Econet – częstotliwość zapisywania danych w historii

Strona główna Forum Pomoc techniczna Econet – częstotliwość zapisywania danych w historii

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64926
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam
      Jaka jest częstotliwość zapisywania pomiarów przez moduł internetowy?
      Dawniej wydało mi się, że w historii prezentowane były odczyty z dokładnością do pięciu minut.
      Teraz widzę, że jest to strasznie nieregularne. Niekiedy nawet co 20 minut.

      Natomiast połączenie jest logowane co 5 minut.
      Czy coś wiadomo jak to ma działać?

    • #64933
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zmienił się sposób archiwizowania danych.

      Wraz z wprowadzeniem nowej wersji portalu ecoNET zoptymalizowana została struktura przechowywania danych historycznych regulatorów w bazie danych oraz sposób ich rejestracji w bazie tak aby zarządzanie danymi było bardziej wydajne. W nowej wersji serwera ecoNET główny nacisk jest położony na dostęp do danych historycznych z ostatniego miesiąca pracy regulatora. Dodatkowo w celu ograniczenia miejsca, jakie jest potrzebne do przechowywania danych w bazie, dane są przerzedzane. Częstotliwość zapisu poszczególnych danych zależy od wartości zmiany danego parametru w stosunku od ostatniego zapisu.

      Pozdrawiam
      Serwis heiztechnik

    • #64932
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Zmienił się sposób archiwizowania danych.

      Wraz z wprowadzeniem nowej wersji portalu ecoNET zoptymalizowana została struktura przechowywania danych historycznych regulatorów w bazie danych oraz sposób ich rejestracji w bazie tak aby zarządzanie danymi było bardziej wydajne. W nowej wersji serwera ecoNET główny nacisk jest położony na dostęp do danych historycznych z ostatniego miesiąca pracy regulatora. Dodatkowo w celu ograniczenia miejsca, jakie jest potrzebne do przechowywania danych w bazie, dane są przerzedzane. Częstotliwość zapisu poszczególnych danych zależy od wartości zmiany danego parametru w stosunku od ostatniego zapisu.

      Pozdrawiam
      Serwis heiztechnik

      OK, fajnie. Tylko te dane są z dzisiaj.
      Rozumiem, że w sytuacji rosnącego zainteresowania modułem internetowym miejsce jest bardzo ważne ale takie podejście powoduje, że te dane są co najmniej mylące.
      Na przykład między 7:00 a 8:30 rano piec nie przeszedł od razu z 30% mocy na 0%. Pracował z mocą 30% przez jakieś 15 minut co powinno być widoczne na wykresie.
      Według mnie w momencie zmiany powinna być rejestrowana zarówno stara jak i nowa wartość co pozwoliło by złagodzić te wykresy.

      To jak teraz są rejestrowane zmiany strasznie zaciemnia wykresy i uniemożliwia sensowne analizowanie historii pracy.

      Najlepszym rozwiązaniem było by umożliwienie lokalnego zapisu danych z dokładnością jaką sobie wybierzemy a na econet poszły by już przetworzone dane.
      Może dało by się dorobić jakąś przejściówkę do modułu internetowego, która miała by złącze na kartę SD i tam by wrzucał dane.
      Opcja bez dokładek: dorobienie możliwości ustawienia serwera ftp (czy coś innego), na który wrzucane by były bieżące dane.

    • #64931
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Panowie wiem, że każdy ma swoją wizję na temat modułu internetowego jednakże należy zwrócić uwagę, że to jest tylko kocioł i dane archiwalne mają umożliwić podgląd działania kotła. Proces archiwizowania danych jest optymalizowany przez producenta celem uproszczenia obsługi. Dane te nigdy nie będą na tyle dokładne by służyć jako materiał badawczy – mają pełnić rolę poglądową domowego kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64930
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Szczerze to ja jestem bardzo zadowolony z modułu i tu muszę przyznać racje Serwisowi, bo odkąd go mam śpię spokojnie. Jakoś życie pod jednym dachem z kotłem na paliwo stałe napawało mnie być może ale jakimś dziwnym uczuciem niepewności może nawet strachu obecnie kiedy mam moduł mam pewność ze w przypadku poważnych problemów kocioł wyślę mi informacje na e-mail Żałuje ze nie kupiłem go od razu z kotłem. Kupując kocioł gazowy tez chciałbym mieć takie urządzenie, które z grubsza pokaże parametry pracy kotła. Być może będzie można zdiagnozować usterkę czy zastanowić się nad wezwaniem serwisu do regulacji

    • #64929
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Szczerze to ja jestem bardzo zadowolony z modułu i tu muszę przyznać racje Serwisowi, bo odkąd go mam śpię spokojnie. Jakoś życie pod jednym dachem z kotłem na paliwo stałe napawało mnie być może ale jakimś dziwnym uczuciem niepewności może nawet strachu obecnie kiedy mam moduł mam pewność ze w przypadku poważnych problemów kocioł wyślę mi informacje na e-mail Żałuje ze nie kupiłem go od razu z kotłem. Kupując kocioł gazowy tez chciałbym mieć takie urządzenie, które z grubsza pokaże parametry pracy kotła. Być może będzie można zdiagnozować usterkę czy zastanowić się nad wezwaniem serwisu do regulacji

      Witam,
      Cieszę się, że tak to odbierasz.
      W sumie też jestem zadowolony, że mam moduł internetowy.
      Takiego odczucia jak ty nie mam ale powoli nabawiam się paranoi przez ten piec.
      Chciałbym go tak skonfigurować abym nie musiał do niego zaglądać co dwa dni tylko od załadunku do załadunku i chciałbym aby mnie powiadomił kiedy zbliża się koniec paliwa.
      Niestety tego nie robi. Dziwne to jest bo moduł internetowy pokazuje poziom paliwa.

      Do tego te ostatnie optymalizacje. Poprzednio byłem pewien, że mam w historii dane zapisane co 5 minut a teraz tego nawet nie ma.

      Dorzuć jeszcze do tego jakąś zmowę milczenia co do samego modułu i mamy powód do zastanowienia.
      Pytałem producenta interfejs lokalny do modułu i jedyna odpowiedź jaką dostałem to aby pokombinować z lokalnym dostępem. Jakby tajemnicą było jak moduł komunikuje się z piecem i jak te dane pobierane są przez stronę internetową.
      Rozumiem, że to jest rozwiązanie, na które producent daje gwarancję ale trochę informacji by nie zaszkodziło. Tak samo jest z listą zmian między wersjami.
      Dla mnie istotne jest aby wiedzieć co się zmienia i mieś możliwość świadomego podjęcia decyzji czy mi to pasuje czy nie.

      Podsumowując.
      Osobiście nie do końca jestem zadowolony z całości rozwiązania.
      Możliwe, że jak ogarnę wszystkie dziwne zachowania mojego układu to może zmienię zdanie.

      Pozdrawiam

    • #64928
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć Mateusz
      Ja jakiś czas temu dałem sobie siana kocioł ma chodzić i grzać CO i CWU a w letnim i jesienno wiosennym tylko CWU bo wspomagam go kominkiem. Zwracam uwagę żeby nie było dymu z komina i żeby w miarę pellet był przewożony i ustawione moce wg pliku Patrola
      Dalem sobie spokój z analizami pików czy spalania tydzień do tygodnia gdzie warunki się zmieniają i nie ma jak porównać
      Dałem sobie również spokój z analizami zimnego powrotu bo nie chce już w to inwestować regulator ciągu który zamontowałem w mojej ocenie wspomaga tak naprawdę przy dużych wiatrach wiec zawirowywacza nie dokupuje jak i czapy na komin tez nie.

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.