Załącza się pompa co jak podgrzewa cwu , dlaczego?

Strona główna Forum Pomoc techniczna Załącza się pompa co jak podgrzewa cwu , dlaczego?

Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65576
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Witam

      Mam takie pytanie, dlaczego kiedy zaczyna rozpalać się piec aby podgrzewać cwu to również załącza się pompa CO (pojawia się ikona symbolu pracy pompy CO na wyświetlaczu) i ciepło zaczyna iść także na grzejniki. Mam termostat pokojowy z ustawioną temperaturą 23 st, no i tyle pokazuje . Na wyświetlaczu pieca widnieje również literka T czyli symbol terrmostatu… Więc dlaczego rusza pompa CO? Cwu ma m ustawione jako priorytet. Czy mogę mieć coś źle ustawione, wcześniej tego nie zauważyłem, działało normalnie.

      Mam zamontowany SIŁOWNIK ZAWORU AFRISO 4 DROŻNY ARM 343, może on wariuje ?

    • #65601
      Markus
      Uczestnik

      Czy masz ustawiony tryb LATO?

    • #65600
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Nie, tak jak napisałem priorytet…

    • #65599
      Patrol
      Uczestnik

      tryb pracy pompy cwu to jedno, a jest jeszcze autodetekcja trybu lato, gdzie ustawiasz temp. wejścia i wyjścia z tego trybu (standardowo chyba 16stC i 10stC);
      jest jeszcze jedna opcja, ale gdybyś miał ją aktywną to w trybie lato pompa c.o. zasuwałaby non stop, a z tego co piszesz tak nie było

    • #65598
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      ale nie mam ustawionego trybu lato (ogólne to nawet nie są u mnie widoczne w regulatorze opcje włączenia i wyłączenia temperatury LATO), tylko tryb pracy CWU priorytet (z resztą bez priorytetu dzieje się to samo). Jak zaczyna ładować CWU zaczyna również nagrzewać grzejniki chociaż termostat pokojowy pokazuje że temperatura jest taka jaka została nastawiona. Może w menu serwisowym coś przestawiłem … może ustawienia co i cwu / postój CO gdy ładowane CWU ???

    • #65596
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawdź czy nie masz załączonego w serwisie wymiennika ciepła. W tedy pompa CO działa jako pompa wymiennika i będzie się załączała zawsze z każdą inną pompą.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65597
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawdź czy nie masz załączonego w serwisie wymiennika ciepła. W tedy pompa CO działa jako pompa wymiennika i będzie się załączała zawsze z każdą inną pompą.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65594
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Dziękuje, sprawdzę to , tylko wydaje mi się że nie mam tej opcji widocznej w regulatorze.

      Przesyłam film co zauważyłem http://www.youtube.com/watch?v=W3q-7mvIfUk&feature=youtu.be

    • #65595
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Dziękuje, sprawdzę to , tylko wydaje mi się że nie mam tej opcji widocznej w regulatorze.

      Przesyłam film co zauważyłem http://www.youtube.com/watch?v=W3q-7mvIfUk&feature=youtu.be

    • #65592
      Patrol
      Uczestnik

      wymiennik w poprzednim poście brałem właśnie pod uwagę, ale skoro było wcześniej ok, to ta opcja nie pasowała;
      edit: z tymi pompami najpierw napisałem potem pomyślałem…

      wyłączyłbym jeszcze obsługę termostatu kotła – zobacz jak się wtedy zachowa pompa (ustawienia serwisowe kotła > termostat kotła wyłączony)
      ewentualnie możesz jeszcze spisać wszystkie nastawy i wrócić do ustawień fabrycznych
      ps. sama opcja wymiennika do sprawdzenia w menu serwisowym > ustawienia kotła (normalnie nieaktywna)

    • #65593
      Patrol
      Uczestnik

      wymiennik w poprzednim poście brałem właśnie pod uwagę, ale skoro było wcześniej ok, to ta opcja nie pasowała;
      edit: z tymi pompami najpierw napisałem potem pomyślałem…

      wyłączyłbym jeszcze obsługę termostatu kotła – zobacz jak się wtedy zachowa pompa (ustawienia serwisowe kotła > termostat kotła wyłączony)
      ewentualnie możesz jeszcze spisać wszystkie nastawy i wrócić do ustawień fabrycznych
      ps. sama opcja wymiennika do sprawdzenia w menu serwisowym > ustawienia kotła (normalnie nieaktywna)

    • #65590
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Po włączeniu w serwisie pokaz zaawansowane, wymiennik ciepła jest na NIE…
      Jeśli mogę prosić o wypowiedź Serwis na temat załączonego filmu

    • #65591
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Po włączeniu w serwisie pokaz zaawansowane, wymiennik ciepła jest na NIE…
      Jeśli mogę prosić o wypowiedź Serwis na temat załączonego filmu

    • #65588
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      „wyłączyłbym jeszcze obsługę termostatu kotła – zobacz jak się wtedy zachowa pompa (ustawienia serwisowe kotła > termostat kotła wyłączony)”

      Do Patrol: Czyli w serwis/ust. kotła/wyłączenie pompy od termostatu/ przestawić na tak?

    • #65589
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      „wyłączyłbym jeszcze obsługę termostatu kotła – zobacz jak się wtedy zachowa pompa (ustawienia serwisowe kotła > termostat kotła wyłączony)”

      Do Patrol: Czyli w serwis/ust. kotła/wyłączenie pompy od termostatu/ przestawić na tak?

    • #65586
      Patrol
      Uczestnik

      w ogóle daj na off – tzn ustawieniach serwisowych kotła> wybór termostatu>’wyłączony’

    • #65587
      Patrol
      Uczestnik

      w ogóle daj na off – tzn ustawieniach serwisowych kotła> wybór termostatu>’wyłączony’

    • #65584
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Z filmu wynika, że masz włączony priorytet CWU. Pompa CWU pracuje po osiągnięciu nastawy, ponieważ masz ustawiony wybieg pompy CWU (ustawiony czas jaki ma pracować po osiągnięciu nastawy).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65585
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Z filmu wynika, że masz włączony priorytet CWU. Pompa CWU pracuje po osiągnięciu nastawy, ponieważ masz ustawiony wybieg pompy CWU (ustawiony czas jaki ma pracować po osiągnięciu nastawy).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65582
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Na filmie chciałem pokazać że jeżeli zwiększę temperaturę CWU o wartość histerezy ( w tym wypadku 1st) to wtedy pompa CO przestaje pracować , jeżeli natomiast nastawie mniejszą temperaturę lub taką jaka jest na ten moment na CWU to znowu uruchamia się pompa CO. Przypominam , że piec uruchamia się na grzanie CWU a załącza się również pompa CO gdzie na wyświetlaczu pieca pokazuje literę T czyli termostat pokojowy daje sygnał że temperatura w domu jest taka jaką się nastawiło…

    • #65583
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Na filmie chciałem pokazać że jeżeli zwiększę temperaturę CWU o wartość histerezy ( w tym wypadku 1st) to wtedy pompa CO przestaje pracować , jeżeli natomiast nastawie mniejszą temperaturę lub taką jaka jest na ten moment na CWU to znowu uruchamia się pompa CO. Przypominam , że piec uruchamia się na grzanie CWU a załącza się również pompa CO gdzie na wyświetlaczu pieca pokazuje literę T czyli termostat pokojowy daje sygnał że temperatura w domu jest taka jaką się nastawiło…

    • #65580
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Na filmie chciałem pokazać że jeżeli zwiększę temperaturę CWU o wartość histerezy ( w tym wypadku 1st) to wtedy pompa CO przestaje pracować , jeżeli natomiast nastawie mniejszą temperaturę lub taką jaka jest na ten moment na CWU to znowu uruchamia się pompa CO. Przypominam , że piec uruchamia się na grzanie CWU a załącza się również pompa CO gdzie na wyświetlaczu pieca pokazuje literę T czyli termostat pokojowy daje sygnał że temperatura w domu jest taka jaką się nastawiło…

    • #65581
      Popowski Andrzej
      Uczestnik

      Na filmie chciałem pokazać że jeżeli zwiększę temperaturę CWU o wartość histerezy ( w tym wypadku 1st) to wtedy pompa CO przestaje pracować , jeżeli natomiast nastawie mniejszą temperaturę lub taką jaka jest na ten moment na CWU to znowu uruchamia się pompa CO. Przypominam , że piec uruchamia się na grzanie CWU a załącza się również pompa CO gdzie na wyświetlaczu pieca pokazuje literę T czyli termostat pokojowy daje sygnał że temperatura w domu jest taka jaką się nastawiło…

    • #65578
      Patrol
      Uczestnik

      Serwis zwrócił uwagę na parametr wydłużenia pracy CWU i to pasuje do zachowania na filmie, czyli masz zadaną temp. cwu 45C z priorytetem pompy i wydłużenie pracy cwu =X minut, przez co po osiągnięciu wartości zadanej pompa jeszcze ładuje zasobnik;
      jak ustawiasz cwu na 47C to działa priorytet rozłączający pompę c.o.
      jak ustawiasz cwu na 42C to temp. cwu jest osiągnięta (bo ma 45C), załącza się wtedy pompa c.o., ale pompa cwu jeszcze pracuje przez w/w czas na tzw. wybiegu – tego akurat nie obserwowałem bo mam wył. priorytet, widocznie wybieg nie jest już traktowany jak normalna praca, ale będziesz miał 100% pewność jak ustawisz w serwisowych cwu „Czas wydłużenia ładowania zasobnika CWU” = 0
      literka T oznacza aktywny termostat kotła, a odrębna jest opcja wyłączenia pompy c.o. od termostatu (jedno wyklucza drugie);
      wyłączanie kotła od termostatu często powoduje spore spadki temp. (poniżej ustawionej histerezy kotła), dlatego częściej zaleca się korzystanie z termostatu w funkcji mieszacza

    • #65579
      Patrol
      Uczestnik

      Serwis zwrócił uwagę na parametr wydłużenia pracy CWU i to pasuje do zachowania na filmie, czyli masz zadaną temp. cwu 45C z priorytetem pompy i wydłużenie pracy cwu =X minut, przez co po osiągnięciu wartości zadanej pompa jeszcze ładuje zasobnik;
      jak ustawiasz cwu na 47C to działa priorytet rozłączający pompę c.o.
      jak ustawiasz cwu na 42C to temp. cwu jest osiągnięta (bo ma 45C), załącza się wtedy pompa c.o., ale pompa cwu jeszcze pracuje przez w/w czas na tzw. wybiegu – tego akurat nie obserwowałem bo mam wył. priorytet, widocznie wybieg nie jest już traktowany jak normalna praca, ale będziesz miał 100% pewność jak ustawisz w serwisowych cwu „Czas wydłużenia ładowania zasobnika CWU” = 0
      literka T oznacza aktywny termostat kotła, a odrębna jest opcja wyłączenia pompy c.o. od termostatu (jedno wyklucza drugie);
      wyłączanie kotła od termostatu często powoduje spore spadki temp. (poniżej ustawionej histerezy kotła), dlatego częściej zaleca się korzystanie z termostatu w funkcji mieszacza

Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.