regulator pokojowy

Strona główna Forum Pomoc techniczna regulator pokojowy

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65608
      Leszek Tomczyk
      Uczestnik

      Witam
      pytanie do serwisu
      jak podłączyć do pieca Das Pell 12Kw regulator pokojowy TECH ST-292 v2 sterowany bezprzewodowo
      pod które styki podłączyć kable od nadajnika niebieski i brązowy 28,29,czy 30
      czy regulator powinien sterować kotłem czy mieszaczem czterodrogowym co lepsze
      i jakie ustawienia wprowadzić na piecu
      Pozdrawiam Leszek

    • #65626
      Patrol
      Uczestnik

      podłącz pod styk 30 czyli funkcja mieszacza, potem możesz ustawić obniżenie dla mieszacza po osiągnięciu temp. zadanej, tylko musisz pamiętać, że takie sterowanie zależne jest od punktu pomiaru (z reguły termostat jest w salonie, więc nie ma przełożenia na inne pomieszczenia)

    • #65625
      Leszek Tomczyk
      Uczestnik

      Dzięki
      Zawiodłem się troszkę na serwisie
      Zero odpowiedzi

    • #65624
      Sławomir Blacha
      Uczestnik

      Witam
      Też mam pytanie do serwisu. Jak podłączyć bezprzewodowy termostat pokojowy RTW101 firmy Sterr do regulatora HT Tronic 900 (piec Hitpellet) , tak aby sterował zaworem czterodrogowym. Bardzo proszę o radę.

    • #65622
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik pokojowy tech możesz podpiąć pod styki 28, 30. Umożliwi to sterowanie mieszaczem. Kocioł powinien zawsze pracować zawsze na wysokiej temperaturze.

      Do sterownika HT tronic 900 termostat można podłączyć pod styki „Termostat pokojowy zaworu1” w przypadku, gdy pompa i zawór obsługują instalacje grzewczą. Następnie należy ustawić obniżenia nastawy zaworu od termostatu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65623
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik pokojowy tech możesz podpiąć pod styki 28, 30. Umożliwi to sterowanie mieszaczem. Kocioł powinien zawsze pracować zawsze na wysokiej temperaturze.

      Do sterownika HT tronic 900 termostat można podłączyć pod styki „Termostat pokojowy zaworu1” w przypadku, gdy pompa i zawór obsługują instalacje grzewczą. Następnie należy ustawić obniżenia nastawy zaworu od termostatu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65620
      Sławomir Blacha
      Uczestnik

      Dzięki bardzo

    • #65621
      Sławomir Blacha
      Uczestnik

      Dzięki bardzo

    • #65619
      marekrokit
      Uczestnik

      Pytanie do serwis 1 . Kocioł Hit pellet ze sterownikiem HT tronic 900 .Czy pracujacy w trybie auto kocioł ,podłaczony pod termostat pokojowy ,wylaczy się na stałe po osiagnieciu ustawionej na termostacie pokojowym temperatury i nie właczy się póki nie dostanie sygnalu z termostatu o spadku temperatury ? W trybie ciągłym wiem jak to wyglada interesuje mnie jak pracuje w trybie auto.Mam malą powierzchnię do ogrzania bo 78 m2 i przewymiarowane grzejniki które bardzo szybko nagrzewają pomieszczenia i w moim przypadku bezsensowną i nieekonomiczną wydaje mi sie praca kotła w ciagłym podtrzymaniu ,gdyż spadek temperatury w pomieszczeniach o 0,5 stopnia trwa czesto kilka godzin i po nagrzaniu pomieszczeń kocioł grzeje sam siebie

    • #65618
      pioterkoo
      Uczestnik

      a czy ma wyłączać też pompę?

    • #65617
      Markus
      Uczestnik

      Kocioł nie powinien być wyłączany, po sygnale z termostatu pokojowego.
      Kocioł powinien pracować w swoim rytmie np Tk = 70 lub 75 oraz np. Hk =15, wygaszać się i przechodzić do postoju.
      W sytuacji bardzo dużego zapotrzebowania na ciepła (w duże mrozy) można włączyć tryb nadzoru lub/i tryb Fuzzy Logic.

      Natomiast termostat powinien sterować albo mieszaczem – przez obniżenie temperatury, albo wyłączyć pompę CO.

      Ja mam ustawione obniżenie temperatury na mieszaczu, które oczywiście wynika z krzywej pogodowej i czujnika temperatury zewnętrznej.
      No i na to nakłada się obniżenia nocne.

      Obniżenie temperatury na mieszaczu skutkuje, obniżeniem zapotrzebowania na ciepło z kotła ( wydłuża się czas postoju) a jednocześnie w mieszkaniu nie ma skoków temperatury.

    • #65616
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Pioterkoo
      Jak będziesz pracował jak piszesz kocioł zacznie się rosić smoła popłynie i rdza wejdzie czego wynikiem będzie szybsze zużycie kotła

      Jeśli chcesz oszczędzić możesz oczywiście zrobić przy kaloryferach stop pompy od CO po uzyskaniu zadanej temp w pomieszczeniu wtedy kocioł będzie nagrzewał tylko siebie lub zbiornik CWU i proponuje spróbować obniżyć temp na kotle do np 65*C i histerezy 15 jak faktycznie kocioł rzadko się włącza to będziesz miał go wygrzanego ale przy niższych temp będą niższe straty a jak kocioł ma duża moc to może nie będzie zimnych powrotów ustaw tak i po obserwuj kilka dni czy się nie poci gdzieś …,

    • #65615
      Markus
      Uczestnik

      Pioterkoo
      Jak będziesz pracował jak piszesz kocioł zacznie się rosić smoła popłynie i rdza wejdzie czego wynikiem będzie szybsze zużycie kotła

      Jeśli chcesz oszczędzić możesz oczywiście zrobić przy kaloryferach stop pompy od CO po uzyskaniu zadanej temp w pomieszczeniu wtedy kocioł będzie nagrzewał tylko siebie lub zbiornik CWU i proponuje spróbować obniżyć temp na kotle do np 65*C i histerezy 15 jak faktycznie kocioł rzadko się włącza to będziesz miał go wygrzanego ale przy niższych temp będą niższe straty a jak kocioł ma duża moc to może nie będzie zimnych powrotów ustaw tak i po obserwuj kilka dni czy się nie poci gdzieś …,

      Trochę ryzykowne jest obniżenie temp na kotle do 65 wraz z zatrzymaniem pracy pompy CO.
      Kolega pioterkoo zdaje się ma zawór 4D. Jeżeli przy Hk=15 temperatura kotła spadnie do 50 kilku stopni i termostat pokojowy włączy pompy CO to z wyziębionych grzejników pójdzie na powrót zimna woda i zawór 4D nie utrzyma wymaganej temperatury na powrocie.

    • #65614
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Markus
      Napisałem żeby spróbować i po obserwować w mojej ocenie nie powinno być żadnego problemu podobnie jak przy zbiorniku CWU pompa wciąż nie pracuje a tylko włącza się w momencie kiedy zbiornik jest ładowany wtedy jest chwilowy spadek temp na powrocie a potem już jest ok
      Myśle ze trzeba ustawić i zobaczyć czy kocioł się nie poci
      generalnie przy kaloryferach jest zalecane stop pompy CO a nie obniżenie od termostatu po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu – spadek temp będzie chwilowy – bo na kaloryfery idzie wysoka temperatura w przeciwieństwie do podłogówki gdzie operujemy niskimi temperaturami i stop pomp od CO nie jest zalecany tu jak najbardziej sprawdza się obniżenie o 1-2 *C (przy pogodowce) od termostatu

      Dodatkowo pisał że ma przewymiarowane kaloryfery i kocioł wiec spokojnie kocił sobie poradzi. Nie spróbuje nie będzie wiedział
      😉

    • #65613
      Markus
      Uczestnik

      jackjj
      Trochę ma inne zdanie na temat temperatury idącej na grzejniki (czy wysoka ? )
      U mnie pompa CO chodzi non stop (8W) i temperatura podawana jest góra do 40-42 stopni.
      Dzisiaj mam wg econetu 31 stop. na mieszaczu. A w pomieszczeniach mam ustalone 22 stopnie.

      Zauważyłem że jak zatrzymywałem termostatem pompę CO, to potem długo odbudowywał temperaturę kotła.
      Może tak u mnie jest, ponieważ mam stare grzejniki żeliwne z dużym zładem wody.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65612
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Markus
      napisałem jak można spróbować ustawić i w mojej ocenie powinno działać gdzie kolega Piotr być może będzie miał ekonomiczniej bo na nieużywanym kotle przy małym pomieszczeniu do ogrzania będzie zadana niższa temp z zachowaniem mam nadzieje ciepłego powrotu jednak każda instalacja jest inna i to jak będzie się wszystko zachowywało wyniknie z obserwacji, a każdy decyduje sam

      Generalnie kiedyś zetknąłem się z opinia że zawór 4d to nie jest zbyt fortunne rozwiązanie i przeważnie jest problem z zimnym powrotem oraz czasowa destabilizacja równowagi ogrzewania lepsze jest rozwiązanie ze sprzęgłem hydraulicznym jednak to rozwiązanie jest droższe i niestety większość użytkowników korzysta z zaworu 4d i jakoś sobie do regulowywuje

      Ja również mam zawór 4d i mam np zimny powrót przy ładowaniu zbiornika CWU

      Tu jak kogoś interesuje można więcej przeczytać o sprzęgle hydraulicznym tutaj

      Co to jest sprzęgło hydrauliczne, jak działa i gdzie go stosować?

    • #65611
      Markus
      Uczestnik

      Mój instalator zaproponował mi zawór 3D z dodatkową pompą kotłową. Chociaż we wcześniejszych instalacjach montował 4D.
      I w sumie zawór 3D + pompa, u mnie się sprawdza.
      Powrót mam między 50 a 55, tylko podczas ładowania CWU spada do około 45.

    • #65610
      Patrol
      Uczestnik

      Może być też wymiennik płytowy albo zawory 3d + pompa na krótki obieg kotłowy, ale wszędzie i tak ładują 4D…
      Tak czy inaczej można wyłączać pompę obiegu grzejników, bo w odróżnieniu od podłogówki szybko uzupełni się ewentualne straty, a z drugiej strony też nie ma co mielić wody o zbyt niskim parametrze (jak jeszcze głowice przytkają przepływ to pompa chodzi sama dla siebie).

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.