Podniesienie efektywności podłogówki

Strona główna Forum Pomoc techniczna Podniesienie efektywności podłogówki

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67512
      bartezgo
      Uczestnik

      Witam,

      od kilku lat użytkuję instalację i w tym roku zacząłem zastanawiać się na podniesieniem efektywności podłogówki, poprzez dołożenie jakieś elektroniki do sterowania.

      Instalcja:
      – kocioł Heiztechnik Q EKO DUO 17 + sterownik HT Tronic 500
      – układ CWU- zamknięty
      – układ CO – otwarty
      – pompa CWU + pompa CO
      – 8 grzejników
      – podłogówka 4 sekcje na mieszaczu Gorgiel

      1. Mieszacz Gorgiel jest inaczej podłączony niż na schemacie producenta. Ale pompa została przełożona i chodzi poprawnie mieszacz – chyba, że macie inne zdanie?
      2. Kapilara powinna być podłączona do górnej belki?
      3. Jak można ten układ usprawnić? Sterowanie pompą? W chwili obecnej pompa chodzi 24h na dobę – nie jest podłączona do sterownika pieca, bo nie ma takiej możliwości.

      Dzięki za rady 🙂

      hdf5a87c.jpg

      h3206c50.png

    • #67518
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Najbardziej rozsądne byłoby sterowanie pogodowe temperaturą podłogówki.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67517
      bartezgo
      Uczestnik

      Witam,

      dziękuję za odpowiedź. Jak mogę to wykonać? Sterownik ma czujnik temp. zewnętrznej.

      Pozdrawiam,
      Bartek.

    • #67516
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy byłby zamontowany zawór mieszający z siłownikiem przed podłogówką uruchamiamy tryb pracy zaworu na Pogodowy podłogowy. Histerezę zaworu ustawiamy na 1oC.
      Następnie ustawiamy parametry (przykładowo):
      Nastawa -10 na 30oC
      Nastawa +10 na 25oC

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67515
      bartezgo
      Uczestnik

      Witam,

      dzięki za odpowiedź. Niestety nie mam zamontowanego zaworu ale czy ten mieszacz nie pełni podobnej roli?

      Czy takie rozwiązanie miałoby sens:
      1. Na głowicy zasilającej zamontować elektrozawór. Podłączyć go pod sterownik.
      2. Do górnej belki podłączył czujnik temperatury zaworu.
      3. W sterowniku tryb pracy zaworu – pogodowy podłogowy + histereza i nastawy
      4. Termostat pokojowy podłączony do sterownika, który sterowałby pracą pompy – włączenie pompy podłogówki poniżej zadanej temperatury w pokoju.

      Dzieki,
      Bartek.

    • #67514
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik kotła współpracuje z siłownikami trójpunktowymi (otwieranie, zamykanie, wspólny).

      Sterowanie pompa podłogówki według mnie nie jest rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ podłoga się wychłodzi i ponowne jej nagrzanie będzie wymagało od kotła dużej ilości energii.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.