RED EKO DUO 25 KW ustawienia pieca

Strona główna Forum Pomoc techniczna RED EKO DUO 25 KW ustawienia pieca

Oglądasz 20 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65518

      Witam,
      jestem nowym użytkownikiem pieca na ekogroszek.Posiadam piec RED EKO DUO 25KW z ruchomą retortą, ze sterownikiem HT TRONIC 500 i dmuchawą WPA 07. Obecne nastawy pieca to:
      -temp kotła: 65 st. C,
      -obroty dmuchawy 3,
      -obr. dmuch. podt. 10,
      -czas dmuch. podt. 10,
      -obr. dmuch. wzrost 2,
      -czas pauzy podajnika 25s,
      -czas oczekiwania 10 min,
      – krotnosc podawania 3,
      -czas przesypu 5 min.
      Niedawno pierwszy raz uruchomiłem piec. Wydaje mi się, że powstaje spora ilość spieków oraz pobierana jest duża ilość ekogroszku. W drzwiczkach wyczystkowych kolumny jasny osad. Proszę o podanie sugerowanych nastawów sterownika dla 2 wariatów:
      -palenie w okresie przejściowym(gdzie nie potrzeba mocno ogrzewać domu) oraz
      -palenie zimą.
      Dodam, iż dom jest ocieplony, a jego pow, użytkowa to 160 m2. Przysłona dmuchawy otwarta w 1/4. Brak zaworu. Na dole podłogówka, na górze kaloryfery.
      Jeszcze jedno pytanie: Jaka jest optymalna temperatura pracy kotła i jakiej dolnej wartości nie przekaraczać?

      pozdrawiam
      Kamil

    • #65539
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ustaw jednakowe nastawy na zimę i lato:
      Czas pauzy podajnika – 50s
      Obroty dmuchawy – 1 (przysłona otwarta na 1 cm)
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Krotność podawania – 2
      Czas oczekiwania – 10 min
      Obroty dmuchawy wzrost – 1
      Temperatura zadana – min. 65 stopni C

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65538
      monkovski
      Uczestnik

      Jakie ustawy dla sterownika HT700, dom 170m2, 80m podłogówka. Piec strasznie kopci, zjada dużo groszku. Obecnie 65 temp zadana kotła, krotność podawania 60s, dmuchawa 20% otwarta na full. Spala się pół na pół spieki z czystym popiołem. Nie chce wchodzić w ustawienia serwisowe bo ch.. się na tym znam. Dom nieocieplony. Groszek 24MJ Wiem ze ustawienia są sprawa indywidualna dla każdego pieca, chodzi mi o ustawienia najbardziej standardowe żeby piec pracował optymalnie i się nie męczył na niskich nastawach a wiem ze lepiej zadać mu 65 i żeby ciagle pracował niż więcej pozostawał w tzw. Podtrzymaniu. Z góry dzięki !!

    • #65537
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jaki model kotła użytkujesz?
      Jaki jest komin?
      Jakiej wielkości jest kanał napowietrzający kotłownię? Czy napowietrzenie jest drożne?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65536
      monkovski
      Uczestnik

      Red eko duo 25 KW HT 700, nie ma kanału napowietrzajacego gdyż kotłownia otwarta jest na 40 metrowy garaż wiec napływ świeżego powietrza aż pod dostatkiem, komin typowy dla nowo budowanych domów ceramika, ciąg ma dosyć dobry. Podejrzewam ze wina leży po stronie nastawow.

    • #65535
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy nie ma napowietrzenia kotłowni nie ma powietrza do spalania – wielkość kotłowni nie ma znaczenia (wentylator nie wytworzy podciśnienia w kotłowni).
      W takim wypadku kotłownia nie ma odbioru kominiarskiego i jej użytkowanie jest niebezpieczne dla użytkowników – ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.
      W przypadku, gdy kotłownia ma odbiór kominiarski bez kanału napowietrzającego to taki kominiarz z automatu traci uprawnienia.

      W tym wypadku w pierwszej kolejności należy wykonać napowietrzenie kotłowni o średnicy 160 mm w postaci kanału „zetowego”. Po wykonaniu napowierzenia możemy sprawdzić nastawy w przypadku, gdy sytuacja się nie ustabilizuje.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65534
      monkovski
      Uczestnik

      Sprawa jest do zrobienia, ale teraz mam kotłownie tak napowietrzona ze lepiej nie będzie nigdy, mam rurę 160 w środku tylko z kratka, czekająca na pompę ciepła, pod drzwiami z zewnątrz taka przysłona jak otwieram to zawiewa. Myśle ze to nie problem napowietrzania, „zetka” będzie zrobiona po montażu pompy itd. Ale na chwile obecna napowietrzanie jest dobre.

    • #65533
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czyli jest jakiś kanał na zewnątrz? Do spalania jakiegokolwiek paliwa musisz zapewnić otwarty kanał z powietrzem z zewnątrz – fizyki nie oszukasz.
      Wrzuć jakieś zdjęcie paleniska i popiołu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65532
      monkovski
      Uczestnik

      Jest dostęp do świeżego powietrza, teraz pytanie co zrobić żeby tak nie spiekalo groszku. Groszek jest całkiem dobrej jakości 25kj, ale próbowałem już i 29 i generalnie do dupy to samo. Ostatnio ustawiłem to co mogłem zmniejszyłem lekko zadana temp. Na 60 stopni i zmniejszyłem nadmuch na 15%, wydawało się ze jest odrobine lepiej. Już mi ręce opadają.

    • #65531
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy rurki powietrza wtórnego nad paleniskiem są zaślepione (na zdjęciu nie jest to widoczne)? W przypadku spalania węgla muszą być zaślepione i obrócone wylotem w stronę ściany kotła.

      W popiele jest szlaka i mała część niedopalonego węgla – pojedyncze kawałki.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65530
      monkovski
      Uczestnik

      Są zaślepione i skierowane na palenisko

    • #65529
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dysze należy obrócić w kierunku ściany kotła, ponieważ ni są chłodzone przez przepływające powietrze i ulegną spaleniu.

      Jakie masz nastawy sterownika – czas pauzy podajnika, nadmuch?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65528
      monkovski
      Uczestnik

      Czas pauzy 50 sekund, nadmuch 15%, zadana temp 60

    • #65527
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Temperatura zadana – min. 65
      Obroty dmuchawy – 17%

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65526
      monkovski
      Uczestnik

      Witam, pierwsza zima nadciąga, kanał napowietrzający jest, ustawy jak mi wcześniej podano. Mimo wszystko w momencie kiedy piec osiągnie temperaturę zadana i pracuje w tzw podtrzymaniu to po kilku dniach strasznie zabija się sadza i zaczyna kopcić. Co robić ?

    • #65525
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Załącz zdjęcie wentylatora oraz zdjęcia płomienia podczas pracy i podtrzymania. Zdjęcia pracy i podtrzymania zrób po około 15 minutach od przejścia w dany tryb.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65524
      monkovski
      Uczestnik

      Ok zdjęcia zrobiłem stanu obecnego, trochę wpadłem na jeszcze inny sposób, wiem ze trochę sam kombinowałem wcześniej w ustawieniach, trochę mój instalator, podstawowe nastawy są takie jak mi podaliście, ale zrobiłem tak : powróciłem do ust. Fabrycznych po czym te podstawowe ustawiłem wg. Waszych wytycznych. Od wczoraj jestem trochę w szoku bo piec pracuje i przestał kopcić. Wyczyściłem go z sadzy wyłączyłem, wieczorem odpalę i zobaczymy za kilka dni. Załączam zdjęcia przed czyszczeniem piec w trybie podtrzymania. Jak będzie po kilku dniach problem to załączę zdjęcia wg instrukcji i będziemy myśleć co dalej 🙂

    • #65523
      monkovski
      Uczestnik

      C795C58C-AAA1-4C53-BCBF-4454EDBA3A34.jpeg E06C6D24-4C12-4E38-ABE1-7FBA22A0E45A.jpeg 346C5051-F26C-40CD-814D-0C563D886C4B.jpeg 5E223E5F-8B17-4418-92DA-8D8C32E170D6.jpeg

    • #65522
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      To teraz poczekajmy kilka dni ze zdjęciami (3-7 dni), tak aby sprawdzić stan wymiennika po kilku dniach pracy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65521
      Mateusz Janisz
      Uczestnik

      <h1 class=”_1s2v1 _1djie _4lbi0″>Wiatm, Kocioł Heiztechnik Q Pellet GL 25kW! 5KL EcoDESIGN,chciałbym się dowiedzieć ile powinien spalać pelletu kocioł w przeliczeniu kg/h ? oraz chciałbym prosić o zlecane ustawienia dla kotła ponieważ były zmieniane przez 2-3 osoby, które się zajmują ogrzewaniem jednak mam wrażenie że strasznie dużo pelletu spala.
      </h1>

    • #65520
      SERWIS
      Uczestnik

      Ilość spalanego paliwa nie do końca zależy od kotła, ale często, a nawet zawsze od zapotrzebowania budynku na ciepło.

      Oczywiście zawsze mogą być spierniczone ustawienia i coś takiego może spowodować zwiększone zużycie.

      W kotle o którym piszesz jest stosunkowo łatwo go ustawić.

      1. Zweryfikuj wydajność podajnika poprzez przeważenie i wpisanie wydajności do sterownika

      2. Przywróć ustawienia fabryczne

      3. Zadbaj o dobre napowietrzanie kotłowni

      4. Po tym wszystkim wyczyść kocioł i po kilku dniach zrób zdjęcia palnika, popiołu i wymiennika

Oglądasz 20 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.