Czujnik temperatury powrotu w ster r. control 892

Strona główna Forum Pomoc techniczna Czujnik temperatury powrotu w ster r. control 892

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #66672
      marku
      Uczestnik

      Witam , planuję założenie czujnika temperatury powrotu do swojego kotła ht daspell 15kW sterownik R.control 892 touch ale w schemacie nie znajduję takiej opcji ( w tym samym sterowniku model 891 jest to gniazdo T4 piny 20 i 21 – czujnik temperatury powrotu) ? Proszę o radę jak rozwiązać ten problem.

    • #66687
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W sterowniku 892 jest wyjście T5 czujnika temperatury spalin (Czujnik PT1000). Po wpięciu czujnika widzimy temperaturę spalin. W przypadku, gdy w ustawieniach serwisowych włączymy ochronę powrotu to czujnik T5 zmienia funkcjonalność na czujnik powrotu.
      Niestety ale ta wersja sterownika umożliwia skorzystanie z czujnika temperatury spalin lub powrotu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66686
      marku
      Uczestnik

      Dziękuję za pomoc – będę wszystko testował w razie problemów ponownie będę prosił o pomoc.

    • #66685
      laptop
      Uczestnik

      Cześć nowym i „starym” kolegom. 🙂
      Marku, rozwiązałeś problem z podłączeniem czujnika temperatury powrotu? Czytam wątki i nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaki czujnik CT4 czy CT2S podpiąć? Jeśli ten drugi to wskazania są miarodajne, ze względu na różnicę rezystancji o której wspominał Patrol? U mnie funkcja jest włączona i chciałbym umożliwić jej wskazanie temperatury. Na zaciskach 20 i 21 mam czujnik temp. CWU. Na płycie głównej brak jest typowego miejsca na ten że czujnik oznaczony „kółkiem” Z oznaczeń wynika, że zacisk 24 i 25 umożliwia podłączenie czujnika temp. spalin.
      Druga kwestia przy okazji 😉
      Odłączyłem z modułu A pompę grzejników z zacisków PB- pompa kotła lub bufora, na rzecz sterowania pompą oraz siłownikiem w module B. Czy w tym wypadku po dołożeniu pompy kotłowej, na tzw mały obieg w celu podniesienia temp. powrotu mogę śmiało wykorzystać złącze PB do jej sterowania? Jak to może wyglądać w praktyce?

    • #66684
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy na płycie nie ma osobnego wejścia do czujnika powrotu to istnieje tylko wyjście do czujnika temperatury spalin, gdzie umieszczamy czujnik CT2s. Możemy wykorzystać ten czujnik do pomiaru temperatury powrotu jednakże nie zmieniamy czujnika na inny model.

      Jeżeli został ci jeden moduł mieszacza w module A lub B to możesz podłączyć pompę pod wyjście pompa mieszacza np. 3 i czujnik mieszacza 3 na powrót. W ustawieniach mieszacza załączamy funkcje tylko pompa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66683
      laptop
      Uczestnik

      Cześć.
      Tak więc nie czekając na odpowiedź, w miejsce czujnika temperatury spalin wpiąłem CT4, montując go na powrocie do kotła. Efekt? Wskazania temperatury w takiej konfiguracji dość mocno różnią się od rzeczywistych tj. przekłamanie na poziomie 12 stopni… Mam założony termometr z sondą do podglądu.
      Tak więc przepinam według zaleceń SERWIS1. Napiszę czy wskazania termometrów będą się pokrywać oddając rzeczywistą temperaturę powrotu:)

    • #66682
      marku
      Uczestnik

      Hej Laptop u mnie sprawa ugrzęzła ponieważ kupilem czujnik CT4 ( niewłaściwy czujnik- CT2S to prawidłowy) i czasem pokazuje mi ciekawe wartości np -2 na powrocie haha. Jednak w naszym przypadku gdy mamy na jednych pinach 24-25 wybór temp , powrotu a spalin obecnie skłaniam się do montażu czujnika temp spalin.

    • #66681
      Patrol
      Uczestnik

      tak jak napisał serwis w grę wchodzi tylko ct2s czyli pt1000, a tak z ciekawości to po aktywacji ochrony powrotu sterownik zmienia sposób wyświetlania z temp. spalin na temp. powrotu ?
      ps. namiar na dobrą czujkę podawałem tutaj:
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/6-koty-z-podajnikiem/3521-komin?start=10#7105

    • #66680
      laptop
      Uczestnik

      Ja akurat miałem jeden CT4 w zapasie i myślałem, że uda mi się go wykorzystać ale jak mam oglądać takie głupoty to odłączyłem. Nie ukrywam, że jak coś jest do „albo albo” to wiesz jak to się kończy… zacisk 24-25 służy do pomiaru temperatury spalin i tak już musi pozostać. W moim przypadku nawet gdybym podłączył ten CT2S i umieścił go na powrocie to miałbym tylko ten komfort, że uzyskam wskazanie tego parametru. Mam termo w czopuchu to chyba sobie daruję podgląd w wersji cyfrowej 😉
      Zależy mi na sterowaniu pompą, odpowiedzialną za podniesienie temperatury powrotu, bez dokupowania zbędnych sterowników bo ile można tego wieszać na ścianach :/
      Podpinając to według sugestii SERWIS1 jakie będą możliwości sterowania pompą? Można ustawić temp włącz/wyłącz pompę czy będzie śmigać non stop z podglądem temp?

      Patrol
      U mnie w menu wyświetlają się dwa parametry: temp. powrotu i temp. spalin.
      Po podpięciu czujnika aktywujemy cyferki. A, że mamy możliwość „albo albo” to z wiadomych względów wybierając temp spalin nie możemy aktywować cyferek w temp powrotu i na odwrót 😀
      Po podpięciu CT4 u mnie wyświetlało w pozycji powrót, nie wiem jak to się ma po wpięciu CT2S, ale raczej w pozycji spalin. Aż tak mądre to to nie jest hehe
      Cena dobra za ten czujnik. W archiwum mam takie:
      http://allegro.pl/czujnik-temperatury-spalin-ct2s-do-ecomax-i6678462553.html
      http://allegro.pl/czujnik-temp-wylotu-spalin-komina-ct2s-plum-i6717511231.html?reco_id=0a125539-0aed-11e7-8b02-6c3be5bb71c0&ars_rule_id=201

    • #66679
      Patrol
      Uczestnik

      o ile ten z pierwszej aukcji to tzw oryginał to ten drugi już nie – tu jest to samo:
      http://allegro.pl/czujnik-temp-wylotu-spalin-komina-pt1000-tech-geco-i6716618818.html
      co nie znaczy, że nie będzie działał, tylko po co tyle wydawać

    • #66678
      laptop
      Uczestnik

      Dlatego też napisałem, że dobrą cenę wskazałeś za ten czujnik.
      W zamienniku podanym przeze mnie sprzedawca ładnie powołuje się na PLUM. Trochę może mylić, że to ori.
      W innej aukcji z tym samym czujnikiem już mamy pełen wachlarz zastosowań:)

    • #66677
      laptop
      Uczestnik

      Odświeżam temat,
      podrzuci ktoś namiar na sprawdzony czujnik CT2s, który będę mógł podpiąć w celu kontroli temp. powrotu? (podłączenie jak w temacie)

    • #66676
      Patrol
      Uczestnik

      nie używałem go, ale do temp powrotu nic więcej nie trzeba:
      http://www.supertronik.pl/sonda-pomiarowa-pt1000-150cm-przewodowa-p-1298.html

    • #66675
      laptop
      Uczestnik

      Ok, dzięki.
      Pytanie pomocnicze, czy każdy czujnik PT1000 będzie odpowiedni? Zauważyłem wersje 2 oraz 3 przewodowe.

    • #66674
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W sterowniku wyjście jest na 2 przewody.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #81923
      jerzy Andelbrat
      Uczestnik

      witam Po wymianie panelu sterowania nie widzę na nim odczytu temperatury powrotu .Dlaczego? piec q pellet  15 kw Prosze o pomoc

    • #81924
      Patrol
      Uczestnik

      a kto wymieniał panel sterowania? czy wtedy coś z połączeniem czujnika w sterowniku się nie wydarzyło ? odczyt z czujnika pojawia się zawsze, gdy czujnik jest podpięty i nie słyszałem nigdy o jakiejś niekompatybilności, ale może serwis się jeszcze wypowie

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.