stopiona rura podająca pellet

Strona główna Forum Pomoc techniczna stopiona rura podająca pellet

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65296

      Jak to możliwe że w fabrycznie nowym kotle daspell lux gl 12 kW po spaleniu 90 kg pelletu stopieniu uległa plastikowa rura podająca pellet. Drzwiczki od pieca nie były otwierane nawet 1 raz. Interesuje mnie jaka może być tego przyczyna. Czy wpływ na taką sytuację mógł mieć zanik napięcia przez około godzinę?

    • #65314
      Markus
      Uczestnik

      Rura podająca pellet jest swoistym ostatnim zabezpieczeniem w przypadkach awaryjnych. Jeżeli kocioł był podczas pracy tzn. palił się pellet, to w momencie zaniku napięcia, przestaje działać wentylator i ogień może przedostać się do wnętrza podajnika nr 2 (wypełnionego pelletem. I to spowodowało stopienie rury podającej pellet. Swoją drogą warto czasem zajrzeć do wnętrza kotła (podczas postoju) i zobaczyć jak wygląda palnik, czy nie stworzyły się spieki.

      Pozdrawiam

    • #65313
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Łącznik elastyczny jest zabezpieczeniem przed cofnięciem się płomienia do podajnika. Płomień może cofną się do łącznika w kilku przypadkach:
      1) Brak odpowiedniego ciągu kominowego (zapchany komin lub nieprawidłowo dobrany komin). Kotły 5 klasy powinny być podłączane do kominów przystosowanych do niskich temperatur – wkłady stalowe.
      2) Zabrudzony wymiennik kotła – brak przepływu spalin.
      3) Niedziałające napowietrzenie kotłowni.
      4) Nadmiar szlaki na palniku – płomień odbije się od zalegającej szlaki.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65312

      Dziékujé za odpowiedź

      Jeśli chodzi o komin to mam z wkładem ceramicznym, kocioł mam fabrycznie nowy więc 90 kg pelletu raczej nie zdążyło go zabrudzić, do kotłowni mam nawiew z 2 miejsc więc ta opcja też odpada, nadmiaru szlaki też nie stwierdzono. Najbardziej prawdopodobną opcją stopienia się rury doprowadzającej pellet wg. mnie jest to o czym napisał kolega Markus czyli w momencie zaniku napięcia pellet się normalnie palił ale wentylator już nie działał i nastąpiło cofnięcie płomienia. Jako że obecnie przebywam za granicą mam pytanie jaki UPS powinienem zamówić do mojego kotła? Na allegro jest ich duży wybór a ceny zaczynają się od 99zł.

    • #65311
      Markus
      Uczestnik

      Nie wiem czy sam UPS wystarczy. UPS podtrzymania napięcie powiedzmy kilka, kilkanaście minut. Jeśli w tym czasie kocioł przejdzie w stan postoju. To OK. Ale jeśli będzie jeszcze palnik pracował i UPS padnie. To mamy powtórkę z rozrywki. Najlepiej byłoby aby producent (kotła, palnika) przewidział łączność z UPSem i w sytuacji zaniku napięcia UPS daje sygnał i kocioł przechodzi do wygaszania. Ale to jest chyba przyszłość. Na chwilę obecną trzeba tak dobrać wielkość UPSa, aby wytrzymał cały cykl pracy palnika. Ale to nadal nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Wystarczy aby zanik napięcia był podczas postoju kotła. Pompy trochę zuzyją energii UPSa i wtedy gdy kocioł rozpocznie pracę, UPS pada. Ale to już jest loteria. Najlepiej aby sterownik kotła reagował na sygnały z UPS.
      Pozdrawiam

    • #65310

      Dziękuję Markus za odpowiedź. Dziwna to sprawa że fabrycznie nowy kocioł za niemałe zresztą pieniądze a sypie się że tak się wyrażę z powodu zaniku napięcia. Mieszkam akurat w okolicy gdzie raz na jakiś czas wyłączają zasilanie, zwłaszcza jak są wichury. UPS przy zaniku napięcia jeszcze przez chwile pozwoli popracować wentylatorowi i to da czas na wyłączenie kotła. Tak to widzę przynajmniej w teorii. Praktycznie zobaczę jak będę na miejscu. Z drugiej strony będę musiał się chyba wyposażyć w zapas tych rurek i będzie po sprawie.

    • #65309
      Patrol
      Uczestnik

      Jeśli zasilanie awaryjne to tylko w postaci przetwornica + zewn. akumulator, bo te typowe komputerowe popierdółki mają za małą wydajność.
      Polecam to z czego sam korzystam od dłuższego czasu tj. Volt sinus pro 1000W (ma prostownik 20A, na wyjściu czysty sinus, AVR i optymalne potrzeby własne) do tego zapiąłem aku 100Ah i w zapasie 160Ah (poza całą kotłownią mam też podtrzymanie innych odbiorów).
      http://voltpolska.pl/pl/glowna/18-zasilacz-awaryjny-sinuspro-1000-w-12v.html
      Tobie mógłby wystarczyć 800W + 55Ah.

      Co do cofki płomienia to nie powinna ona mieć miejsca przy prawidłowym ciągu.
      Przy motoreduktorze (na końcu stalowej rury) jest otwór – sprawdź czy przy rozpalaniu kotła nie wydostaje się nim dym.

    • #65308
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zanik napięcia spowoduje wyłączenie się podajnika i dmuchawy. Pellet dalej pali się na palniku, ponieważ komin zasysa powietrze przez wentylator. W przypadku poprawnego ciągu kominowego płomień kieruje się do wylotu palnika. Aby płomień się cofnął w takim wypadku musiałby nastąpić ciąg wsteczny w kominie – na przykład w przypadku podmuchów wiatru i niekorzystnie umiejscowionego komina względem kalenicy.

      Ważną kwestią jest odpowiedni dobór komina do instalowanego kotła – nigdy odwrotnie. Tak jak pisałem wcześniej kotły 5 klasy mają bardzo niską temperaturę spalin (100-130 stopni C przy mocy nominalnej) więc współpraca ze standardowym kominem ceglanym lub ceramicznym może być utrudniona – duża pojemność cieplna takich kominów uniemożliwia nagrzanie się przewodu kominowego do temperatury roboczej. Komin cały czas jest zimny więc i ciąg kominowy jest bardzo mały.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65307

      Dziękuję za odpowiedź

      To w takim razie jakie byłoby najlepsze rozwiązanie tej sytuacji, włożenie stalowego wkładu do komina czy może coś innego?

    • #65306
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pisałeś, że masz nawiew z dwóch stron. Czy to jest nawiew w postaci zetki? Czy może inna forma kanału na zewnątrz?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65305

      Witam

      Jeden nawiew mam w postaci wyprowadzonej rury pcv w podłodze obok pieca o przekroju fi 100która wychodzi na zewnątrz domu na wysokość stropu piwnicy a drugi mam w końcu kotłowni pod sufitem tez fi 100.

    • #65303
      laptop
      Uczestnik

      Czy do wspomnianej przez Ciebie przetwornicy możliwe jest podanie napięcia z agregatu prądotwórczego (nie chińczyk) bez AVR uzyskując tym samym stabilne napięcie na wyjściu?
      Czy przetwornica ta współpracuje z tradycyjnymi akumulatorami samochodowymi, czy raczej stosować AGM?

    • #65304
      laptop
      Uczestnik

      Czy do wspomnianej przez Ciebie przetwornicy możliwe jest podanie napięcia z agregatu prądotwórczego (nie chińczyk) bez AVR uzyskując tym samym stabilne napięcie na wyjściu?
      Czy przetwornica ta współpracuje z tradycyjnymi akumulatorami samochodowymi, czy raczej stosować AGM?

    • #65301
      Leszek
      Uczestnik

      Witam,

      Stosuje się akumulatory żelowe.
      Osobiście używam takiego zestawy, mogę go polecieć INV12-500W + A75Ah http://zasilacze-ups.com/inv12-500w-75Ah
      podtrzymuje 4 pompki, 1 siłownik, sterownik i piec Q EKO DUO 15 (silnik i wentylator) w zeszłym sezonie bez problemu podtrzymał piec 8 godzin.

      Zastosowanie : Podtrzymywanie pracy pompek pieców CO i innych odbiorów wymagających czosto-sinusoidalnego zasilana awaryjnego w długim i bardzo długim czasie pracy awaryjnej.
      Zasilacz ten idealnie sprawdza się przy ZABEZPIECZENIU PIECA CENTRALNEGO OGRZEWANIA, PANELI SOLARNYCH DO OGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ, A TAKŻE KOMPUTERÓW, SPRZĘTU AUDIO / TV I WSZELKIEJ ELEKTRONIKI.

      Niemalże wszystkie zasilacze dostępne na rynku mają wbudowany mały akumulator (najczęściej 7-9 Ah), który ogranicza nas do zaledwie paru minut pracy przy pełnym obciążenu. Ponadto zasilacze wytwarzające czystą sinusoidę, która jest niezbędna do prawidłowej pracy pomp CO i silników mają odstraszającą cenę. Zasilacze ORVALDI z serii INVERTER zamiast małego wbudowanego akumulatora mają wyprowadzoną instalację pod zewnętrzny akumulator (max. 150Ah). Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoja pompa CO może pracować przykładowo:
      Więcej na stronie producenta.

    • #65302
      Leszek
      Uczestnik

      Witam,

      Stosuje się akumulatory żelowe.
      Osobiście używam takiego zestawy, mogę go polecieć INV12-500W + A75Ah http://zasilacze-ups.com/inv12-500w-75Ah
      podtrzymuje 4 pompki, 1 siłownik, sterownik i piec Q EKO DUO 15 (silnik i wentylator) w zeszłym sezonie bez problemu podtrzymał piec 8 godzin.

      Zastosowanie : Podtrzymywanie pracy pompek pieców CO i innych odbiorów wymagających czosto-sinusoidalnego zasilana awaryjnego w długim i bardzo długim czasie pracy awaryjnej.
      Zasilacz ten idealnie sprawdza się przy ZABEZPIECZENIU PIECA CENTRALNEGO OGRZEWANIA, PANELI SOLARNYCH DO OGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ, A TAKŻE KOMPUTERÓW, SPRZĘTU AUDIO / TV I WSZELKIEJ ELEKTRONIKI.

      Niemalże wszystkie zasilacze dostępne na rynku mają wbudowany mały akumulator (najczęściej 7-9 Ah), który ogranicza nas do zaledwie paru minut pracy przy pełnym obciążenu. Ponadto zasilacze wytwarzające czystą sinusoidę, która jest niezbędna do prawidłowej pracy pomp CO i silników mają odstraszającą cenę. Zasilacze ORVALDI z serii INVERTER zamiast małego wbudowanego akumulatora mają wyprowadzoną instalację pod zewnętrzny akumulator (max. 150Ah). Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoja pompa CO może pracować przykładowo:
      Więcej na stronie producenta.

    • #65300
      Patrol
      Uczestnik

      Czy do wspomnianej przez Ciebie przetwornicy możliwe jest podanie napięcia z agregatu prądotwórczego (nie chińczyk) bez AVR uzyskując tym samym stabilne napięcie na wyjściu?
      Czy przetwornica ta współpracuje z tradycyjnymi akumulatorami samochodowymi, czy raczej stosować AGM?

      Jak parametry będą poza tolerancją (zakres regulacji: do min ok 150V i max do ok 270V) to zasilacz przejdzie na zasilanie bateryjne, więc bez różnicy czy będzie to z agregatu czy z sieci.

      Do pracy buforowej najlepiej agm / żel ze wzgl na charakterystykę rozładowania (przy większych prądach dłuższy czas pracy), w samochodach liczy się prąd rozruchu, co nie znaczy że nie będzie działał.

    • #65299

      Mam nawiew w postaci kratki wentylacyjnej z jednej strony kotlowni i przy kotle na podlodze rure w ksztalcie L z wyjsciem na zewnatrz budynku.

    • #65298
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Według przepisów powinna być rura 160 mm ale załóżmy, że 100 mm jest wystarczająca dla małej mocy kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.