HIT PELLET 24kW ustawienie

Strona główna Forum Pomoc techniczna HIT PELLET 24kW ustawienie

Oglądasz 119 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65044
      Marcin
      Uczestnik

      Kocioł: HIT PELLET 24kW
      max moc palnika: 23kW
      pośrednia moc palnika: 15kW
      minimalna moc palnika: 8kW
      Histereza kotła: 15 st C
      Wydajność dmuchawy moc min: 17%
      Wydajność dmuchawy moc pośrednia: 19%
      Wydajność dmuchawy moc max: 25%
      Histereza przejścia na moc pośrednią: 6 st C

      Zbiornik wyrównawczy na strychu.

      Do ocieplenia 5 pokoi, 1 kuchnia, 2 łazienki, dwa korytarze. Dom nieocieplony, okna plastikowe. Grzanie kaloryfery.
      Pellet gorszej jakości, powstają spieki.

      Czy to jest dobre ustawienie? Czy może coś zmienić. Serwisant z Heiztechnik ustawiał ale to było już 2 miesiące temu.
      Około 40 minut trwa postój, potem rozpala od początku.

    • #65164
      pioterkoo
      Uczestnik

      Witam
      podepnę się pod temat, też mam HITPELLET , tyle że 15kW
      też nie bardzo wiem jak ustawić, w popielniku pozostaje niedopalony pellet, spieków raczej nie ma
      podawanie jest na 11,7 kg/h
      dmuchawa 18% 13% 11%

    • #65163
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Making jeżeli spalanie jest prawidłowe nie masz żadnych niepokojących objawów to znaczy, że jest ok i nie musisz się martwić.

      Pioterkoo zmniejsz nadmuch na 100% do 16%. Sprawdź czy będzie lepiej. Jeżeli będą w popielniku niedopałki pelletu zmniejsz jeszcze po 1% na każdym progu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65162
      pioterkoo
      Uczestnik

      nadal jest niedopalony pelet ale mniej

    • #65161
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zmniejsz jeszcze nadmuch po 1% na każdym progu. Zrób zdjęcie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65160

      Witam
      Widzę, że grono użytkowników kotłów HIT PELLET systematycznie się powiększa. Użytkuję ten kocioł o mocy 20 kW od 1,5 miesiąca w domu o powierzchni 100 m2. Mimo dużego zakresu modulacji chyba jest trochę przewymiarowany.

      Tak z ciekawości zapytam kolegów również posiadających ten kocił, jakiej mocy macie kocioł (na tabliczce znamionowej z lewej strony) i jakiej mocy do tego kotła palnik? U mnie kocioł 20 kW, palnik Pellhard+ 28kW (zakres pracy 8-28kW).

      Jeszcze jedno pytanie do pioterkoo, jakie masz wpisane nastawy w sterowniku HT-tronic 900 (nie podałeś mocy tylko nadmuch):
      1. moc maksymalna palnika / wyajność nadmuchu przy mocy maksymalnej palnika
      2. moc pośrednia palnika / wydajność nadmuchu przy mocy pośredniej palnika
      3. moc minimalna palnika / wydajność nadmuchu przy mocy minimalnej palnika

      U mnie wygląda to następująco (chyba ustawienia fabryczne):
      1. 20 kW / 22%
      2. 12 kW / 18%
      3. 7 kW / 16 %

      Pytanie do SERWIS1 czy mogę ograniczyć progi na poszczególne moce palnika na sterowniku HT-tronic 900 np. do 15 kW/9kW/6kW (nadmuchy też do korekty). Chodzi mi o wolniejsze dochodzenie do temperatury zadanej i ograniczenie liczby rozpaleń (podobno przy rozpaleniu pobiera więcej pelletu i energii elektrycznej no i żywotność grzałki). Czy takie ograniczenie mocy palnik (z nominalnej 28 kW) ma jakieś negatywne skutki np. zmniejszenie sprawności, większa emisja zanieczyszczeń, możliwość uszkodzenia palnika.

      Pozdrawiam

    • #65159
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Progi mocy możesz zmniejszyć jednakże nie radzę tego zbytnio ograniczać, ponieważ podczas silnych mrozów zabraknie Ci mocy. Zwiększ Histerezę przejścia na moc minimalną do 5-6, a Histerezę przejścia na moc pośrednią na 10-12. To spowoduje, że kocioł będzie pracował dłużej w mniejszych mocach.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65158

      Witam

      Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak jak pisałem dom 100 m2 zapotrzebowanie budynku w/g projektu przy -20C to 6kW. Wydaje mi się, że obniżenie do 15kW/9kW/6kW nie spowoduje braku mocy nawet przy dużych morozach. Czy nadmuchy 18% – 15% – 13% przy takich progach mocy będą OK?

      Pozdrawiam

    • #65157
      Marcin
      Uczestnik

      Udało mi się ustawić tak żeby sie nie wyłączał.
      H posrednia 10.
      H minimalna 5.
      Temperatura oscyluje miedzy 64-67 C.

    • #65156
      pioterkoo
      Uczestnik

      Witam
      Ogrzewam 180 m2 około 50 m2 podlogowki, zawór 4d i sterownik pokojowy
      Ustawione mam podawanie 11,7 kg/h
      moc maksymalna 15kw dmuchawa 16% histereza 10’C pośrednia 10kw 12% 5’C minimalna 6kw 10% histereza kotła 15’C
      niedopalkow jest trochę, u teściowej kocioł identyczny pellet z tej samej dostawy z podawaniem 10,3kg/h i ustawieniami fabrycznymi i jakby lepiej dopalony
      wychodzi mi zużycie około 40kg na dobę
      czy z karty pamięci która siedzi w sterowniki da się coś odczytać? Np ile razy w ciągu doby się odpalal piec. IMAG1048.jpg IMAG1049.jpg IMAG1050.jpg

    • #65155

      Witam
      Pioterkoo dane ile trwał postój,ile palnik pracował w poszczególnych zakresach mocy, ile razy odpalał można odczytać ze sterownika w menu serwisowym->liczniki serwisowe. Co do twoich nastawów to się nie wypowiem, bo sam czekam na opinie SERWIS1 o moich planowanych modyfikacjach mocy i nawiewów. U mnie chyba proporcjonalnie większe nawiewy i mniej niedopałków w popielniku, palę pelletem mieszanym no name trochę spieków jest. Mój kocił 20 kW a dom parterowy 100m2 w tym 50 m2 podłogówka reszta grzejniki. Średnie zużycie od 26 października do dnia dzisiejszego około 15 kg/dobę.

    • #65154
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Na zdjęciu płomień wydaje się, że jest bardzo jasny więc sugeruje to nadmiar powietrza. Jeżeli masz możliwość to zdejmij osłonę palnika. Po d osłona jest wentylator, który ma swoją przysłonę. Przysłona powinna zasłaniać połowę otworów pozostawionych na wentylatorze (są pozostawione dwa trójkąty to powinny być w połowie zasłonięte). Ważne jest, aby dobrze dokręcić nakrętkę motylkową na przysłonie (aby przysłona się nie przekręciła samoistnie).

      Pozdrawaim
      Serwis Heiztechnik

    • #65153

      Witam
      Pytanie do SERWIS1 czy warto używać w kotle na pellet trybu pracy palnika w podtrzymaniu? Jaki ustawić maksymalny czas pracy palnika w podtrzymaniu? Sterownik HT Tronik 900.
      Pozdrawim

    • #65152
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy odbiory w okresie zimowym są bardzo duże i kocioł po wygaszeniu nie czeka zbyt długo na odpalenie (mniej niż 0,5h to warto tę funkcję aktywować.
      Czas pracy w podtrzymaniu 30 min
      Czas podawania 1,5-2,5s
      Czas cyklu 70s
      Nadmuch 10%

      Przy uruchomieniu należy skontrolować działanie, aby nie dochodziło do przegrzania kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65151
      Markus
      Uczestnik

      Pytanie do SERWIS.

      Czy ustawienie nadzoru ma na celu wydłużenie okresu miedzy kolejnymi rozpaleniami , czy też ma zapobiec wygaszaniu i ponownemu rozpalaniu.
      Innymi słowy czy ma być taki cykl

      Praca – Nadzór – Wygaszanie – Postój – Rozpalanie – Praca
      czy też
      Praca – Nadzór – Praca

      Bo jeśli ten drugi to czemu nie ustawić czas na 60 min.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65150
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Celem nadzoru jest Praca – Nadzór – Praca.

      Czas jest ustawiony na 30 min, ponieważ jeżeli w ciągu 30 min nadzoru (moc około kilku kW) temperatura nie spadnie o wartość histerezy (ustawiana do pracy z trybem nadzoru na 2-3 stopnie C) to warto, aby kocioł się wygasił ze względu na mały odbiór ciepła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65149
      Markus
      Uczestnik

      Ok, też tak myślę.

      Tylko jak ustawić moce w standarcie przy Hk= 2,3 stopnie?

    • #65148
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Moce zostają te same tylko histerezę kotła warto zmniejszyć przy uruchomieniu nadzoru.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65147
      Markus
      Uczestnik

      To trochę dziwne.

      Jeżeli H2=10 a H1=4 to przy Hk=3 będzie pracował co najwyżej z mocą 50%

      Z doświadczenia wiem że w takiej sytuacji (rozpoczęcia pracy z małą mocą) kocioł będzie się dalej wyziębiał, aż wskoczy na wyższą moc i dopiero wtedy odbuduje temperaturę. Czy jednak nie trzeba zmodyfikować H2 i H1.

    • #65146
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Histereza kotła nie ma związku z mocą pośrednią i minimalną. Jeżeli będzie duży odbiór ciepła to temperatura na kotle spadnie o 10 poniżej nastawy i będzie pracował w mocy 100%. Jeżeli odbiór ciepła będzie mniejszy to będzie pracował w mocy pośredniej lub minimalnej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65145
      leluch
      Uczestnik

      Witam, potrzebuje kilku informacji zeby latwiej bylo zrozumiec ten piec.
      Dom jednorodzinny, z lat +-90. Ocieplenia szukac na darmo, wymienione jedyne okna na takie troche lepsze/drozsze plastiki, zapotrzebowanie dosc duze, metraz cos w okolicach 160m2.

      1!
      Piec sam wylicza dawke paliwa jaka pobiera w danym momencie ? Na podstawie wzrostu lub spadku temperatury na kotle, ustawionych zadanych temperatur czy jakich danych ? Czy zwiekszenie KW na poszczegolnych poziomach automatycznie zwieksza ilosc/czestostliwosc pobieranego paliwa ?

      Wiem, ze nie mozna zmienic czasu co ile bedzie podawal pellet z podajnika(stale 20s), ale mozna zmienic czas krecenia slimakiem w palniku (tak wnioskuje po menu serwisowym). Zgadza sie ? Przedluzenie czasu podajnika cyz cos takiego.

      2!
      Istnieje jakas uniwersalna metoda ktora mozna wyliczyc zapotrzebowanie KW na dom ? Jakies wyznaczniki pracy kotla ? Palilem na 17KW jak rowniez na 23KW… roznicy nie zauwazylem, albo nie patrze na to co trzeba.

      Tak samo wentylator.. kiedy nadmuch jest ustawiony dobrze ?

      3!
      W nawiazaniu do punktu drugiego. Jesli juz np uda mi sie ustalic moc maxymalna i odpowiednia prace nadmuchu – dla przykladu 20kw i 20%… To czy moc posrednia i minimalna da sie ustawic na zasadzie wprost proporcjonalnego spadku ? srednia moc 18kw i 17% a minimalna 15kw i 14% ? Czyli kazdy poziom w dol to -2kw i -3%. Czy to zbyt piekne i banalne i nijak sie ma do rzeczywistosci ? Ewentualnie jakies propozycje o ile zmniejszyc posrednia i minimalna moc wzgledem maxymalnej ?
      Oczywiscie wiem, ze to bedzie mialo wplyw na to jak szybko kociol osiagnie temperature- pytanie czy chce przekraczac ten prog bo pobor ciepla przez dom jest duzy i bedzie zabawa w wygaszanie/podtrzymywanie/rozpalanie… a to tez nie jest zbyt dobre.

      4!
      Czy ktos jest 'zdalnie’ okreslic czy zawor jest w tym momencie (piono) zamkniety lub otwarty ? Majstry w trakcie wizyty, kiedy instalacja nie gonila wody na kaloryfery, nie wyjasnili mi nic tylko przestawili to na poziom (dam sobie reke uciac ze po zamontowaniu pieca bylo to w pionie). Twierdzac ze to jest przyczyna problemu, jak sie okazalo wina lezala po stronie nie dzialajcej pompki a nie tego zaworu…

      Zdjecie na dole posta – chodzi o zawor nad piecem / na prawo od dwoch zielonych strzalek ;).

      I ciekawi mnie tez jaka bedzie roznica przy rozpalaniu/paleniu kiedy bedzie piono/poziomo ? Instalacja z zbiornikiem na strychu.

      5!
      w ustawieniach serwisowych sa takie dwie rzeczy:

      – ust. pompy kotla – ochrona powrotu lub wymiennik ciepla

      – ust zaworu – ochrona powrotu na zaworze wlacz / wylacz

      Jak to sie ma do pracy kotla, co zmieniaja powyzsze ustawienia ? Co wylaczyc, co wlaczyc ?

      6!
      Podtrzymanie.
      Cykl pracy podajnika to jest czas co ile bedzie podawac paliwo z zbiornika do palnika, tak ? Np 70 sekund.
      Natomiast czas pracy podajnika to jest czas jak dlugo to paliwo bedzie podawane przez slimak na palenisko ? Np 3 sekundy.

      W praktyce wyjdzie tak, ze co 70 sekund zostanie podane nowe paliwo (z podajnika do slimaka w palniku), a nastepnie przez 3 sekundy slimak bedzie podawal na palenisko, tak ?

      Attachments:
    • #65144
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Za dużo pytań na raz.
      Nie mam takiego pieca ale postaram się odpowiedzieć.

      Witam, potrzebuje kilku informacji zeby latwiej bylo zrozumiec ten piec.
      Dom jednorodzinny, z lat +-90. Ocieplenia szukac na darmo, wymienione jedyne okna na takie troche lepsze/drozsze plastiki, zapotrzebowanie dosc duze, metraz cos w okolicach 160m2.

      1!
      Piec sam wylicza dawke paliwa jaka pobiera w danym momencie ? Na podstawie wzrostu lub spadku temperatury na kotle, ustawionych zadanych temperatur czy jakich danych ? Czy zwiekszenie KW na poszczegolnych poziomach automatycznie zwieksza ilosc/czestostliwosc pobieranego paliwa ?

      Wiem, ze nie mozna zmienic czasu co ile bedzie podawal pellet z podajnika(stale 20s), ale mozna zmienic czas krecenia slimakiem w palniku (tak wnioskuje po menu serwisowym). Zgadza sie ? Przedluzenie czasu podajnika cyz cos takiego.

      Częstotliwość podawano można zmienić w ustawieniach serwisowych ę nie ma to większego sensu.
      Zmieniając częstotliwość podawania paliwa musisz zmienić także ilość co w finale wychodzi na to samo.

      Piec nie oblicza dawki. Co najmniej nie u mnie.
      Sam konfiguruję czas pracy podajnika paliwa co przekłada się na ilość paliwa spadające na palnik.
      Tu musisz przewazyc paliwo aby mieć choć częściowa pewność z jaką mocą pracuje pięć.
      Pięć w trybie standardowym modyluje moc według ustawień histerez h1 i h2 co przekłada się na przejścia na niższe moce.
      Jest to opisane w instrukcji pieca.

      Zwiększenie mocy na progach przekłada się na ilość paliwa.

      2!
      Istnieje jakas uniwersalna metoda ktora mozna wyliczyc zapotrzebowanie KW na dom ? Jakies wyznaczniki pracy kotla ? Palilem na 17KW jak rowniez na 23KW… roznicy nie zauwazylem, albo nie patrze na to co trzeba.

      Tak samo wentylator.. kiedy nadmuch jest ustawiony dobrze ?

      Są strony, które pozwalają na oszacowanie zapotrzebowania ale nic pewnego nie uzyskasz.
      Palenie na różnych mocach różni się tym, że pięć szybciej lub wolniej osiąga temperaturę zadania.
      Zbyt mała moc i piec nie osiągnie temperatury zadanej.
      Za duża moc i część Energi pujdzie w komin.

      Nadmuch jest ustawiony dobrze jak nie zdmuchuje nie spalonego poelletu do popełnia a płomień jest pomarańczowy obserwując języki płomienia.

      3!
      W nawiazaniu do punktu drugiego. Jesli juz np uda mi sie ustalic moc maxymalna i odpowiednia prace nadmuchu – dla przykladu 20kw i 20%… To czy moc posrednia i minimalna da sie ustawic na zasadzie wprost proporcjonalnego spadku ? srednia moc 18kw i 17% a minimalna 15kw i 14% ? Czyli kazdy poziom w dol to -2kw i -3%. Czy to zbyt piekne i banalne i nijak sie ma do rzeczywistosci ? Ewentualnie jakies propozycje o ile zmniejszyc posrednia i minimalna moc wzgledem maxymalnej ?
      Oczywiscie wiem, ze to bedzie mialo wplyw na to jak szybko kociol osiagnie temperature- pytanie czy chce przekraczac ten prog bo pobor ciepla przez dom jest duzy i bedzie zabawa w wygaszanie/podtrzymywanie/rozpalanie… a to tez nie jest zbyt dobre.

      Nie ma takiej zasady.
      To jak ustawić Nadmuch zależy od komina i jego ciągu.
      Ustawienia mocy zacznij od wartości standardowych.
      Jak masz progi 100%, 50% I 30% I moc maksymalna 25 kW to ustaw odpowiednio 25kW, 12.5kW oraz 7.5kW. Jak to jest zaduzo to ustaw mniejsza moc maksymalna i względem tego ustaw wartości pośrednie. Na 30% nie schodź poniżej 5kW chyba, że jasno masz napisane, że pięć może z taką mocą pracować.
      Poniżej tej wartości w moim piecu radykalnie spada sprawność.

      4!
      Czy ktos jest 'zdalnie’ okreslic czy zawor jest w tym momencie (piono) zamkniety lub otwarty ? Majstry w trakcie wizyty, kiedy instalacja nie gonila wody na kaloryfery, nie wyjasnili mi nic tylko przestawili to na poziom (dam sobie reke uciac ze po zamontowaniu pieca bylo to w pionie). Twierdzac ze to jest przyczyna problemu, jak sie okazalo wina lezala po stronie nie dzialajcej pompki a nie tego zaworu…

      Zdjecie na dole posta – chodzi o zawor nad piecem / na prawo od termometru.

      I ciekawi mnie tez jaka bedzie roznica przy rozpalaniu/paleniu kiedy bedzie piono/poziomo ? Instalacja z zbiornikiem na strychu.

      Nie do końca wiem co miałby robić ten zawór. Wygląda jak jakieś obejście.

      5!
      w ustawieniach serwisowych sa takie dwie rzeczy:

      – ust. pompy kotla – ochrona powrotu lub wymiennik ciepla

      – ust zaworu – ochrona powrotu na zaworze wlacz / wylacz

      Jak to sie ma do pracy kotla, co zmieniaja powyzsze ustawienia ? Co wylaczyc, co wlaczyc ?

      Z tego co rozumiem jest to chronią powrotu pieca.
      Te opcje steruj zachowaniem mieszacza ale nie wiem jak dokładnie. Z tego co pamiętam pięć przymyka sobie mieszać aby poszło więcej ciepłej wody na powrót pieca chroniąc go przed niska temperatura powrotu.

      6!
      Podtrzymanie.
      Cykl pracy podajnika to jest czas co ile bedzie podawac paliwo z zbiornika do palnika, tak ? Np 70 sekund.
      Natomiast czas pracy podajnika to jest czas jak dlugo to paliwo bedzie podawane przez slimak na palenisko ? Np 3 sekundy.

      W praktyce wyjdzie tak, ze co 70 sekund zostanie podane nowe paliwo (z podajnika do slimaka w palniku), a nastepnie przez 3 sekundy slimak bedzie podawal na palenisko, tak ?

      Tak.
      Z podtrzymania nie korzystam.
      Jedyne co może Ci dać to mniej rozpalen ale nie osiągniesz sytuacji gdzie pięć będzie utrzymywał temperaturę niskim kosztem. Natomiast przy złej konfiguracji możesz przegrzać pięć.
      Raczej stosować rozważnie w sytuacji gdy pięć ma bardzo krótkie postoje między paleniem.

      Nie wiem czy to co napisałem będzie dla ciebie użyteczne.
      Nie mam takiego pieca jak twój więc może być sporo rozbieżności ale w zasadzie tryb standardowy powinien działać tak samo we wszystkich piecach na PELLET firmy ht.

      Pozdrawiam

    • #65143
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Odp. 1.
      Podawanie jest wyliczane na podstawie wydajności podajnika i ustawionej mocy. Regulacji należy dokonywać tylko za pośrednictwem mocy. Zmniejszanie mocy nie zmniejsza ilości spalanego paliwa, ponieważ budynek potrzebuje cały czas tej samej mocy – kocioł będzie tylko dłużej pracował.

      Odp.2.
      Parametry pracy zawsze są wstępnie ustawione. Zmiana parametrów bez odpowiedniej wiedzy jest podobna do hamowania rowerem poprzez wkładanie kija w szprychy – czasem przynosi pożądane efekty a czasem powoduje poważny problem.
      Regulacja mocy musi być powiązana z regulacją ilości powietrza do spalania.

      Odp. 3.
      Sterownik posiada nastawy wstępne w 95% optymalne do większości budynków. Zmiana tych parametrów ma sens tylko w przypadku regulacji z analizatorem spalin lub dużym doświadczeniem. Zmiana parametrów metodą prób i błędów nie jest polecana, ponieważ w niewłaściwym sposobie regulacji można spalić palnik (zbyt duża ilość paliwa do ilości powietrza).

      Odp.4.
      Zawór trzeba fizycznie sprawdzić – ustawienie fizyczne samego serca zaworu w stosunku do ustawienia instalacji. Następnie czas otwarcia zaworu należy wpisać w serwisie. W teście wyjść należy sprawdzić czy zawór pracuje w odpowiednim kierunku. Jest to zadanie dla instalatora.

      Odp.5.
      W kotłach Hit Pellet instalacja w każdej gminie była wykonana według ustalonego schematu. Nie można sobie tego dowolnie przestawiać. Przestawienie tych parametrów dowolnie skutkuje utratą gwarancji – zorientuj się w gminie jaki schemat instalacji i ochrona powrotu jest u as realizowana.

      Odp.6.
      Cykl do suma czasu pracy podajnika i przerwy podawania. Np. praca 3 s przerwa 67s. Dotyczy to tylko podtrzymania, które standardowo jest wyłączone.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65142
      leluch
      Uczestnik

      Witam

      Odp. 1.
      Podawanie jest wyliczane na podstawie wydajności podajnika i ustawionej mocy. Regulacji należy dokonywać tylko za pośrednictwem mocy. Zmniejszanie mocy nie zmniejsza ilości spalanego paliwa, ponieważ budynek potrzebuje cały czas tej samej mocy – kocioł będzie tylko dłużej pracował.

      Odp.2.
      Parametry pracy zawsze są wstępnie ustawione. Zmiana parametrów bez odpowiedniej wiedzy jest podobna do hamowania rowerem poprzez wkładanie kija w szprychy – czasem przynosi pożądane efekty a czasem powoduje poważny problem.
      Regulacja mocy musi być powiązana z regulacją ilości powietrza do spalania.

      Odp. 3.
      Sterownik posiada nastawy wstępne w 95% optymalne do większości budynków. Zmiana tych parametrów ma sens tylko w przypadku regulacji z analizatorem spalin lub dużym doświadczeniem. Zmiana parametrów metodą prób i błędów nie jest polecana, ponieważ w niewłaściwym sposobie regulacji można spalić palnik (zbyt duża ilość paliwa do ilości powietrza).

      Odp.4.
      Zawór trzeba fizycznie sprawdzić – ustawienie fizyczne samego serca zaworu w stosunku do ustawienia instalacji. Następnie czas otwarcia zaworu należy wpisać w serwisie. W teście wyjść należy sprawdzić czy zawór pracuje w odpowiednim kierunku. Jest to zadanie dla instalatora.

      Odp.5.
      W kotłach Hit Pellet instalacja w każdej gminie była wykonana według ustalonego schematu. Nie można sobie tego dowolnie przestawiać. Przestawienie tych parametrów dowolnie skutkuje utratą gwarancji – zorientuj się w gminie jaki schemat instalacji i ochrona powrotu jest u as realizowana.

      Odp.6.
      Cykl do suma czasu pracy podajnika i przerwy podawania. Np. praca 3 s przerwa 67s. Dotyczy to tylko podtrzymania, które standardowo jest wyłączone.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      1. Wedlug moich obserwacji ilosc podawana slimakiem na palenisko zmienia sie w zaleznosci od tego czy piec jest w trybie max, posrednim czy minimalnym. Ni zrobilem pomiaru na kazdym KW ale zauwazylem, ze na minimum czas podawania to ok 2,5 sekundy, na srednim 4,5 i na maxie to ok 6,5 (z malym marginesem bledu z racji mojego opoznienia przy start/stopie stopera;)). Nie ma znaczenia raczej to czy jest to 18 KW czy 23 KW (jesli to nadal jest maxymalna moc).

      2/3
      Dla wiekszosci budynkow ? Przeciez kazdy budynek jest inny, jeden ma wiecej inny mniej wody w instalacji, jeden jest mniejszy inny wiekszy, a przede wszystkim sa roznie ocieplone – jedne z grubej rury inne wcale.

      4. Taa, u mnie tak sprawdzili ze trzeba bylo przepinac kabelki w czarnej skrzynce.. otwieral kiedy mial sie zamykac i odwrotnie 😉 Poza tym pytanie dotyczy calkiem innego zaworu, nie 4ro droznego.



      @MateuszZurek
      , dzieki. Niestety nie wiem jak progi maja sie do procentowej sprawnosci. Aczkolwiek zaczalem od 18 14 i 7 kw – i 7 kw jest minimalnym progiem ponizej zejsc sie nie da. Przy tej tempraturze na zewnatrz jaka mamy jest calkiem znosnie. Popiol jest raczej ladnie wypalony.

    • #65141
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Odp. 1.
      Podawanie jest wyliczane na podstawie wydajności podajnika i ustawionej mocy. Regulacji należy dokonywać tylko za pośrednictwem mocy. Zmniejszanie mocy nie zmniejsza ilości spalanego paliwa, ponieważ budynek potrzebuje cały czas tej samej mocy – kocioł będzie tylko dłużej pracował.

      Odp.2.
      Parametry pracy zawsze są wstępnie ustawione. Zmiana parametrów bez odpowiedniej wiedzy jest podobna do hamowania rowerem poprzez wkładanie kija w szprychy – czasem przynosi pożądane efekty a czasem powoduje poważny problem.
      Regulacja mocy musi być powiązana z regulacją ilości powietrza do spalania.

      Odp. 3.
      Sterownik posiada nastawy wstępne w 95% optymalne do większości budynków. Zmiana tych parametrów ma sens tylko w przypadku regulacji z analizatorem spalin lub dużym doświadczeniem. Zmiana parametrów metodą prób i błędów nie jest polecana, ponieważ w niewłaściwym sposobie regulacji można spalić palnik (zbyt duża ilość paliwa do ilości powietrza).

      Odp.4.
      Zawór trzeba fizycznie sprawdzić – ustawienie fizyczne samego serca zaworu w stosunku do ustawienia instalacji. Następnie czas otwarcia zaworu należy wpisać w serwisie. W teście wyjść należy sprawdzić czy zawór pracuje w odpowiednim kierunku. Jest to zadanie dla instalatora.

      Odp.5.
      W kotłach Hit Pellet instalacja w każdej gminie była wykonana według ustalonego schematu. Nie można sobie tego dowolnie przestawiać. Przestawienie tych parametrów dowolnie skutkuje utratą gwarancji – zorientuj się w gminie jaki schemat instalacji i ochrona powrotu jest u as realizowana.

      Odp.6.
      Cykl do suma czasu pracy podajnika i przerwy podawania. Np. praca 3 s przerwa 67s. Dotyczy to tylko podtrzymania, które standardowo jest wyłączone.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      1. Wedlug moich obserwacji ilosc podawana slimakiem na palenisko zmienia sie w zaleznosci od tego czy piec jest w trybie max, posrednim czy minimalnym. Ni zrobilem pomiaru na kazdym KW ale zauwazylem, ze na minimum czas podawania to ok 2,5 sekundy, na srednim 4,5 i na maxie to ok 6,5 (z malym marginesem bledu z racji mojego opoznienia przy start/stopie stopera;)). Nie ma znaczenia raczej to czy jest to 18 KW czy 23 KW (jesli to nadal jest maxymalna moc).

      2/3
      Dla wiekszosci budynkow ? Przeciez kazdy budynek jest inny, jeden ma wiecej inny mniej wody w instalacji, jeden jest mniejszy inny wiekszy, a przede wszystkim sa roznie ocieplone – jedne z grubej rury inne wcale.

      4. Taa, u mnie tak sprawdzili ze trzeba bylo przepinac kabelki w czarnej skrzynce.. otwieral kiedy mial sie zamykac i odwrotnie 😉 Poza tym pytanie dotyczy calkiem innego zaworu, nie 4ro droznego.



      @MateuszZurek
      , dzieki. Niestety nie wiem jak progi maja sie do procentowej sprawnosci. Aczkolwiek zaczalem od 18 14 i 7 kw – i 7 kw jest minimalnym progiem ponizej zejsc sie nie da. Przy tej tempraturze na zewnatrz jaka mamy jest calkiem znosnie. Popiol jest raczej ladnie wypalony.[/quote]

      1
      Tak. Ślimak w palnik powinien pracować co najmniej tyle czasu co czas podawania paliwa na danym progu. Inaczej nie byłby w stanie przesunąć całego paliwa na palnik.

      2/3
      Troche to inaczej wygląda.
      Myśl o piecu jak o źródle ciepła, które możesz pobrać lub które może oddać.
      Nie zależnie od budynku twój pięć ma na przykład moc 15 kW i tyle z niego wyciągniesz.
      To czy jest do zagrania 100 czy 200 litrów wody nie ma większego znaczenia. Po prostu będzie to trwało odpowiednio b
      Dłużej lub nigdy nie nastąpi.
      Układ kaloryferow/podłogówki to drugi element układanki. On odbiera ciepło od pieca i zależnie od instalacji może nawet się z nim nie mieszać.
      Jak masz źle dobrany pięć to staniesz przed dwoma mozliwosciami:
      – albo pięć jest za silny. Wtedy szybko nagrzejesz w nim wodę i będziesz miał przestaje ale kosztem większego spalania. To jest trochę lepsza sytuacja
      – albo pięć jest za słaby. I tu masz problem. W źródle ciepła nie ma tyle Energi aby wypełnić zapotrzebowanie domu. Tu wiele nie poradzisz. Możesz próbować palić z większą mocą ale tu bym nie przesadzał. Nie wiem ile dokładnie jest w stanie odebrać twój pięć bez strat idących w komin.

      Jak tak do tego podejdzie to faktycznie pięć że standardowymi ustawieniami może poprawnie pracować w wielu jak nie w większości domów. Choć trzeba mieć na uwadze paliwo, ktorym palisz. Jego kaloryczność, wydajność podawania oraz kwestie komina.

      5
      Tu jest kwestia pieca.
      Zawsze maksymalna sprawność masz gdy palisz z mocą nominalna pieca.
      Do tego masz jeszcze moc minimalna.
      U mnie jest to 5 kW. Da się ustawić mniej, po zmianie konfiguracji w ustawieniach serwisowych ale poniżej 5 kW u mnie radykalnie leci sprawność.

      Mam nadzieję, że to co napisałem ma dla ciebie sens.

      Pozdrawiam

    • #65140
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witaj Lelusz

      1) Sterownik podaje różne dawki w zależności od mocy ale najpierw musi wiedzieć jaka jest wydajność podajnika aby ustalić dawkę.
      2/3) Modulacja mocy sprawia, że rozbiory duże lub mniejsze nie mają wpływu na samą pracę palnika – dlatego w większości budynków. Różnica w budynkach polega na ciągu kominowym i napowietrzeniu kotłowni.
      4) Jeżeli masz inny zawór niż 3 lub 4 drogowy to dlaczego jest podłączony pod sterowanie mieszaczem ze sterownika? Sterownik obsługuje zaworu mieszające ustalające temperaturę wody na instalację. Stosowanie innych urządzeń podłączając je do sterownika wiąże się z indywidualną regulacją więc wrzucanie takich pytań na forum wprowadza tylko zamieszanie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65139
      leluch
      Uczestnik

      Mam problem z ustawieniem podtrzymania.
      Ustawiam to na 30 minut, czas podawania 2,5 sekundy, cykl co 60 sekund… praktycznie w ogole to nie dziala (5 moze max 10 minut) zamiast tego piec co chwile wali w rozpalanie. W ciagu dwoch godzin rozpalal sie 10 krotnie :/ W czym lezy problem ? I z tego co zauwazylem, co prawda jeden raz tak sie zdazylo bo przy tym bylem, nie spadla temperatura ponizej zadanej, byla dokladnie taka jak zadana, a ten juz zaczynal 'Rozpalanie’.

    • #65138
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam problem z ustawieniem podtrzymania.
      Ustawiam to na 30 minut, czas podawania 2,5 sekundy, cykl co 60 sekund… praktycznie w ogole to nie dziala (5 moze max 10 minut) zamiast tego piec co chwile wali w rozpalanie. W ciagu dwoch godzin rozpalal sie 10 krotnie :/ W czym lezy problem ? I z tego co zauwazylem, co prawda jeden raz tak sie zdazylo bo przy tym bylem, nie spadla temperatura ponizej zadanej, byla dokladnie taka jak zadana, a ten juz zaczynal 'Rozpalanie’.

      Prawdę mówiąc nie stosuje tego trybu ale czy przypadkiem płomień nie spadł ci do 0% przed upływem 30 minut nadzoru? Takie coś by sugerowało konieczność rozpalenia pieca aby podtrzymać płomień przez pełne 30 minut.
      Spodziewam się, że każde rozpalenia powoduje reset czasu podtrzymania, inaczej nie miało by to prawa działać.
      A to rozpalenia po osiągnięciu mocy zadanej także było by wytłumaczę zanikiem płomienia. Czy pięć prawie od razu się wygasł?

      Jeżeli jest tak jak napisałem to albo masz za mała dawkę paliwa albo zbyt mały nadmuch co powoduje wygaśnięcie tego co masz na palniku.

      W sumie po co stosujesz nadzór?
      Te piece są w pełni zdolne i sprawne aby się często rozpalać i wygaszać.
      Nadzur wprowadza głównie dodatkowe problemy w postaci możliwości przegrzania pieca oraz komplikacji w konfiguracji oszczędzając tylko trochę grzałkę zadając trochę ekstra paliwa.
      W mojej ocenie gra nie warta swieczki.

    • #65137
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nadzór trzeba każdorazowo wyregulować w każdym przypadku.
      Podczas nadzoru podawana jest bardzo mała dawka paliwa mająca na celu utrzymanie płomienia na palniku przy możliwie najmniejszej mocy.
      Sprawdź podczas podtrzymania, czy dawka, którą podajesz powoduje, że na palniku jest płomień czy może szybko się wypala.
      W przypadku, gdy paliwo szybko się wypala z palnika może być to zbyt duży nadmuch w podtrzymaniu lub zbyt mała dawka paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65136
      Markus
      Uczestnik

      Mam problem z ustawieniem podtrzymania.
      Ustawiam to na 30 minut, czas podawania 2,5 sekundy, cykl co 60 sekund… praktycznie w ogole to nie dziala (5 moze max 10 minut) zamiast tego piec co chwile wali w rozpalanie. W ciagu dwoch godzin rozpalal sie 10 krotnie :/ W czym lezy problem ? I z tego co zauwazylem, co prawda jeden raz tak sie zdazylo bo przy tym bylem, nie spadla temperatura ponizej zadanej, byla dokladnie taka jak zadana, a ten juz zaczynal 'Rozpalanie’.

      Witam

      Ja również mam dom z końca lat 80-tych, wprawdzie jest to w szeregu, więc dwie ściany grzeją sąsiedzi, ale izolacja pozostałych i dachu pozostawia wiele do życzenia.
      Według mnie podtrzymanie ma sens przy dużych/bardzo dużych rozbiorach ( ja stosuję przy mrozach). Podtrzymanie uruchamiam wtedy, gdy czas postoju zaczyna być, krótszy niż czas pracy ( tak orientacyjnie). Na chwilę obecną kocioł rozpala mi sie 8 -10 razy na dobę. Gdyby nie rozbiór CWU, to czas postoju wynosiłby 2,5 godz.

      Teraz druga sprawa, ten zawór, o którym lelusz piszesz, że był w pozycji poziomej (tj zamkniety) a jest teraz w pionowej (otwarty). Ta nitka pionowa, wygląda to na obejście pompy CO (kiedyś robiło się zawory różnicowe, gdyby zabrakło prądu dla pompki CO). Można spróbować go zamknąć.

      No i zasadnicza kwestia. Temperatura na kotle. Ze zdjęcia wychodzi że masz zadaną 55 stopni.
      W DTR na stronie 16-tej w temacie Ochrona temperaturowa napisane jest:

      Kocioł powinien być eksploatowany przy różnicy temperatur zasilania i powrotu w zakresie 10-20 C oraz o temperaturze powrotu nie mniejszej niż 45 C bądź 55 C. W celu uniknięcia gromadzenia się nadmiernej ilości kondensatu ze spalin a tym samym przedłużenia żywotności kotła zaleca się utrzymywanie temperatury w kotle nie mniejszej niż 65 C, przy sprawnie działającym zaworze mieszającym trój lub czterodrogowym. Aby uzyskać najlepszą ekonomikę zaleca się zastosować zawór mieszający na instalacji. Jako medium cieplne zaleca się stosowanie czystej, miękkiej wody, najlepiej destylowanej, uzdatnionej lub przegotowanej.
      Dla uzyskania prawidłowej pracy kotła, długiej bezawaryjnej oraz efektywnej eksploatacji należy:
      – Zamontować zawór temperaturowy zabezpieczający powrót kotła przed wpłynięciem czynnika grzewczego o temperaturze niższej niż 45 C bądź 55 C.
      – Zamontować zawór trój lub czterodrogowy dla celów regulacyjnych ustalających temperaturę instalacji.
      – Najbardziej efektywną jest eksploatacja kotła na poziomie 80% jego mocy nominalnej z temperaturą na kotle około 65-70 C.

      Ja mam ustawioną teraz temperaturę na kotle 73C i histerezę 15 stopni. Instalacja wyposażona jest w zawór trójdrogowy z siłownikiem (mieszaczem) i pogodówką. Dodatkowo jest pompa kotłowa, która przetacza gorącą wodę na powrót aby utrzymać 55 C na powrocie. Zauważ, że przy zadanej kotła 55 C nie masz żadnych szans utrzymać na powrocie 55 C. Nie wiem jaką masz histerezę kotła. Jak małą, to po części jest to odpowiedź na częste rozpalanie się kotła. Sądząc po rurach w kotłowni, podobnie jak ja masz, starą instalacje grawitacyjną. Proponowałbym podnieść temperaturę kotła do co najmniej 70 C , histerezę ustawiłbym na 15 stopni. Za temperaturę wody idącej na grzejniki odpowiada mieszacz. Na zdjęciu wydaje się że masz mieszacz (zawór 3 drogowy) z siłownikiem. Część instalatorów uparcie twierdzi, że temperaturą na kotle, wysterują temperaturę na grzejnikach. Widziałem takie instalacje i kotły po 3 letniej eksploatacji zarośnięte mazią, nadające się tylko do wyrzucenia na złom (nie mówiąc o zapachu starej wędzarni).

      Poniżej załączyłem zdjęcie z mojego Econeta. Na wykresach mamy kolejno od góry temperatury kotła, CWU i mieszacza czyli temperatury wody idącej na grzejniki. Nastawy mieszacza są automatycznie zmieniane przez siłownik na podstawie odczytów temperatury zewnętrznej i wybranej krzywej grzewczej.
      I jeszcze jedna sugestia. Przy mieszaczu jest taki parametr jak nieczułość mieszacza. Obecnie mam ustawioną na 1,5C, zima ustawię na 2C. Chodzi o to aby instalację z dużą ilością wody wykorzystać jako taki naturalny bufor, który się nagrzewa podczas pracy kotła i stopniowo się wychładza podczas postoju. Jak miałem ustawiony 1 C to mieszacz cały czas chodził i uzyskiwałem krótsze czasy postoju kotła.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65135
      leluch
      Uczestnik

      Mam problem z ustawieniem podtrzymania.
      Ustawiam to na 30 minut, czas podawania 2,5 sekundy, cykl co 60 sekund… praktycznie w ogole to nie dziala (5 moze max 10 minut) zamiast tego piec co chwile wali w rozpalanie. W ciagu dwoch godzin rozpalal sie 10 krotnie :/ W czym lezy problem ? I z tego co zauwazylem, co prawda jeden raz tak sie zdazylo bo przy tym bylem, nie spadla temperatura ponizej zadanej, byla dokladnie taka jak zadana, a ten juz zaczynal 'Rozpalanie’.

      Prawdę mówiąc nie stosuje tego trybu ale czy przypadkiem płomień nie spadł ci do 0% przed upływem 30 minut nadzoru? Takie coś by sugerowało konieczność rozpalenia pieca aby podtrzymać płomień przez pełne 30 minut.
      Spodziewam się, że każde rozpalenia powoduje reset czasu podtrzymania, inaczej nie miało by to prawa działać.
      A to rozpalenia po osiągnięciu mocy zadanej także było by wytłumaczę zanikiem płomienia. Czy pięć prawie od razu się wygasł?

      Jeżeli jest tak jak napisałem to albo masz za mała dawkę paliwa albo zbyt mały nadmuch co powoduje wygaśnięcie tego co masz na palniku.

      W sumie po co stosujesz nadzór?
      Te piece są w pełni zdolne i sprawne aby się często rozpalać i wygaszać.
      Nadzur wprowadza głównie dodatkowe problemy w postaci możliwości przegrzania pieca oraz komplikacji w konfiguracji oszczędzając tylko trochę grzałkę zadając trochę ekstra paliwa.
      W mojej ocenie gra nie warta swieczki.[/quote]

      Tez pomyslalem juz po dodaniu posta, ze po prostu musi sie wypalac za szybko… ale to dziwne bo kiedy tez juz sprawdzlaem podtrzymanie i dawalo rade ale nic jakos sie to ogarnie jak bedzie mus.

      Szczerze to chcialem sprawdzic jak dzialaja rozne tryby i jak sie zachowuje piec, teraz pogoda jest w miare ok bo jak bedize -15 to nie bedzie czasu na zabawy ;).

      Obstawiam wiec ze w zimie bede mial 3 wyjscia.
      1) Albo korzystac z czesto rozpalania (bardzo czestego jak sie domyslam bo piec bedzie szybko oddawal cieplo z racji kiepskiej izloacji domu) a co z tym idzie bedzie duzy pobor paliwa (raz na rozpalenie, pozniej na podciagniecie temperatury na piecu + w trakcie tego temperatura nadal spada zanim piec, od momentu rozplalenia, zacznie ja podbijac)
      2) Ustawic piec w taki sposob, zeby grzal z moca minimalna ale jednoczesnie nie wszedl na temperature zadana, ani tez nie pozwolic zeby temperaturaspadla na tyle, zeby piec przeszedl w tryb mocy sredniej. Czyli praca w sumie nonstop na minimalnej mocy i minimalnym poborze paliwa.
      3) Grzac na wariata niemal do oporu + wieksza histereza pieca.

      @Heiztechnik ok, bede mial to na uwadze



      @Markus
      Dzieki za rzeczowa odp. Teraz mam ów zawor poziomo czyli zamkniety jak dobrze rozumiem.
      Co do temperatur, zdjecie zrobione w okresie kiedy w ogole nie puszczalo cieplej wody na grzejniki, wiec nie ustawialem wysokiej na piecu bo by zaraz zwariowal 😉 Teraz pale na 60/65.

      Przyjdzie zima zobaczymy.

    • #65134
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W twoim przypadku chyba najlepiej będzie ogarnąć podtrzymanie.

      Z tym częsty rozpalania nie jest tak źle. Dawka na start zużywa a jest przez dłuższy czas zanim zacznie podawać paliwo więc nie traktuj tego jak straty. Zawsze możesz ją przestawić. W sumie nawet powinieneś ja dostosować do wydajności podajnika. U mnie jest to około 80g.
      Ja przy – 20 mam około 15 palę dziennie. Zastanawiałem się nad nadzorem ale jakoś tak mi schodzi.

    • #65133
      leluch
      Uczestnik

      W twoim przypadku chyba najlepiej będzie ogarnąć podtrzymanie.

      Z tym częsty rozpalania nie jest tak źle. Dawka na start zużywa a jest przez dłuższy czas zanim zacznie podawać paliwo więc nie traktuj tego jak straty. Zawsze możesz ją przestawić. W sumie nawet powinieneś ja dostosować do wydajności podajnika. U mnie jest to około 80g.
      Ja przy – 20 mam około 15 palę dziennie. Zastanawiałem się nad nadzorem ale jakoś tak mi schodzi.

      Tak wiem dlatego caly czas wlasnie sobie kalkuluje jak palic zeby bylo oplacalnie 😉 U mnie z moich wyliczen wychodzi, ze dawka na rozpalenie to ok 170 gram az :ohmy: W tescie wychodzi 1700g na 10 minut, a czas pobierania paliwa na rozpalenie to minuta…i to ciekawe ale o tym ponizej.

      Moglbys podac jakie masz nastawy mocy max/sr/min i nadmuchy max/min/sr + histerezy i histere kotla ?

      Dzisiaj po raz kolejny mialem sytuacje kiedy kociol zaczal sie wygaszac w najlepsze.
      Moce KW: 20 / 16 / 13
      Nadmuchy 19 / 15/ 12
      Histereza sr 12, hist min 6
      Histereza kotla 15

      Temperatura zadana 70, na piecu 58, dmucha sobie cos na pograniczu max/sr. Podaje paliwko.. i cyk nagle wygaszanie 😮 Zagladam do pieca, a tam sie pali i to dobrze, ogien poza jezyk podajnika… A ten wygasza :/
      Moze cos z parametrem dotyczacym jasnosci plomienia jest u mnie nie tak ?

      Druga rzecz dotyczy wygaszania, dzis i wczoraj zdazylo mi sie, ze rozpalic dopiero za druga proba(wczoraj) a dzis za trzecia. I dzis sprawdzalem, pierwsza proba podalo paliwo, zaczelo sie tlic, wleciala dmuchawa, rozpalilo sie. Juz nawet bylo calkiem fajnie … i klaps. Niepowodzenie, alarm. Druga proba podobnie rozpalilo sie ale zanim zaczelo podawac paliwo w trybie praca to rozpalanie sie nie powiodlo.
      Ktory parametr tutaj przeszkadza ? Tez czujnik tej jasnosci plomienia ? Moze czas tego 'rozpalania’ skrocic? Bo ogien jest, wedlug mnie wystarczajacy zeby przejsc w tryb pracy… a jednak cos nie hula.

    • #65132
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      1. Małe pytanie, czy poziom mocy 20/16/13 kW jest specjalnie zadany. Zwyczajowo ustawia się 100/50/30 procent mocy kotła ,
      Można zmniejszyć moc maksymalną jeśli kocioł jest przewymiarowany. Ja mam u siebie 80/50/30 % mocy kotła 25kW co daje 20/13/8 kW.

      2. Czas podawania można próbować wyregulować, u mnie podaje przy wydajności 7kg/h przez 35 sek co daje około 70g pelletu, i nie mam na razie (odpukać) problemów z rozpalaniem.

      3. Jedną z przyczyn nieudanych prób rozpalania, jest zalegająca szlaka w palniku. Mimo że posiadasz zgarniacz (ja ma palec) to warto wyczyścić palnik.

      4. No i niestety, prawdopodobnie czeka Cię kilka wieczorów sam na sam z Hitem. Musisz poobserwować parametr kotła podczas rozpalania. M.in: jasność płomienia, temperaturę palnika. Mnie po jakimś czasie rodzina w prezencie zakupiła Econeta. Ale część parametrów jest dostępna tylko z poziomu regulatora.

      5. Nie pamiętam, czy pisałeś o napowietrzeniu kotłowni. Czy masz Z-etkę?

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65131
      leluch
      Uczestnik

      Witam

      1. Małe pytanie, czy poziom mocy 20/16/13 kW jest specjalnie zadany. Zwyczajowo ustawia się 100/50/30 procent mocy kotła ,
      Można zmniejszyć moc maksymalną jeśli kocioł jest przewymiarowany. Ja mam u siebie 80/50/30 % mocy kotła 25kW co daje 20/13/8 kW.

      2. Czas podawania można próbować wyregulować, u mnie podaje przy wydajności 7kg/h przez 35 sek co daje około 70g pelletu, i nie mam na razie (odpukać) problemów z rozpalaniem.

      3. Jedną z przyczyn nieudanych prób rozpalania, jest zalegająca szlaka w palniku. Mimo że posiadasz zgarniacz (ja ma palec) to warto wyczyścić palnik.

      4. No i niestety, prawdopodobnie czeka Cię kilka wieczorów sam na sam z Hitem. Musisz poobserwować parametr kotła podczas rozpalania. M.in: jasność płomienia, temperaturę palnika. Mnie po jakimś czasie rodzina w prezencie zakupiła Econeta. Ale część parametrów jest dostępna tylko z poziomu regulatora.

      5. Nie pamiętam, czy pisałeś o napowietrzeniu kotłowni. Czy masz Z-etkę?

      Pozdrawiam

      Markus

      Tak, te parametry sa wybrane przeze mnie. Caly czas jakos probuje ustalic jakie parametry sa odpowiednie. Spisuje sobie na jakich danego dnia rozpalam i mam jakies tam porownanie 😉 I z tego co pamietam z kartki to chyba 19/14/7 byly chyba najlepszym wyborem- czyli zblizone do tego schematu o ktorym wspomniales.

      Przed kazdym rozpaleniem czyscy palnik prawie, ze na tiptop.

      Tak mam zetke.. mam niezbyt szczelne okienko i ogolnie piwnica nie jest zamknieta wiec caly poziom -1 jest tak jakby otwarty wiec tlenu raczej tam na pewno nie brakuje.

      Przed chwila mialem jeszcze sytuacje, ze przy ustawieniach kotla jak w poscie poprzednim- dwa stopnie ponizej zadnej piec zaczal sie nagle rozpalac od nowa :/ pracowal pracowal i nagle rozpalanie (bez czyszczenia czy wygaszania). Kompletny bezsens- dla dwoch stopni zeby podciagnac do zadanej a pozniej przejsc w postoj…. I w taki piekny sposob w ciagu 3 godzin piec rozpalal sie chyba 9 razy jesli nie wiecej .. nie wpsominajac o poborze paliwa na poziomie chyba z 6 kilogramow przez ten czas.

    • #65130
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Markus, te piece maja automatyczne obliczanie dawki na poszczególnych progach względem mocy maksymalnej i wydajności podajnika.

      Lelusz. Zrób jak Markus napisał. Wyczyść palnik.
      Sprawdź jeszcze te nadmuch bo jakieś małe się wydają ale to zależy od ciągu komina.
      Ja mam na mocy 100% nadmuch ustawiony na 34%.
      Do rozpalania celuje w dawkę około 100g.
      Wygaszanie zaraz po rozpalaniu może wynikać ze szlaki na palniku, która uniemożliwia poprawna rejestrację płomienia ale także ze zbyt dużej dawki paliwa, które udaje się rozpalić ale czujnik nie widzi, że się pali.
      Inna przyczyną może być w nadmuch na 30% mocy. Pięć po cyklu rozpalania przechodzi w tryb stabilizacja. U mnie trwa to 2 minuty i w tym czasie pracuje z mocą minimalna. Tu możesz mieć za mało powietrza aby podczymac płomień przez ten czas.

      Ja mam h2 na 10 stopni i h1 na 5 stopni.
      Nadmuch 34/31/28

      W załączniku moja konfiguracja podawania i mocy pieca.
      Pozdrawiam

    • #65129
      Markus
      Uczestnik

      Przed chwila mialem jeszcze sytuacje, ze przy ustawieniach kotla jak w poscie poprzednim- dwa stopnie ponizej zadnej piec zaczal sie nagle rozpalac od nowa :/ pracowal pracowal i nagle rozpalanie (bez czyszczenia czy wygaszania). Kompletny bezsens- dla dwoch stopni zeby podciagnac do zadanej a pozniej przejsc w postoj…. I w taki piekny sposob w ciagu 3 godzin piec rozpalal sie chyba 9 razy jesli nie wiecej .. nie wpsominajac o poborze paliwa na poziomie chyba z 6 kilogramow przez ten czas.

      Dobrze było by gdybyś złapał w tym momencie jakie były parametry pracy kotła, m.in jasność płomienia, temperaturą podajnika, temp. CWU.

      Sprawdź:
      – histerezy,
      – jaki jest próg detekcji braku płomienia,
      – jaki jest ustawiony okres czyszczenia palnika
      – jaki jest ustawiony wzrost nastawy kotła od CWU

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65128
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jak masz możliwość to sprawdź poprawność działania czujnika płomienia.

      Po zdjęciu obudowy palniku czujnik jest wsunięty w gniazdo z tworzywa sztucznego.

      Wyjmij czujnik i zakryj go dłonią – w informacjach powinien wskazywać 0-2%. Następnie odsłoń go i skieruj na światło – powinien wskazywać 100%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65127
      leluch
      Uczestnik

      Markus, te piece maja automatyczne obliczanie dawki na poszczególnych progach względem mocy maksymalnej i wydajności podajnika.

      Lelusz. Zrób jak Markus napisał. Wyczyść palnik.
      Sprawdź jeszcze te nadmuch bo jakieś małe się wydają ale to zależy od ciągu komina.
      Ja mam na mocy 100% nadmuch ustawiony na 34%.
      Do rozpalania celuje w dawkę około 100g.
      Wygaszanie zaraz po rozpalaniu może wynikać ze szlaki na palniku, która uniemożliwia poprawna rejestrację płomienia ale także ze zbyt dużej dawki paliwa, które udaje się rozpalić ale czujnik nie widzi, że się pali.
      Inna przyczyną może być w nadmuch na 30% mocy. Pięć po cyklu rozpalania przechodzi w tryb stabilizacja. U mnie trwa to 2 minuty i w tym czasie pracuje z mocą minimalna. Tu możesz mieć za mało powietrza aby podczymac płomień przez ten czas.

      Ja mam h2 na 10 stopni i h1 na 5 stopni.
      Nadmuch 34/31/28

      W załączniku moja konfiguracja podawania i mocy pieca.
      Pozdrawiam

      Panowie palnik czyszcze przed kazdym rozpaleniem… Nadmuchy wyszly mi takie gdyz przy nich jest najwiecej popiolu a nie malych czarnych grudek bedacych efektem niedopalenia pelletu. Zaczynalem od wyzszych i stopniowo zmniejszalem.
      U mnie jest 45 sekund podawania co daje az 120gram.

      Przed chwila mialem jeszcze sytuacje, ze przy ustawieniach kotla jak w poscie poprzednim- dwa stopnie ponizej zadnej piec zaczal sie nagle rozpalac od nowa :/ pracowal pracowal i nagle rozpalanie (bez czyszczenia czy wygaszania). Kompletny bezsens- dla dwoch stopni zeby podciagnac do zadanej a pozniej przejsc w postoj…. I w taki piekny sposob w ciagu 3 godzin piec rozpalal sie chyba 9 razy jesli nie wiecej .. nie wpsominajac o poborze paliwa na poziomie chyba z 6 kilogramow przez ten czas.

      Dobrze było by gdybyś złapał w tym momencie jakie były parametry pracy kotła, m.in jasność płomienia, temperaturą podajnika, temp. CWU.

      Sprawdź:
      – histerezy,
      – jaki jest próg detekcji braku płomienia,
      – jaki jest ustawiony okres czyszczenia palnika
      – jaki jest ustawiony wzrost nastawy kotła od CWU

      Pozdrawiam

      Markus[/quote]

      Nie pamietam dokladnie ale to juz byl dobrze rozpalony piec i temperatura w domu nagrzana (ok 3-4 godziny pracy kotla).
      Temperatura palnika okolice 55-60 stopni, temp CWU 0 gdyz wylaczony byl modul calkowicie na sterowniku. Jasnosc plomienia… coz w czasie 20 sekund czyli tyle ile jest przerwa miedzy pdawaniem paliwa jasnosc % wahala sie od 20 do 60%, w kolejnym cyklu potrafila spasc do 15 a w kolejnym tylko do 30… a pozniej znowu np 20-55 itd itp to tak obrazowym skrocie;)

      Histerezy byly 12/6, histereza kotla 15
      Prog detekcji (ten z menu serwisoego->palnik) 25%
      CWU tak jak napisalem kompletnie wylaczone, a standardowo jest 5*- w ogole jakie to jest dzialanie w rzeczywistosci ? Co to ustawienie zmienia ?
      Okres czyszczenia palnika 24h (pauza zgarniacza w wygaszaniu/czyszczeniu 3 minuty; praca pauza zgarniacza w wygaszaniu/czyszczeniu 75s;

      Rozpalanie ustawienia:
      Czas podawania 45s
      Wydajnosc dmuchawy 15%
      Czas max rozpalania 5 minut
      Wydajnosc dmuchawy po rozp 17%
      Czas nadmuchu po rozp 40s
      Czas pracy z moca min 2 min

      Witam

      Jak masz możliwość to sprawdź poprawność działania czujnika płomienia.

      Po zdjęciu obudowy palniku czujnik jest wsunięty w gniazdo z tworzywa sztucznego.

      Wyjmij czujnik i zakryj go dłonią – w informacjach powinien wskazywać 0-2%. Następnie odsłoń go i skieruj na światło – powinien wskazywać 100%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Sprawdzilem, czujnik wydaje sie dzialac – 0% przy zakryciu, 100% przy zarowce wiszacej pod sufitem czyli ze 3 metry odleglosci) Pisalem tez powyzej o tym jak sie zachowuje w trakcie pracy – nie wiem czy takie wahania to norma ale biorac pod uwage, ze piec sie potrafil wygasic w trakcie pracy na poziomie srednim (gdzie ogien dmuchal poza jezyk palnika) to moje pytanie brzmi… jak powinien byc wlozony czujnik w obudowe ?
      Chodzi o to, ze czujnik jest obudwoany plastikiem dokoola- oprocz koncowki gdzie jest ta plytka ktora robi pomiar. Czy wlasnia ta koncowka/szklana banka, powinna byc wycelowana w gore(w strone sufitu) czy w dol (tam gdzie jest plomien) ?

      U mnie banka z czujnikiem skierowana byla w gore… Ktos chcialby sprawdzic jak jest to u was ?

      Zrobilem prosty test i wrzucilem telefon z wlaczona latarka do palnika ;] Mniej wiecej zrodlo swiatla bylo w miejscu gdzie rozpoczyna sie proces palenia czyli w poblizu grzalki. Zamknalem drzwiczki i po kilkunastu sekundach czujnik dawal wartosc 3%. Pozniej troche pokrecilem tym czujnikiem, wsunalem glebiej, wyciagnalem, obrocilem delikatnie i udalo mi sie bardzo wyraznie przekroczyc 10 % (nawet nie iwem czy 15 % nie pokazalo ale juz nie chce sklamac).

    • #65126
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Na pewno masz temperaturę podajnika na poziomie 55-60 stopni?
      Jeżeli to prawda to nadmuch wydaje się za słaby.
      U mnie w czasie pracy rzadko przekracza 30 stopni.

      Wydaje się, że czujnik jest sprawny ale jest jakiś problem z montażem.
      Zadzwoń do serwisu jak będziesz przy piecu. Tak będzie najszybciej.

    • #65125
      Markus
      Uczestnik

      Na pewno masz temperaturę podajnika na poziomie 55-60 stopni?
      Jeżeli to prawda to nadmuch wydaje się za słaby.
      U mnie w czasie pracy rzadko przekracza 30 stopni.

      Lelusz – Kolega Mateusz stawia na za mały nadmuch, ja bym proponowałbym jeszcze sprawdzić Z-etkę.
      W załączeniu wykres z ostatniej doby i temperatura palnika nie przekraczała 35-40 stopni.
      Cofnąłem się do stycznia, temperatura zewnętrzna była około +5 stopni i temperatura palnika była na poziomie 35 stopni,
      a pisze o tym dlatego że wtedy pracowałem w nadzorze z nadmuchem na poziomie 20% – temperatura palnika w nadzorze spadała z 30 do 20 stopni.

      Na tym forum, był już taki przypadek że Zetka była, ale czymś zasłonięta i dziwne rzeczy się działy w kotle.
      Jaka jest średnica Zetki ? Na jakie wysokości jest czerpnia i na jakiej wylot w kotłowni?

      Druga sprawa to czujnik jasności płomienia, coś z nim jest nie tak. Albo coś go przesłania, albo rzeczywiście z barku dostępu powietrza ogień nie pali się tak jak powinien i stąd powtórne rozpalenia.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65124
      leluch
      Uczestnik

      Ok, tylko pytanie czy mowimy o podajniku czy palniku ? Na wykresie tez jest temp. podajnika….
      Ja mam jedynie dostep do temperatury palnika… I nie wiem, zawsze mialem dwoje z fizyki, ale nie wyobrazam sobie zeby palnik mial nawet te 35 stopni( a co dopiero mowic o nizszej), kiedy w kotle jest np 65, a na palniku rozzarzone paliwo.
      Ja chwilke przed rozpaleniem temperature palnika mialem 22…

      No i ewentualnie wezmy jeszcze jedna rzecz na poprawke- nie do konca wiem, jak u mnie wygladaja przestoje. Ostatnio piec rozpalal kilkanascie razy w ciagu czasu pracy – ponad jeden raz na godzine srednio. Wiec z chwilami przerwy moglobyc roznie.

      Chcialbym sie jeszcze dowiedziec od serwisu jaki jest prawidlowy montaz czujnika jasnosci plomienia. Szklem w gore czy w dol ? Spodziewam sie naprawde wszystkiego po tym jak majstry zamontowali mi piec… ;]

      z ZETka jest ok, wychodzi na wysokosci palnika i jest ponad metr nad poziomem na zewnatrz.

      A tu sytuacja sprzed chwili, zanim zaczalem nagrywac minelo 3-4s od rozpalania, bez wygaszania, odrazu z pracy max(!) do rozpalania. Mignelo na chwilke doslownie na 0 czy tam 1 % jasnosc plomienia, nastepnie podskoczyla i… reszte widac an filmiku

    • #65123
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ok, tylko pytanie czy mowimy o podajniku czy palniku ? Na wykresie tez jest temp. podajnika….
      Ja mam jedynie dostep do temperatury palnika… I nie wiem, zawsze mialem dwoje z fizyki, ale nie wyobrazam sobie zeby palnik mial nawet te 35 stopni( a co dopiero mowic o nizszej), kiedy w kotle jest np 65, a na palniku rozzarzone paliwo.
      Ja chwilke przed rozpaleniem temperature palnika mialem 22…

      No i ewentualnie wezmy jeszcze jedna rzecz na poprawke- nie do konca wiem, jak u mnie wygladaja przestoje. Ostatnio piec rozpalal kilkanascie razy w ciagu czasu pracy – ponad jeden raz na godzine srednio. Wiec z chwilami przerwy moglobyc roznie.

      Chcialbym sie jeszcze dowiedziec od serwisu jaki jest prawidlowy montaz czujnika jasnosci plomienia. Szklem w gore czy w dol ? Spodziewam sie naprawde wszystkiego po tym jak majstry zamontowali mi piec… ;]

      z ZETka jest ok, wychodzi na wysokosci palnika i jest ponad metr nad poziomem na zewnatrz.

      A tu sytuacja sprzed chwili, zanim zaczalem nagrywac minelo 3-4s od rozpalania, bez wygaszania, odrazu z pracy max(!) do rozpalania. Mignelo na chwilke doslownie na 0 czy tam 1 % jasnosc plomienia, nastepnie podskoczyla i… reszte widac an filmiku
      https://www.youtube.com/watch?v=YaZg1Zvcdus%5B/quote%5D

      Popatrz na wykres.
      Górna temperatura jest pieca a dolna pokazuje temperaturę podajnika.

      Utrzymuje się w okolicy 30 stopni i to jest normalna sytuacja w moim piecu.
      Pamiętaj, że mimo ognia na palniku masz jeszcze ciągły nawiew chłodnego powietrza, który schladza palnik/podajnik.

      Faktycznie dziwnie to wygląda na tym filmie.
      Jakby jednak czujnik płomienia był walniety.
      Ciekawe czy jest gdzieś jakas specyfikacja tego czujnika.
      Zakładam, że jest to jakiś fotorezystor czy coś w stylu i da się za pomocą miernika sprawdzić jego opór przy różnym oświetleniu.
      Sprawdził bym także jego podłączenie. Może coś zostało nie dokrecone lub są uszkodzone kabelki

      Inna możliwość to coś jest z wtyczka łącząca palnik że sterownikiem. Może po prostu czujnik jest ok ale sterownik źle czyta.

      Wiem podałem praktycznie wszystkie możliwością ale warto sprawdzić wszystko.
      Najpierw wtyczki potem reszta.

    • #65122
      Markus
      Uczestnik

      Panowie, na filmie widać jeszcze jedną rzecz. Zwróćcie uwagę na moc palnika. Jest 0kW. Może coś jest źle ustawione w parametrach pelletu (kaloryczność) i dlatego wychodzi mu zero, a potem zaczyna szaleć

    • #65121
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Panowie, na filmie widać jeszcze jedną rzecz. Zwróćcie uwagę na moc palnika. Jest 0kW. Może coś jest źle ustawione w parametrach pelletu (kaloryczność) i dlatego wychodzi mu zero, a potem zaczyna szaleć

      Faktycznie.
      Dziwnie to wygląda.
      Jak nic nie jest pomieszanie w ustawieniach to można jeszcze przywrócić ustawienia fabryczne.

      Może to rozwiąże te dziwne problemy.

    • #65120
      leluch
      Uczestnik

      Ok, tylko pytanie czy mowimy o podajniku czy palniku ? Na wykresie tez jest temp. podajnika….
      Ja mam jedynie dostep do temperatury palnika… I nie wiem, zawsze mialem dwoje z fizyki, ale nie wyobrazam sobie zeby palnik mial nawet te 35 stopni( a co dopiero mowic o nizszej), kiedy w kotle jest np 65, a na palniku rozzarzone paliwo.
      Ja chwilke przed rozpaleniem temperature palnika mialem 22…

      No i ewentualnie wezmy jeszcze jedna rzecz na poprawke- nie do konca wiem, jak u mnie wygladaja przestoje. Ostatnio piec rozpalal kilkanascie razy w ciagu czasu pracy – ponad jeden raz na godzine srednio. Wiec z chwilami przerwy moglobyc roznie.

      Chcialbym sie jeszcze dowiedziec od serwisu jaki jest prawidlowy montaz czujnika jasnosci plomienia. Szklem w gore czy w dol ? Spodziewam sie naprawde wszystkiego po tym jak majstry zamontowali mi piec… ;]

      z ZETka jest ok, wychodzi na wysokosci palnika i jest ponad metr nad poziomem na zewnatrz.

      A tu sytuacja sprzed chwili, zanim zaczalem nagrywac minelo 3-4s od rozpalania, bez wygaszania, odrazu z pracy max(!) do rozpalania. Mignelo na chwilke doslownie na 0 czy tam 1 % jasnosc plomienia, nastepnie podskoczyla i… reszte widac an filmiku
      https://www.youtube.com/watch?v=YaZg1Zvcdus%5B/quote%5D

      Popatrz na wykres.
      Górna temperatura jest pieca a dolna pokazuje temperaturę podajnika.

      Utrzymuje się w okolicy 30 stopni i to jest normalna sytuacja w moim piecu.
      Pamiętaj, że mimo ognia na palniku masz jeszcze ciągły nawiew chłodnego powietrza, który schladza palnik/podajnik.

      Faktycznie dziwnie to wygląda na tym filmie.
      Jakby jednak czujnik płomienia był walniety.
      Ciekawe czy jest gdzieś jakas specyfikacja tego czujnika.
      Zakładam, że jest to jakiś fotorezystor czy coś w stylu i da się za pomocą miernika sprawdzić jego opór przy różnym oświetleniu.
      Sprawdził bym także jego podłączenie. Może coś zostało nie dokrecone lub są uszkodzone kabelki

      Inna możliwość to coś jest z wtyczka łącząca palnik że sterownikiem. Może po prostu czujnik jest ok ale sterownik źle czyta.

      Wiem podałem praktycznie wszystkie możliwością ale warto sprawdzić wszystko.
      Najpierw wtyczki potem reszta.

      Ok ale wlasnie do tego zmierzam podajnik-palnik. Dla mnie to dwie rozne rzeczy. Nie wiem jaki rodzaj podajnika posiadasz ale moj jest taki z rura zewnaterzna, gdzie pellet w pewnym sensie podawany jest grawitacyjnie. Ty jesli masz slimakowy to moze stad da roznica temperatur.

      Panowie, na filmie widać jeszcze jedną rzecz. Zwróćcie uwagę na moc palnika. Jest 0kW. Może coś jest źle ustawione w parametrach pelletu (kaloryczność) i dlatego wychodzi mu zero, a potem zaczyna szaleć

      Faktycznie.
      Dziwnie to wygląda.
      Jak nic nie jest pomieszanie w ustawieniach to można jeszcze przywrócić ustawienia fabryczne.

      Może to rozwiąże te dziwne problemy.[/quote]

      Panowie 0KW jest dlatego, ze to jest juz tryb rozpalania. Przed wejsciem w ten tryb byla moc maxymalna ok 20kw i nadmuch rowniez ok 20%. Po wejsciu w rozpalanie przeszlo na 0kw. Kalorycznosc na poziomie 5, wydajnosc podajnika 10,2. Wszystko zgodnie z rzeczywistoscia albo inaczej -bez ingerowania w jakies dziwne i niezrozumialem ustawienia pieca.

    • #65119
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ok, tylko pytanie czy mowimy o podajniku czy palniku ? Na wykresie tez jest temp. podajnika….
      Ja mam jedynie dostep do temperatury palnika… I nie wiem, zawsze mialem dwoje z fizyki, ale nie wyobrazam sobie zeby palnik mial nawet te 35 stopni( a co dopiero mowic o nizszej), kiedy w kotle jest np 65, a na palniku rozzarzone paliwo.
      Ja chwilke przed rozpaleniem temperature palnika mialem 22…

      No i ewentualnie wezmy jeszcze jedna rzecz na poprawke- nie do konca wiem, jak u mnie wygladaja przestoje. Ostatnio piec rozpalal kilkanascie razy w ciagu czasu pracy – ponad jeden raz na godzine srednio. Wiec z chwilami przerwy moglobyc roznie.

      Chcialbym sie jeszcze dowiedziec od serwisu jaki jest prawidlowy montaz czujnika jasnosci plomienia. Szklem w gore czy w dol ? Spodziewam sie naprawde wszystkiego po tym jak majstry zamontowali mi piec… ;]

      z ZETka jest ok, wychodzi na wysokosci palnika i jest ponad metr nad poziomem na zewnatrz.

      A tu sytuacja sprzed chwili, zanim zaczalem nagrywac minelo 3-4s od rozpalania, bez wygaszania, odrazu z pracy max(!) do rozpalania. Mignelo na chwilke doslownie na 0 czy tam 1 % jasnosc plomienia, nastepnie podskoczyla i… reszte widac an filmiku
      https://www.youtube.com/watch?v=YaZg1Zvcdus%5B/quote%5D

      Popatrz na wykres.
      Górna temperatura jest pieca a dolna pokazuje temperaturę podajnika.

      Utrzymuje się w okolicy 30 stopni i to jest normalna sytuacja w moim piecu.
      Pamiętaj, że mimo ognia na palniku masz jeszcze ciągły nawiew chłodnego powietrza, który schladza palnik/podajnik.

      Faktycznie dziwnie to wygląda na tym filmie.
      Jakby jednak czujnik płomienia był walniety.
      Ciekawe czy jest gdzieś jakas specyfikacja tego czujnika.
      Zakładam, że jest to jakiś fotorezystor czy coś w stylu i da się za pomocą miernika sprawdzić jego opór przy różnym oświetleniu.
      Sprawdził bym także jego podłączenie. Może coś zostało nie dokrecone lub są uszkodzone kabelki

      Inna możliwość to coś jest z wtyczka łącząca palnik że sterownikiem. Może po prostu czujnik jest ok ale sterownik źle czyta.

      Wiem podałem praktycznie wszystkie możliwością ale warto sprawdzić wszystko.
      Najpierw wtyczki potem reszta.

      Ok ale wlasnie do tego zmierzam podajnik-palnik. Dla mnie to dwie rozne rzeczy. Nie wiem jaki rodzaj podajnika posiadasz ale moj jest taki z rura zewnaterzna, gdzie pellet w pewnym sensie podawany jest grawitacyjnie. Ty jesli masz slimakowy to moze stad da roznica temperatur.

      Panowie, na filmie widać jeszcze jedną rzecz. Zwróćcie uwagę na moc palnika. Jest 0kW. Może coś jest źle ustawione w parametrach pelletu (kaloryczność) i dlatego wychodzi mu zero, a potem zaczyna szaleć

      Faktycznie.
      Dziwnie to wygląda.
      Jak nic nie jest pomieszanie w ustawieniach to można jeszcze przywrócić ustawienia fabryczne.

      Może to rozwiąże te dziwne problemy.[/quote]

      Panowie 0KW jest dlatego, ze to jest juz tryb rozpalania. Przed wejsciem w ten tryb byla moc maxymalna ok 20kw i nadmuch rowniez ok 20%. Po wejsciu w rozpalanie przeszlo na 0kw. Kalorycznosc na poziomie 5, wydajnosc podajnika 10,2. Wszystko zgodnie z rzeczywistoscia albo inaczej -bez ingerowania w jakies dziwne i niezrozumialem ustawienia pieca.[/quote]

      Szczerze powiem, że nie do końca wiem gdzie jest ten czujnik. Raczej jest w palniku, w krorym jest także podajnik. Jak pięć zakończy pracę to temperatura podajnika rośnie bo nic go nie chłodzi.

      U mnie są dwa podajniki. Pierwszy pobiera paliwo z pojemnika i zrzuca elastycznym przewodem do palnika a w palniku jest drugi podajnik przesuwając paliwo na ruszt palnika.

    • #65117
      leluch
      Uczestnik

      Problemem okazala sie czujak jasnosci plomienia. Wariowala i wymienili na nowa i calkiem innej konstrkucji 😉

      A jeszcze pytanie z innej beczki troche- wentylacja, ZETKA.

      Chce zarzucic anemostat na rure i pytanie – dac anemostat wywiewny czy nawiewny ? Oczywiscie na zewnatrz.
      Wiem, ze pytanie moze byc troche glupie ale z drugiej strony anemostaty montuje sie przewaznie w suficie i w innych warunkach.

    • #65118
      leluch
      Uczestnik

      Problemem okazala sie czujak jasnosci plomienia. Wariowala i wymienili na nowa i calkiem innej konstrkucji 😉

      A jeszcze pytanie z innej beczki troche- wentylacja, ZETKA.

      Chce zarzucic anemostat na rure i pytanie – dac anemostat wywiewny czy nawiewny ? Oczywiscie na zewnatrz.
      Wiem, ze pytanie moze byc troche glupie ale z drugiej strony anemostaty montuje sie przewaznie w suficie i w innych warunkach.

    • #65115
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Problemem okazala sie czujak jasnosci plomienia. Wariowala i wymienili na nowa i calkiem innej konstrkucji 😉

      A jeszcze pytanie z innej beczki troche- wentylacja, ZETKA.

      Chce zarzucic anemostat na rure i pytanie – dac anemostat wywiewny czy nawiewny ? Oczywiscie na zewnatrz.
      Wiem, ze pytanie moze byc troche glupie ale z drugiej strony anemostaty montuje sie przewaznie w suficie i w innych warunkach.

      Na zewnatrz mam czerpanie powietrza jak ta
      http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7223867629

      Wygląda to mniej więcej tak
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3610-stopiona-rura-podajaca-pellet?start=50#10539

      Ale oczywiście co ci będzie pasowac do elewacji.

    • #65116
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Problemem okazala sie czujak jasnosci plomienia. Wariowala i wymienili na nowa i calkiem innej konstrkucji 😉

      A jeszcze pytanie z innej beczki troche- wentylacja, ZETKA.

      Chce zarzucic anemostat na rure i pytanie – dac anemostat wywiewny czy nawiewny ? Oczywiscie na zewnatrz.
      Wiem, ze pytanie moze byc troche glupie ale z drugiej strony anemostaty montuje sie przewaznie w suficie i w innych warunkach.

      Na zewnatrz mam czerpanie powietrza jak ta
      http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7223867629

      Wygląda to mniej więcej tak
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3610-stopiona-rura-podajaca-pellet?start=50#10539

      Ale oczywiście co ci będzie pasowac do elewacji.

    • #65113
      leluch
      Uczestnik

      Dzieki 🙂 Juz zamowilem.

      Jeszcze o cos chcialem was zapytac. Jakie macie ustawienia pieca w serwisowkach;
      PALNIK– Prog detekcji plomienia / Czas nieczulosci detekcji plomienia
      ROZPALANIE -> Czas podawania paliwa + Wydajnosc Dmuchawa podczas rozpalania + Max czas rozpalania + % dmuchawy po rozpaleniu + czas nadmuchu po rozpaleniu + Czas rogrzewania grzalki + czas pracy z moc minimalna
      PRACA -> Czas detekcji braku plomienia +
      WYgaszanie– Prog detekcji braku plomienia

      Pytam gdyz o ile problem z rozpalaniem i swirowaniem ogolnie palnika juz w trakcie pracy ustal albo zdarza sie bbbbbardzo rzadko…. Natomiast problem z pierwszym rozpaleniem ma sie dobrze;). Najgorsze ze dawka ktora podaje piec rozpala sie, tylko nie tak szybko zeby piec przeszedl w tryb PRACY… wiec czesto jest tak ze piec przechodzi w wygaszanie i wtedy ogien sie juz ladnie potrafi rozhulac;) Byloby pieknie tylko czasu mu braknie gdzies 🙂 Wiec wszystko wskazuje na kwestie ustawien a nie jakis problem od strony podzespolu.

    • #65114
      leluch
      Uczestnik

      Dzieki 🙂 Juz zamowilem.

      Jeszcze o cos chcialem was zapytac. Jakie macie ustawienia pieca w serwisowkach;
      PALNIK– Prog detekcji plomienia / Czas nieczulosci detekcji plomienia
      ROZPALANIE -> Czas podawania paliwa + Wydajnosc Dmuchawa podczas rozpalania + Max czas rozpalania + % dmuchawy po rozpaleniu + czas nadmuchu po rozpaleniu + Czas rogrzewania grzalki + czas pracy z moc minimalna
      PRACA -> Czas detekcji braku plomienia +
      WYgaszanie– Prog detekcji braku plomienia

      Pytam gdyz o ile problem z rozpalaniem i swirowaniem ogolnie palnika juz w trakcie pracy ustal albo zdarza sie bbbbbardzo rzadko…. Natomiast problem z pierwszym rozpaleniem ma sie dobrze;). Najgorsze ze dawka ktora podaje piec rozpala sie, tylko nie tak szybko zeby piec przeszedl w tryb PRACY… wiec czesto jest tak ze piec przechodzi w wygaszanie i wtedy ogien sie juz ladnie potrafi rozhulac;) Byloby pieknie tylko czasu mu braknie gdzies 🙂 Wiec wszystko wskazuje na kwestie ustawien a nie jakis problem od strony podzespolu.

    • #65111
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzieki 🙂 Juz zamowilem.

      Jeszcze o cos chcialem was zapytac. Jakie macie ustawienia pieca w serwisowkach;
      PALNIK– Prog detekcji plomienia / Czas nieczulosci detekcji plomienia
      ROZPALANIE -> Czas podawania paliwa + Wydajnosc Dmuchawa podczas rozpalania + Max czas rozpalania + % dmuchawy po rozpaleniu + czas nadmuchu po rozpaleniu + Czas rogrzewania grzalki + czas pracy z moc minimalna
      PRACA -> Czas detekcji braku plomienia +
      WYgaszanie– Prog detekcji braku plomienia

      Pytam gdyz o ile problem z rozpalaniem i swirowaniem ogolnie palnika juz w trakcie pracy ustal albo zdarza sie bbbbbardzo rzadko…. Natomiast problem z pierwszym rozpaleniem ma sie dobrze;). Najgorsze ze dawka ktora podaje piec rozpala sie, tylko nie tak szybko zeby piec przeszedl w tryb PRACY… wiec czesto jest tak ze piec przechodzi w wygaszanie i wtedy ogien sie juz ladnie potrafi rozhulac;) Byloby pieknie tylko czasu mu braknie gdzies 🙂 Wiec wszystko wskazuje na kwestie ustawien a nie jakis problem od strony podzespolu.

      Niestety na razie nie podam ci tych parametrów gdyż ecoNet mi tego nie chce pokazać.

      Z tego co pamiętam nadmuch w rozpalania powinien być zbliżony do tego co masz na 30% mocy. Ma być spokojny i ma nie wypalić paliwa. Chodzi także o to aby po fazie rozpalania gdy następują przedmuchy płomień nie spadł poniżej progu przy, którym pięć stwierdzi, że się jednak nie rozpalił.
      Swoja droga możesz mieć paliwo które się ciężko rozpala i może potrzebować więcej czasu na rozpaleniem.
      Na początek zrownalbym nadmuch rozpalania z tym co masz na 30% mocy.
      Jak to nie pomoże to przedłuż czas rozpalania o 30 sekund.

      Choć jak to jest pięć z dotacji to powinieneś to zgłosić do gminy zanim coś zmienisz.
      Setwis1 pisał, że przy tych piecach problemy powinna rozwiązywać firma instalując piec.

    • #65112
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzieki 🙂 Juz zamowilem.

      Jeszcze o cos chcialem was zapytac. Jakie macie ustawienia pieca w serwisowkach;
      PALNIK– Prog detekcji plomienia / Czas nieczulosci detekcji plomienia
      ROZPALANIE -> Czas podawania paliwa + Wydajnosc Dmuchawa podczas rozpalania + Max czas rozpalania + % dmuchawy po rozpaleniu + czas nadmuchu po rozpaleniu + Czas rogrzewania grzalki + czas pracy z moc minimalna
      PRACA -> Czas detekcji braku plomienia +
      WYgaszanie– Prog detekcji braku plomienia

      Pytam gdyz o ile problem z rozpalaniem i swirowaniem ogolnie palnika juz w trakcie pracy ustal albo zdarza sie bbbbbardzo rzadko…. Natomiast problem z pierwszym rozpaleniem ma sie dobrze;). Najgorsze ze dawka ktora podaje piec rozpala sie, tylko nie tak szybko zeby piec przeszedl w tryb PRACY… wiec czesto jest tak ze piec przechodzi w wygaszanie i wtedy ogien sie juz ladnie potrafi rozhulac;) Byloby pieknie tylko czasu mu braknie gdzies 🙂 Wiec wszystko wskazuje na kwestie ustawien a nie jakis problem od strony podzespolu.

      Niestety na razie nie podam ci tych parametrów gdyż ecoNet mi tego nie chce pokazać.

      Z tego co pamiętam nadmuch w rozpalania powinien być zbliżony do tego co masz na 30% mocy. Ma być spokojny i ma nie wypalić paliwa. Chodzi także o to aby po fazie rozpalania gdy następują przedmuchy płomień nie spadł poniżej progu przy, którym pięć stwierdzi, że się jednak nie rozpalił.
      Swoja droga możesz mieć paliwo które się ciężko rozpala i może potrzebować więcej czasu na rozpaleniem.
      Na początek zrownalbym nadmuch rozpalania z tym co masz na 30% mocy.
      Jak to nie pomoże to przedłuż czas rozpalania o 30 sekund.

      Choć jak to jest pięć z dotacji to powinieneś to zgłosić do gminy zanim coś zmienisz.
      Setwis1 pisał, że przy tych piecach problemy powinna rozwiązywać firma instalując piec.

    • #65110
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zadzwoń na jeden z numerów serwisowych Heiztechnik (664 784 500, 664 784 600, 664 784 700) i porozmawiaj na temat problemu. Po wykonaniu krótkiego wywiadu, gdy będziesz przy kotle serwisant ustali przyczynę problemu i zaleci jak dalej postępować.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65109
      marekrokit
      Uczestnik

      Panowie takie pytanie w temacie „spieki ” .Wiadomo ze palnik pellhard posiada tzw.zgarniacz szlaki ,który co prawda działa i usuwa spieki ,ale tylko na dość krótkim odcinku ok 5 cm z tyłu palnika tam gdzie podawany jest pellet .I tam jest wszystko ok ,bo zawsze jest czysto a spieki są przesuwane do przodu …ale z przodu zalegają w zasadzie cały czas na wiekszej czesci palnika ,bo stare spadają a nowe ciagle sie tworzą i zatykają otwory napowietrzające palący się pellet .I tu pytanie do „serwisu ” albo kolegów którzy coś w temacie parametrów pracy „zgarniacza ” zmieniali ….czy warto zmienić jakiś parametr pracy zgarniacza …np.czas „pauzy zgarniacza w trybie praca ” z ustawionych fabrycznie 15minut na np. 10 minut ? i czy to coś poprawi w temacie zalegania spieków w przedniej części palnika ? Bo według mnie ten zalegający na przedniej część palnika spiek ,utrudnia prawidłową pracę palnika .Tylko prosze nie pisac „zmień pellet ” albo „zmniejsz nadmuchy ” bo pierwsza opcja w tym sezonie odpada z oczywistych wzgledów ,a drugą już dawno przetestowałem i nie wpływa to na ilość spieków .Prosze tylko o konkrety w sprawie ewentualnych zmian parametrów pracy zgarniacza …czy ktoś coś zmieniał i czy przyniosły one jakieś zauważalne efekty .Nie ukrywam ze liczę na jakąś konkretną podpowiedż „serwisu”

    • #65108
      leluch
      Uczestnik

      Z tego co ja wiem, to nie zmniejszanie nadmuchu a zwiekszanie sprawia ze jest mniej spiekow;)

      Po drugie – co przeszkadza w pracy palnika jesli spiek jest z przodu, a nie tam gdzie pali sie faktycznie pellet ?

      Wedlug mnie trzeba isc na kompromis 😉 Moja i tylko moja opinia jest taka… masz spieki – zauwaz ze masz mniej niedopalonego pelletu w kotle. Nie chcesz miec spiekow – bedzie Ci wiecje wydmuchiwac.

    • #65107
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku paliwa z którego powstaje dużo spieków pauzę pracy zgarniacza należy zmniejszyć z 15 min na 10, 7 a nawet w skrajnym przypadku na 3 min.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65106
      leluch
      Uczestnik

      Jak wedlug was wyglada ten plomien ? Za duzo, za malo nawiewu ?
      Przy okazji pod koniec widac ten popiol… czy tak wyglada dobrze/w miare dobrze spalony pelet ?
      Pod koncem widac taka zgarnieta gorke, tym sie prosze nie sugerowac to ze starych ustawien 😉 Chodzi o ten lezacy plackiem na dnie 😉

    • #65105
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Płomień należy sprawdzać przez krótką chwilę przy lekkim otwarciu drzwi, ponieważ ciąg kominowy generuje przepływ powietrza przez palenisko. Po dłuższym otwarciu widzimy płomień znacznie różny od tego przy zamkniętym kotle.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65104
      leluch
      Uczestnik

      A jak powininen wygladac idealny plomien ?

      O ten powyzej zapytalem ze wzgledu na to, ze piec byl ustawiony na 22 KW i nadmuch jedynie 14%… Wiec bardzo niski nadmuch a mimo to ogien wydaje sie byc calkiem przyzwoity i na palenisku byl ladnie wypalony pelet. Nie odczulem tez duzej roznicy jesli chodzi o spieki – porownywalne do tego jakie byly przy nadmuchu 20% i tej samej mocy czyli 22 KW.



      @MateuszZurek



      @Markus

      Te wykresy ktore generowaliscie byly robione za pomoca econet300.. Czy to jest model, widac to na obudowie tej, tl3020 ?
      Jak go podlaczyc do pieca zeby moc korzystac z wykresow ? Mocno by to ulatwilo obsluge 🙂

    • #65103
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A jak powininen wygladac idealny plomien ?

      O ten powyzej zapytalem ze wzgledu na to, ze piec byl ustawiony na 22 KW i nadmuch jedynie 14%… Wiec bardzo niski nadmuch a mimo to ogien wydaje sie byc calkiem przyzwoity i na palenisku byl ladnie wypalony pelet. Nie odczulem tez duzej roznicy jesli chodzi o spieki – porownywalne do tego jakie byly przy nadmuchu 20% i tej samej mocy czyli 22 KW.



      @MateuszZurek



      @Markus

      Te wykresy ktore generowaliscie byly robione za pomoca econet300.. Czy to jest model, widac to na obudowie tej, tl3020 ?
      Jak go podlaczyc do pieca zeby moc korzystac z wykresow ? Mocno by to ulatwilo obsluge 🙂

      EcoNet to moduł internetowy.
      Jeżeli masz sterownik plum to będzie pasował.
      Z modułem powinieneś mieć trójnik na wtyczki jak do telefonu. Nie pamiętam modelu.
      U mnie nie ma dedykowanego złącza więc wpina się trujnik w port, w który jest wpiety ekran pieca a w porty trójnika wpinasz ekran i moduł internetowy.

      Najlepiej sprawdzić w instrukcji dołączonej do pieca. Powinien tam być schemat podłączenia do sterownika wszelkich peryferiów.

    • #65102
      leluch
      Uczestnik

      mhm to raczej nie wypali moj pomysl 🙂 Mam jakis modul econet ktory dali do solarow. Wyglada zupelnie jak econet300, myslalem, ze moze uda sie jakos podlaczyc to do pieca tak zeby miec tez podglad. Jednak jesli to koniecznie trzeba wpinac w sterownik… to u mnie lipa bo mam calkiem innej firmy.

    • #65101
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      mhm to raczej nie wypali moj pomysl 🙂 Mam jakis modul econet ktory dali do solarow. Wyglada zupelnie jak econet300, myslalem, ze moze uda sie jakos podlaczyc to do pieca tak zeby miec tez podglad. Jednak jesli to koniecznie trzeba wpinac w sterownik… to u mnie lipa bo mam calkiem innej firmy.

      No to lipa.

    • #65100
      leluch
      Uczestnik

      @Serwis1

      Witam

      Płomień należy sprawdzać przez krótką chwilę przy lekkim otwarciu drzwi, ponieważ ciąg kominowy generuje przepływ powietrza przez palenisko. Po dłuższym otwarciu widzimy płomień znacznie różny od tego przy zamkniętym kotle.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz – jesli 10 minutowy test podajnika dal wynik 1700gram to czy to znaczy, ze slimak ten w palniku, jesli pracuje przez 5 sekund podaje 14 gram paliwa ?
      1700/600=2,83
      5*2,83 = 14gram

    • #65099
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      @Serwis1

      Witam

      Płomień należy sprawdzać przez krótką chwilę przy lekkim otwarciu drzwi, ponieważ ciąg kominowy generuje przepływ powietrza przez palenisko. Po dłuższym otwarciu widzimy płomień znacznie różny od tego przy zamkniętym kotle.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz – jesli 10 minutowy test podajnika dal wynik 1700gram to czy to znaczy, ze slimak ten w palniku, jesli pracuje przez 5 sekund podaje 14 gram paliwa ?
      1700/600=2,83
      5*2,83 = 14gram[/quote]
      Podajnik w palniku poda ci całe paliwo, które podał podajnik że zbiornika.

      W sumie obliczenia są poprawne choć podajnik w palniku powinien pracować dłużej aby całe paliwo podać na palnik.
      To przedłużenie na pewno masz skonfigurowane.

    • #65098
      leluch
      Uczestnik

      Obliczenia i te dane sa mi w sumie potrzebne do czegos innego, a mianowicie sprawdzam wlasnie jak wychodzi zwykly tryb pracy a praca z podtrzymaniem.

      Mam 4 sekundy uystawione przedluzenie… ale czy to jest faktycznie niezbedne ? Przy 0 sekundach pelet w koncu bedzie na skraju slimaka/palnika, wiec powinien chyba podawac dokladnie tyle ile przeleci przez elastyczna rure ? Wiec gdzie jest roznica/haczyk ?;)

    • #65097
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Obliczenia i te dane sa mi w sumie potrzebne do czegos innego, a mianowicie sprawdzam wlasnie jak wychodzi zwykly tryb pracy a praca z podtrzymaniem.

      Mam 4 sekundy uystawione przedluzenie… ale czy to jest faktycznie niezbedne ? Przy 0 sekundach pelet w koncu bedzie na skraju slimaka/palnika, wiec powinien chyba podawac dokladnie tyle ile przeleci przez elastyczna rure ? Wiec gdzie jest roznica/haczyk ?;)

      Przedłużenie pracy podajnika w palniku jest niezbędne.
      Chodzi o to aby nie został ci Pellet w podajniki i tam nie nastąpił jego zapłon a także o to aby cała dawka paliwa trafiła na palnik w danym cyklu.

      To przedłużenie nie ma wpływu na ilość podawane go paliwa.

    • #65096
      leluch
      Uczestnik

      W sumie sluszna uwaga z tym zaplonem :D:)

    • #65095
      Pawhaj
      Uczestnik

      Witam wszystkich.
      Mam pytanie odnośnie funkcji obniżenia zaworu na czym ona polega i czy ma realny wpływ na spalanie peletu.

    • #65094
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam wszystkich.
      Mam pytanie odnośnie funkcji obniżenia zaworu na czym ona polega i czy ma realny wpływ na spalanie peletu.

      Tak ma, choć to zależy od specyfiki twojej instalacji i domu.
      Chodzi o to, że jak w domu osiągniesz temperaturę powiedzmy 22 stopni to aby ją utrzymać nie potrzebujesz już tych 45 stopni w układzie a wystarczy powiedzmy 42 stopnie.
      Czyli mówisz piecowi, że od teraz podaj niższa temperaturę co w finale powinno przełożyć się na dłuższy postu a co za tym idzie mniejszą ilość rozpaleń. To w finale przełoży się na spalanie.
      Jak dużo na tym zyskasz jest nieświadome i trudne do przewidzenia.
      Najprosciej wykonać testy.

      Ja obniżenie na termostacie stosuje jako zabezpieczenie przed przegrzaniem domu.
      Możesz także ustawić obniżenie na noc. Robisz to w harmonogramach.

      Potencjalnie jak dobrze uda Ci się dobrać krzywa grzewcza i przesunięcie równolegle to nie będziesz potrzebował obniżeń. Na coś takiego są małe szanse więc warto mieć sterowanie na wielu poziomach.
      Termostaty na kaloryferach, termostat pokojowy I sterowanie pogodowe.

      Pozdrawiam

    • #65093
      Pawhaj
      Uczestnik

      W przypadku kiedy posiadam termostat pokojowy oraz głowice termostatyczne na kaloryferach ustawianie temperatury obniżenia zaworu jest zbędne bo kiedy temperatura w pokoju jest dochodzi do zadanej wartości to termostat wyłącza pompę zaworu a piec przechodzi w postój.

    • #65092
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W przypadku kiedy posiadam termostat pokojowy oraz głowice termostatyczne na kaloryferach ustawianie temperatury obniżenia zaworu jest zbędne bo kiedy temperatura w pokoju jest dochodzi do zadanej wartości to termostat wyłącza pompę zaworu a piec przechodzi w postój.

      Możesz tak go używać jeżeli nie masz ogrzewania podłogowego.
      Piec w takim trybie nie pójdzie w postój tylko po osiągnięciu temperatury zadanej a potem będzie utrzymywał temperaturę w zakresie 55 – 70 stopni. No chyba, że masz termostat sterujący praca pieca i masz wyłączanie pieca od termostatu pokojowego.

      Tutaj termostaty na kaloryferach pomogły by w wyregulowaniu temperatury w poszczególnych pokojach i może trochę zmniejszyły spalanie.

    • #65091
      Pawhaj
      Uczestnik

      Ogrzewania podłogowego nie mam same grzejniki. Dokładnie tak jak kolego piszesz piec sie wyłącza po osiągnięciu temp. zadanej.
      No dobra a gdy temperatura w pomieszczeniu spada, to temperatura zaworu dochodzi do temperatury obniżonej czy do zadanej.?

    • #65090
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ogrzewania podłogowego nie mam same grzejniki. Dokładnie tak jak kolego piszesz piec sie wyłącza po osiągnięciu temp. zadanej.
      No dobra a gdy temperatura w pomieszczeniu spada, to temperatura zaworu dochodzi do temperatury obniżonej czy do zadanej.?

      Jak spada to temperatura zadania mieszacza wraca do tej przed obniżeniem.
      Przy obniżeniu pompa co chodzi cały czas chodzi.

    • #65089
      Pawhaj
      Uczestnik

      Ustawiłem obniżenie zaworu o 10 temperatura w pomieszczeniu doszła do nastawy, zawór obniżył temperature o 10 st. Ale pompa się wyłączyła.

    • #65088
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ustawiłem obniżenie zaworu o 10 temperatura w pomieszczeniu doszła do nastawy, zawór obniżył temperature o 10 st. Ale pompa się wyłączyła.

      To masz wyłączanie pompy ustawione w sterowniku.
      Jak chcesz korzystać z obniżeń to musisz to wyłączyć.

    • #65087
      Pawhaj
      Uczestnik

      Miałem racje było włączone wyłączenie pompy od termostatu
      Czyli teraz pompa C.O będzie pracowała 24 h.

    • #65086
      Pawhaj
      Uczestnik

      Dzięki wielkie za pomoc,
      P.S. w poprzednim poście miało być MIAŁEŚ

    • #65085
      marekrokit
      Uczestnik

      Panowie ,mam pytanie ….szukam i szukam i znależć nie mogę …gdzie w sterowniku HT TRONIC 900 ,znajdę ustawianie histerezy temperatury CWU ? Przepatrzyłem cale „menu ” CWU i nie ma …albo ja ślepy jestem

    • #65084
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Panowie ,mam pytanie ….szukam i szukam i znależć nie mogę …gdzie w sterowniku HT TRONIC 900 ,znajdę ustawianie histerezy temperatury CWU ? Przepatrzyłem cale „menu ” CWU i nie ma …albo ja ślepy jestem

      Rzuciłem okiem w instrukcje twojego sterownika i jest strasznie okrojona.
      Rzuć okiem na punkt 4.1.1 Manu CWU. Powinno być tam menu tryb pracy CWU.
      Wygląda tak jakby na lato i zimę były osobne ustawienia.
      Wejdź w tryb lato i zobacz czy tam nie ma histerezy. W trybie zima powinno być podobnie.

      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/instrukcja%20ht-900%20V2.01.pdf

    • #65083
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W HT 900 nie było obecnie regulacji Histerezy CWU. Regulacja będzie dostępna w nowej wersji Menu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65082
      marekrokit
      Uczestnik

      Pytanie do „serwis” ,dlaczego sterownik kotła hit pellet ht tronic 900 ,nie posiada tak użytecznych funkcji które posiadają praktycznie wszystkie inne kotły na pellet ,jak „nastawy czasowe ” czy regulacja histerezy CWU ?

    • #65081
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      I jeszcze pytanie czy będzie można przeprowadzić aktualizację na własną rękę, czy będzie potrzebna wizyta serwisanta i jak to będzie płatne.

      Mnie temat nie dotyczy ale takie braki uznał bym za wadę oprogramowania sterownika i na pewno bym to reklamował.

    • #65080
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Aktualizację możemy wykonać na zlecenie gminy.

      Jeżeli brak możliwości regulacji Histerezą CWU należy uznać za wadę to można by reklamować wszystkie samochody bez klimatyzacji, ponieważ powinny ją mieć – to tak nie działa (wada oprogramowania byłaby wtedy, gdyby ta funkcja była w specyfikacji produktu a faktycznie by jej nie było).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65079
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Aktualizację możemy wykonać na zlecenie gminy.

      Jeżeli brak możliwości regulacji Histerezą CWU należy uznać za wadę to można by reklamować wszystkie samochody bez klimatyzacji, ponieważ powinny ją mieć – to tak nie działa (wada oprogramowania byłaby wtedy, gdyby ta funkcja była w specyfikacji produktu a faktycznie by jej nie było).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Niestety analogia jest błędna.
      Bardziej chodzi o reklamowanie samochodów z klimatyzacją gdzie nie ma możliwości ustawienia temperatury.
      Choć ta analogia także może być niepoprawna 🙂

      Co do części że specyfikacja się zgadzam. Niestety nie wiem czy możliwość regulacji była w specyfikacji tego sterownika.
      Nie wiem czy nawet w specyfikacji mojego sterownika była taka informacja.

      Tak jak napisałem. Ja bym to reklamował gdyż bez tego ciężko ustawić grzanie cwu pod swoje wymagania.

      Pozdrawiam

    • #65078
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Na sterowniku ustawiamy zadana temperaturę CWU. Pompa CWU pracuje do czasu uzyskania zadanej temperatury po czym się wyłącza. Pompa załączy się ponownie po spadku temperatury na zbiorniku CWU 5 stopni C poniżej zadanej.
      Nie wiem czy w tym wypadku konieczna jest jakakolwiek regulacja.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65077
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Na sterowniku ustawiamy zadana temperaturę CWU. Pompa CWU pracuje do czasu uzyskania zadanej temperatury po czym się wyłącza. Pompa załączy się ponownie po spadku temperatury na zbiorniku CWU 5 stopni C poniżej zadanej.
      Nie wiem czy w tym wypadku konieczna jest jakakolwiek regulacja.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      I w 95% przypadków taka histereza będzie OK.
      Tylko, że na rynku są różne pojemniki do CWU a także różne są przyzwyczajenia związane z korzystaniem z wody użytkowej.
      Na przykład ktoś będzie chciał grzać do 55 stopni z histerezą 10 stopni ponieważ takie ustawienie jest dla jego domu optymalne.
      U mnie sprawdza się histereza 6 stopni i zadana 48 stopni i dodatkowymi obniżeniami nocnymi. Ale mam pojemnik z dwiema wężownicami i czujnik zamiast w połowie pojemnika jest prawie na szczycie. Jak pojawią się dzieci to będę musiał zrewidować swoje ustawienia.

      Rozumiem/domyślam się co przyświecało takiemu podejściu.
      Chcieliście dostarczyć sterownik, który wymaga minimum ustawień, który sprawdzi się w 95% przypadków.
      To jest super rozwiązanie tylko, że wiele instalacji nie jest perfekcyjnych. To komin jest przewymiarowany, to pojemnik CWU jest pod solary itd itp.
      Tu dla samych serwisantów powinna być możliwość bardziej zaawansowanych modyfikacji konfiguracji. Nie wiem czy to jest możliwe.

      W sumie warto by było napisać w instrukcji obsługi, że CWU pracuje na stałe z histerezą 5 stopni. To by na pewno rozjaśniło jak to działa.

      Pozdrawiam

    • #65076
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Masz racje co do różnych potrzeb i przyzwyczajeń jednakże tak jak pisze dalej staramy się jednocześnie zapewnić komfort użytkowania dla 100% klientów. Musimy dopasować parametry, aby byli zadowoleni zarówno wymagający klienci jak również Ci, którzy nie chcą regulować parametrów instalacji.

      Zawsze cenne uwagi są rozpatrywane dlatego w nowym sofcie będzie regulacja.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65075
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Masz racje co do różnych potrzeb i przyzwyczajeń jednakże tak jak pisze dalej staramy się jednocześnie zapewnić komfort użytkowania dla 100% klientów. Musimy dopasować parametry, aby byli zadowoleni zarówno wymagający klienci jak również Ci, którzy nie chcą regulować parametrów instalacji.

      Zawsze cenne uwagi są rozpatrywane dlatego w nowym sofcie będzie regulacja.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Super.

    • #65074
      Pawhaj
      Uczestnik

      Jaka może być przyczyna przegrzania podajnika (palnika) temperatura palnika oscyluje w granicach 65 °. Wcześniej miałem podobny problem wstawiłem zetke i problem znikł teraz znowu sie pojawil.

    • #65073
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jaka może być przyczyna przegrzania podajnika (palnika) temperatura palnika oscyluje w granicach 65 °. Wcześniej miałem podobny problem wstawiłem zetke i problem znikł teraz znowu sie pojawil.

      Przeważnie jest to powodowane problemami z przepływem powietrza w piecu/palniku.
      – Brak ztkil lub jej przystawienie/zatkanie
      – spiek na palniku.
      – zasyfiony piec do tego stopnia, że utrudniony jest przepływ spalin
      – za mały nadmuch

      Sprawdź czy na palniku nie zostaje Ci sporo spieku. Jeżeli tak to musisz często czyścić palnik.
      Możesz także podnieść nawiewy o 1-2% chyba, że zaobserwujesz, że to jest za dużo.
      Sprawdź czy w piecu nie ma syfu. Głównie chodzi o przelot między drugimi a trzecim drzwiami, cho. U ciebie może być inaczej.
      Sprawdź czy nie masz zastawionej Zetki.

      Poszukaj na forum. Temat był już parę razy walkowany przy okazji przepalania rury podajnika.

    • #65072
      Pawhaj
      Uczestnik

      Pelet mam dobrej jakości wypala sie bez spieków do czysta. Piec mam czysty, zetke mam z rury 100 wiec powietrze jest do tego mam uchylone okno .
      Błąd temperatury wyskakuje dopiero po ok 6-ciu godz. pracy

    • #65071
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy kocioł jest podłączony do komina ze stali?
      Jeżeli nie to takie problemy mogą występować – wszystkie kotły 5 klasy charakteryzuje niska temperatura spalin, która nie nagrzeje komina innego niż stalowego do temperatury roboczej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65070
      Pawhaj
      Uczestnik

      W kominie nam zainstalowany wkład z blachy nierdzewnej kwasoodpornej 1.4404
      Jaka powinna byc optymalna temperatura palnika.
      I czy temperature palnika można zmniejszyc obniżając moc palnika i zwiększając moce nadmuchowe

    • #65069
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Temperatura palnika może oscylować w zakresie 20-80 stopni C.

      W mocy minimalnej temperatura palnika jest wyższa niż przy mocy maksymalnej – wynika to z małej wydajności wentylatora na mocy minimalnej.
      Zazwyczaj temperatura palnika nie przekracza 60 stopni C.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65068
      leluch
      Uczestnik

      Kto wnioskuje o update sofwaru ? Tzn jest to na wniosek gminy… ale czy Wy jako producent dajcie info do gmin o aktualizacji i tego co ona ze soba niesie ? Bo zakladam, ze w gminie raczej prozno szukac osoby ktora sama z siebie zainteresuje sie tym tematem i pierwsza uderzy do was z taka prosba czy zapytaniem.

      Druga sprawa – ustawienia podtrzymania u mnie swiruja. Zglaszalem problem, byl serwisant ktory stwierdzil, ze on tego nie naprawi i potrzebna jest interwencja z waszej strony. Jak dlugo trzeba czekac ? Mija wlasnie 2 tygodnie od mojego zgloszenia i niecale 2 tygodnie odkad podobno zgloszenie trafilo do was.
      Zglaszalem tez bezposrednio do was problem (lekko ponad 2 tygodnie temu).
      Narazie cisza… Doczekam sie do konca sezonu grzewczego ?;)

    • #65067
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wszelkie zgłoszenia wysyłasz do gminy, a gmina do wykonawcy. My jako producent jesteśmy na końcu tego łańcucha. Jeżeli wykonawca wysłał do nas zgłoszenie to na pewno będzie zrealizowane. Zadzwoń bezpośrednio do serwisu i zapytaj.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65066
      Jarek.
      Uczestnik

      Witam.

      Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem piecyka HT Flat jest to nowość i nigdzie nie mogę znaleźć podpowiedzi na temat optymalnych ustawień może ktoś podpowie jak szczegółowo ustawić ten piec.

      Dzięki

    • #65065
      Jarek.
      Uczestnik

      Zapomniałem dodać że piecyk ma 11 KW.

    • #65064
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Wszystkie kotły pelletowe Heiztechnik mają w sterowniku zaprogramowane optymalne ustawienia na określone paliwo. Czynnością, którą należy wykonać by wszystko pracowało prawidłowo jest wykonanie sprawdzenia wydajności podajnika (przeważenie) i wpisanie aktualnej wartości do sterownika. Na podstawie tego parametru sterownik samodzielnie skoryguje czasy podawania i przerwy w podawaniu paliwa. Jedyną regulacją pozostaje regulacja nadmuchu jednakże w kotłach z sondami Lambda (standardowo w ONE, DasPell Next i Flat) nadmuch jest doregulowywany poprzez pomiar z sondy – na podstawie ilości tlenu w spalinach nadmuch jest zwiększany lub zmniejszany.

      Reasumując: podstawą poprawnej pracy kotła jest wykonanie sprawdzenia wydajności podajnika przy zmianie paliwa a regulacja bedzie automatyczna.

    • #65063
      Daniel
      Uczestnik

      Pytanie do serwisu.

      Jakie powinne być ustawienia dla kotła 30kw nadmuchu przy mocy 27, 22,11?

      Pellet niby jakościowo dobry a walczę ze spiekami i nie wychodzi..

      Załączniki:
    • #65062
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć. Nie znamy ciągu komina.

      Masz RCK? Jeżeli nie to pogoda ma duży wpływ na ciąg komina.

      Nadmuch musisz ustawić na oko, chyba, że masz sondę lambda.

      Otwierasz drzwiczki palnika i szybkim rzutem oka oceniasz kolor mniej więcej w centrum płomienia. Jak biały to zmniejszasz nadmuch. Jak czerwony to zwiększasz. Celujesz w żółty. Ważne aby to otwarcie nie trwało zbyt długo bo płomień dostanie powietrza z zewnątrz i pomiar będzie zaniżony.

      Ale nie wieszcze dobrych rezultatów.

      Zadzwoniłbym do dostawcy i reklamował ten towar. Najprawdopodobniej jest w nim dużo pyłów, które się spiekaja.

    • #65061
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Szlaka w takiej postaci to spieczone minerały i piasek. Można delikatnie obniżyć nadmuch celem obniżenia temperatury na palenisku ale możesz wtedy mieć na palenisku dużo luźnego popiołu, który trzeba będzie okresowo wygarniać.

      Dobry pellet ma zazwyczaj 0,2-0,5% popiołu. Sprawdź raz spalając określoną ilość paliwa ile procentowo popiołu Ci pozostaje.

    • #65060
      Daniel
      Uczestnik

      Udało mi się dojść ustawieniami nadmuchu do zero spieków. Jednak na następny dzień wyczyściłem dno zasobnika, ponownie przeważyłem pellet. Wyszła inna waga, którą wpisałem i spieki wróciły. Przez kilka dni ustawianie różnych nadmuchów do góry, do dołu, łącznie z powrotem do wpisanej wagi wcześniejszej i problem ciężko uzyskać to co było. Jednak wczytałem się co nieco i chyba ponownie uda się. Czasami warto popróbować, a nie od razu zganiać na zły pellet.

    • #65059
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć Daniel,

      Gratuluję sukcesu.

      Zapomniałem ci napisać o przeważeniu podawania.
      Trochę dziwne, że po przeważeniu i tych samych nadmuchach masz aż tak różne wyniki spalania.
      Czy podawanie zmieniło się aż tak dużo?

    • #65058
      Daniel
      Uczestnik

      Może nie do końca zero spieków ale zmniejszyć na ile możliwe. Tak jak z góry wiadomo wszystko zależy od pelletu. Pierwsza podstawowa rzecz sprawdzić czy przesłona wentylatora ustawiona jest na 50%. To nastawa fabryczna i raczej nie powinno się jej zmieniać. Przez tą przysłonę nie mogłem ogarnąć spieków. Przez kilka dni przestawianie nawiewów to do góry to do dołu. Tak się złożyło, że to nowy Pellet był. Miał być ok a tu spieki. Podczas demontażu palnika do czyszczenia patrzę a tu przysłona całkiem otwarta  od początku chyba to tak nie było  ostatnio serwisant grzałkę wymieniał. Może oparł palec na przysłonie albo stwierdził, że trzeba otworzyć, a może tak było już jakiś czas.Tak jak czytam na forach to właśnie dziwi mnie jedna zależność, niby kocioł ma taką sama moc, jeden podaje, że ma nadmuch max 15, a drugi 35 i u obu chodzi dobrze. Z czego to wynika? Wiadomo z ciągu kominowego ale głównie trzeba sprawdzić jakie kto ma ustawienie przysłony wentylatora. Sprawdzić przysłonę wentylatora czy jest na 50%i dopiero później regulować. Ja straciłem przez to kilkadziesiąt godzin regulacji. Przy „trudnym” pellecie obrałem metodę ustawienia jak najmniejszej ilości spieków na każdym progu mocy tj. np chciałem ustawić nadmuch mocy pośredniej 18kw. I ustawiłem moc min 16kw średnia 17kw max 18kw i przykładowo procenty 30%, 31%, 32% i tak leciałem co rozpalenie i wygaszenie do góry do dołu sprawdzając przy jakich nawiewach na danej mocy jest najmniejsza ilość spieków.

      3 razy teraz dzwoniłem do serwisu ( i wcześniej kilka razy odnośnie ustawień) i ani razu nikt nie powiedział żeby sprawdzić przysłonę wentylatora. Otwarcie a przymknięcie do połowy to diametralna zmiana. Z tymi ustawieniami doszedłem i nie doszedłem do zero spieków pierwszym razem teraz przez przypadek. Zmienione nadmuchy rano po nocy patrzę a tu po 13 godzinach jeden mały spiek 4 cm. Miałem wtedy nawiewy ustawione 39,36,33% dla mocy 27,18,14kw. Ale po tej nocy wyczyściłem zasobnik, przeważyłem Pellet i spieki. Dopiero teraz doszedłem, zbieg okoliczności, że w nocy wiało dobrze, przysłona otwarta na max i doszło do prawie idealnego spalania bez spieku. Przez ten fakt później, że raz było dobrze więc to nie do końca wina pelletu zacząłem grzebać się w tych ustawieniach. Obecne nastawy u mnie 50,41,30 dla mocy 25,18,14 ale jeszcze delikatnie muszę korygować bo jest trochę spieków i wagowo wychodzi 2% popiołu.

    • #65057
      leluch
      Uczestnik

      Na sciankach kotla cos powinno sie osadzc ? Domyslam sie, ze czarny nalot czyli sadza nie jest pozadana… a co z takim szarym sypkim czyms, to chyba popiol ? ZLe czy dobrze ?

      Ps. czy ktos ma na sprzedaz zepsuta grzalke albo czujnik plomienia ?;]

    • #65056
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Tak, niewielkie ilości szarego nalotu są normalne i z czasem pokryją całość wnętrza kotła. Zmniejszają sprawność pieca więc trzeba to regularnie czyścić.

      Niewielkich ilości sadzy też nie unikniesz. Przy poprawnym spalaniu może pojawić się przy rozpalaniu i wygaszaniu.

       

      Po co ci zepsuta grzałka i czujnik? Pytam z ciekawości.

    • #65055
      leluch
      Uczestnik

      Moze ktos poratowac jakims dobrym wezem ktory jak najlepiej najciasniej bedzie pasowal na pionierskie rozwazanie Heiztechnika gdzie jest jedna srednica inna przy rurze podajnika a inna srednica na rurze palnika? krew mnie zaraz zaleje…Oczywiscie nie znajde takiego weza gdzie beda dwie srednice, ale nastawiam sie na jak najciasniejsze spasowanie na podajnik, moze ktos to przerabial i podrzuci link ?

    • #65054
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Jakoś u mnie nie ma z tym problemu.

      Obejmy zaciskowe dobrze sobie z tym radzą.

      To chyba nie jest pomyślą HT.

      Ja mam palnik PellasX X mini  i ma mniejszą średnicę niż dostarczony do niego podajnik.

    • #65053
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Ważne jest aby stalowa opaska zaciskowa była możliwie blisko krawędzi rury podajnika palnika (aby ścisnęła łącznik blisko brzegu). Możesz zamówić w HT kolanko nakładane na rurę o średnicy zewnętrznej takiej jak podajnika głównego.

    • #65052
      leluch
      Uczestnik

      Ktos moze cos doradzi? Nowy pelet. Ustawienia takie jak przez poprzednie kilka sezonow i kilku rozznych dostawcow, probowalem lekko korygowac. Bez skutku.

       

      Piec wyczyszczony, przewazony pelet, zetka jest, ustawienia takie jak zwykle+ zmiany male w obie strony nadmuchow. nigdy nie wypalalo mi sie idealnie ale nigdy nie robilo sie cos takiego. Pelet syf? Niby debowy…

      Moze ktos przerabial temat? Maskara… W dodatku ogrom popiolu.

      Załączniki:
    • #65051
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Rozumiem, że wykonałeś przeważenie podawania.

      Jeżeli tak to próbowałbym zejść jeszcze z powietrzem.
      Można by się także pobawić z dawką paliwa.
      Może jest go za dużo. Jaką kaloryczność masz wprowadzoną?

      Możliwe, że samo paliwo ma dużo zanieczyszczeń. Zadzwoń do sprzedawcy i skonsultuj sprawę.

      Obecnie jest takie szaleństwo z cenami i dostępnością pelletu, że nie trudno trafić paliwo marnej jakości. Zawsze możesz je reklamować.

    • #65050
      leluch
      Uczestnik

      Ustawione standardowo 5kw. Przewazony- wydaje mi sie zaskakujaco malo bo wyszlo 9.9kg … Aktualne ustawienia moc 16/12/9 kw, nadmuchy 22/18/15.

    • #65049
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wydajność na poziomie 9.9 kg/h to dobry wynik.

      Nadmuchu wyglądają na zbyt niskie w stosunku do mocy.

      Masz regulator ciągu kominowego RCK?

      Czy jak zwiększasz nadmuch to spiek robi się większy?

      Czy to co jest na zdjęciach jest twarde?

       

      Na pewno sprawdziłby jeszcze raz wydajność podajnika i nastawy mocy.

      I na zadzwoń do sprzedawcy. Dobry pellet nie powinien się tak zachowywać.

       

    • #65048
      leluch
      Uczestnik

      Zwiekszylem nadmuchy o ok 5% na kazydm poziomie, moc zostala ta sama albo nawet w dol o 1%. Regulatora RCK brak

      Spiek nadal wystepuje, nie zawazylem zeby byl mniejszy.

      Nie jest twardy, tzn ma taka poltwarda strukture. Czasem uda sie podenisc caly, czasem sie zlamie w pol.

      9,9 to dobrze ? Jakis czas temu mialem też  debowy (ktory spalal sie imo znacznie lepiej) a mial wynik 13kg… To juz sam teraz nie wiem 😛

    • #65047
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To jak sypie się pellet zależy od jego rozmiarów.

      Dobrej klasy pellet sypie się w przedziale 8 – 12kg ale to nie jest regułą. Może się trafić dobry pellet co się szybciej sypie bo to zależy od długości pelletu oraz jego ścinek.

      Masz najprawdopodobniej zanieczyszczone paliwo. Ja bym go reklamował u sprzedawcy.

      Inna sprawa to to, że masz zgarniacze, który sobie z tym radzi.

      Miałem kiedyś pellet co sypał się 19kg/h i spalał się nieźle ale miał pył z cięcia płyt wiórowych.

    • #65046
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Problemem jest jakość paliwa. Spiek na palniku nie jest palny więc świadczy, że pellet ma w sobie dużo zanieczyszczeń.

Oglądasz 119 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.