Prośba o pomoc w ustawieniu pieca EKO DUO 35

Strona główna Forum Pomoc techniczna Prośba o pomoc w ustawieniu pieca EKO DUO 35

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65219
      Marek Smoliński
      Uczestnik

      Witam.
      Proszę o pomoc w nastawie pieca – problem ze szlaką w palenisku.
      Mój piec to Q EKODUO 35 z programatorem HT-tronic500 i dmuchawą WPA07.
      Ogrzewam dom o powierzchni około 200m2 spalanie ekogroszku na poziomie 1-1,5 worka/dobę przy temperaturze zewnętrznej około +7st. C.
      W domu ogrzewanie głównie podłogowe, piec usytuowany w piwnicy. Piwnica również ogrzewana (grzejnikami). Piec dostosowany pierwotnie do spalania peletu (obrotowa retorta) jednak po dwóch sezonach podajnik ślimakowy chyba trochę się wytarł na końcu i nie miał siły podawać peletu przez gardziel/kolano. Ponieważ jest to piec głównie na ekogroszek, zgodnie z instrukcją zmieniłem nastawy komputera. Zaślepiłem dodatkowe dysze nadmuchu i zasypałem ekogroszkiem. Niby wszystko OK ale ogrom popiołu i spieków daje mi do myślenia, że chyba mam coś nie tak z nastawami. Proszę o podanie optymalnych nastaw komputera aby mój zestaw w pełni wykorzystał energię.
      Z góry dziękuję za odpowiedź.
      Marek.

    • #65232

      Witam!
      Na początku nie chcę się wymądrzać, ale kolanko podajnika nie mogło się wytrzeć po dwóch latach pracy. Jest wykonane z odlewu żeliwa. Jednak mogło się zabrudzić. Powinieneś wygasić piec i wyczyścić to kolanko. Następnie ja obecnie ma ustawione podawanie na 56. Przysłona wiatraka otwarta na 1/3 i obroty na pierwszym biegu, a jeśli posiadasz płynną regulację dmuchawy to ustaw w granicach 25-30 % mocy. Pozostałe nastawy tak jak podaje producent. Obserwuj wielkość kopca na palenisku to podstawa. W instrukcji jest pokazane jaki powinien być. Bardzo ważną sprawą jest jakość paliwa. Jeśli masz słaby węgiel to wówczas jest bardzo trudno wyregulować piec. Ja ustawienia reguluję trzy razy w ciągu zimy.Okres początkowy, okres mrozów wówczas zwiększam moc poprzez skrócenie okresu przerwy między podawaniem węgla oraz zwiększam ilość powietrza przez przysłonę na wentylatorze (wystarczy). Mam nadzieję że pomogłem. I pamiętaj kupuj węgiel tylko ze świadectwem jakości. Powodzenia

    • #65231
      Marek Smoliński
      Uczestnik

      Dzięki 🙂

      Kolano się nie wytarło tylko podajnik ślimakowy a właściwie to trochę są wytarte wda ostatnie zwoje, które wchodzą w kolano/palnik. Z ekogroszkiem sobie radzi natomiast pelet ubija i miele w kolanie i dlatego się ubija i zrywa zawleczkę. Piec miałem już kompletnie rozebrany co do śrubki (podajnik, palnik itd.).
      Ustawiłem dzisiaj jeszcze raz zgodnie z zaleceniami instrukcji i trochę pozmieniałem niektóre nastawy tak jak napisał serwisant dla pieca EKO DUO 25 z tym samym sterownikiem i dmuchawą. Niech chwilę się popali i zobaczymy. Przede wszystkim miałem ustawioną za wysoką histerezę (nastawa na 5), serwis napisał, że powinno być na 2. Również obroty dmuchawy miałem za wysokie, zmniejszyłem z 5 na 1 i przysłoniłem klapą dmuchawy zostawiając prześwit tylko około 1-1,5cm.

      Fajnie gdyby serwis podał optymalne nastawy dla mojego pieca 😉

    • #65230
      Marek Smoliński
      Uczestnik
    • #65229
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czas pracy podajnika – 10 s
      Czas pauzy podajnika – 45s
      Obroty dmuchawy – 2 (przysłona otwarta na 1 cm)
      Obroty dmuchawy wzrost – 1
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Czas oczekiwania – 10 min
      Krotność podawania – 2

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65228
      Marek Smoliński
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź.
      Wszystkie nastawy zmieniłem zgodnie z zaleceniem. Nie mogę tylko znaleźć opcji „czas pracy podajnika”.
      Proszę o wskazanie ścieżki dostępu do opcji oraz jak ustawić histerezę oraz jaką zadać temperaturę kotła.

      Z góry dziękuję
      Marek.

    • #65227
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli nie możesz znaleźć czasu pracy to oznacza że jest ustawiona na 10.
      Histereza kotła jest fabrycznie ustawiona na 2 i nie ma sensu jej zmieniać.
      Temperaturę kotła zmieniasz bezpośrednio na pierwszym ekranie z temperaturą kotła poprzez strzałki umieszczone pod wyświetlaczem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65226
      Marek Smoliński
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź 🙂
      Pytając o temperaturę pieca miałem na myśli jaka ma być ustawiona na piecu, czy 55 stopni to nie za mało?

      Pozdrawiam
      Marek.

    • #65225
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Minimalna temperatura na kotle nigdy nie powinna być mniejsza niż 65 stopni C.
      Zbyt niska temperatura kotła np. 55 na zasilaniu to około 40-45 stopni C na powrocie czyli poniżej punktu rosy co powoduje korozję wymiennika. Korozja powoduje zmniejszanie się grubości blachy a tym samym skraca żywotność kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65224
      Marek Smoliński
      Uczestnik

      Witam.
      Ustawiłem nastawy zgodnie z zaleceniami jednak przy temperaturze na zewnątrz około -10 stopni piec nie może osiągnąć zadanej temperatury. Przez cały czas piec ma uruchomioną dmuchawę oraz podajnik (zgodnie z zadana pauzą wyłącza się na 45 sek.). Temperatura na kotle to 46 stopni i nie można jej podnieść. Proszę o pomoc. Czy mam zmienić nastawy pieca (podajnik/dmuchawa). Kombinowałem już trochę z nastawami i niewiele to dało. Temperatura 46 stopni na piecu nie zapewnia zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach.

      Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • #65223
      Łukasz Raszka
      Uczestnik

      Hejka,
      Zmniejsz delikatnie czas pauzy – ok 4 s. Jeśli za dzień lub dwa groszek będzie niedopalony, zwiększ delikatnie przysłonę – 0,5cm w najszerszym miejscu itd.
      Staraj się nie wykonywać więcej jak dwóch ustawień w ciągu 1 -2 dni. Ja operuję tylko przysłoną i czasem podawania. Najgorzej jest przy zmianie paliwa. Tu trzeba zrobić więcej ustawień. Trzeba kupić kratę piwa, jakąś gazetę i posiedzieć wieczorkiem przy piecu 😉 a optymalne ustawienie dla danego paliwa od razu zapisać gdzieś na ścianie markerem. Przy groszku z Wesołej to poszły mi dwie kraty, ale i tak mnie pokonał. Groszek do 27MJ mi się najlepiej ustawia.

    • #65222
      Marek Smoliński
      Uczestnik

      Zrobiłem jak zaproponowałeś. Dzisiaj piec osiągnął zadana temperaturę tylko spalanie dosyć spore i kupa popiołu i spieków 🙁
      Ekogroszek 26MJ. Wyszło na to, że pauza była nieco za długa i w dmuchawie za duże obroty miałem. Myślałem, że im większe obroty tym większa temperatura a tu chyba w komin cała energia poszła.

    • #65221
      Łukasz Raszka
      Uczestnik

      Jak są spieki to rzeczywiście za wysoka temperatura spalania, więc zmniejszenie obrotów to dobry pomysł. Teraz jak już osiągasz zadaną temperaturę i piec się wyłącza na ok 10 min. to sugeruję od tej chwili bawić się tylko jednym parametrem, np. jak już zmniejszyłeś obroty to dalej próbuj się bawić dmuchawą. Albo tylko zwiększaj pauzę postoju o 1 sek. Generalnie chodzi o to, żeby nie było spieków (stopiony, zlany popiół) i jak najmniej czarnego niedopalonego. Jak już ustawisz to staraj się nie zmieniać paliwa.
      U mnie zbiornik 200kg wytrzymuje jakieś 5 dni przy temp. ok 0 st cel. temp zadana 65st cel. ; do ogrzania ok. 200m kw. temp. 21- 23 stopnie w pokojach (teściowa ma pilota ;-)). W sumie na rok wychodzi 6 ton z ogrzewaniem CWU cały rok.
      Należy pamiętać też, że to „EKO” nie oznacza że będzie EKOnomicznie tylko EKOlogicznie 😉

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.