Wyłączanie pompy kotłowej podczas ładowania CWU

Strona główna Forum Pomoc techniczna Wyłączanie pompy kotłowej podczas ładowania CWU

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64957
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Mam instalacje opartą o zawór 3D (sterowany RControl EM892 ) oraz dodatkową pompę kotłową (sterowaną z modułu B) zapewniającą ochronę powrotu na poziomie 55 stopni.
      Podczas ładowania CWU z ustawionym priorytetem, wyłącza mi się pompa CO (i to jest OK), ale również wyłącza się pompa ochrony powrotu (ta sterowana przez moduł B).
      I tu pytanie do SERWISU, czy można tak ustawić parametry, aby nie wyłączała się pompa kotłowa służąca do ochrony powrotu.

      Pozdrawiam

    • #64965
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku priorytetu wyłączą się wszystkie pompy instalacji. Prawdopodobnie pompę ochrony masz podłączoną pod pompę mieszacza i włączoną funkcję tylko pompa.
      Ta pompa będzie się wyłączała jednakże podczas pracy na samo CWU nie powinno to szkodzić, ponieważ ilość i temperatura wody z CWU nie powinna znacząco obniżyć temperatury powrotu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64964
      laptop
      Uczestnik

      W którymś temacie była poruszana już kwestia podłączenia pompy kotłowej właśnie w module B. Ja podpiąłem swoją pod moduł podstawowy, oznaczenia zacisków „pompa kotła”. EcoNet oczywiście uwzględnił ją w swoim schemacie, rysując „mały obieg”, ale ustawiając parametr” Temperatura załączenia pompy kotła” na powiedzmy 46, nic nam nie daje. Sygnał idzie na pozostałe pompy i po spadku tej wartości wszystkie robią „off”. Co producenci mieli na myśli tak to ustawiając? Bo opis wyraźnie wskazuje na -pompę kotła-, a nie -pompy instalacji- czy jak to tam by nie nazwał.
      Nie pamiętam już dokładnie ale chyba sterowanie pompą/mieszaczem/siłownikiem od podłogi mam realizowane z modułu podstawowego, a pompą/mieszaczem/siłownikiem CO poprzez moduł B.

    • #64963
      Markus
      Uczestnik

      Dokładnie tak, pompę ochrony mam podłączoną pod pompę mieszacza w module B i włączoną funkcję tylko pompa.

      Podczas normalnej pracy (bez CWU) temperatura powrotu waha się w zakresie 53-57 stopni.
      Natomiast podczas ładowania CWU spada do około 47 stopni.

      Jest to wprawdzie chwilowe, czas tego obniżenia waha się miedzy 15 a 30 minut, zależy w jakim miejscu cyklu kotła ( i temperaturze) rozpocznie się ładowanie CWU, ale… jest.

      Pozdrawiam

    • #64962
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W którymś temacie była poruszana już kwestia podłączenia pompy kotłowej właśnie w module B. Ja podpiąłem swoją pod moduł podstawowy, oznaczenia zacisków „pompa kotła”. EcoNet oczywiście uwzględnił ją w swoim schemacie, rysując „mały obieg”, ale ustawiając parametr” Temperatura załączenia pompy kotła” na powiedzmy 46, nic nam nie daje. Sygnał idzie na pozostałe pompy i po spadku tej wartości wszystkie robią „off”. Co producenci mieli na myśli tak to ustawiając? Bo opis wyraźnie wskazuje na -pompę kotła-, a nie -pompy instalacji- czy jak to tam by nie nazwał.
      Nie pamiętam już dokładnie ale chyba sterowanie pompą/mieszaczem/siłownikiem od podłogi mam realizowane z modułu podstawowego, a pompą/mieszaczem/siłownikiem CO poprzez moduł B.

      Ciekawe,
      Też mam pompę kotła ale econet nie rysuje mi dodatkowego obiegu.
      Możesz wrzucić screen z schematu jaki ci prezentuje?

      Dziękuję.

    • #64961
      Markus
      Uczestnik

      Moja instalacje z pompą kotłową w module B , Econet pokazuje tak jak poniżej.

      Na czujniku temperatury spalin mam podłączony czysty powrót z instalacji.
      Natomiast mieszacz nr 2 odpowiada za utrzymanie powrotu do kotła na poziomie 55 stopni.

      Pozdrawiam

      Attachments:
    • #64960
      laptop
      Uczestnik

      Mój schemat wygląda podobnie. Nie jest on oczywiście dokładnym odzwierciedleniem posiadanej instalacji. Może nie do końca jasno to napisałem wcześniej bo „mały obieg” to pompa pomiędzy zasilaniem, a powrotem ale rozchodzi się o możliwość ustawienia dla niej innej temp. załączenia niż dla tych pozostałych. A tego chyba brak.

    • #64959
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wszystkie pompy załączają się od jednej „temperatury załączenia pomp”.
      Rozróżnienie ich załączania nie zapewni niczego lepszego. W celu ochrony powrotu najważniejszym parametrem jest temperatura kotła – przy braku odpowiedniej temperatury na kotle żadne sztuczki nie pomogą.

      W celu utrzymywania wysokiej temperatury kotła warto podnieść temperaturę załączenia pomp do 50 stopni lub wyżej (zależnie od nastawy).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.