyżej 5st ponad temp. zadaną następuję wygaszenie/ przejście w nadzór.
   Tryb standard ma zdefiniowane poziomy mocy i porusza się między 30,50 i 100% jakby na sztywno poprzez nastawy H1 i H2. Tutaj po osiągnięciu temp. zadanej następuje przejście w nadzór/wygaszanie.

   Znowu sie uaktywniam, zauważyłem że przy tych ustawieniach jakie podałeś w lato tryb stand. temp. zadana kotła była 70 a cwu 52 to szybciej doszlo do temp. Zadanej kotła czyli 70 i przeszedł w postój, wczesniej jak ustawiałem po swojemu na cwu 45 a zadana kotła 65 to po osiągnięciu 45 cwu juz się wygaszał. A teraz dopiero po zadanej kotła sie wygaszał, już całkiem niewiem o co chodzi.

   Tryb lato 'lekceważy’ temp. zadaną kotła, bo priorytetem jest temp. zadana dla cwu, a to o czym piszesz to akurat przypadek, że te temp. się zbiegły, tzn. zadana cwu z zadaną kotła. Pamiętaj, że gdy przy niskiej temp. w zasobniku ktoś z rodziny zdecyduje się na kąpiel to kocioł będzie zasuwał na 100% mocy, żeby dobić do temp. zadanej cwu jednocześnie pokrywając straty z tego zasobnika na rzecz wanny. Kocioł ma więc różne warunki pracy i każdego dnia różnice w pracy (szybkości osiągania temp.) będą różne.
   Ja podałem swoje nastawy temp cwu, bo takich akurat potrzebuje dla komfortu rodzinki.

  • #67563
   Popowski Andrzej
   Uczestnik

   Dziękuje za odpowiedź, ale oczywiście mam kolejny zestaw pytań, odnośnie pracy w nadzorze. W ustawieniach serwisowych mam to wyłączone. Odnośnie trybu lato nadzór jest niepotrzebny, ale jak już będzie pora ogrzewania domu to czy także ma pracować bez nadzoru, czy optymalniej będzie nastawić jakiś czas nadzoru? Próbowałem coś tam nastawiać np. na 11 minut, podawanie co 70 sekund przez 1 sekundę, z nadmuchem 20 %.

   Z góry dzięki za odpowiedź

  • #67562
   Patrol
   Uczestnik

   Nadzór służy tylko do podtrzymania płomienia, nie ma tu efektywnego spalania, bo palnik pracują z niską mocą. W trybie letnim może być wykorzystany do przedłużenia pracy kotła, ale wymagana jest ostrożność, bo można przesadzić ze wzrostem temp.

  • #67561
   kivlov
   Uczestnik

   Mam HT DasPell 15kW czyli podobny piec
   Patrol możesz mi doradzić w pewnych aspektach
   Grzałem całą zime, ale nie mieszkałem w domu itp itd… więc różnie to bywało,
   Teraz od dwóch tygodni prawie grzeje cały poziom domu 3/4 podłogówki i w pozostałych pomieszczeniach grzejniki.
   Mam obecnie ustawio a temperaturę zadaną kotła 67C, temperatura wody w podłoówce na termostacie ręcznym mam 43C a na grzejniki puszczam także 43C. Najbardziej mnie nurtuje pytanie jaką dać temperaturę wody na podłogówce – chyba powinna być trochę niższa coś ok 37-39C (tak mi się wydaje), na grzejniki wyższa?, a najważniejsze pytanie jaka temperatura załączania się pompek wody? Obecnie mam 48C, ale czy to nie lepiej oscylować bliżej temperatury bliższej do zadanej czyli coś w granicach 60C? Czy kompletnie źle myślę?
   Obecnie przy mocnym wietrze i zimnych porankach na pomorzu, a w ciągu dnia ok 10C pali mi codziennie dokładnie pół worka dziennie – obawiam się, że nie jestem w stanie obniżyć tej temperatury nawet chyba latem bo trzeba nagrzać wodę (mam 300l ustawiona temperatura 44C – a właśnie czy coś tu zmieniać) – latem grzeje grzałką. Mam nadzieję, że problem opisałem dosyć zrozumiale, ale podsumowując chodzi mi o temperatury zadane kotła, i samej wody w doprowadzanej do grzejników i podłogówki i temperaturę kotła przy której załączają się pompki.
   Jakie macie teorie i sprawdzone pomysły?

  • #67560
   Patrol
   Uczestnik

   W temacie Daspell są odpowiedzi, więc tu już nie będziemy powielać. Pozdrawiam

  • #67559
   Robert Robert
   Uczestnik

   Witam. Kolego na podłogówkę chyba nie więcej jak 33 stopnie nie? coś tak kojarzę. u Mnie pompy załączają się przy 40 stopniach. Zawór 4d ze sterowaniem pogodowym masz może? wtedy sterownik wylicza według temp za zewnątrz jaka ma wodę puścic na grzejniki.

  • #67558
   MikiMiki
   Uczestnik

   Pytanko czy zmniejszenie mocy max w algorytmie fuzzy logic spowolni jego dochozenie do zadanej? pozdrawiam

  • #67557
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Praktycznie kocioł będzie pracował na mniejszej mocy to powinien łatwiej wyhamować przed temperaturą zadaną.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.