Rozpalanie pieca

Strona główna Forum Pomoc techniczna Rozpalanie pieca

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #66977
   Kamil Maksyimuk
   Uczestnik

   Witam

   Proszę o pomoc w ustawieniach pieca QPellet Duo 20 kW.
   Piec pracuje w trybie FL, nie zmieniałem niczego w ustawieniach serwisowych. Spalanie bez CWU przy ogrzewaniu powierzchni ok 160m2 (podłogówka i kaloryfery) jest na poziomie 15-17kg na dobę. Dom jest dobrze ocieplony ( BK + 20 cm styropianu, na stropie ponad 30cm wełny). Problem tkwi w rozpalaniu po całkowitym wygaszeniu tj. po braku pelletu w podajniku – rozpalanie trwa kilkanaście prób ( 2-3 alarmy o nieudanym rozpaleniu). Jakie ustawienia należy zmienić. Problem rozpalania nie występuje po postoju pieca.

  • #66983
   hubert
   Uczestnik

   Znaczy wygasza się jak ma brak pelletu w zbiorniku, tak? Wypalasz pellet do zera i dopiero dosypujesz? Dobrze zrozumiałem?

  • #66982
   Kamil Maksyimuk
   Uczestnik

   Czasami jak zapomnę dołożyć pelletu (całkowite opróżnienie zbiornika) i piec się całkowicie wygasi z powodu braku paliwa, to po ponownym zasypaniu zbiornika i włączeniu pieca, proces rozpalania trwa bardzo długo – kilka serii ( około 30 minut, czasami dłużej). Problem ten nie występuje jak jest pellet w zbiorniku.

  • #66981
   hubert
   Uczestnik

   Najprościej by było dosypywać pellet na bieżąco 🙂
   Problem jest taki, że jak wypalisz pellet do końca to podajnik jest pusty i trochę to trwa zanim napełni się nowym pelletem i poda go do palnika.
   Jeśli wypali Ci się pellet do końca to przed ponownym rozpaleniem uruchom ręcznie podajnik na jakiś czas. W menu sterownika znajdź opcję „Sterowanie ręczne” potem „Podajnik” i włącz. Tym sposobem uruchomisz podawanie pelletu na 2 minuty (wyłączy się automatycznie). Tyle wystarczy żeby wypełnić rurę podajnika. Dziwi mnie jednak, że to u Ciebie tak długo trwa. Co prawda jeszcze nie zdarzyło mi się wygasić palnika brakiem pelletu, ale ponowne rozpalenie np. po czyszczeniu zbiornika, czy podajnika trwa max 2-3 próby, a jeśli ręcznie podam pellet to za 1 próbą.
   Poczekaj jeszcze co Serwis1 odpowie.

  • #66980
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Hubert napisał już wszystko w tym temacie.
   Długi czas napełniania rury wynika z granulacji pelletu, kąta pochylenia rury oraz wysunięcia ślimaka. Nie ma to znaczenia dla pracy kotła – dla każdego kotła wykonywane jest przeważenie podawania według którego wykonuje się ustawienia.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #66979
   Kamil Maksyimuk
   Uczestnik

   Dzięki za pomoc. Zrobiłem tak, jak napisał Hubert. Ręczne podanie pelletu przed pierwszym rozpaleniem rozwiązało problem. Dzięki.

  • #79864
   jerzy Andelbrat
   Uczestnik

   jaki procent podawania peletu na rozpalanie powinno wynosic piec Q pelet 15 kw

  • #79865
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Ja w moim QPellet Duo 15kw celuje w około 100g dawki do rozpalania. Z tym, że u mnie ustawia się czas podawania.

  • #79886
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Dawka zawsze 100% gdy pellet jest przeważony i wpisany. Zwiększamy dawkę gdy nie zasypuje otworu zapalarki, a zmniejszamy, gdy podczas rozpalania robi się dużo dymu.

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.