Uchwała antysmogowa dla malopolski

Strona główna Forum Pomoc techniczna Uchwała antysmogowa dla malopolski

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65925
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Przyjęto uchwałę antysmogowa dla małopolski.
      Nie żebym miał coś przeciwko ekologiczne, czyste mu powietrzu. czysteogrzewanie.pl pokazuje, że da się czysto palić nawet w starym piecu. Niestety latwiej czegoś zabronić niż nauczyć ludzi nowych sztuczek.

      Za 10 lat będę musiał wymienić piec.
      Ciekawe czy dożyje mój Q PELLET DUO 15kw.
      Czy wiecie może jaka jest żywotność takiego pieca?

    • #65936
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Jak dla mnie prawidłowe działanie!
      Państwo również powinno choć w małej części partycypowac w kosztach urządzeń które są drogie ale chronią środowisko tak żeby obywatelowi było łatwiej podjąć słuszną decyzję, np.w przypadku braku dostępu do gazu z sieci żeby szybciej się zdecydował na obecnie nieosiągalne dla niektórych ale jakże wygodne i niedrogie w eksploatacji pompy ciepła.

      Takich rzeczy jak długość życia kotła; nikt nie ocenił bo nie zna Twojej instalacji, charakterystyki domu, temp powrotu oraz temp spalin, twardości wody w instalacji…. ani paliwa jakiego używasz a to wszystko i pewnie nie tylko będzie miało olbrzymie znaczenie…

      Wiem że np kotły zagazowujace drewno przy źle zrobionej instalacji gdzie taki kocioł pracuje bez bufora z bardzo wysoka temperatura której nijak nie jest w stanie odebrać normalny dom nawet z ogrzewaniem wyłącznie na kaloryfery i olbrzymim zbiornikiem CWU, wytrzymuja ok 7 lat, tak więc Twój kocioł jeśli ma nawet ruszt wodny, a będziesz o niego dbał, to powinien wytrzymać spokojnie 10 lat….
      ;-):-P;-)

    • #65935
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pompy ciepła faktycznie są obecnie nie osiągalne, choć z dofinansowaniem mogły by osiągnąć poziom prawie osiągalny ale nadal nie bardzo racjonalny ekonomicznie.
      Poza tym jest w internecie masę „bełkotu” na temat ich sprawności i faktycznych kosztów instalacji i użytkowania.
      Zobaczymy co czas przyniesie i za te 10 lat może będą realne. Albo będzie coś lepszego.

    • #65934
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Kolega ma pompę ciepła w domu 170m², a to w załączeniu koszty z miesiąca za prąd już w kolejny z rzędu styczeń nie przekraczają 600 zł…. Faktem jest to że nie ma jakoś bardzo zimnych zim a kolegi większość weekendów i ostatni tydzień nie było w domu bo spędził je na nartach w górach, to jednak jeśli chodzi o ogrzewanie to jest w domu na okrągło bez względu na to czy są czy ich nie ma 22-23°C przez cały czas…. Jedyny jaki jest za nizony koszt prądu, wynika jedynie z tego że w tym czasie jak ich nie ma w domu to, nie świecą światła jak i nie gotują co ma również wpływ na ten w mojej ocenie niski rachunek za prąd, gdzie są wliczone:
      ogrzewanie CO
      ogrzanie CWU
      oraz
      wszystkie rzeczy związane ze zużyciem energii elektryczne w domuj przez 4 osobowa rodzinne…

      Attachments:
    • #65933

      Jackjj. A jak wygląda koszt utrzymania instalacji i pompy, tzn. serwis, wymiana płynów, itp? Jaki jest koszt inwestycji? Jaki typ pompy ma, powietrzną, gruntową, głębinową?

    • #65932
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No i tego typu informacja jest wartościowa.
      A czy wiesz może ile kosztowała ta pompa ciepła, z jakim dolnym źródłem?

      Niestety aspekty ekonomiczne są tu na razie zaporą. Może jak będę się zbliżał do wymiany kotła to ta technologia stanieje lub wymyślą coś lepszego.

      Dziękuję za informację.
      Mam nadzieję, że moje komentarze nie brzmią jak wypowiedzi przeciwnika ekologi.
      Jestem jak najbardziej za, ale nie jestem przekonany, że obecnie przyjęte rozwiązanie (chodzi o cześć związaną z kotłami) będzie miało aż takie znaczenie.
      Co z tego, że nie będzie na rynku paliwa marnej jakości jak użytkownicy nie będą umieli ekologicznie palić tym dobrym.
      No ale to jest tylko moje zdanie.

      Pozdrawiam

    • #65931

      Niestety cena prądu i koszt instalacji są wysokie jak na nasze zarobki. Dodatkowo brak jest pomocy ze strony państwa. Dlatego nas na to nie stać. W tym kraju bycie Eko dużo kosztuje wbrew logice, że powinno być taniej. Smutna prawda :/

    • #65930
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Od początku:
      1) Żywotność kotła zależy od szybkości korozji blachy. W przypadku, gdy kocioł pracuje cały rok w wysokich temperaturach i jest regularnie czyszczony to blacha będzie się zużywała około 0,1-0,15 mm na rok (płaszcz wewnętrzny ma 5 mm). Na szybsze zużywanie się wymiennika wpływa niska temperatura powrotu i praca poniżej punktu rosy (45-48 stopni C). Korozja wtedy przyspiesza. Dodatkowym problemem jest postój kotłów w okresie letnim bez przygotowania – kocioł otwarty na którego zimnych ścianach skrapla się woda (po kilku takich sezonach z kotła może pozostać sito).
      Kotły z podajnikiem żyją dłużej, ponieważ spalanie w nich jest kontrolowane poprzez podajnik. W kotle zasypowym przewymiarowanie skutkuje częstą praca w podtrzymaniu, gdy rozpalone paliwo po prostu się „dusi” a nie spala.

      2) Pompy ciepła wychodzą bardzo ekonomicznie w przypadku, gdy budynek i ogrzewanie są pod nie przygotowane. Najtańsze pompy powietrze-woda pozyskują ciepło z powietrza więc ich sprawność będzie najwyższa w przypadku, gdy czynnik grzejny będzie miał możliwie jak najniższą temperaturę – podłogówka. Wymiennik gruntowy lub dolne źródło niwelują częściowo tę wadę jednakże bardzo podnoszą koszty. Szczerze mówiąc w przypadku, gdy mamy temperatury takie jak w ostatnich kilku latach (zima poniżej minus 15 praktycznie nie występuje – góra tydzień dwa) to pompa powietrzna sprawdzi się bez zarzutów. W rejonach Polski, gdzie temperatury są jednak bardzo niskie (Suwałki itp) taka pompa zimą może podnieść koszty, ponieważ będą pracowały grzałki elektryczne.

      3) Kwestie dotacji. Dotowane jest głównie biomasa, ponieważ teoretycznie bilans CO2 przy jej spalaniu wychodzi na 0. Teoretycznie wynika to z faktu, że spalenie biomasy wygeneruje tyle samo CO2 co gnijące drzewo. Kotły elektryczne czy urządzenia wytwarzające ciepło wyłącznie poprzez energię elektryczną korzystają z prądu wytworzonego przez elektrownię o sprawności w przybliżeniu 40% i po stratach na przesyle 30-35%. Elektrownie spalają zazwyczaj węgiel i tu jest teoretyczny problem (według własnego uznania).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65929
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Jackjj. A jak wygląda koszt utrzymania instalacji i pompy, tzn. serwis, wymiana płynów, itp? Jaki jest koszt inwestycji? Jaki typ pompy ma, powietrzną, gruntową, głębinową?

      Kolega mieszka tam 3 rok i raz w roku robi serwis urządzenia Buderus koszt ok 200 zł co do wymiany płynów to nic nie ma w planie z tego co mówił jeśli jakiegoś płynu brakuje to się go uzupełnia… Podobno jak jest układ szczelny to nic nie trzeba….

      Co do podłogowki to faktycznie do pompy ciepła dobrze mieć 100% inaczej koszty rosną….

      Co do kosztu to kolega oprócz instalacji domu zapłacił więcej za odwierty i urządzenie 50.000,00 zł

    • #65928
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      A

    • #65927
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      A

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.