Q EKO15 – pytania przed podłączeniem kotła

Strona główna Forum Pomoc techniczna Q EKO15 – pytania przed podłączeniem kotła

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #66995
      michal_ml
      Uczestnik

      Witam

      Na wstępie chciałbym się przywitać jako nowy – mam nadzieję, że szczęśliwy 🙂 posiadacz pieca Red Eko 15KW ze sterownikiem HT tronic 500 (jest to odpowiednik pieca Q EKO z hurtowni Grast-MTB).

      Piec będzie ogrzewał dwa obiegi ogrzewania podłogowego (góra/dół), zasobnik wody użytkowej oraz pięć grzejników. Temperaturę ogrzewania podłogowego chce sterować poprzez zawory trójdrożne z siłownikami i tu nasuwa mi się pytanie czy przy zastosowaniu zaworu trójdrożnego istnieje ryzyko przegrzania podłogi? W jaki sposób piec steruje takim zaworem – podaje ciepłą wodę do czasu osiągnięcia założonej temperatury czy od porządku miesza wodę z powrotu żeby ograniczyć temperaturę zasilania podłogówki?

      Drugie pytanie mam odnośnie grzejników czy jest potrzebny zawór trójdrożny przed rozdzielaczem tak jak na schemacie? Temperaturą grzejników można przecież sterować indywidualnie zaworem termostatycznym zamontowanym przed grzejnikiem.

      Trzecie pytanie mam odnośnie ochrony temperatury powrotu – jak w mojej instalacji najlepiej to zrobić? Według schematu 11 czy 12? A może jeszcze w inny sposób.

    • #67013
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik kotła posiada tryb pracy zaworu mieszającego przeznaczony typowo do ogrzewania podłogowego. Sterownik dąży do uzyskania za zaworem temperatury zadanej. w przypadku przekroczenia na kotle temperatury awaryjnej zawór całkowicie się zamyka, aby nie dopuścić do uszkodzenia podłogi.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67012
      michal_ml
      Uczestnik

      dziękuje za odpowiedź, mogę jeszcze prosić o wypowiedzenie się na pozostałe dwa pytania?

    • #67011
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zawór mieszający na instalacje jest potrzebny, aby była regulacja temperatury instalacji. Kocioł powinien pracować na temperaturze powyżej 65oC więc tak wysoka temperatura na grzejnikach może być zbyt wysoka. W przypadku montażu zaworu 4 drożnego mamy dodatkowo podgrzanie powrotu wracającego z instalacji do kotła.
      Na stronie Heiztechnik w zakładce Schematy instalacji > Zabezpieczenie powrotu znajdziesz dwa przykłady zabezpieczania powrotu (zalecam zawór ATV – montowany zgodnie z zaleceniami producenta).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67010
      michal_ml
      Uczestnik

      ok. więc zastosuję zawór ATV do ochrony pieca…
      Zastanawiam się jeszcze jakby się sprawdził zawór mieszający termostatyczny zastosowany przed rozdzielaczami na grzejniki oraz podłogówkę. Można by było wtedy obniżyć temperaturę do np. 45 stopni i taka by szła na grzejniki a na podłogówkę dodatkowo obniżył by ją zawór mieszający 3- drożny z siłownikiem. Zabezpieczyło by to podłogę przed ewentualnym przegrzaniem w razie awarii elektroniki sterującej zaworem 3-drogowym. Poniżej przykładowy schemat
      he162caf.jpg

    • #67009
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Po 1.

      Najlepszym moim zdaniem zabezpieczeniem jest najmniejsza pompa obiegowa, nawet może być cyrkulacyjna przydławiona zaworem grzybkowym. Obieg może być wykonany nawet w DN15. Byle jak najmniej zakłócała obiegi pozostałych pomp. Miałem u siebie wcześniej zrobione zabezpieczenie powrotu na Afriso ATV334 1″. Niestety taki urok, może akurat tej szt, że pompa obiegowa 1-4 musiała działać minimum na 2gim biegu. Dodam, że pompa kotłowa u mnie pracuje w tej chwili na 2W.

      Po 2.

      Moim zdaniem bez sensu, niepotrzebnie zdławisz sobie instalację. Zobacz jaki mają KVS zawory termostatyczne.

    • #67008

      Michale.
      Takie podejscie nie jest do dobre. Jesli będziesz miał sterowniki pokojowe do podlogowek (widzę 2 na podłogę i 1 na grzejniki) to jesli sterownik pogodowy wyłączy grzanie na grzejniki to zawór 3D zamknie obieg grzejników i układ się będzie wychładzał. Tak więc jeśli podłogówka będzie chciała grzać to nie będzie bo zawór 3D grzejnika jest zamknięty a woda wychłodzona. Dodatkowo nie wiem jakiej wielkości byś musiał.zamontować zawór 3D grzejników, żeby obsłużyć grzejniki i podłogówkę.

      A tak z ciekawości. To po co Ci dwie niezależnie zasilane podloglowki? Bo ja bym wolał oddzielnie mieć.zasilane grzejniki lazienkowe, jak już.

    • #67007
      michal_ml
      Uczestnik

      Plan był taki żeby ten pierwszy zawór 3D był termostatyczny, ustawiony na stałe na temp 45′ ale już się wycofałem z tego pomysłu. Zawierzę technice HT 🙂 mam nadzieję, że nie przegrzeje przypadkowo podłogi.

      Podłogówkę mam na dwóch kondygnacjach i chce nią sterować niezależnie a grzejniki mam tylko w łazienkach i garażu 🙂

    • #67006

      Plan był taki żeby ten pierwszy zawór 3D był termostatyczny, ustawiony na stałe na temp 45′ ale już się wycofałem z tego pomysłu. Zawierzę technice HT 🙂 mam nadzieję, że nie przegrzeje przypadkowo podłogi.

      Ja mam kocioł ze sterownikiem 522 i podłogówki nie przegrzejesz bo sterownik wie, że jest podłogówka (są parametry). Są na podłogówkę oddzielne ustawienia.

    • #67005
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Podsumowując, zarówno zawór termostatyczny na powrocie jak pompa kotłowa ochronią powrót kotła.
      Każde urządzenie działa jednak według pewnych schematów. Zawór termostatyczny działa niezależnie od reszty instalacji więc będzie zawsze spełniał swoją funkcję.

      Pompa kotłowa będzie działała prawidłowo w sytuacji, gdy odpowiednio ustawimy elementy instalacyjne – ustawienie na kotle temperatury 55 o C nie zapewni 55 o C na powrocie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #67004
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Przy opale typu węgiel 45st na powrocie jest wystarczające. więc nawet jak wyregulujemy pompę kotłową tak by całość dawała -15st mniej od zadanej będzie ok.

      U mnie to wygląda tak, że średnia temperatura powrotu jest ok 49st. Jeszcze raz zaznaczę, pompa w tej konfiguracji zużywa 3W.

      Attachments:
    • #67003

      U mnie pompa powrotu daje 9W.

      mam ustawione 65 temp kotła, 55 temp powrotu, 60 załączenie pomp.

      Temperatura na kotle waha mi się w zakresie 53-73 stopnie.

    • #67002
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Masz zawór 3d na powrocie czy tylko pompa?

    • #67001

      Tylko pompa

    • #67000
      michal_ml
      Uczestnik

      Ostatecznie kupiłem zawór ATV. Zastanawiam się czy zda egzamin połączanie zaworu ATV ze schematu 11 z pompą kotła tak jak na schemacie 12. Nie mam miejsca przy powrocie napompę a przed zaworem zmieści się idealnie.

    • #66999
      michal_ml
      Uczestnik

      Przypomnę się bo nie widzę żadnej odpowiedź 🙂 Co sądzicie – zda egzamin takie rozwiązanie?
      h1d9c32f.jpg

    • #66998
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Nie zda, zawór 3D czy termostatyczny w tej konfiguracji będzie działał jako rozdzielający. Równie dobrze można go zastąpić zaworem grzybkowym.

    • #66997
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Na schemacie jest widoczny zawór termostatyczny, który według wytycznych producentów potrzebuje pompy pomiędzy zaworem, a powrotem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.