Q PLUS DR 20 kW – uzyskanie minimalnej mocy

Strona główna Forum Pomoc techniczna Q PLUS DR 20 kW – uzyskanie minimalnej mocy

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67447
      Tomek
      Uczestnik

      Witam,

      Proszę o szczegółowe ustawienia (bądź kombinacje różnych ustawień) kotła i automatyki (HT Tronic 400) dla kotła 20kW na drewno aby uzyskać minimalną podaną moc grzezwczą czyli 8 kW.

      Pozdrawiam.

    • #67453
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ustawianie parametrów w kotle na drewno zależy w głównej mierze od ciągu kominowego.

      Załóżmy, że komin dobrany jest do kotła prawidłowo.

      Sugerowane nastawy wstępne:
      Obroty minimalne – 1
      Obroty maksymalne – 3
      Czas przedmuchu – 10s
      Czas pomiędzy przedmuchami – 3 min

      Przysłony boczne powietrza wtórnego ustaw do połowy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67452
      Tomek
      Uczestnik

      Czyli oprócz ustawień prędkości dmuchawy i przedmuchów nie zmniejsze mocy roboczej kotła? Czy ustawiając przesłonę dmuchawy tak aby szczelina pobierająca powietrze do niej ma ok.1,5 cm spowoduje podniesienie klapki pod dmuchawą? Czy boczne wloty powietrza wtórnego powodują zmiane mocy kotła czy tylko jakość dopalania spalin ( w moim przypadku musze je mieć maksymalnie otwarte, inaczej mam smołę w ilości niewyobrażalnej)?
      Czy wyciągając choćby jeden profil z przegrody spowoduje wyeliminowanie smoły z kolumny grzewczej (wymiennika) i podwyższę temperaturę spalin wpadających do komina – oczywiście kosztem sprawności kotła?

    • #67451
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Moc kotła jest zależna od ilości spalanego paliwa w jednostce czasu. W przypadku, gdy zmniejszysz ilość podawanego powietrza moc się zmniejsza jednakże zbyt duże ograniczenia spowoduje spalanie beztlenowe co skutkuje zaklejaniem się wymiennika kotła smołą.
      Otwory boczne dostarczają powietrze dopalające spaliny.

      Wyciągając profil przegrody kocioł nie będzie już kotłem dolnego spalania (spaliny nie będą płynęły ustalonymi drogami) i nie można wtedy dokładać paliwa na żar (kocioł będzie pracował jak urządzenie cyklicznego spalania).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67450
      Tomek
      Uczestnik

      U mnie niezależnie czy powietrze wtórne mam otwarte czy przymknięte i tak wymiennik mi się smoli (ale myślę że od przewymiarowania) ustawieniami sterownika nie mogę zejść do tych magicznych 8 kW. Mam jeszcze 2 pytania:
      Czy kotły Holz i Holzplus są dolnego czy górnego spalania?
      Czy kocioł Q Plus DR 15 kW ma komorę załadowczą porównywalną z 20 kW? Czy jego układ jest podobny?

    • #67449
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kotły Holz i Holz Plus są kotłami cyklicznego spalania (zasypujemy i rozpalamy od góry i czekamy do wypalenia się wsadu).

      Kocioł Q Plus DR 20 ma komorę większą niż w Q Plus DR 15 (układ wymiennika jest podobny)..

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.