Pomoc w ustawieniu RED EKO DUO NL 17

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pomoc w ustawieniu RED EKO DUO NL 17

Oglądasz 37 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65242
      jarek669
      Uczestnik

      Witam. Jestem posiadaczem pieca RED EKO DUO NL 17 na ekogroszek. To moje pierwsze doświadczenia z tego rodzaju piecem i dlatego zwracam się z prośbą o sprawdzenie moich ustawień pieca w trybie pracy ZIMA, które kształtują się następująco:
      czas pauzy pod. – 50 s,
      obroty dmuchawy – 2,
      czas przesypu – 5 min,
      krotn podaw – 2,
      czas oczekiwania – 10 min,
      obr dm wzrost – 2,
      obr dmuch podtrz – 1,
      czas dmuchawy podtrz – 10 s,
      amplituda zawor – 5 stopni C,
      histereza zawor – 2 stopnie C,
      czas pracy CWU – 30 min,
      czas pauzy zawor – 20 s,
      czas pracy zawor – 5 s,
      czas odł. pompy CO – 20 min,
      tem zał pomp – 45 stopni C,
      nastawa CO min – 35 stopni C,
      nastawa CO max 75 stopni C.
      Palę ekogroszkiem extra firmy Energo (w załaczeniu zdjęcia). Przesłona na wentylatorze odsłonięta na ok. 2 cm.
      Porobiłem foty popiołu i kopczyka na palenisku. Na zaworze rozdzielającej przy obecnej temp na zewnątrz (średnio ok 8 stopni C w dzień, 2-4 w nocy) mam ustawiony na 2. Temperatura na piecu 65 stopni. Piec generalnie osiąga to bez problemu, spada do 62, rośnie max do 70 stopni. Tygodniowo zużywam ok. 100 kg ekogroszku. Dom do ogrzania ok. 140 m. Na dole podłogówka na górze właczone 4 grzejniki, ustawione na 3. Jak myślicie jest ok. Popiół jest w porządku? Z góry dzięki 🙂

    • #65280
      jarek669
      Uczestnik

      Dodam, że podłogówka włączona na 30 stopni 🙂

    • #65279
      jarek669
      Uczestnik

      Panowie pomóżcie młodemu 😉

    • #65278
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zmień tylko obroty dmuchawy wzrost na 1 i przysłonę na dmuchawie przymknij do 1 cm.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65277
      jarek669
      Uczestnik

      Dzięki 🙂

    • #65276
      jarek669
      Uczestnik

      Serwis, a w przypadku trybu lato zostawić te same parametry?

    • #65275
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W okresie letnim kocioł pracuje głównie w podtrzymaniu więc regulacja mocy podczas pracy jest bezcelowa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65274
      jarek669
      Uczestnik

      Czyli jeśli dobrze rozumiem, przełączam tylko tryb pracy z zimy na lato i reszty nie dotykam? Nie muszę zmieniać czasu podawania i obrotów dmuchawy, ani temp na piecu? Sorki jeśli pytania są śmieszne, ale dla mnie to kompletnie zielony jestem w tym temacie 🙂

    • #65273
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dokładnie tak jak napisałeś.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65272
      jarek669
      Uczestnik

      Ślicznie dziękuję 🙂

    • #65271
      jarek669
      Uczestnik

      Serwis po sugerowanych ustawieniach temp kosza potrafi dojść do 40 stopni. Czy to nie za dużo?

    • #65270
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Temperatura podajnika jest zazwyczaj o 10-15 stopni C wyższa od temperatury w pomieszczeniu.
      40 stopni C to normalna akceptowalna temperatura.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65269
      jarek669
      Uczestnik

      Jeszcze jedno ostatnie pytanie i obiecuję że daje spokój. Co oznacza temp zawór i nast zawor i jak duże różnice mogą być pomiędzy nimi

    • #65268
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zawór mieszający reguluje poprzez siłownik temperaturę wody na instalację. Nastawa to ustawiona temperatura, którą chcemy uzyskać na instalację. Temperatura zawór to aktualna temperatura wody jaka płynie na instalację. Temperatura zaworu powinna oscylować blisko nastawy zaworu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65267
      jarek669
      Uczestnik

      Jeżeli temp zaworu jest wyższa od nastawy o 10 -12 stopni to świadczy to o jakiejś nieprawidłowości, czy jest różnica dopuszczalna ?

    • #65266
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      10-12 stopni to duża różnica.

      Sprawdź czy czujnik zaworu jest dobrze zaizolowany na rurze.
      Sprawdź jaki masz siłownik – czas pełnego otwarcia o kąt 90 stopni (np. 120s/90stopni).
      Odczytaj z menu zaworu w serwisie parametry:
      Czas pracy zaworu, czas pauzy zaworu, histereza zaworu, amplituda zaworu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65265
      jarek669
      Uczestnik

      Poprawiłem izolację i różnica zmalała do 3-4 stopni, czy taka rozbieżność już jest dopuszczalna? Nastawe zaworu mam 45 stopni, czas pracy zaworu 5 sek, czas pauzy zaworu 20 sek, histereza zaworu 2 stopnie amplituda zaworu 5 stopni. Nie wiem jak sprawdzić ten silownik i czy w ogóle jest 🙂

    • #65264
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Siłownik znajduje się na zaworze mieszającym (zazwyczaj kotka z wystającym kablem). Na siłowniku jest naklejka.

      Zmień histerezę na 1 stopień (regulacja będzie dokładniejsza).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65263
      jarek669
      Uczestnik

      Wygląda na to, że zawór nie ma siłownika. Niestety. Być może, to jest powód. W załączeniu fota zaworu mieszający czterodrogowy WITA Minimix MI 4. Nic do niego nie jest podłączone.

    • #65262
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli nie ma siłownika to funkcja zaworu służy tylko do odczytu temperatury.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65261
      jarek669
      Uczestnik

      czyli nie ma sensu robić zmiany histerezy, o której wspominałeś ?

    • #65260
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Tak.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65259
      jarek669
      Uczestnik

      Czyli nie mam żadnego wpływu na różnice pomiędzy temp a nastawą? Czy jeżeli temp jest kilka stopni większa od nastawy nie grozi to jakimiś negatywnymi nastepstwami?

    • #65258
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdybyś miał siłownik to dążyłby on do ustabilizowania temperatury na instalację. W przypadku sterowania ręcznego wszystko wszystko zależy od temperatury kotła i powrotu z instalacji.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65257
      jarek669
      Uczestnik

      Mam sterownik HT-tronic 500. Ustawiłem temp kotła na 65 stopni. Jakiś czas temu w mojej okolicy nie było przez 5 godz światła. Piec się wyłączył. Po naprawie prądu zaczęła dziać się dziwna rzecz. Mimo mojego ustawienia na kotle 65 stopni co jakiś czas piec sam ustawia temperaturę 70 stopni. Nie można jej korygować przyciskami zmniejszania. Jeżeli wcisnę przycisk stop to wtedy pojawia się prawidłowo ustawiona temp czyli 65 stopni. Wciskam start i znowu 70 stopni. Pozostałe nastawy tj. np temp CWU działają ok i reagują na przyciski zmniejszania czy zwiększania. Po jakimś czasie piec znowu przestawia się na temp 65 stopni i wtedy znowu wraca możliwość jej zmieniania przyciskami. Wie ktoś o co może chodzić ?

    • #65256
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Masz ustawioną wysoko nastawę na CWU i sterownik podnosi temperaturę kotła aby móc nagrzać zbiornik. Temperatura na kotle musi być minimum 10 stopni wyższa niż CWU.

      W drugim przypadku możesz mieć ustawioną wysoko nastawę CO wzrost (powinno być ustawione na 10).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65255
      jarek669
      Uczestnik

      Czy 60 stopni nastawy cwu to nie za dużo?

    • #65254
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zazwyczaj CWU jest ustawiana na 45-50 stopni C.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65252
      jarek669
      Uczestnik

      Serwis mam ustawione czas oczekiwania na 10 min. Dlaczego nie mogę zwiększyć tego czasu. Możliwe jest jedynie zmniejszenie?

    • #65253
      jarek669
      Uczestnik

      Serwis mam ustawione czas oczekiwania na 10 min. Dlaczego nie mogę zwiększyć tego czasu. Możliwe jest jedynie zmniejszenie?

    • #65250
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jest jeszcze drugi parametr w Twoim sterowniku – krotność podawania.
      Jeżeli jest ustawiony na 2 to 10 min x2 daje 20 minut przerwy w podtrzymaniu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65251
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jest jeszcze drugi parametr w Twoim sterowniku – krotność podawania.
      Jeżeli jest ustawiony na 2 to 10 min x2 daje 20 minut przerwy w podtrzymaniu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65248
      jarek669
      Uczestnik

      Jeżeli chciałbym podnieść wysokość kopczyka powinienem zmniejszyć krotność na 1?

    • #65249
      jarek669
      Uczestnik

      Jeżeli chciałbym podnieść wysokość kopczyka powinienem zmniejszyć krotność na 1?

    • #65246
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Warto zostawić krotność na 2 a zmniejszyć czas oczekiwania z 10 na 8.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65247
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Warto zostawić krotność na 2 a zmniejszyć czas oczekiwania z 10 na 8.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65244
      jarek669
      Uczestnik

      Dziękuję !!!

    • #65245
      jarek669
      Uczestnik

      Dziękuję !!!

Oglądasz 37 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.