Daspell duże H2

Strona główna Forum Pomoc techniczna Daspell duże H2

Oglądasz 224 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67056
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Witam
      Chciałbym prosić Serwis o opinie ustawień czy nie są zbyt szkodliwe dla mojego super kotła?
      Palę tak od czasu ostatnich mrozów i nie chciałbym zmieniać do czasu pojawienia się nowych i sprawdzenia tych ustawień podczas mrozów….

      Daspell 15kW
      Temp.zadana kotła 75℃
      Histereza 20℃
      Kaloryczność 4,9
      Wydajność podajnika 6.7
      100% nadmuchu 42% podawanie 9.2 strumień 3.1 moc 15.1
      50% nadmuchu 41% podawanie 5.2 strumień 1.7 moc 8.5
      30% nadmuchu 39% podawanie 3,1 strumień 1.0 moc 5.1
      H2 – 17
      H1 – 5
      Około 9 – 11 rozpaleń na dobę.

      Dodatkowo czy możecie coś doradzić żeby kocioł jak temp spada to szybciej zaczął palić na 100%? Może z pominięciem 30% i 50%? dziś kocioł zaczął się rozpalać przy temp 55 przy dużym poborze z zasobnika cwu ( mam ustawiony priorytet dla cwu temp zasobnika 45 hist 5) temp na kotle spadła do 43℃ dopiero spadek temp na kotle został zatrzymany po przejściu palnika na 100% jedyne co mi przychodzi do głowy to podniesienie temp zasobnika cwu.
      W serwisie już mam pracę z minimalną mocą 2 min
      Z góry dziękuję.
      J.

    • #67281
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Na palniku po rozpaleniu musi dobrze zapalić się podany pellet więc nie można pominąć mocy 30 i 50% (gdyby bezpośrednio przeszedł na moc 100% to zasypałby żar ).

      Zmniejsz histerezy aby szybciej się odpalał.
      Sugeruję:
      Histereza kotła – 15oC
      Histereza H2 – 10 oC
      Histereza H1 – 5 oC

      Zmniejsz trochę nadmuchy:
      100% Moc nadmuchu – 38%
      50% Moc nadmuchu – 34%
      30% Moc nadmuchu – 30%

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67280
      Patrol
      Uczestnik

      Chcąc palić na wysokich mocach to albo najniższe H1,H2 w trybie STD albo tryb FL i modulacja od minFL= xx %.
      Palnik nie osiągnie mocy nominalnej po chwili od startu (są palniki, w których użytkownik nie ma możliwości zmiany parametrów, jak np.Viking z nastawami 20/15kW, ale on też potrzebuje czasu na osiągnięcie wymaganej mocy, a analiza parametrów pracy nie jest widoczna).

    • #67279
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      witam dzięki za odpowiedź
      Te nastawy co mam to mi pasują tylko chciałbym żeby kocioł jak się rozpala przy 54 to szybko wszedł na 100%. – chodzi o akceptowalne spalanie…

      Jak pisałem czekam na wyniki w mrozy….

      Chyba że z powyższymi ustawieniami robię jakaś ” krzywdę ” mojej super zabaweczce pt. „daspell” jak mówi moja żonka…. !!!!!!!!!!!!!!!????????????

      😉
      Pozdrawiam. J.

    • #67278
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      szybkie przechodzenie na dużą moc nie niszczy kotła ani palnika. Może to powodować jedynie nieprawidłowe spalania – stopniowe przechodzenie na wyższą moc umożliwia poprawne rozpalenie się coraz większej dawki paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67277
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Witam

      szybkie przechodzenie na dużą moc nie niszczy kotła ani palnika. Może to powodować jedynie nieprawidłowe spalania – stopniowe przechodzenie na wyższą moc umożliwia poprawne rozpalenie się coraz większej dawki paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Pytając o szkodliwość dla kotła miałem na myśli ustawienia z mojego pierwszego posta w tym temacie?

      Dzięki za pomoc.

      Pozdr. J.

    • #67276
      Patrol
      Uczestnik

      są małe różnice między 30,50 a 100% w nadmuchach i sama wartość powietrza dla mocy 5kW jest znaczna, ale jeśli tak Ci się dobrze spala bez spiekania to ok.
      Histereza 20C w trybie std to ten sam spadek co w przypadku H=15 w trybie FL gdzie do zbicia jest 15+5 czyli 20C

    • #67275
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      są małe różnice między 30,50 a 100% w nadmuchach i sama wartość powietrza dla mocy 5kW jest znaczna, ale jeśli tak Ci się dobrze spala bez spiekania to ok.
      Histereza 20C w trybie std to ten sam spadek co w przypadku H=15 w trybie FL gdzie do zbicia jest 15+5 czyli 20C

      Patrol
      Histereze mam 20 a H2-17

      Wciąż nie kumam tego spalania FL wszyscy łącznie z serwisem odradzają ale jak patrze na innych producentów to dużo ludzi pisze że używają czegoś podobnego I DZIAŁA SUPER….więc czemu w naszych kotlach FL jest traktowane po macoszemu typu:
      1. Nie używać przy trybie lato
      2. Szybko dochodzi z dużą mocą do zadanej
      3. Przekracza o 5 ℃ zadaną
      4. Więcej pali na FL niż na standard.
      5. Moje wrażenie FL jest beee….a chyba tak nie powinno być może wszystko wynika z niezrozumienia tego trybu?!?

      Patrol
      Tylko Ty napisałeś że jak miałeś problem ze spiekami to FL pomogło…

      Zastanawiam się po co robić nowy tryb automatyczny i potem odradzać jego używanie?

      Na czym w ogóle polega FL w stosunku do Standard na prosty język oprócz tego że nie korzysta z H1 i H2 tylko coś tam jakiś algorytm za szumi po całkuje i proporcjonalnie dojdzie do zadanej o 5℃ wyższej niż wklepana ?
      Czy są jakieś przykłady co tam się dzieje ? Jakiś prosty wykres obu trybow by się przydał dla ST i FL chociażby temp w funkcji czasu – czy ktoś dysponuje takimi prostymi danymi tak by coś porównać ?

      Coś takiego powinno być w instrukcji….

      Pozdr.
      J.

    • #67274
      Patrol
      Uczestnik

      są małe różnice między 30,50 a 100% w nadmuchach i sama wartość powietrza dla mocy 5kW jest znaczna, ale jeśli tak Ci się dobrze spala bez spiekania to ok.
      Histereza 20C w trybie std to ten sam spadek co w przypadku H=15 w trybie FL gdzie do zbicia jest 15+5 czyli 20C

      Patrol
      Histereze mam 20 a H2-17

      Wciąż nie kumam tego spalania FL wszyscy łącznie z serwisem odradzają ale jak patrze na innych producentów to dużo ludzi pisze że używają czegoś podobnego I DZIAŁA SUPER….więc czemu w naszych kotlach FL jest traktowane po macoszemu typu:
      1. Nie używać przy trybie lato
      2. Szybko dochodzi z dużą mocą do zadanej
      3. Przekracza o 5 ℃ zadaną
      4. Więcej pali na FL niż na standard.
      5. Moje wrażenie FL jest beee….a chyba tak nie powinno być może wszystko wynika z niezrozumienia tego trybu?!?

      Patrol
      Tylko Ty napisałeś że jak miałeś problem ze spiekami to FL pomogło…

      Zastanawiam się po co robić nowy tryb automatyczny i potem odradzać jego używanie?

      Na czym w ogóle polega FL w stosunku do Standard na prosty język oprócz tego że nie korzysta z H1 i H2 tylko coś tam jakiś algorytm za szumi po całkuje i proporcjonalnie dojdzie do zadanej o 5℃ wyższej niż wklepana ?
      Czy są jakieś przykłady co tam się dzieje ? Jakiś prosty wykres obu trybow by się przydał dla ST i FL chociażby temp w funkcji czasu – czy ktoś dysponuje takimi prostymi danymi tak by coś porównać ?

      Coś takiego powinno być w instrukcji….

      Pozdr.
      J.[/quote]

      niby była poprawa, ale zwaliłem to na pellet – nie mam jednak miarodajnego porównania FL i std w kwestii spalania. Ostatnio jak ustawiłem kocioł tak, żeby się nie wygaszał to porównanie szlag trafił bo temp. na zewn. spadła o 7C…
      Tryb std na lato zaleca się dlatego, że ma szybko nagrzać i przejść w postój, a nie kombinować i badać szybkość narastania temp. Nasz serwis (HT) nigdy chyba nie odrzucał FL i z reguły piszą pozytywnie, ja pisałem, że serwis Pellas zalecał std (z jakiego powodu „nie trawią” FL – tego nie dodali). Ktoś stworzył program i nie wszystkim wypada go krytykować – sama nazwa FuzzyLogic w jakimś tam stopniu przyciąga potencjalnego klienta.
      Byłem ciekawy opinii jednego z użytkowników Xmini z analizatorem spalin, bo leci cały czas na FL, ale nigdy nie zrobił porównania do std, więc nie mam potwierdzenia, która wersja regulacji lepiej ogarnia spalanie/reguluje powietrze. To co widać z liczników serwisowych to FL unika pracy na niskich mocach. Przy większych odbiorach, czyli zima to FL może mieć przewagę nad std. Poza okresem zimowym, gdzie zapotrzebowanie jest niższe to std. Trzeba tylko przy porównaniu pamiętać, że FL podbija zadaną o 5C, stąd ważny jest dobór parametrów przy STD.
      Serwis1- podzielcie się swoim doświadczeniem i wynikami FL vs STD (tylko bez marketingu proszę 🙂 – z góry dziękuję.

    • #67273
      hubert
      Uczestnik

      Tak jak pewnie większość z Was najpierw miałem kocioł w trybie FL, a potem po wizycie serwisu przełączyłem na ST. Od mniej więcej 10 dni znów pracuję na FL.
      Zaobserwowałem:
      1. mniej spieków (ten sam pellet z tej samej palety);
      2. nie kopci na czarno (przy takich samych ustawieniach nadmuchu przestał kopcić);
      3. jakby cieplej w domu i bez dużych wahań temperatury (subiektywne wrażenie mojej żony!);
      4. spalanie troszkę mniejsze (w moim przypadku bez większej różnicy, czy spalił 45 czy 47 kg/dobę);
      5. przy ustawianiu trzeba mieć na uwadze przekraczanie zadanej temp. o 5 st C i to że histerezę liczy od zadanej, a nie od powiększonej o 5 st.
      6. wolniej osiąga zadaną temp. (zwłaszcza ostatnie 5 st);

      Szczerze to w tej chwili spodobał mi się tryb FL i na razie zostaje. Zobaczymy jak będzie w dłuższej perspektywie.

    • #67272
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Tak jak pewnie większość z Was najpierw miałem kocioł w trybie FL, a potem po wizycie serwisu przełączyłem na ST. Od mniej więcej 10 dni znów pracuję na FL.
      Zaobserwowałem:
      1. mniej spieków (ten sam pellet z tej samej palety);
      2. nie kopci na czarno (przy takich samych ustawieniach nadmuchu przestał kopcić);
      3. jakby cieplej w domu i bez dużych wahań temperatury (subiektywne wrażenie mojej żony!);
      4. spalanie troszkę mniejsze (w moim przypadku bez większej różnicy, czy spalił 45 czy 47 kg/dobę);
      5. przy ustawianiu trzeba mieć na uwadze przekraczanie zadanej temp. o 5 st C i to że histerezę liczy od zadanej, a nie od powiększonej o 5 st.
      6. wolniej osiąga zadaną temp. (zwłaszcza ostatnie 5 st);

      Szczerze to w tej chwili spodobał mi się tryb FL i na razie zostaje. Zobaczymy jak będzie w dłuższej perspektywie.

      Hubert
      Co Ty opalasz 47kg x 0.6zł to 28.20PLN/doba a na miesiąc x 31 to 874zł przy koszcie pelletu 600zł / tona….

      A jak po 900zł za tonę to masz 1311zł / 31 dni….czyli na miesiąc…

      To nawet jak dla mnie to dużo choć jak pisałem miałem pojedynczy piki 60kg/doba czy kilka dni 35/doba ….

      Jaką masz w domu temp?

      U mnie średnia z tymi dużymi pikami 22,5kg/doba

      PS. Ok jak wezmę z proporcji Twoje 60kW i moje 15kW to Tobie super pali bo mi powinien palić wg proporcji 11,75kg/doba wcześnie gdzieś podawaleś 90kg/dobę to proporcja idealnie pokazuje 22,5kg/doba czyli moja średnia…..

      😉

    • #67271
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Tryb standardowy jest łatwiejszy do wytłumaczenia, ponieważ funkcjonuje na parametrach zawartych w modulacji mocy i dlatego jest polecany przez serwis. Regulacja dynamiki kotła jest regulowana jedynie parametrami z modulacji mocy.
      Tryb FuzzyLogic jest algorytmem bazującym na podstawie parametrów z modulacji mocy (bez H2 i H1) oraz kilku parametrów regulujących dynamikę.
      Spalanie na poszczególnych mocach jest identyczne więc nie na komfort odbioru ciepła wpływa jedynie dynamika oddawania mocy. W przypadku, gdy instalacja zapewnia mały odbiór mocy może występować przegrzewanie się kotła ponieważ przed wygaszaniem złoże usypane na palenisku nie zdąży się odpowiednio wypalić. Dopalanie następuje podczas wygaszania podnosząc znacznie temperaturę kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67270
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Witam

      Tryb standardowy jest łatwiejszy do wytłumaczenia, ponieważ funkcjonuje na parametrach zawartych w modulacji mocy i dlatego jest polecany przez serwis. Regulacja dynamiki kotła jest regulowana jedynie parametrami z modulacji mocy.
      Tryb FuzzyLogic jest algorytmem bazującym na podstawie parametrów z modulacji mocy (bez H2 i H1) oraz kilku parametrów regulujących dynamikę.
      Spalanie na poszczególnych mocach jest identyczne więc nie na komfort odbioru ciepła wpływa jedynie dynamika oddawania mocy. W przypadku, gdy instalacja zapewnia mały odbiór mocy może występować przegrzewanie się kotła ponieważ przed wygaszaniem złoże usypane na palenisku nie zdąży się odpowiednio wypalić. Dopalanie następuje podczas wygaszania podnosząc znacznie temperaturę kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Serwis1

      Certyfikat klasy 5 był robiony dla kotła GL w trybie ST czy FL?

    • #67269
      hubert
      Uczestnik

      Tak w ogóle to spalam ok 70/kg na dobę, ale moje jest 40-kilka…:-)
      To dość skomplikowane bo mieszkam w starym poniemieckim budynku, który ma ok 600 m2. Ja zajmuję tam „tylko” 200 m2 na piętrze, a reszta (parter i piwnica)jest w tej chwili nie użytkowana, ale ogrzewana na 13-14 st C. Budynek jest po remoncie. Problemem jest duża wysokość pomieszczeń bo jest 3m, a to daje zajebiście dużą kubaturę do ogrzania. A temp. w domu? 18-20 st C. Zimny wychów…ale jaki zdrowy 🙂

      Średnią dla całego obiektu od 01.10 do dziś (prawie 4 m-ce) mam 40 kg/doba. Jak na 600m2 tragedii nie ma. Zwłaszcza, że dopiero co nie co kumam w piecu i ustawieniach, a i przez prawie dwa miesiące jechałem na zbyt niskim ustawieniu podawania.

    • #67268
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Mam kolegę sportowiec żona lekkoatletka, który w bloku w mieszkaniu ma temp max. 21℃ podobno to najbardziej optymalna temp dla człowieka….tylko co z tego jak lekko spadnie i ja już czuję zimno .
      Dla mnie ok jest 21.5℃….

      Mieszkając w bloku miałem 23-24℃ kiedy się tu przeprowadziliśmy ustawiłem 21,5℃ teraz mamy non stop 21℃ i jest ok.tylko wieczorem od 17-stej palę w kominku…jak się siedzi na TV to mało przyjemnie przy tych 21℃….

      Zauważyłem natomiast pewna prawidłowość teraz przy temp na zewnątrz -5℃ pogodowka zapodaje mi na podłogę 23℃ przy tej temp w domu jest powyżej 21℃ bliżej 22℃ natomiast wystarczy że zrobię obniżenie krzywej -1℃ temp w domu jest niecałe 21℃ do 21,4℃….
      Dla spalania to zauważyłem że jest duża różnica czy kocioł zapodaje 23℃ czy 22℃ i dużo mniej wpitala

      PS. Zauważyłem też że kocioł mniej pali na tydzień jak spalenie ma w małych mocach czyli duże H1 i H2 wcześniej jak pisałem w duże mrozy -22℃ przy H1 – 3 i H2- 7 hist. 15 wpitolil mi 60kg przez dobę więc może….potem już aż tyle mrozu nie było więc nie mam super porównanie ale przy dużych H spalanie jest bliżej 20kg / doba a przy małych H spalanie było na poziomie 30-45kg….przy podobnych temp na zewnątrz

      Dodatkowo zauważyłem że kocioł więcej pali nas tydzień jeśli często zmieniam temp.wody na podłogę więc sterowanie przez obniżenie temp np o 5℃ od termostatu odpada….

      Dodatkowo jak pisałem mam problem z jednym pokojem nad garażem gdzie temp waha się od 17-18℃ przy temp w całym domu na poziomie 21-21,5℃ próbował mi pomóc Sambor kolega z innego forum po przez dławienie na rotometrach pomieszczeń gdzie jest za ciepło ale wszystko za mało a nie chce ciągnąć całego domu o 2 sobie w górę żeby w sypialni gdzie tylko śpię mieć 20℃

      Jest to dość duże pomieszczenie nad podwójnym garażem i podobno powinno być tam 2-3 pętlę a mój hydraulik zrobił tylko jedną….

    • #67267
      Patrol
      Uczestnik

      jackjj: a ile cm izolacji masz w podłodze nad garażem? u mnie kierbud proponował jeszcze dodatkową izolację styro od strony samego garażu.

      W necie można znaleźć kalkulacje, gdzie podniesienie temp. w pomieszczeniach o 1C to wzrost kosztów ogrzewania o 5-6%. Zimny chów wygrywa.

    • #67266
      hubert
      Uczestnik

      Mam małe dzieci i jedno co mogę stwierdzić to, że nie wysokość temp. jest istotna, ale jej stałość.
      Przy piecu na drewno (taki miałem wcześniej) raz było 17 st, a raz 25 st C. Raz dzieci spocone, a z chwilę marudzą, że zimno. U nas 20 st z histerezą 0,5 st w dzień i 18 st. z histerezą 0,5 st nam wystarczają, ale wszystko to oczywiście indywidualne podejście. Każdy ustawia jak lubi, bo przecież każdy inaczej odczuwa zmiany temp.

    • #67265
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      jackjj: a ile cm izolacji masz w podłodze nad garażem? u mnie kierbud proponował jeszcze dodatkową izolację styro od strony samego garażu.

      W necie można znaleźć kalkulacje, gdzie podniesienie temp. w pomieszczeniach o 1C to wzrost kosztów ogrzewania o 5-6%. Zimny chów wygrywa.

      Patrol
      Wszędzie mam po 5cm a nad garażem mam chyba 7cm i dodatkowo jeszcze 5 od spodu na suficie garażu….

      Lubię palić w kominku ale palenie w kotle i to jeszcze bez automatu to dla mnie masakra….

    • #67264
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Podasz jak masz ustawione te parametry?

      „”
      Zakres proporcjonalności Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].

      Stała czasu całkowania Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].

      Czas otwarcia zaworu Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu, np. 140s. Wyłącznie pompy od termostatu Ustawienie parametru na wartość ,,TAK” powoduje zamknięcie siłownika mieszacza i wyłącznie pompy mieszacza po rozwarciu styków termostatu pokojowego (pomieszczenie nagrzane). Czynność ta jednak nie jest zalecana, gdyż pomieszczenie ogrzewane może być wychłodzone w zbyt dużym stopniu.

      Nieczułość mieszacza* Nastawa parametru określająca wartość nieczułości temperaturowej (martwej strefy) dla układu sterowania mieszaczem. Regulator steruje mieszaczem w taki sposób, aby wartość temperatury zmierzonej przez czujnik obwodu mieszacza była równa wartości zadanej. Tym niemniej aby uniknąć zbyt częstych ruchów siłownika, mogących niepotrzebnie skrócić jego żywotność, regulacja podejmowana jest dopiero wówczas, gdy zmierzona temperatura obwodu mieszacza będzie wyższa lub niższa od zadanej o wartość większą niż nieczułość mieszacza.
      „”
      Z góry dzięki
      J.

    • #67263
      Patrol
      Uczestnik

      Patrol
      Podasz jak masz ustawione te parametry?

      jak poniżej:
      Zakres proporcjonalności =1
      Stała czasu całkowania = 160
      Czas otwarcia zaworu „Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu” – u mnie 120s
      Nieczułość mieszacza = 1,5

    • #67262
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Podasz jak masz ustawione te parametry?

      jak poniżej:
      Zakres proporcjonalności =1
      Stała czasu całkowania = 160
      Czas otwarcia zaworu „Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu” – u mnie 120s powinienem mieć chyba 100
      Nieczułość mieszacza = 1,5[/quote]

      U mnie
      Zakres proporcjonalności =5
      Stała czasu całkowania = 130
      Czas otwarcia zaworu =130s powinienem mieć chyba 100 jeśli to to że zdjęcia
      Nieczułość mieszacza = 2,0
      Dobrze jest czy o kant?

      Attachments:
    • #67261
      hubert
      Uczestnik

      Patrol
      Podasz jak masz ustawione te parametry?

      jak poniżej:
      Zakres proporcjonalności =1
      Stała czasu całkowania = 160
      Czas otwarcia zaworu „Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu” – u mnie 120s powinienem mieć chyba 100
      Nieczułość mieszacza = 1,5[/quote]

      U mnie
      Zakres proporcjonalności =5
      Stała czasu całkowania = 130
      Czas otwarcia zaworu =130s powinienem mieć chyba 100 jeśli to to że zdjęcia
      Nieczułość mieszacza = 2,0
      Dobrze jest czy o kant?[/quote]

      zmień czas otwarcia na 100s, a reszta to sam nie wiem, ale też mam tak ustawione 😀

    • #67260
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No tak ale Patrol ma inaczej….

      Patrol
      Skąd masz te nastawy sam wykminiłeś?

      Serwis1
      Podpowiesz coś czy to jest dobrze? Czy można tak zostawić?

    • #67259
      hubert
      Uczestnik

      No tak ale Patrol ma inaczej….

      Patrol
      Skąd masz te nastawy sam wykminiłeś?

      Serwis1
      Podpowiesz coś czy to jest dobrze? Czy można tak zostawić?

      W instrukcji podają, że trzeba „doświadczalnie”…ale weź bądź mądry. Mnie najbardziej ciekawi zakres proporcjonalności.

    • #67258
      Patrol
      Uczestnik

      No tak ale Patrol ma inaczej….

      Patrol
      Skąd masz te nastawy sam wykminiłeś?

      si, 'doświadczalnie’ – przy tych nastawach siłownik reaguje przewidywalnie, spokojnie, nie ma dużych odchyłów od temp. zadanej, więc tak go zostawiłem.
      Przy złym ustawieniu temperatura jest szybko podbijana i w końcu przekroczona, potem następuje próba szybkiego jej obniżenia. Spadek jest oczywiście większy od oczekiwanego, więc siłownik znowu musi ją szybko podbić i tak lata jak potłuczony. w te i wewte. Trzeba dać chwilę czasu po każdym ruchu siłownika, stąd nieczułość 1,5C, a żeby nie dochodziło do przeregulowania dałem zakres prop. na 1. Stała czasu całkowania jakichś znacznych różnic nie wprowadzała (przynajmniej ja nie zaobserwowałem).

    • #67257
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sugeruję zostawić zakres proporcjonalności i stała czasu całkowania na wartości fabryczne (5 i 130), ponieważ ich regulacja nie ma sensu bez obserwacji.

      Najważniejszym parametrem do ustawienia jest czas otwarcia zaworu, który należy odczytać z siłownika.
      W przypadku sterowania podłogowego warto ustawić nieczułość mieszacza na 1oC.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67256
      Patrol
      Uczestnik

      dodam tylko, że dtr EM891 zaleca odpowiednio zakres prop. [3] i stała[160]; z tego co pamiętam fabrycznie też miałem takie nastawy u siebie (em890)

    • #67255
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      dodam tylko, że dtr EM891 zaleca odpowiednio zakres prop. [3] i stała[160]; z tego co pamiętam fabrycznie też miałem takie nastawy u siebie (em890)

      Serwis1 i Patrol dzięki za odp.

      Serwis 1
      Które są fabryczne 3 i 160 czy 5 i 130?

      Faktycznie w instrukcji jest:

      „”

      Zakres proporcjonalności Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].

      Stała czasu całkowania Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].

      „”

    • #67254
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Fabryczne nastawy na pewno nie zadowolą wszystkich.

      Zakres proporcjonalności:
      Dla szybkiego siłownika (100 s / 90 stopni) wartość 3 będzie lepsza. Dla wolnego siłownika (200 s / 90 stopni) wartość 5 będzie optymalna.

      Stałą czasu całkowania warto ustawić na 130.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67253
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis 1
      Dzięki za pomoc,
      więc podsumowując ustawiam:

      Zakres proporcjonalności =3 – bo siłownik 100
      Stała czasu całkowania = 130 Serwis1 tak zaproponował
      Czas otwarcia zaworu =100 z tabliczki znamionowej słownika
      Nieczułość mieszacza = 1,0 bo tylko ogrzewanie podłogowe.

      I obserwować czy stabilnej….

      Dzięki
      Pozdr..
      J.

    • #67252
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Serwis1 & Patrol
      chciałem podziękować
      😉
      Poniższe ustawienia jak dla mnie są ok. wchodząc do kotłowni od 3 dni nie widziałem większej różnicy niż kilka dziesiątych stopnia.

      Zakres proporcjonalności = 3
      Stała czasu całkowania = 130
      Czas otwarcia zaworu =100
      Nieczułość mieszacza = 1,0

      Pozdr. J.

    • #67251
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Panowie, Serwis1
      Jaka może być różnica w spalaniu i odbiorach ciepła pomiędzy nastawami z tabeli 1 tabeli 2 dla zadanej 75 i 70℃ jak w przykładzie ? Narysowałem żeby lepiej zrozumieć…

      Chciałem przestawić na cieplejsze dni na 70℃ nie wiem co się może zmienić oprócz większej ilości rozpaleń na dobę

      Attachments:
    • #67250
      Patrol
      Uczestnik

      Panowie, Serwis1
      Jaka może być różnica w spalaniu i odbiorach ciepła pomiędzy nastawami z tabeli 1 tabeli 2 dla zadanej 75 i 70℃ jak w przykładzie ? Narysowałem żeby lepiej zrozumieć…
      Chciałem przestawić na cieplejsze dni na 70℃ nie wiem co się może zmienić oprócz większej ilości rozpaleń na dobę

      jeśli przejście z 70 na 75C to żadne obciążenie dla kotła ( nie ma problemu z dobiciem do zadanej temp.) to przy dłuższych postojach zyskasz trochę pelletu (czyli lepsza większa histereza kotła 20C). Musisz sam przetestować, przy czym jeszcze lepsze wyniki może dać H2=5 i H1=2 – palnik dłużej pracuje z mocą max, szybciej osiąga Tzadaną (kosztem grzałki, bo będzie większa ilość rozpaleń), a przy H2=17 to głównie moc 50%. Patrząc na to z drugiej strony to wszystko zależy od tego ile czasu spędzi w postoju – gdyby to był krótki czas 15-20min to szkoda, żeby się w ogóle wygaszał. U mnie 10-12rozpaleń/dobę to ciągle korzystniejsza opcja niż palenie ciągłe (podtrzymywanie nadzorem).

    • #67249
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Chodziło mi raczej żeby zejść z temp. Ostatnio nic nie zmieniałam jakoś dobrze idzie i nie chce zepsuć…
      z dużą mocą nie chce palić bo jakoś mi wtedy rośnie spalanie więc ustawiłem tylko dużą moc tak żeby jak jest duży odbiór to mógł wejść na 15kW i się odkuć,a potem jak kocioł ma już 58℃ to niech pali z niską mocą 50% i tak od ostatnich mrozów palę i jest ok.:
      Zadana 75 hist.20 h2-17, h1-5 od 9-11 rozpalen na dobę 14-20kg na dobę… tylko te nadmuchy wysokie 42, 39, 38%…ale przynajmniej nie dymi…

      Nie wiem jak Ty liczysz czy Ci się bardziej opłaca palenie ciągłe czy np. 10-14 rozpaleń na dobę?
      Prześlesz jakiś algorytm bo co bierzesz średni strumień paliwa z 30, 50 i 100% + postoj i porównujesz z takim strumieniem bez wygaszania? Tylko jak to z estymować? Cholera wie na jakiej mocy on będzie pracował?

      a tak myślałem palić jak jest teraz cieplej od 0 do + 6 i nawet cieplej:
      Zadana 70 hist.15 h2-12, h1-5 – w sumie dół matematyczne taki sam ale wcześniej wejdzie na 30% bo już przy 65℃ poprzednio wchodzil przy 70℃ no i palenia na 50 % będzie teoretycznie mniej bo od 58 do 65℃ [7℃] wcześniej od 58 do 70℃ (12℃)

      Patrol
      Jeśli dobrze zrozumiałem wg Ciebie paliwa powinienem z użyć mniej przy 75 i hist.20 niż 70 i hist.15? Jakoś ciężko to przetestować bo to każdego dnia inaczej ale tak na logikę to jak większa temp kotła to on powinien proporcjonalnie szybciej stygnąć i dawać większe straty z zyskiem przy większej mocy się zgadzam – test Sambora przekonał mnie…

    • #67248
      Patrol
      Uczestnik

      Jeśli miałeś założenie, że obniżenie temp. zadanej o 5C i histerezy kotła
      zmniejszy spalanie to niestety nic nie mam na potwierdzenie tej tezy. Na dobrą
      sprawę temat wchodzi trochę w kompetencje wróżbity Macieja, bo każdy sam
      na swojej instalacji dochodzi do tych najkorzystniejszych ustawień. Jednak obojętnie co byś nie zmieniał i jak byś nie stawał na głowie, to nie uzyskasz wielkich zmian przez takie kombinacje – z reguły to walka o 1 może 2kg.
      Algorytmu nie mam – u mnie to fizycznie wciągnięte paliwo zliczane organoleptycznie (skala w zasobniku) oraz wskazanie % przez sterownik – przy dobrej kalibracji jest to też dokładne. Przy korzystaniu z naniesionej skali w zasobniku wymagane jest niestety wyrównanie powierzchni pelletu, ale przy okazji zapobiega to powstawaniu leja (niestety konstrukcja zasobnika ma niskie walory użytkowe). Przy takim pomiarze dopuszczam walnięcie się o 1%. Ostateczne potwierdzenie zawsze mam przy kolejnym pełnym zasypie (tj zapełnienie do poziomu 12 worków).
      Każde porównanie polega u mnie na podliczeniu spalonego pelletu w ciągu testu jakiegoś trybu pracy -absolutne minimum to 24godz. Jeśli ilość wygaszeń dojdzie np. do 15 albo wyżej to wiadomo, że znacznie wzrośnie zużycie energii elektr (0,4 kW na rozpalenie), koszty te trzeba doliczyć do spalonego paliwa, a ile idzie na samo rozpalenie to już łatwo obliczyć. Ważny jest zbliżony odbiór ciepła, ale różnica 2-3C temperatury zewn. tragedii nie spowoduje. Jak warunki zewn. znacznie się zmienią to wiadomo, że porównanie szlag trafi (u mnie bywały jeszcze przypadki podkręcenia dwóch kaloryferów na full przez dzieciaki).
      Pozdrawiam

    • #67247
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      To jak mam zadaną 75 hist.20 h2-17, h1-5 i rozpaleń 9-12 to żeby było jeszcze mniej rozpaleń to mam zwiększyć h1 i h2 czy zwiększyć temp. na kotle – to chyba niezbyt dobry pomysł bo i tak jest wysoka?

      Serwis1 Patrol
      chciałem przejść na grzanie tylko C.W.U. bez CO co przestawić w sterowniku żebym nie narobił bałaganu ? W instrukcji widziałem że trzeba wybrać tryb Standard a nie FL co generalnie mam ustawione bo cały czas jadę na Standard? Czy przy samym grzaniu wody trzeba obniżyć temp na kotle czy może podnieść w zbiorniku CWU czy może jeszcze należy coś zmienić ? Mam teraz zbiornik C.W.U. na 45℃ z hist.5℃

      PS. Hubert nie no do wiosny jeszcze kawał…chciałem coś w weekend po testować, a nie chcę całkiem go wyłączać…takie sztuki z kominkiem….
      😉

      Dodatkowo pytanie jak grzejecie tylko C.W.U. to kocioł chodzi jak zimą czy raczej grzejecie i go wyłączacie i jak potem jak potrzeba to znowu włączacie…..?

    • #67246
      hubert
      Uczestnik

      Widzę, że Kolega wiosnę poczuł? 🙂

    • #67245
      Patrol
      Uczestnik

      Patrol
      To jak mam zadaną 75 hist.20 h2-17, h1-5 i rozpaleń 9-12 to żeby było jeszcze mniej rozpaleń to mam zwiększyć h1 i h2 czy zwiększyć temp. na kotle – to chyba niezbyt dobry pomysł bo i tak jest wysoka?
      im mniej będzie pracy z dużą mocą tym mniej rozpaleń (trudniej dotrzeć do temp. zadanej) – w przypadku trybu STD pomaga zwiększenie histerez H1 i H2 i/lub ograniczenie mocy czasami podawania, czyli w progach mocy 50 i 100% można 'przymulić’ trochę palnik. Co do wyższych temp. na kotle to zmiany widać przy większych mrozach (wtedy naturalnie ilość rozpaleń się zmniejsza) – najlepiej dobrać taką temp. kotła przy której nie ma problemu z niskim powrotem.

      Serwis1 Patrol
      chciałem przejść na grzanie tylko C.W.U. bez CO co przestawić w sterowniku żebym nie narobił bałaganu ? W instrukcji widziałem że trzeba wybrać tryb Standard a nie FL co generalnie mam ustawione bo cały czas jadę na Standard? Czy przy samym grzaniu wody trzeba obniżyć temp na kotle czy może podnieść w zbiorniku CWU czy może jeszcze należy coś zmienić ? Mam teraz zbiornik C.W.U. na 45℃ z hist.5℃
      Tryb pompy cwu przestawiasz na lato i to wszystko (tryb regulacji zostaje std) – temperatura zadana kotła nie jest wtedy wyrocznią – poniżej wklejam to co pisałem kiedyś o zasadzie działania:
      gdy ładowany jest zasobnik cwu (pracuje pompa cwu), to po spadku temp na kotle o wartość histerezy nastąpi jego rozpalanie. Może się zdarzyć, że w trakcie tego procesu zostanie już osiągnięta temp zadana cwu, więc od razu po rozpaleniu kotła nastąpi przejście do nadzoru/wygaszania.

    • #67244
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Rozumiem że czy jak Twój kocioł pracuje w trybie lato czy normalnym nie zmieniasz mu parametrów pracy? Tym bardziej nie zmieniasz temp.zbiornika C.W.U.?

      PS. Czyli nasz peleciak przy trybie lato pracuje jak kocioł gazowy – zagrzeje wodę i się wyłącza nie musi zapitalac do zadanej 75℃ cwana bestia….

      Dzięki
      😉

    • #67243
      Patrol
      Uczestnik

      Dla trybu lato modulacji nie zmieniam. Zmniejszyć można Tkotła i jego histerezę,ale tak aby nie dochodziło do sytuacji jak opisałem wyżej (tj. bezsensowne rozpalenia)
      Kocioł będzie startował dopiero po spadku temp. zadanej o wartość H, a potem postój i cykl się powtarza – czyli wszystko zależy od zapotrzebowania cieplej wody.

    • #67242
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Pytanie:
      – mam ustawione CWU na 45℃ z hist 5 ℃ oraz z priorytetem, zastanawia mnie to że często widzę jak na zbiorniku CWU jest ponad 45 ℃ a obie pompy pracują mimo priorytetu razem ( od CWU jeszcze pracuje a od CO już pracuje) pompa CWU zatrzymuje się wtedy na 48-50℃ wcześniej nie obserwowałem takich sytuacji jeśli woda w zbiorniku CWU doszła do 45℃ to sterowniki wyłączał pompę CWU a załączal pompę CO…

      Czy mogą za te sytuacje odp.dwa parametry w załączniku?

      Attachments:
    • #67241
      hubert
      Uczestnik

      Witaj,
      podwyższenie temp. od cwu i mieszcza zapobiega sytuacji gdy kocioł ustawiony na np 50 st ma nagrzac cwu i mieszacz na np 60st. Fizycznie niewykonalne. W takiej sytuacji sterownik podwyzszy automatycznie temp. kotła o tą wartość do 65st.Ja mam ustawione na 10st. A jak masz ustawione wydłużenie czasu pracy pompy cwu? Może tu jest problem?

    • #67240
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cholera nie to zdjęcie podpieło
      wydłużenie czasu pracy pompy cwu mam na 3 min.

      Attachments:
    • #67239
      hubert
      Uczestnik

      A to w takim razie nie to jest przyczyną. Ja mam u siebie 5 minut i nic takiego się nie dzieje. A powiedz jeszcze jaki masz czas ustawiony przy postoju co podczas ładowania cwu?

    • #67238
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      W serwisowych czas postoju pompy CO podczas ład.CWU 0min

    • #67237
      hubert
      Uczestnik

      Ja ustawiłem 40 minut bo wydaj mi się, że jak miałem 0 min. to pompa CO uruchamiała się w trakcie nagrzewania CWU. Teraz CO czeka na nagrzanie CWU i dopiero się uruchamia. Inna sprawa, że ja tak cyrkluję żeby grzać CWU jak piec mam na 80 st i nie zanosi się na grzanie CO w ciągu najbliższych 30-40 minut. Uruchamiam priorytet, nagrzewam raz dziennie i dalej już tylo CO.
      Nie bardzo jednak rozumiem czemu u Ciebie przekracza zadaną temp. CWU?

    • #67236
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Hubert
      To chyba nie to:


      Postój pompy CO podczas ładowania CWU*

      Dostępny po podłączeniu czujnika CWU. Przedłużające się ładowanie zasobnika CWU przy włączonym priorytecie CWU może doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia instalacji CO, gdyż przy takich ustawieniach pompa CO jest wyłączona. Parametr czas postoju pompy CO podczas ładowania CWU zapobiega temu przez umożliwienie okresowego załączenia pompy CO w czasie ładowania zasobnika CWU. Pompa CO po tym czasie uruchomi się na stały zaprogramowany czas 30 s.

    • #67235
      Patrol
      Uczestnik

      jackjj:
      Wcześniej miałeś tryb pracy bez priorytetu, a teraz masz priorytet + wydłużenie + czas postoju = 0 (taki czas postoju kłóci się z ideą priorytetu – pompa CO nie wyłączy się – przestaw na wartość >0)
      To parametr wydłużenie czasu pracy pompy cwu podnosi temp. zasobnika – mam tak samo. Nawet jak dasz na 0 to i tak po zatrzymaniu pompy cwu temp. jeszcze bezwładnie wzrośnie. Wszystko zależy od pojemności zasobnika, miejsca wpięcia czujnika (jego wysokości w zasobniku).
      Hubert:
      jak u Ciebie wydłużenie pracy pompy cwu o 5min nic nie zmienia to coś nie tak, chyba że mylisz wartość z parametrem czasu postoju CO podczas ładowania CWU.
      pozdrawiam

    • #67234
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      jackjj:
      Wcześniej miałeś tryb pracy bez priorytetu, a teraz masz priorytet + wydłużenie + czas postoju = 0 (taki czas postoju kłóci się z ideą priorytetu – pompa CO nie wyłączy się – przestaw na wartość >0)

      Patrol
      Pompa od CO to mi się zatrzymuje jak jest ładowany zbiornik CWU…..może jak osiągnie 45℃ to już włącza pompę od CO ale jeszcze te 3 minuty ładuje zbiornik CWU wg wydłużenia….i stąd ma te 50℃?

      „Czas postoju” to chodzi Ci o „Postój pompy CO podczas ładowania CWU”? – tam mam zero min – to chyba ustawiasz tym parametrem po jakim czasie podczas ładowania CWU z priorytetem pompa od CO ma się na chwilę włączyć na 30s żeby instalacja CO się nie wychłodziła całkiem…?

    • #67233
      hubert
      Uczestnik

      Patrol,
      A 5 minut przy zbiorniku 300l aż tak dużo zmieni?

    • #67232
      Patrol
      Uczestnik

      jackjj:
      Wcześniej miałeś tryb pracy bez priorytetu, a teraz masz priorytet + wydłużenie + czas postoju = 0 (taki czas postoju kłóci się z ideą priorytetu – pompa CO nie wyłączy się – przestaw na wartość >0)

      Patrol
      Pompa od CO to mi się zatrzymuje jak jest ładowany zbiornik CWU…..może jak osiągnie 45℃ to już włącza pompę od CO ale jeszcze te 3 minuty ładuje zbiornik CWU wg wydłużenia….i stąd ma te 50℃? [/quote]
      te 50C tak jak wcześniej pisałem wynika z parametru wydłużenia pracy CWU.
      Poza czujnikiem temp. podłączonym do rcontrol mam wyżej w zasobniku dodatkowy termometr analogowy i przy dwóch odczytach widać rozkład temp. podczas ładowania (różnice szczególnie widoczne przy braku cyrkulacji)

      „Czas postoju” to chodzi Ci o „Postój pompy CO podczas ładowania CWU”? – tam mam zero min – to chyba ustawiasz tym parametrem po jakim czasie podczas ładowania CWU z priorytetem pompa od CO ma się na chwilę włączyć na 30s żeby instalacja CO się nie wychłodziła całkiem…?

      sorry mój błąd – powinno być: pompa CO nie włączy się (przy czasie 0 min), ale u Ciebie ryzyko wychłodzenia można pominąć – przy grzejnikach reakcja jest natychmiastowa, a ekstremum to uruchomienie dezynfekcji, czyli ładowanie zasobnika do 70C

      Patrol,
      A 5 minut przy zbiorniku 300l aż tak dużo zmieni?

      A to zależy – jak temp. zadana cwu jest bliska aktualnej temp. na kotle to nic nie zmieni, a jak na kotle jest znacznie wyższa temp. niż w zasobniku to dodatkowe 5min pracy pompy cwu musi podnieść temp. cwu

    • #67231
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis 1
      Potrzebuje jeszcze pomocy….
      Hydraulik do ochrony powrotu zaproponował mi że dołoży pompę 25/40 na powrocie do kotła i żeby ją podłączyć pod czujnik powrotu i jak temp na powrocie będzie spadać to pompa się włączy jak powrót będzie ciepły to pompa będzie stała i czekała na sygnał….

      Czy takie rozwiązanie może być nie ma przeciwwskazań ?
      Czy ta czujka powrotu co ją macie w ofercie to może sterować taką pompa po podłączeniu do sterownika R.CONTROL 890 ?

      Jaki koszt był by żeby dokupić taką czujkę i co jeszcze trzeba kupić żeby mieć ochronę powrotu w powyższej konfiguracji z pompa na powrocie kotła + Wasz sterownik ile to będzie razem kosztowało – może jakiś moduł?

      W instrukcji znalazłem następujący zapis:

      „”
      Ochrona powrotu* Zespół parametrów dostępnych po podłączeniu czujnika powrotu, odpowiedzialnych za ochronę powrotu kotła przy instalacji hydraulicznej z zaworem czterodrogowym wyposażonym w siłownik mieszacza, pkt. 9.1. Nie zaleca się włączania funkcji ochrony powrotu, gdyż może doprowadzać to do częstych przerw w zasilaniu obiegu mieszacza. Zamiast tego zaleca się stosowanie większych temperatury zadanych kotła (70-75°C) co przy instalacji z zaworem czterodrogowym (z siłownikiem) spowoduje samoczynne podniesienie temperatury powrotu.
      „”

      Z tego rozumiem nie powinienem robić do swojego CO tylko podłogówka ochrony powrotu?

      Attachments:
    • #67230
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Można zastosować dodatkową pompę kotła jednakże sterownik nie ma typowej obsługi takiej pompy – czujnik powrotu steruje mieszaczem. W przypadku braku mieszacza można skorzystać z opcji mieszacza Tylko Pompa oraz czujnika mieszacza, który montujemy wtedy na powrocie do kotła.

      Najprościej jest zamontować pompę poprzez termostat (np. Afriso) za kilkadziesiąt złotych, który będzie załączał pompę przy niskiej temperaturze powrotu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67229
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć SERWIS1, Koledzy,
      Na wstępie chciałem zaznaczyć że użytkuje od 5 miesięcy daspell 15 i jestem bardzo zadowolony jeśli 2 raz miałbym kupować i w chacie nie było by gazu to też bym go kupił….
      Zastanawia mnie czy u Was też tak się dzieje i czy to jest normalne, że przy zbiorniku 300l wody użytkowej praktycznie prawie każde użycie wody do kąpieli kończy się odpaleniem kotła ? Wyłącznie kiedy kocioł jest na 75 to czasem się uda bez odpalenia…..Jak tak będzie przy opcji lato to kocioł będzie nadal zużywal stosunkowo dużo pelletu na utrzymanie swojej temp oraz każde odpalenie podczas kąpieli….
      Temp na kotle jest 75 hist.20, na zbiorniku cwu mam 45 hist.5.

      Mam ustawioną temp załączenia pompy CO na 55 i tak się zastanawiam czy nie należy tej temp podnieść…np.na 60 albo 65 dla ochrony powrotu? Czy to będzie miało przełożenie na wyższe spalanie jeśli ustawie ten parametr na 65stopni C?
      Z tego co rozumiem temp załączenia pompy CO nie ma wpływu na pompę cwu? I ten parametr nie będzie miał żadnego wpływu na cwu?

      Wciąż nie rozumiem czym różni się praca kotła w normalnym trybie od takiej w trybie lato ? Czy w trybie lato kocioł również utrzymuje w skrócie stała temp np 75 z hist 20 czy tylko pilnuje żeby zbiorniki cwu miał 45hist 5?

    • #67228
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł zawsze się odpali w przypadku dużego odbioru ciepła. W okresie zimowym ciepło jest przekazywane na instalację grzewczą i CWU więc zużycie jest większe. W okresie letnim kocioł odpala się tylko w momencie spadku temperatury na CWU.

      Spalanie paliwa uzależnione jest od odbioru ciepła więc podniesienie temperatury na kotle i temperatury załączenia pomp nie spowoduje zwiększenia zużycia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67227
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      SERWIS1

      Dzięki za szybką odp.
      1. Więc bardziej ekonomiczne by było po przełączeniu na tryb lato zwiększenie temp.zbiornika cwu np.na 55 zamiast 45 i hist.na np.15 zamiast 5 wtedy kocioł powinien się rozpalać rzadziej ale będzie pracował dłużej co jest bardziej ekonomiczne i korzystniejsze dla kotła? W sumie jedno co mi przychodzi do głowy to oszczędność grzałki, mniej pójdzie pelletu na rozpalenie, i kocioł będzie pracował krócej ale w wyższych temp. Tak więc same korzyści chyba że coś pominalem?

      2. Druga sprawa to czy na okres letni lepiej obniżyć temp kotła czy zostawić na 75? Czy też nie ma to większego znaczenia bo pkt.3?

      3. Z tego co rozumiem nawet jak kocioł jest ustawiony na 75° i zbiornik cwu osiągnie zadaną temp przy kotle rozgrzanym tylko do 58, to kocioł nie będzie ciągnął do 75 tylko po osiągnięciu temp w zbiorniku cwu wygasi się?

    • #67226
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Odp. 1. Teoretycznie będzie to bardziej korzystne w przypadku małych zbiorników CWU.
      Odp. 2. Temperatura na kotle powinna być ustawiona cały rok na tym samym poziomie.
      Odp. 3. W trybie Lato kocioł pracuje do czasu nagrzania zbiornika CWU (nie podgrzewa się do nastawy, gdy nie ma takiej potrzeby).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67225
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      W tamtym temacie kolega pisze to nie chce się wpitalać bo widzę że początkujący to iama większe problemy…..

      dałem tak jak radziłeś 75C kocioł, Hkotła 15C, a cwu 55C i hist 3C, ciężko mi było bo od mrozów w styczniu nic nie ruszyłem no i się przyzwyczaiłem było w miarę ok. Worek 15kg na dobre czasem trochę więcej ale max.11 worków na 10 dni więc idzie przeżyć…a tu pewnie wzrośnie spalanie…..
      Oprócz tej temp kotła co przy użyciu cwu spada na pysk…..było ok.

      Mam i miałem H1 = 5, a H2 zmieniłem z 17 na 12 proporcjonalnie o 5 tak jak histereze….z 20 na 15…
      Tylko teraz zastanawiam się czy nie będzie mi się więcej razy na dobre rorozpalał (teraz ok.7-11), a jeśli tak to czym czym regulować ? Rozumiem że dalej zwiększać H2 tylko mało miejsca bo jak hist.jest 15 to nie poszaleje mając już teraz h2=12….a podawania wolałbym nie ruszać….?
      Podrzucisz jakiś pomysł?

      Pozdr. J

    • #67224
      Patrol
      Uczestnik

      dałem tak jak radziłeś 75C kocioł, Hkotła 15C, a cwu 55C i hist 3C, ciężko mi było bo od mrozów w styczniu nic nie ruszyłem no i się przyzwyczaiłem było w miarę ok. Worek 15kg na dobre czasem trochę więcej ale max.11 worków na 10 dni więc idzie przeżyć…a tu pewnie wzrośnie spalanie…..
      Oprócz tej temp kotła co przy użyciu cwu spada na pysk…..było ok.

      nie do końca rozumiem powyższe, tzn jest teraz poprawa z temperaturami?
      t leci na pysk, bo masz spory zbiornik cwu, a zmiana miała ograniczyć minimalną Tkotła i tym samym powrotu;
      problemem jest samo ładowanie cwu, więc tak kombinuję jakby potraktować zasobnik jako bufor, tzn większa temp. zadana, a dla komfortu użytkowania na wyjściu zawór mieszający. np na 45C

      Mam i miałem H1 = 5, a H2 zmieniłem z 17 na 12 proporcjonalnie o 5 tak jak histereze….z 20 na 15…
      Tylko teraz zastanawiam się czy nie będzie mi się więcej razy na dobre rorozpalał (teraz ok.7-11), a jeśli tak to czym czym regulować ? Rozumiem że dalej zwiększać H2 tylko mało miejsca bo jak hist.jest 15 to nie poszaleje mając już teraz h2=12….a podawania wolałbym nie ruszać….?
      Podrzucisz jakiś pomysł?

      h1=5 i h2=9-10, a modulacja ograniczona w zakresie 5 do 11 max 12kW – to może jeszcze pomóc

    • #67223
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      No nie to było o poprzednich nastawach tych to jeszcze nie przetestowalem ale jestem dobrej myśli, bo;
      😉
      1. Kocioł się szybciej odpali nie przy 55 a przy 60, więc nie powinien tak nisko spaść jak poprzednio
      2. Będzie wyższa temp.na zbiornika.cwu więc na dłużej powinno starczy chodzi że kąpiący będzie musiał dobierać więcej zimnej a mniej gorącej więc nie wychłodzi tak zbiornika
      3. Mała hist.zbiornik.cwu na poziomie 3 zamiast 5 powinna powodować że zbiornik szybciej się zacznie ładować i nie ulegnie tak dużemu wychłodzeniu

    • #67222
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      temp na kotle przy powyższych ustawieniach podczas ładowania zb.cwu spadła do 46,4° więc jest trochę lepiej

      Serwis 1
      Nie kumam dlaczego sterownik nie ma opcji żeby zatrzymać ciepłą wodę w kotle kiedy w momencie spadku temp poniżej np. 50° ? Jak pobór jest zbyt duży żeby kocioł był w stanie się odbić chodzi o ładowanie zbiornika.cwu?
      tu trzeba montować jakieś dodatkowe urządzenia a tak prosta zasada temp poniżej 50 nie puszczam i koniec chyba że nie jest to tak istotne jak mi się wydaje…

    • #67221
      Patrol
      Uczestnik

      jackjj:
      po aktywacji ochrony powrotu, czyli po podpięciu czujki powrotu dostaniesz opcje takie jak min temp. powrotu z przymknięciem zaworu w zakresie 0-80%;
      a w praktyce wiadomo – niekoniecznie może to być skuteczne, ale przy 100% podłóg przynajmniej mniejsze ryzyko wychłodzenia pomieszczeń niż przy grzejnikach

    • #67220
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      miałem dziś dziwną sytuacje; wróciłem do domu po 20:00 na kotle brak jakichkolwiek alarmów….kocioł odpalał się w ciągu doby 6 razy normalnie przy obecnych nastawach odpala się 1-2 razy…..
      mam tryb LATO na kotle 68 zadana 75 histereza kotła 10, zbiornik CWU zadana 60 a histereza 30 na zbiorniku cwu temp 21 nie rośnie!!!! Zegarowy zbiornika pokazuje jakieś 55, woda ciepła w kranie oczywiście jest – cyrkulacja wyłączona….Pompa cwu wciąż chodzi !!!
      Okazało się że musiałem dopuścić bardzo dużo wody do układu i to bardzo dużo i wtedy dopiero ruszyła temp na zb cwu poszłą w górę….

      Pytania:
      – czy na trybie lato woda z układu szybciej odparowuje ? wcześniej na grzaniu CO nie widziałem tak dużych ubytków?
      – jak to u Was jest macie brak wody w układzie jest to jakoś sygnalizowane? U mnie nic nie ma tylko mam barometer który jak jest temp na kotle 75 ma pokazywać 1 bar a jak tem niższa to przeważnie pokazuje zero, w trybie z CO+CWU kocioł jest wciąż ciepły i łatwo się połapać kiedy nie ma wody a w trybie LATO to go nie często jest ciepły przeważnie zimny więc się nie połapałem…..
      – co by było gdybym nie dopuścił tej wody do układu ?

      Serwis 1
      chciałem zamówić czujkę powrotu i czujkę temp spalin jak mam to zrobić ? Jakiś adres gdzie wpłacić kasę ?

    • #67219
      Patrol
      Uczestnik

      mam barometer który jak jest temp na kotle 75 ma pokazywać 1 bar a jak tem niższa to przeważnie pokazuje zero […]

      nie powinno być 0 bar, dlatego dopuszczałeś sporą ilość wody; obserwuj teraz ciśnienie po uzupełnieniu wody w układzie;
      odpowietrzałeś instalację?

    • #67218
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol

      nie powinno być 0 bar, dlatego dopuszczałeś sporą ilość wody;
      Odp. No tak tylko jak przy 75 ma być 1bar to słabo żeby jak kocioł na 55 było np. 0,5 temp rośnie wraz z ciśnieniem ale ok. Po przyglądam się temu…..

      odpowietrzałeś instalację?
      Odp. Mam tryb Lato a czy na rozdzielniach podlogowki to coś da takie odpowietrzenie jeśli CO nie pracuje? Bo nie widzę możliwości odpowietrzenia w układzie ogrzewania CWU chyba że coś przegapiłem ?
      😉

    • #67217
      Patrol
      Uczestnik

      odpowietrzenie ogólnie od początku pracy układu, bo już wtedy przecież spadało do 0bar?

    • #67216
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Mam grzałkę na zapas i czujke powrotu będę instalował tzn. czujkę…218zł całość….

      Zastanawia mnie jedna rzecz jak masz kocioł w trybie LATO i temp na nim jest 21° C to też masz na mano.ciśnienie powyżej zera ? U mnie jest tylko powyżej zera jak mam temp powyżej 50-60°C….

    • #67215
      Patrol
      Uczestnik

      Patrol
      Mam grzałkę na zapas i czujke powrotu będę instalował tzn. czujkę…218zł całość….

      Zastanawia mnie jedna rzecz jak masz kocioł w trybie LATO i temp na nim jest 21° C to też masz na mano.ciśnienie powyżej zera ? U mnie jest tylko powyżej zera jak mam temp powyżej 50-60°C….

      moja grzałka na razie nie pada (mam zwykłą), zobaczymy czy do 6000cykli dotrwa…
      ad ciśnienie -słup wody w naczyniu otwartym odpowiada za nadciśnienie w najwyższym punkcie instalacji;
      u mnie pomiar jest tylko w układzie zamkniętym i tu różnice mam max 0,2 bar (zimna/ciepła),
      a po stronie otwartej w zbiorniku przelewowym woda uzupełnienia jest przez pływak z zaworkiem;

    • #67214
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dla potomnych grzałka ceramiczna do daspell kupionego w 2015 roku oraz czujka powrotu……rozumiem że podpinam pod gniazda 20 i 21 a czujke do rury muszę kupić tylko pastę…….a w serwisowych robię ochrona powrotu na tak i już wtedy zawór będzie trzymał wyższą temp na kotle żeby ogarnąć ciepły powrótna na razie bez termostatu i dodatkowej pompy….

      Patrol

      U mnie jest układ zamknięty i jak jest poniżej 55 ° na kotle to mi pokazuje ciśnienie w układzie zero….może coś jest spitolone ale hydraulik mówił że ok że jakby była gdzieś nieszczelność to by ciśnienie nie trzymało kilka tygodni….sam nie wiem cal zimę może dopuszczalem ze 3-4 razy i to jeszcze raz po odpowetrzaniu podłogówki…

      P.S. Rozumiem, że przy trybie LATO ochrona powrotu wyłącza się automatycznie?

      Attachments:
    • #67213
      Patrol
      Uczestnik

      bez pasty też będzie działać (a jak już będzie pasta to tylko cieniutka warstwa), byle czujkę dobrze odizolować od otoczenia;
      zawór będzie tak regulował, żeby utrzymać temp. powrotu na zadanym poziomie kosztem temp. na odbiory – w większości przypadków to nie działa poprawnie dlatego pojawiają się zalecenia wyłączenia ochrony i podniesienia temp. na kotle;

      coś mi nie grało właśnie z tą instalacją – czyli masz wężownicę schładzającą;
      w każdym razie w układzie zamkniętym jak dobiłem do 0,9 bar na zimnym to po rozgrzaniu mam 1,0-1,1 i tak mi trzyma sztywno cały czas; zbiornik cwu mam w układzie otwartym z kotłem.
      jak ciśnienie regularnie spada to może być nieszczelność, ale ważne jest też ciśnienie wstępne w zbiorniku przeponowym (może z niego zeszło ciśnienie);
      w trybie lato ładuje tylko cwu, więc powrót nie ma znaczenia (jak i temp kotła)

    • #67212
      Patrol
      Uczestnik

      Odp. Mam tryb Lato a czy na rozdzielniach podlogowki to coś da takie odpowietrzenie jeśli CO nie pracuje? Bo nie widzę możliwości odpowietrzenia w układzie ogrzewania CWU chyba że coś przegapiłem ?
      😉

      ps. odpowietrznik widziałem na zdjęciu przy zasobniku cwu (automatyczny)

    • #67211
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No właśnie nie wiedziałem co to jest mam też coś takiego przy układzie CO a i mam też wężownicę schładzającą zgadza się…..nawet kiedyś testowalem bo jak kupiłem kocioł pierwszy i ostatni raz zachcialo mi się palić drewnem na ruszcie i chyba za mocno wentylator był ustawiony no i woda się zagotowala…
      😉

      po ostatniej akcji z brakiem wody w układzie tamtendy tzn…przy zbiorniku.cwu przez ten odpowiednik poleciała mi woda i stała….na kafelkach obok zbiornika ale nie wiem czy to przed dolaniem się coś gotowalo czy po dolaniu było za dużo i poszło w odpowetrznik…. muszę po obserwować tylko to 1 raz tak było od X 2015….wcześniej nie było z tym problemy…..

      Nie wiem co z tym ciśnieniem u mnie….

    • #67210
      Patrol
      Uczestnik

      może być zapowietrzona instalacja, no i druga sprawa trzeba sprawdzić też ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym

    • #67209
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mam dwa takie naczynia jedno przy kotle drugie przy zb.cwu….jak to sprawdzić to chyba sprężarka potrzebna ?

      Mój hydraulik powiedział że odrazu się polapie jak tam nie będzie powietrza….Ale jak to hgw….

    • #67208
      Patrol
      Uczestnik

      czerwone przy kotle – dostań się do wentyla i go wciśnij na moment – zobaczysz czy jest powietrze;

    • #67207
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      W tym zbiorniku to raczej nic się nie wciska ani przy tym przy kotle ani pizrzy tym przy zb.cwu….
      😉

      Mam ustawione 75 kocioł i hist 10 h2-8, h1-3
      CWU na 50 i hist 30 chyba rzadziej się odpala….

      Zauważyłem że jak ster.pokazywał 17 na term.zegar zbiornika.cwu było 40 i leciała gorąca woda….
      W tygodniu przez 4 dni odpalil się 4 razy 14 kg wciągnął ale już dziś od wczoraj 3 razy i pokazuje 6kg jednak wczoraj dziś dużo sprzątania mycia etc….widać że jak kocioł nie stygnie całkiem to mniej zuzywa na te sama ilość odpalen….

      Od 31.03.2016 wciągnął 11 worków po 15 kg tylko od 3 kwietnia mam CO OFF nie wiem czy to dużo na grzanie 300 litrów wody?

    • #67206
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      W tym zbiorniku to przy kotle powietrze jest

      Mam ustawione 75 kocioł i hist 10 h2-8, h1-3
      CWU na 50 i hist 30 chyba rzadziej się odpala….

      Zauważyłem że jak ster.pokazywał 17 na term.zegar zbiornika.cwu było 40 i leciała gorąca woda….
      W tygodniu przez 4 dni odpalil się 4 razy 14 kg wciągnął ale już dziś od wczoraj 3 razy i pokazuje 6kg jednak wczoraj dziś dużo sprzątania mycia etc….widać że jak kocioł nie stygnie całkiem to mniej zuzywa na te sama ilość odpalen….

      Od 31.03.2016 wciągnął 11 worków po 15 kg tylko od 3 kwietnia mam CO OFF nie wiem czy to dużo na grzanie 300 litrów wody?

    • #67205
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ten nad zbiornikiem też ma nie mogłem się do niego dobrać….

    • #67204
      Patrol
      Uczestnik

      Od 31.03.2016 wciągnął 11 worków po 15 kg tylko od 3 kwietnia mam CO OFF nie wiem czy to dużo na grzanie 300 litrów wody?

      140-200kg opału to najczęściej podawany zakres w skali miesiąca;
      wszystko zależy jakie zużycie wody.
      Koszt samego pelletu wychodzi Ci ~140pln/miesiąc – przy grzałce elektr. pewnie byłaby dwójka z przodu;

    • #67203
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Obecne zużycie na grzanie wody 300litrow (na 4 osobową rodzinę 2 dzieci 4 i 8 lat chłopaki co dziennie kompiel a czasem częściej, ja 1 czasem 2 razy pod prysznicem no i moja żonka która spędza w wannie ponad 1h jak dobrze idzie oczywiście dziennie przez co zimny powrót i takie tam wcześniej pisałem ) waha się pomiędzy 4,2-4,8kg na dobę -dane z ponad miesiąca od 22 maja do 27 czerwca niecała 10 worków

      Mam od dziś zamontowany RCWS z ramką do wyczystki koszt z przesyłką ok 300zł zakup z allegro….

      PS. Chciałem zapytać czy mieliście jakieś problemy podczas używania regulatorów ciągu kominowego ?

      Na początek ustawiłem na 10 Pa zobaczymy co będzie się działo na razie ładnie pracuje. Jak otworzyłem podczas pracy kotła dolne drzwi to regulatory się zamknął to chyba poprawnie bo komin dostał duża dawkę powietrza z otwartych drzwi…
      Zamontowalem regulator w wyczystce komina laier, wycinajac płytę varmsena dopasowując do otworu wyczystki potem wewnątrz wyciąłem płytę pod ramkę regulatora wszystko zamontowane / w klejone na silikon odporny na temp do 1000°C .
      Z góry dziękuję za pomoc
      J.

      Attachments:
    • #67202
      Patrol
      Uczestnik

      Ad rck przy silniejszych wiatrach możesz/ale nie musisz/ usłyszeć jak kominem niesie się trzaskanie klapki regulatora (ale przy 10Pa nie powinno się to pojawić, bo praktycznie cały czas będzie odchylona podczas pracy kotła). Innych 'minusów’ nie znam.
      Jak regulator jest zamontowany w poziomie zgodnie z wytycznymi to będzie działał ok.

    • #67200
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis1
      Napiszę jeszcze tu to może odpowiesz
      ;-):'(
      Pytanie jak ładowanie zbiornika (300 l ) CWU powoduje zimny powrót poniżej 50°C pytanie jest czy jeśli włączę ochronę powrotu na np 40°C albo np. 50°C z histerezą 5°C czyli tzw.przymykanie np.o 10% zaworu 4d to czy takie przymykanie pt.ochrona powrotu coś zmieni w mojej sytuacji.

    • #67201
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis1
      Napiszę jeszcze tu to może odpowiesz
      ;-):'(
      Pytanie jak ładowanie zbiornika (300 l ) CWU powoduje zimny powrót poniżej 50°C pytanie jest czy jeśli włączę ochronę powrotu na np 40°C albo np. 50°C z histerezą 5°C czyli tzw.przymykanie np.o 10% zaworu 4d to czy takie przymykanie pt.ochrona powrotu coś zmieni w mojej sytuacji.

    • #67197
      Patrol
      Uczestnik

      Serwis1
      Napiszę jeszcze tu to może odpowiesz
      ;-):'(
      Pytanie jak ładowanie zbiornika (300 l ) CWU powoduje zimny powrót poniżej 50°C pytanie jest czy jeśli włączę ochronę powrotu na np 40°C albo np. 50°C z histerezą 5°C czyli tzw.przymykanie np.o 10% zaworu 4d to czy takie przymykanie pt.ochrona powrotu coś zmieni w mojej sytuacji.

      To jeśli mogę ja odpiszę – podbijesz powrót kosztem temp. na instalację, ale w przypadku podłogówki nie będzie to raczej odczuwalne. A dlaczego tego po prostu nie przetestujesz?
      Edit: jakbyś miał cyrkulację to temp. w całym zbiorniku byłaby wyrównana i ładowanie cwu z np. 45 do 50C nie byłoby szkodliwe, ale o tym chyba już pisaliśmy.

    • #67198
      Patrol
      Uczestnik

      Serwis1
      Napiszę jeszcze tu to może odpowiesz
      ;-):'(
      Pytanie jak ładowanie zbiornika (300 l ) CWU powoduje zimny powrót poniżej 50°C pytanie jest czy jeśli włączę ochronę powrotu na np 40°C albo np. 50°C z histerezą 5°C czyli tzw.przymykanie np.o 10% zaworu 4d to czy takie przymykanie pt.ochrona powrotu coś zmieni w mojej sytuacji.

      To jeśli mogę ja odpiszę – podbijesz powrót kosztem temp. na instalację, ale w przypadku podłogówki nie będzie to raczej odczuwalne. A dlaczego tego po prostu nie przetestujesz?
      Edit: jakbyś miał cyrkulację to temp. w całym zbiorniku byłaby wyrównana i ładowanie cwu z np. 45 do 50C nie byłoby szkodliwe, ale o tym chyba już pisaliśmy.

    • #67199
      Patrol
      Uczestnik

      Serwis1
      Napiszę jeszcze tu to może odpowiesz
      ;-):'(
      Pytanie jak ładowanie zbiornika (300 l ) CWU powoduje zimny powrót poniżej 50°C pytanie jest czy jeśli włączę ochronę powrotu na np 40°C albo np. 50°C z histerezą 5°C czyli tzw.przymykanie np.o 10% zaworu 4d to czy takie przymykanie pt.ochrona powrotu coś zmieni w mojej sytuacji.

      To jeśli mogę ja odpiszę – podbijesz powrót kosztem temp. na instalację, ale w przypadku podłogówki nie będzie to raczej odczuwalne. A dlaczego tego po prostu nie przetestujesz?
      Edit: jakbyś miał cyrkulację to temp. w całym zbiorniku byłaby wyrównana i ładowanie cwu z np. 45 do 50C nie byłoby szkodliwe, ale o tym chyba już pisaliśmy.

    • #67195
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      „jakbyś miał cyrkulację to temp. w całym zbiorniku byłaby wyrównana i ładowanie cwu z np. 45 do 50C nie byłoby szkodliwe, ale o tym chyba już pisaliśmy.”

      OK to ma sens przetestuje faktycznie pisałeś o tym ale zapomniałem

    • #67196
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      „jakbyś miał cyrkulację to temp. w całym zbiorniku byłaby wyrównana i ładowanie cwu z np. 45 do 50C nie byłoby szkodliwe, ale o tym chyba już pisaliśmy.”

      OK to ma sens przetestuje faktycznie pisałeś o tym ale zapomniałem

    • #67192
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Od czasu do czasu mam na palniku nie popiół tylko bryłkę której palnik sam nie jest w stanie zdmuchnać, to chyba spiek co myślisz dało by się coś zmienić w ustawieniach żeby to poprawić czy to raczej efekt kiepskiego pelletu? W Lato tego efektu nie było….
      Aż się bo za miesiąc kończy mi się partia która pale od początku i będę musiał załadować nowy pelet od tego samego dostawcy ale zawsze nowy…..

    • #67193
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Od czasu do czasu mam na palniku nie popiół tylko bryłkę której palnik sam nie jest w stanie zdmuchnać, to chyba spiek co myślisz dało by się coś zmienić w ustawieniach żeby to poprawić czy to raczej efekt kiepskiego pelletu? W Lato tego efektu nie było….
      Aż się bo za miesiąc kończy mi się partia która pale od początku i będę musiał załadować nowy pelet od tego samego dostawcy ale zawsze nowy…..

    • #67194
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Od czasu do czasu mam na palniku nie popiół tylko bryłkę której palnik sam nie jest w stanie zdmuchnać, to chyba spiek co myślisz dało by się coś zmienić w ustawieniach żeby to poprawić czy to raczej efekt kiepskiego pelletu? W Lato tego efektu nie było….
      Aż się bo za miesiąc kończy mi się partia która pale od początku i będę musiał załadować nowy pelet od tego samego dostawcy ale zawsze nowy…..

    • #67189
      Patrol
      Uczestnik

      Może być zanieczyszczone paliwo, ale też wszystkiego z paleniska nie da rady usunąć (musiałoby być czyszczenie mechaniczne), więc pozostałości z poprzedniego procesu są 'dopiekane’ przy kolejnym cyklu. Taka 'narośl’ jest jednak spychana poza palenisko przez kolejne dawki pelletu – ja nie miałem jeszcze przypadku zapchania nawet po tygodniu pracy jeśli o to pytasz. W kotłowni i tak jestem każdego dnia, więc 5 sekund mnie nie zbawi na zrzucenie tego.
      Ciekawi mnie ten nowy palnik w daspell, gdzie czyszczenie realizowane jest przez zgarniacz. Niby od roku klienci testują, niby zadowoleni wszyscy, tylko jakoś ni widu ni słychu na jego temat.

    • #67190
      Patrol
      Uczestnik

      Może być zanieczyszczone paliwo, ale też wszystkiego z paleniska nie da rady usunąć (musiałoby być czyszczenie mechaniczne), więc pozostałości z poprzedniego procesu są 'dopiekane’ przy kolejnym cyklu. Taka 'narośl’ jest jednak spychana poza palenisko przez kolejne dawki pelletu – ja nie miałem jeszcze przypadku zapchania nawet po tygodniu pracy jeśli o to pytasz. W kotłowni i tak jestem każdego dnia, więc 5 sekund mnie nie zbawi na zrzucenie tego.
      Ciekawi mnie ten nowy palnik w daspell, gdzie czyszczenie realizowane jest przez zgarniacz. Niby od roku klienci testują, niby zadowoleni wszyscy, tylko jakoś ni widu ni słychu na jego temat.

    • #67191
      Patrol
      Uczestnik

      Może być zanieczyszczone paliwo, ale też wszystkiego z paleniska nie da rady usunąć (musiałoby być czyszczenie mechaniczne), więc pozostałości z poprzedniego procesu są 'dopiekane’ przy kolejnym cyklu. Taka 'narośl’ jest jednak spychana poza palenisko przez kolejne dawki pelletu – ja nie miałem jeszcze przypadku zapchania nawet po tygodniu pracy jeśli o to pytasz. W kotłowni i tak jestem każdego dnia, więc 5 sekund mnie nie zbawi na zrzucenie tego.
      Ciekawi mnie ten nowy palnik w daspell, gdzie czyszczenie realizowane jest przez zgarniacz. Niby od roku klienci testują, niby zadowoleni wszyscy, tylko jakoś ni widu ni słychu na jego temat.

    • #67187
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      PATROL
      ” pozostałości z poprzedniego procesu są 'dopiekane’ przy kolejnym cyklu ”
      – o to chyba tak będzie, też nigdy się nie zapchalo ….

      u mnie najdłuższa delegacja 10-11 dni a żonka nawet na kocioł w tym czasie nie spojrzy….

      ja też za Twoja rada prawie co dziennie jak nie zapomnę zsypuje albo czyszcze palnik odkurzaczem ale teraz jak kocioł pracuje 75-60 to trochę odkurzacza boję się używać żeby nie doszło do zapalenia odkurzacza….

      😉

    • #67188
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      PATROL
      ” pozostałości z poprzedniego procesu są 'dopiekane’ przy kolejnym cyklu ”
      – o to chyba tak będzie, też nigdy się nie zapchalo ….

      u mnie najdłuższa delegacja 10-11 dni a żonka nawet na kocioł w tym czasie nie spojrzy….

      ja też za Twoja rada prawie co dziennie jak nie zapomnę zsypuje albo czyszcze palnik odkurzaczem ale teraz jak kocioł pracuje 75-60 to trochę odkurzacza boję się używać żeby nie doszło do zapalenia odkurzacza….

      😉

    • #67185
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      FuzzyLogic w tym sterowniku trzyma się mocy maksymalnej do nastawy i następnie przez 5 stopni zmniejsza moc. Efekt jest taki, że kocioł szybciej dobija do temperatury zadanej i przechodzi w postój.
      W standardowym trybie możemy tak wyregulować kocioł aby w ogóle się nie wyłączał.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67186
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      FuzzyLogic w tym sterowniku trzyma się mocy maksymalnej do nastawy i następnie przez 5 stopni zmniejsza moc. Efekt jest taki, że kocioł szybciej dobija do temperatury zadanej i przechodzi w postój.
      W standardowym trybie możemy tak wyregulować kocioł aby w ogóle się nie wyłączał.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67184
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Niedziela sypanie przez tydzień poszło 9 worków pelletu po 15 kg – ogrzewanych jest 200m2 po podłodze kocioł daspell 15 kw

      Na zewnątrz przeważnie koło zera lub lekko na minus ale było 2 dni chłodniejsze nawet -6°C
      W chacie powyżej 22,2 °C i jeszcze dodatkowo 2-3 polana w kominku po 6:00p.m. wieczorem wtedy oczywiście za ciepło ale fajnie się ogrzać w takie listopadowe dni wówczas po kominku w dalszych pomieszczeniach nawet 24°C w salonie cieplej ale nie mierze bo przy kominku nie ma to sensu pewnie 30°C

      Zbiornik 300l cwu 50°C hist.5
      Kocioł ustawiony na 75 hist.15 krzywa pog.0,2
      H1=4, H2=8
      Odpalil się przez te 7 dni 102 razy

      Nie będzie nas w tym tygodniu jedynie późnym wieczorem więc obniżam krzywa na 0,1 o 2 stopnie w dół zobaczymy ile będzie w chacie….zawsze jest kominek i można szybko ogrzać…..

      dziś za radą kolegi z forum ogrzewania @Patrol włączam na tydzień cyrkulacje cwu chce sprawdzić czy poprawi się zimny powrót podczas ładowania zbiornika cwu. Serwis twierdzi że takie chwilowe spadki nie mają żadnego wpływu na żywotność kotła ale mnie to denerwuje i wciąż szukam rozwiązania….

      Yasek

    • #67183
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Cześć
      Niedziela sypanie przez tydzień poszło 9 worków pelletu po 15 kg – ogrzewanych jest 200m2 po podłodze kocioł daspell 15 kw

      Na zewnątrz przeważnie koło zera lub lekko na minus ale było 2 dni chłodniejsze nawet -6°C
      W chacie powyżej 22,2 °C i jeszcze dodatkowo 2-3 polana w kominku po 6:00p.m. wieczorem wtedy oczywiście za ciepło ale fajnie się ogrzać w takie listopadowe dni wówczas po kominku w dalszych pomieszczeniach nawet 24°C w salonie cieplej ale nie mierze bo przy kominku nie ma to sensu pewnie 30°C

      Zbiornik 300l cwu 50°C hist.5
      Kocioł ustawiony na 75 hist.15 krzywa pog.0,2
      H1=4, H2=8
      Odpalil się przez te 7 dni 102 razy

      Nie będzie nas w tym tygodniu jedynie późnym wieczorem więc obniżam krzywa na 0,1 o 2 stopnie w dół zobaczymy ile będzie w chacie….zawsze jest kominek i można szybko ogrzać…..

      dziś za radą kolegi z forum ogrzewania @Patrol włączam na tydzień cyrkulacje cwu chce sprawdzić czy poprawi się zimny powrót podczas ładowania zbiornika cwu. Serwis twierdzi że takie chwilowe spadki nie mają żadnego wpływu na żywotność kotła ale mnie to denerwuje i wciąż szukam rozwiązania….

      Yasek

      To bardzo dobrze Ci pali, 9x15kg=135kg/7dni
      A to daje bardzo dobry wynik 1,32kg / 1 rozpalenie

    • #67182
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No jak ktoś czyta to kopiuje z innego forum:

      Niedziela 21-11-2016 dzień sypania pelletu jak pisałem wcześniej w tym tygodniu miałem obniżoną krzywa o 2 stopnie
      w chacie powyżej 21-21,5°C przez ostatnie 2 dni piątek sobota, na dworze zrobilo się b.ciepło bo w dzień nawet +8°C, więc bez żadnej regulacji w chacie 22 °C zyski ze słońca…
      200m2 po podłodze i poszło 6 worków może 6,5 bo nie byłem w stanie kolejnego wsypać żeby nie zrobić bałaganu w kotłowni zb.cwu 300 litrów nastawiony na 50°C i hist. 5 + godzinę rano i godzinę wieczorem cyrkulacja
      Kocioł chodzi 75°C x hist 15°C
      Jeszcze tak mało przez 7 dni to nie było…
      PS. Oczywiście od 18stej 20stej odpalam delikatnie kominek max 3 chude polana buka

      Yasek

    • #67181
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Rewelacja, niestety ja z buforem takich rezultatów nie mam.

    • #67180
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Zobaczymy jak przycisnie w ubiegłym roku od października do kwietnia 3.5 tony na 135m2 czyli 200m2 po podłodze na forum ogrzewania są ludzie którzy piszą że jeszcze mniej spalają….więc nie uważam tego za jakś rekord ale po ubiegłym roku kiedy palilem na małych mocach jest lepiej ….
      Teraz właśnie kończy mi się 1 dostawa pelletu z ubiegłego roku kolejna która już zaspałem wygląda lepiej bo kawałki są dłuższe i w worki nie widać pylu będę musiał przewazyć no i ciekawe czy lepszy wygląd nie spowoduje problemów podczas spalania…..dam znać jak już kocioł zacznie palić nową dostawa….

    • #67179
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Cóż, ja mam przed sobą pierwszy sezon w którym będziemy mieszkać, tzn cały sezon. Latem Kocioł spalal 7 worków na miesiąc a że mam wodomierz na ciepłą wodę, to wyszło że te 105kg potrzebne bylodo wyprodukowania 3,8m3 CWU.

    • #67178
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      To ładnie na 31 dni to wychodzi 3,38kg / dzień u mnie więcej bo 4,41kg/doba bez cyrkulacji 300 litrów zb.cwu na 4 osoby w tym 2 dzieci 9 i 4 lata ale też nie ma tragedii szczerze to zapominam latem o kotle….na początku latem miałem ustawione 50 °C stopni i 30 °C histerezą ale odpalal się kocioł tylko raz na dzień i jakieś 2 zacieki znalazłem to za radą Patrol’a ustawiłem na hist. 10 °C pelletu tyle samo szło ale jakiś cieplejszy kocioł był bo częściej się odpalał….to chyba korzystniej….na mniej rdzy….
      Teraz po roku nie używania też za radą Parrol’a zaczynam używać cyrkulację i coraz bardziej się do niej przekonuję…. Ostatni tydzień miałem od 6:00-22:00 potem godzinę rano i 1.5 wieczorem teraz godzinę rano i godzinę wieczorem ale chyba ustawie na godzinę rano i potem od 17:30 – 21:30 albo w tych godzinach 30 minut żeby chodziła i 30 stała …. Mam znowu zabawkę….
      :-P:-P:-P

    • #67177
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Hm,u mnie cyrkulacja chodzi wtedy gdy jesteśmy w domu, czyli popołudniami praktycznie do północy i weekend chyba od rana do wieczora. Nawet dokładnie nie wiem, mam bufor kombinowany 400/120l więc ona tam sobie sama wysysa ciepło, z tym że ma przerwy jeśli woda na powrocie osiągnie zadana temperaturę to odpoczywa i włącza się jak woda ostygnie, tam histereza jest akurat mała.
      Bufor natomiast laduje od 45 do 60 więc histereza 15.

      Tak to wygląda w ujęciu dobowym, praktycznie 2x na dobę przy tej temperaturze zewnętrznej pracuje Kocioł, wykres na dole to temp zewnątrz
      h60f4460.png

    • #67176
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      4 minuty sypania
      😉

      Attachments:
    • #67175
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Pytanie mam nic nie zmienialem oprócz pelletu wczoraj chciałem złapać 10 minut do zwazenia zabrać do pracy bo nie mam w domu radio tak dokładnej ale po 4min jeszcze lecialy w większości krótkie kawałki ze starej dostawy więc dałem spokój. Chyba że podajnik te dłuższe z nowej dostawy jakoś kruszy na krótsze ale do rzeczy zauważyłem że popiół jakiś jaśniejszy się zrobił ma taki jasny nalot i w palniku jakieś większe spieki się robią niż z poprzedniej dostawy i co gorsza pozostają nawet po jednym dniu….. Dość upierdliwe…Pytanie czy oprócz ponownego przeważenia mogę coś jeszcze zmienić ? Typu zmniejszyć powietrze albo coś innego żeby tych spiekow nie było albo mniejsze były?

    • #67174
      Patrol
      Uczestnik

      piszesz jakimś szyfrem, czy to słownik zmienia wyrazy? 🙂
      ale do rzeczy – jak masz pusty zasobnik to warto przy takiej okazji opróżnić rurę podajnika (może być sporo pyłu), kiedyś zważyłem ilość pelletu zalegającego w rurze, ale niestety nie pamiętam ile tego było, w każdym razie 4minuty pracy podajnika mogło nie wystarczyć na zaciągnięcie nowej partii. Odnośnie jasnego (rozumiem białego) nalotu to możesz zmniejszyć nadmuch, a spieki to może być wina samego paliwa.

    • #67173
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Sorry słownik w telefonie mi na mieszał….
      Chodziło o wagę….
      No teraz nie zrobię ale zaplanuje czyszczenie podajnika…
      Zmniejsz powietrze….

      Miałem przez rok wydajność podajnika 6,8kg /h teraz zlapalem z 10 minut 1,239 kg więc razy 6 wychodzi 7,434 kg /h dziwię się tylko że to jest taka duża różnica bo ten pellet teraz dłuższy jest to chyba mniej go powinno wrzucać niż wcześniej tego krótszego czy się mylę?
      😉

    • #67172
      Patrol
      Uczestnik

      to praktycznie żadna różnica – u mnie było 6,7, 10,5 a nawet 14kg/h – zależy od pelletu, kąta nachylenia rury itd.

    • #67171
      Dankar
      Uczestnik

      Szanowni użytkownicy, otrzymałem od serwisu informację aby ompa C.O włączała się przy 49°, gdzie temp. kotła ustawiono mi na 70°. Czy takie ustawienie ma sens? Przecież kocioł w życiu nie zbliży się do 70, a nawet 60° gdyż pompa po odpaleniu obniży temp. kotła?

    • #67170
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Sam mam pytanie
      Co można zrobić żeby nie było tych spieków jak na zdjęciu oprócz zmiany pelletu?

      Dankar
      Kocioł dojdzie do 70 jak „na karmi” ciepłem Twój dom i sam siebie, a o to w tym przecież chodzi….wtedy się wyłączy tylko na to potrzeba czasu czasem może to potrwać kilka dni potem jak już w domu będzie ciepło kocioł będzie zajmował się wyłącznie uzupełnieniem start jak i kamieniem siebie….
      😉
      U mnie pompy, tylko jak daspell jest zimy i się nagrzewa, to włączają się od 45 ze względu na to że mam go ustawiony na 75 C z histerezą 15 więc 75-15(hist.kotla)-15(hist.do pomp.CO.CWU=45
      chodzi o to żeby nie było odbioru z kotła kiedy jest zimy…

      jakbym miał ustawiona histerezą na kotle 10 to wówczas było by 75-10-10=55 oczywiście z czego nie jestem zadowolony zabezpieczenie działa wyłącznie kiedy w kotle rośnie temp jak maleje poniżej 45 sterownik już nie włączy pomp tylko dalej będzie odbierał ciepło….tu trochę producent się nie popisal bo wówczas z automatu był by ciepły powrót…a tak podczas ładowania zb.cwu temp spada poniżej 50 i nie ma wtedy dobrego spalania….

      Attachments:
    • #67169
      Dankar
      Uczestnik

      Jackjj dzięki za odpowiedź. U mnie jest troche inaczej, ponieważ sterownik pokojowy/termostat kieruje kotłem włączaniem i wyłączaniem. U mnie pompa włącza się przy temp. 49 i leci w dół nawet do 55 ○ nie ma szans dojść. Dlatego dziwi mnie wielkość zadanej temp. kotła oraz temp. włączenia co.

    • #67168
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dankar
      jaki masz kocioł że stresujesz nim jak gazowym?
      Mój sterownik też ma taką możliwość ale serwis nie zaleca stosowania wyłączaniem palnika (oprócz trybu letniego), jako sterowania instalacja powoduje to korozję nisko temp.

      Kocioł powinien mieć przez cały sezon grzewczy temp powyżej 50°C nawet przy dużych odbiorach….więc jak masz ustawione 70 i histerezę 15 to kiedy się odpala ponownie ma 55 więc jeśli będzie duży odbiór bez problemu temp spadnie poniżej 50 nim kocioł wejdzie na 100% mocy chyba że ustawia FL tego nie sprawdzałem chce w tym tygodniu zobaczyć czy FL nie PORADZI SOBIE ZE spekami ze zdjęcia

    • #67167
      Dankar
      Uczestnik

      Mam Daspell 15Kw. U mnie jest 70○ na kotle, H kotła 20○. U mnie kocioł się odpala w momencie spadku zadanej temperatury na termostacie H 0,3° lub spadku temp. wody w wymienniku h10°. Tak się zastanawiam po Twoich wskazówkach po co mi ten sterownik pokojowy:)? Bo tak naprawdę żeby ustawić piec tak jak Ty mówisz to muszę wyłączyć termostat w kotle ecotouch1, prawda?
      Najciekawsza sprawa źe serwis telefoniczny mówi co innego, na forum co innego. Zostaje tylko zaufać Wam użytkownikom.

    • #67166
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dankar nie musisz wyłączać termostatu. Termostat powinien sterować instalacją (pompą lub mieszaczem). Kocioł na paliwo stałe ze względu na korozję niskotemperaturową nie może pracować na niskim parametrze. Ponadto spalanie w kotle, który ma niską temperaturę też jest dużo gorsze, ponieważ niska temperatura w komorze spalania nie sprzyja dopalaniu gazów.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67165
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No co Ty serwis mówi to samo..Kocioł ma chodzić cały czas nagrzewa się i stygnie w między czasie grzeje CO podłogowe czy kaloryfery co tam masz, CWU czy bufor

      jak jest odbiór to szybko stygnie jak nie ma to wolniej na tym polega przewaga gazowego kotła w porównaniu z kotłem takim jak masz Ty czyli na paliwo stałe….
      Jeśli chodzi o zb cwu no to jasne ustawia temp zadana i hist jak w kotle i jak spadnie poniżej hist to włącza się pompa i ładuje zbiornik do zadanej
      jeśli chodzi o CO to możesz sterować podlogowka za pomocą zaworu 3d albo 4d tzw mieszacza ja mam 4d możesz go podłączyć do kotla i sterować go np pogodowa tak jest najlepiej bo podlogowka na duża bezwladnosc i sterowanie za pomocą termostatu nie sprawdza się próbowałem bo też takowy mam słabo to wychodziło albo było za ciepło albo za zimno pogodowe sterowanie na wyregulowanej podlogowce jest bardzo plynne pod warunkiem że masz włączoną wciąż pompę od CO zmiana temp na podłogę polega wyłącznie przez jej podniesienie lub obniżenie na mieszczaczu sterowanym pogodowo wszystko sterownik nasz zapewnia…

      Mam tylko salusa u mnie ecotouch1 brak a tego żałuję bo możesz zobaczyć co się dziej w kotłowni nie wchodząc do niej….ma dużo więcej opcji niż mój Salus bo on ma tylko możliwość zaprogramowania kiku programów np na noc na dzień ale generalnie może tylko startować przez obniżenie temp na mieszczaczu o zadaną wartość po uzyskaniu zadanej mp w pomieszczeniu co testowałem ale kiepsko się sprawdzało, może też wyłączać pompe od CO co jest nie zlecanie….najlepiej wszystko przetestować samemu tylko zmiany wskazane raz w tygodniu potem obserwacja….analiza i za następne 7 dni kolejna zmiana….

      Co do kaloryferow to się nie wypowiadam bo nie mam wiem tylko że możesz też mieć mieszacz 3d lub 4 d albo sterować termostatami na kaloryferach….

      PS.nie kumam czemu nie masz pogodowki? Była w zestawie takie małe biale pudełko może nie zauważyłeś! ? Bo ja na początku nie zauważyłem tam jest jakiś opornik na płytce….

    • #67164
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis 1

      A ja! ! ? ?

      Co można zrobić żeby nie było tych spieków jak na zdjęciu oprócz zmiany pelletu?

    • #67163
      Dankar
      Uczestnik

      Jackjj z moich doświadczeń serwis mówi to samo, lecz potem ich wskazówki nie pokrywają się z ustawieniami, to serwis kazał mi ustawić te parametry, lecz przecież kocioł zamiast pracować w przedziale temp 50-70, pracuje 50-25. Jedymie tempetatura kotła zbliża się do 58 gdy ładowany jest wymiennik i jest postój co.
      Podłogówki to prawie nie mam, a jak jest to podpięta jest po kaloryfery.
      Pogodówki nie założhłem ponieważ właściciel hurtowni mówił żeby nie zakładać, potem potwierdził mi serwisant HT, ja zaś zaczynam nabierać przekonania do założenia po wpisach użytkowników.
      Jack jake masz spalanie na dobe i przy jakim metrarzu jeśli mogę spytać?

    • #67162
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      W ubiegłym sezonie od 12 X 2015 do któregoś tam kwietnia 2016 to był 1 sezon w nowo wybudowanym domu poszło 3,5 tony pelletu za 600 zł tona + 2,5 metra przestrzennego buka w kominku i trochę desek z budowy na rozpalke 2-3 polana wieczorem po 18-stej. Potem na ogrzanie wody latem w zb 300l jakieś 4kg dziennie…całe nic….

      W zimie w chacie temp 21-22 raczej bliżej 21,6 jak kominek to i 24 wszędzie ogrzewanie podłogowe ale to nie ma większego znaczenia czym grzeje
      po podłodze 200m2, użytkowych 135m2 , 735m3 zwróć uwagę na to ostanie i zobacz ile masz u siebie kubature
      735m3 to na prawdę dużo m3 do grzania….mam dzieciaki 4 i 9 lat wciąż chodzą bez koszulek tak jak ja a żonie wciąż zimno stąd ten kominek wieczorem odpalamy jak już nikt się nie rusza o chcesz coś po czytać czy tv po oglądać….to te 21-22 trochę chłodno kwestia pewnie przyzwyczajenia…..ważne żeby w chacie ustalić stałą temp i ja trzymać cały czas i kocioł pracuje tylko nad stratami bo takie skoki to są najgorsze obniżysz na dzień do 17 a jak wrócisz to kocioł wciągnie grubo więcej niż to co zaoszczedziles na przykreceniu choć jak masz kaloryfery to możesz spróbować wysoką temp szybko na grzejesz i wystudzisz…
      Nie kumam jak możesz tą samą temp grzać podlogowke co kaloryfery ktoś Ci chyba coś nie do powiedzial…..jak puscisz ten z podłogi na kalafiory to te 24 to nawet czuć nie będziesz że ciepłe a jak odwrotnie to możesz rurki podłogowej rozpitolic albo beton Ci po pęka jak puscisz 50 na podłogę sąsiad to nawet 70 -90 puszcza na kaloetfery ile na kotle ma bo nie ma mieszacza tylko termostaty i one steruja jak ma być ciepło w każdym pokoju….

      PS

      Serwis 1

      A ja! ! ? ?

      Co można zrobić żeby nie było tych spieków jak na zdjęciu oprócz zmiany pelletu?

    • #67161
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spieki powstają na skutek stopienia niepalnych pozostałości po spalaniu. Powstają w przypadku spalania pelletu, w który znajduje się dużo minerałów. Ilość spieków jest uzależniona od jakości paliwa ale też jest potęgowana poprzez zbyt wysoki nadmuch. W przypadku, gdy nadmuch jest zbyt duży to spiek powstały ze stopionego piasku skleja się z popiołem tworząc jeszcze większą bryłę.

      W pierwszej kolejności wyczyść palenisko palnika – postaraj się je dokładnie oczyścić zdrapując pozostałości szlaki (czym gładsze palenisko tym mniej szlaki się do niego przykleja). Należy pamiętać że regularnie czyszczony palnik (palenisko i otwory) wpływa na sprawność spalania. Następnie zmniejsz nadmuch na każdym progu mocy o kilka procent (najwięcej na 100%). Powinieneś zauważyć efekty.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67160
      Dankar
      Uczestnik

      Jack, nie wiem jak to fachowo powiedzieć, ale chyba jeżeli powiem że kaloryfer z podłogówką podpìęty jest pod jeden obwód, kaloryferem reguluje czy podłogówka grzeje czy nie.
      Ja kurcze 1 rok grzania i od 15 wrześmia spaliłem 2 tony,także masakra. Temperatury na termostacie mamy podobne zadane, mniej domowników u mnie,a kubatura podobna. Sam już nie wiem co jeszcze przestawić aby mniej jarał.

    • #67159
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis 1
      – dzięki quzwa teraz zalapalem a co Ty w niedzielę PO NOCY pracujesz, oszolomom co spać nie mogą odpowiadasz na głupie pytania – to się nazywa powolanie! !

      DZIĘKI
      😉

      Po 1 włącz go tak żeby się nie wygaszal Na sygnał z termostatu bo to błąd jak jest zimny to może więcej wpitala bo kisi paliwo i ustaw go na 75 czy 70 z hist 15 ja też mam 15 daspell jest w miarę żeby jeszcze miał czyszczenie mechaniczne palnika to teraz coś dopiero mają…..w ofercie….

      przeczytaj na forum temat w ch…dlugi #daspell wasze spalenie# czy coś tam znajdz plik Patrol’a on mi pomógł wytłumaczył dużo rzeczy znajdź w serwisie proponowane nastawy wklep do pliku patrola to co masz żeby się zgadzalo z mocami proponowanymi przez serwis….ciężko coś na odległość pomóc nie jestem taki biegły

    • #67158
      Dankar
      Uczestnik

      Jackk dzięki za pomoc, będę kombinował, dzisiaj zamontuje pogodówkę itp.
      Pozdrawiam i pewnie do napisania.

    • #67157
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Sypanie niedziela

      8 worków po 15 kg poszło przez tydzień choć ten ostatni sypałem z wielką uwagą na wielki czubek żeby nie zrobić bałaganu w kotłowni…
      Spieki idą dalej zabawa powietrzem i szlifierka oscylacyjna na blasze palnika nic nie dała cóż trzeba się przyzwyczaić albo reklamować paliwo co nie będzie łatwy 5 ton kupione …

      200 m2 ogrzewanej podłogi, bojler 300l cwu 4 osoby cyrkulacja 1h rano i 1h wieczorem….i na zewnątrz ok 0° do -5°C dziwię się bo już na Statoil zaczęli sprzedawać arktyczne paliwo do -32°C jakoś w tym roku szybko może coś wiedzą….
      😉

    • #67156
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      U mnie wczoraj -10°C,a dziś -13°C z wczoraj test
      W chacie mam 22 sama podłoga bez kominka kominek nie włączany wiele dni jest bardzo ciepło w domu 27 idzie na podłogę obecnie

      Miałem zmniejszoną moc dla 100% na 13KW
      dla 50% na 9KW
      i dla 30% na 5,1KW
      H1=5, H=10
      spalił wg sterownika 38kg
      KOCIOŁ chodził całą noc 23h bez gaszenia jak go zostawiłam wczoraj miał 3227 odpaleń dziś jak o 18stej poszedłem dalej tyle samo zobacz jak to wygląda…..

      Chodził 3h na 100%
      11h na 50%
      9h na 30%

      PS. Z torbami mnie puścić skubany chce 38kg x 0.58zl = 22.04 zł na dobę bez transportu i mojej pracy rozładunek 5 ton i obsługa kotła

      Palnik był czyszczony te 23h temu i tak to wygląda….
      ;-):-P:-P:-P;-)

    • #67155
      Patrol
      Uczestnik

      te 5.1, 9 i 13kW to traktuj tylko orientacyjnie, bo kaloryczność tego cuda pozostaje pod wielkim znakiem zapytania :/
      można też stwierdzić, że wreszcie kocioł ma co robić, ale więcej dadzą chyba modły o ocieplenie niż kombinowanie przed sterownikiem – pewnych rzeczy się nie przeskoczy;
      a jak miałeś zakres 8-9 do xx kW to jak z wygaszeniami i postojami?

      sterownik zawsze „przekłamuje”, więc tak jak kiedyś pisałem wewnątrz zasobnika zrobiłem sobie skalę z dokładnością co 1 worek 15kg;
      jak ktoś chce kombinować to zasobnik można usadowić na wadze i wtedy będzie najdokładniej 🙂
      a łącząc takie wskazania ze sterownikiem w ogóle byłaby bajka;
      może jakiś konstruktor pokusi się kiedyś o taki patent albo nawet przeważanie granulatu przed wlotem do palnika na jakiejś zapadce, która byłaby zwalniania po zakończeniu pracy motoreduktora – filozofować można by długo…

      jak masz możliwość to może kup 'normalny’ pellet i mieszaj go z tym „piaskowcem” 50:50

    • #67154
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Jest 23:30 i temp -18,1°C a zapowiadali w nocy -21°C kocioł jak go o 18:00 wyczyściłem idzie wciąż na jednym odpaleniu jak ostatnio mimo że wróciłem do ustawień 100-15KW 50-8.1 kW, 30-5kW H1=3, H2=8 jakoś mu się podoba pracować na 50% nie wygasza się….
      Już się nauczyłem że kręcenie w kotle nie wiele daje a 3,5 tony od października do kwietnia nie było dużo zobaczymy w tym roku jak na gorszym pellecie, z ocieplonymi rurkami w kotłowni jak i regulatorem ciągu kominowego…..oraz wyższa temp w chacie….Bo 22.2°C jest w chacie aż miło że przy takiej niskiej temp tak ładnie pogodowka trzyma z podłogi

      w końcu mam ciepła podłogę…. Nie tak jak przy dodatnich temp….
      :-P:-P:-P

      Wczoraj zauważyłem;
      – fajną sprawę żonka otworzyła rano nawiew w kominku bo myślała że zamyka -oczywiście nic się nadal nie pali …..przyszedłem do domu wieczorem i z 22,2 zrobiło się 21,6 nieźle wywiewalo….. Przez tę rurę….Oczywiście po zamknięciu nawiewu kominka temp wróciła do normy….

      Z mieszaniem to słabo bo miejsca nie mam – mała kotłownia zawalona 5 tonami, a tak w ogóle mam możliwość kupienia pelletu 8mm w cenie zbliżonej do tego z piachem ale nie wiem czy to można mieszać różne średnice w ogóle HT zaleca 6mm tak poza tym o więcej dostawcach w pobliżu nie słyszałem… Więc chyba najpierw spale jakoś to co mam chyba że mnie szlag trafi…. Dobrze że ten palec jest w palniku bo była by prawdziwa lipa….

    • #67153
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      U mnie piec już prawie trzy doby chodzi. Robi sobie przerwy na czyszczenie i dawaj.
      I skacze między 30 a 50% mocy. Temperatura -10 stopni. Niestety nadal wieje, nie tak silnie jak przez ostatnie dni ale nadal szarpie płomień. Może jutro uda się zamontować regulator.
      Spalanie: jeszcze nie zasypywałem. Pokazuje mi, że zostało 30% pojemnika, któremu ustawiłem 110kg. Więc do wieczora wystarczy. Będzie ponad 35 Kg na dzień.

    • #67152
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      To podobne jak u mnie…. zużycie przy mrozach….

      Wlaczylem na chwilę FuziiLogic bardzo szybko przeszedł na 100% mocy i faktycznie zaczął z chodzić z mocy dopiero po uzyskaniu zadanej 75,
      myślę że na mrozy to może być dobry tryb…. Szybko nagrzewa i przechodzi w postój tylko zadaną trzeba by zmniejszyć o 5 jak pisał Patrol i histerezę też o 5…. Ale dziś wyjeżdżam to nie chce ustawiać coś nowego bez nadzoru, niech sobie pali na 50℅ czy 30% próbując dojść do zadanej 75°C wygaszając raz na dobę na czyszczenie…..

      Teraz idzie H1=3 i H2=6 progi wg katalogu ale pellet dziadowski więc może i mniej jest

    • #67151
      Dankar
      Uczestnik

      Panowie u mnie leci na H2-14, H1-2 i dochodzi do 74 i potem delikatnie w dół. U mnie rano -18, teraz -15. Wg. licznika pokazuje dziwne ilości spalone, zaś jak zaglądam do kotła nie wygląda na tyle. Wygaszanie przy takim mrozie nie ma sensu ponieważ nawet przy Hk 20′, postój byłłby krótki.

    • #67150
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dankar
      Ile licznik sterownika a ile na skali w zasobniku masz kreski jak radził Patrol co jeden worek?

      Jaką masz zadaną 70 czy 74 i jaką masz histereze 20 ?

      PS kalibracja była podajnika ja parę razy robiłem i tak się nie zgadzało a jak teraz kupiłem zapiaszczony pelet to pokazuje idealnie …
      :-P;-):-P

    • #67149
      Dankar
      Uczestnik

      Jackk
      Hk-20′
      Tk-75′
      Licznik pokazuje mi koło 50 na dobę przy tym mrozie, skali w kotle nie robiłem, kalibracji i czujnika stanu paliwa nie używam. Jak byśmy odłączyli pogódówki to kocioł szybciutko by doszedl do zadanej.

    • #67148
      Patrol
      Uczestnik

      U mnie jeszcze nie problemu z takimi temp., ale nie wiem ile fizycznie wchłonął przez ostatnią dobę, bo zrobił się znowu kopiec i lej przy dnie zasobnika (wg sterownika doszło ze 2 albo 3% w stosunku do poprzedniej doby).
      Na szybko musiałem podsypywać ten upierdliwy lej, bo po wejściu do kotłowni rozpoczynał drugi cykl rozpalania. Co by nie generować zbędnego wiatru przez czyszczenie to na szybko włączyłem wtyczkę podajnika bezpośrednio do gniazdka i z ręki sypnąłem na palenisko garść granulatu i się ładnie rozpaliło – jedno rozpalenie zaoszczędzone. Za to w przedziale 19:30 do dziś do godz. 8:30 rozpalał się aż 11 razy (być może były tu jakieś nieudane próby). O tej 8:30 czujnik pogodowy wskazywał -8,8C.
      FL przy mrozach może okazać się przydatny (tu jednak brany jest zakres proporcjonalności/szybkość zmian temp., więc trochę łatwiej uniknąć zbędnych rozpaleń niż trafić z histerezami w standardzie).
      Ps. mam testowo 10 worków pelletu, który oferuje jeden z producentów palników swoim klientom – od 3dni jest już we wodzie testowa dawka, a od jutra wleci pewnie na palnik

    • #67147
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dobrze, że poszedłem wcześniej do kotłowni.
      Wskaźnik poziomu paliwa strasznie przekłamuje stan faktyczny.
      Pokazywał 30% a faktycznie zbliżał się do 0. Ustawiłem pieronowi, że ma 110 Kg, bo tyle mniej-więcej wsypałem, a ten i tak sobie z tym nie poradził. Obawiam się, że kalibracja także niewiele da.
      Ciekawe jak liczone jest zużycie paliwa?
      Spalanie rzędu 42 Kg na dobę.

    • #67146
      Dankar
      Uczestnik

      Tak się zastanawiam obserwujac pracę pieca w mrozy, czy pogódówka nie jest „złem”?
      W moim przypadku, gdy mam osiągniętą temperaturę pokojową na ecotachu
      zostaje wyłączona pompa CO, kocioł dąży do zadanej i przechodzi w postój, oczywiście podczas tych procesów zawór mieszacza chodzi i miesza. Z tego mieszania wynika że gdy pompa co nie pracuje to mam kaloryfery ciepłe tylko na piętrze, zaś na parterze są zimne. Czy to kwestia źle zrobionej instalacji, czy normalka?

      Lecz podczas tych mrozów piec się nie wygasza, pomimo że mam na ecosterze osiągniętą temperaturę pokojową, pompa co oczywiście się wylacza, a mieszacz sterowany pogodówką puszcza spore ciepło tylko na grzejniki na piętrze i temu piec nie przechodzi w postój, pomijając fakt że na górze i dole jest temp. Ok.

      Czy w te mrozy nie lepiej będzie wyłączyć pogodówkę?

    • #67145
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      U mnie na dworze – 21 i wciąż spada… Pogodowka przy tej temp podaje dalej 29 i w domu za zimno nieco powyżej 21°C musiałem odpalić kominek chyba trzeba wybrać jeszcze wyższa krzywa ….

      Dankar jak masz kaloryfery to wg mnie możesz używać spokojnie termostatu pokojowego i to z wyłączeniem pompy a nie obniżeniem od termostatu
      walisz duża temp i bez problemu osiągnie w krótkim czasie zadaną w domu a jak pompa nie będzie chodziła to się kocioł nie będzie wychładzal powinno być lepiej spróbuj z tydzień….

    • #67144
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Dziś jestem w domu to rano już byłem w kotłowni

      #1 w mojej ocenie palec na palniku sobie radzi z moim zapiaszczonym pelletem oczywiście szlaka jest na palniku i nie wygląda to zbyt estetycznie, a nawet bardzo kiepsko ale wciąż się pali i szlaka jest spychana do popielnika…. Palec więc spełnia swoją rolę i nie widzę możliwości żeby zgasło.
      Przewaga „spychanego” czyszczenia mechanicznego jest tylko w momencie postoju kotła bo wtedy dobrze wyczyści chyba, że w trakcie będzie coś czyścił również o czym wspomniał Serwis. Jednak podczas pracy palenisko za pomocą palca jest wciąż udrażniane….I to jest przewaga x mini…..

      #2 dziś rano temp dalej koło -15 chciałem wyczyścić palnik więc obniżyłem zadaną na tyle ile było na kotle 71 (tak sobie palił to na 30 to na 50 %) kocioł przeszedł w postój wszystko ładnie wyczyściłem ustawiłem FuziLogic i poszedłem kiedy przyszedłem kolejny raz kocioł miał 50°C a powrót 37 jeszcze tego nie grali nawet podczas ładowania 300l zb CWU…. PODNIOSŁEM TEMP NA 75 i jest OK.

      #3 dziś od rana testuje FuziiLgic nie rozumiem wg jakiego algorytmu ma on się wygaszać z tego co zauważyłem to chyba musi dojść 5°C powyżej temp którą ma zadaną wtedy od zadanej do tych 5 stC zmniejsza moc

      #4 ogień na 15 kW przy temp kotła 50 °C jest dużo mniejszy niż ogień na 15KW przy temp kotła 65°C

      Ma ktoś doświadczenie z fuzilogic? Napisał by coś więcej?

      Na razie po testuję jak coś będę wiedział to dam znać…

      J.

    • #67143
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Trochę statystyk dla tych co myślą że dużo im pali….

      Od początku listopada 2016 jest 10 styczeń 2017 po włączeniu CO spaliliśmy 1470 kg pelletu czyli wsypałem 98 worków po 15 kg.

      Sypałem 11 razy od tego listopada

      W listopadzie 4 razy 11, 9, 6 i 7 worków po 15 kg, czyli 33 worki po 15 kg = 495 kg

      W grudniu 4 razy 8, 8, 9 i 9 worków po 15 kg, czyli 34 worki po 15 kg = 510 kg

      W styczniu już 3 razy mimo że jest 10-ty bo spać dziś w nocy nie mogłem: 11, 10, 10 worków po 15kg, czyli 31 worków po 15 kg = 465 kg

      Od początku jak mieszkamy 12 październik 2015 spaliliśmy 5895kg, co daje średnie spalanie od początku jak mieszkamy razem z ogrzewaniem wody 12,7kg/dzień czyli co dziennie nas to kosztuje 7,36 zł powinno starczyć do października 2017 z tego co liczę to zostało w jeszcze w kotłowni 3675kg

      Koszt od listopada do dziś to 11,68 zł za dzień

    • #67142
      marl77
      Uczestnik

      temperatura zadana 70 stopni
      100% nadmuch- 32%
      praca-9s
      h2-10stopni
      50%nadmuch – 31%
      praca 4s
      h1 4stopni
      30% nadmuch 30%
      praca 1,5 s
      Ja mam takie nastawy i pali mi 3 worki na dobe. powiedz mi jak mam piec 35 kw same kaloryfery do ogrzania jest 350 metrow. jakby s ty ustawil ten piec. bo mnie te spalanie chyba do bankructwa doprowadzi. wiem pewne jst to zem am za wielki ciag komina. bede montowac rck jutro albo pojutrze. piec chodzi glownie na podawaniu 100 procent. mieszacz ustawiony na 60 stopni. co ty na to’?

    • #67141
      Patrol
      Uczestnik

      u mnie zakupione 1950 kg starczyło na okres od 01.10.2016 do 07.01.2017

    • #67140
      marl77
      Uczestnik

      ja spalilem juz od listopada 2 tony a w miedzy czasie jak bylo cieplo to dopalalem jeszcze starym piecem. mam za duzy ciag komina i to jest u mnie chyba problem

    • #67139
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mi od 30 tego listopada poszło koło tony.
      Ale nadal dopracowuję konfigurację i sposób grzania.
      Najgorsze są ciepłe dni, w które piec i tak pobierał ze 25 kg na dobę.
      To trochę bez sensu ale to były pierwsze dni grzania i konfiguracji więc traktuję to jako wartości do odrzucenia.

    • #67138
      Dankar
      Uczestnik

      Ja swoich tonach spalonych od października nie będę wspominał:) Ale wczoraj przełączyłem kocioł na drewno i zobaczyłem ciekawe rozwiązanie Hk4′ więc dołożyłem ustawienie odpalenie pompy przy 42′ , a nie 55′ czy 60′ no i przełączyłem na pellet i piec fajnie chodzi dom szybciej się nagrzewa do zadanej termostatu, tylko tutaj zastanawiam się jak dodać nadzór to jakie ustawienia proponujecie?
      Dodam że kocioł pracuje teraz na h2-15 i H1-4, moc przy 100% -12kw i 50%-6 kw i 30% 5kw.

    • #67137
      marl77
      Uczestnik

      Jaki macie kociol? ja mam q pellet duo 35 kw ,palnik pellas x44

    • #67136
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Tylko że u mnie dodatkowo do świąt paliłem po 18:00 2-3 polana buka w kominku z pelletu miałem w chacie tylko 21,5 więc za mało, a przez całe święta do teraz bez kominka ale w domu z pelletu minimum 22 maksymalnie 22,4

      Dankar
      To palisz drewnem czy pelletem ?
      Gdzie Ty tą pompę odpalasz na 42 zamiast 55 czy 60? Nie kumam

      Z tego co rozumiem masz histereze kotła 4 i H2=15 quźwa jak to działa?

      Loga Marcin
      Z taką mocą i taką powierzchnia i mrozem jak cho…lera to chyba dużo te 45kg na dobę nie pali
      Moje dane masz w stopce

    • #67135
      Dankar
      Uczestnik

      Jackk wróciłem do pelletu, lecz zostawiłem Hkotła – 4. Pompa CO odpala mi się teraz przy 42′ pracuje do 38′ wyłącza się i za chwile przy 42 odpala się ponownie i tak w kółko.

      Jak działa dzięki dużemu H2 wiadomo kocioł dłużej dochodzi do zadanej temp. na kotle dzięki czemu mamy mniej rozpaleń.

      Lecz tak się zastanawiam że w momencie jak rozkminie jakie ustawienia zrobić dla Nadzoru, wtedy te H2 zmniejsze.

      Kombinuje z tym nadzorem ponieważ przy małym Hkotła postoje nie mają sensu bo są za krótkie. lecz dzięki małemu Hkotła zyskuję moim zdaniem lepsze działanie pompy CO z wiekszą częstotliwością.

      Do tej pory pompa np. odpalała się przy 55-60′ i temp. spadała do 37-38′ i ponownie czekał na odpalenie przy 55-60′ (zależy od ustawienia oczywiście) w tym czasie instalacja traciła swoją temperaturę szczególnie na parterze, zaś teraz jest cały czas ciepła w momencie dążenia do osiągnięcia temp. na termostacie.

      Dodam że to pierwszy dzień eksperymentu, zobaczymy jak to dalej będzie pracować, jakie spalanie itp.

    • #67134
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Nadzoru nie testowałem ale znalazłem zalecenie naszego serwisu w temacie Q PELLET DUO 15kw

      ###
      Witam

      Zazwyczaj zalecam do nadzoru podawanie 2-3s i czas cyklu 60-70s. Nadmuch minimalny.

      W nadzorze powinniśmy widzieć mały płomień na palniku, który ma zapewnić utrzymanie ognia do czasu ponownego przejścia do pracy.
      W przypadku, gdy podawanie w nadzorze będzie zbyt duże to temperatura na kotle będzie rosła i kocioł się zagotuje. Zbyt mała ilość paliwa spowoduje wygaśnięcie palnika i przejście do rozpalania.

      Ustawiając nadzór warto zmniejszyć Histerezę kotła na 2-3 stopnie, aby czas pracy w nadzorze nie trwał zbyt długo.

      Praktycznie nadzór warto ustawiać w przypadkach, gdy odbiór ciepła jest bardzo duży i kocioł bardzo często się wygasza i odpala (głównie okres zimowy).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      I drugi

      Q pellet duo- Ustawienie nadzoru
      Witam

      Ustaw czas nadzoru na 30 min, Histerezę kotła na 3 stopnie, czas podawania na 3s, czas cyklu na 60 s i nadmuch na 28%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      ###

    • #67133
      Dankar
      Uczestnik

      Dzięki Jackk, szybki jesteś:) Dzisiaj dodam nadzór i dam znać na dniach co z tego wyszło.

    • #67132
      Dankar
      Uczestnik

      Jackk po testach moich ostatnich ustawień wychodzi że nie ma to sensu, za dużo paliwa poszło:(. I za niska temp. na centralnym.

    • #67131
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No ktoś napisał że kocioł na pellet najwięcej oszczędza jak nie pracuje….

    • #67130
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No ktoś napisał że kocioł na pellet najwięcej oszczędza jak nie pracuje….

      U mnie dziś kolejny dzień 38 kg bez znaczenia czy FL czy STANDARD obnizylem jeszcze temp na 70 i hist 15 dziś przychodzę do kotłowni a tam zimy powrót 38°C miałem ustawiona ochrony powrotu to z 28 zrobił 23 na podłogę nie widziałem żeby coś to dawało jak w końcu osiągnął temp 47+hist z ochrony powrotu to otworzył zawór i podał 28 na podłogę powrót zszedł na 29°C super no to znowu zaczął włączać ochronę nie mogłem na to patrzec włączyłem FL z zadana 70 i hist 10 jak zejdzie w dół 70-10-10 czyli 50 to jak dobrze liczę powinien odstawić przy 50°C pompę CO czy CWU…I dopiero ją włączyć jak zagrzeje wodę w kotle zostawię chyba te FL…. NA RAZIE przy mrozach …..

    • #67129
      Dankar
      Uczestnik

      Ja wróciłem do ustawień Tk- 65, CO start 50, Hk-15 H2-10 H1-2, na takich ustawieniach palił najmniej.
      Już chyba nie będę tracił czasu na te heiztechnikowskie hobby.

    • #67128
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol

      przy tych Twoich ustawieniach jak niżej

      70C, H15,

      100% – 12KW obniżone z 15KW
      50% – 7,5KW
      moc min 30% 5,7kW,

      histerezy odpowiednio H1=4 i H2=8,
      4,8 kWh/kg);

      Jakie miałeś najmniejsze i największe spalanie na dobę czy też na tydzień ?

      ustawienia są prawie takie same jak moje; co leciałem do świąt tylko miałem kocioł na 75 i kosmetycznie więcej na 50% bo 8.7kW oraz oraz kosmetycznie mniej na 30% bo 5,1kW no i u mnie ze względu na 300l zb.CWU muszę mieć dostępna moc 15kW żeby nie było zimnego powrotu….. Więc nie ograniczam dziada na 100%

      Myślisz, że te kosmetyczne różnice w ustawieniach u mnie w stosunku do Ciebie mogą czynić różnicę w spalaniu lub w utrzymaniu kotła w czystości ?

      Od wczoraj jechałem na H1=8 i H2=12 nie wygasił ani razu przez całą dobę zero na zewnątrz w chacie 22,2 bez kominka i wg sternika poszło 31kg, wg kresek w zasobniku brakuje 2,5 worka albo i ciut więcej…
      Wg godzin to dziwnie bo 26h w tym godzinę na 100% , 13h na 30% i 12h na 50%

    • #67127
      Patrol
      Uczestnik

      średnia z ostatnich miesięcy to 19,7, a największe i najmniejsze to dokładnie nie powiem, ale nie kojarzę wciągnięcia 2 worków na dobę, zresztą sam wiesz, że te dane i tak nic nikomu nie pomogą;
      teraz ciągnę na testowych 10workach i o wiele dłużej dochodzi do zadanej, mam mniej wygaszeń (mniejsza kaloryczność opału) do tego uzyskałem taki spiek, że palcami ciężko go rozbić – w jednym dniu nawet rozpalić się nie chciał (dopiero gruntowne oczyszczenie paleniska pomogło – głównie przy wlocie granulatu/przy grzałce)… i weź tu w ciemno kup tonę takiego syfu

    • #67126
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No ja już też chyba 5 ton nie kupię za jednym razem tylko słabo wychodzi z transportem, bo ten co mi przywozi chce 200 zł za kurs nie ważne czy wiezie tonę czy 6 ton …. To jak sobie policzę to słabo….. Jak do każdej tony 200 zł za transport….

      No u mnie wpitala jak wściekły 2 worki to dziś poszło od wczoraj a jest zero na dworze…. Temp w chacie prawie stopien wyższa no to siorbie kociołek ale w 4 litery ciepło

    • #67125
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Zmieniacie H1 i H2 zależnie od tego co się dzieje na dworze tak np
      1. Jak jest bardzo zimno na dworze od -5 do -15 °C i duży odbiór na dom to zmniejszacie np na h1=2-3 i h2=4-6, tak żeby kocioł szybciej dochodził do zadanej?
      2. Jak jest ciepło to wydłużacie H1=4-6 H2=8-10 żeby kocioł trochę po chodził na małych mocach i tak szybko nie przechodził w postój?

      Czy raz ustawione i nie dotykacie takie uniwersalne H1=3-4 H2=6-8?
      ;-):-P;-)

      Jak sobie przypomnę te -15 do-23 °C ależ to było palenie prawie 50kg na dobę szło wtedy by pasowało małe H1 i H2

    • #67124
      Patrol
      Uczestnik

      u mnie na odwrót:
      1. jak są mrozy to lepiej zwiększyć H1 i H2, tak żeby nie dochodziło do zbędnych wygaszeń z krótkimi postojami np. 15-20min; zostaje wtedy jedno czyszczenie serwisowe na dobę;
      kocioł tylko dobija do zadanej, ale jej nie osiąga; druga możliwa opcja to nadzór, ale wymaga większego zaangażowania w testy
      2. jak jest cieplej i jest możliwość dłuższych postojów (>=40min) to H1 i H2 nie muszą być zawyżane; jeśli H1 i H2 będą za małe to będzie dochodzić do przebijania Tzadanej kotła, co niekoniecznie jest złe pod warunkiem, że nie zostaje na palenisku niedopalony granulat i nie doprowadzimy do przegrzania kotła itd.

      z buforem byłoby uniwersalnie

    • #67123
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Miałem przez te największe mrozy H2 14 i H1 4 oraz TK 75 i Hk 20.
      Pięć cały czas pracował na 50% mocy z krótkimi wizytami na 100%. Miałem trochę zbyt wysokie ustawienie krzywej i co powodowało taka prace. Spalanie rzędu 42 kg.
      W ciepłe dni pracował cały czas na 30% mocy.
      Ogólnie nie polecam wysokiego Tk na ciepłe dni.
      Co najmniej u mnie to sie nie spisywał. Na razie mam lepsze wyniki przy Tk 70 i Hk 15 oraz H2 8 i H1 4.
      Niskie H1 powodowalo u mnie przeskakiwanie przez 30% mocy i krótkie postoje.

      Jeszcze testuje nawiew. Miałem dzień palenia bez śpieku a przy tym co pale to duży sukces.

    • #67122
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      U mnie po obniżeniu na 70 szaleje powrót a już po włączeniu ochrony to całkiem pojawiło się chwilowo nawet 29°C na kotle…. Kiedy po obniżeniu na podłogę 10% czyli z 29 na 23 i uzyskaniu zadanej z ochrony wracał na 29 na podłogę…. To tyle też szło bezpośrednio do kotła…. Zawór 4D to kiepski pomysł

      Ale przy 75 hk15 może być – tylko cyrkulacja musi być włączona 2 x dziennie po 45min przynajmniej go nie złapałem z zimnym powrotem…. Bo modułu wciąż nie mam
      :-P:-D:-P

      Patrol
      U mnie jak mróz jest to mogę sobie zmieniać nawet na FL nic nie spowoduje żeby wygasić

    • #67121
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie po obniżeniu na 70 szaleje powrót a już po włączeniu ochrony to całkiem pojawiło się chwilowo nawet 29°C na kotle…. Kiedy po obniżeniu na podłogę 10% czyli z 29 na 23 i uzyskaniu zadanej z ochrony wracał na 29 na podłogę…. To tyle też szło bezpośrednio do kotła…. Zawór 4D to kiepski pomysł

      Ale przy 75 hk15 może być – tylko cyrkulacja musi być włączona 2 x dziennie po 45min przynajmniej go nie złapałem z zimnym powrotem…. Bo modułu wciąż nie mam
      :-P:-D:-P

      Patrol
      U mnie jak mróz jest to mogę sobie zmieniać nawet na FL nic nie spowoduje żeby wygasić

      O jakiej cyrkulacji piszesz?

    • #67120
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mam potwór 300l do CWU który notorycznie wychladzal mi kocioł podczas ładowania kupa wody…która się rozwarstwia… i potem ta zima idzie na kocioł….
      Jednocześnie mam zamontowana w domu cyrkulację CWU która krąży gdzieś blisko kranu że jak go odkręcić to od razu leci ciepła ale miałem to wyłączone bo jak pompka tą wodę tłoczyła to miałem na dobę więcej odpalen….I więcej paliwa szło
      Patrol doradził żeby jednak włączyć bo wtedy woda w zbiorniku CWU będzie się mieszać i podczas jego ładowania nie będzie taka zimna szła na kocioł…. Poszedłem na kompromis włączam cyrkulację rano o 5:00 na 45 min bo wstaje o 6:00 i wieczorem od 20:15 na 45min jak idę dzieciaki kąpać o 21:00 to żeby przed wymieszal…
      Po podniesieniu temp na kotle do 75 i cyrkulacja 2X doba zimy powrót chyba to mit…
      :-P:-P:-P

    • #67119
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam potwór 300l do CWU który notorycznie wychladzal mi kocioł podczas ładowania kupa wody…która się rozwarstwia… i potem ta zima idzie na kocioł….
      Jednocześnie mam zamontowana w domu cyrkulację CWU która krąży gdzieś blisko kranu że jak go odkręcić to od razu leci ciepła ale miałem to wyłączone bo jak pompka tą wodę tłoczyła to miałem na dobę więcej odpalen….I więcej paliwa szło
      Patrol doradził żeby jednak włączyć bo wtedy woda w zbiorniku CWU będzie się mieszać i podczas jego ładowania nie będzie taka zimna szła na kocioł…. Poszedłem na kompromis włączam cyrkulację rano o 5:00 na 45 min bo wstaje o 6:00 i wieczorem od 20:15 na 45min jak idę dzieciaki kąpać o 21:00 to żeby przed wymieszal…
      Po podniesieniu temp na kotle do 75 i cyrkulacja 2X doba zimy powrót chyba to mit…
      :-P:-P:-P

      Takze mam pojemnik 300l.
      Tylko u mnie pięć obecnie jest podpięty pod obie weżownice wiec to rozwiązanie nie będzie działać.
      Dziwi mnie czas cyrkulacji. U mnie wystarczy parę minut pompowania abym miał ciepła wodę w krainę. Mam przycisk spięte z odbiornikiem, ktory działa w trybie czasowym i pompuje wodę przez 4 minuty.
      Zimna woda miesza się z ciepłą idącą z pieca i dopiero idzie z powrotem do pojemnika. Więc piec nie dostaje zimnej wody.
      Tu chyba coś pomieszałem. Sprawdziłem jeszcze raz i woda z cwu idzie na powrót pieca ale mam jakieświadomość odejście od zasilania z pąpą.

      Gdzie w pojemniku masz zamontowany czujnik?
      U mnie jest na gorze pojemnika.
      Jak był na dole to musiałem ustawiać histerezę na 20 lub więcej stopni aby się ładowanie nie odpala zbyt często.

    • #67118
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      ###
      Mam przycisk spięte z odbiornikiem, ktory działa w trybie czasowym i pompuje wodę przez 4 minuty.
      ###
      Nie kumam….
      To u Ciebie 4 min pompuje i potem co 4 min przerwy i znowu czy jak?

      ###
      Sprawdziłem jeszcze raz i woda z cwu idzie na powrót pieca ale mam jakieświadomość odejście od zasilania z pąpą.
      ###
      To co to by było cyrkulacja ? Czy jakieś podmieszanie… Masz jedna pompę do CWU czy coś jeszcze?.

      Mam zbiornik Galmet SLIM 26-301000 300litrów o średnicy dennicy 500mm z jedną wężownicą…. Mam tylko jedną mufę na czujke na dole jak jest duże zużycie to na termometrze zegarowych u góry jest wyższa temp niż ta zbierana z czujki do sterownika – powodem jest rozwarstwienie cieplej z zimną….

      Raz ta czujka mi się wysunela trochę to prawie gotowana leciała z kranu nie mam zabezpieczenia termicznego 38°C

      Co do trybów pompowania to nie mam rozszerzenia modułu r.contr.890 tylko dokupiłem za 40-60 zł programator do gniazdka gdzie mam podłączoną pompę od cyrkulacji…. Nie widziałem tam takich możliwości odpalenia 4 min, są tylko dni tygodnia i można ustawić na każdy ileś załączen. Jest też chyba taki program na noc że 30 minut włączona 30 min nie….

    • #67117
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przycis ma spięte z nadajnikiem RNP-01 a pompę cyrkulacji z odbiornikiem ROP-02.
      Nadajnik programuje się w odbiorniku na parę sposobów. Ja mam czasowy z 4 minutowym czasem pracy. Czyli naciskasz przycisk i pompa pracuje przez 4 minuty i koniec. Nie mam żadnych harmonogramów. Do tego otrzebna jest centrala.

      W sumię mam trzy pompy. CO, CWU a ta trzeCIA to chyba cyrkulacja pieca. Jak będę w kotłowni to zrobię parę zdjęć.

      W pojemniki CWU mam dwie weżownice, do pieca i do paneli słonecznych. Są też dwa wejścia na czujniki.

    • #67116
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      To masz jakąś wyższa technologie ale Quźwa to nie kumam naciskasz przycisk i ona pracuje 4 min się potem co? Znowu przychodzisz nacisnąć czy za jakiś czas ona sama się wyłączy na te 4 min.?

      Też mam 3 pompy
      1. Od CO na podłogę
      2. Od CWU na zbiornik
      3. Cyrkulacja CWU i tu pompa nie jest wpięta pod sterownik bo nie mam modułu B czy C tylko prosto do gniazdka przez programator który ją włącza jak ustawie

      W sumie instalacja moja jest narysowana jako 1 przykład w instrukcji Daspell tylko tak jest na kaloryferach a u mnie podłogowka

    • #67115
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To masz jakąś wyższa technologie ale Quźwa to nie kumam naciskasz przycisk i ona pracuje 4 min się potem co? Znowu przychodzisz nacisnąć czy za jakiś czas ona sama się wyłączy na te 4 min.?

      Też mam 3 pompy
      1. Od CO na podłogę
      2. Od CWU na zbiornik
      3. Cyrkulacja CWU i tu pompa nie jest wpięta pod sterownik bo nie mam modułu B czy C tylko prosto do gniazdka przez programator który ją włącza jak ustawie

      W sumie instalacja moja jest narysowana jako 1 przykład w instrukcji Daspell tylko tak jest na kaloryferach a u mnie podłogowka

      Tak, obecnie ten ukad cyrkulacji wymaga naciśnięcia guzika. Guzik mam w kuchni. Do tego drugi w łazience, z ty, że ten działa inaczej. Jak go wciśnięty to cyrkulacja działa cały czas.
      Do trgo rozwiązania planuje dokupić centralkę i dodać harmonogramy pracy plus jakieś inne elementy inteligentnego domu.

      Co do pomp.
      Zapomniałem o pompie cyrkulacji CWU. Z nią mam cztery pompy.
      Dwie niebieskie to CO i CWU.
      Czerwona to cyrkulacja CWU.
      Tylko nie do końca wiem po co jest zielona. Wygląda na cyrkulację wody w piecu.

    • #67114
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Zielona to pewnie pompa kotła, ja jej nie mam dlatego miałem problemy z zimnym powrotem do kotła, pewnie działa tak że jak wyczuje zimy powrót to się włącza….I puszcza wodę przez kocioł niezależnie od CO i CWU…
      Myślałem żeby coś takiego dołożyć ale na razie jest ok…. Tylko muszę wyższa temp na kotle trzymać 75….i cyrkulację ale to akurat komfort nie minus…. Szczególnie rano jak coś w kuchni się robi albo pod prysznic wychodzi…

    • #67113
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zielona to pewnie pompa kotła, ja jej nie mam dlatego miałem problemy z zimnym powrotem do kotła, pewnie działa tak że jak wyczuje zimy powrót to się włącza….I puszcza wodę przez kocioł niezależnie od CO i CWU…
      Myślałem żeby coś takiego dołożyć ale na razie jest ok…. Tylko muszę wyższa temp na kotle trzymać 75….i cyrkulację ale to akurat komfort nie minus…. Szczególnie rano jak coś w kuchni się robi albo pod prysznic wychodzi…

      Nie mam czujnika na powrocie. Ona chyba chodzi cały czas.
      Ciekawe czy jak bym zamontowałem czujnik na powrocie to czy pięć by wyłączał ta pompę i czy w czasie postoju także byla by wylączona.
      Na sterowniku P.kotła jest cały czas ON

      Attachments:
    • #67112
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      U mnie też jest ON a nie mam pompy.
      :-P:-D:-P

      Tu już serwis musiałby się wypowiedzieć czy do czujnika powrotu można podłączyć pompę kotła, czy trzeba dokupić moduł C czy B, ja mam czujnik powrotu to pokazuje temp na powrocie od kilku do nawet 8 °C niżej niż na koyle i nic to nie daje można włączyć jedynie ochronę powrotu, która przymyka zawór mieszający nie puszczając na CO (tylko co jak ładuje CWU przecież zawór 4D nie ma na to wpływu) a kosztem ogrzewania podnosi temp kotła tylko po powrocie do ogrzewania podłogi znowu temp spada i proces się powtarza załącza się ochroną, w mojej ocenie nie ma sensu, znaczy średnio coś daje chyba że tępy jestem i nie umiem tego ustawić, wolę mieć 5 °C wyżej na kotle 75°C i nie ma problemu temp na powrocie mi spada co najwyżej do 52 a jak ładuje zbiornik jak żona jest przy kranie w łazience to do 49….

      PS. W mojej ocenie taka pompa kotła to dużo daje tylko jakiś termostat powinien być który ją włącza jak potwór spada…. Bo tak to coś tam wychladza kocioł…
      Oczywiście jak poczytasz inne fora to najlepsze są 2 zawory 3D ze sprzęgłem hydraulicznym albo bufor…. Ale kupa ludzi ma 4D i jakoś działa każdy zobaczy u siebie ile kocioł popracuje

      PS. Mateusz
      Znalazłem nie trzeba dodatkowego modułu do zarządzania pompą kotła zerknij na schemat w załączeniu tylko czy to można uzależnić od zimnego powrotu hgw… Wygląda że tak…
      😛

      Attachments:
    • #67111
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Moje ostatnie zapiski

      Attachments:
    • #67110
      Dankar
      Uczestnik

      Tak to może spalać Jackk, na jakich mocach KW lecisz, temp. Kotła i H1 i H2 i odpalenie co przy ilu?

    • #67109
      Dankar
      Uczestnik

      Ostatnie czasy mam problem ze ślimakiem, raz na jakiś czas kręci lecz peletu nie podaje lub jakieś małe ilości. Dopiero jak włączę na 10 minut pod gniazdko zewnętrzne, żeby pokręcił trochę sprawa wraca do normy:(. Mieliście takie przypadki?

    • #67108
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dankar
      Chyba przyszedł czas wyjąć pellet i rurę rozmontowac i wyczyścić wszystko….
      :-D:-P:-D
      Dankar
      Co do spalania to 2 worki po 15 kg wg sterownika to wydaje mi się dużo…. No ale temp w chacie 22.4-22.8 bez kominka.

      Mam 75 i hist 15
      H1=4 H2=8
      Na tych 20 workach jadę teraz co mi koleś dał w ramach rekompensaty za piasek w pellecie nastawy w załączeniu

      Na tych ostatnich workach mam fajne nastawy wiatru bo niskie i się pięknie pali
      30%-29%
      50%-33%
      100%-36%

      Attachments:
    • #67107
      Dankar
      Uczestnik

      Przepraszam Jackjj źle odczytałem tabelkę, myślałem że te dolne wartości to kg:)
      U mnie pogodówka pokazuje 4′ , ciekawi mnie jakie wyjdą mi wyniki ze spalaniem.
      U mnie nadmuchy od 33%32%30% również spoko się pali.
      Zastanawiam się czy nadmuchy wpływają na spalanie.

    • #67106
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No jeśli wywiewa pellet z tacy to jak najbardziej nadmuch wpływa na spalanie…

    • #67105
      Dankar
      Uczestnik

      Czy to normalne? Ustawiłem nadmuch na 20% i mam taki płomień:(

      Attachments:
    • #67104
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      RCK masz? Jak masz duży ciąg w za dużym kominie to możliwe….

      W końcu kiedyś w kotłach paliło się bez nadmuchu….

      Może zawirowywacz coś pomoże jak masz już RCK…

    • #67103
      Dankar
      Uczestnik

      Więc już chyba wiadomo dlaczego kocioł mi tyle wciągał:(. RCK brak, jedynie na kominie mam jakieś okrągłe cudo z kwasówki. Ciekawe jest to że lecę na nadmuchać 20%19%18% i wszystko ładnie dopalone.

    • #67102
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Jakie masz z ciekawości spalanie teraz przy zerze i najwięcej ile miałeś przy ostrych minusach ?

      u mnie dziś 24kg poszło w domu ponad 23 u góry nawet 24 pokazuje jeden termometr od czujnika czadu gdzie normalnie pokazuje 22

      Jak tak Ci ciągnie w kominie to faktycznie RCK może pomóc?

    • #67101
      Dankar
      Uczestnik

      W mrozy 40-45 wciągało, przy -1,-4 32 kg, zobaczymy jutro co wyjdzie po przykręceniu dmuchawy:) Jaki RCK polecasz?

    • #67100
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ja mam w wyczystkę komina Laier firmy darco kupiłem na znanym portalu.

    • #67099
      Dankar
      Uczestnik

      Dzięki w takim razie biorę się za poszukiwania. Czy jest gdzieś określone jaka powinna być dł. płomienia, czy ma sięgać za blachę?

    • #67098
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Prawidłowy ogień jest wtedy kiedy obserwujemy czysty intensywny żółty płomień.

      Jasny biały płomień wskazuje na zbyt dużą dawkę powietrza

      Pomarańczowy albo na końcach dymiacy wskazuje na zbyt małą dawkę powierza.

      U mnie przy 30 % nie wystaje nawet nie sięga do połowy przy 50% trochę wystaje a przy 100 % wystaje dość mocno noi jeszcze coś jak kocioł jest cieplejszy to ogień jest większy np jak ma ok. 51°C a 66 o zauważalnie większy przy tej samej mocy i tym samym podawaniu…. Stąd się może brać to że jak kocioł pracuje na wyższej mocy przez dłuższy czas to ma lepszą sprawność ale to tylko moje domysły nie potwierdzone badaniami….

    • #67097
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      pytanie mam :
      u Was też jak jest koło zera i na plus to kocioł się odpala i wygasza ok 10 i więcej razy na dobę, a jak jest poniżej zera to nie wygasza się praktycznie w ogóle – jest to jakiś taki próg

      mam H1+

    • #67096
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć
      pytanie mam :
      u Was też jak jest koło zera i na plus to kocioł się odpala i wygasza ok 10 i więcej razy na dobę, a jak jest poniżej zera to nie wygasza się praktycznie w ogóle – jest to jakiś taki próg

      mam H1+

      Też tak miałem na poprzednim pellecie i ustawieniu 13/6.5/5.8kw.
      Na nowym i zwiększonej mocy wygaszał mi się nawet przy -10.
      Teraz przeważyć em i przestawiłem na 15/7.7/5kw i zobaczę jak przyjdą mrozy.

      Co masz na myśli pisząc, że masz H1+ ?

    • #67095
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć Mateusz
      chciałem napisac że mam H1=4 i H2=9, ale coś mi skasowało jadę na mocach 5,7, 7,5 i 15,1
      Dziś zawiodłem się na ECONET, zmierzyłem sobie na ile % po zasypie 100% wyłączy się kocioł ze względu na brak paliwa. Ustawiłem sobie kilka % więcej niż ta wartość jako niski poziom paliwa, tak żebym wcześniej miał informację i mógł zaregować niestety alarm a bardziej uwaga była jedynie wyświetlona na wyświetlaczu kotła i nie została przesłana Econetem na e-mail tak jak np. alarm o nie odpaleniu kotła który otrzymałem na e-mail…..szkoda myślałem że to tak działa…..
      ;'(

      Serwis 1
      mam jeszcze pytanie co może być powodem, że nie zawsze ale co 5-8 ładowań temp na zb.CWU dochodzi do 52*C ? Mimo, że mam ustawione na 47 z histerezą 5? Czas wydłużenia ładowania zasobnika CWU mam na 2 minuty – za co ten parametr odpowiada – było wcześniej 3 min ale zmieniłem….
      W załaczeniu zdjęcie jak to wygląda…
      Dzięki za podpowiedź,
      J.

      Attachments:
    • #67094
      Patrol
      Uczestnik

      oznacza to, że po osiągnięciu temp zadanej pompa cwu chodzi jeszcze 2min, czyli w sprzyjających warunkach następuje wspomniane przebicie temp. zadanej w zasobniku – instrukcja opisuje to jeszcze w odniesieniu do trybu lato

    • #67093
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      „sprzyjające warunki” masz na myśli kiedy kocioł ładuje zbiornik a ma temp bliską zadanej teraz jadę na 70 to przez te 2 minuty pompa CWU przekaże więcej ciepła do zb.CWU…..niż w momencie kiedy kocioł na koniec ładowania ma temp niższą czyli bliższą końca histerezy u mnie 55 ? A kocioł schodzi jeszcze niżej nawet jak nie ładuje zb.CWU bo zanim się rozpali to ma mniej więcej 51*C

    • #67092
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Patrol
      „sprzyjające warunki” masz na myśli kiedy kocioł ładuje zbiornik a ma temp bliską zadanej teraz jadę na 70 to przez te 2 minuty pompa CWU przekaże więcej ciepła do zb.CWU…..niż w momencie kiedy kocioł na koniec ładowania ma temp niższą czyli bliższą końca histerezy u mnie 55 ? A kocioł schodzi jeszcze niżej nawet jak nie ładuje zb.CWU bo zanim się rozpali to ma mniej więcej 51*C

      U mnie jest tak samo.
      Econet – niestety tak to działa. Ktoś na szybko zrobił jakieś rozwiązanie i zapomniał o podstawowej funkcjonalności.
      Tez się kiedyś naciąłem na to. Na szczęście kapłan się, że może mi paliwa braknąć i robilem załadunek o północy.

    • #67091
      Patrol
      Uczestnik

      Patrol
      „sprzyjające warunki” masz na myśli kiedy kocioł ładuje zbiornik a ma temp bliską zadanej teraz jadę na 70 to przez te 2 minuty pompa CWU przekaże więcej ciepła do zb.CWU…..niż w momencie kiedy kocioł na koniec ładowania ma temp niższą czyli bliższą końca histerezy u mnie 55 ? A kocioł schodzi jeszcze niżej nawet jak nie ładuje zb.CWU bo zanim się rozpali to ma mniej więcej 51*C

      si oui – im większa t.kotła tym większe będzie przebicie, co powinieneś widzieć na wykresach

    • #67090
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      W załączeniu temp powrotu do kotła z okresu 22 stycznia do 10 lutego 2017 ..

      Jakieś uwagi?

      Attachments:
    • #67089
      Patrol
      Uczestnik

      ja bym gwarę uznał, nie wiem jak serwis 😛
      a jak w końcu z tą ochroną powrotu – masz nieaktywną?

    • #67088
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ochrona wyłączona jak była włączona to cuda się działy powrót był dwadzieścia parę jak po wychłodzeniu domu i podgrzaniu powrotu na nowo włączał grzanie domu z czym nie było nigdy problemu, więc ochrona tylko przeszkadza….a w niczym nie pomaga kiedy jest odstawiony dom i jest ładowany zbiornik 300litrow wpięty bezpośrednio do kotła bez zaworu 4D.

      Attachments:
    • #67087
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dwa pytania może ktoś coś podpowie może Serwis 1:
      1. Zdjęcie nr 2 – Jakim cudem w ciągu 5 minut wzrosła ilość paliwa z 65 do 70%
      ;P

      2. Zdjęcie nr 1 – Jaka jest bezpieczna temp. dla podłogówki ? Serwis ustawił mi 50*C. Nie tak dawno w serwisowym zmniejszyłem do 40*C no i z niewiadomych przyczyn temp na mieszaczu w ciągu kilku minut wzrosła do 57*C a w tym samym czasie temp powrotu spadłą do 24*C
      Co może być przyczyną ? Komuś coś przychodzi do głowy ?

      Attachments:
    • #67086
      Patrol
      Uczestnik

      1. możliwe przyczyny:
      -zanik zasilania
      -zmieniałeś pojemność zasobnika w serwisowych
      2. nie masz ecostera, więc nie widać wartości pokojowej, ale obstawiam, że temp w chacie mogła spaść i poszedł sygnał ze styków termostatu na podwyższenie temp., reakcja była zbyt gwałtowna i przebiło max temp. (pompa powinna być wtedy odstawiona, ale w historii tego nie zobaczysz)

    • #67085
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      1. Zanik zasilania był ale o 8:17 do 8:18 econet przysłał info, a to się stało po 20:00, pojemności nie zmieniałem….
      2. Mam w domu Salus generalnie jest ustawiony żeby obniżał po uzyskaniu 22 o 1 °C temp zadaną przez pogodowke a tu poleciało w kosmos a nie o 1 °C

      czyli zabezpieczenie jest takie że mieszacz może podać więcej niż zadane w serwisowych na podłogę u mnie 40°C ale jeśli te 40 przekroczy to wyłącza awaryjnie pompę od CO?

      PS. Sytuacja się powtórzyła zobaczcie w załączniku było 60% potem 63% – wzrasta ilość paliwa – trochę mało śmieszne bo mam zmierzone przy ilu procentach zabraknie i jak to się zmienia to mogę się przestrzelić….I mieć nie miłą niespodziankę kiedyś będąc w pracy bo odkąd mam econet nie zaglądam tak często do zbiornika z pelletem bo sprawdzam przez moduł…. Ile jeszcze zostało, jest to o tyle wygodne że nie muszę iść do kotłowni bo jak tam już byłem i mi się przypomniało o pellecie to rzadko patrzyłem na poziom na wyświetlaczu szybciej było otworzyć klapę i zobaczyć stan w środku stąd nie wiem czy te procenty wtedy też przybywały…

      Attachments:
    • #67084
      Patrol
      Uczestnik

      wszystkim ubywa, a Tobie przybywa – wypada się tylko cieszyć 😉
      a poważnie jeśli to nie kwestia zasilania to bym wysłał zgłoszenie serwisowe;

      czyli zabezpieczenie jest takie że mieszacz może podać więcej niż zadane w serwisowych na podłogę u mnie 40°C ale jeśli te 40 przekroczy to wyłącza awaryjnie pompę od CO?
      pompa mieszacza powinna zostać odstawiona, czujnik naturalnie pokaże wyższą (przekroczoną) wartość temp., ale czynnik nie pójdzie na instalacje (o ile jest włączona 'podłoga’, a nie c.o. kiedy to puszcza dowolność wartość bez ograniczeń)

    • #67083
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      wszystkim ubywa, a Tobie przybywa – wypada się tylko cieszyć 😉
      a poważnie jeśli to nie kwestia zasilania to bym wysłał zgłoszenie serwisowe;

      czyli zabezpieczenie jest takie że mieszacz może podać więcej niż zadane w serwisowych na podłogę u mnie 40°C ale jeśli te 40 przekroczy to wyłącza awaryjnie pompę od CO?
      pompa mieszacza powinna zostać odstawiona, czujnik naturalnie pokaże wyższą (przekroczoną) wartość temp., ale czynnik nie pójdzie na instalacje (o ile jest włączona 'podłoga’, a nie c.o. kiedy to puszcza dowolność wartość bez ograniczeń)

      Serwis 1
      Co Ty na to ? Chodzi o oba pkt. 1 i 2 (przybywa paliwa i przekroczona maksymalna temperatura obiegu grzewczego powyżej 40 – nie chciał bym mieć do naprawy podłogi w całym domu mogę być spokojny???)

      W załączeniu tak jak miałem i mam ustawione.

      Attachments:
    • #67082
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      jackjj, z tym przybywaniem paliwa to wina chwilowego zaniku zasilania.tak się nieraz dzieje. Po restarcie po prostu pokazuje taką s nie inną wartość.
      Ustawienie max zadana 40℃ sprawia że ręcznie w regulatorze nie zadasz mu 45℃, przy tych ustawieniach mieszacza, który chodzi w podlogowce pompa zostanie wyłączona przy 55℃.
      Temperatura40-45℃ na zasilanie podłogi myślę że jej nie zniszczy.

    • #67081
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No tak 45 nic nie zrobi ale 57? Które widać na wykresie ? dziś znowu powtórka poszło powyżej 40 i powrót jednocześnie też idzie w dół czyli ta gorąca woda wchodzi w podłogę….. Jeśli tak gwałtownie spada powrót do dwudziestu paru °C ciekawe ile było na prawdę bo próbkowanie wykresu jest co 5 minut

      Co do wzrostu paliwa
      Przerwa w dostawie energii była 12 godzin przed błędem z wykresu więc chyba raczej nie mogła na to wpłynąć, a kolejny błąd związany ze wzrostem paliwa nie miał pokrycia w przerwie dostarczania energii po prostu nie było w tej dobie przerwy w dostawie energii elektrycznej

      Attachments:
    • #67080
      Patrol
      Uczestnik

      chwilowo 57 nic nie zrobi, mieszacz nie działa błyskawicznie tylko zanim odetnie czynnik to minie xx sekund;

    • #67079
      Patrol
      Uczestnik

      … no i niezależnie od szybkości reakcji mieszacza pompa mieszacza i tak zostaje wyłączona

    • #67078
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Przy 55℃ pompa zostanie wyłączona więc nie ma prawa nic się stać.
      A propos przerw w dostawie energii, to chcę powiedzieć że u mnie krótkotrwałe „zaniki” zdarzają się dość często. Econet jest dość dokładny i to rejestruje, m.in.właśnie w taki sposób,że coś tam dodaje do poziomu paliwa. Nie zauważyłem,żeby inne parametry się przez to zmieniły.

    • #67077
      Patrol
      Uczestnik

      u jackjj nie jest 55 tylko max 40C.
      dopóki mieszacz może obniżać temp. czynnika to będzie to robił, a wyłączenie nastąpi natychmiastowo jeśli przebicie wyniesie bodajże 5C od wartości max dla mieszacza, więc w tym przypadku przy 45C powinno nastąpić wyłączenie pompy i nic z podłogą się nie stanie (nawet jak chwilowo wpłynie woda o większej temp.)

    • #67076
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dzięki Patrol
      Trochę mnie uspokoilesc mieszkam tu rok i 4 miesiące i nic z podłogą się nie dzieje i wolał bym żeby tak zostało….
      To może dla bezpieczeństwa obniże na 35 nie widziałem żeby szło więcej jak 30 nawet przy -20 to powinno być ok.?

    • #67075
      Patrol
      Uczestnik

      ja wpuszczam przy mrozach 45C w instalację, a jak nie miałem pełnego sterowania to szło nawet 55C, wprawdzie nie non stop, bo mam tylko niewielkie pętle na RTL, więc trochę inaczej to funkcjonuje, ale Twoje przypadki są bardziej incydentalne

    • #67074
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć

      Może jakieś uwagi co do moich ustawień w załączeniu ?
      😉

      Może ktoś też wrzuci swoje ustawienia to się wymienimy?
      :-D:-P:-D

    • #67073
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      u jackjj nie jest 55 tylko max 40C.
      dopóki mieszacz może obniżać temp. czynnika to będzie to robił, a wyłączenie nastąpi natychmiastowo jeśli przebicie wyniesie bodajże 5C od wartości max dla mieszacza, więc w tym przypadku przy 45C powinno nastąpić wyłączenie pompy i nic z podłogą się nie stanie (nawet jak chwilowo wpłynie woda o większej temp.)

      Witam,
      Gdzie konfiguruje się to zabezpieczenie?
      U mnie obecnie zdarzają się niewielkie odbiory i czujnik za mieszaczem pokazuje nawet 60 stopni.

      Dziękuję.

    • #67072
      Patrol
      Uczestnik

      menu serwis > ustawienia mieszacza .
      -min temp mieszacza
      -max temp. mieszacza
      i opcja obsługa mieszacza: włączona podłoga

    • #67071
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Ma ktoś pomysł co może być powodem jednorazowego podbicia temp powrotu do 82°C kiedy temp kotła pokazuje na poziomie 77°C ?
      Przy parametrach pracy
      Zadana 75°
      Hk 20°C
      H1=5
      H2=10

    • #67070
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      menu serwis > ustawienia mieszacza .
      -min temp mieszacza
      -max temp. mieszacza
      i opcja obsługa mieszacza: włączona podłoga

      Dziękuję,
      Przestawiłem i nawet to fajnie działa.
      Tylko, że jest to trochę dziwne.
      Po paru zatrzymaniach pompy CO temperatura na mieszaczu wróciła do normy.

    • #67069
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      W jakim czasie u Was kocioł dochodzi do zadanej u mnie przy temp zadanej 75 i hist 20 oraz h1-5 i h2-10 to zajmuje mu to ok 30-40 minut teraz zmieniłem na h1 na 3 i h2 na 6 i zobaczmy jak to będzie wyglądało….

    • #67068
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      zmieniłem H1 na 6 i H2 mam na 5 więc palę jedynie z mocą 100% i 30%
      ….i jak patrzę na wykres to oprócz momentu użycia CWU nie widzę większych spadków powrotu do kotła.

      Dodatkowy plus to kocioł bardzo szybko dochodzi do zadanej temperatury praktycznie w trzydzieści parę minut poczym się wyłącza i stoi nawet półtorej godziny bardzo mi się podobają te ustawienia

      Jedyny minus to przebicie o 1- 3 *C zadanej ale dziś jeszcze zwiększam H1 do 7

      Attachments:
    • #67067
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Przbicie zadanej o 3*C, zadaną mam 75
      Najdziwniejsze że mam teraz powrót w okolicach 81*C
      CWU również zaczeło przebijać ustawione na 47 z histerezą 3

      Moeże jedank to palenie z H1 > H2 = 7 nie jest takie fajne ale z drugiej strony jak wcześniej było H1=5 i H2=10 to nie powinno być aż tak dużej różnicy

      Cześć
      PS.
      Chyba wiem co jest powodem zmiany powrotu do kotła o ponad +10 stopni !!! A z oczom nie wierzę – dziś wyczyściłem kocioł przebicie od zadanej jest nie o 1 ale teraz o 4*C wyższe….

      Attachments:
    • #67066
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć Peleciarze
      😉
      Jak tam u Was palicie w trybie zimowym?

      U mnie wciąż zima w pełni mimo że maj za pasem najlepszy wiosenny miesiąc jakim jest kwiecień dobiega końca a temp są nadal zimowe pomiędzy 20:00 – 11:30 temp na zewnątrz spada czasem poniżej zera a przeważnie w tym czasie utrzymuje się poniżej +5°C

    • #67065
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć jest tu ktoś o tej porze roku?

      Ostatnio mam temp podajnika na poziomie 35*C wcześniej było dwadzieścia pare stopni, zastanawiam się czy to nie za dużo ?
      Fakt że jest ciepło a nawet gorąco ktoś coś podpowie?

    • #67064
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć jest tu ktoś o tej porze roku?

      Ostatnio mam temp podajnika na poziomie 35*C wcześniej było dwadzieścia pare stopni, zastanawiam się czy to nie za dużo ?
      Fakt że jest ciepło a nawet gorąco ktoś coś podpowie?

      Witam,
      U mnie jest tak samo.
      Nie przejmował bym się tym zbytnio. W konfiguracji mam ustawioną maksymalną temperaturę na 60 stopni.
      Poniżej wykres temperatury palnika z temperaturą zewnętrzną. Jakiejś korelacji można się doszukiwać.
      Zauważyłem, że temperatura podajnika także zależy od tego czy na nim została resztka niedopalonego materiału. To powoduje podniesienie temperatury.
      hac36bef.JPG

      Obecnie testuję nowe paliwo. Pali się fajnie ale wypadają mi małe niedopalone kawałki (takie 1 – 2 mm średnicy).
      Eksperymentuję ze zmniejszaniem nawiewu. Już obniżyłem nawiew o 4%. Może pomorze.
      Mam wrażenie, że nowy materiał jest lżejszy i sypie się znacznie słabiej niż poprzedni.

      Pozdrawiam
      Mateusz

    • #67063
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dzięki Mateusz
      Super powiadomienia znowu działają….
      Dzięki za odpowiedź.

      Też o tym pomyślałem w między czasie byłem zobaczyć też mam 60°C jako temp max co mnie mocno uspokoiło choć te 35°C kładąc rękę na motoreduktorze trochę było czuć stąd się zaniepokoilem….
      Bym się nie zainteresował ale mam ustawiony próg reakcji na 43% i jak wszedłem do garażu kocioł cicho pikał bo miał 43% paliwa szkoda że nie można tego ustawić jako powiadomienie na telefon tzn e-mail

      Ja jeszcze nic nie kupiłem zostało mi prawie tona z ubiegłego roku ale mam zamiar znowu zadzwonić do swojego ostatniego papraka który mi sprzedał 5 ton spiekajacego za 580zl za tonę….
      Stwierdziłem że nie będę przepłacał a raz dziennie czy też rano i wieczorem mogę podejść i zgarnąć szlakę ojciec mi zrobił specjalna łopatkę na długim trzonku więc mogę zgarnąć nawet jak się pali na 100% nie jest to problem…..
      Liczę że może w tym roku dadzą dobry jak 2 lata temu w pobliżu nic taniej nie dostanę….

      Z tym wydmuchiwaniem to wcześniej już chyba coś takiego miałeś…. Dziwne bo u mnie musi być niezła wichura żeby wywiało nie spalony pellet

      Ja mam wiater odpowiednio 29, 35 i 37% i nic nie ruszam od dawna…

    • #67062
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzięki Mateusz
      Super powiadomienia znowu działają….
      Dzięki za odpowiedź.

      Też o tym pomyślałem w między czasie byłem zobaczyć też mam 60°C jako temp max co mnie mocno uspokoiło choć te 35°C kładąc rękę na motoreduktorze trochę było czuć stąd się zaniepokoilem….
      Bym się nie zainteresował ale mam ustawiony próg reakcji na 43% i jak wszedłem do garażu kocioł cicho pikał bo miał 43% paliwa szkoda że nie można tego ustawić jako powiadomienie na telefon tzn e-mail

      Ja jeszcze nic nie kupiłem zostało mi prawie tona z ubiegłego roku ale mam zamiar znowu zadzwonić do swojego ostatniego papraka który mi sprzedał 5 ton spiekajacego za 580zl za tonę….
      Stwierdziłem że nie będę przepłacał a raz dziennie czy też rano i wieczorem mogę podejść i zgarnąć szlakę ojciec mi zrobił specjalna łopatkę na długim trzonku więc mogę zgarnąć nawet jak się pali na 100% nie jest to problem…..
      Liczę że może w tym roku dadzą dobry jak 2 lata temu w pobliżu nic taniej nie dostanę….

      Z tym wydmuchiwaniem to wcześniej już chyba coś takiego miałeś…. Dziwne bo u mnie musi być niezła wichura żeby wywiało nie spalony pellet

      Ja mam wiater odpowiednio 29, 35 i 37% i nic nie ruszam od dawna…

      Tu nie chodzi o wywiewanie całych kawałków.
      Chodzi o małe, 1 -2 mm średnicy, niedopałki. Chyba będę musiał sobie z tym dać siana bo zauważyłem, że to się dzieje jak podajnik wprowadza pellet na palnik i przemieszuje to co tam już jest.
      Nie jest tego dużo.
      Sprawdzę jeszcze spiek. Przy starych ustawieniach nadmuchu coś tam zostawało.

      Eksperymentuje z nowym paliwem o to co do tej pory miałem dawało w zimie pełen popielnik popiołu po tygodniu grzania. Do tego masę tego było w całym piecu.

      Z tymi powiadomieniami to faktycznie słaba sprawa.

    • #67061
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Maksymalna temperatura palnika powinna być ustawiona na 90oC.
      Temperatura palnika zależy od temperatury w pomieszczeniu, mocy palnika i mocy nadmuchu.
      Temperatura zazwyczaj jest wyższa przy małej mocy palnika, ponieważ chłodzenie jest dużo mniejsze.
      Zbyt duże ograniczanie nadmuchu może podnieść temperaturę palnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67060
      Anonim
      Gość
    • #67059
      Anonim
      Gość
    • #67058
      Anonim
      Gość
Oglądasz 224 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.