HT EKO DUO 25 – alarm kosza

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT EKO DUO 25 – alarm kosza

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67409
      Artek
      Uczestnik

      Witam
      Jestem nowym użytkownikiem forum – na wstępie zatem pozdrowienia dla wszystkich użytkowników forum.

      Posiadam piec z podajnikiem Heiztechnik Q EKO DUO 25, sterownik HT-tronic 500, dmuchawa WPA 07, ekogroszek 27kJ. Piec ogrzewa dom jednorodzinny 130 m2.

      Mam problem z wyłączaniem się pieca z powodu alarmu kosza po rozpalaniu pieca po 1-2 tygodniowej nieobecności. Temperatura pieca podczas rozpalania wynosi wtedy 10-15 stopni (w domu jest np. 11 st). Po rozpaleniu wieczorem piec pracuje normalnie, temperatura w pomieszczeniach rośnie, dochodzi do 16 stopni (termostaty ustawione na 2), ale rano załącza się alarm kosza i koniec podgrzewania. Po powrocie z pracy od nowa muszę rozpalać piec … Dodam, że CWU jest wyłączone.

      Moje nastawy:

      temperatura kotła – 60
      temp załączania pompy – 45
      czas pracy podajnika – 10
      czas pauzy podajnika – 30
      czas dmuchawy podtrzymanie – 5 sek
      krotność podawania – 2
      czas oczekiwania – 9 min
      obroty dmuchawy – 2
      obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 0
      czas odłączania pompy CO – 20
      obroty dmuchawy wzrost – 1
      nastawa CO wzrost – 10
      osłona wentylatora otwarta na około 1 cm

      Dodam też, że podczas standardowej pracy temperatura kosza waha się w granicach 48-52 st.

      Pozdrawiam

    • #67427
      Marcin
      Uczestnik

      Witaj Antek,
      nie wiem, czy pomogę, ale zadzwoń na Serwis, telefon w zakładce kontakt, tam najszybciej uzyskasz informację, najlepiej z P. Pawłem

    • #67426
      Artek
      Uczestnik

      Dzięki, tak właśnie zrobiłem.
      Zgodnie z podpowiedzią serwisu zmieniłem:
      obroty dmuchawy – 2 -> 1
      czas oczekiwania – 9 min –> 8 min

      Dzisiaj sprawdzę czy przyniosło efekt
      Pozdrawiam

    • #67425
      Artek
      Uczestnik

      Witam, niestety znowu to samo – piec się wyłączył z alarmem kosza. Bardzo proszę o pilną pomoc.

    • #67424
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Artek czy podczas pracy masz kopiec żaru na palenisku?
      Wrzuć zdjęcia paleniska podczas pracy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67423
      Artek
      Uczestnik

      Witam,
      załączam zdjęcia paleniska podczas pracy.
      Dodatkowo dołączam również efekt spalania ekogroszku – spalanie jest gorsze ….

    • #67422

      A Jaką masz temp. kosza??

    • #67421
      Artek
      Uczestnik

      Przy powyższych ustawieniach z uchylonym oknem w kotłowni, temperatura kosza dochodzi do 45-47 stopni.

    • #67420
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Przy powyższych ustawieniach z uchylonym oknem w kotłowni, temperatura kosza dochodzi do 45-47 stopni.

      Zacznijmy od tego, że masz przewymiarowany kocioł. Nawet jak miałbyś te 130m2 nieocieplonego budynku to 15KW powinien dać rade, Nie zmienia to faktu, że alarm nie powinien się pojawiać. Sprawdź ustawienia przysłony, powinna być uchylona na 1-1,5cm. Jeśli temperatura kosza wzrasta w nadzorze prawdopodobnie palenisko się na tyle zaniża, że wchodzi w kolano, rurę. Być może masz duży ciąg kominowy albo za bardzo uchylona przysłonę dmuchawy.

    • #67419
      Artek
      Uczestnik

      Przesłonę dmuchawy mam uchyloną na 0,5-1 cm. Na próbę przesłoniłem też ciąg kominowy w rurze kominowej. Od tamtej pory nie pojawił się alarm kosza, ale pogorszyła się jakość spalania (jak widać na zdjęciach).

    • #67418
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      W takim razie chyba masz za duży ciąg kominowy, podnieś nieco obroty dmuchawy i zastawów się nad regulatorem ciągu kominowego np: RCK

    • #67417
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jaką temperaturę masz w kotłowni?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67416
      Artek
      Uczestnik

      Około 25 do 30 stopni, lecz praktycznie cały czas jest uchylone okno

    • #67415
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spróbuj przesłonę ustawić na 1 cm otwarcia – zmniejszenie ilości powietrza powinno skutkować łagodniejszym spalaniem.

      W przypadku, gdy temperatura w kotłowni jest wysoka to temperatura kosza będzie także wysoka. Zazwyczaj wynosi ona około 10-15 stopni więcej niż w pomieszczeniu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67414
      Artek
      Uczestnik

      Witam
      Po kilku miesiącach poprawnej pracy problem powraca. Włącza się alarm czujnika kosza w sytuacji, gdy wskażanie temp. czujnika kosza na sterowniku pokazuje 40-41 st (przy nastawie max 70 st). Wczoraj nastąpiło to dwukrotnie, dzisiaj już trzy razy.
      Serdeczna prośba o pomoc

      Moje ustawienia:
      temperatura kotła – 60
      temp załączania pompy – 45
      czas pracy podajnika – 10
      czas pauzy podajnika – 35
      czas dmuchawy podtrzymanie – 5 sek
      krotność podawania – 2
      czas oczekiwania – 8 min
      obroty dmuchawy – 1
      obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 5
      czas odłączania pompy CO – 20
      obroty dmuchawy wzrost – 1
      nastawa CO wzrost – 10
      osłona wentylatora otwarta na około 1 cm

      Pozdrawiam

    • #67413
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawdź czy kabel czujnika nie jest spięty z kablem od podajnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67412
      Artek
      Uczestnik

      Witam,
      sprawdziłem i kable na zewnątrz są ok.
      Zaobserwowałem jednak, że po włączeniu się alarmu kosza i jego anulowaniu, wskazania temperatury kosza na sterowniku „skaczą” tj. pokazują się temperatury 37 st, 45, 38, 47, itd. Dodam też, że podajnik w miejscu, gdzie jest włączony czujnik kosza nie jest gorący tylko letni.
      Czy to może być coś ze sterownikiem?

      Pozdrawiam
      Artek

    • #67411
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Możliwe, że czujnik jest uszkodzony. Jeżeli masz jakiś wolny czujnik to zamień go z czujnikiem podajnika i będziesz mia odpowiedź.
      W Twoim przypadku alarmy mogą występować poprzez skoki temperatur a nie rzeczywiste cofanie żaru.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.