Sterowanie pompą kotła

Strona główna Forum Pomoc techniczna Sterowanie pompą kotła

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67389
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Jestem użytkownikiem HT EKO z sterownikiem HT Tronic 520. Układ otwarty przed wymiennikiem , za wymiennikiem grzejniki i podłogówka. (brak elektrozaworów).
      Mam problem z pompą kotła (podłączona za wymiennikiem w układzie otwartym )która zakładam że przez danie zaworu 3D na by-pasie zasilanie-pompa spełnia też funkcję zabezpieczenia kotła.
      Z tego co pamiętam temp zabezpieczenia nastawiono na 45 st, uruchomienie pomp na 45.

      Problem pojawił się po przejściu z palnika na funkcję ruszt – pompa się nie załącza a tym samym kocioł się przegrzewa a wymiennik pozostaje zimny – brak obiegu.
      Dopiero po przepięciu pompy na zaciski pompy CO zaczęła działać i wszystko jest OK.

      Próbowałem zmieniać ustawienia z pompy kotła na wymiennik ale nic to nie dało.
      Nie miałem nastawionego priorytetu CWU czy też LATO co powodowało by wyłączenie pompy kotła.
      Teraz pozostało mi sprawdzić czy wszystko działa przy funkcji palnik ale może ktoś wie co robię nie tak.
      Jak będzie trzeba to prześlę schemat ale wydaje mi się że mam złe ustawienia albo sterownik ma awarię sterowania pompa kotła.

    • #67408

      W funkcji ruszt pompa kotła – czytaj ochrony powrotu nie działa. Tylko w funkcji palnik działa.

      Pompa kotła jest tylko do ochrony powrotu, tak więc wydaje mi się, że błędem jest podłączanie tej pompy pod zasilanie wymiennika. No chyba, że źle zrozumiałem treść.

    • #67407
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Nie o to chodziło. Pompę miałem podpiętą pod pompę kotła. A ta sprawa z wymiennikiem to tylko przełączanie funkcji które wypróbowywałem w celu załączenia pompy – bez skutku, więc przepiąłem przewód na zaciski pompy CO. Z tym że pompa kotła powinna chodzić na zaciskach przewodów od pompy kotła a nie na CO. Pompa chodziła jako pompa kotła do póki nie zacząłem palić ( awaryjnie) na ruszcie z funkcją ruszt.

    • #67406

      Pompa kotła nie pracuje (nie jest uruchamiana przez sterownik) w funkcji ruszt.

    • #67405
      HTZbyszek
      Uczestnik

      To jak przy funkcji ruszt ma się odbywać obieg na układzie otwartym z wymiennikiem i w jaki sposób jest możliwość zabezpieczenia kotła przed niską temp. obiegu ?

    • #67404
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Napisz jaką masz wersję programu a zweryfikuje sytuację.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67403
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Z tego co pamiętam kupowałem kocioł z 520 ale wyświetla mi się 522.
      Tak po za tym uruchomiłem palnik i pompa chodzi po przepięciu na poprawne miejsce – pompa kotła.Zakładam że jak znowu uruchomię funkcję ruszt to nie będzie działała i będę musiał dla awaryjnej obsługi przepinać przewody.

    • #67402
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wersję programu musisz odczytać z menu:
      Wersja programu > Regulator
      Wersja programu > Pulpit

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67401
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Kocioł HT Eko 15 kW
      Regulator ver. 2.01 A
      Pulpit ver. 2.01 D
      HT tronic 522

    • #67400
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Jeszcze próbowałem palić na ruszcie ale na funkcji palnik i również pompa nie chodzi. Jak wracam na palenie z podajnika to wszystko jest OK. Więc nie rozumiem co jest nie tak z tym rusztem. Może trochę fantazjuję ale może w kotle są jeszcze jakieś czujniki po niżej rusztu gdzie jest za niska temperatura.

    • #67399
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wersja programu została sprawdzona przez producenta i nie zauważono nieprawidłowości.
      Podaj jeszcze jakieś szczegóły np. jak wygląda uruchomienie kotła na ruszcie – co naciskasz Start czy tryb ręczny).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67398
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Ustawiam tryb ręczny a następnie załączam przycisk start. W menu użytkownika załączony jest tryb pracy na ruszt i ewentualnie zmieniam obroty dmuchawy ruszt.

      A tak po za tym to czym się różni dmuchawa ruszt od dmuchawa palnik – czy zmienia się jakoś przepływ powietrza ze względu na to że na palniku jest blaszana osłona ?.

    • #67397
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nie do końca jasno napisałeś więc podpytam: Załączasz rączkę czy tylko Start?

      W sterowniku występują obroty dmuchawy i obroty dmuchawy ruszt ponieważ automatyka zapisuje je jako oddzielne parametry, aby nie było sytuacji, że użytkując kocioł na ruszcie zapominamy o zmniejszeniu obrotów na palnik.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67396
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Rączkę i Start
      Rączkę po to by był tryb ręczny
      Start po to by dmuchawa chodziła

    • #67395
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Rączka służy do do ręcznego włączenia dmuchawy i podajnika.
      Kocioł zarówno na palniku jak i na ruszcie uruchamiamy tylko przyciskiem START.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67394
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Niestety samą rączką dmuchawy nie załączymy tylko pompy dlatego musi być start.
      Białe jest teraz białe a czarne wiadomo, tylko jak to ma się do mojego problemu.
      Tak czy inaczej trzeba załączyć dla rusztu rączkę i start.

    • #67393
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nie załączamy rączki do pracy na ruszcie.
      Po przełączeniu trybu pracy kotła na ruszt wychodzimy z MENU.

      Rozpalamy na ruszcie i włączamy START – nic więcej nie robimy. Załączy się dmuchawa, a pompy załączą się po osiągnięciu temperatury załączenia pomp.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67392
      HTZbyszek
      Uczestnik

      Już działa – wszystko jest ok.
      A więc błąd polegał na przyciskaniu raczki.
      Bardzo dziękuje -sam bym sobie nie poradził.
      Podczas tego problemu gdy pompa kotła nie chodziła a więc za wymiennikiem było zimno zauważyłem że załącza się mimo wszystko pompa CO chociaż czujnik co mam właśnie na tych zimnych rurach.
      Czy to jest powód tego że kocioł podczas przegrzewania i tak załącza pompy na chłodnym obiegu ?

    • #67391
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W menu serwis występuje parametr Nastawa CO MAX, która włącza pompy po przekroczeniu tej temperatury załącza pompy w celu schłodzenia kotła.

      pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.