Rozpalanie pieca

Strona główna Forum Pomoc techniczna Rozpalanie pieca

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #66977
      Kamil Maksyimuk
      Uczestnik

      Witam

      Proszę o pomoc w ustawieniach pieca QPellet Duo 20 kW.
      Piec pracuje w trybie FL, nie zmieniałem niczego w ustawieniach serwisowych. Spalanie bez CWU przy ogrzewaniu powierzchni ok 160m2 (podłogówka i kaloryfery) jest na poziomie 15-17kg na dobę. Dom jest dobrze ocieplony ( BK + 20 cm styropianu, na stropie ponad 30cm wełny). Problem tkwi w rozpalaniu po całkowitym wygaszeniu tj. po braku pelletu w podajniku – rozpalanie trwa kilkanaście prób ( 2-3 alarmy o nieudanym rozpaleniu). Jakie ustawienia należy zmienić. Problem rozpalania nie występuje po postoju pieca.

    • #66983
      hubert
      Uczestnik

      Znaczy wygasza się jak ma brak pelletu w zbiorniku, tak? Wypalasz pellet do zera i dopiero dosypujesz? Dobrze zrozumiałem?

    • #66982
      Kamil Maksyimuk
      Uczestnik

      Czasami jak zapomnę dołożyć pelletu (całkowite opróżnienie zbiornika) i piec się całkowicie wygasi z powodu braku paliwa, to po ponownym zasypaniu zbiornika i włączeniu pieca, proces rozpalania trwa bardzo długo – kilka serii ( około 30 minut, czasami dłużej). Problem ten nie występuje jak jest pellet w zbiorniku.

    • #66981
      hubert
      Uczestnik

      Najprościej by było dosypywać pellet na bieżąco 🙂
      Problem jest taki, że jak wypalisz pellet do końca to podajnik jest pusty i trochę to trwa zanim napełni się nowym pelletem i poda go do palnika.
      Jeśli wypali Ci się pellet do końca to przed ponownym rozpaleniem uruchom ręcznie podajnik na jakiś czas. W menu sterownika znajdź opcję „Sterowanie ręczne” potem „Podajnik” i włącz. Tym sposobem uruchomisz podawanie pelletu na 2 minuty (wyłączy się automatycznie). Tyle wystarczy żeby wypełnić rurę podajnika. Dziwi mnie jednak, że to u Ciebie tak długo trwa. Co prawda jeszcze nie zdarzyło mi się wygasić palnika brakiem pelletu, ale ponowne rozpalenie np. po czyszczeniu zbiornika, czy podajnika trwa max 2-3 próby, a jeśli ręcznie podam pellet to za 1 próbą.
      Poczekaj jeszcze co Serwis1 odpowie.

    • #66980
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Hubert napisał już wszystko w tym temacie.
      Długi czas napełniania rury wynika z granulacji pelletu, kąta pochylenia rury oraz wysunięcia ślimaka. Nie ma to znaczenia dla pracy kotła – dla każdego kotła wykonywane jest przeważenie podawania według którego wykonuje się ustawienia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66979
      Kamil Maksyimuk
      Uczestnik

      Dzięki za pomoc. Zrobiłem tak, jak napisał Hubert. Ręczne podanie pelletu przed pierwszym rozpaleniem rozwiązało problem. Dzięki.

    • #79864
      jerzy Andelbrat
      Uczestnik

      jaki procent podawania peletu na rozpalanie powinno wynosic piec Q pelet 15 kw

    • #79865
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Ja w moim QPellet Duo 15kw celuje w około 100g dawki do rozpalania. Z tym, że u mnie ustawia się czas podawania.

    • #79886
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Dawka zawsze 100% gdy pellet jest przeważony i wpisany. Zwiększamy dawkę gdy nie zasypuje otworu zapalarki, a zmniejszamy, gdy podczas rozpalania robi się dużo dymu.

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.