Parametry FL A B C

Strona główna Forum Pomoc techniczna Parametry FL A B C

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65816
      junges
      Uczestnik

      Witam Serdecznie,

      Może udał się komuś zgłębić tajniki ustawień parametrów FL A, B ,C. Piec Das Pell 26kW
      Chciałbym doprowadzić do sytuacji by piec pracował ciągle 25h i modulował swoją moc w FL, bez wygaszania i rozpalania. Z tego co zauważyłem to zapotrzebowanie na moc w moim domu waha się od 3kW do 26kw (zależnie czy tylko grzejniki, czy z podłogówką, CWU itp)
      Przy standardowych parametrach piec nie jest w stanie wyhamować przed temp. max kotła i się wygasza a później odpala itp. Trudno to nazwać efektywną modulacją.
      Ustawianie mocy max w FL też nie rozwiązuje problemu bo przy załączeniu piec nie ma wystarczającej mocy by rozgrzać podłogówkę i grzejniki. Wygląda to jak jazda sam na 5 biegu 30km/h.
      Może ktoś ma info o co chodzi z FL A, B, C

      Proszę o pomoc.

    • #65826
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterowanie parametrami A, B, C FL jest dość trudne, ponieważ nie widzimy jasnych reguł sterowania.
      Prostszym rozwiązaniem jest ustawienie trybu Standard i zwiększenie Histerezy H1 i H2 tak aby kocioł nie pracował przed zadana na wysokiej mocy. Ograniczeniem jest moc minimalna, która nie może być niższa niż 30% mocy kotła, ponieważ poniżej tej wartości drastycznie spada sprawność.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65825
      Patrol
      Uczestnik

      Opis parametrów A, B,C wklejałem już na forum:
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3538-tryb-pracy-fuzzy-logic#7358
      Zmiany tych wartości niewiele pomogą, więc ich nie polecam jak i samego trybu FL.
      Jeśli FL zaczyna modulować mocą po dobiciu do temp. zadanej to pozostałe 5C do wygaszenia to zbyt mały zakres, żeby przy nadmiarze mocy można było cokolwiek regulować. Lepiej sprawdzi się odpowiedni dobór H1 i H2 w trybie standard.

    • #65824
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      U mnie FL dobrze się sprawdzało przy dużych mrozach trzba było tylko zadaną zmniejszyć z 75 na 70 ale w końcu też zrezygnowałem mam teraz H1=5 i H2=10 i H-kotłą na 20 zadana na 75 i tak jadę od jakiegoś czasu to chyba najlepsze ustawienie. jak koło zera to kocioł się często wygasza a jak chłodniej to chodzi 24/dobę w załączeniu zrzut z ostatnich kilku dni

    • #65823
      junges
      Uczestnik

      Dzięki za odpowiedz tryb standardowy już opanowałem do perfekcji.
      Myślałem że sztandarowy reklamowany algorytm FL jest czymś więcej niż tylko hasłem reklamowym.
      Modulacja na 3 poziomów mocy w dzisiejszych czasach to trochę słabo.
      Gratulacje dla HT i Pelaxa.

    • #65822
      junges
      Uczestnik

      Dzięki

    • #65821
      junges
      Uczestnik

      Dzięki za najlepszy artykuł o FL jaki kiedykolwiek widziałem

    • #65820
      junges
      Uczestnik

      W Standardzie mam podobnie TK=70 HK=12 H1=9 H2=15 i też jest niezłe.

      Kiedy masz załączenie CO ?
      Mamy podobne kubatury podłogę mam 160m2 i 160 grzejników, CWU 400L
      Jakie masz piec ? Ile wsypujesz dobobowo przy ostatnich mrozach ? U mnie niestety 45kg schodzi regularnie.
      Nie udało mi się jeszcze ustawić żeby grzanie 24h miało niższe zużycie niż załączanie pieca 2-3 razy na dobę. Do tego wkurzające są wygaszenia.

    • #65819
      junges
      Uczestnik

      U mnie FL dobrze się sprawdzało przy dużych mrozach trzba było tylko zadaną zmniejszyć z 75 na 70 ale w końcu też zrezygnowałem mam teraz H1=5 i H2=10 i H-kotłą na 20 zadana na 75 i tak jadę od jakiegoś czasu to chyba najlepsze ustawienie. jak koło zera to kocioł się często wygasza a jak chłodniej to chodzi 24/dobę w załączeniu zrzut z ostatnich kilku dni

      W Standardzie mam podobnie TK=70 HK=12 H1=9 H2=15 i też jest niezłe.

      Kiedy masz załączenie CO ?
      Mamy podobne kubatury podłogę mam 160m2 i 160 grzejników, CWU 400L
      Jakie masz piec ? Ile wsypujesz dobobowo przy ostatnich mrozach ? U mnie niestety 45kg schodzi regularnie.
      Nie udało mi się jeszcze ustawić żeby grzanie 24h miało niższe zużycie niż załączanie pieca 2-3 razy na dobę. Do tego wkurzające są wygaszenia.

    • #65818
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Junges
      „W Standardzie mam podobnie TK=70 HK=12 H1=9 H2=15 i też jest niezłe.””
      Ciekawe podejście nie miałem jeszcze tak ustawione żeby HK było mniejsze niż H2 ale może warto przetestować….
      😉
      „Kiedy masz załączenie CO ?”
      u mnie CO chodzi non stop 24h/doba (75 i hist 20 H1-5 i H2-10) od 1 listopada i pwenie do któregoś tam kwietnia, w kwietniu przejdę na kominek wystarczy raz na dobę wieczorem 2 polana i jest ok.
      Steruję jak pisałem krzywą pogodową mieszacza (NIE KOTŁA) jest ustawiona na 0.3 bez obniżeń i podbic termostat jest ale raczej jako termometr choć mam na nim ustawione obniżenie po uzyskaniu zadanej o -1 od krzywej ale przeważnie jest zawsze uzyskana więc wciąż obniża. Tak to jest z termostatami raz obniża raz podwyższa ciężko wstrzelić szczególnie przy podłogowym ogrzewaniu, lepiej poświęcić czas i raz a dobrze ustawic krzywą pogodową

      Mamy podobne kubatury podłogę mam 160m2 i 160 grzejników, CWU 400L
      no masz jakieś 25m2 więcej i 100L CWU więcej – po co Ci taki zbiornik ? U mnie te 300 L to za duży a jeszcze 100 większy ?
      ;P

      Jakie masz piec ?

      Dane masz w stopce mam Daspell 15KW
      Ile wsypujesz dobobowo przy ostatnich mrozach ? U mnie niestety 45kg schodzi regularnie.

      Teraz trzymam z Daspell’a dużo wyższą temp w chacie (23*C przez 24h/doba) bo nie pale w kominku
      to idzie mi około 24 kg / dobę
      od 1 listopada 2016 spaliłem 2,5 tony
      W samym styczniu poszła ponad tona
      W grudniu 510 kg
      w lutym 420kg

      Nie udało mi się jeszcze ustawić żeby grzanie 24h miało niższe zużycie niż załączanie pieca 2-3 razy na dobę. Do tego wkurzające są wygaszenia.

      Ktoś kiedys napisał że kocioł peletowy nie zużywa pelletu jak nie pracuje więc jak jest postój 40 minut i więcej to ok jak mniej to już trzeba coś zmienić żeby nie było 10 czy 15 minutowych postojów bo szkoda pelletu na wydmuchanie i ponowne rozpalenie…

      Jak w domu miałem 21,5 do 22,0 *C to spalanie było dużo mniejsze szło ok. 15-18kg na dobę i tak jechałem cały listopad i grudzień do świąt…..dlatego wtedy zużyłem mniej pelletu.

      Co do FL to ładnie moduluje przynajmniej u mnie ale proponuję go włączać przy mrozach poniżej -5 *C jak Ci się chce grzebać ja jakichś dużych różnic czy FL czy ST w spalaniu nie zauważyłem…..

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.