Ustawienia pieca EKO DUO

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ustawienia pieca EKO DUO

Oglądasz 50 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67454
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Witam wszystkich posiadam kocioł EKO DUO NL 17 KW sterownik HT tronic 522 wszystko było jak dotej pory w porządku aż do momentu zamontowania siłownika na zawór mieszający co prawda piec mniej spala groszku jest to 25 kg na 2 doby ! a jednak nie pokoi mnie wygląd tego węgla.

      Moje ustawienia:
      Temperatura kotła 60 st
      Czas pauzy podajnika – 48s
      Obroty dmuchawy – 0 (dmuchawa WPA 07)
      Czas oczekiwania – 10 min
      Krotność podawania – 2
      Czas dmuchawy podtrzymania – 5s
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Obroty dmuchawy wzrost – 1

      Czas pracy zaworu 5s
      Czas pauzy zaworu 20s
      Histereza 1

      Co jest nie tak z tymi ustawieniami ?

      h9eb0eb0.jpg

      h92328f6.jpg

    • #67505
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł prawdopodobnie pracuje długo w podtrzymaniu.

      Popraw dwa parametry:
      Czas oczekiwania – 8 min
      Krotność podawania – 3

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67504
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Tak dosyć długo kocioł jest w podtrzymaniu krotność była ustawiona 3 ale jeszcze spróbuje zmniejszyć czas oczekiwania i zobaczę

    • #67503
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Witam jest chyba ok ale jeszcze poobserwuje zobaczę co się będzie działo ! ogólnie to jestem zadowolony z tego siłownika spalanie groszku zmniejszyło się o 30% spalanie groszku łącznie z cwu 25 kg na 2 doby to moim zdaniem dobry wynik.

    • #67502

      25 kg/2 dobry to dobry wynik? Trudno powiedzieć, gdyż nie ma podstawowych żadnych danych na temat pow. ogrzewanej, temperatury w pomieszczeniach, temperaturze na dworze, czy grzejesz CWU?

      U mnie np. przy pow. ogrzewanej 160 m2, średniej temperaturze w domu 21 stopni, średniej temperaturze na zewnątrz 4-5 stopni, grzane CWU kocioł potrzebuje 25 kg na 3 dni.

    • #67501
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Witam to moim zdaniem bardzo dobry wynik ! Ja do ogrzania mam 130m2+ CWU w domu temp 23 stopnie na zewn 2 -3 stopnie i 4 osoby w domu ? A jaki masz kocioł i jaki masz ustawienia ?

    • #67500
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Po kilku dniach obserwacji popiół wygląda tak !

      i mam wrażenie że piec mniej pracuje w podtrzymaniu.

      hbb045d3.jpg

    • #67499
      Jarek
      Uczestnik

      25 kg/2 dobry to dobry wynik? Trudno powiedzieć, gdyż nie ma podstawowych żadnych danych na temat pow. ogrzewanej, temperatury w pomieszczeniach, temperaturze na dworze, czy grzejesz CWU?

      U mnie np. przy pow. ogrzewanej 160 m2, średniej temperaturze w domu 21 stopni, średniej temperaturze na zewnątrz 4-5 stopni, grzane CWU kocioł potrzebuje 25 kg na 3 dni.

      No to wynik rewelacyjny. Również prosił bym o ustawienia jakie masz, bo właśnie jestem świeżo po montażu pieca i u mnie spalanie w 1-szym tygodniu użytkowania na poziomie 35kg/doba 🙁
      Fakt, że nie do konca ocieplony dach, ale to i tak sporo. Mam 160m w tym ok 70m podłogówki, Pozdr Jaro

    • #67498

      Witam.

      Moje ustawienia:
      Temperatura kotła 65 st
      Czas pauzy podajnika – 55s
      Obroty dmuchawy – 6 (dmuchawa WPA 07), dmuchawa przysłonięta na 1cm
      Czas oczekiwania – 10 min
      Krotność podawania – 2
      Czas dmuchawy podtrzymania – 5s
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Obroty dmuchawy wzrost – 1
      temperatura Ogrzewania podłogowego – 33 stopnie
      temperatura grzejników – 45 stopni.

      Dodatkowo posiadam regulator ciągu kominowego, przepustnicę, ochronę powrotu.
      Minimalna temp. na kotle w czasie pracy 60 stopni, maksymalna w podtrzymaniu 73 stopnie. W podtrzymaniu, gdy nie ma poboru, pracuje przez ok. 1,5h, zanim spadnie temp.

      Węgiel kamienny jaki mam to taki za 700zł/tonę. Próbowałem chyba z 10 rodzajów węgla, w tym takich za 1000zł/tonę i zauważyłem, że te drogie się u mnie się źle spalają, mocno szlakują. Nie wiem czy to wynik dużej kaloryczności węgla, czy mój kocioł nie „łyka” takiego węgla.

      Jeśli chodzi o ocieplenie domu to elewacja – 15cm styropianu grafitowego, podłoga 10cm styropianu grafitowego, docieplenie poddasza 30 cm wełny mineralne lambda 0,035, okna o współczynniku 0,6.

      Do Jaromaxbimmer.
      Ja jak nie miałem docieplonego dachu i dom był rok po budowie to kocioł zużywał mi 25kg węgla/dobę bez względu na temperaturę na zewnątrz. Jest to normalne zjawisko, gdyż budynek jest jeszcze mokry, a przez dach ucieka bardzo dużo ciepła (wedle fizyki podgrzane powietrze unosi się).

      Do MARCIN80A
      Kocioł HT eko 25kW, sterownik 522.

      Dodam na koniec tylko, że przesiedziałem 6 miesiący (dzień w dzień) nad kotłem, gdyż miałem z nim duże problemy. W podtrzymaniu kocioł podbijał temperaturę do temp. max. kotła, żar wchodził w retortę, czego konsekwencją był zakup nowych części do kotła.

    • #67497
      damian
      Uczestnik

      Witam, powiedzcie użytkownicy jak z napowietrzeniem kotłowni u was, macie tzw ,,zetkę” ? u mnie trochę wychładza pomieszczenie.

    • #67496

      Ja mam Zetkę i też mi ochładza pomieszczenie. Mam na zetce od strony kotłowni założoną kratkę z żaluzją, jak jest zimno to przysłaniam otwór zetki, wtedy tak się nie wychładza.

    • #67495

      Maricnie80A a co to jest ten „siłownik”?

    • #67494
      Marcin
      Uczestnik

      Hej Kridor, widzę, że masz już wszystko dograne, śledzę czasami forum, parę postów wyżej wspomniałeś, że masz ustawioną dmuchawę WPA 07 na 6 biegu. Mam taki sam piec, jak Ty, sterownik też, tylko, że u mnie maksymalnym biegiem dmuchawy jest 5. Czy to pomyłka, czy jakoś to odblokowałeś? I jak rozwiązałeś ochronę powrotu? Poprzez zawór 4 d, czy jakieś ustawienia w sterowniku? U mnie niestety nie ma w sterowniku opcji ochrony powrotu, mam jedynie zawór 4 d, który ustawiam ręcznie.

    • #67493
      Marcin
      Uczestnik

      Maricnie80A a co to jest ten „siłownik”?

      Kridor, Marcinowi80A chodzi zapewne o siłownik zaworu 4d. Ustawiasz temperaturę wody na wyjściu do CO i zawsze jest taka sama niezależnie od zapotrzebowania na ciepło, np. masz termostaty na grzejnikach i niezależnie, czy są otwarte 4, czy np. 15, zawsze masz tą samą temperaturę wody na grzejniki, zawór sam się po prostu otwiera i przymyka

    • #67492
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Witam
      tak miałem na myśli siłownik zaworu 4d moim zdaniem to dobre rozwiązanie na kotle mam teraz temp .65 stopni a na dom wychodzi temp. 31 stopni.
      A co do napowietrzenia kotłowni to ja żadnej zetki nie posiadam kotłownie mam 11 m2 i obok kotłowni garaż 30 m2 i drzwi są cały czas otwarte i myślę że powietrza wystarcza i jest spoko bo jest ciepło i w kotłowni i garażu.

    • #67491

      Witaj Gieronimo.

      Tak. Rozwiązałem swój problem. A Ty?

      Jeśli chodzi o wentylator to masz rację. Mam ustawiony na 5 bieg.

      Jeśli chodzi o ochronę powrotu to założyłem pompę pomiędzy wyjściem i wejściem kotła. Działa to tak, że jeśli spadnie temperatura w kotle poniżej zadanej to uruchamia się pompa. W tym momencie obieg wody występuje tylko i wyłącznie przez pompę. Reszta obiegów nie działa. Jak się woda nagrzeje to wyłącza się pompa i woda płynie do kaloryferów. Nie montowałem ochrony przez zawór 4d.

      Ja mam wszystkie zawory trój i cztero-drogowy sterowany siłownikami.
      Kocioł mam ze sterownikiem 522. Tam jest sterowanie pompą ochrony kotła.

    • #67490
      Marcin
      Uczestnik

      Hej, a jak poradziłeś sobie z ciągiem kominowym? Ja na razie zostawiłem, jak jest – rck i przesłona na dmuchawie oraz cegłówki w piecu na wyjściu do komina.

    • #67489
      Marcin
      Uczestnik

      Witaj Gieronimo.

      Tak. Rozwiązałem swój problem. A Ty?

      Jeśli chodzi o wentylator to masz rację. Mam ustawiony na 5 bieg.

      Jeśli chodzi o ochronę powrotu to założyłem pompę pomiędzy wyjściem i wejściem kotła. Działa to tak, że jeśli spadnie temperatura w kotle poniżej zadanej to uruchamia się pompa. W tym momencie obieg wody występuje tylko i wyłącznie przez pompę. Reszta obiegów nie działa. Jak się woda nagrzeje to wyłącza się pompa i woda płynie do kaloryferów. Nie montowałem ochrony przez zawór 4d.

      Ja mam wszystkie zawory trój i cztero-drogowy sterowany siłownikami.
      Kocioł mam ze sterownikiem 522. Tam jest sterowanie pompą ochrony kotła.

      Zrobisz fotkę? Byłbym wdzięczny. Sterownik to obsługuje bez problemu? Jak to podłączyć? Pytam, bo wynik spalania masz iście mistrzowski. Ja przy tych samych metrach, co Ty i takim samym ociepleniu oraz oknach osiągam przy +5 C ok 12,5-15 kg/dobę, przy czym myślę, że kubaturę mam ciut większą, bo wysokość salonu oraz kuchni ( ok 60 m2 ) to ok 3,3 m.

    • #67488
      Marcin
      Uczestnik

      a temperatury w pomieszczeniach:
      salon/kuchnia – 23
      łazienka – 24
      reszta 22

    • #67487

      Hej, a jak poradziłeś sobie z ciągiem kominowym? Ja na razie zostawiłem, jak jest – rck i przesłona na dmuchawie oraz cegłówki w piecu na wyjściu do komina.

      RCK, przepustnica, no i zabawa z parametrami.

      RCk mam na 10Pa. Dodatkowo zablokowałem klapę w RCK tak, żeby się do końca nie zamykała (ja mam dźwigienkę do blokowania klapy w pozycji zamkniętej).

    • #67486

      Gieronimo
      w sterowniku parametr bodajże nazywa się pompa powrót.
      Jeśli chodzi o zdjęcie to nie zrobię, bo mam wszystko schowane za kotłem. Tam jest tak dużo rurek, że byś się nie połapał. Jak będę miał chwilę to narysuję schemat.

    • #67485

      Gieronimo.

      Ten parametr może się nazywać też pompa kotła.

    • #67484
      Marcin
      Uczestnik

      Hej Kridor, dzięki za info, mam niestety sterownik 520, nie 522, jak Ty, stąd nie ma tego u mnie.
      Nie mam też siłownika do zaworu 4d, zastanawiam się, czy go nie zamontować, ale mam też termostaty na grzejnikach, stąd nie wiem, czy jest sens, bo w momencie, gdy termostaty zamykają grzejniki i tak nie ma odbioru ciepła z pieca, czy więc gra warta świeczki? Podłogówką steruje u mnie zawór 3 d i ta pompa chodzi cały czas z temperaturą na wyjściu 31 stopni.

    • #67483
      Marcin
      Uczestnik

      znalazłem coś takiego Kridor, siłownik+regulator z funkcją ochroby powrotu, ale zastanawiam się, czy kupować sam siłownik + dokupić jakiś moduł do sterownika pieca ( a może jest w standardzie ), czy też kupić cały zestaw jak w necie.

    • #67482
      Marcin
      Uczestnik
    • #67481
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Gieronimo obroty dmuchawy maksymalnie można odblokować do 24 (25 w nowszych wersjach) jednakże celowo zostały one zablokowane, ponieważ w małych kotłach nadmuch jest wystarczający

      MARCIN80A na twoim miejscu w trybie ekspresowym wykonałbym napowietrzenie kotłowni, bo jak potrujesz rodzinę tlenkiem węgla to na reakcję może być za późno.

      Napowietrzenie jest potrzebne w celu dostarczenia powietrza do spalania – stwierdzanie że dostępne jest duże pomieszczenie jest błędne. Można to porówna do oddychania mając na głowie założony duży (np. 200l) foliowy worek – zastanów się a jak długo wystarczyłoby Ci powietrza.
      Swoją drogą kto odbierał kotłownię bez napowietrzenia? W tym momencie według przepisów bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku kotłownia powinna zostać zamknięta i wyłączona z eksploatacji do czasu wykonania napowietrzenia kotłowni.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67480
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, dziękuję za info, mam pytanie, czy automatyka 520 ma w sobie możliwość sterowania siłownikiem zawory 4d, czy potrzebny jest osobny regulator? Czy daje to jakieś wymierne oszczędności w przypadku zamontowanych termostatach na grzejnikach?

    • #67479
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Automatyka umożliwia obsługę zaworu mieszającego regulując temperaturę instalacji.

      Montaż siłownika umożliwia sterowanie pogodowe instalacją zmieniając temperaturę instalacji wraz ze zmianą temperatury zewnętrznej.

      Termostaty praktycznie zapewniają oszczędność w spalaniu paliwa jednakże sterowanie pogodowe stabilizuje płynność przekazywania ciepła na budynek ograniczając skokową pracę kotła (termostaty na grzejnikach odcinają odbiór i tym samym równie gwałtownie go zwiększają). Płynna praca kotła sprzyja niższemu zużyciu paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67478
      Marcin
      Uczestnik

      ok, dzięki za info, mam jeszcze pytanie, czy jest u Państwa coś takiego jak aktualizacja softu do sterownika 520? Mam piec z listopada 2013, nie wiem, może są jakieś nowe aktualizacje, nowe funkcje? Ile to kosztuje, czy jest darmowe?

    • #67477
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Napisz jaką masz wersję programu.

      Aktualizacja jest odpłatna. Można ją zrobić bez dodatkowych kosztów podczas przeglądu kotła (jest wtedy w cenie przeglądu).

      Normalny koszt aktualizacji w przypadku wysłania sterownika do Heiztechnik to 50 zł netto plus przesyłki. W przypadku aktualizacji na miejscu przy kotle koszt jest taki sam jak za przegląd kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67476
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, dzięki za info.

      Kridor,

      jak poradziłeś sobie z ciągiem kominowym?

    • #67475

      Witam

      Automatyka umożliwia obsługę zaworu mieszającego regulując temperaturę instalacji.

      Montaż siłownika umożliwia sterowanie pogodowe instalacją zmieniając temperaturę instalacji wraz ze zmianą temperatury zewnętrznej.

      Termostaty praktycznie zapewniają oszczędność w spalaniu paliwa jednakże sterowanie pogodowe stabilizuje płynność przekazywania ciepła na budynek ograniczając skokową pracę kotła (termostaty na grzejnikach odcinają odbiór i tym samym równie gwałtownie go zwiększają). Płynna praca kotła sprzyja niższemu zużyciu paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam
      w opisywany przez Serwis sposób jest logiczny tylko przy założeniu, że każde pomieszczenie będzie posiadać oddzielne zasilanie CO ze sterownikiem pokojowym. Bo jeśli mamy 2 pomieszczenia o znacząco różnych kubaturach (np. 100 m3 i 300m3), lub różnej izolacyjności przegród, sterowane przez jeden sterownik pokojowy to nie jesteśmy w stanie uzyskać jednakowej temperatury w obu pomieszczeniach bez użycia termostatu na grzejnikach.

      Wg mnie sterowanie pokojowe ma sens tylko dlatego, że w momencie, kiedy w pomieszczeniach uzyskana zostanie żądana temperatura i termostaty zamkną grzejnik to sterowanie pokojowe wyłączy pompę a siłownik zamknie zawór. Wtedy nie tracimy na prądzie i stratach przesyłu ciepłej wody. Bo wiemy, że woda w rurach się schładza. W takim układzie trzeba pamiętać, aby sterownik pokojowy umieścić w najchłodniejszym miejscu.

      Serwis mocno przejaskrawia temat gwałtownych skoków temperatur, gdyż temperatura w pomieszczeniu wynosi ok 20 stopni. Podobną temperaturę ma woda w grzejniku w tym pomieszczeniu. Tak więc jak włączy się termostat grzejnika to temperatura na kotle nie spadnie nagle do 20 stopni (w szczególności, że w dzisiejszych czasach instalacje CO są małej pojemności wodnej). Tutaj też duże znaczenie ma przewymiarowanie kotła. Przewymiarowany kocioł jest w stanie szybciej dogrzać wodę.

      Jednak wadą, jaką zauważam przy zastosowaniu termostatów na grzejnikach, jest problem z rozbiorem ciepła podczas, gdy kocioł przekroczy temperaturę maksymalną. Wtedy niestety termostaty ograniczają możliwości ochronne kotła.

      Ja mam termostaty na grzejnikach. Nie zauważyłem, żeby kocioł gwałtownie się ochładzał podczas rozbioru na wszystkie grzejniki naraz.

    • #67474

      Witam, dzięki za info.

      Kridor,

      jak poradziłeś sobie z ciągiem kominowym?

      Gieronimo.

      RCK i przepustncia.

    • #67473
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Witam wszystkich

      Odp do SERWIS1
      Napowietrzenie kotłowni było ale strasznie wyziębiało się pomieszczenie więc zrobiłem napowietrzenie w garażu ! kotłownia nie jest blisko powierzchni mieszkalnej więc nikogo nie podtruje ! a poza tym czy ty robisz wszystko zgodnie z przepisami ? i kolejne pytanie dlaczego w waszej firmie pewien moduł kosztuje 500 zł a u Pana X 300 zł i jest identyczny a może logo firmy tyle kosztuje ? piszesz że testujecie różne rodzaje węgli dlaczego nie zamieścisz jakiegoś zdjęcia jak to wygląda pewnie wszyscy użytkownicy by chcieli zobaczyć jak wygląda profesjonalne ustawienie kotła Pozdrawiam !

    • #67472

      Witaj marcinie80A

      Po pierwsze nie chwal się, że łamiesz przepisy. Jak robisz coś wbrew im to zachowaj to dla siebie.
      Po drugie jest wolny rynek. Jeśli chcesz kupić moduł od producenta to zapłacisz. Masz logo, masz pewność pochodzenia produktu, gwarancję nie na niby itp. itd. Tak samo jest z serwisem samochodowym.
      Co do węgla to się zgadzam. Niestety informacja tekstowa, że ten węgiel za 1000 zł jest polecany to, przynajmniej dla mnie, nie jest wystarczająca zachęta do jego kupna. Miałem węgiel za 1000zł z pewnego pochodzenia. Teraz mam za 700zł z niepewnego pochodzenia. No i ten za 700zł dużo lepiej się pali.

    • #67471
      Marcin
      Uczestnik

      Witam Panów, odnośnie ekogroszków i ich jakości znalazłem dość fajny link, niestety nie dotyczny on naszych kociołków i sterowników, ale myśle, że zawiera kilka istotnych informacji.
      http://suspenser.eu/testy-ekogroszku/
      Z moich osobistych uwag – ten sam ekogroszek spala się różnie w tych samych piecach na tych samych ustawieniach. Niestety każdy z nas musi przejść swoje zanim dojdzie do satysfakconujących go wyników. Różne są instalacje, różne domy – inne ocieplenia, inne kominy, inny ciąg, itp., itd.
      Można by sie pokusić o założenie takiego wątku na tym forum, ale czy użytkownicy tych kociołków będę wpisywać swoje uwagi i spostrzeżenia?
      Oczywiście, wśród wielu wątków i postów znajdiją się informacje, jak ustawić piec.

    • #67470
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Napisałem u Pana X bo nie chcę robić tu jakiejś reklamy są to identyczne moduły.

    • #67469
      Marcin
      Uczestnik

      Hej Marcin,
      pewnie masz rację, w przypadku naszych kociołków sterowniki produkuje foster, podajniki pancerpol, silniki besel, a dmuchawy jakaś inna firma. HT postępuję tak, jak większość producentów, czyli projektuje sam kocioł, a osprzęt zamawia u poddostawców. Tak jest u wielu producentów i nic na to nie poradzisz. Tak samo jest w samochodach, turbo – Garret, wtryski – denso, bosch lub simens, itp, Tak jest taniej i wygodniej.

    • #67468
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Gieronimo zamieściłeś ciekawy link jednakże weź pod uwagę fakt, że zamieszczone tak wyniki są efektem testów przeprowadzonych w warunkach domowych i bez odpowiednich przyrządów (w warunkach domowych nie da się wykonać poprawnie nawet badania sprawności kotła według wytycznych z normy 303-5). Sprawdzanie parametrów paliwa wykonuje się poprzez badanie laboratoryjne.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67467
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, ok, zgoda, ale takie informacje, jak cena, czy ilość popiołu są względnie stałe, a i informacja, czy eko dojechało suche, czy mokre, też jest istotna. Kilka razy dostawałem badania laboratoryjne, problem w tym, że zazwyczaj te badania są duże starsze niż dostawa i tak oto średnio w nie wierzę. Badania też są robione na podstawie dostarczinych próbek, a co człowiek otrzyma poźniej to zupełnie inna historia. Myślę, że jeszcze sporo czasu minie zanim ta dziedzina handlu zostani unormowana – ekogroszek jak auta od handlarzy – nigdy nie wiesz, co jest w środku i jaki ma przebieg

    • #67466
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Gieronimo pominąłem jeden Twój post odnośnie napowietrzenia. Otóż napowietrzenia kotłowni nie jest potrzebne jedynie ze względu na przepisy. Chcąc spalać jakiekolwiek paliwo musimy dostarczyć powietrze do spalania. Spalanie paliwa bez stałego dostępu powietrza można porównać do oddychania w worku na głowie.
      Możesz próbować przekonywać mnie do swoich racji jednakże to jest tak jakbyś mi mówił że ziemia jest płaska i podtrzymują ją cztery słonie – z fizyką się nie dyskutuje chyba że masz dowody na potwierdzenie nowych praw ale z tym to musisz zgłosić się do instytutów badawczych.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67465
      Marcin
      Uczestnik

      Witam Serwis, chyba mnie z kimś pomylono, bo ja mam napowietrzenie kotłowni i jestem jego zwolennikiem.

    • #67464
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przepraszam Gieronimo to miało być do MARCIN80A.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67463
      MARCIN80A
      Uczestnik

      Witam

      Czy 40 stopni na powrocie to ok ?
      A na jakim biegu działają u was pompki u mnie CO 2 , podłogówka 2, CWU 1

    • #67462
      Jarek
      Uczestnik

      A ja mam pytanie odnośnie estetyki. Mianowicie, piec mam od niewiele ponad 2 miesiące, a już w kilku miejscach odeszła mi farba na rantach drzwiczek. Czy to jest normalne? Pozdr Jaro
      A żeby nie było że jest nie na temat to proszę o info co jest przyczyną robienia się spieków? Po zmianie groszku na bardziej kaloryczne zaczęły mi się robić 🙁

    • #67461
      PawPac
      Uczestnik

      Prośba do Kridor-a
      Czy możesz przesłać schemat Twojej instalacji a w szczególności jak rozwiązałeś ochronę powrotu. Chcę przerobić nieco moją instalacje i dlatego pytam. Rozważam rożne rozwiązania. Szczególnie zaciekawiło mnie Twoje rozwiązanie powrotu bez zaworu 4-drożnego.

    • #67460
    • #67459
      mag_545
      Uczestnik

      Witam.

      Posiadam kocioł Q Eco Duo 35kW, sterownik HT tronic 500.
      Mam problem ze zbyt dużą ilością spalania ekogroszku (2 worki 25 kg na dobę) 100 kg na 2 doby!

      Moje ustawienia:
      Temperatura kotła – 60 st
      Czas pauzy podajnika – 70 s
      Obroty dmuchawy – 6 bieg (dmuchawa WPA 07/DM 85)
      Czas oczekiwania – 10 min
      Krotność podawania – 2
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Czas dmuchawy podtrzymania – 5 s
      Obroty dmuchawy wzrost – 1
      Temperatura załączania pompy – 50 st

      Dom jest o powierzchni 200 m kw ocieplony styropianem 15 cm i dach wełną mineralną 40 cm, ogrzewanie podłogowe plus 3 grzejniki w budynku, bufor o pojemności 1000 l, bez ogrzewania CWU. Do domu przyległy jest garaż o powierzchni 50 m kw, w którym znajdują się dwa grzejniki.
      Ekogroszek z węgla kamiennego o mocy 25 KJ – 920 zł za tonę.

      Co może być przyczyną tak dużej ilości spalania ekogroszku? Czy ustawienia są prawidłowe? W załączeniu dodaje zdjęcia przepalonego ekogroszku (czy spala się prawidłowo?) oraz zdjęcie paleniska. Proszę o odpowiedź, która pozwoli rozwiązać problem.

      h546454a.jpg

      he862923.jpg

    • #67458
      Pablo_83
      Uczestnik

      To jest schemat:

      https://heiztechnik.pl/schematy/Ochrona%20powrotu%20-%20pompa.pdf%5B/quote%5D

      Kridor a masz jakieś wskazówki odnośnie mojego pieca? Podałem Ci parametry w wątku 17 kw eko

    • #67457
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Mag_545 przy tak ustawionym spalaniu ogrzewasz solidnie okolicę więc spalanie nie jest złe.

      Ustaw czas pauzy podajnika na 50s i obroty dmuchawy na 2 (przysłona otwarta na 1,5 cm a spalanie spadnie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67456
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Witam

      Czy 40 stopni na powrocie to ok ?
      A na jakim biegu działają u was pompki u mnie CO 2 , podłogówka 2, CWU 1

      CO: auto adapt 1/3 skali(pompa 1-4), podłogówka: 1(pompa 1-6), CWU: 1(pompa 1-4), Pompa obiegu kotłowego 1 (pompa 1-4) przydławiona zaworem (temperatura powrotu min 45st).

Oglądasz 50 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.