Q PELLET DUO 15kw

Strona główna Forum Pomoc techniczna Q PELLET DUO 15kw

Otagowano: 

Oglądasz 183 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #66411
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Od paru tygodni pracuje u mnie piecyk Q PELLET DUO 15kw z termostatem pogodowym, sterownikiem mieszacza oraz termostatem pokojowym spiętym z mieszaczem i obniżającym temperaturę obiegu o 10 stopni.
      Mam głównie kaloryfery z termostatami + podłoga w łazienkach, kuchni oraz wiatrołapie. W sumie powierzchnia użytkowa to jakieś 140m2 ocieplona cegła porotherm (dziurawa) + 10cm grafitowy styropian. Podłoga 13cm styropian.
      A i podłogówka zasilana z rozdzielni z termostatami na powrocie.

      Piec pracuje w trybie standardowym z temperaturą zadaną 70 stopni.
      Po konfiguracji serwisanta piec przy obecnej temperaturze (dodatniej) rozpalał się 17 do 19 razy na dobę i zużywał około 22kg na dobę. W domu ciepło ale i ciepło na zewnątrz.
      Krzywa grzewcza 1, przesunięcie +3.
      Pogodówka i pokojówka ustawiają temperaturę wody nawet na 25 stopni co nie jest możliwe do osiągnięcia z powodu temperatury zadanej na piecu. Temperatura przy zamkniętym zaworze czterodrogowym oscyluje w granicy 34 stopni. Po zamknięciu zaworu działa on jako wymiennik ciepła i przy małych rozbiorach nie da się obniżyć temperatury w obiegu.
      Nie jest to jakiś problem.

      Ostatnio przestawiłem modulację mocy tak aby piec pracował trochę dłużej. Osiąga maksymalnie 15kw i ilość rozpaleń przy nadal wysokiej plusowej temperaturze oscyluje w granicach 14.
      Spalanie nadal mierzę.

      Pytanie:Czy przy takich temperaturach lepiej wyłączać pompę obiegową od termostatu pokojowego?
      Będzie to miało taki minus, że podłogówka będzie się wychładzać ale to przerobię w przyszłym roku.

      Czy lepiej utrzymywać wyższą temperaturę w obiegu kaloryferów? wyłączyć obniżenie od termostatu pokojowego?

      Większość dni roboczych nie ma nas do 18tej a niekiedy nawet 19tej.
      Czy nie lepiej było by przejść na wyłączanie pieca między powiedzmy godziną 22 a 16 czy nawet między 6tą a 16tą? Dwie godziny intensywnego grzania powinny wystarczyć aby rozgrzała się podłogówka i reszta domu.

      Dodam jeszcze, że obecnie utrzymujemy stałą temperaturę oscylującą w granicach 20stopni.

      Z góry dziękuję za odpowiedzi.
      Pozdrawiam
      Mateusz Żurek

    • #66592
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam
      Dodam jeszcze moje obecne nastawy:
      Szybkość podawania paliwa przez podajnik: 13,1 kg/h
      Modulacja mocy:
      Nadmuch 100%: 33%
      Podawanie: 4.5s
      Nadmuch 50%: 31%
      Podawanie: 3s
      Nadmuch 30%: 28%
      Podawanie: 2s
      Histereza:
      H1: 3 stopnie
      H2: 6 stopni

      Moc FL:
      Min: 10%
      Max: 90%

      Temperatura zadana kotła: 70 stopni
      Histereza 15 stopni.

      Komin ceramiczny 200mm bez regulatora wysokość około 6 może 7 metrów.. Może warto go założyć.

      1) Proszę o weryfikacje nastaw
      2) Czy warto włączyć nadzór w tym kotle? Na jakiej mocy piec będzie pracował w tym trybie i jak ten trym skonfigurować w oparciu o podawanie w moim piecu.
      3) Jak stwierdzić, że moje nastawy działają? Na co zwracać uwagę?
      4) Piec głównie pracuje na pełnej mocy. Czy warto zmienić histerezę H1 i H2 tak aby piec głównie korzystał z niższych mocy.
      5) Może warto przejść na tryb FL? Czy w takim razie moc minimalna FL będzie liczona od mocy 30% tak, że 0% FL to 30% w standardzie? A jeżeli tak to może warto jeszcze bardziej zmniejszyć podawanie w 30% mocy aby tryb FL mógł korzystać z większego zakresu mocy?

      Spalanie przy dodatnich temperaturach oscyluje w granicy 20kg na dobę więc według mnie jest spore.
      Piec głównie utrzymuje temperaturę w domu na poziomie 20 stopni i nie ma z tym problemu nawet przy obniżonej temperaturze na mieszaczu wynikającej z sygnału z termostatu pokojowego.

      Przy spadku temperatury na zewnątrz ilość rozpaleń rośnie. Czas postoju maleje nawet do 30 minut.

      Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

      P.S.
      A dodam jeszcze, że posiadam moduł internetowy więc mogę (jeżeli powiecie jak) udostępnić moje nastawy do wglądu serwisu.

      Pozdrawiam
      Mateusz

    • #66591
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ja bym wpisał jak dobrze przeważyłeś pellet:
      kaloryczność pelletu [kWh/kg]: 4,7 bo.masz chyba 5

      Nadmuch 100%: 38%
      Podawanie: 4.9s
      Nadmuch 50%: 34%
      Podawanie: 2.6s
      Nadmuch 30%: 29%
      Podawanie: 1.7s

      RCK proponuje założyć szczególnie do takiego wielkiego komina ale nie oczekuj olbrzymich oszczędności…chyba że jak mocno wieje to pomaga….

      Histerezy h1 i h2 należy tak ustawić żeby kocioł jak najrzadziej się wygaszal spróbuj żeby po chodził

      H1: 4 stopnie
      H2: 9 stopni
      Im wyższe h1 i h2 podasz tym dłużej będzie dochodził do temp 70°C na Twoim miejscu ustawił bym też zadaną na 75°C a hist. zostawił na 15-17° C
      Jeśli kocioł wygasza na 30 minut to faktycznie lepiej żeby przeszedł w nadzór…

    • #66590
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
      Pellet ważony był przez serwisanta. Zrobię własne ważenie i wprowadzę sugerowane nastawy.
      Kaloryczność była ustawiona na 5 [kWh/lkg]

      Serwisant także ustawił nadmuchy. Stwierdził, że bardzo wieje i przestawił dmuchawę na 34% na pełnej mocy.

      Możesz mi napisać z czego wynika podniesienie temperatury zadanej lub co jest jej celem?

      Wrzuciłem jeszcze wykresy pracy kotła.
      Niestety moduł internetowy jest w mojej opinii trochę ułomny jeżeli chodzi o zbieranie danych o pracy kotła i wszystkich czujników. Próbkowanie na poziomie pięciu minut jest nie wystarczające do jakichkolwiek obliczeń. Ale to jest temat na inny wątek.

      Jeszcze raz bardzo dziękuję i napiszę jak się kocioł sprawuje po przeważeniu pelletu i wprowadzeniu zmian.

      Pozdrawiam

      Attachments:
    • #66589
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Napisałem co w mojej ocenie może spowodować zmniejszenie liczby odpaleń….żebyś nie miał 30 min postoju. Wygląda tak jakby Twój kocioł był zbyt dużej mocy dlatego jeśli nie masz bufora myślałem żeby podnieść nieco temp i wydłużyć histereze nawet do 20°C co spowoduje że będzie on wyłączal się na dłużej. Jeśli chcesz tak zostawić jak masz to może ustaw tylko nadzór….

      Pamiętaj wrzuciłem co myślę a Ty zmieniaj po jednej zmiennej i kilka dni obserwuj potem kolejna zmiana. NIE WSZYSTKO NA RAZ.

      Zwróć też uwagę że co byś nie ustawił dom i tak weźmie swoje a Ty sobie pomyśl czy warto siedzieć całymi dniami w kotłowni dla 1 -2kg oszczędności na dobę bo więcej nie oszczędzisz u mnie to była by oszczędność 58 groszy czy 1,18zł na dobę nie opłaca się siedzieć w kotłowni za taką kasę.
      :-P:'(:-P
      Ogranicz się do tego że jak raz dziennie jesteś tam zobaczyć czy wszystko ok. to zmień jedną rzecz raz na kilka dni najlepiej raz na tydzień i zapisz ile kg spalił i ile razy się odpalił koniec….

    • #66588
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Masz całkowitą rację i dokładnie takie podejście mam zamiar zastosować.
      Najpierw wprowadzę zmiany w histerezie i kaloryczności (ta nie powinna mieć wpływu na spalanie).
      Przepalę ze dwa zasypy. Może uda się wreszcie skalibrować poziom paliwa 😛

      To jest mój pierwszy dom i pierwszy piec więc wszystkiego muszę się dopiero nauczyć a puki mnie żona nie pogoni to mogę się piecem pobawić choć i tak zwie go moją kochankę (chyba już przesadzam).

      Dziękuję i pozdrawiam

    • #66587
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No u mnie podobnie to wyglada, 1 dom, 1 kocioł, 40 lat w bloku a teraz rozkminka wszystkiego, ale jestem zadowolony…Do bloku nie chciał bym wrócić….wsi radosna…
      żona zła że w kotłowni siedziałem ale generalnie mnie to „trochę ” jara teraz w pracy tak się zakręciłem nie wiadomo kiedy i jak zostałem szefem projektu i kupiłem piec do wyrzażania więc mój daspell trochę mnie znudzil…tu jest trochę więcej do rozkminiania. Piec stoi pracuje już nie powinienem się nim zajmować a ja wciąż sobie coś wymyślam….testy pomiary, etc…
      😛

    • #66586
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Gratuluję.
      Też się z bloku wyprowadziłem.

      Przeważyłem pellet i wyszło 13.8 kg.
      Zmieniłem ustawienia na:
      podawanie 100%: 4.7s
      nadmuch 100%: 36%
      podawanie 50%: 2.5s
      nadmuch 50%: 34%
      podawanie 30%: 1.8s
      nadmuch 30%: 29%

      Na podstawie twoich nastaw wyliczyłem, że celujesz w moce 15/8/5 kWh więc tak sobie przeliczyłem nowe podawanie.

      Przy mocy 30% dałem trochę więcej bo miałem wrażenie, że piec sobie nie radzi z bieżącymi rozbiorami.
      Wydaje mi się, że pellet, który mam obecnie jest niskiej jakości. Robi się spiek na palniku i tak jakby nie był w stanie utrzymać płomienia na 100% ale to stwierdzam tylko na podstawie tego co rejestruje moduł internetowy.

      Czy możesz mi powiedzieć skąd bierzesz pellet? Jeżeli jesteś z niego zadowolony to może byli by w stanie dostarczyć go do mnie.
      Mój lokalny dostawca robi go z trociny sosnowej z dodatkiem jakiegoś zboża do sklejania. Niby tani bo po 650 zł/tona ale możliwe, że będę go więcej spalał niż tego za 850 zł/tona.

      Dziękuję i pozdrawiam

    • #66585
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spiek robi się poprzez stopienie popiołu i niepełnych części pelletu.

      W przypadku pelletu zrobionego w 100% z drewna czasem można spotkać naprawdę czysty produkt.
      W przypadku pelletu zrobionego z drewna i domieszek innej biomasy trzeba się przyzwyczaić do spieków.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66584
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Witam

      Spiek robi się poprzez stopienie popiołu i niepełnych części pelletu.

      W przypadku pelletu zrobionego w 100% z drewna czasem można spotkać naprawdę czysty produkt.
      W przypadku pelletu zrobionego z drewna i domieszek innej biomasy trzeba się przyzwyczaić do spieków.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Serwis 1
      Pytanie jak idą spieki to czy taki pellet może gorzej się zapalać? Bo pewnie kaloryczność na pewno ma mniejszą….masakra….
      Dziś przypadkowo byłem świadkiem jak kocioł nie zapalił pelletu nie wiem który był to raz ale po rozpalaniu pokazał napis czyszczenie potem rozpalanie z zapalką nr 1 i z glupialem bo jak nie rozpalil za 1 razem to chyba powinien pokazać zapalke z nr 2 albo i 3 a tu jeden! ?
      Dodatkowo jak patrzyłem na temp wody w kotle to było poniżej 50 więc już musiał jakiś czas kombinować bo mam ustawioną temp 75 i hist.15 więc przy 55 powinien odpalić

      MateuszZurek
      Pelletu nie polecam ze względu na tegoroczne spieki których nie było w ubiegłym roku a pellet od tego samego dostawcy….

      PS.
      W dziale serwis masz sugerowane nastawy dla kotłów pelletowych.
      A w temacie poniżej plik gdzie możesz wyliczyć na którym progu co ma być

      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3348-parametry-pracy-obliczanie-mocy-palnika-pellas-x

    • #66583
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,


      @jackjj

      Dziękuję za Excela.
      Coś podobnego sobie już wcześniej przygotowałem. Fajnie potwierdzić swoje obliczenia.

      Na razie monitoruję pracę na ustawieniach, które sugerowałeś z moimi małymi zmianami.

      Zastanawiam się nad ustawieniem nadzoru. Zakładam, że przy niskich ustawieniach podawania, powiedzmy 15% mocy (jakieś 3 kW) piec dużo wolniej będzie się wychładzał a jednocześnie będzie paliwa na tyle dużo, że piec nie zgaśnie.
      Obecnie obserwuję sytuację gdzie przy dodatnich temperaturach piec szybko (ok 30 – 40 minut) osiąga zadaną temperaturę (podobnie jak wcześniej) i maksymalnie po godzinie postoju ponownie się rozpala.
      Wydaje mi się, że jak ustawię nadzór na małej mocy to piec dużo dłużej będzie zużywał minimalne ilości paliwa a dopiero po długim czasie zacznie się rozpalać ponownie.

      Planuję ustawić podawanie w nadzorze na 0.9s i nadmuch na 28% oraz czas nadzoru miedzy 0.5 a 1.5h.



      @SERWIS1

      Proszę o informację jakie są sugerowane nastawy nadzoru dla mojego pieca przy wydajności 13.8kg/h
      Czy w trybie nadzoru podawanie paliwa powinno być tak wymierzone aby temperatura pieca nie rosła?
      Co jeżeli ustawienia nadzoru i tak będą wystarczające do podnoszenia temperatury pieca? Czy piec wyłączy się po przekroczeniu powiedzmy 5 stopni ponad temperaturę zadaną?

      Dziękuję i pozdrawiam

      P.S.
      W sprawie pelletu.
      Spodziewałem się odpowiedzi typu „nie polecam pelletu”. Też bym tego nie robił nie mając 100% pewnego źródła.
      Jak skończę bieżący zapas to sprawdzę próbki dużo droższego pelletu. Ewentualnie kupię jakąś partię na allegro i może trafi się coś lepszego.

    • #66582
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Poszukaj odp.na
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3195-daspell-wasze-spalanie-i-parametry?limitstart=0&start=740

      Temat dotyczy daspell ale znajdziesz tam odp.na swoje pytania bo oba kotły są podobne w sumie to nie wiem czym się różnią może jedynie palnikiem…i trochę konstrukcją

    • #66581
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,

      Poszukaj odp.na
      http://www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pom…mitstart=0&start=740

      Temat dotyczy daspell ale znajdziesz tam odp.na swoje pytania bo oba kotły są podobne w sumie to nie wiem czym się różnią może jedynie palnikiem…i trochę konstrukcją

      Dziękuję za radę. Czytałem ten wątek ale prawdę mówiąc rozrósł się tak bardzo, że ciężko tam cokolwiek znaleźć. Z tego co pamiętam nie ma tam jasnych informacji odnośnie nadzoru i jego sposobu działania i tego jak kocioł będzie się zachowywał w tym trybie przy rosnącej temperaturze.

      Niestety nie ma instrukcji stwierdzającej do jakiej sytuacji dążyć przy konfiguracji pieca. Co robić aby piec działał dobrze i zarazem ekonomicznie.

      Prawdę mówiąc brakuje mi możliwości sterowania piecem w zależności od godziny, temperatury i godzin, w których jestem w domu i innych. Czyli coś w stylu konfiguracji reguł sprawdzających poszczególne dane z czujników i mówiących sterownikowi co ma robić.

      Może warto by było aby się serwis wypowiedział na temat nadzoru.

      Co do różnic między DasPel i Q PELLET DUO.
      Podstawowa to ruszt wodny w Q i palnik pod pojemnikiem z pelletem.

      Pozdrawiam
      Mateusz

    • #66580
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zazwyczaj zalecam do nadzoru podawanie 2-3s i czas cyklu 60-70s. Nadmuch minimalny.

      W nadzorze powinniśmy widzieć mały płomień na palniku, który ma zapewnić utrzymanie ognia do czasu ponownego przejścia do pracy.
      W przypadku, gdy podawanie w nadzorze będzie zbyt duże to temperatura na kotle będzie rosła i kocioł się zagotuje. Zbyt mała ilość paliwa spowoduje wygaśnięcie palnika i przejście do rozpalania.

      Ustawiając nadzór warto zmniejszyć Histerezę kotła na 2-3 stopnie, aby czas pracy w nadzorze nie trwał zbyt długo.

      Praktycznie nadzór warto ustawiać w przypadkach, gdy odbiór ciepła jest bardzo duży i kocioł bardzo często się wygasza i odpala (głównie okres zimowy).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66579
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz

      Coś szukałem w długim temacie o daspell i znalazłem wypowiedź serwisu n/t nadzoru post nr: #4203

      „Witam
      Długość czasu nadzoru powinna wynosić tyle ile średni czas postoju, aby kocioł nie musiał wygaszać palnika.
      Wysoka temperatura na kotle poprzez pracę w nadzorze powstanie w przypadku zbyt dużych dawek podawanego paliwa. Proszę wydłużyć cykl nadzoru oraz zmniejszyć nadmuch w nadzorze.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik”

      A Tu jakiś użytkownik tak palił, porównaj do tego co masz, ja nigdy nie korzystałem z nadzoru jakiś mam opór, nie po to kupiłem kocioł co się umie wygasic i rozpalić żeby teraz po prozniaku się tlił wolę palić modulujac niż nadzorować

      :-P:

      Nadzór:
      czas nadzoru: 30min
      czas podawania 1.8 sek
      czas cyklu: 30 sek
      moc nadmuchu: 23%

      Te 30 min to trochę mało chyba….

    • #66578
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,

      A Tu jakiś użytkownik tak palił, porównaj do tego co masz, ja nigdy nie korzystałem z nadzoru jakiś mam opór, nie po to kupiłem kocioł co się umie wygasic i rozpalić żeby teraz po prozniaku się tlił wolę palić modulujac niż nadzorować

      Też tak myślę.

      Witam

      Zazwyczaj zalecam do nadzoru podawanie 2-3s i czas cyklu 60-70s. Nadmuch minimalny.

      W nadzorze powinniśmy widzieć mały płomień na palniku, który ma zapewnić utrzymanie ognia do czasu ponownego przejścia do pracy.
      W przypadku, gdy podawanie w nadzorze będzie zbyt duże to temperatura na kotle będzie rosła i kocioł się zagotuje. Zbyt mała ilość paliwa spowoduje wygaśnięcie palnika i przejście do rozpalania.

      Ustawiając nadzór warto zmniejszyć Histerezę kotła na 2-3 stopnie, aby czas pracy w nadzorze nie trwał zbyt długo.

      Praktycznie nadzór warto ustawiać w przypadkach, gdy odbiór ciepła jest bardzo duży i kocioł bardzo często się wygasza i odpala (głównie okres zimowy).

      Prawdę mówiąc nadzór chciałem użyć w innym celu.
      Mianowicie chodziło mi o spowolnienie wychładzania pieca w czasie ciepłych dni.
      Powiedzmy, że ustawił bym nadzór na około 2-4kW na 1-2h i to powinno być wystarczające aby piec nie rozpalił się w czasie braku lub minimalnych rozbiorów i temperatur, przy których pogodówka zbija temperaturę na mieszaczu w okolice 30 stopni.

      Swoją drogą tryb FL mógłby mieć taką funkcję.

      Po testowałem nowe nastawy i nie jest źle. Nie ma jakiejś strasznej poprawy spalania czy ilości rozpaleń ale było parę zimnych dni, które powodowały praktycznie ciągłą pracę na 30% mocy.
      Okazuje się, że przy mroźnych dniach wystarcza minimalna moc aby utrzymać temperaturę w domu. A i termostat pokojowy ciągle obniża temperaturę na mieszaczu o 10 stopni. Czyli zamiast 48 stopni miałem 38 stopni w obiegu przy krzywej 1 i przesunięciu 3.
      Muszę to po obserwować.
      Spalanie powinno się zamknąć na poziomie 33kg doba.

      Teraz przestawiłem temperaturę zadaną pieca na 75 stopni i histerezę na 20 stopni.
      To powinno poprawić czas postoju w ciepłe dni.

      Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

    • #66577
      Patrol
      Uczestnik

      Można śmiało zarzucić tezę, że wywalasz ciepło kominem (o przesadzonej średnicy), więc skupiłbym się najpierw na regulatorze ciągu. Świadomie wybrałeś ruszt wodny?

    • #66576
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,

      Świadomie wybrałeś ruszt wodny?

      Ciężko powiedzieć.
      Taki pięć polecił mi hydraulik.
      Inna sprawa to lokalizacja komina. Miałbym problem z otwarciem drzwiczek z palnikiem a inne ustawienie pieca nie wchodziło w grę.
      Po świętach zorganizuje instalacje regulatora ciągu lub przetestuje zawirowywacz.
      Serwisant polecil mi do testu włożyć cegłę do przewodu kominowego.
      Jakoś nie miałem odwagi tego zrobić.
      Pozdrawiam

    • #66575
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwisant polecil mi do testu włożyć cegłę do przewodu kominowego.
      Jakoś nie miałem odwagi tego zrobić.
      Pozdrawiam

      Serwisant z HT ?

    • #66574
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak

    • #66573
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Można śmiało zarzucić tezę, że wywalasz ciepło kominem (o przesadzonej średnicy), więc skupiłbym się najpierw na regulatorze ciągu. Świadomie wybrałeś ruszt wodny?

      Czy możesz mi wyjaśnić dlaczego ruszt wodny jest taki zły?
      Zauważyłem dużo nalotu na ściankach kotła i gdzieś wyczytałem, że powodem jest ruszt wodny.

      Skoro to rozwiązanie jest takie złe to dlaczego nadal jest oferowane?

      I pytania do serwisu:
      Czy ruszt wodny jest uznawany za wadę tego pieca? A jeżeli tak to dlaczego jest nadal oferowany?
      Czy podejmujecie się usunięcia rusztu wodnego i jaki jest jego koszt?

      Dziękuję

    • #66572
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ruszt wodny ma swoje zalety i wady.

      Zalety:
      – Pełni rolę dodatkowego wymiennika.
      – W kotle pelletowym jest praktycznie niezniszczalny (ruszt żeliwny może się po pewnym czasie zużyć)

      Wady:
      – Obniża temperaturę w komorze spalania (przegroda wodna w obrębie płomienia ogranicza dopalanie CO itp.)
      – W przypadku zbyt niskiej temperatury kotła ruszt zarasta sadzą uniemożliwiając odpowiedni przepływ spalin (należy go częściej czyścić).

      Osobiście nie polecałbym wycinania rusztu wodnego. Po wyregulowaniu spalania płomień nie powinien omywać rusztu i tym samym bąblowanie powinno ustąpić.

      Oferujemy kotły z rusztem żeliwnym i wodnym według woli kupującego. To jest tak jak z samochodami – jeden woli wyżyłowanego diesla 1.2 a ktoś inny 2.0 benzynę w tym samym samochodzie. Zawsze są zwolennicy jak i przeciwnicy każdego z rozwiązań.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66571
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Ruszt wodny ma swoje zalety i wady.

      Zalety:
      – Pełni rolę dodatkowego wymiennika.
      – W kotle pelletowym jest praktycznie niezniszczalny (ruszt żeliwny może się po pewnym czasie zużyć)

      Wady:
      – Obniża temperaturę w komorze spalania (przegroda wodna w obrębie płomienia ogranicza dopalanie CO itp.)
      – W przypadku zbyt niskiej temperatury kotła ruszt zarasta sadzą uniemożliwiając odpowiedni przepływ spalin (należy go częściej czyścić).

      Osobiście nie polecałbym wycinania rusztu wodnego. Po wyregulowaniu spalania płomień nie powinien omywać rusztu i tym samym bąblowanie powinno ustąpić.

      Oferujemy kotły z rusztem żeliwnym i wodnym według woli kupującego. To jest tak jak z samochodami – jeden woli wyżyłowanego diesla 1.2 a ktoś inny 2.0 benzynę w tym samym samochodzie. Zawsze są zwolennicy jak i przeciwnicy każdego z rozwiązań.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Tak, zgadzam się z tą opinią.
      Niestety nie jetem specjalistą w tej sprawie i polegam na zaleceniach instalatora, który twierdził, że ten kocioł ma większą sprawność.
      Niestety brak informacji na stronie HT (nie jest to zarzut) na temat tego z czym się wiąże posiadanie rusztu wodnego. Jakie są jego wady i zalety.
      Także nie widzi mi się usuwanie funkcjonalności na, której mi zależało (ruszt awaryjny).

      Obecnie mam tak skonfigurowany piec, że na pełnej mocy płomień nie dotyka rusztu. Także nie ma bulgotania lub innych problemów związanych z rusztem.

      Czy jest jakaś możliwość zmniejszenia ilości osadu na ściankach kotła czy ruszcie?

      Dziękuję i pozdrawiam.

    • #66570
      Patrol
      Uczestnik

      problem z dudnieniem (bulgotaniem) dot. kolegi z tego wątku:
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/6-koty-z-podajnikiem/3510-dudnienie-w-rurach-podczas-pracy-pieca?limitstart=0&start=10
      a tutaj problemem jest tylko nalot,
      za i przeciw dobrze nakreśla ten artykuł:
      https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/ruszt-awaryjny-w-kotlach-z-podajnikiem-tak-czy-nie
      musisz się więc przyzwyczaić i zgodnie z radą serwisu czeka Cię częstsze czyszczenie..
      p.s na forum jest jedna osoba, która posłała w zaświaty ruszt żeliwny w kotle 15kW, bo xmini zasuwał bez kagańca pełną mocą.

    • #66569
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      problem z dudnieniem (bulgotaniem) dot. kolegi z tego wątku:
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/6-koty-z-podajnikiem/3510-dudnienie-w-rurach-podczas-pracy-pieca?limitstart=0&start=10
      a tutaj problemem jest tylko nalot,
      za i przeciw dobrze nakreśla ten artykuł:
      https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/ruszt-awaryjny-w-kotlach-z-podajnikiem-tak-czy-nie
      musisz się więc przyzwyczaić i zgodnie z radą serwisu czeka Cię częstsze czyszczenie..
      p.s na forum jest jedna osoba, która posłała w zaświaty ruszt żeliwny w kotle 15kW, bo xmini zasuwał bez kagańca pełną mocą.

      Bardzo dziękuję za odpowiedź.
      Przeczytałem załączony artykuł i jakoś umykają mi zalety rusztu wodnego. Pomijam możliwość spalania czegokolwiek na tym ruszcie. Nie po to kupiłem piec ekologiczny aby palić śmieci.
      Czy w ogóle jakieś istnieją? Czy przez ten ruszt piec się szybciej nagrzewa, mniej spala?
      Jak sugeruje artykuł, jest on prawdopodobnie mniej ekologiczny i w związku z przerwaniem spalania/dopalania mniej ekonomiczny.

      Pokusił bym się o stwierdzenie, że taka konstrukcja jest wadliwa, ale nie jestem ekspertem więc nie powinienem tego robić.

      Pozdrawiam

    • #66568
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ruszt pełni funkcję dodatkowego wymiennika w strefie spalania więc odbiór ciepła jest większy niż w kotle z rusztem żeliwnym. Minusem natomiast jest niższa temperatura w komorze spalania i tym samym gorsze spaliny.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66567
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Ruszt pełni funkcję dodatkowego wymiennika w strefie spalania więc odbiór ciepła jest większy niż w kotle z rusztem żeliwnym. Minusem natomiast jest niższa temperatura w komorze spalania i tym samym gorsze spaliny.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Dziękuję, właśnie takiej odpowiedzi szukałem.
      Zrobiłem porządne czyszczenie pieca. Trochę ciężko wyczyścić ruszt wodny od spodu.
      Czy czyszczenie raz w tygodniu jest rozsądnym podejściem? Czy raczej powinienem to robić częściej.

      Czy duża ilość osadu niesie jakieś zagrożenie? Może się zapalić?

      Pozdrawiam
      Mateusz

    • #66566
      Patrol
      Uczestnik

      im częściej tym lepiej dla Ciebie i kotła,
      to co miało być zaletą tego rusztu przy nieodpowiedniej obsłudze kotła (tzn. brak czyszczenia) staje się jego wadą, tzn. powstający osad (nawet 1mm) ogranicza wymianę ciepła, zmniejszając tym samym sprawność urządzenia

    • #66565
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Nie popadajmy w shize kup sobie na spokojnie przy okazji w jakimś practikerze albo gdzie jakąś przystawkę kominkową do odkurzacza podłącz przy kotle całość i oblec ten ruszt jak jesteś przy okazji w kotłowni, zajmie Ci to kilkanaście sekund tak jak ja robię z palnikiem i jego tacka tylko ja używam tzw odkurzacza przemysłowy Einhell Odkurzacz Warsztatowy Th-Vc 1820 S- mój przyjaciel podczas całej budowy i do teraz mnie nie zdradził….. Proste urządzenie które wciąga wszystko… nie ma on kominkowego zabezpieczenia ale używam go rok z workiem papierowym podobno są też szmaciane, i nic się nie stało oczywiści zasada odkurzanie jak w kotle jest mniej jak 70 °C
      😛
      PS. Do tego czasu jak wyczyścić go raz w tygodniu to świat i ludzie patrz żeby grubo tam na ruszcie nie było…. i tyle…. obmiec szczotka niech na dół spadnie….Ja swojego daspell sprzątam raz na 4 tygodnie wtedy jest co robić jak częściej to nie widzę sensu …..

      Choć ostatnio się zastanawiałem gdzie on ma ten wymiennik może tam chociaż by częściej obmiotl….
      😛

    • #66564
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz
      Nie popadajmy w shize kup sobie na spokojnie przy okazji w jakimś practikerze albo gdzie jakąś przystawkę kominkową do odkurzacza podłącz przy kotle całość i oblec ten ruszt jak jesteś przy okazji w kotłowni, zajmie Ci to kilkanaście sekund tak jak ja robię z palnikiem i jego tacka tylko ja używam tzw odkurzacza przemysłowy Einhell Odkurzacz Warsztatowy Th-Vc 1820 S- mój przyjaciel podczas całej budowy i do teraz mnie nie zdradził….. Proste urządzenie które wciąga wszystko… nie ma on kominkowego zabezpieczenia ale używam go rok z workiem papierowym podobno są też szmaciane, i nic się nie stało oczywiści zasada odkurzanie jak w kotle jest mniej jak 70 °C
      😛
      PS. Do tego czasu jak wyczyścić go raz w tygodniu to świat i ludzie patrz żeby grubo tam na ruszcie nie było…. i tyle…. obmiec szczotka niech na dół spadnie….Ja swojego daspell sprzątam raz na 4 tygodnie wtedy jest co robić jak częściej to nie widzę sensu …..

      Choć ostatnio się zastanawiałem gdzie on ma ten wymiennik może tam chociaż by częściej obmiotl….
      😛

      Witam,
      Może faktycznie wpadam w paranoję.
      A co do sprzętu do sprzątania to mam Karcher WD 3 + zestaw do czyszczenia kominka. Bez tego jakoś nie widzę czyszczenia kominka i kotła.
      Muszę tylko znaleźć lub dorobić sobie narzędzia do czyszczenia rusztu wodnego i palnika.
      Niestety niektóre miejsca są nie dostępne dla odkurzacza czy standardowych narzędzi.

      Pozdrawiam

    • #66563
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Człowieku to masz sprzęt jak ta lala postaw go blisko kotła i jak jesteś w kotłowni to włącz na kilkadziesiąt sekund…. i po temacie wodnego rusztu….Przecież jak co dziennie nie trafisz w niska temperaturę to się nic nie stanie jak odkurzysz co 3 dni albo i rzadziej…….
      Na szczęście pellet to nie węgiel…. Tu jakiekolwiek problemy nawet ze spiekami, które mam obecnie to jak małe piardnięcie przy problemach z eko…..A byłem tak blisko zakupu eko wpadł bym jak śliwka w kompot…
      Pozdrawiam
      😛

    • #66562
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz
      Człowieku to masz sprzęt jak ta lala postaw go blisko kotła i jak jesteś w kotłowni to włącz na kilkadziesiąt sekund…. i po temacie wodnego rusztu….Przecież jak co dziennie nie trafisz w niska temperaturę to się nic nie stanie jak odkurzysz co 3 dni albo i rzadziej…….
      Na szczęście pellet to nie węgiel…. Tu jakiekolwiek problemy nawet ze spiekami, które mam obecnie to jak małe piardnięcie przy problemach z eko…..A byłem tak blisko zakupu eko wpadł bym jak śliwka w kompot…
      Pozdrawiam
      😛

      Także zastanawiałem się nad eco, ale odstraszył mnie poziom syfu jaki przy tym jest.
      A tek teraz mogę zrobić suszarnię w kotłowni.

      Sprzęt do czyszczenia mam faktycznie fajny ale muszę do niego dorobić jakąś ssawkę czy coś podobnego.
      Prosta rura ssąca i metalowy wąż ma swoje ograniczenia.

      Pozdrawiam i szczęśliwego nowego roku.

    • #66561
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Ja szczerze się zdecydowałem na mój daspell bo wioskę dalej znajomy znajomych miał Twój kocioł w wersji RED chłop bardzo zadowolony to go chciałem również ale Paweł z serwisu doradził mi daspell bo palnik lepszy z palcem zgarniajacym…

    • #66560
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz
      Ja szczerze się zdecydowałem na mój daspell bo wioskę dalej znajomy znajomych miał Twój kocioł w wersji RED chłop bardzo zadowolony to go chciałem również ale Paweł z serwisu doradził mi daspell bo palnik lepszy z palcem zgarniajacym…

      Palnik chyba jest ten sam co w daspell. X mini

    • #66559
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Mój błąd wygląda że mamy dokładnie ten sam palnik x mini więc oprócz rusztu nie wiem czym jeszcze się kierowałem w wyborze……Daspell’a już nie pamiętam….

      Jakoś zafiksowalem się na tym palcu i byłem przekonany o jego wyższości bo wtedy nie znalazłem na rynku mechanicznego czyszczenia palnika w cenie dostępnej dla mojej kieszeni no i 2gie tym żeby kocioł miał palnik w drzwiach żeby było go łatwo czyścić a nie tam głowę wkładać do środka nic nie widząc….Daspell był najlepszy…. Ale Twój kocioł też ma taką opcję – palnik z przodu……
      musiało być coś więcej…. Jak sobie przypomnę to napiszę…..
      :-P:-P:-P

      Serwis1
      Swoją drogą bardzo mnie korci żeby zostawić te spieki na 2-3 dni i zobaczyć jak sobie z nimi palec poradzi….
      Jak przychodzę i jest grubo na palniku sprawdzam temp palnika jest koło 20°C więc chyba nie ma zagrożenia uszkodzenia palnika a tym bardziej że spieki są zawsze poniżej palca więc chyba spełnia on swoją rolę….

      Pozdrawiam….
      J.

    • #66558
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Z tym spiekiem to właśnie testuję taką sytuację już drugi dzień.
      Mam go trochę na palniku.
      Już wcześniej widziałem, że spiek jest zrzucany i nie ma problemu z rozpalaniem czy dalszym paleniem.

      Temperatura podajnika trzyma się w okolicy 22 stopni i rośnie po wygaszaniu do maks 27 stopni, ale to jest normalne.

      Napiszę co i jak jak skończę testy na tym załadunku.

    • #66557
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No ja codziennie, a ostatnio rano i wieczorem czyszczę blachę od palnika, fakt nie jakoś super z wyjmowaniem ale mam fajną szczotkę plastikowa za 1,5 zł z IKEA ( dziś kupiłem nową bo tamtą się trochę przypiekla) i nią zrzucam spieki 2x dziennie…. Zajmuje mi to 20 sekund….

      Niestety pellet jest do ….. duszy….ze szlifowania podobno z korundem, który jest jak piasek….

      W następnym roku w wakacje będę musiał się bardziej przyłożyć podczas kupowania….

    • #66556
      Patrol
      Uczestnik

      [….]
      musiało być coś więcej…. Jak sobie przypomnę to napiszę…..
      […]

      jak ja kupowałem kocioł to różnica była w ruszcie, nie wiem czy dopiero od modelu DasPell pojawiła się opcja palnika z przodu i jego wersji z palcem zgarniającym, do tego pojawił się wtedy nowszy sterownik RControl 890 (przy QPellet był zdaje się pokazany jeszcze Ecomax), dalej te opcje mogły się już 'tasować’ no i przyszły zmiany kosmetyczne (czerwone rączki, w zasobniku paliwa mechanizm vs siłownik klapy)

    • #66555
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Przepaliłem jeden pojemnik bez zdejmowania spieku i mam następujące obserwacje:
      – spiek jest spychany z palnika.
      – nie miałem problemu z rozpalaniem
      – nie zauważyłem wzrostu temperatury podajnika.

      Wydaje mi się, że przy tym pellecie, który obecnie mam (nie najlepszy) zostawienie spieku między zasypami nie ma większych negatywnych skutków.
      Oczywiście nadal będę obserwował sytuację.

      Pozdrawiam

    • #66554
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Zrób jak będziesz miał chwilę zdjęcie jak to u Ciebie wygląda….
      Teraz byłem tydzień w domu też mogłem zrobić test….

    • #66553
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz
      Zrób jak będziesz miał chwilę zdjęcie jak to u Ciebie wygląda….
      Teraz byłem tydzień w domu też mogłem zrobić test….

      Witam,
      U mnie spiek itp wygląda jak na załączonych zdjęciach. Takie coś mam po dwóch dniach pracy pieca.
      Możliwe, że coś mam z ustawieniami nawiewu, bo widzę zwęglone kawałki pelletu. Chyba to związane z nawiewem.

      Obecne ustawienia
      Temp. zadana: 75
      Histereza kotła: 20 stopni
      Histereza H2: 14 stopni
      Histereza H1: 4 stopnie
      Podawanie 100%: 4,7
      Nawiew 100%: 36
      Podawanie 50%: 2,5
      Nawiew 50%: 34
      Podawanie 30% 1,8
      Nawiew 30%: 29

      Tylko nie bardzo wiem, który nawiew i w którą stronę przesunąć.
      jakieś propozycje?
      A może w ogóle tego nie ruszać? Nie ma tego jakoś strasznie dużo.

      Pozdrawiam.

    • #66552
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      U mnie wygląda podobnie nie mam tylko takich czarnych frakcji ciężko po zdjęciu ale wydaje mi się jakbyś tam miał coś nie dopalone u mnie raczej siwe…. Możesz spróbować maksymalnie w zakresie +/-10% nadmuchu podobno pomaga jednak spieki powstają przeważnie pod wpływem za wysokiej temp jednak u Ciebie jest wiatr nie za duży…. Spróbuj…. Może coś da na każdym progu….
      u mnie nic nie dało ani większy ani mniejszy….. Dzwoniłem do dziada to moje spieki są powodem korundu ze szlifowania drewna, dziś po dobie tak sobie patrzyłem że te spieki są spychane ale ustawiłem jesze większy wiatr 100% – 46% dla 30% dalem 36% a 50% wyłączyłem bo zrobiłem dla testu H1=H2=3 i chcę zobaczyć przez tydzień co będzie

      Moje stare zdjęcia spieków w załączeniu

    • #66551
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zrobiłem jeszcze parę zdjęć spieku, takiego bez popiołu.
      CO ciekawe, po następnym samo-czyszczeniu większość spieku z paleniska, który było widać na poprzednich zdjęciach została zrzucona do popielnika.

      Attachments:
    • #66550
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Tak z innej beczki.
      Zauważyłem w historii dziwne zachowanie pieca. W załączniku zrzut z wykresów.
      Ciekawi mnie dlaczego piec w trakcie pracy wykonał dwa czyszczenia?
      Niestety częstotliwość zapisu danych nie pozwala dokładnie określić ile trwał proces czyszczenia a także brak informacji co mogło taką sytuację wywołać.
      W konfiguracji czyszczenia znalazłem ustawienie „Czas pracy po jakim nastąpi automatyczne wygaszenia kotła” ale nie bardzo się to koreluje z tymi czyszczeniami (piec czyści się co parę rozpaleń) a także nie tłumaczy dlaczego czyszczenie zostało wykonane w czasie pracy kotła bez przejścia przez wygaszanie.

      Attachments:
    • #66549
      Patrol
      Uczestnik

      brakuje na wykresie wizualizacji niektórych procesów; widać, że kocioł zakończył pracę przed dojściem do zadanej temp.
      może błąd softu lub chwilowy zanik zasilania -sprawdzałeś w alarmach czy nie było jakiegoś komunikatu?

    • #66548
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      brakuje na wykresie wizualizacji niektórych procesów; widać, że kocioł zakończył pracę przed dojściem do zadanej temp.
      może błąd softu lub chwilowy zanik zasilania -sprawdzałeś w alarmach czy nie było jakiegoś komunikatu?

      Nie było alarmu.
      Po alarmie dostaję maila z powiadomieniem a ostatni zanik prądu mam z 15 tego Grudnia jak się prądem bawiłem.
      Jedyne co jeszcze mogę na wykresie włączyć to wykres płomienia, który faktycznie pokazuje jakiś problem z osiągnięciem pełnej mocy. Może to było powodem uruchomienia dodatkowego czyszczenia.
      Może piec ma jakąś logikę wykrywania zapchanego palnika i wtedy uruchamia awaryjne czyszczenie.

      Attachments:
    • #66547
      Patrol
      Uczestnik

      podajnik podaje do upadłego, aż płomień zdechnie i potem masz 3 próby nieudanego rozpalenia w przypadku braku paliwa, a pomiędzy takimi próbami nie ma czyszczenia, można natomiast obserwować wzrost temperatury samego palnika;
      na wykresie widać wzrost temp. kotła, czyli paliwo musiało być fizycznie podawane, pytanie tylko dlaczego kilka minut po 12:00 doszło do procesu wygaszania, którego nie widać być może wzgl. na częstotliwość zapisów.
      Płomień dobijał do 70%, potem ledwo przeszedł za próg 50%, więc może masz problem ze zbyt dużym ciągiem. Z drugiej strony nie widać 'poszarpania’ na wykresie, ale interwał może robić swoje. Obserwuj czy się to powtarza cyklicznie, a najlepiej jak Ci się uda fizycznie być przy kotle w takim momencie, bo inaczej to gdybanie zostaje.

    • #66546
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Poszarpanie płomienia widać na niektórych wykresach palenia i na pewno mam problem ze zbyt dużym ciągiem.
      Zamówiłem RCK. Zobaczę czy to pomoże.
      Niestety z obecnością przy piecu mam problem. Pracuje spory kawałek od pieca.
      Trochę szkoda, że piec nie zapisuje logów z większą dokładnością. Pewnie to jest ograniczenie bazy po stronie Plum, ale można by było dołożyć jakąś pamięć do sterownika, na którą wykonywany byłby zapis logów z możliwością odczytania przez moduł internetowy lub kablem albo po prostu demontując kartę pamięci.
      Tak czy inaczej będę obserwował.
      Dziękuję.

    • #66545
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Z tego co rozumiem masz też termostat z HT czy on również zapisuje historię czy tylko możesz nim sterować kotłem?
      Zrobisz przy okazji fotkę swojej wersji sterownika? Zastanawiam się czy jak będę w końcu miał kasę na moduł to będę mógł go podłączyć bez problemu….. bez aktualizacji do modułu internetow. Trzeba mieć kabel czy sam WiFi wystarczy?

    • #66544
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz
      Z tego co rozumiem masz też termostat z HT czy on również zapisuje historię czy tylko możesz nim sterować kotłem?
      Zrobisz przy okazji fotkę swojej wersji sterownika? Zastanawiam się czy jak będę w końcu miał kasę na moduł to będę mógł go podłączyć bez problemu….. bez aktualizacji do modułu internetow. Trzeba mieć kabel czy sam WiFi wystarczy?

      Chodzi ci o termostat pogodowy? Jeżeli tak to był w zestawie z piecem a jego pomiary są zapisywane. Termostat jest podpinany do sterownika kotła więc tu nie będzie kolizji z modułem internetowym.
      Jeżeli chodzi o termostat pokojowy to mam euroster. Nie miałem możliwości pociągnięcia kabla pod ecoster. Niestety nie produkują wersji bezprzewodowej.
      Z tego co wiem dane z ecoster także są zapisywane przez moduł.

      Sam moduł podpina się kablem ecoLink do sterownika kotła oraz router, który przychodzi z w zestawie. Router może wpiąć do swojej sieci poprzez WiFi lub kabel.
      Jest z tym trochę zabawy bo w zestawie nie ma instrukcji obsługi.
      Poniżej instrukcja, którą kiedyś udało mi się znaleźć.
      Kiedyś udało mi się znaleźć wersję PDF ale jakoś nie pamiętam jak.
      Instrukcja PL

      Jaki element chciałbyś abym sfotografował? U mnie jest r.control 890 na przodzie pieca, a z tyłu czarna skrzynka z jakąś naklejką?

      Na stronie econet24.com pokazuje mi następujące wersje:
      Wersja modułu ecoNET: 1.11.3496
      Wersja modułu A:1.11.7
      Wersja modułu Panel:1.30.7

    • #66543
      Patrol
      Uczestnik

      tak na marginesie ciekawe czy router ma zmodyfikowany soft, czy leci na oryginalnym firmware TPLinka, zresztą tak czy inaczej można go zgrać, a wówczas po zaopatrzeniu się w interfejs ecolink pozostałe graty będą kosztowały ze 100pln

    • #66542
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ciekawe,
      Da się to sprawdzić poprzez podpięcie kotła do dowolnego routera z wejściem USB. Niestety nie mam takiego routera.
      Jeżeli tylko router przekaże połączenie na USB to powinno to zadziałać.

      Konfigurację połączenia do lokalnej sieci wykonuje się z poziomu kontrolera kotła a nie routera więc są jakieś szanse na sukces.

      Jedyne czym ten router różni się (wizualnie) od TL-MR3020 to naklejka na obudowie. Nie ma w pudełku nic innego co by odróżniało go od standardowego nawet instrukcji instalacji.

      Poszukam, może uda się wystawić internet przez USB w laptopie.

    • #66541
      Patrol
      Uczestnik

      na dobrą sprawę sam interfejs ecolink jest przeszkodą, przynajmniej nie słyszałem o możliwości jego zakupu, a bez tego kaplica :/

    • #66540
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Prawdę mówiąc rozważania są w pełni akademickie.
      Kupując interfejs internetowy płaci się także za usługę, którą świadczy econet24.com
      Bez tego cokolwiek by się kombinowało nie uzyska się dostępu do strony oraz aplikacji na telefon umożliwiającej dostęp do pieca.

      Prawda jest taka, że nie ma lokalnego dostępu do pieca. Wszystko idzie przez econet24.com

      Poza tym sam koszt routera może być najmniejszą składową całego zestawu a sam kabel ecolink daje dostęp do usług i klucza, który trzeba wprowadzić przy rejestracji na econet24.com.

      Pobawić się można ale raczej nie ominie się konieczności zakupu całego zestawu.

    • #66539
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Jaki element chciałbyś abym sfotografował? U mnie jest r.control 890 na przodzie pieca, a z tyłu czarna skrzynka z jakąś naklejką?

      #1. Chodziło mi funkcje jakie posiada termostat pokojowy podłączony do kotła, czy zapisuje historię.
      #2. Chodziło mi o to czy możesz zrobić zdjęcie takie jak poniżej?

      Attachments:
    • #66538
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      #1 Mam termostat zwierno-rozwierny (EUROSTER EQ7TX) czy jak on się tam nazywa. Nie jest to ecoster więc nic nie jest rejestrowane. Dla kotła widziany jest jak przełącznik, który albo obniża temperaturę obiegu o zadaną wartość, albo wyłącza pompę obiegu albo można go podpiąć tak aby wyłączał kocioł.
      Sam termostat ma dużo funkcji, które powodują ten sam sygnał do sterownika.

      #2 w załączniku zdjęcie mojego kontrolera.
      Wersja jest inna. Ciężko powiedzieć po numerze czy jest to nowsze czy starsze czy po prostu inny sterownik.

      Attachments:
    • #66537
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      #1
      Myślałem że masz
      ecoSter Touch
      albo
      ecoSter 200
      :-P:-P:-P
      Myślałem że coś się się dowiem o powyższych urządzeniach czy pozwalają na zapisywanie historii kotła podobnie jak moduł internet czy jedynie pozwalają sterować i podglądać kocioł z pokoju?
      Sam mam salus który ma programy na każdy dzień tygodnia czego generalnie nie używam…

      #2 faktycznie ciężko coś powiedzieć myślałem że na podstawie tego co z fotografujesz oraz tego że masz podłączony moduł będę w stanie ocenić czy muszę z aktualizować R.Control 890 żeby podłączyć moduł internetowy do swojego kotła

    • #66536
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      #1 Zastanawiałem się nad kupnem ecoSter Touch ale niestety produkują tylko wersję przewodową. Trochę dziwne podejście w obecnych czasach.
      Nie liczył bym na zapisywanie historii pracy na tym kontrolerze. Ale to jest ciężko stwierdzić. Plum jakoś dziwnie mało informacji umieszcza na swojej stronie. Ciężko nawet instrukcję obsługi znaleźć.
      Trochę to dziwne aby producent nie publikował instrukcji obsługi na swojej stronie.
      Ciekawe jest to, że Plum i Pellasx produkują praktycznie takie same sterowniki i na obu stronach nie ma instrukcji obsługi. Jakby się uwzięli.
      No nic, tylko serwis może odpowiedzieć na twoje pytania.
      A i jeszcze jedna ciekawostka. Na stronie plum ecoSter Touch ma wymienioną funkcjonalność:

      funkcja jednoczesnej aktualizacji oprogramowania ecoSTER-a, panelu oraz modułu regulatora poprzez kartę microSD

      Co by oznaczało, że da się temu wtyknąć kartę SD ale założę się, że nie będzie nigdzie informacji jak takową przygotować.

      # 2 w wątku DasPell wasze spalanie i parametry SERWIS1 napisał

      Witam

      Sterowniki, które mają soft w module A od wersji 03.10.73.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Tylko jak to się ma do mojego sterownika? Coś tu jest pomieszane

    • #66535
      Patrol
      Uczestnik

      masz starą wersję softu; jeśli chodzi o sam sterownik to Plum robi je na zamówienie Pellasa;
      kartę pewnie może przysłać Plum lub inny dystrybutor, a jak nie było kart to można było wysłać urządzenie do serwisu pokrywając jedynie koszt przesyłki w obie strony (przynajmniej w przypadku urządzenia na gwarancji)
      ecoster to najogólniej „zrównoleglenie” panelu operatora, który wisi na zasobniku + funkcja termostatu z określonymi programami pracy – brak zapisu historii

    • #66534
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      masz starą wersję softu; jeśli chodzi o sam sterownik to Plum robi je na zamówienie Pellasa;
      kartę pewnie może przysłać Plum lub inny dystrybutor, a jak nie było kart to można było wysłać urządzenie do serwisu pokrywając jedynie koszt przesyłki w obie strony (przynajmniej w przypadku urządzenia na gwarancji)
      ecoster to najogólniej „zrównoleglenie” panelu operatora, który wisi na zasobniku + funkcja termostatu z określonymi programami pracy – brak zapisu historii

      Mówisz o moim sterowniku czy o jackjj?

    • #66533
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Aktualizacja poprzez kartę SD to ciekawe rozwiązanie jednakże całkowicie nieprzydatne w tym sterowniku. Poprzez kartę SD można wrzucić jedynie soft główny. Konfigurację trzeba zrobić poprzez EcoLink 2.

      Ecoster jak i Touch są jednocześnie pulpitami jak i termostatami. Potzrebują dużo energii i dlatego są na kablu. Zauważcie że żaden producent nie wersji bezprzewodowej. Nawet Tech który się chwali, że taki ma dołącza zasilacz na kablu, który jest bardzo estetyczny.

      Poniżej instrukcja do EcoSter Touch:

      Moduł internetowy to nie tylko sprzęt (EcoNet 300), który tylko z wyglądu przypomina produkt TPLink oraz EcoLink2 ale serwer, który trzeba utrzymywać i nie ma możliwości ot tak sobie z tego skorzystać.
      Kupując telefon nie mamy możliwości dzwonienia bez kupna karty operatora komórkowego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66532
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Poboru mocy EcoSter Touch nie kwestionuję i nie miałbym nic przeciwko zasilaczowi.
      U mnie problemem jest pociągnięcie kabla od pieca do sterownika, dlatego wolał bym wpiąć w piec nadajnik i po drugiej stronie mieć EcoSter Touch komunikujący się z tym nadajnikiem po stronie pieca.
      O takim rozwiązaniu myślałem.

      Rozwiązanie z Tech było by dla mnie jak najbardziej akceptowalne.

    • #66531
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Podobno w Plumie pracują nad taką wersją ale kiedy będzie to nie wiem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66530
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      @SERWIS1 – możesz wyjaśnić kwestię wersji sterowników.
      Ja mam
      Panel: 01.30.07.E1
      Moduł A: 01.11.07.P1
      I mam moduł internetowy.

      jackjj ma:
      Panel: 03.20.45.N1
      Moduł A: 03.10.73.P1

      Która jest starsza, jeżeli można coś takiego stwierdzić.
      Wydaje mi się, że u mnie była ostatnio jakaś aktualizacja.

      W wątku DasPell wasze spalanie i parametry pisałeś

      Witam

      Sterowniki, które mają soft w module A od wersji 03.10.73.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Więc jak to się ma do mojej wersji modułu A?
      Czy Q PELLET DUO i DasPell mają różne moduły A?

      A i nie widzę instrukcji. Chyba się nie załączyła.
      Dziękuję.

    • #66529
      Patrol
      Uczestnik

      moje:
      02.15.30.W1
      02.10.37.P1
      kocioł kupiony w 2013, a kolega jackjj ma chyba z rocznika 2014

    • #66528
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterowniki są podobne, różnice wynikają z wprowadzanych sukcesywnie zmian i dopasowania do nowych podzespołów. Wersja kompatybilna 03.10.73 dotyczy sterowników, które mają dwa gniazda RJ. Płyty z jednym gniazdem RJ zawsze są kompatybilne z modułem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66527
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis1
      To mój ok do modułu internetowego czy trzeba coś robić?
      Panel: 03.20.45.N1
      Moduł A: 03.10.73.P1

    • #66526
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak trochę z innej beczki.
      Dzisiaj nieźle wieje i na wykresach obserwuję sytuację jak na załączonym obrazku.
      Piec osiąga 72 stopnie i powoli zaczyna tracić temperaturę. Niekiedy ją odzyska a niekiedy wejdzie na wyższą moc.
      Podbiłem o 1% wszystkie nadmuch i brak większych zmian.
      Na mieszaczu jest cały czas w okolicy 39 stopni.

      Wygląda to tak, jakby piec walczył z silnym wiatrem, tylko nie jestem w stanie stwierdzić czy następuje szybki zwiększenie ciągu czy odwrotnie.

      RCK jeszcze nie zamontowane.

      Attachments:
    • #66525
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Może być tak że dom się wychładza pod wpływem wiatru i kocioł walczy z uzyskaniem temp wody w obiegu

    • #66524
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak, tylko to tak nie wygląda. Nie było by aż takich skoków płomienia. Piec pracował by z wmiarę stabilnym płomieniem a tu niekiedy spada do 40%.
      Wiem, że to jest tylko odczyt z czujnika ale wygląda to jakoś dziwnie.

      Poza tym temperatura na mieszaczu nie maleje.
      Pogodówka zadaje 31 stopni a mieszacz ma ponad 39 stopni.

      Może faktycznie kocioł walczy z odbiorem ciepła tylko nie koniecznie przez dom. To ciepło, które jest nadmiarowe może być wyciągane przez komin
      Przyglądnąłem się jeszcze temperaturze kotła i wygląda to tak, że kocioł osiąga 71 stopni i przechodzi na 30% mocy i jeszcze z rozpędu osiąga 72.5 stopnia by po jakimś czasie temperatura zaczęła spadać.

    • #66523
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dopiero teraz zauważyłem że jest wykres faktycznie strasznie poszarpany albo coś z softem albo wiatr Ciekawe co dał by w tym przypadku zawirowywacz Jak dobrze wieje to regulator ciągu trochę pomaga

    • #66522
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dopiero teraz zauważyłem że jest wykres faktycznie strasznie poszarpany albo coś z softem albo wiatr Ciekawe co dał by w tym przypadku zawirowywacz Jak dobrze wieje to regulator ciągu trochę pomaga

      Zawirowywacz mam zamontowany od ponad tygodnia ale nie jestem w stanie porównać pracy z nim i bez niego. Zmieniły się warunki pogodowe a moduł internetowy ma tak duży odstęp w zapisie danych, że nie bardzo można porównać wyniki. Poza tym serwis twierdzi, że największy zysk powinien być na pełnej mocy. Ciekawi mnie co by się działo jak bym nie miał tego zawirowywacza.

      Co do bieżącej sytuacji.
      Otworzyłem piec i wygląda to tak, że gdy są podmuch wiatru na palniku robi się taki ciąg, że bardzo szybko wypala większość paliwa znajdującego się na palniku. Widać zawirowania płomienia i znacząca część ciepła jest wciągana do komina co powoduje nie osiąganie temperatury zadanej.

      W takie dni jak dzisiaj RCK jest niezbędne a do pełni szczęścia powinien być jeszcze regulator na szczycie komina.

      Jak się uda zamontuję RCK sobotę.

      Jeszcze jedna dziwna sprawa związana z interpretacją danych z modułu internetowego.
      Strona econet24.com pokazuje w historii pracę kotła na 30% mocy jako 0% mocy kotła i jednocześnie kocioł w postoju jest prezentowany jako 0% mocy.
      Jest to błąd strony econet24.com

      Pozdrawiam

    • #66521
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Otworzyłem piec i wygląda to tak, że gdy są podmuch wiatru na palniku robi się taki ciąg, że bardzo szybko wypala większość paliwa znajdującego się na palniku. Widać zawirowania płomienia i znacząca część ciepła jest wciągana do komina co powoduje nie osiąganie temperatury zadanej.

      W takie dni jak dzisiaj RCK jest niezbędne a do pełni szczęścia powinien być jeszcze regulator na szczycie komina.

      Jak się uda zamontuję RCK sobotę.

      Mateusz
      jeden koleś na forum pisał że otwierał wyczystkę czy ją uchlał i mu się płomień uspokajał….

      Spróbuj i zobacz jak to będzie u Ciebie w sumie RCK to taka dziura w wyczystce tylko ma klapkę która zamyka jak nie trzeba, do testu jak jesteś w kotłowni możesz zobaczyć przez chwilę nic się nie powinno stać.

      Ale może nie zostawiaj tego tak otwartego na dłużej – szczerze nie powinno nic się stać ale jakoś tak głupio z dziurą w kominie do kotłowni zostawić pracujący kocioł

      Rozumiem, że nawiew do kotłowni masz jakąś „Z-etkę” czy „S-kę „?

      Nie jest dobrze korzystać z kratek wywiewnych w kominach służą one do wywiewania powietrza a jak nie ma nawiewu to przejmują jego funkcję

    • #66520
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jak otworze wyczystkę to faktycznie płomień zaczyna się uspokajać (albo jest to moje subiektywne odczucie). Zamknąłem. W sumie nie przeszkadza mi, że piec chodzi cały czas.

      Co do samej kotłowni.
      Mam i nawiew i wywiew.
      Pierwotnie myślałem o piecu zgazowującym drewno więc kotłownia musiała spełniać wymogi do takiego sprzętu.
      Z kratki nieźle ciągnie więc dorobiłem jej deflektor aby nie wiało po nogach.

      h155921b.jpg

    • #66519
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      U mnie też jakoś niespokojnie zapowiadali 75km/h….
      RCK jakiś niespokojny to się otwiera to zamyka nie jak normalnie tylko uchylony….A ogień teraz jak cholera więc ciąg musi być dużo większy….
      Ostatnio jak Barbara wiala to RCK tak walił klapka że mnie 2-3 razy w nocy obudził myślałem że coś na dachu a później mi się przypomniało że mnie Patrol informował o takim aspekcie minusowym posiadania RCK……
      teraz jest 0 ale w nocy ma spaść do -10 jutro i pojutrze -15 i -21 więc będzie znowu sprawdzenie kotła….W województwie śniegi podobno pozbawił 280 gospodarstw prądu

      Co do nawiewu to musi być ZETKA ALBO ska bo inaczej wieje

      Ma być dziura pod sufitem i Ztka zejście w dół zobacz zdjęcie
      PS.
      Ten ogień coś mi za duży zmniejszyłem dla 100% z 15kw na 13kw i zwiększyłem H1 na 5 i H2 na 10 zobaczę co będzie
      Wczoraj sterownik pokazał 23kg przez dobę H1 było na 5 i H2 też na 5 wcześniej był jakiś pik 31kg / dobę….
      Do tej pory 7-8-9 worków na tydzień

      Attachments:
    • #66518
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Czytałem artykuł na ten temat i faktycznie by się przydała.
      W sumie to nie bardzo gdzie mam to zrobić.
      Z jednej strony woda, z drugiej drzwi i prąd i t ona tyle jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne.
      Zastanowię się i może w lecie uda się coś z tym zrobić.
      Może by się dało pod sufitem pociągnąć do ściany z kotłem.

      Tak czy inaczej zadanie na lato.

      U mnie z pięć razy brakło prądu.
      budziła mnie mikrofala i email z powiadomieniem z modułu internetowego o braku prądu.

    • #66517
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Dziura w ścianie na wylot to słabe rozwiązanie …..ja mam z drugiej strony od zewnątrz tę dziurę zaraz pod dachem to zawsze cieplej osłonięte i dodatkowo jeszcze dałem taką żaluzję z 1/4 kolankiem z nierdzewki żeby też trochę ograniczało i wyglądało jak będzie cieplej to zrobie Ci fotkę z zewnątrz….

      Trochę zazdroszczę tego modułu fajnie mieć historię ale szkoda mi kasy….

    • #66516
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziura w ścianie na wylot to słabe rozwiązanie …..ja mam z drugiej strony od zewnątrz tę dziurę zaraz pod dachem to zawsze cieplej osłonięte i dodatkowo jeszcze dałem taką żaluzję z 1/4 kolankiem z nierdzewki żeby też trochę ograniczało i wyglądało jak będzie cieplej to zrobie Ci fotkę z zewnątrz….

      Trochę zazdroszczę tego modułu fajnie mieć historię ale szkoda mi kasy….

      Ważne, że coś jest. Pierwotnie moi budowlańcy tego nie przewidzieli.

      Moduł kupiony razem z piecem, więc nie poczułem tego wydatku. Jeszcze się zastanawiałem nad palnikiem samoczyszczącym ale tu brakło wiedzy i u mnie i u instalatora więc się nie zdecydowałem.

      Może HT będzie miało jakąś promocję na moduły internetowe.
      Historia fajna rzecz ale mogli by zwiększyć częstotliwość próbkowania. Nawet minut to za długi czas aby robić statystyki.
      Tak czy inaczej rozumiem dlaczego tak to zrobili. Serwery oraz baza danych kosztują a im więcej klientów będzie się na to decydować tym więcej pieniędzy będą na to wydawać.
      Mam nadzieję, że będą rozwijać funkcjonalność tego modułu. Sam moduł jest OK ale wodotrysków zbytnio nie ma.
      W aplikacji na telefon nawet nie widzę temperatury z pogodówki, choć w innym wątku ktoś twierdził, że ją widzi.
      Czyli podsumowując: dostajesz to co masz na piecu, plus parę funkcji, historię oraz dostęp zdalny. Fajne ale dość drogie.

      Zastanawiałeś się może nad przeznaczeniem wygranej z „***** Nowa świecka tradycja *****”. Może warto by ją przeznaczyć na moduł? Choć z tego co pamiętam jest on trochę droższy.

      Tylko ciekawe jest to, że ja za piec z modułem zapłaciłem około 11K a w cenniku HT sam piec kosztuje ponad 13K.

    • #66515
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      U mnie też nie przewidzieli tej dziury ale kominiarz powiedział że nie odbierze no to Miszcz Hydraulictwa przyjechał i zrobił choć zadowolony nie był ….. ale od razu coś mówił o Z-etce żeby nie wiało dobry chłop….
      Jak wszystkie Wieśki….

      Moduł na wolnym rynku znalazł Patrol za 490 zł, a za taki sam z HT chcą ponad 900 zł więc słabo…

      Na razie nikt się z HT nie odezwał co do nagrody więc nie będę dzielił skóry na niedźwiedziu….i tak jestem w ciężkim szoku bo nigdy w życiu nic nie wygrałem a tu taka niespodzianka…..i to jeszcze z kotłem z którego tak na prawdę jestem zadowolony, oczywiście jak piszesz można było wziąć samoczyszczenie mechaniczne palnika, jak i samoczyszczenie mechaniczne wymiennika ale bałem się o serwis konkurencji a tu jest forum odbierają telefon i hurtownia z której kupowałem hydraulikę miała w ofercie HT to też jest ważne….

      Ja za swój Daspell 15 KW w lipcu 2015 zapłaciłem 10,5 kPLN więc wyszedł Ci 500 zł za ten moduł….a i masz jeszcze zawirowywacz….to może i taniej….
      ;P

    • #66514
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zawirowywacz niedawno dokupił.
      W sumie tania sprawa a powinna mieć wpływ na spalanie.

      Moduł na wolnym rynku znalazł Patrol za 490 zł, a za taki sam z HT chcą ponad 900 zł więc słabo…

      Pytanie czy to była nówka nie rejestrowana? Spodziewam się, że kabel ecoLink lub sam router dostarcza UID niezbędny do rejestracji więc przy używanym sprzęcie może być skucha.

      Palnik samoczyszczący jest już w ofercie HT dlatego się nad tym zastanawiałem i nadal mi to chodzi po głowie, zwłaszcza, że to czym palę teraz nie należy do super produktów.

      Jak się HT odezwie to może można będzie dopłacić do modułu internetowego. Wtedy nie 900 ale faktycznie 300 z kieszeni wyjdzie. Musisz się zastanowić co jest bardziej potrzebne.

    • #66513
      Patrol
      Uczestnik

      nówka nówka, legalne źródło;
      był kiedyś jeden co sprzedawał używkę za 390pln na alledrogo

    • #66512
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A tak z jeszcze innej beczki.
      Zauważyłem, że w piecach na ekologiczne groszek zaraz pod rusztem montowany jest deflektor. Ciekawi mnie czy w moim kotle taki wynalazek nie poprawił by odpalania spalin?

      Znalazłem następujący artyku Deflektor – do czego jest potrzebny? na ten temat.

    • #66511
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      deflektor to raczej nad płomieniem stosuje się tam gdzie plomien jest skierowany w górę rozbija ten płomień na boki….
      Jednak myślę że taki deflektor w naszym przypadku mógłby mieć rolę zawirowywacza

      W święta był u mnie kolega z Wrocławia ma eko twierdzi że jak jest w kotłowni uklada na ruszcie awaryjnym drzewo i kocioł je spala kiedy pracuje palac eko spala również wsad drewna przez co dużo mniej mu idzie ekogroszku….

      Zastanawiam się czy ktoś z Was coś takiego próbował robić ?
      Ja raczej się boję żeby kocioł jakiś się nie rozbujał z temp…..

    • #66510
      Patrol
      Uczestnik

      w zeszłym roku albo i dalej miałem szczapę na ruszcie i dość długo była „utylizowana” – nic spektakularnego się nie działo; lepiej wg mnie do kominka drewno wrzucać

    • #66509
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No to jest ta różnica że u niego języki ognia z palnika omiataja ruszt awaryjny…. Gdzie jest wtedy wysoka temp a u mnie płomień idzie na tylną ścianę

    • #66508
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No to jest ta różnica że u niego języki ognia z palnika omiataja ruszt awaryjny…. Gdzie jest wtedy wysoka temp a u mnie płomień idzie na tylną ścianę

      Z tego co widzę u siebie wynika, że można by wyznaczyć miejsce gdzie ogień z palnika zakręca w górę, zwłaszcza na małej mocy.
      Ewentualnie można by podwiesić deflektor w kształcie prostopadłościanu o szerokości równej powiedzmy między szerokością palnika a połową głębokości komory spalania i długości około połowy szerokości komory spalania. To powinno wystarczyć aby odbić płomień i spaliny aby się dopaliły.
      Oczywiście to twierdzenie jest wyssana z palca.
      Ciekawe co serwis jest w stanie powiedzieć o stosowaniu deflektora w piecu na pellet.

    • #66507
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wiszący deflektor jest stosowany do węgla w palnikami retortowych. Stosowanie do palnika na pellet może uszkodzić palnik ( odbije płomień). Dobre spalanie to odpowiednia komora, palnik i temperatura kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66506
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Wiszący deflektor jest stosowany do węgla w palnikami retortowych. Stosowanie do palnika na pellet może uszkodzić palnik ( odbije płomień). Dobre spalanie to odpowiednia komora, palnik i temperatura kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam,
      To może mam coś, źle ustawione w modulacji mocy lub taki syfem palę.
      Po około pięciu dniach ciągłego palenia (mrozy i Barbara) z rury (czopucha) wyciągając zawirowywacz wygarnąłem ponad garść popiołu.
      Ogólnie dość sporo osadza się tego na całym wnętrzu pieca.
      Rozumiem, że ta konstrukcja będzie się bardziej brudzić i z tym muszę żyć. Nic strasznego, ale mam wrażenie, że robię coś nie tak.

      Wstawiłem RCK, ale skończył się wiatr więc nie porównam wyników.

      Moje obecne nastawy:
      Temperatura zadana: 75 stopni
      H2: 14 stopni
      H1: 4 stopnie
      szybkość podawania: 13.8 kg/h – sam mierzyłem
      Nadmuch 100%: 36%
      Podawanie 100%: 4.7s
      Nadmuch 50%: 34%
      Podawanie 50%: 2.5s
      Nadmuch 30%: 29%
      Podawanie 30%: 1.8s
      Krzywa mieszacza: 1
      Przesunięcie: 3
      Obniżenie od termostatu pokojowego: 10 stopni – praktycznie cały czas aktywne

      Przy temperaturze mieszacza około 40 stopni i -20 stopni na zewnątrz piec pracuje połowę czasu na 30% i resztę na 50%.
      Przy normalnej pracy, mieszacz próbuje osiągnąć temperaturę wynikającą z pogodówki i -20 na zewnątrz, piec pracuje około 80% na 50% mocy i 20% na 100%.
      Spalanie także niczego sobie, 42kg na dobę. To chyba normalne przy takich mrozach,

      Dodam jeszcze, że jest to pierwszy sezon grzewczy i dopiero się uczę jak korzystać z tego pieca.

      Zastanawiam się czy by nie wrócić do ustawień zbliżonych do serwisowych.

    • #66505
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Obiecałem to wysyłam moja zetka do napowietrzania kotłowni fot. od zewnątrz

      Attachments:
    • #66504
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz
      Obiecałem to wysyłam moja zetka do napowietrzania kotłowni fot. od zewnątrz

      Wiesz może jak to się nazywa, albo gdzie coś takiego można dostać?

    • #66503
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      @jackjj w wątku „Przełączenie kotła na palenie drewnem” napisałeś

      Grunt to nie dać się zwariować z komina jak Ci dym leci tylko przy rozpalaniu znaczy masz spalanie dobre i jak zadymienia ani białości w kotle nie ma znaczy ok. Pal i policz ile Ci sezon kosztuje albo miesiąc dajmy na to styczeń albo grudzień….

      Co powoduje tą białość w kotle?
      Zauważyłem, że na ruszcie wodnym mam trochę białego nalotu ale stwierdziłem, że to jest powodowane przez dodatek zboża w tym czym palę.

    • #66502
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Po patrz na stronce darco tak jak RCK oni mają takie rzeczy….

      Co do białości to za dużo powietrza ale jak jest trochę to nie przejmuj się

    • #66501
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Po trzeba na stronce darco tak jak RCK oni mają takie rzeczy….

      Niestety nie mogę tego znaleźć. Nie bardzo wiem czego szukać na stronie darco.
      Znalazłem artykuł na temat RCK ale z niego nie wynika jakie nastawy powinny być stosowane do pieca na pellet.

      Przestawię na 10 Pa i poobserwuję.

    • #66500
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      to się nazywa Anemostat i jak wpiszesz w znany serwis….. Szukaj ze stali nierdzewnej np. możesz wpisać KRATKA CZERPNIA WYRZUTNIA ŚCIENNA OKRĄGŁA 100 mm albo wpisz mniej KRATKA CZERPNIA WYRZUTNIA ŚCIENNA

      Co do nastaw RCK w katalogu kotła Daspell dla 15 KW masz 15Pa ale rozmawiałem z Serwisem i powiedzieli mi że to na wyrost i żeby spróbować ustawić na 10Pa szczególnie że masz podejrzewam komin podobnie jak ja 180 albo 200….

      PS. Anemostat weź koniecznie z kratką / siatką to nie będą wlatywały owady – przynajmniej te duże
      😉

    • #66499
      Patrol
      Uczestnik

      jackjj celowo montowałeś do góry nogami?

    • #66498
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      jackjj celowo montowałeś do góry nogami?

      Jeśli masz na myśli anemostat to tak chciałem żeby brał cieplejsze powietrze z pod dachu ….
      😛

    • #66497
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      @Patrol – pisałeś kiedyś, że nasz ecoster. Czy w przypadku krzywej 0,8 i przesunięciu 3s. ten sterownik modyfikuję temperaturę zadaną obiegu jak osiągnie temperaturę zadaną w pomieszczeniu? Zakładam, że tak to działa.
      Czy w tym pomieszczeniu masz jeszcze termostat na kaloryferze.

      Próbuję dobrać krzywą do mojego domu.
      Obecnie mam 0.8 i przesunięcie 3 i dodatkowo obniżenie od termostatu na 5 stopni.
      To oznacza, że przy -10 mam na mieszaczu około 42 stopni (termostat cały czas obniża).
      To jest wystarczające aby utrzymać temperaturę około 22/23 stopnie na dole i około 20 stopni na poddaszu.
      Tak się zastanawiam czyby nie wyeliminować obniżenia od termostatu pokojowego zostawić krzywą i przesunięcie i zobaczyć czy piec się będzie wygaszał czy cały czas będzie skakał między poszczególnymi mocami.

    • #66496
      Patrol
      Uczestnik

      tak jest przesunięcie krzywej, np. jak nastawisz 23C to ecoster odnosząc nastawę do 20C przesuwa krzywą o 3C;
      jego działanie może sprowadzać się do
      1. automatycznej korekty temp. (zgodnie z zadanym współczynnikiem korekty temp. pokojowej)
      2. wyłączenia pompy mieszacza
      3. obniżenia temp. obiegu o stałą wartość po osiągnięciu zadanej temp. w pomieszczeniu (tego nie zalecają)
      z pkt 1 i 3 także nie zalecają korzystać jednocześnie

      pkt 2 można spokojnie testować przy mniejszym poborze ciepła, np. kiedy mamy słoneczne dni bez ujemnych temperatur;
      co do mocy to najlepiej kiedy kocioł może pracować w pobliżu nominalnej wartości, co fajnie widać na wykresach kolegów z buforami; w innym przypadku doprowadzamy do wygaszeń pod warunkiem dłuższych postojów, bo jeśli temp. spadnie o wartość histerezy w ciągu 15-20min to lepiej iść w większe H1 i H2 lub nawet nadzór.

    • #66495
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tylko nie ma pewnie możliwości automatycznego przełączania miedzy 1 i 2, na przykład w zależności od temperatury na zewnątrz. To przełączenie musi być ręczne.

      Postów rzędu 15 – 20 minut jeszcze nie miałem a dom się wygrzewa więc zakładam, że w tym sezonie nie ma co liczyć na ekonomiczną pracę. Dom cały czas będzie odbierał ciepło. Na szczęście dość dobrze je utrzymuje.

      Zastanawiam się nad eliminacją termostatu pokojowego obniżającego temperaturę obiegu i obniżenie krzywej do 0.7. Może tak to po testuję na następnym zasypie.

      Wiem że masz wymiennik płytowy, ale czy wiesz czy jest jakaś możliwość optymalizacji pracy siłownika zaworu 4d?
      Przy większych mrozach zawór próbuje podnosić temperaturę układu i tym powoduje falowanie temperatury.
      Wiem, że jest trudno utrzymać temperaturę przy tylu zmiennych ale spodziewałem się, że ma jakiś sprytny algorytm sterujący tym siłownikiem.
      Coś tam jest bo nie działa na zasadzie otwórz, zamknij ale próbuje przewidywać skoki temperatury ale wydaje mi się, że sobie nie radzi i mam falowanie temperatury w układzie.
      Zmniejszyłem nieczułość do 1.5s i się poprawiło ale nadal podobna sytuacja występuje.

      A i inne kwestia.
      Zauważyłem, że jak robię czyszczenie pieca i zawór 4d zostanie otwarty na maksa to występuje nie mieszanie wody z pieca z wodą z układu za zaworem, mimo, że zawór jest w pełni otwarty.
      Dopiero jak obniżę temperaturę zadaną mieszacza tak aby zaczął się zamykać następuje mieszanie wody. Szybka zmiana temperatury mieszacza nie pomaga. Muszę poczekać aż temperatura w układzie wzrośnie do powiedzmy 37 stopni i znowu wymusić ruch siłownika aby zaczął normalnie działać.
      Potem już nie ma problemu.

      Ciekawe co się dzieje?

      Zawór i siłownik jest afriso

    • #66494
      Patrol
      Uczestnik

      ustawienia dla siłownika zaworu znajdziesz w menu serwisowym>ustawienia mieszacza:
      Zakres proporcjonalności
      Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].
      Stała czasu całkowania
      Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].
      Czas otwarcia zaworu
      Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu, np. 140s.
      Wyłącznie pompy od termostatu
      Ustawienie parametru na wartość ,,TAK” powoduje zamknięcie siłownika mieszacza i wyłącznie pompy mieszacza po rozwarciu styków termostatu pokojowego (pomieszczenie nagrzane). Czynność ta jednak nie jest zalecana, gdyż pomieszczenie ogrzewane może być wychłodzone w zbyt dużym stopniu.
      Nieczułość mieszacza*
      Nastawa parametru określająca wartość nieczułości temperaturowej (martwej strefy) dla układu sterowania mieszaczem. Regulator steruje mieszaczem w taki sposób, aby wartość temperatury zmierzonej przez czujnik obwodu mieszacza była równa wartości zadanej. Tym niemniej aby uniknąć zbyt częstych ruchów siłownika, mogących niepotrzebnie skrócić jego żywotność, regulacja podejmowana jest dopiero wówczas, gdy zmierzona temperatura obwodu mieszacza będzie wyższa lub niższa od zadanej o wartość większą niż nieczułość mieszacza.

    • #66493
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie zakres proporcjonalnosci był ustawiony na 5 a stała czasu całkowania na 130.
      Zmieniłem na wartości z nawiasów. Nie czułośćam na 1.5.
      Jak przyjdą mrozy to zobaczę jak to się będzie sprawować.
      Dziękuję.

    • #66492
      Patrol
      Uczestnik

      przy ustawieniu proporcj. na 5 musiałeś widzieć te niepotrzebne ruchy siłownika – 2 lub 3 na pewno spowoduje spokojniejsze reakcje siłownika

    • #66491
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Coś mnie tkneło i sprawdziłem RCK. Tak jakby się nie otwierał.
      Okazało się, że dziura gdzie go zamontowano, stare podłączenie do komina, zasysałódzkie lewe powietrze bokiem komina.
      Napchałem waty i zalepilem gipsem i teraz zaczął działać.
      Musiałem mieć niezły ciąg, że z lewym powietrzem bez regulacji piec pracował bez widocznych problemów.

    • #66490
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      To teraz zobacz jak się pali na nadmuchu…. Pewnie trzeba będzie zmienić

      Ja po zasypie nowego pelletu co dostałem w ramach rekompensaty 20 worków bardzo pokruszony z pyłem w worku, jak do wody wrzucić to kalafior od razu, i pęcznieje, przy poprzednich ustawieniach efekt wyrzucania nie dopalonego do popielnika całą noc tak paliłem…. Bo mnie choroba zmogla ale dziś nadmuchu z 44 na 38 z 42 na 34 i z 41 na 30 przewazylem chyba katalogowo – wyszło 0.7 kg na h więcej z 7.6 na 8.3

      Pali się elegancko na tacy nic nie zostaje…. Szkoda że na niego nie trafiłem przy zakupie 5 ton
      :'(:'(:'(:'(

    • #66489
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Po naprawie rck nie musiałem zmieniać nastaw. Ale chyba zmniejszenie nawiew o 1%. Minimalna ilość niedopałków po czyszczeniu.

      Co to za pellet dostałeb?
      Ja w ciemno kupiłem tonę na allegro.
      Wygląda dużo lepiej niż ten co mam.

    • #66488
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Wynalazek niby ten sam co biomasa ale lepiej się pali więcej pyłu i bardziej pokruszony, ale worek inny
      :-D:-P:-D

      Attachments:
    • #66487
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zmienione nastawy siłownia zaworu 4D działają fajnie.
      ZastA nawias się jeszcze nad parametrami rozpalania.
      Mam obronie ustawione podawanie w czasie rozpalanie na 30 sekund i nadmuch na 32%.
      Czy to nie powinno zależeć od wydajności podajnika?
      Nadmuch także powinien być ustawiony pod konkretne warunki.
      Nie mam problemu z rozpalaniem ale mam wrażenie, że raz na jakiś czas może nastąpić zasypane zbyt duża dawka paliwa i problem z rozpalenie takiej ilości paliwa. Zwłaszcza jak jest duży spieka.
      Co wy o tym myślicie?

    • #66486
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dawka zależy od wydajności. Pelletu w palenisku powinno się znaleźć tyle żeby otwór od grzałki był zasłonięty. Zbyt duża dawka skutkuje dużą ilością dymu a zbyt mała nieudaną próbą rozpalania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66485
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Dawka zależy od wydajności. Pelletu w palenisku powinno się znaleźć tyle żeby otwór od grzałki był zasłonięty. Zbyt duża dawka skutkuje dużą ilością dymu a zbyt mała nieudaną próbą rozpalania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Ok, czyli z tego co rozumiem parametry rozpalania dostosowane są do bazowej wydajności podajnika 10.5 kg/h. Czyli jak miałem ustawione 30s podawania dla 10.5 kg/h to wychodzi około 87.5 grama pelletu do rozpalenia.
      Czyli idąc dalej tym tokiem rozumowania. Jak mam 13.8 kg/h to powinienem podzielić sobie te 87,5 grama na wielkość dawki na sekundę (około 3.84 g/s) czyli coś koło 22 sekund podawania do rozpalenia.

      Czy to jest poprawne.
      Powinno się mierzyć w dawkę wielkości 87.5 gram?

    • #66484
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W teorii tak właśnie powinno się to przeliczyć.
      W praktyce jednak ma to marginalne znaczenie ale warto sprawdzić.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66483
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Mam pytanie o pompę kotła. Mam ja podpiętą pod PB (chyba to jest styk 9 10).
      Czy jest jakaś możliwość sterowania ta pompą.
      Nie mam bufora i z tego co rozumiem działa ona u mnie jako ochrona powrotu ciągle mieszając wodę z zasilania z powrotem CO i CWU.
      Czy da się uzależnić jej działanie od temperatury powrotu?

      I druga sprawa.
      Co jakiś czas obserwuje sytuacje gdzie kocioł zaczyna rozpalanie, przechodzi w pracę i po wielkich trudach stwierda, że należy się wyczyścić i rozpalić od nowa.
      Dane o płomieni pokazują, że ledwo on przekracza 20%. Tak jakby piec stwierdzał, że z tego palenia nic nie będzie i należy się przeczyściśle. Po takim zdarzeniu nie dopalony pelet ładuje w popielniku a pięć zaczyna pracować normalnie. Zdarza się to częściej jak mam niski nawiew na 30% mocy.

      Dziękuję i pozdrawiam

    • #66482
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W sterowniku plum pompą kotła jest pompą obiegu instalacji bez mieszacza. Można ją strować za pomocą termostatu.

      Rozpalanie zostanie powtórzone w przypadku, gdy płomień będzie zbyt mały. Sprawdź czy zwiększenie dawki rozpalania nie załatwi sprawy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66481
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      W sterowniku plum pompą kotła jest pompą obiegu instalacji bez mieszacza. Można ją strować za pomocą termostatu.

      Rozpalanie zostanie powtórzone w przypadku, gdy płomień będzie zbyt mały. Sprawdź czy zwiększenie dawki rozpalania nie załatwi sprawy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      OK, tylko u mnie jest i pompa kotła i mieszacz.
      Termostat masz na myśli zwykły termostat pokojowy?
      A czy da się stwierdzić, że ona pracuje?
      Czy dało by się nią sterować czujnikiem powrotu kotła?

      Co do rozpalanie.
      To nie jest kwestia dawki.
      Ostatnio ja zmniejszył. Dostosowałem do podawania.
      Problem w większości rozpaleń nie występuje, a jak wystąpi to przez dane palenie płomień jest rejestrowany jako słaby. Do tego w palnika to wygląda jakby sie prawie nie paliło. Kociol stwierdza, ze sie nie rozpalił i robi czyszczenie i ponownie sie rozpala. Przy następnym rozpalanie nie ma już tego problemy.
      Może to jest kwestia nadmuchu na mocy 30%, która jest potem utrzymywana przez dwie minuty.

      A i ten problem tagrze mi się zdarzył przy większych dawkach podawanych do rozpalanie.
      Tu może być jeszcze kwestia spieka. Mam obecnie dość słaby pellet dający masę popiołu i spieku. Może palec zgarniajacy nie daje rady w pełni odsłonić grzałki?

    • #66480
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W tym sterowniku Plum nazwał tę pompę pompą kotła, ponieważ może ona zmienić funkcje na pompę wymiennika lub bufora. Wyjście 28-29 (28-30) służy do wyłączania tej pompy od termostatu. Praktycznie jest to pompa instalacji a nie typowej ochrony powrotu.

      Czujnik powrotu kotła może wpływać jedynie na mieszacz.

      Palec zgarniający nie pracuje na wysokości grzałki – praktycznie według producenta jest to element mieszający paliwo w komorze.
      Zbyt duży nadmuch może uniemożliwić rozpalanie.Nadmuch powinien być możliwie jak najniższy (palnik rozpala się od gorącego powietrza, a nie od jego prędkości).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66479
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      W tym sterowniku Plum nazwał tę pompę pompą kotła, ponieważ może ona zmienić funkcje na pompę wymiennika lub bufora. Wyjście 28-29 (28-30) służy do wyłączania tej pompy od termostatu. Praktycznie jest to pompa instalacji a nie typowej ochrony powrotu.

      Czujnik powrotu kotła może wpływać jedynie na mieszacz.

      Palec zgarniający nie pracuje na wysokości grzałki – praktycznie według producenta jest to element mieszający paliwo w komorze.
      Zbyt duży nadmuch może uniemożliwić rozpalanie.Nadmuch powinien być możliwie jak najniższy (palnik rozpala się od gorącego powietrza, a nie od jego prędkości).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Czyli u mnie ta pompa służy za stały mieszacz dla kotła.

      CO do rozpalania.
      Problem zdarza się co jakiś czas więc to musi być parę powodów na raz.
      Normalnie nie ma problemu z rozpalaniem ale może to być kwestia nadmuchu.
      Obecnie mam następujące parametry rozpalania

      A poniżej modulacja mocy.

      I ustawienia pracy:

      Czy jest możliwe zdefiniowanie zależności między modulacją mocy a rozpalaniem?
      Ma przykład: nadmuch w czasie rozpalania powinien być równy nadmuchowi w 30% mocy. Czy coś zbliżonego?

      Może trzeba jeszcze zmienić czas i moc przedmuchu po rozpaleniu?

      Poniżej wykres problemu

      Z góry dziękuję za sugestie.

    • #66478
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Rozpalania i pracy nie warto uzależniać. W rozpalania dawka paliwa musi być na tyle duża aby zasłoniła otwór od grzałki. Nadmuch warto zmniejszyć do 28%.

      W pracy ustawiamy trzy progi mocy. Moc minimalna nie powinna być mniejsza niż 30% mocy nominalnej poniewać sprawność spalania jest wtedy mniejsza.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66477
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Rozpalania i pracy nie warto uzależniać. W rozpalania dawka paliwa musi być na tyle duża aby zasłoniła otwór od grzałki. Nadmuch warto zmniejszyć do 28%.

      W pracy ustawiamy trzy progi mocy. Moc minimalna nie powinna być mniejsza niż 30% mocy nominalnej poniewać sprawność spalania jest wtedy mniejsza.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Dziękuję,
      Zastanawia mnie jeszcze ustawienie czasu i mocy przedmuchu po rozpaleniu.
      Obecnie moc tego przedmuchu jest ustawiona na 35% a czas 35 sekund.
      Jaka jest funkcja przedmuchu i czy jego ustawienia nie są zbyt wysokie?

    • #66476
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przedmuch po rozpaleniu musi być większy niż podczas rozpalania, ponieważ ma on rozniecić płomień na palenisku, który powstał podczas pierwszej fazy rozpalania.

      Spróbuj zwiększyć czas podawania podczas rozpalania do 25s.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66475
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Przedmuch po rozpaleniu musi być większy niż podczas rozpalania, ponieważ ma on rozniecić płomień na palenisku, który powstał podczas pierwszej fazy rozpalania.

      Spróbuj zwiększyć czas podawania podczas rozpalania do 25s.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Na razie przetestuję zmianę nadmuchu przy rozpalaniu.
      Wprowadziłem ją wczoraj i na razie nie obserwuję problemów.

    • #66474
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      ustawienia dla siłownika zaworu znajdziesz w menu serwisowym>ustawienia mieszacza:
      Zakres proporcjonalności
      Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].
      Stała czasu całkowania
      Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].
      Czas otwarcia zaworu
      Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu, np. 140s.
      Wyłącznie pompy od termostatu
      Ustawienie parametru na wartość ,,TAK” powoduje zamknięcie siłownika mieszacza i wyłącznie pompy mieszacza po rozwarciu styków termostatu pokojowego (pomieszczenie nagrzane). Czynność ta jednak nie jest zalecana, gdyż pomieszczenie ogrzewane może być wychłodzone w zbyt dużym stopniu.
      Nieczułość mieszacza*
      Nastawa parametru określająca wartość nieczułości temperaturowej (martwej strefy) dla układu sterowania mieszaczem. Regulator steruje mieszaczem w taki sposób, aby wartość temperatury zmierzonej przez czujnik obwodu mieszacza była równa wartości zadanej. Tym niemniej aby uniknąć zbyt częstych ruchów siłownika, mogących niepotrzebnie skrócić jego żywotność, regulacja podejmowana jest dopiero wówczas, gdy zmierzona temperatura obwodu mieszacza będzie wyższa lub niższa od zadanej o wartość większą niż nieczułość mieszacza.

      Witam,
      Kręcę juz od jakiegoś czasu ustawieniami siłownik i nie mogę dojść do sensownej jego pracy.
      Przy temperaturze zadanej 42 stopnie siłownik ciągle zmienia nastawy i oscyluje w w zakresie 39 do 45 stopni.
      Siłownik ma czas otwarcia 60s. Pozostałe parametry jak sugerowaleś.
      Robiłem testy z mniejszą nieczułościa i mniejszym zakresem proporcjonalnosci ale nadal nie mam efektu docierania do zadanej temperatury. Widzę raczej sinusoidę a nie zbieżność do temperatury zadanej.
      Co mozna jeszcze zmienić aby temperatura tak nie skakała?

    • #66473
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ustawiłem dla testów nieczułość na 1 stopień i zakres proporcjonalnosci na 1.
      Wyniki są dość obiecujące.
      Pomonitoruje.

    • #66472
      Patrol
      Uczestnik

      zakres prop. nie powinien być większy niż 2, a nieczułość max 1 ( ja mam 0,7), wtedy powinien siłownik się 'uspokoić’

    • #66471
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      zakres prop. nie powinien być większy niż 2, a nieczułość max 1 ( ja mam 0,7), wtedy powinien siłownik się 'uspokoić’

      Moje ustawienia zakres prop. 1 i nieczułość 1 uspokoiły mieszacz.
      Teraz mogę zmniejszać nieczułość.

      Jak miałem zakres prop. = 2 to i tak temperatura szalała. Teraz jest OK.

      Trochę szkoda, że moduł internetowy nie pokazuje temperatury zadanej mieszacza.
      Można by zobaczyć jak temperatura oscyluje wokoło zadanej.

    • #66470
      Patrol
      Uczestnik

      u mnie pokazuje zadaną mieszacza, a wykres to prawie prosta

    • #66469
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      u mnie pokazuje zadaną mieszacza, a wykres to prawie prosta

      U mnie wykres zaczyna przypominać prostą. W porównaniu z tym co było wcześniej można powiedzieć, że teraz działa jak powinien. Wyczytałem na innym forum, że do takiego układu jak ja mam powinienem mieć siłownik z czasem otwarcia 120 sekund a nie 60 sekund.

      Niestety z powodu próbkowania nie widać jak dokładnie zmienia się temperatura mieszacza ale i tak widać radykalną poprawę.

      Zastanawiam się co by było jakby ustawił zakres prop. na 0.

      Zadaną mieszacza widzę tylko na pierwszym ekranie. Na wykresie jej nie ma a pokazała by jak ładnie mieszacz oscyluje.

    • #66468
      Patrol
      Uczestnik

      ok dopiero teraz skumałem, że chciałeś wykres zadanej i tej fizycznej wartości;
      możesz podnieść jeszcze czas całkowania, ale z siłownikiem 60s szału pewnie nie będzie

    • #66467
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Moje ustawienia

      Zakres proporcjonalności = 3
      Stała czasu całkowania = 130
      Czas otwarcia zaworu =100
      Nieczułość mieszacza = 1,0

      Kilka złotych myśli które mi pomogły to ustawić z tematu
      Daspell duże H2

      Okolice #6072

      Czas otwarcia zaworu „Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu” – u mnie 100s

      Fabryczne nastawy to

      Zakres proporcjonalności:
      Dla szybkiego siłownika (100 s / 90 stopni) wartość 3 będzie lepsza. Dla wolnego siłownika (200 s / 90 stopni) wartość 5 będzie optymalna.

      Stałą czasu całkowania warto ustawić na 130.

      Najlepiej przeczytaj w oryginale

      W załączeniu mój słownik i wykres temperatury mieszacza z CWU i temp zewnętrzna może coś Ci pomoże

      Attachments:
    • #66466
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziękuję jackjj,
      Rzuciłem okiem na Daspell duże H2 i zmieniłem nastawy.
      Obecnie mam
      Zakres proporcjonalności = 1
      Stała czasu całkowania = 130 [było 160]
      Czas otwarcia zaworu =60s
      Nieczułość mieszacza = 0,7o

      Poobserwuję i zobaczę czy trzeba będzie coś jeszcze zmieniać.

      Stan, który miałem był nawet niezły. Temperatura oscylowała w zadanym zakresie. Moduł internetowy z powodu próbkowania co 5 minut nie pokazuje faktycznej sytuacji.
      Obserwowałem zachowanie siłownika i nawet sobie radził ze zmianami temperatury.

      Zacząłem także palić paliwem do którego mam badania i po paru paru paleniach stwierdzam, że to co wcześniej miałem nie dorasta nowemu paliwu do pięt. Zobaczę jak ze spiekiem itp.
      Ale kaloryczność jest dużo wyższa.

    • #66465
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      No ja na module jeszcze tego tak mocno nie analizowalem bo mam go 4 dzień ale wygląda ok. No i do tego ile razy tam byłem przez ponad rok po ustawieniu powyższych wartości co wyżej temp nigdy nie różni się od zadanej zapodawanej przez pogodowke czy to dla krzywej 0.1, 0.2 czy ostatnio 0.3 więcej jak 0,8°C nie widzę też jakiś nerwowych ruchów… Więc w mojej ocenie chyba jest ok. Bardziej mnie niepokoi zimy powrót który na nowo odkrywam z modułem ale pisałem o tym w temacie o zimnym powrocie…

      U mnie wróciłem do starego pelletu bo mi się skończyły te super 20 worków rekompensaty, no i dziś był taki spiek że myślałem że coś nawalilo tak trzeszczal palec podajnika nr 2 . Zaraz przy palcu podszedł pod niego spiek i palec go kruszyl masakra jakas…..

    • #66464
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Mam obecnie takie ustawienia wygaszania:

      Na nowym paliwie zdarza mi się, że wygaszanie trwa 30 minut.
      Zastanawiam się czy nie warto zwiększyć czasu wygaszania aby paliwo zostało dokładnie dopalone a także zmniejszenie nawiewu przy wygaszaniu oraz progu detekcji płomienia rozpoczynającego przedmuch.

      Co wy na to?
      Czy na przykład:
      – Maksymalny czas wygaszania: 60 minut
      – Próg detekcji płomienia rozpoczynający przedmuch wygaszania: 30%

      Niestety nie widzę nadmuchu w wygaszaniu.
      Jest parametr „Moc nadmuchu wygaszanie” ale mam wrażenie, że jest to moc przedmuchu a nie nadmuchu w wygaszaniu.

      SERWIS1 – czy macie jakieś sugestie w tej sprawie?
      Wydaje się, że takie wygaszanie to spora strata ciepła wydmuchiwanego przez komin.

    • #66463
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nadmuch w wygaszaniu ustawia się osobnym parametrem. Warto ustawić nadmuch wygaszania podobny jak nadmuch do pracy na 100%. W takim przypadku podczas wygaszania nie robią się duże spieki i nie wyrzuca palącego się pelletu do popielnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66462
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Nadmuch w wygaszaniu ustawia się osobnym parametrem. Warto ustawić nadmuch wygaszania podobny jak nadmuch do pracy na 100%. W takim przypadku podczas wygaszania nie robią się duże spieki i nie wyrzuca palącego się pelletu do popielnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Dziękuję.
      A możesz napisać który to parametr?

      Widzę parametr „Moc nadmuchu wygaszanie” ale mam wrażenie, że jest on stosowany dopiero jak płomień spadnie poniżej wartości w parametrze „Próg detekcji płomienia rozpoczynający przedmuch wygaszania” a przez pozostały czas stosowany jest nadmuch o wartości z 100% mocy.

      Dziękuję

    • #66461
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Witam

      Nadmuch w wygaszaniu ustawia się osobnym parametrem. Warto ustawić nadmuch wygaszania podobny jak nadmuch do pracy na 100%. W takim przypadku podczas wygaszania nie robią się duże spieki i nie wyrzuca palącego się pelletu do popielnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Serwis 1
      To chodzi Ci o Moc nadmuchu wygaszanie w trybie serwisowym w zakładce wygaszanie?

    • #66460
      Patrol
      Uczestnik

      tak, ustawienia serwisowe>wygaszanie>moc nadmuchu wygaszanie

    • #66459
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Też ustawiłem 40% a co….

      😉

      nic się nie dzieje zobaczę niech po chodzi…. Może w historii będzie coś widać….bo na razie znowu mam -7,8 *C i spada więc kocioł się nie wygasza….

      🙂

    • #66458
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Też ustawiłem 40% a co….

      😉

      nic się nie dzieje zobaczę niech po chodzi…. Może w historii będzie coś widać….bo na razie znowu mam -7,8 *C i spada więc kocioł się nie wygasza….

      🙂

      Ciekawe to jest.
      U mnie na nowym paliwie nawet przy -10 się wygaszał.
      Dzisiaj zasypałem i wyszło mi 26kg z błędem bo poprzednio zasypale nie do pełna.
      W sobotę zrobię wrażenie. Możliwe, że się lepiej sypie i stad ta moc.

      Co do wygaszania to zauważyłem, że do momentu spadku płomienia poniżej 50% używany jest nadmuch ze 100% mocy. Jak płomień spadnie poniżej 50% to nadmuch zmienia się cyklicznie według ustawień. U mnie 40 sekund 33% 15 sekund 24% i tak aż do wygaszania.

    • #66457
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Nie no w ciągu dnia były 2 postoje 41 minut i 39 minut ale było coś koło -4 teraz kocioł daje na 5,7 KW ma 68*C z zadaną 72 ale dojść nie może no i niech chodzi….zasypałem zbiornik więc ma z czego….zostawiłem nadmuchy i przeważenie z tych 20 worków co się skończyły i jakoś się pali jakby mniejsze spieki muszę chyba przeważyć i na nadmuchy ustawić…..

    • #66456
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie no w ciągu dnia były 2 postoje 41 minut i 39 minut ale było coś koło -4 teraz kocioł daje na 5,7 KW ma 68*C z zadaną 72 ale dojść nie może no i niech chodzi….zasypałem zbiornik więc ma z czego….zostawiłem nadmuchy i przeważenie z tych 20 worków co się skończyły i jakoś się pali jakby mniejsze spieki muszę chyba przeważyć i na nadmuchy ustawić…..

      U mnie to teraz tak wygląda.

      Coś nie mogę załączyć zdjęcia z telefonu. Wrzucę potem.

      No nareszcie się udało załadować.

      hf842352.JPG

    • #66455
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      U mnie wygaszanie trwa 5 minut

      Co do plików z telefonu to trzeba przesłać mniejszy ale nie wiem jaki jak przycinamy na telefonie to wrzuca

      Attachments:
    • #66454
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ostatnia doba to:
      5 postojów: 42min, 40min, 58min, 72min, 61min fajnie widać kiedy temp zewn. powyżej zera albo jest chwilowe ładowanie zbiornika od razu po tym dochodzi do zadanej 72*C

      Wygaszanie 5 minut
      Z 5 złapało 2 razy rozpalanie i jest 5 i 6 minut ciekawe dlaczego nie widać pozostałych 3 czyżby były tak krótkie

      W mieszaczu widać jakieś anomalie jedynie podczas ładowania zbiornika CWU lub szybkiej zmiany temp zewnętrznej wtedy reakcja jest natychmiastowa inaczej idzie równo bez odpałów

      Attachments:
    • #66453
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zauważyłem coś ciekawego.
      Co się stanie jak ładowanie CWU zastanie kocioł na wygaszaniu i zdąży obniżyć temperaturę kotła o histerezę?
      Nic. Kocioł dalej będzie kontynuował wygaszanie aż je zakończy. Mimo, że śmiało mógłby przejść w prace.
      Dopiero po zakończeniu wygaszania kocioł od razu zaczyna rozpalanie powodując zrównanie temperatury kotła z temperaturą pojemnika CWU.

      h13ff79d.JPG

    • #66452
      Patrol
      Uczestnik

      Rozpoczętego wygaszania nie przerwie nic poza brakiem zasilania.
      Dobrym patentem byłoby uzależnienie wygaszania kotła od temp. zadanej cwu – sterownik kontrolując temp. cwu nie powinien dopuszczać do wygaszania palnika jeśli trwa pobór wody (temp. cwu spada) i w szczególności gdy brakuje np. 1-2C do uruchomienia pompy cwu (rozpoczęcia ładowania zasobnika) – tu byłaby dobra opcja przechodzenia w nadzór tylko przy trwającym poborze ciepłej wody, ale takie pobożne życzenia trzeba by kierować do Plum’a.

    • #66451
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zrobiłem ważenie i wyszło mi podawanie 19.1kg/h. Przy takim podawaniu miałem spalanie około 22kg/dzien
      Poprzednio było 13.8kg/h.

      Zmieniłem nastawy. Ciekawe jak teraz będzie.

    • #66450
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Odkąd zacząłem palić tym nowym pelletem obserwuję wydłużone czasy wygaszania. Nawet 30 minut.
      Jak zaglądnąłem do palnika to faktycznie jest co wygaszać.
      Po cyklu palenia zostaje trochę pelletu, który w czasie wygaszania zostaje w większości wypalony.
      Zastanawia mnie tylko dla czego zostaje mi tyle materiału na palniku, że wygaszanie tyle trwa.

      Obecna konfiguracja:
      h4c55c05.JPG

      Nie bardzo chcę obniżać moc pieca bo z powodu 300L CWU. Jak przytłumię moc na 100% to ładowanie trwa godzinę i nie bardzo widzę aby coś to zmieniało z pelletem na palniku.

      Moje palenie wygląda tak w module internetowym
      hb0b889b.JPG

      Nawet przy -10 piec się wygasza. To by sugerowało za dużą moc na poszczególnych progach.
      Spalanie przy takiej pracy mam rzędu 27 kg/doba przy utrzymujących się mrozach od -5 do -10.
      Więc tu nie bardzo się jest do czego przyczepić.

      Jakieś sugestie czy jest warto coś z tym robić?

    • #66449
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Obniż nadmuch w wygaszaniu do wartości nadmuchu na 100% mocy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66448
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Obniż nadmuch w wygaszaniu do wartości nadmuchu na 100% mocy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Dziękuję,
      Taki zabieg zrobiłem juz jakiś czas temu.
      Pomogło na zbyt szybkie wychładzania przy wygaszaniu ale nadal długo się wygasza.
      Poza tym po wygaszaniu zostaje trochę (raczej mało) rozżarzonego pelletu co trochę utrudnia czyszczenie palnika.
      Ale poza tym nic złego się nie dzieje.

    • #66447
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      może podnieś H1 i H2, ja jadę na 5 i 10 ale jak bliżej zera to i tak się wygasza – tu faknie widzać końcówkę,

      Przy tych wahnięciach do -11 szło jakieś 8 worków na 4-5 dni.

      tu z kilku dni jak to u mnie wygląda

      Attachments:
    • #66446
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz
      może podnieś H1 i H2, ja jadę na 5 i 10 ale jak bliżej zera to i tak się wygasza – tu faknie widzać końcówkę,

      Przy tych wahnięciach do -11 szło jakieś 8 worków na 4-5 dni.

      tu z kilku dni jak to u mnie wygląda

      Zmieniłem h1 i h2 na takie jak podałeś.
      Zastanawiałem się nad taką zmiana.
      Wygląda na jedyne sensowne podejście przy nadmiarze mocy.
      U mnie nawet przy -10 miałem wygaszania. Tak jakby kocioł z rozpędu przeskakiwal niższe moce.

      Zobacze jak te ustawienia się sprawują.

      Ostatnio miałem 5.5 worka na 3 dni. Temperatury podobne do twoich. Wiec wydaje się, że wyniki są podobre.

    • #66445
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Po zmianie h1 i h2 skończyły się długie wygaszania.
      Rozwiązałem tagrze problem z dziwnym przerwanie e paleniu.
      Okazało się, że miałem za niski nadmuch na mocy 30% co powodowało, że co jakiś czas rozpalanie udawało się tylko częściowo i skutkowało zasypane palnika i paleniem z płomieniem na 30%. Pellet palił się bardziej jak w kominku a nie jak na palniku.

    • #66444
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      jakie masz teraz nadmuchy?

      ja mam odpowiednio 29%, 34% i 37%

      Trochę na którymś kopci ale znowu jestem chory i nie chce mi się tam siedzieć i patrzęć….albo może to Hk=20 powoduje taki efect

    • #66443
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      jakie masz teraz nadmuchy?

      ja mam odpowiednio 29%, 34% i 37%

      Trochę na którymś kopci ale znowu jestem chory i nie chce mi się tam siedzieć i patrzęć….albo może to Hk=20 powoduje taki efect

      Obecnie mam 30%, 32% i 34%.
      Nie zauważyłem kopcenia przy takim ustawieniu.

      Poprzednio miałem 28%, 31% i 33%.
      W sumie też były spoko, oprócz momentu rozpalania gdzie po przedmuchu 28% nadmuchu nie do końca wystarczało do różnie cenią ognia i dopiero przejście na 100% mocy powodowało porządne rozpalenie.
      Taka sytuacja niekiedy powodowała zanik płomienia i przerwanie palenia.

    • #66442
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      1-2 % a czyni różnice ciekawa sprawa z tymi nadmuchami….
      😉

    • #66441
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Nowe nastawy nadmuchu świetnie się sprawują.
      Do tego zwiększyłem czas podawania w rozpalaniu na 23 sekundy.
      Zauważyłem, że są sytuacje gdzie następuje zbyt małe podawanie.

      Inna sprawa się kolejny raz pojawiła.
      Praktycznie za każdym razem jak ładuję piec sterownik (kontroler na pokrywie) pokazuje „brak komunikacji”.
      Moduł internetowy twierdzi „urządzenie nie podłączone”
      Jedyne co mogę w takiej sytuacji zrobić to wyłączyć zasilanie pieca i od razu go włączyć i to rozwiązuje problem do następnego ładowania.

      Wydaje się, że piec pracuje poprawnie więc możliwe, że wystarczyło by ruszyć kostką w sterowniku ale w takich sytuacjach nie ma przy sobie śrubokręta.

      Czy macie podobnie?
      Co może być przyczyną. „Restart” pieca naprawia problem więc nie wydaje się aby to była kwestia trójnika.
      Może sterownik nie jest odporny na wstrząsy. Ale to też nie to bo klapą nie trzaskam.
      Może serwis ma jakiś pomysł?

      Dziękuję

    • #66440
      Patrol
      Uczestnik

      chyba jesteś tu pierwszy z takim objawem – popraw styki / przewód biegnący do regulatora na pokrywie, a jeśli masz gwarę to zgłoszenie serwisowe

    • #66439
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      chyba jesteś tu pierwszy z takim objawem – popraw styki / przewód biegnący do regulatora na pokrywie, a jeśli masz gwarę to zgłoszenie serwisowe

      Piec jest z 2016 więc jest nówka.
      Zadzwonię do serwisu zobaczymy co powiedzą.
      Dziękuję.

    • #66438
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      Czary z mleka…
      Już dawno podejrzewałem że jak podnosisz klapę zb.paliwa to ster. ” myśli ” że dosypujesz pelletu i dlatego podnosi wartość o 3%
      :-P:-D:-P

    • #66437
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz
      Czary z mleka…
      Już dawno podejrzewałem że jak podnosisz klapę zb.paliwa to ster. ” myśli ” że dosypujesz pelletu i dlatego podnosi wartość o 3%
      :-P:-D:-P

      U mnie tak się dzieje tylko jak braknie prądu.
      Jak podniosę klapę to poziom paliwa się nie zmienia za to od czasu do czasu twierdzi, że nie ma komunikacji ze sterownikiem.
      To samo twierdzi moduł internetowy.

      Naprawia sprawę restart (odcięcie prądu), więc nie bardzo jest to sprawa wtyczki, chyba, bestia jest tak chytra, że raz utraconej komunikacji już nie wznawia.

    • #66436
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Myślę że coś poruszasz /trącasz przy ładowaniu pelletu i tyle – coś musi być luźne siły nie ma

    • #66435
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Takie było moje pierwsze podejrzenie.
      Próbowałem poruszać kablami i nic to nie daje. Poza tym kabel od kontrolera dość mocno siedzi w wejściu obudowy sterownika wiec się nie rusza.
      Sprawdzę przy następnym lądowaniu.

    • #66434
      Paweł DAWIDEK
      Uczestnik

      Witam Panowie jestem przed zakupem Q pellet gl z palnikiem PellHard .
      Problem mam z doborem mocy kotła .
      Hydraulik a zarazem serwisant HT naciska na 15kw .Mój dom nowo budowany , okna 3 szybowe ocieplenie 20cm ogólnie wszystko zgodnie z wt 2022.Powierzchnia użytkowa to teraz 70 m2 później z poddaszem 135m2 ale to za pare ładnych lat.
      Na forum o ogrzewaniu Panowie stanowczo doradzają że taki piec będzie przewymiarowany ,że wystarczy nawet ONE 8 -LUB 10 .Model ONE ht odpada z innych przyczyn wiec zastanawiam się na Q-pellet 12kw.
      Na stronie ciepło właściwe też wychodzi że 15 kw jest za duży.
      Nie jest to dużo różnica w cenie i zakresie modulacji lecz chodzi mi o możliwe najmniejsze spalanie .
      Pytanie do was bo wiedzę że dość dobrze znacie swoje piece))))))))))
      Na jakich powierzchniach użytkowych (nie znam swojej jeszcze w metrach podłogówki i liczby grzejników -bo tak łatwiej było by mi porównać ) używacie swoje 15 kw ? Na jakiej modulacji pracują ?
      Może coś poradzicie czy brać z zapasem 15kw a może stanowczo 12 kw wystarczy?

      Trochę też przeraża mnie czytają wasze wpisy o ciągłej konfiguracji ustawień.
      Tak czy siak czekam i proszę o obiektywne porady.
      Pozdrawiam.

    • #66433
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku kotła na pellet nie musisz się obawiać przewymiarowania, ponieważ palnik moduluje moc od 30-100% (w przypadku braku zapotrzebowania na ciepło moc zmniejszy się do minimum lub po prostu kocioł się wyłączy). Problem przewymiarowania dotyczył kotłów z zasypem ręcznym oraz podajnikowych bez możliwości wygaszenia palnika.

      Spalanie będzie podobne niezależnie czy będzie to 12 czy 15 kW.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66432
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, mam Q pellet duo 15kw przy 140m2 lub coś w okolicy i 10cm ocieplenia.
      Obecnie obniżył em jego moc maksymalna do 12kw i nadal jest to za dużo.
      W sumie moc maksymalna nie ma większego znaczenia przy takim domy. Ważniejsze aby piec miał niska moc minimalna oraz mała ilosc wody. 12 a 15kw to prawie ten sam piec.
      U ciebie prawdopodobnie wystarczył by piec o mocy 8kw

      Ważniejsze pytanie dlaczego chcesz iść w piec na pellet. Jeżeli jest to jedyna alternatywa do węgla to jak najbardziej polecam.
      Jeżeli masz gaz lub możesz zainwestować w pompę ciepła to to będą wygodniejsze rozwiązania. Gaz może nawet wyjść porównywalne z pelletem.

      Pozatym piece na Pellet wymagają trochę zaangażowania. Musisz wykonać przeważnie podawania przy zmianie paliwa, korygować nadmuchy, czyścić piec i mieć miejsce na przechowywanie paliwa w odpowiednich warunkach. To nie występuje przy gazie.
      Do tego jest dużo różnego paliwa na rynku i trafić coś naprawdę dobrego wymaga wielu testów i obserwacji.

      Wiec jak wachasz się między pelletem a gazem to według mnie gaz będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu.
      Jak między pelletem a węglem to na pewno Pellet mimi, że będzie droższy.

      A i wybierz piec o jak najmniejszej mocy minimalnej przy której ma wysoka sprawność. Z mocą maksymalną także nie ma co przesadzać, tylko tyle ile będziesz potrzebował.
      I pamiętaj, że potrzebujesz dedykowanego komina oraz ztki i regulatora ciągu.

    • #66431
      Paweł DAWIDEK
      Uczestnik

      Dzięki za odpowiedzi.
      Niestety użytkownicy radzą jak widać inaczek niż serwis/instalator lub sklep.

    • #66430
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Instalator dla bezpieczeństwa będzie Ci oferował większą moc.
      Jak byłem na kupnie swojego pieca to instalator zaleca 25kw. Uparlem się i Wziolem 15kw a i tak ma za dużo mocy.

      Wielu instalatorów podchodzi do tego tematu tak samo jak do instalacji pieca gazowego. Tam faktycznie lepiej mieć 25kw i same straty związane z graniem samego pieca nie będą wielkie a do tego piec dość dobrze moduluje mocą.

      W moim piecu mam tylko 3 progi mocy. W nowszych sterownikach ta modulacji zdaje się plynniejsza ale nadal masz tą minimalna wartość poniżej, której piec traci dużo na sprawności.

      Najlepiej poszukać strony pozwalającej zgrobnie obliczyc zapotrzebowanie na ciepło i od tego punktu wyjść.

      Proponuję zapoznać się z poniższą strona. Jest tam o piecu na węgiel ale też się przyda

      http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/

      W internecie znajdziesz takze dużo stron pozwalających obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło.
      Niestety nie pamiętam strony.

    • #66429
      Patrol
      Uczestnik

      http://cieplowlasciwie.pl/ jest ok
      jak weźmiesz 15kW to będziesz obniżał moc max (będzie sporo rozpaleń na dobę);
      u mnie schodzę często do 11kW, a mam kocioł 15kW na 221m2 po podłogach
      na te 135m2 to faktycznie rozważ inne źródło;
      jest jeszcze inny czynnik – na rynek trafia coraz więcej syfiastego pelletu (kombinatorów nie brakuje, a ich certyfikatami można sobie podetrzeć 4 litery)

    • #66428
      Paweł DAWIDEK
      Uczestnik

      Dzięki Panowie.
      Popieracie uzytkowników pelletów z innego forum.
      Szkoda ze technicy ,instalatorzy i sprzedawcy nie kierują się ekonomią klienta a swoją .
      W tym modelu pieca nie mam wyboru bo 12 kw jest najmniejsza a linia HT ONE odpada bo wyjście na czopuch jest przy samej ziemi a w kominie systemowym mam na wysokości 115cm od podłogi.
      A dawać kolanka i ciągnąć rurę lub w kominie podpinać się niżej to odpada.
      Niestety nie stac mnie na pompę a cały ten program czyste powietrze to wielka nie wiadoma.
      Gaz nie mam w ulicy wiec zakup zbiornika to też duże koszty.

      ps. dedykowany komin ? mój komin fi 200 czy może być za duży?

    • #66427
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzięki Panowie.
      Popieracie uzytkowników pelletów z innego forum.
      Szkoda ze technicy ,instalatorzy i sprzedawcy nie kierują się ekonomią klienta a swoją .
      W tym modelu pieca nie mam wyboru bo 12 kw jest najmniejsza a linia HT ONE odpada bo wyjście na czopuch jest przy samej ziemi a w kominie systemowym mam na wysokości 115cm od podłogi.
      A dawać kolanka i ciągnąć rurę lub w kominie podpinać się niżej to odpada.
      Niestety nie stac mnie na pompę a cały ten program czyste powietrze to wielka nie wiadoma.
      Gaz nie mam w ulicy wiec zakup zbiornika to też duże koszty.

      ps. dedykowany komin ? mój komin fi 200 czy może być za duży?

      Fi 200 jest na pewno za duży.
      To jest komin do węgla lub drewna a nie pod pellet.
      Masz zamontowany na nim regulator ciągu RCK?
      Komin podpięty jest pod kanalizację? W piecach 5 klasy trzeba się liczyć z wytrącaniem kondensat w kominie i wypadało by go jakoś odprowadzić. Najlepiej do kanalizacji. Do przydomowej oczyszczalni moi instalator y tego nie zalecali.

      Rzuć okiem na możliwość odliczenia kosztów takiego pieca od podstawy opodatkowania

      https://columbusenergy.pl/2019/01/04/od-2019-roku-mozesz-odliczyc-koszt-instalacji-fotowoltaicznej-od-podatku/

      Piec ht one ma wentylator wyciągów więc dodatkowe kolana nie powinny być większym problemem.
      Chyba nikt nie podłączenia do komina na poziomie ziemi.
      Pytałeś serwis czy te kolana będą problemem?
      Najlepiej zadzwonić do serwisu i zapytać czy to będzie jakiś problem i dopytać jak takie podłączenie powinno wyglądać aby potem nie było problemów.

      Dodatkowo HT one ma pompy obiegowe, ochronę powrotu oraz naczynie zabezpieczające, więc w jednym opakowaniu masz prawie całą kotłownie.

      Parę osób miało z nimi problemy objawiajace się dudnieniem komina ale z tego co pamiętam udało się je rozwiązać.

    • #66426
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł ONE zazwyczaj podpięty jest do komina poprzez dwa kolana 90 stopni. Przyłącze do komina nie musi być o średnicy 150 mm – zalecamy 120 mm.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66425
      Paweł DAWIDEK
      Uczestnik

      A wiec ,komin robiłem zgodnie z projektem a tam jest właśnie piec na pellet .
      Na spodzie są drzwiczki rewizyjne i wyczystka wiec to mogło być do tego kondensatu?
      Zniechęcił] mnie do ONE instalator bo chciał wpinać się właśnie te drzwiczki poniżej a tamtą rurę zaślepiać?

    • #66424
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A wiec ,komin robiłem zgodnie z projektem a tam jest właśnie piec na pellet .
      Na spodzie są drzwiczki rewizyjne i wyczystka wiec to mogło być do tego kondensatu?
      Zniechęcił] mnie do ONE instalator bo chciał wpinać się właśnie te drzwiczki poniżej a tamtą rurę zaślepiać?

      No to po ostatniej odpowiedzi serwisu możesz mieć pewność co do sposobu podłączenia pieca do komina.

      Nie wiem co to za drzwiczki. Możesz zrobić zdjęcie? Sprawdź co za nimi jest.
      Normalnie podpina się komin do kanalizacji i w ten sposób odprowadza się kondensat.

      W zasadzie jeżeli ten komin jest kwaso odporny to będzie ok. Ceramiczny komin też będzie działał tylko ciężko będzie osiągnąć pełna jego sprawność przy piecu 5 klasy gdyż jego spaliny naja niska temperaturę i mają problem z wygrzaniem komina.
      Dlatego do takich piecy powinno się stosować komin kwasoodporny. Chyba stalowy.

    • #66423
      Paweł DAWIDEK
      Uczestnik

      Taki komin
      https://pekabet.pl/systemy-kominowe/system-kominowy-pekabet-uniwersal-200-h80m.html

      Za tymi drzwiczkami jest dostęp do rury (ceramiki) i nic więcej.

    • #66422
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Taki komin
      https://pekabet.pl/systemy-kominowe/system-kominowy-pekabet-uniwersal-200-h80m.html

      Za tymi drzwiczkami jest dostęp do rury (ceramiki) i nic więcej.

      Z parametrów wynika, że powinien być OK do tego pieca.
      Ważne abyś zamontował regulator ciągu RCK na wyczystce.

      Ta kratka na dole sugeruje, że może tam być odprowadzenie skroplin.
      Rzuć okiem na https://www.youtube.com/watch?v=DtxXNBuJH_4
      Komin.JPG

      Tam w podstawie powinno być odprowadzenie i pytanie gdzie to jest podpięte?

    • #66421
      Paweł DAWIDEK
      Uczestnik

      Z tego co pamiętam za jakąś dopłatą można było mieć z wyjściem na to właśnie podpięcie do odprowadzenia kondensatu a tak samemu trzeba wybierać .

    • #66420
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Z tego co pamiętam za jakąś dopłatą można było mieć z wyjściem na to właśnie podpięcie do odprowadzenia kondensatu a tak samemu trzeba wybierać .

      W sumie jak masz tą kratkę na dole to można by zapytać jakiegoś speca czy nie dało by się wywiercić odprowadzenia i jakimś elastycznym wężem doprowadzić do kanalizacji.

      Nie mam pojęcia ile tego będzie z tych piecy.
      Gazowy piec kondensacyjny u kolegi potrafił wyprodukować wiadro kondensat na dobę, więc sporo.
      Tu będzie tego mniej ale i tak trochę tego będzie.

      Pamiętam, że ktoś z piecem one podpytywal na forum o wpływ kondensat z komina ale wtedy nie skojarzyłem, że to może mieć związek z brakiem odprowadzenia kondensat.
      W sumie nie pisał jak to się skończyło.

    • #66419
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Witam serdecznie, mam pytanie do P. Mateusza Żurka. Mam piec q Pellet duo 15 kw z 2015 r. Proszę o info jaka jest grzałka zapalarka. Palnik to xmini 26 z 2015 roku. Załączam zdjęcie czy chodzi o taką grzałkę  białą ceramiczną ? Bo w internecie natknąłem się też na taką jakby z gwintem na końcu.

      Załączniki:
    • #66418
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      <p style=”text-align: left;”>Jeszcze tabliczka z palnika</p>

      Załączniki:
    • #66417
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Zrobiłem zdjęcie palnika od środka, czy to co zaznaczyłem to jest właśnie grzałka ceramiczna?

      Załączniki:
    • #66416
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      U mnie jest ta biała, ceramiczna. Ja mam piec z 2016.

      Kojarzę, że była wcześniej wersja z metalową grzałka. Najlepiej zadzwonić na serwis i się upewnić.

      Jeżeli dobrze pamiętam to dobrze zaznaczyłeś wylot grzałki.

      Jak masz ceramiczna i będziesz montował nowa grzałkę to nie wsuwaj jej w całości do uchwytu tylko dosuń to zgrubienie do rozcięcia biegnącego w szerz.

      U mnie tak serwis przestawił grzałkę.

      Niestety nie mam zdjęcia.

       

    • #66415
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Dzięki za odpowiedź ????

      Zdjęcie które zamieściłem to grzałka ceramiczna z cennika Heiztechnik P106.01 która teraz jest montowana do palników pellhard.

      Z tego co napisałeś pasuje ona też do palników xmini 26 w naszych q Pellet duo?

      Dopytuje bo kiedyś serwis mi napisał że prawdopodobnie mam ceramiczą ale myślałem że chodzi może o jakiś inny model czy coś. A wiem że wymieniałeś u siebie stąd moje pytanie

    • #66414
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Nie wymieniałem jeszcze grzałki. Nie było takiej potrzeby.
      Serwis na każdej wizycie rozbiera palnik i wyciąga grzałkę aby sprawdzić jej stan.
      Moja grzałka wygląda tak samo jak na twoim zdjęciu.
      Mam też zapasową i jest dokładnie taka jak twoja.

    • #66413
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Ważne jest aby na grzałce nie leżał popiół itp. Warto nawet okazjonalnie wyciągnąć pozostałości spalania odkurzaczem – grzałka spali się wtedy, gdy będzie miała ograniczone chłodzenie (np. gdy na niej coś zalega).

    • #79511

      Mam takie pytanie, posiadam piec heiztechnik q pellet Duo 25 i chciałabym zapytać czy mogłabym do niego dokupić sterownik ale taki na którym będę mogła ustawić godzinę włączenia się rozpalania pelletu?Chodzi mi dokładnie o to iż teraz rozpalam sobie na wieczór drzewem (funkcja ruszt) natomiast jak się wygasi to załącza mi się pelet i mam sterownik pokojowy który utrzymuje temperaturę w domu np 22 st i piec chodzi całą noc. Natomiast chciałabym aby piec się wyłączył o godzinie np 24 i wiem że ochłodzi mieszkanie a załączył się dopiero o godzinie np 6 zanim dzieci pójdą do szkoly.Oczywiście później żeby się wyłączył o 8 i znów np załączył się o np 15.

      Czy ten model pieca posiada taki sterownik?

    • #79514
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam takie pytanie, posiadam piec heiztechnik q pellet Duo 25 i chciałabym zapytać czy mogłabym do niego dokupić sterownik ale taki na którym będę mogła ustawić godzinę włączenia się rozpalania pelletu?Chodzi mi dokładnie o to iż teraz rozpalam sobie na wieczór drzewem (funkcja ruszt) natomiast jak się wygasi to załącza mi się pelet i mam sterownik pokojowy który utrzymuje temperaturę w domu np 22 st i piec chodzi całą noc. Natomiast chciałabym aby piec się wyłączył o godzinie np 24 i wiem że ochłodzi mieszkanie a załączył się dopiero o godzinie np 6 zanim dzieci pójdą do szkoly.Oczywiście później żeby się wyłączył o 8 i znów np załączył się o np 15.

      Czy ten model pieca posiada taki sterownik?

      Cześć,

      Odpowiedziałem w dedykowanym wątku.

    • #79722
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Przerywana praca kotła na paliwa stałe – wyłączanie okresowe i studzenie a potem ponowne nagrzewanie (wielokrotne w ciągu dnia) skutkuje skróceniem żywotności kotła o ładnych kilka lat (korozja niskotemperaturowa).

      Zalecane byłoby obniżanie temperatury na instalacji grzewczej (np. wyłączenie pompy od termostatu) i utrzymanie temperatury na kotle. W takim przypadku kocioł cały czas jest w gotowości i nie nagrzewa się każdorazowo z niskiej temperatury.

Oglądasz 183 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.