Ogrom pytań do serwisu

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ogrom pytań do serwisu

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #66846
      Maciej Kutowski
      Uczestnik

      Witam…
      W celu podjęcia decyzji , jaki kocioł zakupić mam parę technicznych pytań , ponieważ posiadam dostęp do trocin ze stolarni (suchych):
      1. AZB – czy takie suche trociny można spalać bezpośrednio w takim zestawie? wiem że jeszcze rok temu trwały prace nad tym ponieważ jest to trochę niebezpieczne . Zauważyłem zmiany konstrukcyjne więc myślę że jakiś postęp nastąpił .
      2. Ponieważ AZB jest to moja pierwsza opcja na razie nie będę mieszał tematów zapytam jeszcze czy zestaw może się sam rozpalać i wygaszać?

      więcej pytań wkrótce…:)

    • #66858
      Maciej Kutowski
      Uczestnik

      Dodam jeszcze że powierzchnia do ogrzania 511m2 wszystko podłogówka nawet w tym ok. połowa podłogówki w posadzce przemysłowej ok.12-14cm grubości . Może teraz ktoś się skusi doradzić troszeczkę.

    • #66857
      Maciej Kutowski
      Uczestnik

      Serwis zapracowany albo w złym miejscu umieściłem zapytanie…

    • #66856
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przepraszam za zwłokę.
      Głównym paliwem do AZB będą zrębki drzewne o wilgotności do 20-25%. Opcjonalnie będzie można spalać pellet lub inną biomasę.
      Na chwilę obecną testujemy urządzenia na różnego rodzaju biomasie (między innymi na trocinach).
      AZB będzie wyposażony w palnik z zapalarką oraz w mechaniczny zgarniacz szlaki.

      Więcej szczegółów na temat AZB będzie można uzyskać w drugiej połowie sierpnia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66855
      Maciej Kutowski
      Uczestnik

      Witam ponownie…

      Bardzo dziękuję za odpowiedzi … Zatem kolejna rzecz:
      Jak zdaniem fachowców powinno wyglądać sterowanie podłogówką (wiem że jest mocno bezwładne ) zatem czy przykładowo mając kocioł ze sterowaniem HT-tronic® 850 Touch / R.Control Touch i dodatkowo termostat pokojowy Ster Touch to jakiś z modułów dodatkowych może sterować siłownikami na rozdzielaczu? Pytam zanim popełnię błąd w okablowaniu (jeszcze mogę dołożyć wiązkę kabli )

      Pozdrawiam…

    • #66854
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Według moich doświadczeń najbardziej rozsądne jest pogodowe sterowanie temperaturą podłogi przy pomocy mieszacza (wstępnie warto ustawić rozsądną temperaturę podłogi – 25-28oC – aby instalacja nie pracowała skokowo). Dodatkowo obniżanie nastawy podłogi od termostatu.

      Oczywiście rozsądnym rozwiązaniem byłoby sterownie podłogą za pomocą siłowników z termostatami regulującymi każdy obwód poprzez zmniejszanie przepływu lub nastawy (bez całkowitego zamknięcia obiegu).

      Nie polecam wyłączania poszczególnych obiegów, ponieważ nie przyniesie to efektu w krótkim czasie (np. zamykamy obieg, w domu nadal jest gorąco i robi się chłodniej dopiero po 5-6 godzinach lub jeszcze później. Zawór się otwiera w celu ponownego grzania, a w domu przez następne pół dnia jest zimno.)

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66853
      Maciej Kutowski
      Uczestnik

      Witam …
      Dziękuję za odpowiedź jednak nie wiem czym steruje termostat pokojowy Eko Ster Touch podłączony do sterowania kotłem HT-tronic® 850 Touch / R.Control Touch czy tylko zaworem mieszającym? Czy jest możliwość podłączenia jakiegoś modułu sterującego siłownikami do takiej kombinacji czy to musi być osobne?
      Pytam tylko dlatego że to jest dziwne że w ofercie jest termostat pokojowy a nie steruje rozdzielaczem w sensie siłownikami .Czyli wydajemy 800 zł po to żeby automatyka kotła wiedziała jaka jest temperatura w pomieszczeniu no i może mamy podgląd ustawień kotła? Tylko tak potrafię to wytłumaczyć może Pan mi taki schemat trochę przybliżyć ? Przepraszam że do końca nie rozumiem ale dziwne jakby miały być dwa termostaty w jednym pomieszczeniu:)

      Pozdrawiam…

    • #66852
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      EcoSter umożliwia sterowanie mieszaczem (obniżenia nastawy przy osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu co stosuje się przy układach podłogowych jak i grzejnikowych) oraz wyłączanie pomp (przydatne przy układzie grzejnikowym). Dodatkowo EcoSter umożliwia użytkownikowi podgląd do kotła i modyfikacje części parametrów.
      Sterowanie dodatkowymi siłownikami zazwyczaj jest realizowane poprzez dodatkowy sterownik. Sterowniki kotłów są konfigurowane pod standardowe instalacje, które nie są obsługiwane przez siłowniki rozdzielaczy.

      Sugeruję, abyś poszukał jakiegoś rozsądnego automatyka, który pomoże w ogarnięciu układu jak też uruchomi układ z rozbudowana automatyką – samo znalezienie automatyki na forum nie musi oznaczać, że będzie to funkcjonowało w przypadku, gdy nie znajdziesz nikogo kto Ci to uruchomi.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66851
      Maciej Kutowski
      Uczestnik

      Witam …
      Dziękuję za obszerne rozjaśnienie mojej wiedzy . Czyli EcoSter pełni dość ważną funkcję już sam układ mieszający daje spore korzyści i na pewno oszczędności . Jeszcze parę pytań :
      1.Czy taki EcoSter musi być w każdym z pomieszczeń czy np.jak mam 90m2 otwartej przestrzeni to wystarczy jeden ?
      2.Jakie okablowanie musiałbym dodać (nigdzie nie znalazłem ) plum ma tylko poglądowy rysunek a taki schemat znalazłem u waszej konkurencji:
      hb578460.jpg

    • #66850
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      ODP.1
      Ecoster jest w stanie sterować poszczególnymi obiegami grzewczymi. Wszystko zależy od tego jak rozbudowaną instalację posiadasz. W przypadku, gdy otwarta przestrzeń obsługiwana jest przez jeden mieszacz lub pompę to drugi Ecoster nic więcej nie zrobi.
      ODP.2
      Do podłączenia Eco stera należy zastosować przewód min. 4 x 0,5 mm2 (zalecam 4 x 0,75 mm2).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66849
      Maciej Kutowski
      Uczestnik

      Witam…

      Jak zawsze podziękowania za wyczerpujące odpowiedzi .Przewodzik dołożyłem i po rozmowie z moim fachowcem wiem już że mam 3 obwody grzewcze mam jednak jeszcze jedno pytanie jako że tak zrobiona instalacja (chodzi tu o dwa termostaty pokojowe o czym wcześniej rozmawialiśmy) może pomagać ale może też nieźle namieszać w związku z czym pytanie czy w razie czego funkcja termostatu pokojowego może być wyłączona z poziomu samego EcoSter-a Touch ? czy może w jakiś inny sposób…?

      Pozdrawiam…

    • #66848
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Z poziomu EcoStera możemy zmieniać nastawy w sterowniku kotła (w tym też wyłączać termostat).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.