pompa kotłowa a zawór 4d

Strona główna Forum Pomoc techniczna pompa kotłowa a zawór 4d

Oglądasz 20 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65663
      HT daspell GL
      Uczestnik

      Witam piec HT daspell GL 25 kw ,jak najlepiej wykonac instalacje zawór 3d plus pompa kotłowa,sam zawór 4d,czy jest sens pompy kotłowej i zaworu 4d ? instalacja bez podłogówki otwarta

    • #65684
      Markus
      Uczestnik

      Witam,
      Ja osobiscie mam 3D plus pompa kotlowa i jestem bardzo zadowolony. Mam pelną niezaleznosc ustawienia temeratury na mieszczaczu i utrzymania zadanej temeraturyna powrocie.

      Pozdawiam

    • #65683
      HT daspell GL
      Uczestnik

      witam zawór 3d na zasialaniu i za nim pompa CO ? czy na powrocie

    • #65682
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      W sumie mam 3 pompy. CO za mieszaczem, CWU i kotlową dla podtrzymania powrotu.
      Wszystkie od strony zasilania

      ha1f086e_2017-08-29.png

    • #65681
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam
      W sumie mam 3 pompy. CO za mieszaczem, CWU i kotlową dla podtrzymania powrotu.
      Wszystkie od strony zasilania

      Witam,
      Wiesz może jak można zmienić schemat w ecoNet?
      Też mam trzy pompy ale mi pokazuje taki schemat:

      h460d17b.JPG

    • #65680
      Markus
      Uczestnik

      No niestety nie wiem. U mnie oryginalnie econet pokazuje dwa mieszacze. Ten schemat to moja przeróbka w Paint-cie.

    • #65679
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No niestety nie wiem. U mnie oryginalnie econet pokazuje dwa mieszacze. Ten schemat to moja przeróbka w Paint-cie.

      A OK.
      Z tego co sprawdziłem wynika, że schemat zmienia się w zależności od ustawień.
      Tylko dziwi mnie to, że nie pokazuje pompy kotła, która jest zainstalowana.

      Pytanie do serwisu: czy da się zaprezentować pompę kotła oraz informację czy pracuje na tym schemacie?

    • #65678
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Witam,

      A na pewno masz podłączoną pompę pod zworki pompy kotła? Regulator jest zbudowany modulowo więc po podlaczeniu kolejnych pomp schemat rysuje się sam.
      Na pewno masz pompę mieszacza i pompę cwu.
      U mnie to wygląda tak:

      h54c61cf.png

      Kiedy pracuje pompa to podswietla na zielono, a kiedy nie to na czarno. U mnie np. obecny obieg mieszacza widoczny na schemacie to tak naprawdę ochrona powrotu kotła, ustawiłem na lato 50 st. C
      Na pewno na schemacie brak ikony od pompy cyrkulacyjnej.

    • #65677
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,

      A na pewno masz podłączoną pompę pod zworki pompy kotła?
      Na pewno masz pompę mieszacza i pompę cwu.
      U mnie to wygląda tak:

      Rzucę na to okiem.
      Może faktycznie jest źle podpięta.
      Kocioł niby pokazuje, że jest włączona ale nie byłem w stanie tego potwierdzić.
      Sprawdzę wieczorem.

    • #65676
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Sprawdziłem podłączenie pompy i był zamieniony przewód L z N.
      Pompa obecnie nie działa bo piec jest w trybie lato.
      Jak przestawię w tryb zima to pompa jest załączana.
      Jak wyłączę mieszacz to pokazuje mi się pompa kotła

      had90eb3.JPG

      egorys – u ciebie widać pompę bo masz bufor.

      Ciekawe, że w trybie lato pompa kotła nie jest załączana.

    • #65675
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Mateusz, u mnie widać pompę kotła bo mam tryb zima z racji wykorzystania mieszacza do ochrony powrotu kotła. Choć przy buforze pompa kotła/bufora będzie pracować zawsze. Tym bardziej,że w ustawieniach mam źródło cwu – bufor.
      W trybie lato domniemam, że u Ciebie pompa kotła jest niepotrzebna, ciepło odbiera tylko bojler, więc wystarczy pompa cwu.

    • #65674
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz, u mnie widać pompę kotła bo mam tryb zima z racji wykorzystania mieszacza do ochrony powrotu kotła. Choć przy buforze pompa kotła/bufora będzie pracować zawsze. Tym bardziej,że w ustawieniach mam źródło cwu – bufor.
      W trybie lato domniemam, że u Ciebie pompa kotła jest niepotrzebna, ciepło odbiera tylko bojler, więc wystarczy pompa cwu.

      Tak czy inaczej schemat powinien prezentować wszystkie pompy.
      Inna sprawa to to po co jest ta pompa kotła skoro mam pompę za mieszaczem.
      Spodziewałem się, że będzie pracować jak coś w rodzaju zabezpieczenia przed zimnym powrotem poprzez wymieszanie gorącej wody z pieca z wodą powrotną. Tak to u mnie jest spięte i w zimie tak to działa.
      Także myślałem, że służy cyrkulacji wody w piecu.

    • #65673
      Patrol
      Uczestnik

      Witam,
      Sprawdziłem podłączenie pompy i był zamieniony przewód L z N.
      Pompa obecnie nie działa bo piec jest w trybie lato.
      Jak przestawię w tryb zima to pompa jest załączana.
      […]

      w trybie lato praca pompy kotła jest z założenia zbędna, ale gdybyś chciał ją wymusić to ustaw w serwisowych 'wymiennik płytowy’ na TAK

    • #65672
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Sprawdziłem podłączenie pompy i był zamieniony przewód L z N.
      Pompa obecnie nie działa bo piec jest w trybie lato.
      Jak przestawię w tryb zima to pompa jest załączana.
      […]

      w trybie lato praca pompy kotła jest z założenia zbędna, ale gdybyś chciał ją wymusić to ustaw w serwisowych 'wymiennik płytowy’ na TAK[/quote]
      Dziękuję, znalazłem.
      Po włączeniu tej opcji obserwuję mniejszą różnicę między temperaturą kotła a temperaturą powrotu.
      Mam wrażenie, że temperatura powrotu jest około 2 – 3o wyższa niż w podobnym przypadku bez załączania pompy kotła.
      Poobserwuję to jeszcze bo może to być tylko przypadek.

    • #65671
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zdziwiła mnie jedna rzecz.
      Bylem dzisiaj sprawdzić piec i okazało się, że chodzi pompa kotła mimi trybu lato i postoju.
      Czy to jest normalne przy włączonym wymienniku?
      Wyłączyłem ta opcje i piec wyłączył pompę. Następnie załącżyłem tryb wymiennika i piec nie włączył pompy.
      Czy to jest normalne?

    • #65670
      Patrol
      Uczestnik

      tak, podczas postoju pompa też mieli wodę, a załączenie nie nastąpiło pewnie ze wzgl. na zadaną temp. załączenia i histerezę (była wtedy pewnie niska temp. kotła)

    • #65669
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      tak, podczas postoju pompa też mieli wodę, a załączenie nie nastąpiło pewnie ze wzgl. na zadaną temp. załączenia i histerezę (była wtedy pewnie niska temp. kotła)

      Dziękuję.OK, tylko dziwne, że pompa nadal działała mimo spadku temperatury kotła poniżej temperatury załączenia.

    • #65668
      Patrol
      Uczestnik

      opcja temp. załączenia pompy funkcjonuje normalnie dla startującego kotła, a w trakcie postoju mamy z tego co pamiętam temp. zał. pomniejszoną o histerezę kotła;
      przykład:
      temp zał 55C – h15C to przy spadku do 40C odstawi pompę, ale jeśli np. przy 50C wyłączymy sterowanie i po chwili je załączymy to pompa off i ruszy dopiero po osiągnięciu 55C na kotle;

    • #65667
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      opcja temp. załączenia pompy funkcjonuje normalnie dla startującego kotła, a w trakcie postoju mamy z tego co pamiętam temp. zał. pomniejszoną o histerezę kotła;
      przykład:
      temp zał 55C – h15C to przy spadku do 40C odstawi pompę, ale jeśli np. przy 50C wyłączymy sterowanie i po chwili je załączymy to pompa off i ruszy dopiero po osiągnięciu 55C na kotle;

      A to możliwe.
      U mnie jest temperatura załączenia pompy ustawiona na 40o a w momencie zauważenia, że ona działa piec miał około 30o.

      Skąd uzyskujesz takie informacje?
      W instrukcji nie ma tak dokładnych danych.

    • #65666
      Patrol
      Uczestnik

      w instrukcji wszystkiego nie opisano, czasami dodatkowe info idzie znaleźć w instr. do nowszych modeli sterowników, ale i tak najwięcej wychodzi 'w praniu’

    • #65665
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      w instrukcji wszystkiego nie opisano, czasami dodatkowe info idzie znaleźć w instr. do nowszych modeli sterowników, ale i tak najwięcej wychodzi 'w praniu’

      Tak, myślałem.

      Ja dostałem instrukcję niezgodną z moim sterownikiem.
      Nie ma jakiejś strasznej różnicy między R.Control 892 a RControl EM890. Więc większość instrukcji można by skopiować. Niestety miejsca, w których faktycznie różnią się te sterowniki powinny być uaktualnione gdyż są to najbardziej kluczowe dane. Na przykład schemat podłączenia się nie zgadza razem z numeracją.

      Dziękuję i pozdrawiam

Oglądasz 20 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.