Spore spalanie Q Eko 20

Strona główna Forum Pomoc techniczna Spore spalanie Q Eko 20

Oglądasz 27 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67027
      Marcin
      Uczestnik

      Witam.
      Pierwszy raz udzielam się na forum ponieważ nie bardzo mogę ogarnąć kocioł.
      Palę w nim pierwszy sezon (od początku października) i jego spalanie jest bardzo zróżnicowane.

      Dom ok 150m2 (parter, piętro, strych niski nie użytkowy + piwnica pod całą powierzchnią domu).
      Ściana trójwarstwowa: max+5cm styropian+cegła, strych ocieplony pianą 20cm. 12 grzejników, termostaty na 10 z nich.
      Groszek to ekoret z Sosnowca.

      Na początku spalanie było super (temp. zewn 5-10) bo na 5 workach potrafił palić 7, a nawet 9 dni.
      Aktualnie (te same ustawienia co na początku) ale temp. zewn. zdecydowanie niższe spala 5 worków na 3-4dni.

      Ustawienia mojego sterownika (HT-tronic 500):
      – obr. dmuchawy 1
      – czas oczek. 10 min
      – krotność podawania 2
      – czas dmuchawy podt, 5 sek
      – czas pauzy 57sek
      – czas pracy podajnika 10 sek
      – temp. wył. dm/pod 35 st C
      – histereza kotła 2st C
      – czas pracy CWU 30 min
      – czas przesyp. 5 min

      Z 5 worków węgla wyciągam cały zasobnik na popiół (ok 1 worka po węglu). W popiele jest trochę spieków.
      Proszę o ewentualne wskazówki co poprawić.

      Pozdrawiam

    • #67055
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      To jest nowy dom? Kocioł osiąga temperaturę zadaną? Jaka retrorta? Jeśli stała to czy masz uszczelnioną? Czy masz przysłonę dmuchawy otwartą tylko na ok 1,5cm?
      Wrzuć jeszcze fotki popiołu i palnika podczas pracy przed samym odstawieniem się kotła w nadzór.

    • #67054
      Marcin
      Uczestnik

      No tak , nie uzupełniłem.

      Dom ok 15lat, dodam jeszcze zę piwnica (pod całą powierzchnią domu ) nie jest ogrzewana.
      Kocioł osiąga zadaną temp 64st C, retorta obrotowa.

      A z tą przysłoną to nie wiem jak się ją ustawia.. wydaje mi się żę jest na stałe przykręcona (jeśli to chodzi o pokrywkę wentylatora). Sprawdzę wieczorem.

      Zdjęcie popiołu wrzucę wieczorem będąc w domu, palnik i kopczyk na nim wydają się poprawne (cały czas jest niewielka górka).

    • #67053
      Marcin
      Uczestnik

      Popiół

      Attachments:
    • #67052
      Marcin
      Uczestnik

      Popiół
      h947706d_2016-01-13.jpg

      h1442a59.jpg

    • #67051
      Marcin
      Uczestnik

      Popiół
      h947706d_2016-01-13-2.jpg

    • #67050
      Marcin
      Uczestnik

      Przeslona
      h9db10af.jpg

    • #67049
      Marcin
      Uczestnik

      Palnik w podtrzymaniu
      1
      h2286f93.jpg
      2
      h37965d7.jpg
      3

      h57e0073.jpg

    • #67048
      Marcin
      Uczestnik

      Wrzucam wprost z tel i zdjecia sie obróciły

    • #67047
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przymknij przysłonę na dmuchawie, aby pozostała szczelina nie większa niż 1,5 cm.
      Skróć czas pauzy podajnika do 50s.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67046
      Marcin
      Uczestnik

      Sprawdzę dzisiaj i napiszę po weekendzie jaki efekt.

    • #67045
      Marcin
      Uczestnik

      Przymknalem przyslone zgodnie z zaleceniem i po ty kilku dniach obserwowania spalanie jest na poziomie 5 workow na 4dni.
      Czy sa jeszcze jakies wskazowki w celu obnizenia spalania?

    • #67044
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ile kilogramów masz w jednym worku?
      W tej chwili spalasz około 31 kg na dobę czyli 1,3 kg/h (zakładając 25 kg / worek).
      Ogrzewając budynek o ograniczonej izolacji przy obecnych temperaturach na zewnątrz myślę że spalanie nie jest duże (zakładając że ogrzewasz dom do temperatury około 21oC).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67043
      Marcin
      Uczestnik

      Worki 25kg Ekoret z Juliusza.

      Ogrzewam tak aby w domu było nie za ciepło, nie za chłodno (żona zmarzluch) 🙂 Można przyjąć mniej więcej ok 21st.
      Na piecu 64st, na zaworze 4D skręcone CO na ok 40-45st..
      Wydaje mi się że nie ma aktualnie wielkich mrozów (-4) i że to spalanie na poziomie 31kg.24h to ciut za wysoki .. ale może się mylę ..

    • #67042
      Marcin
      Uczestnik

      Witam.
      Dzisiaj (po ponad tygodniu na zaleconych ustawieniach) zauważyłem że zwiekszyla sie ilość popiołu ale przede wszystkim sadza… jest jej okrutnie dużo. Nigdy wcześniej piec nie byl tak zakopcony nawet po 2-3 tyg palenia. Teraz po 7 spalonych workach piec jest caly zaklejony sądzą (byl bo wlasnie wyczyscilem). Az boje sie myslec jak wyglada aktualnie komin. Węgiel caly czas biore ten sam z tego samego źródła (ekoret).

      Czy jestescie w stanie jeszcze w jakis sposób skorygowac ustawienia aby piec palil mniej i nie bylo az tyle sadzy?
      Ewentualnie prosze o informację ile faktycznie przy obecnych warunkach ten kociol powinien palić?
      Z góry dziękuję.
      Pozdrawiam

    • #67041
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sadza jest oznaka spalania ze zbyt małą ilością powietrza.
      Jakiej średnicy jest kanał napowietrzający kotłownię?
      Obecnie możesz delikatnie odsłonić przysłonę (tak żeby nie była otwarta jak poprzednio).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67040
      Marcin
      Uczestnik

      Witam.
      Otwór napowietrzajcy kotłownię jest ok 22/16.

    • #67039
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Napowietrzenie jest ok. Wyślij zdjęcie żaru na palniku podczas pracy (około 30 min po przejściu z podtrzymania żeby kopiec się ustabilizował).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67038
      Marcin
      Uczestnik

      Właśnie po tym czyszczeniu z sadzy przyglądałem się żarowi i wygląda dokładnie tak jak wcześniej – ok3-4cm ponad wieniec palnika.

    • #67037
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czyli kopiec jest ok.
      Czy kocioł nie pracuje czasami głównie w podtrzymaniu? Jeżeli tak to sadza w kotle będzie się pojawiała dużo szybciej niż podczas normalnej pracy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67036
      Marcin
      Uczestnik

      Witam ponownie.
      Jak sprawdzić czy jest cały czas podtrzymanie czy nie ? Ustawienia są takie jak podałem w pierwszym poście.

    • #67035
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł pracuje w podtrzymaniu powyżej temperatury zadanej. Można to zweryfikować jedynie poprzez obserwację.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67034
      Marcin
      Uczestnik

      Zatem z ostatnich obserwacji kociol ma temp zadana 64st a temperatura kotla waha sie zazwyczaj pomiedzy 61-66st. Czyli osiaga ok 65st wchodzi w podtrzymanie, spada do 61-62 i pompuje do ok 65-66. I tak w koło Macieju 😉

    • #67033
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zrób zdjęcie tej sadzy to będę widział dokładnie o czym mówisz.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67032
      Marcin
      Uczestnik

      Kocioł wyczyszczony byl w sobote wieczorem. Widze ze po wiekszym otwarciu przeslony jest sadzy troche mniej niz poprzednio, jednak wydaje sie ze nadal jest sporo. Wyglada to tak
      hc91bbaa.jpg

      hf0c32bb.jpg

      ha32eedd.jpg

    • #67031
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Sadza generuję się głównie w podtrzymaniu. U mnie jest podobnie z tym, że palę czeskim ekogrochem. Obrośnięcie wymiennika sadzą to u mnie kwestia tygodnia. W tech chwili gdzie jest plusowa temperatura na zewnątrz kocioł stoi w podtrzymaniu 30-35 minut.
      Kocioł HT EKO DUO 25:
      Praca kotła w HT Logic, 22MJ. Korekty na 0%. Czas oczekiwania: 7min. Krotność 2. Przesłona otwarta na 1-1,5cm.

      W tej chwili spalanie utrzymuję się na poziomie 20-25kg/doba. Przy mrozach które były -15noc/-10dzień ok 35kg/doba. Dom 180m2 plus nieogrzewana piwnica 90m2.
      Kocioł czyszczę co zasobnik lub jak temperatura spalin często zacznie dochodzić do 170-180st.

    • #67030
      Marcin
      Uczestnik

      Witam,
      u mnie takie obrośnięcie nastąpiło po 5 dniach gdy przez 2 dni przesłona była na ok 1,5cm . Później ją odchyliłem i ma ok 3,5cm i jest mniej tej sadzy. Wcześniej przy przesłonie 1,5cm przez tydzień prawie nie było prześwitu między bocznymi ściankami kotła – taka byłą zaklejona (po tygodniu palenia).

    • #67029
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zamiast otwierać przysłonę na dmuchawie lepiej jest zwiększyć obroty dmuchawy o 1 bieg. Dmuchawa przysłonięta poprawia utrzymanie paleniska w trybie podtrzymania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 27 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.