Tryb pracy C.W.U, priorytet czy bez ??

Strona główna Forum Pomoc techniczna Tryb pracy C.W.U, priorytet czy bez ??

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67282
      orson
      Uczestnik

      Witam.

      Wiem co oznacza słowo priorytet 🙂 . Natomiast zastanawiam się jakie to ma znaczenie w przypadku C.W.U., z czym się to wiąże jeśli ustawię BEZ PRIORYTETU, a z czym jeśli ustawię PRIORYTET.

      Czy dobrze myślę?:

      – PRIORYTET powoduje uruchomienie kotła ze względu na niską temperaturę C.W.U. , a nadwyżkę ciepła rozda na C.O ?

      – BEZ PRIORYTETU powoduje uruchomienie kotła ze względu na niską temperaturę C.W.U. lub C.O. i równoczesne doprowadzanie do zadanych parametrów. Co się z tym wiąże? Częstsze uruchamianie kotła i większe zużycie paliwa?

      Jeśli chodzi o komfort użytkowania to nie odczuwam znaczącej różnicy pomiędzy tymi trybami, w związku z tym mam pytanie, czy dobrze rozumuję i ewentualnie który tryb jest korzystniejszy dla kotła, instalacji i z ekonomicznego punktu widzenia.

      Pozdrawiam.

    • #67291

      priorytet CWU oznacza, ze jak temperatura spadnie w bojlerze to kocioł zacznie grzać tylko wodę w bojlerze. W tym momencie grzanie CO zostaje wyłączone. Po nagrzaniu CWU kocioł uruchamia grzanie CO.

      Różnica taka, ze masz zawsze ciepłą wodę w bojlerze.

    • #67290
      orson
      Uczestnik

      Różnica taka, ze masz zawsze ciepłą wodę w bojlerze.

      A kiedy nie mam??

      To żadna różnica, bo wodę ciepłą mam w bojlerze bez względu na to w jakim trybie C.W.U. pracuje kocioł, w trybie lato też mam ciepłą wodę w bojlerze 🙂 .

    • #67289

      Różnica jest taka, że jak włączysz priorytet CWU to będzie Ci najpierw grzał bojler, żeby mieć jak najszybciej ciepłą wodę w kranie.

      Ja też nie używam tej funkcji bo jej nie potrzebuję.

      Ale jakbyś miał w zimę 5 osób, które mają się wykąpać jedna po drugiej to byś poczuł różnicę w szybkości grzania bojlera.

    • #67288
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Przy kotle ~20KW oraz bojlerze z wężownicą SGW ciepłą wodę masz przygotowywaną praktycznie na bieżąco. Różnica z priorytetem czy bez jest dokładnie taka jak pisze @Kridor. Przy mniejszym kotle może mieć znaczenie.

    • #67287
      orson
      Uczestnik

      Ok, ja mam QPelletDuo 25 kW i cztery, czasami pięć osób i nikt nigdy nie narzekał, że woda zimna, dlatego pytam, jaka jest różnica między PRIORYTET i BEZ PRIORYTETU. Samo znaczenie tego ustawienia rozumiem, tak jak już pisałem wyżej. Czyli w sumie ma to znaczenie w przypadku kotłów o mniejszej mocy, bo ja u siebie nie widzę różnicy.

    • #67286

      Różnica jest taka jak Ci napisałem. Jeśli tego nie odczuwasz to znaczy, że jest to dla Ciebie niepotrzebna funkcja.

      Nie wiem jak Tobie to inaczej napisać.

      Ma to znaczenie, jak ktoś ma odpowiednio dobrany kocioł do budynku. Bo przecież po co ktoś by taką funkcję dodawał jakby była niepotrzebna?

    • #67285
      orson
      Uczestnik

      Dobra jest, dzięki 🙂
      Potwierdziliście to co myślałem.
      Pozdrawiam.

    • #67284
      Patrol
      Uczestnik

      Przy priorytecie CWU sterownik odstawi pompę obiegu kotłowego i w zależności od instalacji zamknie też siłownik mieszacza. W menu serwisowym można ustawić czas postoju CO przy ładowaniu CWU, przy czym okresowo pompa i tak będzie załączana na 30sekund, żeby uniknąć nadmiernego wychłodzenia instalacji.
      Przy pracy bez priorytetu ładowanie zasobnika potrwa dłużej – równocześnie dwie pompy wyciągają wodę z kotła, co może doprowadzić do znacznego obniżenia temp. powrotu. Kwestia jaką masz instalację, jak pojemny zasobnik itd., bo o tym nic nie piszesz.
      Trzeba doświadczalnie dobrać co będzie bardziej korzystne. Resztę napisali już koledzy wyżej.

    • #79492
      jerzy Andelbrat
      Uczestnik

      Mam nastawione bez Priorytetu piec Q pelet 15KW i temperatura w bojlerze nie może dobić do nastawionej dlaczego tak si dzieje Czy załączyć priorytet proszę o pomoc

      Załączniki:
    • #79494
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      A piec dobija do zadanej?

      Czy masz wprowadzona rzeczywista wydajność podajnika?

      Temperaturę zadaną pieca masz 70 stopni?

      Palisz czystym pelletem czy jakaś mieszanka?

      Czy ciepła woda wpływa do zasobnika cwu? Sprawdź też filtr przy pompie cwu.

      Spróbuj pracy z priorytetem. Jak wtedy będzie ci dogrzewać cwu to prawdopodobnie masz coś nie tak w układzie. Na przykład zasilanie cwu podłączone za mieszaczem.

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.