Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol

Strona główna Forum Pomoc techniczna Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol

Oglądasz 34 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64725

      Witam,

      wiele ciekawych wątków tu się toczy, więc i ja chciałem zapytać mądrzejszych od siebie.

      Mój układ wygląda jak poniżej na załączonym schemacie:

      Kocioł Q Pellet Duo 25KW, sterownik Rcontrol z palnikiem x mini 35 Pellasa, Bufor 1000L minus 200L na zasobnik CWU, który jest wewnątrz.
      Dom do ogrzania 169m2 użytkowej, wszystkiego razem z piwnicami po podłodze jest 300m2.

      Póki co nie mam jeszcze uzbrojonego systemu w czujnik pogodowy, econet oraz jakikolwiek termostat pokojowy + dodatkowe czujniki temp. więc piec wysterowany jest na pracę ciągłą + nadzór. Wszystko przeliczone wedle kalkulatora z forum. Testy również robiłem na różnych pelletach. Ponieważ dom jest niezamieszkany jeszcze więc palę jedynie tak do 5-10 stopni wewnątrz aby instalacja nie zamarzła. Temp kotła to 55 stopni.
      Moje pytanie związane jest z buforem i wytracaniem ciepła przez niego w stosunku do kotła.
      1. Jeśli wprowadzę piec już w normalny tryb (dom zamieszkany) na piecu dam powiedzmy 80 stopni temp. zadanej, temp ładowania bufora ustawię na 75 a koniec na 50 stopni, to jak będzie się zachowywać pompa CO? Jeśli temp załączania CO ustawię na 60 stopni to kiedy wyłączy się pompka CO? Z tego co widzę to fabrycznie wg regulatora Rcontrol ma jakieś 16 stopni histerezy, tzn. jak próg załączania będzie nastawiony na 60 stopni to wyłączy się przy 43 stopniach. W związku z tym czy bufor nie będzie niejako ładował pieca podczas jego studzenia? Idealnym rozwiązaniem byłoby wyłączenie się pompki CO na 75 stopni i ewentualne załączenie ponad 80 stopni podczas wygaszania (jeśli zaszłaby taka potrzeba). Dzięki temu powrót bufora nie będzie ogrzewał mi wygaszonego pieca.
      Pytam o rozwiązania fabryczne Heiz czyli moduł B + czujniki góra/dół bufora. Rozwiązania zew. to nie problem. Po prostu wolałbym to mieć na fabrycznych komponentach.
      2. Czy mogę oddzielnie wysterować pompki obiegowe grzejników i podłogówki od dwóch różnych temperatur? Np grzejniki na 55 stopni, podłogówka na 40 stopni? W tej chwili załączają się na raz i są wysterowane zew. sterownikiem CO, który załącza je na podstawie temp. bufora mierzonego na środku.

      Pozdrawiam.

      Attachments:
    • #64760
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Możesz wysterować każdą pompę ogrzewania osobno w przypadku, gdy każda jest podpięta pod inne wyjście pompy (np. pompa mieszacza 1 i pompa mieszacza 2) – bo zakładam że pompa CO pełni funkcje pompy bufora.
      Należy wtedy podłączyć dwa niezależne termostaty pod wyjścia termostat mieszacza 1 i 2.

      Sterowanie możesz realizować poprzez wyłączanie pomp lub obniżenie nastawy na mieszaczu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64759
      Patrol
      Uczestnik

      idea działania jak na filmiku (szczególnie 3min 10sek gdzie następuje odstawienie pompy):

      ps. na schemacie masz zawór 3d na grzejniki, a co zasilaniem podłogówki?

    • #64758

      Dzięki za wasze odpowiedzi.
      Gwoli wyjaśnienia do rysunku: przed pompą podłogówki i grzejników są założone głowice termostatyczne także więcej nie przepuszczą więcej niż jest nastawione. W takim układzie pompki włączały się zależnie od pojedynczego pomiaru temperatury na środku bufora w zeszłym roku. Teraz w zasadzie jest tak samo ale załączają się obydwie pompki za pośrednictwem jednego zew. sterownika CO. Wygląda więc to tak iż bufor jest ładowany do połowy i rozładowywany. Chciałbym aby pompki załączały się niezależnie na dwóch różnych temp jak pisałem wcześniej już przy 1/3 bufora, jak system postanie wygrzany jak pokazał Patrol na YT to cały się napełnia.
      Co do:
      1. Odpowiedzi serwisu: to oczywiście jest bardzo dobre rozwiązanie pytanie czy sterownik Rcontrol to ogarnie bo w ustawieniach tylko widzę jeden mieszacz i jego temperaturę.
      2. Odpowiedzi Patrola: wiele razy oglądałem ten filmik już i fajnie to jest pokazane. Problem w tym, że sterownik Rcontrol dla pompki CO (bufor – kocioł) ma jakieś 16 stopni histerezy. I teraz temp. kotła ustawię na 80 stopni z histerezą 30 (aby były długie przestoje=oszczędność pelletu). Temp załączania CO na 55. Jeśli tak to pompka pomiędzy buforem a kotłem nigdy się nie wyłączy bo przy 50 stopniach załączy się kocioł i tak w kółko. Pośrednim rozwiązaniem jest nastwienie 66 stopni jako próg załączania pompki ale jak na moje oko to trochę wysoko już. Nie chcę aby przy postoju kotła bufor oddawał po części ciepło też do kotła. Oczywiście można to obejść znowu zew. sterowaniem tylko tej pompki z regulacją/programowaniem histerezy załączania (tak mam w kominku na przykład) + regulator różnicy temperatur bufora góra/dół. Tylko że jak pytam o firmowe rozwiązania Heiz. Jak nie będę miał wyboru to zrobię na zewn. sterownikach programowalnych ale wolałbym mieć to w kupie.

      Co więc koledzy doradzacie zrobić?

    • #64757
      Patrol
      Uczestnik

      głowice termostat. przed pompami to co za patent?
      w sumie masz zawory mieszające czy nie?

      Napiszę tak – gdybym instalował bufor to dokładam moduł B dzięki czemu jest możliwość obsługi dodatkowych mieszaczy (dałbym 2x zawór 3D), nastawiam temp. górną/dolną i po temacie – po osiągnięciu zadanej wartości pompa jest odstawiana, kocioł przechodzi w postój i nie ma opcji oddawania ciepła z bufora do kotła.

    • #64756
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      Nie mam wprawdzie doświadczeń z buforem, ale mam moduł B i na nim jest realizowana ochrona powrotu, czyli pompa kotlowa która załącza się przy spadku temp. powrotu poniżej 53 stop.
      I tak myślę o tym co Koledzy piszecie, aby tak zrealizować instalacje, żeby podczas postoju kotla, bufor nie oddawał żadnego ciepła do kotła.
      I tu przychodzi mi porównanie do pracy kotla w sezonie letnim, gdy pracuje tylko po to aby nagrzać CWU, potem przechodzi w postój i czeka na informacje o spadku temperatury z zasobnika CWU. Oczywiście w TRYBIE LATO pompy CO i kotlowa stoją.
      Proszę zwrócić uwagę na zamieszczony poniżej wykres co się dzieje latem z temperaturami kotla i powrotu podczas postoju kotla. Zimą proces ten może być podobny przy pracy z buforem, gdy nie zapewnimy ochrony powrotu kotla kosztem ciepła z bufora.

      Temperatura mieszacza 2 pokazuje powrót. Już praktycznie po godzinie temertatura powrotu spada poniżej 50 stopni. Myślę że kocioł będzie musiał podebrac trochę ciepła z bufora aby zapewnić ochronę powrotu

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64755

      Panowie zrobię zdjęcia tych wynalazków w niedzielę to może się rozjaśni. Problem w tym że chata nie jest jeszcze moja (jestem w trakcie kredytu bankowego) i umówiłem się z gościem że zamiast zaliczki będę palił zimą.
      Jak więc widzicie póki co nie mogę zbytnio ingerować w instalację.
      Markus co do ochrony powrotu to mam założony termostat jak na schemacie powyżej więc temat ochrony powrotu jest załatwiony.
      Patrol twój sposób byłby z pewnością niezawodny, jak jednak wyżej pisałem póki co nie mogę ingerować fizycznie w układ. Jak się wszystko wyklaruje z kredytem to rozważę twoją propozycję.
      Odezwę się jutro i dzięki za odpowiedzi:)

    • #64754
      Patrol
      Uczestnik

      umówiłem się z gościem że zamiast zaliczki będę palił zimą.
      Jak więc widzicie póki co nie mogę zbytnio ingerować w instalację.

      Być może fizycznie instalacja jest ok tylko rysunek lub opis tego nie oddaje, więc wezwij fachowca i niech ją przejrzy, bo jako użytkownik musisz mieć pewność, że to z czego korzystasz jest zgodne z przepisami i bezpieczne (zresztą nie dot. to tylko kotłowni). Nie chcę się wtryniać i czarnowidzenia uprawiać, ale jak wyjdą jakieś 'kwiatki’ to będzie je trzeba poprawić i warto ustalić z czyjej kieszeni wyjdzie $ (a z reguły to niemałe sumy).

    • #64753

      Wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach.
      Grzejniki na dole/parterze podłączone w listwy i tyle żadna filozofia.
      Na piętrze są grzejniki taka jak widać termostat jest założony jedynie na lini podłogówki w łazience na piętrze.
      Natomiast najciekawsza jest podłogówka na dole. Z bufora nie mam żadnego mieszacza i jak widać zasilanie jest ograniczone jednym termostatem na całą podłogówkę na dole. Do fachowców mam pytanie jakie zadanie spełnia zawór z białym pokrętłem i bypassem z białego pexa?

      Patrol – rozumiem że mówiłeś o dwóch mieszaczach za buforem, jeden na linię grzejników (tak jak narysowałem na schemacie na górze) a drugi na podłogówkę, tak?

    • #64752
      Patrol
      Uczestnik

      Tak, 2x3d. Na podloge w lazience na pietrze jest rtl, a na grzejniki jakie jest ograniczenie?

    • #64751

      OK, jest tak:
      1. Piętro – same grzejniki + podłogówka w łazience. Tak jak zauważyłeś w łazience jest zawór rtl, na grzejnikach są głowice termostatyczne.
      2. Parter – generalnie wszystko w podłogówce + kilka grzejników z termostatami.

      Do bufora w piwnicy podłogówka (tylko parter) oraz grzejniki (parter i piętro) są podłączone wg schematu jak na początku. Jedyny mieszacz jest zamontowany przy buforze na obwodzie grzejników.

      Chciałbym więc załatwić następujące tematy:

      1. Załączanie obiegu grzejników przy 60 stopniach.
      2. Załączanie podłogówki przy 40/45 stopniach.
      3. Pompa CO ma włączać się przy 55 stopniach kotła, kocioł ładuje się do 80 stopni (+ bufor oczywiście) i przełącza się w postój (histereza kotła 30 stopni). Po spadku temp. na kotle w czasie postoju do 70 stopni pompa CO ma się wyłączyć. Taki wynalazek po to bo Rcontrol ma 16 stopni histerezy dla załączania pompy CO/bufora.

      W tej chwili sterowaniem mieszacza dla pkt. 1 zajmuje się standardowa skrzynka z tyłu kotła w połączeniu z Rcontrol.
      Dla pkt. 2 temat załatwia zawór termostatyczny.

      Pytania:
      a) co fizycznie jest podpięte do modułu B: temp góra, temp dół, silnik mieszacza 1, silnik mieszacza 2?
      b) czy mogę pod styk mieszacza podpiąć pompkę obiegową czy napięcie jest stale podawane czy tylko chwilowo do obwodu mieszacza ?
      c) co w konfiguracji oznacza temp rozpoczęcia ładowania bufora/temp zakończenia ładowania bufora

    • #64750

      Witam,

      Pytanie do Serwisu:

      1. Czy przy zakupie modułu B i czujników temperatury góra/dół założonych na bufor, pompa CO będzie działać jedynie w zakresie jaki nastawię np. Tbg 70 stopni, Tbd 50 stopni, czy muszę pompę CO wypiąć z zacisków CO i wpiąć pod moduł B którejś pompy mieszacza?

      2. Jak ustalić w takim razie temp. załączania pompy CO (w tym przypadku ładującą bufor) aby pracowała w powyższym zakresie temperatur?

      3. Czy po załadowaniu całego bufora (70/70 – góra/dół) i przełączeniu się kotła w tryb postoju może pompa CO się wyłączyć? Jeśli tak to jak ustawić jej histerezę? Chciałbym max. 5 stopni w dół czyli wyłączenie przy 65 stopniach.

      Sorry ale póki co bez modułu B nie widzę w sterowniku Rcontrol w ogóle możliwości regulacji histerezy pompy CO (ładowania bufora), jedynie próg załączania. Coś przeoczyłem?

    • #64749
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      1) Po aktywacji modułu bufora pompa CO zmienia funkcję na pompę bufora. Pompa pracuje według nastaw temperatura rozpoczęcia ładowania bufora i temperatura zakończenia ładowania bufora.

      2) Wszystkie pompy rozpoczynają pracę od temperatury załączenia pomp (min. 45). Nie ma sensu tej temperatury obniżać, ponieważ grozi to przedwczesnym zniszczeniem kotła – korozja niskotemperaturowa. Ustawienie temperatur rozpoczęcia i zakończenia ładowania są dość dobrze opisane w DTR sterownika.

      3) Pompa pracuje według temperatur rozpoczęcia i zakończenia ładowania bufora więc nie ma dodatkowych ustawień histerezy. Ważne jest aby temperatura kotła była co najmniej 10 stopni wyższa niż temperatura zakończenia ładowania bufora (inaczej zbiornik nie będzie naładowany do końca i pompa będzie pracowała cały czas).

      Bez modułu B sterowanie buforem nie jest regulowane – pompa będzie pracowała cały czas (ale czy to jest problem??? – pompa elektroniczna pobiera małe ilości prądu). Pytanie tylko jak rozwiązałeś ochronę powrotu?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64748

      Czy mam przez to rozumieć, że:
      1. Jeśli temp ładowania bufora nastawię na 65, zakończenia ładowania na 50, a temp. zadana kotła na 75 z histerezą kotła Hk 25 stopni, to pompa załączy się przy 50 stopniach a wyłączy przy 70 stopniach na czujniku dolnym bufora, tak?

      2. Czy po podłączeniu modułu B automatycznie pokażą się w sterowniku Rcontrol ustawienia dla bufora? Jeśli tak to na podstawie czego są wysterowywane dwa dodatkowe mieszacze i pompy obiegowe? Na podstawie ustawień dla czujników bufora Tbd/Tbg?

      Gwoli uściślenia z powrotem kotła nie ma problemu ponieważ jest zamontowany termostat i powrót zawsze ma ponad 50 stopni, pomijając oczywiście chwile startu.

      3. Czy przy konfiguracji Rcontrol z Econetem jest możliwość aby pod jednym systemem pracowały też inteligentne głowice termostatyczne takie jak Danfoss lub eQ3-max. Chodzi mi np. o konfigurację Econet – Touch – głowice.
      Nie widzę aby można było to zrobić w sterownikach Pluma a w sumie to jeden z lepszych systemów. Chciałbym uniknąć odzielnego systemu dla kotła i oddzielnego dla pomieszczeń.

      Pozdrawiam.

    • #64747
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      1) Temperatura zakończenia ładowania musi być wyższa od rozpoczęcia ładowania. Histereza kotła nie może być ustawiona tak wysoko bo kocioł będzie się bardzo wychładzał co spowoduje długie nagrzewanie w przypadku ponownego grzania. Ustaw Hk na 15.

      2) Po podłączeniu modułu bufora i czujników pojawi się w serwisie funkcja bufora, którą należy aktywować. Mieszacze pracują według temperatury bufora (jeżeli zbiornik jest nagrzany to rozprowadzają ciepło, jeżeli nie to pompy nie pracują).
      Jeżeli na powrocie jest zawór termostatyczny to lepszego zabezpieczenia nie znajdziesz.

      3) Sterownik kotła komunikuję się tylko z modułami Plum. Dodatkowo można podłączyć termostaty uniwersalne pod wyjścia termostatów pokojowych.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64746

      Dzięki za odpowiedź:)

      Jakie więc ustawienia wg serwisu powinienem nastawić dla mojego schematu?
      Ładowanie bufora 50 stopni
      Koniec ładowania 65 stopni
      CWU 48 stopni
      Temp kotła 75 stopni
      Hk kotła 15 stopni
      Załączanie pompy grzejników na piętrze 50 stopni
      Załączanie pompy podłogówki na parterze 40 stopni (chodzi cały czas)

      Przy jakich ustawieniach będzie kocioł optymalnie pracował a przy tym będę miał największe oszczędności peletu?

    • #64745
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Temperatura rozpoczęcia ładowania – 50
      Temperatura zakończenia ładowania – 70
      Temperatura zadana kotła – min 75
      Histereza kotła 15
      Temperatura załączenia pomp – min 45 (jest wspólna dla wszystkich pomp)

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64744

      Witam, dzięki za odpowiedź,

      mam jeszcze pytanie do modułu B. Widzę, że są tam zaciski 2xPM dla pomp mieszaczy. Na podstawie czego się one włączają? temperatury na czujnikach za mieszaczami?

    • #64743
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pompy załączają się według temperatury załączenia pomp. Pompy mogą się wyłączyć jedynie po zadziałaniu termostatu pokojowego. W przypadku podłogówki nie zalecam wyłączania pompy lecz obniżenie nastawy od termostatu (tak aby podłoga się nie wychłodziła tylko obniżyła temperaturę o kilka stopni).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64742

      Witam,
      w końcu zamieszkaliśmy więc i temat bufora odżył. Myślałem że jeśli włączę w sterowniku bufor z temp góra/dół odpowiednio 60/40 to kocioł będzie się załączał po osiągnięciu 40 stopni na górnym czujniku a tu zonk. Bufor sobie a pic sobie. Jeśli temp na piecu spadnie o zadaną histerezę to po prostu się załącza kocioł i ładuje do bufora choć kompletnie rozbiór ciepła nie został jeszcze wykorzystany.
      Wygląda to następująco, np Temp pieca 75 z histerezą 20 stopni, temp bufora 70/50. W momencie gdy na buforze jest jeszcze temp 60/40 to temp pieca zdąży spaść poniżej 50 stopni i kocioł się załącza choć mógłby spokojnie poczekać te 10 stopni jeszcze.
      Na tę chwilę obniżyłem temp kotła do 65 z histerezą 20 stopni i ładowania bufora na 60/40 i jest mniejsze spalanie.
      Zastanawiałem się czy nie można włożyć do środka bufora czujnika sprzężonego z termostatem ale na panelu z tyłu jest tylko opcja 12V i póki co nie znalazłem żadnego sprytnego rozwiązania.

      Przy ustawieniach jak na początku potrafił mi wtrąbić 110kg peletu na 3 dni przy chacie 170m2 użytku, 250 w podłodze (prawie cały podpiwniczony i ocieplony).
      Dodam że grzany mam w zasadzie jedynie parter w podłogówce + 2 grzejniki.
      Pelett zamówiłem spod Goleniowa importowany z Niemiec z 5.0kwh/h z wydajnością 15,7kg/h wg przeliczeń.
      Dane w sterownik wprowadzone wg kalkulatora Patrola z podawaniem 5.2s przy 100%. Spalanie jest OK bez zarzutu.
      Zamówiłem 6T ale jak tak dalej pójdzie to koniec opału będzie w marcu a miało starczyć na rok i jeszcze zostać.

      Macie moi mili jakąś radę????

      Pozdrawiam.

    • #64741
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł zawsze chroni sam siebie przed zbyt niską temperaturą dlatego odpala się, gdy jest zbyt zimny. Sprawdź w serwisie czy funkcja bufora jest załączona.
      Spalanie wynika z odbiorów budynku i pierwsze nagrzewanie zawsze pochłania więcej paliwa.
      Wydajność podajnika została wyliczona czy wynika z wykonania przeważenia podajnika?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64740

      Witam,

      1. Jeśli chodzi o wyliczenia to ilość peletu została przeważona, 3xpo 2 minuty, potem przeliczenie razy 10 i wyszło mi podawania na godzinę. Dziwi mnie jednak różnica ponieważ po zakupie peletu wychodziło gdzieś podawania na poziomie 15,7kg/h i to 3 razy pod rząd natomiast jakiś czas temu z tej samej dostawy ale już na innym zasypie osiągam również pod rząd wielkości 17kg/h. Nie wiem czy nie jest to spowodowane tym że pelet jest różnych długości. Trafiają się i 4cm odcinki. W Barlinku jednak są bardziej regularne te odcinki.
      2. Co do histerezy: ostatni tydzień nastawiłem piec na 70 stopni + 2 na podwyższenie od mieszaczy i CWU, bufor w konfiguracji 70/50 z histerezą 20 stopni. Dzisiaj miałem taką sytuację gdzie autentycznie przy temp na kotle 51 stopni załączył się palnik a temp bufora była 66/44 a CWU 55. W ogóle do mnie nie przemawia argument że kocioł musi sam się chronić. Gdybym histerezę dał na 35 stopni to by się załączył przy 45 stopniach pewnie. Dla mnie jest nie do przyjęcia że kocioł sam musi się nagrzać tylko po to aby nabić sobie temp i np. doładować 5-8 stopni bufor choć temperatury w buforze nie spadły poniżej zadanych. Nie wiem czy nie jest też problem z modułem B i jego pracą bo był moment (2 dni) gdzie nie sterował mieszaczem na grzejniki w ogóle dopiero po resecie (wyłączenie zasilania) i ręcznym przesterowaniu zatrybił i teraz chodzi OK. Wcześniej nie widziałem też literki B przy temp. aktualnej (bufor w ustawieniach serwisowych miałem zawsze na włączony z ustawionymi temperaturami TG/TD). Teraz literka B się wyświetla i kocioł miał dwa dni gdzie załączał się od temp bufora anie histerezy:) Wczoraj znów coś mu odbiło i jedzie wedle histerezy a nie temperatur bufora.
      Jaka więc powinna być poprawna praca kocioł – pompa CO/bufora ? W jaki sposób moduł B powinien sterować pompą CO.
      Czy ktoś ma z was instalację z modułem B i buforem? Czy pompa CO nie powinna pracować w zależności od temp bufora a nie histerezy kotła?
      Sorry ale w instrukcjach od sterownika heiz i nawet pluma nie jest to jednoznacznie wytłumaczone.

      Jeśli ma to zależeć jedynie od histerezy kotła to jest to jakieś nieporozumienie.
      Kocioł zawsze nagrzewa się w ciągu 0,5h do temp jak na buforze u góry a przy ładowaniu powyżej oczywiście musi już się napracować.

    • #64739
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W celu uzyskania wiarygodnego wyniku przeważenia próba powinna trwać jak najdłużej – próba 6 minutowa nie przyniesie wiarygodnego wyniku. Zalecam wykonanie próby 10-15 min.
      Różnica w wydajności wynika głównie z granulacji pelletu – średnica i długość.

      W sytuacji, gdy nie steruje mieszaczem sprawdź czy w informacjach jest widoczny moduł B i jego wersja programu (jeżeli nie jest to może być problem z kablem łączącym dwa moduły).
      Czy kocioł nie podgrzewał CWU w momencie, gdy się załączył się w nieoczekiwanym momencie.

      Kocioł powinien się uruchamiać od temperatury bufora jednakże nowe wersje chronią kocioł przed zbyt niską temperaturą – to nie jest kocioł gazowy, który pracuje tylko wtedy gdy trzeba nagrzewać instalację i można go łatwo zniszczyć pracą na niskich temperaturach.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64738

      Witam,

      trochę to trwało zanim wszystko posprawdzałem i po oszukiwałem trochę kociołek.

      Temat wygląda tak:
      1. Sterownik kotła widzi moduł B jak na załączonym foto. Temp. zadana kotła to 68 stopni + 2 na podwyższenie co daje na sterowniku 70 stopni. Kabel pomiędzy A i B jest OK.

      2. Kocioł steruje się wg temperatur bufora TG/TD odpowiednio 68/50 bez względu na swoją histerezę ale tylko wtedy gdy rozłączę go z zasilania, moduł B ma podłączone zasilanie a następnie włączam zasilanie sterownika kotła. Jeśli tak zrobię to sterownik będzie czekał na spadek temperatury na górze bufora TG poniżej 50 stopni i wtedy się załączy. Już się witałem z gąską do dzisiejszej nocy. W momencie kiedy na buforze temp. TG spadła poniżej 50 stopni kocioł się załączył załadował bufor w ciągu 3,5h do temp 70/68 i przy osiągnięciu 70 stopni się wygasił i przeszedł w postój. I w tym momencie po obniżeniu się temperatury kotła o 5 stopni znów się załączył chociaż temperatura bufora wynosiła TG/TD odpowiednio 66/58. Gdy znów się wygasił i rozłączyłem zasilanie o 4 na ranem to ustawiłem histerezę kotła na 5 i wyciągnąłem czujnik temp. kotła uzyskując spadek temp. momentalnie i oczywiście przy 64 stopniach kocioł wystartował. Po odłączeniu zasilania i ponownym załączeniu znów czeka na spadek temperatury bufora ponieważ już spadek temp na kotle nic nie wnosił i kocioł nie startował.
      Temp. kotła mogła spaść do 25 stopni i nic jeśli tylko temp. górna bufora nie spadła poniżej zadanej.
      Zastanawia mnie więc czemu on się tak zachowuje, że jeden cykl steruje się wg temp. bufora a jak już go naładuje to pracuje wg swojej histerezy.
      Jakieś pomysły?
      Zastanawia mnie dlaczego w oknie „Informacje” mam pozycję Termostat kotła ustawioną na ON. Czy to jest normalne? We wszystkich konfiguracjach jeśli chodzi o kocioł to mam wyłączone sterowanie termostatem, również w ustawieniach serwisowych.

      3. Mieszacz nr 2 jest na grzejniki i pracuje już prawidłowo. Nie mam mieszacza fizycznie na podłogówkę, jest tylko termostat przed listwą ale w sterowniku jest aktywowany z ustawioną temp 45. Dzięki temu mogłem podpiąć pompę podłogówki pod pompę mieszacza nr 3 w module B a temp mieszacza nr 3 podłączona jest na powrót podłogówki tak aby mi nie odcinało pompy w sterowniku.

      Attachments:
    • #64737
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Temperatura górna jest temperaturą rozpoczęcia ładowania i powinna być niższa od temperatury dolnej zakończenia ładowania.

      W celu chęci uzyskania określonej temperatury na instalacji należy temperaturę nastawić o 5-10 stopni wyżej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64736

      Może żle napisałem ale jest tak ja wyżej:
      Temp rozpoczęcia ładowania mam na 50 a temp zakończenia ładowania na 68. Nie zmienia to jednak faktu że po działaniu raz na buforze kocioł później ładuje bufor do zadanych temperatur a potem działa na zasadzie normalnej histerezy jakby był bez modułu B, chociaż go widzi w Informacjach oraz pokazuje TG i TD bufora. Chyba że rozłączę mu zasilanie na sterowniku A, wtedy przejdzie w stan postoju po temperaturach wg bufora, czyli będzie czekał na 49 stopni (rozbiór bufora na czujniku górnym) do następnego rozpalenia.
      Do instalacji nie potrzebuję więcej niż 45 stopni na grzejniki podłogówkę i CWU.

      Pozdrawiam.

    • #64735
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy w oknie temperatury występują w tym momencie jakieś dodatkowe symbole lub litery?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64734

      Witam ,

      długo trwały różne testy i póki co jest niebo a ziemia jeśli chodzi o spalanie i działanie z buforem.
      Sprawa jaw wyżej pisałem wyglądała tak iż pomimo pracy z buforem i załączonej literki B i tak kocioł pracował wg własnej histerezy.
      W dużej mierze była racja tu serwisu aby kocioł wysterować jakieś 5-10 stopni powyżej temp zadanej bufora (temp zakończenia ładowania). Nigdzie nie ma jednak informacji co jeśli tak nie będzie.
      Po swoich obserwacjach w końcu wiem DLACZEGO.
      Otóż jeśli mam temp bufora ustawioną na Tbg/Tbd odpowiednio 50/70 tzn, że wg ustawień bufor będzie ładowany u góry dopiero od 50 stopni a ładowanie ma się zakończyć na dole przy osiągnięciu 70 (oczywiście temp na górze będzie odpowiednio wyższa). Problem w tym, że jeśli temp kotła jest ustawiona też na 70 lub nieco wyżej na 72 to temp. dolna nigdy nie była osiągana i sterownik A „słuchał się histerezy kotła” zamiast bufora. Jeśli temp dolna osiągnie 70 stopni to kocioł faktycznie pracuje w trybie bufora. Jeśli kocioł pracuje w tym trybie to załączy się po osiągnięciu dolnej temp granicznej na górze bufora tzn gdy Tbg osiągnie 49 stopni. Wtedy wskazania temp kotła jak również zakres histerezy nie mają żadnego znaczenia.
      W tej chwili ustawienia mam takie że kocioł jest wysterowany na 70 stopni i ustawione jest podwyższenie o 10 stopni od CWU i mieszaczy (również bufora jak się okazuje) ponieważ temp zadana kotła to 80 stopni. Przy ustawieniu bufora Tbg/Tbd 50/70 kocioł pracuje do 77 stopni, w konsekwencji czego u góry na buforze mam 77 stopni a na dole 70, warunki są spełnione i kocioł przechodzi w stan postoju.
      Różnica teraz jest taka że jak mi palił 105 kg peletu przez 4 dni przy temp zew 9-18 stopni tak teraz 105 kg peletu przez 7 przy temp zew 4-14. Poprzednio załączał się jakieś 2,5 raza na dobę teraz tylko raz. Oczywiście będzie to zależne od rozbioru ciepła więc zimą będzie częściej pewnie a latem rzadziej.
      Jedyne co mi pozostało to jeszcze powalczenie ze spiekami.

      Pozdrawiam

    • #64733

      Panowie wie ktoś może czy m się różnią w działaniu moduły B, np ecomax 800 R2 od ecomax 850 P2?
      Jaka jest różnica między tymi 850 P1/850P2/850P3?
      Bardziej interesują mnie detaliczne informacje aniżeli w stylu że jeden jest do peletowego palnika a drugi retortowego.

      Było dobrze przez ponad tydzień – kocioł załączał się i wyłączał wg temp bufora – dzisiaj znów kociołek żyje własną wizją z tym że czeka do temperatury dolnej aż spadnie poniżej 50 stopni ale jak już wystartuje to zamiast do 75 zatrzymuje się na 60, po czym się wygasza i znów startuje aby podbić temp. o 5 stopni.
      Zaczynają już mnie te sterowniki Pluma naprawdę denerwować.
      Czy czasem ten moduł B nie jest schrzaniony? A może u mnie jest nieodpowiednia wersja tego modułu?
      Serwisie czy coś wiesz na ten temat?
      Moje wersje softów są kilka postów wyżej w załączniku.

      Pozdrawiam.

    • #64732
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy możesz zrobić zdjęcie modułu B?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64731

      Witam,

      jeśli chodzi o bufor to sam powinienem się ubiczować co niniejszym czynię. Walczyłem ostatnio ze spiekami i m.in. przestawiłem czyszczenie palnika na 1h. To było przyczyną gaszenia się po 1g i rozpalania raz jeszcze. Przepraszam za zamieszanie.

      Mam jednak inne pytanie:
      Zakupiłem dzisiaj moduł EcoNet 400, pięknie wszystko się połączyło z siecią i regulatorem, powprowadzałem dane do konta w econet24 i wyskoczyło mi okienko jak w załączniku.
      W związku z tym mam pytanie czy pellas wprowadza jakieś blokady, czy mój regulator się nie obsługuje econetu?

      U Patrola jest chyba podobna konfiguracja jeśli chodzi o sterowniki ichodzi econet 300 na EM 890. U mnie jest econet 400 na em 892.

    • #64730
      Markus
      Uczestnik

      Zakupiłem dzisiaj moduł EcoNet 400, pięknie wszystko się połączyło z siecią i regulatorem, powprowadzałem dane do konta w econet24 i wyskoczyło mi okienko jak w załączniku.
      W związku z tym mam pytanie czy pellas wprowadza jakieś blokady, czy mój regulator się nie obsługuje econetu?

      U Patrola jest chyba podobna konfiguracja jeśli chodzi o sterowniki ichodzi econet 300 na EM 890. U mnie jest econet 400 na em 892.

      Witam

      U Ciebie jest trochę pomieszane, główny moduł jest od Pellasa, moduł B od Pluma, który jest również producentem Econeta.

      Pytanie u kogo kupiłeś Econeta?

      Ostatnio zamawiałem Econeta dla szwagra i na początku zwróciłem się do Pluma, oni zaś odesłali mnie do Pellasa jako producenta regulatora.
      Kupiliśmy przez Pellasa i wszystko hula.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64729

      Dzięki Markus za info, kupiłem od Pluma, znaczy dealera Pluma w Stargardzie Szczecińskim w sklepie.
      Możesz mi powiedzieć z kim się kontaktowałeś od tego Pellasa? A może tylko trzeba zmienić ten kabel RJ11-USB u mnie to jest ten eco link pośrodku z jakąś płytką zgrzaną w termokurczka.
      Sprawa dość pilna bo mam 7 dni na ewentualny zwrot tego nowego econeta. A w niedzielę jadę do DE i trochę ciasno z terminem jest.

      Pozdrawiam.

    • #64728
      Markus
      Uczestnik

      W sumie zadzwoniłem do Pellasa i od nich oddzwonil ich lokalny przedstawiciel. Wejdź na ich stronę i znajdź telefon.

      Chyba cała tajemnica jest w tym ustrojstwie wmontowanym w kablu RJ-USB

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64727
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Urządzenia dodatkowe są programowane pod konkretnego producenta palnika, kotła itd. Zamontowanie dowolnego urządzenia może powodować trudności ze sparowaniem urządzeń.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 34 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.