Q PELLETS DUO 25KW

Strona główna Forum Pomoc techniczna Q PELLETS DUO 25KW

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64867
      ararak
      Uczestnik

      Witam.
      Mam pytanie do znawców tematu względem parametrów spalania jakie prezentuje mój piec(Q Pellets Duo 25 kW).
      Dom 180 m2 parteru(120 podłogówka,60 kaloryfery), duże okna, poddasze ocieplone na razie 20 waty między krokwiami.
      Ustawienia serwisowe z instrukcji. Piec podaje po przeważeniu 11 kg /h, także nic nie zmieniałem.
      W poniedziałek rano pełen zasyp peletu i następujący odczyt:
      praca 100% – 1248 h
      praca 50% – 408 h
      praca 30% – 2679 h
      rozpaleń – 4998
      praca podajnika – 787 h
      Po dwóch dobach(dzisiaj dosypałem pięć worków pelletu) odczyt:
      praca 100% – 1256 h
      praca 50% – 409 h
      praca 30% – 5039 h
      rozpaleń – 5039
      praca podajnika – 792 h
      Trochę spieków musiałem wygarnąć z palnika, ale żadnych dużych niedopalonych cząstek pelletu w popielniku nie ma.
      Dziwią mnie te rozbieżności w każdym poziomie i ogromna godzinowa praca pieca jak na takie temperatury.
      Wychodzi na to, że piec pracował ok.9-10 godzin (8+1+0), strasznie dużo na 100%, 41 rozpaleń i 5 h pracy podajnika.
      Wydaje mi się, że te liczby do siebie słabo „pasują”, pięć worków przy takiej pogodzie to też chyba troszkę dużo.
      Czy jeśli mieszkam na otwartym terenie i strasznie u mnie wieje, jest możliwość żeby wiewało mi zimno przez komin do pieca i wyziębiało w ten sposób go?
      Prośba do użytkowników takich kotłów i serwisu od czego zacząć regulacje.
      Z góry dziękuję Artur

    • #64875
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      Mam identyczny kocioł, palnik Xmini 35. Podaj proszę czy pracujesz na Fuzzy Logic czy standard. Duży czas pracy na 100 % sugeruje FL. Jakie masz ustawione czasy podawania, moce nadmuchów, histerezy H2, H1 i Hk. Jaka jest temperatura zadana kotła.
      Coś jest nie tak, ze zliczaniem zużycia pelletu. 5 godz pracy podajnika to przy podawaniu 11 kg na godz daje 55kg. A Ty wsypałeś 75kg. Zbyt duża rozbieżność. Czy te 11kg jest wpisane do sterownika kotła.
      A co do komina i dużego ciągu, to rzeczywiście wychładza kocioł. Jaki masz komin – wysokość, średnica.
      Możesz rozważyć montaż Regulatora Ciągu Kominowego RCK lub nasady kominowej.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64874
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przy dużym wietrze to co ci wyciąga kominem to tylko część strat.
      Wiatr radykalnie zwieksza straty ciepła każdej powierzchni domu i dodatkowo wentylacja ci ucieka ciepło.
      Co najmniej taka jest moja obserwacja.

      Jak wieje to u mnie zauważam duża różnicę temperatury w domu.

    • #64873
      ararak
      Uczestnik

      Piec pracuje w trybie STANDARDOWYM. Tak jak pisałem pracuje na ustawieniach zalecanych przez serwis, czyli:
      100% nadmuch – 42%
      100% pr. podaj. – 10%
      Histereza H2 – 6 C
      50 % nadmuch – 37%
      50 % pr.podaj. – 6 sek.
      Histereza H1 – 3 C
      30 % nadmuch – 30%
      30 pr.podaj. – 3 sek.
      Histereza kotła 15 stopni C
      Podawanie miałem wpisane do sterownika jednak 12 kg/godz.
      Zmieniłem dzisiaj na 10,5 kg/godz. Jutro przeważę pellet jeszcze raz .
      Komin wysokość 7,5-8 metrów, średnica 160 mm
      Po prostu po przejściu w POSTÓJ piec trzyma temperaturę pomiędzy 75-65 stopni, później nagle leci na łeb bardzo szybko bez poboru ze strony domu, dlatego podejrzewam wlot zimnego powietrza przez komin do kotła. Możliwe to jest?
      Czy na szczycie komina od pieca powinien być jakiś „strażak”, żeby uniemożliwiał wlot wiatru do komina?

      Ten regulator RCK montowany jest w której części komina? Jaka cena i dostępność?

      Dzisiaj po kolejnych dwóch dobach podobne wskazania i znów dużo spieków:
      pr.100% – 1256 h
      pr. 50% – 412 h
      pr. 30% – 2681 h
      rozpaleń – 5076
      pr podajnika – 798 h
      spal. paliwo – 9513 kg

      Czytałem gdzieś, że piec może pracować w trybie NADZÓR, gdzie dopala właśnie te resztki które jeżeli są niedopalone, robią się z nich spieki.
      Gdzie się ustawia ten NADZÓR i jak piec ma wejść w ten tryb. czy jest on bezpieczny dla palnika?

      Pozdrawiam Artur
      P.S. Rozwiniesz mi swoją sygnaturkę?(Q PELLET DUO 25-piec, Xmini -?,RControl EM890 u mnie -sterownik, moduł B, ecoNET 300 – czujniki pokojowe?, SMARTFLOW – jakieś sterowanie zdalne?

    • #64872
      Markus
      Uczestnik

      P.S. Rozwiniesz mi swoją sygnaturkę?(Q PELLET DUO 25-piec, Xmini -?,RControl EM890 u mnie -sterownik, moduł B, ecoNET 300 – czujniki pokojowe?, SMARTFLOW – jakieś sterowanie zdalne?

      Xmini 35 – to Palnik firmy Pellas
      Moduł B – to moduł rozszerzający sterownika EM892 o możliwość sterowania kolejnymi pompami i mieszaczami, u mnie steruje pompą kotłową utrzymującą temperaturę powrotu na poziomie np. 52 stopni
      Econet 300 – moduł internetowy, umożliwia sterowanie np. z komórki na bieżąco parametrami kotła i pozwala oglądać historyczne zapisy większości parametrów
      SMARTFLOW – nasada kominowa

      Regulator RCK montuje się albo przy wyczystce, albo przy rurze z kotła do komina.
      Nasadę na czapce komina.

      Ponieważ kocioł jest nagrzany, to wlatujące przez nieczynny palnik powietrze jest podgrzewane i ucieka przez komin, im większy ciąg komina, tym większy przepływ powietrza chłodzącego kocioł. Przyłóż kartkę papieru do wlotu nieczynnego palnika i zobacz czy ciąg powietrza utrzyma kartkę papieru. Pomiar amatorski, ale daje jakiś obraz. Zakładanie strażaka jeszcze zwiększy ciąg. Jeżeli masz cofki powietrza, to chyba lepsza jest nasada.

      Nadzór, służy do tego, aby kocioł się nie wygaszał, zwłaszcza gdy przerwa na postój jest krótka. Normalnie podczas wygaszania a potem czyszczenia w rynnie palnika nie powinno być już pelletu. Podawany podczas nadzoru pellet ma zapewnić minimalny żar w palniku, aby gdy kocioł ma się włączyć, nie musiała uruchamiać się grzałka. Nadzór można ustawić maksymalnie do 1 godziny. Ja ustawiam wtedy, gdy przerwy w pracy kotła są krótsze niż 40 minut.

      Moje parametry nadzoru, przy wydajności podajnika 9,3 kh/h są następujące:
      Czas nadzoru: 60 min
      Czas Pracy w trybie nadzoru : 2,1 s
      Czas cyklu w trybie nadzoru : 60 s
      Moc nadmuch w trybie nadzoru : 20%

      Oczywiście trzeba trochę posiedzieć przy kotle, żeby tak dobrać parametry, aby z jednej strony kocioł się dalej nie rozgrzewał (na początku może podejść o dwa -trzy stopnie i dalej się zatrzymać) a z drugiej, żeby płomień nie zgasł ( nie spadł poniżej 30% -40%).
      Econet podczas pracy w nadzorze nie wykazywał przegrzewania się palnika ( nie mogłem zejść z nadmuchem poniżej 20%).
      Porównywałem zużycie pelletu podczas pracy kotła z i bez nadzoru, nie mam wielkich różnic. Nie ma za to rozpaleń, ale i czyszczeń. Stąd trzeba co najmniej raz dziennie wyczyścić palnik. Można ustawić przymusowe wygaszenie kotła raz na ileś godzin (np. 24 h) . Opcja nie do końca dobrze oprogramowana, bo kocioł wyłącza się równo po upływie zadanego czasu, nie bacząc czy kocioł się rozpala czy pracuje. Według mnie powinien, po przekroczeniu zdanego czasu, podczas najbliższego osiągnięcia zadanej temperatury, wygasić kocioł zamiast przechodzić w nadzór.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64871
      ararak
      Uczestnik

      Witam.
      Kocioł chodzi non-stop, dzisiaj przy takiej pogodzie wrzuciłem znów dwa worki pelletu.
      Sprawdzian z kartką udowadnia, że ciepłe powietrze jest w szybkim tempie wyciągane z pieca przez komin.
      Czemu te piece nie mają klapki która pozwoli zamknąć ucieczkę ciepła przed czopuchem?
      Czy mogę założyć ten RCK na rurze łączącej czopuch z kominem. u mnie jest kolano(w lewo 90 st. z pieca , rura 80 cm długa z wyczystką zamykana, kolano w prawo 90 st.do komina) ?
      Czy ten nadzór oprócz ustawienia w parametrach serwisowych trzeba jakoś dodatkowo załączyć? Jeśli tak to gdzie?
      Czy ten SMARTFLOW zapobiegnie całkowicie wyciągowi ciepła z pieca?

      Artur, z podziękowaniami za dotychczasowe wskazówki.

    • #64870
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Rzeczywiście, aż się prosi, aby producenci wymyślili jakiś system (bezpieczny), który ograniczyłby przewiew zimnego powietrza przez kocioł w czasie postoju.

      Ja mam nasadę SmartFlow, która ograniczyła ciąg, ale nadal jest to zjawisko wyciągania ciepła z kotła podczas postoju. Właśnie teraz trochę to sprawdzam.

      Pewnie będę musiał zainstalować dodatkowo RCK.

      Jak wyglądają różne odmiany RCK możesz sprawdzić tu.

      Co do nadzoru to w parametrach serwisowych jest nadzór i aby zaczął działać należy ustawić czas na większy od zera. Jak już, to ja ustawiam 60min (czyli maks).

      Hasło do parametrów serwisowych powinno pasować 1992.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64869
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Problem tkwi w przewymiarowanym kominie. W takiej sytuacji należy ograniczyć ciąg regulatorem ciągu lub innym urządzeniem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.