zacinajaca sie klapka przy palniku / przepalona rura od podawania peletu

Strona główna Forum Pomoc techniczna zacinajaca sie klapka przy palniku / przepalona rura od podawania peletu

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64766
      daniel eł
      Uczestnik

      Witam jestem swieżym użytkownikiem pieca peletowego das pell 30 i mam straszne problemy z nowoscią jaka zostala wprowadzona tzn z klapka niby zabezpieczajacą . klapka sie zawiesza – do tego jeszcze w ciagu 2 dni spalila mi sie rura od podawania coś ktoś miał takie problemy ? Zaczyna mnie to irytowac.moze serwis coś pomoze?

    • #64785
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spalenie się łącznika elastycznego nie wynika z zawieszającej się klapki (sprawę klapki zgłoś do serwisu). W przypadku zablokowania się klapki paliwo nie spada do palnika i palnik wygaśnie.

      Łącznik elastyczny jest zabezpieczeniem jak bezpiecznik na instalacji elektrycznej.

      Cofnięcie płomienia i spalenie się łącznika wynika z kilku spraw:
      1) Brak napowietrzenia kotłowni – paliwo nie jest spalanie na palniku i jego nadmiar zalega odbijając płomień.
      2) Zalegająca szlaka na palniku – płomień jest odbijany do podajnika co powoduje spalenie się łącznika.
      3) Brak ciągu kominowego.
      4) Zabrudzony wymiennik kotła uniemożliwiający przepływ spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64784
      daniel eł
      Uczestnik

      odpowiadam
      1) Odpowietrzenie z zewnatrz – rura 150 mm. 20 cm nad posadzka wewnatrz (kotłownia w piwnicy)
      2) Szlaka(popiół) pellet wirex wiec chyba dobra jakość) jest w palniku ,ale żeby go nie bylo musiałbym czyscic palnik co dzien ( może zmienić ustawienia czyszczenia?)
      3) Komin 240/240 mm , wysokość 7m wciąga gazete ssie lepiej niz nie jedna … hehe
      4) Wymiennik kotła (chodzi o sprężyny ?) czyszczony 4 razy na miesiąc czyli co tydzień troche często

    • #64783
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Podaj jakie masz ustawione nadmuchy na poszczególnych poziomach.

      Proponuje raz dziennie podczas postoju sprawdzić i ewentualnie wygarnąć spieki z palnika.
      Ja palę od roku tym samym peletem, a są takie dni, że rynna palnika czysta, a czasami zbierze się spiek.

      Jak zbierze się go bardzo dużo, to może niestety odbić płomień do wnętrza podajnika nr 2.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64782
      Patrol
      Uczestnik

      Z samą rurą tragedii nie ma, bo ostatnio miałem za niecałe 18zł/metr, musisz tylko zadbać o to, żeby się problem nie powtórzył.

    • #64781
      daniel eł
      Uczestnik

      Bede dzis w kotłowni po południ więc podam CI , ale z tego co wiem wczoraj byl monter i wrócił do ustawien serwisowych.
      Wieczorem ok godz 18 dzwonił do mnie kierownik budowy i powiedział ze jest strasznie zadymiona kotłownia . Dym wydobywał się z klapki tzn z otworów osłony gdzie osadzony jest pręt klapki . SIEKIERA STAJE , OCZY SZCZYPIĄ ,nie da sie wysiedziec 2 min . Monter stwierdził ze piec sie musi wypalić , ustawienia musząbyć na maxa , na tym etapie pracy pieca nie może być mowy o oszczędnościach ( CURVA piec chodzi juz ponad miesiąc , ile on sie ma wypalac?) Może ktos miał taki problem . Ha wlasnie dostałem tel z budowy ze pelet sie zawiesił i nie udana próba rozpalenia o 03: XX . Zawiesza sie 2 -3 razy na dobe . jeszcze jedno pytanie kolego masz też tą zjebaną klapke

    • #64780
      daniel eł
      Uczestnik

      Tak wiem ze nie ma . ale spaliła sie dwa razy w ciągu 48 godzin . wczoraj o 10 :00 ja wymienili a o 15 była cała zakopcona . Ja sie dziwię jak te piece działały bez tej klapki.teraz po otwarciu zasobnika przy 2/3 zapelnienia peletem mam w nim ciemno od dymu , jak i w kotłowni . napowietrzenie kotłowni jak i ciąg + wyciąg wentulacji wydaje mi sie ze jest super (monter jest tego samego zdania a założyli ponoć juz kilkadziesiąt takich piecy ale u mnie spotkali sie pierwszy raz z takimi problemami) Znajomi maja piece na pellet i mówią że są to piece prawie bez obsługowe (tylko sypiesz raz na 2 tygodnie czyścisz ,ot cała robota) ,więc tez sie na taki zdecydowałem ale mina na razie straszna

    • #64779
      daniel eł
      Uczestnik

      wszyscy znajomi palą wirexem

    • #64778
      Markus
      Uczestnik

      Coś jest nie tak z kominem, a dokładnie ciągiem kominowym.
      Ale żeby był ciąg, to i potrzebny jest dobry nawiew.
      Piszesz, że masz dobre odpowietrzenie:
      „Odpowietrzenie z zewnatrz – rura 150 mm. 20 cm nad posadzka wewnatrz (kotłownia w piwnicy)”

      Jeżeli dobrze rozumiem to jest tzw. Zetka – czyli nawiew . Na zewnątrz rura pobiera powietrze wysoko, przy suficie i w pomieszczeniu schodzi na dół do podłogi (20 cm nad). To jest miejsce czerpania powietrza, gdy kocioł pracuje.
      Oprócz tego przy suficie powinna być kratka wentylacyjna.

      Mój kocioł tej klapki nie ma, ale nie miałem, żadnych historii z wypalaniem i dymem z tego powodu. Jak coś się wypalało to poszło w komin.
      Przy dobrym ciągu (za duży to też nie za dobrze) jak delikatnie otworzysz drzwiczki, to nic nie powinno buchać na zewnątrz, tym bardziej przy zamkniętych drzwiczkach.
      A i jeszcze jedna sprawa, czy masz zamkniętą klapę zasobnika pelletu?

    • #64777
      daniel eł
      Uczestnik

      Co do zetki wszystko sie zgadza tak jak piszesz (napowietrza aż po kostkach ciągnie) . Kratka wentylacyjna tez jest nad sufitem i wciaga powietrze b.dobrze (czuć wyciągające powietrze na dłoni z 5 cm od niej) , zresztą robili to monterzy pieca mają kilkuletnie doświadczenie. Klapa zamknięta .jest tam uszczelka więc nic z zasobnika sie nie wydobywa. Dopiero po otworzeniu klapy jest siekiera ze nie widze pelletu ktory wypałnia 2/3 zasobnika .Nie wiem co do ciągu co to znaczy za duży lub za maly. po otworzeniu środkowych drzwiczek w piecu na maxa czuc ciepłe powietrze ale iskry ida w komin i nic sie nie dymi

    • #64776
      daniel eł
      Uczestnik

      Zresztą po otworzeniu którychkolwiek drzwi dym sie z nich nie wydobywa . Dymi się przy zamkniętych wszystkich drzwiach

    • #64775
      Markus
      Uczestnik

      Jaki masz nadmuch na poszczególnych progach (dla 30%, 50% i 100%)?

      A jeszcze jedno, jeżeli kocioł będzie w stanie postoju, to wyłącz go i w trybie ręcznym sprawdź działanie dmuchawy.

    • #64774
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dymienie z kominka (z palnika) sugeruje brak ciągu kominowego. W prawidłowym układzie komin wysysa spaliny i płomień z palnika – tutaj spaliny kierują się do kominka.

      Głównym błędem instalacyjnym w tym przypadku jest komin o wymiarach 24×24 cm. To jest komin do kotła 150 kW a nie 25kW. Zbyt mały komin to problem a zbyt duży jeszcze większy problem. Komin w normalnych warunkach musi się nagrzać aby wygenerował odpowiedni ciąg. W przypadku gdy jest zbyt duży to spaliny nie są w stanie go wygrzać.
      W przypadku, gdy na palniku nie zalega nadmiar paliwa ani szlaka a dym wydobywa się z kominka to ewidentnie jest to problem komina lub napowietrzenia kotłowni.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64773
      daniel eł
      Uczestnik

      Dam znac z tymi nastawami po południu, teraz jestem w pracy. i sprawdzę działanie dmuchawy.
      pzdr spokojnego dnia

    • #64772
      daniel eł
      Uczestnik

      Piec jest 30 KW. wczesniej byl tam ekogroszek 25 defro i nie było takiego problemu tak mowił były własciciel domu ( szwagier bo od niego odkupiłem dom) po kotłowni zresztą to widać czysta a komina nie zmieniałem tylko piec. jaki powinien byc ten ciąg?. Jak to zmierzyc ? i gdzie? Dodam tylko ze czopuch jest 100 centymetrowy tzn 40 cm , kolanko kąt 90 , 20 cm do komina.

    • #64771
      daniel eł
      Uczestnik

      ps. Dym wydobywa sie z palnika przy klapce otworami od precika i idzie rurą do podajnika . wczesniej wydobywał sie rewizją od silnika z tyłu podajnika , ale zasilikonowałem to.

    • #64770
      daniel eł
      Uczestnik

      Witam tak jak mówiłem podaje na stawy –
      Nadmuch
      45%
      39%
      32%
      pelet spala się super a co do kopcenia to chyba serwis mi pomógł.
      wyjęte sprężyny dają radą . N ie wiem jeszcze dlaczego ale wreszcie widze koniec kotłowni i po otwarciu klapki od podajnika nie ma dymu.
      nadmuch działa na ręcznym po wyłaczeniu pieca . A jak u Ciebie z tym wirexem? coś się dzieje? Ja na temat spalania nie mogę za dużo powiedzieć bo dom dopiero wygrzewam więc spalanie mnie nie interesuje , ale jest ciepo . Mam pustak wełne biała cegła, dól 80 m podłogówka z kuchnią(ustawiona na 19 C – niedawno wylewki + dwa kaloryfery w pokojach , góra 6 kaloryferów ustwione na 5 i mam gorąco 24 C . Razem 240 m2. Spalanie 30 kg doba .okna dachowe otwarte reszta wietrzenie.pzdr

    • #64769
      daniel eł
      Uczestnik

      ps. Brak ocieplenia na zewnętrz

    • #64768
      daniel eł
      Uczestnik

      nadmuch podałem od maxa

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.