duze spalanie

Strona główna Forum Pomoc techniczna duze spalanie

Oglądasz 35 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65960
      Damian Kucharek
      Uczestnik

      Witam posiadam nowy kociol ,,Red Daspell 17 green Line .
      Kociol zostal juz niejednokrotnie ustawiany tj:wazone paliwo wprowadzone nastawy zgodnie z serwisem itp.
      Ale i tak spalanie nie spada ponizej 45kg dziennie zbankrutowac mozna.
      Ogrzewam 110m podlogowki i ok 70 m grzejnikami (4szt).mam termostat pokojowy pogodynke i zawor 4 drogowy z automatyka.
      Co moge zrobic zeby piec palil mniej a juz tak bylo .
      Co do pracy to kociol chodzi caly czas na 100% zadko na 50 i 30 tak powinno byc ,
      pracuje w standardzie , bo ponoc lepiej mozna ustawic .
      Kociol bardzo powoli osiaga temp.zadana, pozniej przechodzi na 30 min w nadzor i znow odpala,doganiajac temp.zadana.

    • #65996
      Patrol
      Uczestnik

      skoro palił mniej, to nasuwa się proste pytanie czy coś zmieniałeś w ustawieniach?
      podaj aktualne nastawy; czy z nadzoru przechodzi w pracę czy następuje ponowne rozpalanie?

    • #65995
      Damian Kucharek
      Uczestnik

      Witam
      100% moc nadmuchu 37% (z serwisem ustawilem 41% ale gosc mi mowil ze to mozna zmniejszyc )
      100% praca podajnika 5,7sek.
      H2 50% 4stopnie
      50% moc nadmuchu 32%
      50 %praca podajnika 3,5 sek.
      H1 30% 3stopnie
      30% moc nadmuchu 30%
      30%praca podajika 2,8 sek.
      HK 13 (serwis ustawil 15 ale dlugo soe buja do tej temp.)

      Czas cyklu pracy 20 sek.
      Paliwo po zważeniu teraz ( 9,8 kgh) ostatnio jak sprawdzalem bylo 10,1 kg dlaczego jest inna wartosc to powinna byc stala pellet ten sam .
      Kociol pracowal
      100% 1198h
      50%307H
      30%2373H
      1649 rozpalen
      praca podajnika 465 H
      spalone paliwo 4836 kg

    • #65994
      marl77
      Uczestnik

      A powiedz mi Jaka moc ma kocioł?

    • #65993
      Damian Kucharek
      Uczestnik

      17 kw

    • #65992
      Patrol
      Uczestnik

      wydajność podajnika nie będzie zawsze taka sama, bo pellet ma różną granulację, do tego powstający pył tez może zmniejszać wydajność, tak samo jak zmiana kąta nachylenia rury;
      przy założonej kaloryczności 4,8 i wydajności 9,8 dostajesz przedział mocy w okolicy 6,6-13,4;
      czas pracy na mocy 30% błędnie wpisałeś? – 2373h?
      rzadko pracuje na 50% ze wzgl na małą różnicę między H1 i H2.
      to pierwszy sezon grzewczy w nowym domu? pewnie średnica komina fi 200?

    • #65991
      Damian Kucharek
      Uczestnik

      Piec uruchomilem w styczniu 2016 palilem do wiosny, w lecie palilem drewnem .(jak chodzil na pellecie to jeszcze wygrzewalem podlogi i nie zwracalem uwagi na spalanie ale i wowczas nie bylo tak duze)
      Czas30% dobrze wpisany 2373h

      Tak fi komina 200 okolo 8m wysokosci.
      Kiedys zacial mi sie podajnik , czy to moze miec wplyw ?
      I jakie ustawienia powinienem wprowadzic?

      Instalacje mam na trzech pompach tj:
      1 do cwu
      2 do co zasila grzejniki na pietrze i rozdzielacz podlogowki pracuje ciagle
      3 jest w rozdzielaczu podlogowki ( wylacza sie po osiagnieciu temp. termostatu pokojowego )

      pytam bo moze cos go za szybko rozbiera ,piec bardzo powoli osiaga temp.zadana wczesniej wydaje sie ze bujal sie szybciej
      Temp.zadana mieszacza 39stopni
      Dom jest nowy dobrze izolowany gazobeton,15 styro. trzy szyby itp.

    • #65990
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spróbuj ustawić niższą temperaturę na podłogówce i włącz pompę od podłogi na stałe. Jeżeli termostat wyłącza Ci regularnie pompę to podłoga stygnie i ponownie ją podgrzewacz.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65989
      Damian Kucharek
      Uczestnik

      ok ale co wówczas będzie regulować temperature domu. ?
      czy wystarcza termostaty i mieszacz na rozdzielaczu podlogowki ?

    • #65988
      Damian Kucharek
      Uczestnik

      Czy fi komina ma wplyw na spalanie
      i czy ktos moglby mi podpowiedziec jakie nastawy wprowadzic
      jakie H1 i H2 oraz HK

      dzieki

    • #65987
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wyłączanie pompy podłogówki jest nieskuteczne. Podłoga ma zbyt dużą bezwładność cieplną, aby ją włączać i wyłączać. Dokładniejsze jestem sterowanie pogodowe mieszaczem.

      Zbyt mocno przewymiarowany komin wyciąga ciepło z kotła zwiększając spalanie.
      H1 – 5
      H2 – 10
      HK – 15

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65986
      Damian Kucharek
      Uczestnik

      Ustawilem jak ponizej . Mieszacz na pogodowke ustawiony.
      90kg zjadl w 60h =36kg na dobe .

      Jak moge zmniejszyc ciag komina

      dzieki

    • #65985
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ustawilem jak ponizej . Mieszacz na pogodowke ustawiony.
      90kg zjadl w 60h =36kg na dobe .

      Jak moge zmniejszyc ciag komina

      dzieki

      Kup RCWS tzw regulator ciągu kominowego np z firmy Darco są w znanym portalu zakupowym…. Koszt to ok. 300 zł w wyczystkę albo na rurę… Polecam 1 wersje.

      W temacie Daspell spalanie są zdjęcia poszukaj…. Można też wstawić zawirowywacz w otwór 150 czy 140 zależy jaki masz wymiennik….

      w HT KOSZT 140 zł z małymi ale jak masz za duży kocioł to cudów się nie spodziewaj….W takim wypadku to był by najlepszy bufor 1000l lub choć 500l….. i dobrze zrobiona instalacja ale to już są duże koszty…. Więc spróbuj od RCWS i zawirowywacz spalin…..
      Taki bufor był by w stanie przejąć ciepło wytworzone przez Twój za duży kocioł . Kocioł mógłby wtedy pracować z dużą mocą i potem się wyłączyć kiedy dom by ogrzewal bufor

    • #65984
      Damian Kucharek
      Uczestnik

      witam jak zmienilem kat nachylenia rury podajnika wydajnosc spadla z 10,2 na 9,7
      zmienilem nastawy do tego poziomu jednak spalanie nie spadlo
      ustawilem temp. tak zeby nie rozbierala pieca .
      czytalem ze inni maja mniejsze spalanie przy wiekszym piecu np.podobna powierzchnia m2 piec 20kw a spalanie 700 kg miesiac =22kg doba ja mam ponad 30kg doba .
      Gdzie jeszcze moze byc blad ???

    • #65983
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spalanie nie jest zależne od wielkości kotła lecz od wielkości odbiorów ciepła.
      Zauważ że mając spalanie na poziomie 36 kg/dobę to średnia moc jest na poziomie 7,5 kW [(36:24) x 5 = 7,5].
      W praktyce możesz znaleźć dwa takie same z pozoru domy z tym samym modelem kotła. W jednym domu ustawiona temperatura na termostacie będzie na 21 stopni a w drugim na 24. W domu o wyższej temperaturze w pomieszczeniach będzie większe spalanie paliwa. Dodatkowo wentylacja ma bardzo duże znaczenie – prawidłowo wentylowany dom bez rekuperacji będzie zużywał około 1/4 więcej energii iż dom z rekuperacją.
      Nie wnikam też wogóle w kwestie wykonania budynku (warto zrobić audyt kamerą termowizyjną, ponieważ czasami okazuje się że problem wynika z samego wykonania izolacji.

      Podsumowując: przyczyną dużego spalania może być duża ilość czynników, które należałoby zweryfikować przed jakimikolwiek porównaniami.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65982
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam, mam taki sam problem ze spalaniem, pisałem już wczesniej tutaj ale za wiele się nie dowiedziałem… wychodzi mi na to że piec spalił mi koło 45 kg przez dobę, to troszke chyba za duzo?Piec ma 20 KW.
      hf1bda1c.jpg

      h10cd67e.jpg

      hcbfc39f.jpg
      hece99ca.jpg
      co prawda metraż domu to 220m3, na parterze używana jest głownie podlogówka ( ustawione jest na pracę ciągła a na mieszaczu do wody co by za ciepłej nie puszczało jest ustawiony 1 bieg, czyli najmniejsza temperatura ) do tego w użytku są dwa grzejniki ( jeden dwu żeberkowy , no i troszkę większy w łazience). Na piętrze już są same grzejniki. temperatura na Dzień ustawiona jest 23 stopnie ( małe dziecko ), lecz na noc gdzies godzina 20, przestawiam na 21 stopni. Temp. zadaną kotła mam 70 stopni, Histereza była ( 12 ) lecz podpowiadano abym zmieniła na ( 15 ). I tak własnie zrobiłem dzisiaj ( zobaczymy co się zmieni ). Takiego spalania raczej nie powinno być przy takiej pogodzie gdzie nie ma mrozu. Może wina pelletu? Paliłem jasnym pelletem i zasyp cały tj 165 kg ( 11 ) worków wystarczał mi na 4 dni;/( masakra ). Zakupiłem po podpowiedziach naszego ( mistrza ) od tych piecy itp pellet ciemny z rosji ( podobno ze zrębek a nie z trociny ). Spalanie to samo tylko powstawały spieki ( pewnie za słaby nadmuch? ) pozmieniałem troszkę ustawienia nadmuchu i popodnosiłem wartosci o niewiele ) 😀 Myślę, że muszę mieć jakieś złe ustawienia skoro tyle piec pali nawet gdy mrozów nie ma…Podpowie Ktoś coś? Poniżej kilka zdj mojego pelletu…

    • #65981
      Patrol
      Uczestnik

      nikt nie powie Ci skąd masz 45kg (serwis dopiero co pisał o wielu możliwych czynnikach), ale jest to faktycznie dużo – moja średnia z ostatnich 7dni to ok 15kg/doba (po podłogach 221m2, na termostacie też 23C, instalacja z przewagą grzejników, 12-13 rozpaleń/doba) i pewnie coś bym jeszcze urwał na cwu, ale tutaj liczy komfort
      edit: ustawienia możesz tu wkleić, ale ciężko je tak sknocić, żeby 20kg czy więcej „wywalać w powietrze”

    • #65980
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis 1
      Fajny wzorek

      Dasz rozkmine co jest co

      7,5 kW [(36:24) x 5 = 7,5].
      Rozumiem że
      36 to kg zużyte przez 24 godziny
      24 to 24 godziny
      5 kaloryczność pelletu wyrażona w kWh/kg

      Jednostki kg z kg się uproszcza a godziny z godzinami i zostaje KW

      Dobrze kombinuje że jak od 1 listopada do dziś spalilem 2 tony paliwa
      To [(2000:112dni) x 5 = 3,72KW].

      Czyli mój super kocioł daspell 15kW pracuje z średnia mocą 3.72KW

      PS.
      za styczeń 2017
      1080kg:31dni x 4,8 kWh/kg = 6,96KW

      za styczeń 2016
      900kg:31dni x 4,8 kWh/kg = 5,8KW

      PS2.
      fajne
      a żeby wykorzystać maksymalną moc mojego kotła 15 KW to:
      (X/24h) x 4,8kWh/kg = 15 kW
      to
      X= (15kW x 24h)/4,8kWh/kg = 75kg

      czyli żeby mój super kocioł mógł pracowac ze swoją pełną moca dla jakiej go kupiłem 15KW to musaił by wsiorbać w ciągu jednej doby 75kg !!!

      Jakbyście dawali takie informacje w ulotce to ludzie kupowali by mnmiejsze kotły bo taki już najmniejsza Wasz 12KW to tylko 60 kg na dobę….
      ;P

      Liczę zmniejszoną kaloryczność pelletu nie 5 tylko 4,8 kWh/kg
      😉

    • #65979
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Teoretycznie masz racje ale praktycznie to wygląda trochę inaczej.

      Moc średnia to uśrednienie pracy na mocy maksymalnej , minimalnej i postojów. Zauważ że w przypadku mrozów -10 kocioł pracuje prawie cały czas na pełnej mocy lub na 50%. W przypadku, gdybyś zastosował kocioł o mocy 5-8 kW to pracowałby cały czas na pełnym obciążeniu. Praca z termostatem byłaby bardzo rozchwiana – nagłe załączenie ogrzewania i potrzeba podgrzania zimnej wody w instalacji wiązałaby się z długim oczekiwaniem na ciepło.

      To jest tak jak z samochodem – mając 400 KM nie korzystamy z nich przez cały czas ale podczas wyprzedzania pomagają.

      Kocioł w warunkach domowych dobierany jest do temperatur zewnętrznych -20 i temperatury wewnątrz budynku około 25 (zazwyczaj). sytuacja w której nie ma zimy -20 pokazuje na że kocioł pracuje tylko na części mocy nominalnej.

      W związku z powyższym zawsze staram się przekonywać użytkowników, że kocioł na 100% nie musi mieć mocy nominalnej i warto ustawić modulację na niższych progach aby palnik zwolnił do 50 i 30%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65978
      Marcin
      Uczestnik

      Witam, wszystko ładnie pięknie, domyślam się, że piec na pellet będzie miał dość wysoką sprawność na 30 % mocy, a co z piecami na ekogroszek?

    • #65977
      Robert Robert
      Uczestnik

      Bym musiał skoczyć i pospisywać 😀 a takie spieki to moga sie robić przez za słaby nadmuch? albo piasek w pellecie? spieki powstaja tylko w przypadku tego ciemnego… ten jasny spala się ładnie ale i tak i tak wpieprza go jak potwór ;/

    • #65976
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ps. jak sprawdzić ile piec podaje pelletu? tzn te przewazenie czy cos?

    • #65975
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego… Ustawienia jakie mam to :
      – temp zadana – ( 70 stopni )
      – temp zadana CWU ( 45 stopni )
      – sterowanie pogodowe wyłączone
      – Krzywa grzewcza kotła ( 0,8 50 stopni )
      – Przesunięcie rownoległej krzywej ( 0 stopni )
      Modulacja Mocy ;
      – 100 %: Moc nadmuchu ( 41% ) , praca podajnika 10,5 sek.
      – 50 % : Moc Nadmuchu ( 35% ), praca podajnika 5 sek. , Histereza H2 6 stopni
      – 30 % : Moc nadmuchu ( 32 %) , praca podajnika 3 sek. , Histereza H1 3 stopnie
      Histereza Kotła ( 15 stopni ) sam ją na tyle przestawiłem z ( 12 stopni )
      Tryb regulacji – Standardowy
      Czyszczenie palnika co 24 h
      – Ustawienia CWU:
      temp Zadana jak wyżej ( 45 stopni )
      -Tryb pracy pompy CWU – bez prionrytetu
      – Histereza zasob. CWU ( 8 stopni )
      – Dezynfekcja CWU – wyłączona
      Ustawienia Mieszacza 1;
      – temp zadana mieszacza ( 40 stopni )
      – Obniżenie temp. zadanej mieszacza od termostatu ( 0 stopni )
      – sterowanie pogodowe mieszacza – wyłączone
      – krzywa grzewcza ( 0,8 34 stopnie )
      – przesunięcie rownoleglej krzywej 0 stopni
      Teraz troszkę z ustawien serwisowych : Rozpalanie
      – Czas testu zapłonu ( 30 sek. )
      – czas podawania (25 sek. )
      – detekcja płomienia 20 %
      – nadmuch rozpalania 30 %
      – czas rozpalania 6 minut
      – nadmuch po rozpaleniu 35 %
      – czas nadmuchu po rozpaleniu 35 sek
      – czas rozgrzewania zapalarki 20 sek
      – czas pracy z moca minimalna – 2 minuty ( kąt nachylenia rury ze slimakiem to 40 stopni… Ok?
      Praca;
      – tryb termostat – Nie
      – czas cyklu pracy ( 20 sek )
      – zwiekszanie mocy nadmuchu przy podaj. 2 ( 1% )
      – wydajność podajnika ( 7,8 kg/h )
      – kaloryczność paliwa ( 5 kWh/kg)
      – czas pracy podajnika 2 – ( 125 % )
      – minimalny czas pracy podajnika 2 – ( 3 sek )
      Wygaszanie :
      – max czas wygaszania – ( 15 min )
      – Min czas wygaszania ( 3 min )
      – Moc przedmuchu ( 70 % )
      – Czas przedmuchu ( 34 sek )
      – przerwa przedmuchu ( 15 sek )
      – Start przedmuchu ( 50 % )
      – stop przedmuchu 3 %
      Czyszczenie :
      – Czas czyszczenia rozpalanie ( 30 sek )
      – czas czyszczenia wygaszanie ( 1min )
      – Nadmuch czyszczenia 100 %
      Nadzór :
      – czas nadzoru ( 0 min )
      – czas podawania ( nadzór ) 1,8 sek
      – czas cyklu nadzór ( 20 sek )
      – moc nadmuchu ( nadzór ) 30 %
      Minimalna moc nadmuchu 20 %
      czas detekcji braku paliwa ( 2 min )
      Max temp palnika 80 Stopni
      czas pracy podajnika dodatkowego ( 0 min )
      No i to bedzie na tyle … i jeszcze takie pytanko… co to są te obniżenia nocne? i te wartosci obnizenia nocnego? właczyłem tylko obnizenia nocne kotła i codziennie mam od 20 do 7 rano mam ksiezyc a od 7 do 20 sloneczko, a wartosc obnizenia to 0 stopni, przestawic tu cos?

    • #65974
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Gieronimo – wbrew obiegowej opinii kocioł na 30% ma sprawność mniejszą niż na mocy nominalnej (minimalnie ale zawsze).

      Robson1916 – Przeważenie należy zrobić poprzez załączenie podajnika w sterowaniu ręcznym łapiąc pellet bezpośrednio z łącznika elastycznego do worka po pellecie przez 10 min. Po próbie ważymy i mnożymy razy 6 i wpisujemy w serwisie jako wydajność podajnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65973
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hm tzn że włączam sterowanie ręczne tak? ( tam chyba jest napisane że kocioł musi byc wyłączony tak? ) i wtedy sie włączy na sterowanie ręczne? i tam będzie dalej opcja zalaczenia podajnika? czy to poprostu trzeba mu kazac sie rozpalic?

    • #65972
      Patrol
      Uczestnik

      żeby móc wejść w sterowanie ręczne kocioł musi być wyłączony;
      jak już wejdziesz w te parametry to odpalasz podajnik1 (3krotnie bo jeden cykl trwa 2min)
      albo po prostu odłącz zasilanie podajnika i zapodaj wtyczkę do gniazdka sieciowego na 6min (przy tej opcji sterownik nie naliczy czasu pracy podajnika)

    • #65971
      Robert Robert
      Uczestnik

      tzn jak podłączę podajnik bezpośrednio pod gniazdko to będzie podawał pellet non stop…. tak powinno byc? bo jak jest pod czujnik to co jakiś czas podaje…

    • #65970
      Patrol
      Uczestnik

      tak podłączony bezpośrednio do gniazda sieciowego pracuje non stop, więc sam musisz odliczać czas, przez sterownik w trybie ręcznym cykl trwa 2min

    • #65969
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tzn poprostu podłaczyć do gniazdka i bedzie podawał cały czas, po 6 minutach wyłączyć i to co mi z tej rury wyleciało razy 6 tak? tylko ze jak bedzie bezposrednio pod czujnikiem to w trybie recznym pellet tez bedzie non stop lecial?

    • #65968
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Robert
      Masz mieć 60 minut bo potrzebna jest wydajność w kg/godzinę więc zamiast czekać godzinę trzeba złapać:
      A. 6 minut i pomnożyć razy 10 = 60 minut
      lub
      B.10 minut i pomnożyć razy 6 = 60 minut
      :-P:-D:-P

      To co Ci wyjdzie z mnożenia wpisujesz do serwisowych w miejsce praca palnika ->>> wydajność podajnika
      Możesz podłączyć do gniazdka
      Lub
      Tak jak ja robię w ręcznym wybrać podajnik nr 1 wtedy przez równo 2 minuty będzie lecieć z rury pellet i tak 5 razy puscisz i masz jak w pysk 10 minut i mnożysz przez 6 i masz wydajność na godzinę która wpisujesz jak wyżej napisałem…

    • #65967
      Grzegorz Rypina
      Uczestnik

      Witam
      jestem posiadaczem kotła red daspel 15 kw i mam takie pytanie czy 7,5 s w pracy podajnika to nie za dużo przypadkiem ?

    • #65966
      Patrol
      Uczestnik

      bez podania wydajności podajnika nikt Ci nie powie czy to dużo czy mało;
      jeśli podajnik ma wydajność na poziomie 8,3-8,4 kg/h to dla 100% mocy 7,5sek będzie ok

    • #65965
      Grzegorz Rypina
      Uczestnik

      ok jutro sprawdzę wydajność podajnika dzięki za odpowiedź.

    • #65964
      Grzegorz Rypina
      Uczestnik

      Moja wydajność to 12 kg na godzinę a pan hydraulik ustawił mi 7,5sekundy na pierwszym podajniku czy mógł by mi ktoś podesłać ustawienia do tej wydajności.

    • #65963
      Patrol
      Uczestnik

      to podkręcił moc kotła powyżej 20kW;
      dla wydajności 12kg/h ustaw podawanie 2sek, 3sek i 5sek odpowiednio dla trybów 30,50 i 100% (przy cyklu pracy =20sek)

    • #65962
      Grzegorz Rypina
      Uczestnik

      Ok dzieki

Oglądasz 35 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.