Zawirowacze do pieców na ekogroszek

Strona główna Forum Pomoc techniczna Zawirowacze do pieców na ekogroszek

Oglądasz 28 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #66106
      Pablo_83
      Uczestnik

      Dzień dobry, jest już temat odnośnie zawirowaczy do kotłów na pellet a ja chciałbym wiedzieć czy jest sens inwestować w kocioł na groszek. Proszę o radę. Kocioł jaki posiadam to Q eko duo 17 kw.

    • #66135
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, ja dzisiaj zamówiłem, czekam na dostawę, poinformuję, co i jak się zmieniło.

    • #66134
      Pablo_83
      Uczestnik

      Ok czekam na informację 🙂
      A Serwis co ma do powiedzenia? 🙂
      Czy kupując zawirowacz, sens jest inwestować w RCK?

    • #66133

      WItam.

      Czy aby ten zawirowywacz spalin nie miał podobnej zasady działania jak szyber?

      Wydaje mi się, że w kotle na ekogroszek może pojawić się więcej sadzy. Ale czekam na opinie 🙂

    • #66132
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zawirowywacz poprawia wymianę ciepła w górnej części wymiennika. Skutkiem ubocznym jest delikatne ograniczenie ciągu kominowego.

      Pozdrawiam
      Sewis Heiztechnik

    • #66131
      Marcin
      Uczestnik

      Też się trochę tej sadzy obawiam bo na innym forum o tym czytałem ale zobaczymy.

    • #66130
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zawirowywacz delikatnie zmniejszy ciąg, który w większości przypadków i tak jest zbyt duży więc nie powinno być problemów.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66129
      Pablo_83
      Uczestnik

      Gieronimo testowales już nowy nabytek? Jak wrażenia?

    • #66128
      Marcin
      Uczestnik

      od 11 stycznia czekam na dostawę i jeszcze ich nie mam

    • #66127
      Pablo_83
      Uczestnik

      od 11 stycznia czekam na dostawę i jeszcze ich nie mam

      I jak wrażenia? Działasz już w temacie?

    • #66126
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, chętnie bym podziałał, ale uzyskałem info, że we wtorek mają być zawirowacze, dzisiaj czwartek, i niestety ich nie mam. Tylko pogratulować firmie.

    • #66125
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dzisiaj po południu przyjechały więc myślę że szybko zostanie wysłany. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania i cała pierwsza partia szybko się sprzedała.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66124
      Marcin
      Uczestnik

      Zawirowacze dojechały i od wczoraj są w piecu, temat w trakcie testów.
      Pytanie do Serwsiu, tak na szybko zauważyłem, że piec zaczął mocniej kopcić ( ale nie z komina, tylko podczas otwarcia środowych drzwiczek ).
      Moje obecne ustawienia to : pauza 50, przy dmuchawie na 0, dmuchawa otwarta na ok 1,5 cm. Pytanie, czy zwiększyć obroty? Tak na szybko, to zauważyłem, że zawirowacz powoduje, że płomień bardziej ( szerzej ) okala wymiennik i awaryjny ruszt wolny oraz szybciej dochodzi do zadanej ( ale to jeszcze do potwierdzenia ), co do sadzy, to za krótko, aby coś powiedzieć, podzielę się spostrzeżeniami jak będzie więcej czasu ( sobota ).

    • #66123
      Marcin
      Uczestnik

      Pytanie do HT – sadzy jednak więcej niż bez zawirowaczy, zwiększyć obroty, czy rozszerzyć dmuchawkę?

    • #66122

      Hej Gieronimo.

      Zwiększ podciśnienie na RCK. Powinno pomoc.

    • #66121
      Marcin
      Uczestnik

      Hej Kridor, tak zrobię wieczorem, obecnie mam na 10, ustawię na 15 zobaczymy przez parę dni co będzie.

    • #66120
      RED EKO
      Uczestnik

      Cześć ile cie kosztowały te zawirowacze do kotła bo zastanawiam się nad kupnem ale nie mogę znależć ani oferty ani ceny na stronie serwisu.

    • #66119
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, niecałe 150 zł płatne u kuriera.

    • #66118
      Marcin
      Uczestnik

      Zamówienie wysyłałem mailem na serwis2@heiztechnik.pl

    • #66117
      RED EKO
      Uczestnik

      Dzięki wstrzymam się jeszcze trochę i poczekam na twoją opinie.

    • #66116
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zawirowywacz zwiększył opory po stronie kotła i mniejszy się ciąg nie przeciąga grawitacyjne tyle samo powietrza przez palnik. Należy zwiększyć obroty dmuchawy i do 1-2.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66115

      Serwis1. W jaki sposób w kotłach z wentylatorem możemy mówić o ciągu grawitacyjnym po stronie kotła? Bo dla mnie to jest ciąg wymuszony.

    • #66114
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wentylator jest otwarty czyli mimo oporów na palniku przy zbyt dużym ciągu powietrze jest przeciągane przez palnik. Zauważ, że w przypadku, gdy zdławisz ciąg kominowy płomień robi się dłuższy i ciemniejszy co świadczy o mniejszej ilości powietrza w spalaniu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66113

      Ale teraz serwis1 nie mówi o ciągu, tylko o oporze na wylocie z kotła. W tym przypadku gdy zdławimy wylot to zmniejszamy ilość odprowadzanych spalin, co powoduje, że spaliny zaczynają zalegać w kotle bo zdławiony komin nie jest w stanie wszystkiego odprowadzić. Następnie powoduje to zwiększenie ciśnienia w kotle i zmniejszenie objętości komory spalania co powoduje zmniejszenie ilości doprowadzanego powietrza przez wentylator do spalania. i z tego powodu powstaje więcej sadzy. Mówię tu oczywiści o sytuacji, gdy ciąg kominowy jest właściwy.

      To jest tak jak w samochodzie. Jak zdławimy wydech to zaobserwujemy ten sam proces.

    • #66112
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, czas na pierwsze wnioski, po kilku dniach uzytkowania, zaznaczam, że tyczą się one mojej kotłowni, mojej instalacji i mojego komina ( piec 25 kw, prawie o połowę za duży, komin 200, też sporo za duży ), założony RCK oraz przesłonka z klapką przed dmuchawą ( obecnie otwarta na stałe z powodu dużych ilości sadzy ).

      PLUSY:

      – szybciej dochodzi do zadanej ( szerszy płomień, nie taki wystrzelony w górę ),
      – bardziej liniowa praca kotła ( tzn. spada tylko o 1-2 stopnie poniżej histerezy, wcześniej w bardzo podobnych
      warunkach pogodowych o 3-4 stopnie ),
      – pozwala trochę zaoszczędzić paliwa, ale na chwilę obecną nie jestem jeszcze w stanie określić tego
      dokładnie ( czekam na wypalenie się eko do poziomu leja w zbiorniku, wtedy zasypię i zobaczę – wiem,
      mało dokładny sposób, ale cóż zrobić )

      MINUSY:

      – więcej sadzy ( zaznaczam, że mój piec ma awaryjny ruszt wodny ), wymaga częstrzego czyszczenia.

      Nie poddaje się z tą sadzą, obecnie zwiększyłem w sobotę obroty dmuchawy na 2 ( wcześniej 0 ), RCK został na kilka dni bez zmian.

    • #66111
      Marcin
      Uczestnik

      Hej Kridor, czytam właśnie Twoją odpowiedź i wydaje mi się, że może być w tym trochę racji, poobserwuję jeszcze tą sadzę i spróbuję zwiększyć RCK, a dmuchawę zmniejszyć. Na razie obserwuję znaczne zwiększenie sadzy.

    • #66110
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zasada w tym wypadku jest jedna. mniejszy ciąg to zwiększamy delikatnie nadmuch aby płomień nie był czerwony i dymiący. Większy ciąg to zmniejszamy nadmuch.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66109
      Pablo_83
      Uczestnik

      Gieronimo możesz powiedzieć jak wrażenia po zastosowaniu zawirowacza? Jak się to sprawdziło w Twoim przypadku? Jak dużo sadzy, jak spalanie, itp.?

    • #66108
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, w perspektywie dłuższego okresu użytkowania tego zawirowacza wnioski są następujące:

      – dużo sadzy/pyłów ( i nie pomaga tutaj zwiększenie powietrza, bo jak zwiększe powiętrze, to muszę skrócić pauzę,
      a końcowy efekt jest ten sam – sadza i pyły ),
      – odnośnie zużycia opału to w dłuższeh perspektywie zużycie jest jednak symbolicznie mniejsze ( zakładam, że może po sezonie koszt zakupu zawirowacza się zwróci )

Oglądasz 28 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.