Tryb pracy Fuzzy Logic

Strona główna Forum Pomoc techniczna Tryb pracy Fuzzy Logic

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #66149
   Jacek JJJ
   Uczestnik

   Witam serdecznie

   Mam prośbę do Serwisu czy była by możliwość napisać parę słów więcej na temat pracy w trybie Fuzzy Logic oprócz tego o czym napisaliście w instrukcji…?
   Zainteresował mnie nieco ten tryb przy obecnych silnych mrozach padł dziś rekord tej zimy -29°C odnotowany w Katowicach…. ja niestety nie byłem szczęśliwym posiadaczem takiej temp tak żeby móc przetestować Wasz kocioł na 100% u mnie dzisiaj było tylko niecałe -23°C
   :-P;-):-P
   kiedy to używając trybu Standard kocioł praktycznie całą dobę się nie wygasza jedynie na czyszczenie, a mając kiepski pellet ciężko trafić w ten moment czyszczenia…. żeby dokładniej oczyścić palnik, stąd Fuzzy Logic wydaje się w tej sytuacji pomocnym trybem

   Zauważyłem że mając ustawione na FL zadane 70°C kocioł 15KW przy obecnych temp -8 czy -9 dochodzi do tej temp i lekko przekracza i płynnie moduluje moc w przeciwieństwie do tego co miało miejsce przy trybie Standard gdzie również kocioł nie uzyskiwał temp ale pozostawał całymi godzinami na 50% zgodnie z H2 czy 30% dla H2….

   Chciałbym się dowiedzieć troszkę więcej co znaczy że:

   #regulator automatycznie decyduje o mocy palika z którą będzie pracował kocioł tak, aby utrzymywać temperaturę kotła na zadanym poziomie.# jak on to robi wg jakiego algorytmu?

   Czy ten tryb jest w jakichś warunkach lepszy do zastosowania np w momencie dużych odbiorów kiedy kocioł nie może na trybie Standard osiągać zadanej mocy?
   Czy jest lepszy kiedy mamy np. Zimy powrót do kotła bo szybciej uzyskuje wyższe temp czy też nie ma to znaczenia a ustawienia tego trybu w porównaniu do standard są kosmetycznie nie zauważalne?

   Dlaczego nie zaleca się go używać w trybie lato w przypadku braku bufora, przecież i tak kocioł się wyłączy po uzyskaniu temp zadanej na zbiorniku CWU? chyba że się mylę bo nie testowałem?

   Czy może lepiej go używać w ciepłe dni, czy w innych warunkach?

   Instrukcja:
   „Praca w trybie Fuzzy Logic
   W trybie Fuzzy Logic regulator automatycznie decyduje o mocy palika z którą będzie pracował kocioł tak, aby utrzymywać temperaturę kotła na zadanym poziomie. Regulator korzysta ze zdefiniowanych tych samych poziomów mocy co trybie Standardowym. Dla tego trybu nie trzeba ustawiać parametrów Histereza H2 oraz Histereza H1
   Tryb Fuzzy Logic w odróżnieniu od trybu Standardowego nie posiada tej wady, przy której temperatura zadana kotła nie zostanie osiągnięta na skutek błędnego doboru Histereza H2 oraz Histereza H1. Ponadto umożliwia szybsze dojście do temperatury zadanej.
   Uwaga: jeśli kocioł pracuje bez bufora cieplnego a regulator zostanie przełączony w tryb LATO, wówczas zaleca się pracę regulatora w trybie Standardowym.
   Po przekroczeniu o 5 stopni temperatury zadanej kotła regulator przechodzi do trybu NADZÓR.

   Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź

   PS.
   Z innego tematu pytanie które mnie nurtuje:

   # ogień na 15 kW przy temp kotła 50 °C jest dużo mniejszy niż ogień na 15KW przy temp kotła 65°C – co jest powodem tego zjawiska? I czym to może skutkować ?
   #

  • #66162
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   FuzzyLogic – ilu użytkowników tyle opinii.

   W tym trybie palnik pracuje głównie w mocy 100% do temperatury zadanej i modeluje moc do 5 stopni powyżej.
   Ja osobiście polecam tryb standard w którym možna ustawić sobie modulację mocy za pomocą H1 i H2.

   Piszesz że kocioł cały czas pracuje i się nie wyłącza. Dlaczego miałby się wyłączać przy tak dużych odbiorcach ciepła? Każde wygaszanie i rozpalanie to przedmuchiwanie wymiennika. Po to jest modulacja mocy aby palnik pracował z mocą dostosowaną do odbioru ciepła.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #66161
   Jacek JJJ
   Uczestnik

   Serwis1
   Idzie dalej w fuzilogic zauważyłem że jest poniżej zadanej i moduluje moc tylko nie wiem czy był już powyżej i może zszedł czy też możliwe że zaczyna coś kombinować wczesniej

   przy mrozach podoba mi się ten tryb bo szybko osiąga zadaną i wyłącza kocioł i mam sposobność żeby częściej wyczyścić palnik z piachu który kupiłem…. Za 580zl tona, będę go testował dam znać jak znajdę coś ciekawego….
   Pozdrawiam i dzięki.
   J.

  • #66160
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Modulacja rozpoczyna się w okolicach temperatury zadanej.

   Co kto lubi.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #66159
   Patrol
   Uczestnik

   jackjj: może Ci się przyda – wygrzebałem z archiwum odpowiedź producenta:

   ”W trybie pracy FuzzyLogic algorytm regulatora dobiera i moduluje moc kotła, tak aby osiągnąć i utrzymać temperaturę kotła na zadanym poziomie. W porównaniu do trybu standardowego w którym kocioł „porusza” się po trzech zdefiniowanych stopniach mocy w trybie FuzzyLogic moc kotła zmieniana jest płynnie. Algorytm regulatora modulując płynnie moc kotła dąży do stanu w którym ilość ciepła wytwarzana w procesie spalania będzie równa ilości ciepła odbieranej przez budynek. Gdy kocioł jest zimny palnik pracuje z mocą maksymalną aby jak najszybciej rozgrzać kocioł. W miarę zbliżania się temperatury kotła do wartości zadanej aktualna moc kotła zostaje stopniowo redukowana do poziomu niezbędnego do utrzymywania temperatury zadanej kotła. Ze względu na dużą inercję (bezwładność) układu nie jest to proste zadanie. Osiągnięcie takiego stanu równowagi nie zawsze jest możliwe. Na przykład w przypadku małego odbioru ciepła w którym pomimo zredukowania mocy kotła do wartości minimalnej temperatura kotła nadal rośnie. W takim przypadku gdy temperatura kotła wzrośnie powyżej 5 stopni powyżej temperatury zadanej to kocioł przejdzie w tryb nadzoru lub zostanie wygaszony.

   Jeśli chodzi o dostępne w regulatorze parametry A, B, C FuzzyLogic to służą one do dostrojenia algorytmu regulatora do charakterystyki instalacji grzewczej i budynku. Sam algorytm jest dość skomplikowany i składa się z kilku obwodów regulacyjnych. Jednym z nich jest regulator PID. Dostępne w regulatorze parametry A, B i C są jego współczynnikami.

   Parametr „A” – jest współczynnikiem „Kp” członu proporcjonalnego regulatora PID

   Parametr „B” – jest współczynnikiem „Ti” członu całkującego regulatora PID

   Parametr „C” – jest współczynnikiem „Td” członu różniczkującego regulatora PID

   O działaniu regulatora PID i sposobach jego dostrajania proponuję przeczytać w Internecie lub książkach dotyczących teorii sterowania. Jest tego sporo. Opiszę tylko w skrócie jak te parametry wpływają na prace kotła.

   Parametr „A”, czyli współczynnik „Kp” – wpływa na człon proporcjonalny regulatora. Aktualna moc kotła zależy od różnicy między temperaturą zadaną i temperaturą aktualną kotła. Im ta różnica jest większa tym większa jest aktualna moc kotła. Parametr ten definiuje jak duży jest wpływ różnicy temperatury między wartością zadaną i aktualną kotła na moc kotła. Zwiększenie tego parametru spowoduje zwiększenie wpływu różnicy temperatury na przyrost mocy kotła. Im większa wartość tym szybciej kocioł dochodzi do wartości zadanej. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.

   Parametr „B”, czyli współczynnik „Ti” – wpływa na człon całkujący regulatora. W uproszczeniu człon ten działa w ten sposób że jeśli temperatura zadana kotła nie jest osiągnięta to moc kotła zostaje stopniowo zwiększana aby umożliwić osiągnięcie temperatury zadanej. Jeśli natomiast temperatura zostanie przekroczona to moc kotła zostaje stopniowo zmniejszana. Zwiększenie wartości tego parametru zmniejsza szybkość przyrostu mocy kotła. Im większa wartość tym wolniej kocioł dochodzi do wartości zadanej, lecz ustawienie większej wartości daje większą pewność, że temperatura zadana kotła nie będzie się wahać. Zbyt mała wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła (oscylacje).

   Parametr „C”, czyli współczynnik „Td” – wpływa na człon różniczkujący regulatora. Człon ten reaguje na szybkie zmiany temperatury. Ma zapobiegać szybkim zmianom. Jeśli temperatura kotła szybko rośnie to moc zostaje natychmiast obniżona. Jeśli temperatura szybko spada to moc kotła zostaje zwiększona. Im większa wartość parametru tym większy jest wpływ regulatora na szybkie zmiany temperatury. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.

   Jeśli chodzi o sam proces spalania to w algorytmie FuzzyLogic proporcje powierza do paliwa dobierane są automatycznie na bazie ustawień dla trzech poziomów mocy definiowanych dla pracy w trybie standardowym. Tak więc zmieniając nastawy dla trzech poziomów mocy kotła wpływamy też na proces spalania w trybie pracy FuzzyLogic.”

  • #66158
   Jacek JJJ
   Uczestnik

   Patrol
   Dzięki super wytłumaczone…. Coraz bardziej mi się to podoba przynajmniej jak jest duży odbiór…..to fajnie działa…..płynnie, po testuje i dam znać….

   Teraz kojarzę że z rok temu pytałeś Serwis o te parametry…

   Czlon proporcjonalny pamiętam z automatyki z Barczakiem ale pozostałych dwóch…..chyba muszę poszukać zeszyt….
   ;-):-P;-)

   Coś regulowales te 3 parametry czy tylko orientowales się co znaczą?
   U mnie ładnie moduluje po zmianie zadanej z 75 na 70 i obniżeniu histerezy z 15 na 10 mam praktycznie to samo tylko widzę że jakoś płynniej to się odbywa….. Kilka dni po testuję nie będę ruszał parametrów i dam znać czy jest lepiej…..

  • #66157
   Jacek JJJ
   Uczestnik

   Może jeszcze ktoś napisać co przy tym FL trzeba ustawić wszędzie widzę moc dla FL od 10 do 90% za co to odp.?

   Ja mam od 0 do 100% cos będzie się przy takiej mocy działo? nie chce zmieniać bo chyba dobrze jest?

   Czy jeszcze coś ?

   Czytałem coś o nadmuchu do FL ale nie mogę w sterowniku znaleźć…..

  • #66156
   Patrol
   Uczestnik

   Nie ruszałem tych parametrów;
   FL ma wyręczać nas tylko w doborze H1, H2 i sprawdzić się może w przypadku większych skoków temperatur zewn. (nie musimy sami korygować histerez).
   Ja np. traktuje kocioł jak bufor – ma się nagrzać, a potem pauzować i tu FL nie ma racji bytu, ale to do czasu nadejścia ostrych mrozów. Wg mnie dopiero od zużycia większego niż 24kg/dobę (wynikającego z założonego minimalnego strumienia 1kg/h) jest sens porównywać oba tryby pracy.
   W moim przypadku (wówczas przy stosunkowo małym zapotrzebowaniu na ciepło) wyglądało to tak, że przechodząc z tzw. dobrych ustawień z trybu standard na FL miałem sporo niedopalonego pelletu, ilość cykli rozpaleń wcale nie zmalała, do tego sam FL nie radził sobie z szybkością reakcji na zmiany temp. (np. za późno obniżał moc).
   Jeśli miałbym coś zmieniać w samych współczynnikach to Kp z wartości 5 na np. 2 (najlepiej widać to na współczynniku proporcjonalności mieszacza) (+ ewentualnie zwiększenie Ti); być może pobawię się tym jak będę miał rejestrator.

   Pytałeś o minFL i max FL – to tylko ograniczenia modulacji – w moim kalkulatorze mocy masz możliwość podejrzenia jak wpływają te wartości na zmiany mocy

  • #66155
   Patrol
   Uczestnik

   przez dobę leciałem testowo na FL i nie ma sensu ruszać parametrów A, B i C (przynajmniej w moim przypadku); przez to, że modulowanie startuje od osiągnięcia temp. zadanej to pozostałe 5stopni bardzo szybko jest osiągane (mimo ograniczenia z 15 do 12kW) co i tak skutkuje wygaszeniami i zawalaniem palnika. Musiałbym jeszcze niżej zejść z mocą max albo czekać na -20C.
   (ps. parametry zmieniałem z A=5 i B=40 na A=2 i B=60)
   dodatkowy test:
   po osiągnięciu Tzadanej i rozpoczęcia modulacji FL (zmniejszania mocy) podniosłem Tzadaną kotła o kilka stC – FL zareagował od razu wracając na próg 100% (a spokojnie mógł pozostać na niższej mocy, przy której osiągnąłby zadaną);
   Ostatecznie skoro głównym celem FL jest szybkie osiąganie Tzadanej. to rozpoczynanie modulowania dopiero po jej osiągnięciu jest dla mnie nieprzydatne.
   Może trafi się ktoś zadowolony z FL, bo nie twierdzę, że to niemożliwe, także czekam na Twoje relacje jackjj.

  • #66154
   Jacek JJJ
   Uczestnik

   No właśnie testowo na jeden dzień wróciłem do standard żeby porównać spalanie nastawy opisałem to w temacie DasPell – dziwne zachowanie siłownika zaworu 4D. Razem z prośbą o pomoc do ustawienia ochrony powrotu podrzucisz coś?

  • #66153
   Jacek JJJ
   Uczestnik

   No i po testach FL kolejny dzień 38kg przez dobę nie ważne czy -15 czy -10 czy+0 oczywiście żartuje teraz jest zero w nocy było jeszcze na minus

   Ciekawe te pomiary….
   :-P:-D:-P

   Dziś zmieniłem na standard 75 hist 15
   H1=8 i H2=14 prawie jak przed rokiem chce na zobaczyc czy będzie dymilo jak przed rokiem, mogę się po bawić bo przy wyzszych temp. na zewnątrz mój piach tak się nie osadza na palniku…..

  • #66152
   MikiMiki
   Uczestnik

   Pytanko czy zmniejszenie mocy max w algorytmie fuzzy logic spowolni jego dochozenie do zadanej? pozdrawiam

  • #66151
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Pytanko czy zmniejszenie mocy max w algorytmie fuzzy logic spowolni jego dochozenie do zadanej? pozdrawiam

   Tak.
   Od tego parametru zależy moc maksymalna w trybie FL.
   Do temperatury zadanej pięć idzie z mocą maksymalną.

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.