Tryb lato

Strona główna Forum Pomoc techniczna Tryb lato

Oglądasz 41 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65864
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Chciałem zapytać jak macie ustawiony tryb lato chodzi głównie o automaty:

      Temp wejścia w tryb lato u mnie 16°C
      Temp wyjścia z trybu lato u mnie 10°C

      Chciałem skorzystać z Waszych doświadczeń czy te temp co mam będą OK.?

      Czy można gdzieś ustawić np.tak, że jak ta temp będzie 10°C przez ileś tam dni np. 3 to wtedy kocioł dopiero wyjdzie z trybu lato i odwrotnie jak kocioł będzie po wyżej 16°C przez 3 dni to przejdzie w tryb lato?

      Czy jest taka możliwość a ja jej nie widzę?

    • #65906
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć
      Chciałem zapytać jak macie ustawiony tryb lato chodzi głównie o automaty:

      Temp wejścia w tryb lato u mnie 16°C
      Temp wyjścia z trybu lato u mnie 10°C

      Chciałem skorzystać z Waszych doświadczeń czy te temp co mam będą OK.?

      Mam tak samo. Niestety nie miałem możliwości przetestowania tego.
      Także nie widzę tego w sterowniku kotła więc może bo być feature dodany z modułem internetowym.

      Zastanawiałem się nad ustawieniem wartości
      Temp wejścia w tryb lato u mnie 10°C
      Temp wyjścia z trybu lato u mnie 7°C
      Ale nie zdecydowałem się na to z paru powodów:
      – dopiero wygrzewam dom
      – nie wiem jak rozkłada się temperatur w domu w czasie wyższych temperatur i czy mogę wyłączyć grzanie
      – dopiero uczyłem się konfigurować piec i dopracowywałem konfigurację

      Te nastawy są domyślnie tak ustawione. Prawdopodobnie nie najlepsze (tu kwestia indywidualnych preferencji) jak z większością domyślnych nastaw sterownika.

      Może być ciężko uzyskać jakiekolwiek doświadczenia na ten temat.
      Z tego co widzę na forum, nie wiele osób posiada moduł internetowy.

      Pozdrawiam
      Mateusz

    • #65905
      Patrol
      Uczestnik

      jackjj: nie ma takiej opcji jak kilkudniowe sprawdzanie temperatur; jedyne nastawy po włączeniu auto-detekcji trybu lato to temp. załączenia i wyłączenia (normalnie dostępne w menu 'ustawienia cwu’);
      idealnych nastaw nie da się podać, tak samo jak się nie da doradzić kto i jaką temp. zasobnika cwu ma utrzymywać; mnie ta auto-detekcja jakoś nie urzekła

    • #65904
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Teraz auto detekcji Ci nie potrzeba bo jak max Econet + ecoSter to ogarniesz całość ja mam tylko Salusa więc jak mnie nie ma w domu to nie wiem jaka jest temp….. Tak to sobie myślę że jakby np chciało się wyjechać to by była fajna sprawa ustawić jakaś minimalna temp żeby się przestawial z samego grzania wody na ogrzewanie chaty…. Przecież to nie musi być 5 czy 16 się może być -5 albo -10….

    • #65903
      Patrol
      Uczestnik

      ja mam grzejniki z głowicami, więc ecoster mi niepotrzebny 😉

    • #65902
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      chodzi raczej żeby zobaczyć że w domu temp jest niska zdalnie przez ecoster i zdalnie odpalić kocioł….ale można to inaczej ogarnąć właśnie wychodzeniem i wchodzeniem w tryb letni….wtedy chyba największe oszczędności no bo serwis nie zaleca sterowania pogodowo kotłem więc to odpada…..a tak ustawiamy np:

      Temperatura wejścia w tryb LATO na zero

      Temperatura wyjścia z trybu LATO na – 5*C i jesteśmy pewni że w domu nie zamarznie…..A kocioł jak nie potrzeba to tylko grzeje wodę….

      Przychodzi mi też do głowy inna metoda przez zatrzymanie pompy od CO i ustawienie niskiej temp oraz dużego obniżenia od termostatu…

    • #65901
      Patrol
      Uczestnik

      trybu lato to w zimowe warunki bym nie pchał;
      jeśli w grę wchodzi wyjazd np. na tydzień to pytanie dla kogo wtedy grzać cwu,
      a w przypadku prób oszczędzania tylko na wyjście do pracy to przy podłogówce sporo stracisz na wyłączeniu pompy, wtedy lepiej już dać jakieś niewielkie obniżenie; jak ktoś zna swoje zależności temp. pokojowych od temperatury czynnika to wiadomo jak ustawić harmonogram albo obniżenia nocne;
      odnośnie samego ecostera to tryb przeciwzamrożeniowy ustawia zadaną temp cwu na 8C, z kolei tryb wakacje daje możliwość nastawy wybranej temp. pokojowej na okres od 1 do 99 dni, ale podobne rzeczy pewnie osiągniesz też harmonogramami salusa;

    • #65900
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Wszystko się zgadza jak jesteśmy w domu na noc czy w pracy to nawet nie myślę o obniżeniu bo przy ogrzewaniu podłogowym to nie ma sensu potem jest za zimno i kominek musi iść w ruch a ostatni trochę mam przesyt ale przy dłuższym wyjeździe zbiornik może nie starczyć na ponad 10 dni jak będzie chłodniej

      kombinowalem obniżyć krzywa na 0.1 z przesunięciem o -5, żeby wciąż dawało te 20°C na podłogę albo w ogóle ustawić 20°C na stałe na podłogę i zobaczyć tylko jeśli nie przejdę w tryb letni to kocioł będzie wciąż pracował i nagrzewal sam siebie i potem chodził bo na dom może iść nie mniej jak 20° C tyle mam ustawione w serwisowych nie wiem czy w ogóle jest sens dawać mniej na podłogę tak żeby nie zamarzło bo przecież jak mieszkamy nie przetestuję to tylko na wjazd….
      Nie chcę go też wyłączyć całkiem bo jak jesteśmy latem i używany wodę to się fajnie odpala jest wygrzany i idzie 4kg na dobę więc taka oszczednosc może być a jak potrzeba to by puścił na CO a jak na zewnątrz jest nawet + 10 i kocioł pracuje non stop na CO to jeszcze się nie zdarzyło żeby spalił mniej jak worek czy 17-18kg…. Więc różnica dość duża szczególnie że jak nas nie ma to i wody nie będziemy używać tyle że będzie uzupełniał straty….

      Chyba że głupio myślę….
      Y.

    • #65899
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Testuje tryb letni albo bardziej wchodzenie i wychodzenie z niego wcześniej miałem nastawione 10 i 16 °C jak pewnie wszyscy
      Po piątkowym ociepleniu trochę za szalalem i przeszedłem w tryb letni jednak temp w nocy spadła nawet do -5 więc włączylem kocioł …. Temp w domu spadła w ciągu ponad doby do zaledwie ok 22,2°C więc da się żyć ale zimna podłoga i moje dzieciaki latające na boso po niej skłoniły mnie do włączenia kotła….
      😛

      Teraz ustawiłem tryb automatycznego wychodzenia / wchodzenia w tryb letni na 8 i 11 °C podzielę się doświadczeniami tak to u mnie wygląda na chwilę obecną…..
      W załączeniu historia z piątku…

      Ps. Niestety nie pomaga wejście/wyjście w tryb lato

      słońce operuje pięknie ale pogodowka jest w cieniu i pokazuje tylko 10 więc kocioł chodzi dalej bez przejscia na tryb letni i w chacie temp blisko 24°C dziś wykombinowalem żeby może zrobić jednek nie zalecane dla podłogi stop pompy od CO od termostatu bo przy tym słońcu nie mam pomysłu jak ogarnąć żeby nie było tak gorąco w domu?

      Jak radzicie sobie z automatyka kiedy słońce nagrzewa budynek? Pytanie oczywiście nie jest zasadne przy kalafiorach gdzie są termostaty czy przy podłogowym z siłownikami na poszczególnych pętlach…. Wtedy chyba chodzi to płynie….

      Attachments:
    • #65898
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis 1
      W moim układzie nie mam pompy kotła. Schemat jak w załączeniu….
      Do tej pory chodziło z obniżeniem od termostatu i było dobrze…. Zrobiło się za ciepło i chciałem przetestować- stop pompy od termostatu i dupa termostat robi „psztyk” i sterownik obniża temp na podłogę tyle ile ma ustawione ale pompy nie wyłącza?!
      Tak sobie myślę że może serwisant podłączył ją jako pompę kotła- szczególnie że symbol na sterowniku pokazuje drabinke czyli chyba jednak PB?

      Na schemacie internetowym pokazane jest że pompa mieszczacza zatrzymuje się bo robi się czarna z zielonej ale jak pójdę do kotłowni to pompa kotla pracuje…. ?!

      Pytanie jak to powinno być podłączone prawidłowo ?
      PB – pompa kotła ?
      czy
      PM – pompa mieszacza?

      Jakie są pulsu i minusy obu wyborów?

      PS. Chyba tylko ja tu jestem ….
      Dobra znalazłem jest też
      Wyłączenie pompy kotła od termostatu
      😛

      Attachments:
    • #65897
      Patrol
      Uczestnik

      jestem, ale nie ma powiadomień, więc gorzej się korzysta z forum :/
      ctrlC+ctrlV z forum ogrzewanie:

      gdyby był dedykowany regulator pokojowy ecoster to byłoby aktywne wyłączanie obu pomp (PM i PB), a przy Salusie wpiętym pod gniazdo TM wyłącza jedynie pompę „PM” i econet prawidłowo wskazuje tu stan wyjścia przekaźnika

      edit: być może jako termostat uniwersalny wyłączy Ci też PB, ale pewności nie mam

    • #65896
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Fajnie to chodzi przy ogrzewaniu podłogowym po 1dobie było w dzień gorąco bo na północnej ścianie gdzie jest zainstalowana pogodówka było powyżej 16 *C to kocioł po przekroczeniu 11 *C (Temperatura wejścia w tryb LATO) ok. godziny 11:00 przeszedł w tryb letni grzania wyłącznie CWU
      W chacie u góry 24*C na dole niecałe 23*C, a teraz godzina 22:27 temp spadał na chwilę na zewnątrz poniżej ustawionych 8*C (Temperatura wyjścia z trybu LATO) i kociołek przeszedł z trybu grzania tylko CWU do grzania CO w chacie nadal u góry 24 *C oczywiście nie od CO tylko z zysków słonecznych – podoba mi się to….
      ;-P

      W tym momencie tylko zacząłem się zastanawiać czym w tym okresie przejściowym (w nocy lekko na minus w dzień powyżej 16*C) różni się taki tryb automatycznego włączenia trybu lato (gdzie ustawiamy Temperatura wejścia w tryb LATO) od dajmy na to Sterowania pogodowego temperaturą kotła (jeśli chodzi o korozję niskotemp.) ?

      Attachments:
    • #65895
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ustawienie temperatury załączenia trybu lato i kilka stopni wyżej od wyłączenia (np. 5) powoduje, że jak kocioł się wyłączy przed południem to do wieczora się nie uruchomi.
      Sterowanie pogodowe kotła obniża nastawę kotła i cały czas pracuje z tak niską nastawą.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65894
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Serwis 1
      Dzięki za odpowiedź więc używam dalej
      😉
      Jak to ustawić? Czy są jakieś wytyczne?
      Temperatura wejścia w tryb LATO ??°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO ??°C

    • #65893
      Patrol
      Uczestnik

      tu nie ma wytycznych;
      ja nie używam auto-detekcji lato i nie narzekam;
      oszczędzisz na pewno na samych rozpaleniach, tylko w nogi będzie zimo – jak kto lubi

    • #65892
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Ja to obecnie testuję z nastawami domyślnymi i nawet to fajnie działa. Przy temperaturze rzędu 16 stopni dom się tak wolno wychładza, że nie ma sensu go podgrzewać a przy temperaturze poniżej 10 stopni grzanie się włączy i utrzyma temperaturę na odpowiednim poziomie jeżeli takie podtrzymanie było potrzebne. Mam termostaty i one dodatkowo ograniczą pobór ciepła.

      Mam podłogówkę w łazienkach i temperatura podłogi jest akceptowalna.

      Temperatura wejścia w tryb LATO 16°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO 10°C

    • #65891
      Patrol
      Uczestnik

      jak masz odpowiednio wyregulowane termostaty na grzejnikach to i tak nie ma grzania (a z elektronicznymi to już w ogóle inna bajka) – różnica w stosunku do trybu lato to działająca pompa;
      dla kogoś kto ma podłogówkę większy komfort zapewnia obniżanie tzadanej obiegu, ale trzeba się przekonać na własnej skórze co lepsze

    • #65890
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Patrol
      Obniżenie jest poprzez przesunięcie krzywej pogodowej używanej przez cały sezon o -2 ale w dzień i tak za gorąco

      Wcześniej przy
      Temperatura wejścia w tryb LATO 11°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO 8°C
      Było jeszcze za ciepło

      Od wczoraj
      Temperatura wejścia w tryb LATO 10°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO 5°C
      Trochę za chłodno dziś po długim nie używaniu poszedł w ruchu kominek ale może na to odczucie chłodu mieć wpływ wilgotność…. Bo dość pochmurno i deszczowo dziś popołudniu….
      😛
      Wejście 10°C zostawię ale będę szedł z wyjściem codziennie o 1 ° C wyżej….I zobaczę na szczęście komfort zapewnia kominek
      😛
      Ale bym dał ciała jakbym go nie zrobił przy tym ogrzewaniu podłogowym i przy mojej częstotliwości i zacięciu do regulacji pewnie czasem trzeba by było siedzieć w polarze a tak 1 polanko+ rozpałka i jest idealnie
      😛

    • #65889
      Patrol
      Uczestnik

      to się zwiększa przesunięcie albo krzywą, bo Ci polanek zabraknie 😛

    • #65888
      laptop
      Uczestnik

      Przypomnijcie mi które H decyduje o wygaszaniu palnika i przejściu w postój? W trybie lato nie osiąga temp. zadanej kotła, wygasza się wcześniej. Nie mam sterowania pogodowego.

    • #65887
      Patrol
      Uczestnik

      W trybie lato gdy temp. zadana cwu zostanie osiągnięta to bez względu na temp. kotła następuje wygaszanie.

    • #65886
      Dankar
      Uczestnik

      Tak się zastanawiam, jak to jest że piec w trybie lato może działać na zasadzie kotła gazowego, a w trybie zimowym już nie:(? Przy ilu stopniach załącza się Wam pompa CWU?

    • #65885
      laptop
      Uczestnik

      Zależy na ile stopni się ustawi. 😉 osobiście CWU mam na 53` ale przy wydłużeniu pracy pompy temperatura ta jest nieco wyższa od zadanej.

    • #65884
      Patrol
      Uczestnik

      Tak się zastanawiam, jak to jest że piec w trybie lato może działać na zasadzie kotła gazowego, a w trybie zimowym już nie:(? Przy ilu stopniach załącza się Wam pompa CWU?

      zasada właściwie taka sama tylko inny parametr definiuje moment wygaszania kotła:
      w trybie lato kocioł startuje od tzadanej kotła – histereza kotła edit: tzadanej cwu – histereza cwu, a sygnał wygaszenia dostaje po osiągnięciu zadanej temp. cwu;
      w trybie standard startuje od tzadanej kotła – histereza kotła, a sygnał wygaszenia dostaje po osiągnięciu temp. zadanej kotła;
      a pompa cwu załącza się zgodnie z ustawieniem = temp. zadana cwu – histereza cwu // u mnie 43C

    • #65883
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć Patrol
      Chyba coś po kręciłeś albo ja czegoś nie kumam

      Bo w trybie lato kocioł się odpala kiedy dopiero na zbiorniku CWU temp spadnie poniżej ustawionej histerezy ( a nie jak napisałeś „od tzadanej kotła – histereza kotła”) jak mam np ustawione 47 zadaną na zbiorniku CWU i histereze na tym zb.CWU 10 to kocioł się odpali przy temp 36.9 a wygasi po osiągnięciu 47,0°C ale na zbiorniku. Oczywiście z tego co rozumiem pompa od CWU zacznie podawać wodę po uzyskaniu temp ustawionej w serwisowych
      Temperatura załączenia pompy kotła u mnie 55.

      Tu np przy Tkotla 32,6 °C pompa CWU nie pracuje załączy się po uzyskaniu 55°C i zacznie nagrzewać zb.CWU mimo że kocioł już jakiś czas pracuje i nagrzewa siebie

      PS.
      Dankar zobacz post #6342 i #6344

      W temacie
      cwu funkcja lato

      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3380-cwu-funkcja-lato#6342

      Attachments:
    • #65882
      Patrol
      Uczestnik

      jackjj: racja – mój błąd, już poprawiłem

      a może nie do końca błąd, bo z tego co kojarzę jeśli trwało ładowanie cwu w trybie lato i temp. kotła spadła w tym czasie o wartość histerezy kotła to następowało rozpalenie;
      a bez ładowania cwu spadek temp. kotła o wartość histerezy nie wywoła rozpalenia;

    • #65881
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No coś takiego ciężko było by zauważyć szczególnie jak mam teraz na zbiorniku CWU histereze 10 więc jak jest ładowanie to przeważnie kocioł jest poniżej swojej histerezy
      uznałem że jedynym sygnałem do rozpalenia kotła w trybie lato jest to co dzieje się na zbiorniku CWU
      47-10=37 rozpałka i praca do osiągnięcia zadanej temp CWU 47 następnie wygaszenie

      No i nie proponuje ustawiać większej hist bo przetestowałem na własnej skórze że przy maksymalnej hist jaką można ustawić na zbiorniku CWU w kotle płynnie smoła w trybie lato

    • #65880
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No coś takiego ciężko było by zauważyć szczególnie jak mam teraz na zbiorniku CWU histereze 10 więc jak jest ładowanie to przeważnie kocioł jest poniżej swojej histerezy
      uznałem że jedynym sygnałem do rozpalenia kotła w trybie lato jest to co dzieje się na zbiorniku CWU
      47-10=37 rozpałka i praca do osiągnięcia zadanej temp CWU 47 następnie wygaszenie

      No i nie proponuje ustawiać większej hist bo przetestowałem na własnej skórze że przy maksymalnej hist jaką można ustawić na zbiorniku CWU w kotle płynnie smoła w trybie lato

      OK. Tylko jak powinien być ustawiony piec do grzania wody w lecie?
      Jak dam załączenie pompy cwu 55 stopni to i tak temperatura na piecu szybko spadnie.
      Obecnie mam odpalenie pompy cwu ustawione na 40 stopni.
      Tak jak to jest domyślnie.

      A nie, korekta. 40 stopni to była temperatura załanczqnia pompy kotła.

      Gdzie się ustawia temperaturę załączenia pompy cwu?

    • #65879
      Patrol
      Uczestnik

      Nie ma dedykowanego parametru 'temp. załączenia pompy cwu’ – jest temp. zadana cwu, a po spadku o wartość histerezy cwu następuje uruchomienie pompy zasobnika

    • #65878
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mateusz
      w lato kocioł włącza się tylko po to żeby nagrzać wodę w zbiorniku a potem wyłącza w momencie kiedy zagrzeje do temp. zadanej. Nie trzeba utrzymywać kotła w temp powyżej jakiejś tam temp. (np.55), tak jak ma to miejsce zimą. W lato kocioł będzie pracował tylko wtedy kiedy spadnie temp na zbiorniku CWU. Jak masz w miarę duży zbiornik to kocioł odpali się maksymalnie 2 – 3 razy na dobę. U mnie jak pisałem przy 300l i histerezie 10 odpalał się latem na potrzeby CWU tylko 2 razy na dobę i spalał ok 4 kg / dobę czyli koszt 0,58zł x 4kg = 2,32zł / dobę co razy 31 dni daje 71,92zł na miesiąc

      Zbiornik jak masz Ty to można ogarnąć nawet ładując raz na dobę ustawiając bardzo dużą histerezę zbiornika CWU np 30*C, czego jak wyżej pisałem nie zalecam bowiem można zasmołować kocioł….
      😉

    • #65877
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziękuję,
      Myślałem, że są jakieś dodatkowe ustawienia do cwu.
      Obecnie mam histerezę 6 stopni i temp zadana 48 stopni oraz obniżenie nocne 5 stopni. To mi prawie pozwala grzać wodę tylko raz dziennie.

      Niestety nie da się tak ustawić aby woda była grzana tylko miedzy 18tą a 22gą nie zależnie od temp w zbiorniku.

    • #65876
      Patrol
      Uczestnik

      Mateusz:aktywuj sobie harmonogram obniżeń nocnych dla cwu, np:
      00:00-18:00 przedział z obniżeniem -xx stC (ewentualnie 17:30, żebyś na 18:00 miał już przygotowaną ciepłą wodę)
      22:00-23:59 przedział z obniżeniem -xx stC
      wówczas w przedziale 18:00-22:00 regulator nastawi temp. zadaną cwu bez obniżeń

      lub inne kombinacje – masz w sumie trzy dostępne przedziały dla obniżeń z podziałem na dni powszednie, sob. i niedz.

    • #65875
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz:aktywuj sobie harmonogram obniżeń nocnych dla cwu, np:
      00:00-18:00 przedział z obniżeniem -xx stC (ewentualnie 17:30, żebyś na 18:00 miał już przygotowaną ciepłą wodę)
      22:00-23:59 przedział z obniżeniem -xx stC
      wówczas w przedziale 18:00-22:00 regulator nastawi temp. zadaną cwu bez obniżeń

      lub inne kombinacje – masz w sumie trzy dostępne przedziały dla obniżeń z podziałem na dni powszednie, sob. i niedz.

      Dzięki ale to nie działa tak jakbym chciał.
      Mam już to skonfigurowane ale często się zdarz, że danego dnia nie grzeje a po kąpieli zaczyna grzać wodę.

      W tej wersji sterownika co ja mam konfigurację się każdy dzień osobno.

      Ogólnie możliwość konfiguracji pod własne potrzeby, przyzwyczajenia czy tryb dnia są sporą słabością tego sterownika.
      Myślałem, że moduł internetowy je rozszerzy, ale sam juz wiesz, że poza historia pracy (także ułomną) i dostępem zdalnym, nie daje on praktycznie nic więcej.
      Co jeszcze ważne, nie bardzo jest jak zgłosić swoich uwag bo plum nie ma swojego forum.

      Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

    • #65874
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Siema
      Jak tam testujecie automatyczne wejście w tryb letni ? Ja już czekam na wiosnę oto moje nowe nastawy
      Wcześniej miałem kilka lat
      Temperatura wejścia w tryb LATO
      10°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO
      6°C

      A teraz:
      Temperatura zadana zasobnika CWU
      47°C
      Tryb pracy pompy CWU
      Praca z priorytetem
      Histereza zasobnika CWU
      3°C
      Dezynfekcja zbiornika CWU
      Wyłączony
      Tryb LATO
      Włączony
      Temperatura wejścia w tryb LATO
      8°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO
      4°C

    • #65873
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Siema
      Jak tam testujecie automatyczne wejście w tryb letni ? Ja już czekam na wiosnę oto moje nowe nastawy
      Wcześniej miałem kilka lat
      Temperatura wejścia w tryb LATO
      10°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO
      6°C

      A teraz:
      Temperatura zadana zasobnika CWU
      47°C
      Tryb pracy pompy CWU
      Praca z priorytetem
      Histereza zasobnika CWU
      3°C
      Dezynfekcja zbiornika CWU
      Wyłączony
      Tryb LATO
      Włączony
      Temperatura wejścia w tryb LATO
      8°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO
      4°C

      Cześć,
      Obecnie testuje pracę ciągłą.
      Używam krzywej 0.6 I przesunięcia 4.
      Potrzebuje utrzymywać stabilna temperaturę w domu a wychodzenie z trybu zima nie bardzo temu sprzyja.

      Dawniej miałem wejscie w tryb lato przy 8 stopniach a w zimę przy 5 stopniach i niestety bywały takie momenty, że przes parę dni piec się nie odpala a w domu trzeba było grzać kominkiem.

      CWU nis zmieniałem w tym roku.

    • #65872
      Patrol
      Uczestnik

      jeśli chodziło o oszukiwanie trybem lato w sezonie grzewczym to kończy się to skokami temp. – jakaś pseudooszczędność może być, ale to tak jakby zmniejszyć temp. zadaną w pomieszczeniach; też wolę opcję utrzymania stabilnej temp.

    • #65871
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      jeśli chodziło o oszukiwanie trybem lato w sezonie grzewczym to kończy się to skokami temp. – jakaś pseudooszczędność może być, ale to tak jakby zmniejszyć temp. zadaną w pomieszczeniach; też wolę opcję utrzymania stabilnej temp.

      W sumie mając kominek można spokojnie oszukiwać w czasie wysokich temperatur tylko trzeba ciągle wiedzieć co robi piec aby w odpowiednim momencie dogrzać dom.

      Takie coś stosowałam w poprzednich latach i w zeszłym sezonie spalilem coś koło 2t pelletu ale trzeba jeszcze policzyć drewno spalone w kominku więc jest duża szansa, że koszt wyszedł podobny do palenia tylko pelletem.

    • #65870
      Patrol
      Uczestnik

      można gazowe albo elektryczne grzejniki powstawiać i tak samo dodać koszty, a pelleciak za 10tys niech grzeje cwu, a podłogówka dostojnie stygnie 😉

    • #65869
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Przy kominku nie ma ryzyka palisz i za 15 minut jest ciepło test polegający na zmianie wejście na lato zamiast 10 to 8 wejście w tryb zimowy z 6 na 4 ma pokazać czy w chacie będzie zimno bo przy 10/6 w od listopada 2 razy przeszedł na tryb letni a jak u mnie operuje słońce to jest za gorąco…. Jedynie przydał by się czujnik wiatru bo ten potrafi nawet przy + 10 wychodzić chatę tak że kominek idzie w ruchu

    • #65868
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przy kominku nie ma ryzyka palisz i za 15 minut jest ciepło test polegający na zmianie wejście na lato zamiast 10 to 8 wejście w tryb zimowy z 6 na 4 ma pokazać czy w chacie będzie zimno bo przy 10/6 w od listopada 2 razy przeszedł na tryb letni a jak u mnie operuje słońce to jest za gorąco…. Jedynie przydał by się czujnik wiatru bo ten potrafi nawet przy + 10 wychodzić chatę tak że kominek idzie w ruchu

      U mnie praktycznie nie ma tego problemu bo mam w większości kaloryfery z termostat ami. Słońce przygrzeje, termostaty się zamkną i koniec z graniem z pieca.

      Przy podłodze masz duża bezwładność więc wyłączenie jej nie kończy grzania.
      Możliwe, że jak wylaczysz na parę godzin nie zauważysz dużej zmiany temperatury w domu. Podłoga będzie oddawać ciepło przez parę godzin.

      Temperatura CO sterujesz centralnie? Nie masz czujników w pokojach i siłowników w rozdzielnia?
      Choć w sumie to sterowanie działa poprzez zamknięcie obiegu wiedz dostaniesz to samo co wyłączenienie ogrzewania tylko na skalę lokalną.

      Z tego co pamiętam to jak stosowałam wyjścia w tryb lato to piec potrafił stać cały dzień. Tylko wieczorem musiałem zapalić. Nie mam rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka więc u mnie trzeba trochę więcej czasu aby podnieść temperaturę w całym domu.

    • #65867
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      U mnie z podłogą jest wszystko ok dopóki nie świeci słońce lub nie zacznie wiać wiatr bo wtedy jest za gorąco lub za zimno.

      Nie chciałem czujników i siłowników w rozdzielniach bo byłem w paru takich domach i dla mnie kasa wywalona w błoto nie do przyjęcia była podłoga która w niektórych pomieszczeniach była odczuwalnie ciepła goła stopą dla mnie jest to nie do przyjęcia
      U mnie podłoga jest odczuwalnie ciepła tylko w moment jak na dworze jest -20°C wtedy zawór 4d podaje taka temperature na podłogę że czuje ja bosą stopą w pozostałych sytuacja podłoga dla stopy jest obojętna nie zauważalna chyba że podstawie stopę w miejscu gdzie nie mam rurek od podłogówki np w rogu przy samych szafkach kuchennych tam podłoga jest zima

      Ciepła woda na cały dom wyłącznie na podłogę idzie przez zawór 4d sterowany pogodowe. Do tego w jednym miejscu tzw pomieszczeniu wzorcowym jest jeden czujnik temp które kiedy jest za ciepło obniża temperaturę podawana przez zawór 4d o 2°C

      Mam rozprowadzenie od kominka więc sprawa się idealnie

    • #65866
      Patrol
      Uczestnik

      dlatego robiłem podłogówkę tylko w łazienkach (tu komfort najważniejszy), wiatrołapie i kuchni – małe pętle na RTL; wejście na ileś godzin w tryb lato odpada;
      w innych pomieszczeniach grzejniki – temp. dowolnie wybrana i problem bezwładności nie istnieje;
      gdybym robił jeszcze raz to może bym ze dwie pętle dorzucił, ale nie na cele grzewcze tylko dla samego uczucia komfortu (takie ścieżki dla łażących na boso)

Oglądasz 41 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.