Sterowanie głowicami termostatycznymi

Strona główna Forum Pomoc techniczna Sterowanie głowicami termostatycznymi

  • Ten temat ma 5 odpowiedzi, 4 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 6 lat temu przez Markus.
Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64671

      Witam wszystkich,

      drodzy koledzy moja instalacja wygląda jak w tym wątku:
      http://www.heiztechnik.cz/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3694-bufor-kociol-q-pellet-duo-25kw-rcontrol

      Proszę Was o opinie co o tym sądzicie a może też ktoś używa:
      Jak wyglądałby system z powyższego linka gdyby kocioł ładował bufor do zadanej temp i się wyłączał, natomiast w pokojach byłyby zainstalowane programowalne zawory termostatyczne na grzejnikach oraz odpowiednio do podłogówki. Czy nie zmniejszyłoby to znacznie rozbioru bufora 800L a tym samym znacznie rzadziej włączałby się kocioł=oszczędność peletu.

      Czy ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie mając takie ustrojstwo zainstalowane.
      Generalnie myślałem o danfossie, eq3 max. Fibro odpada ze względu na ciężkie ceny.
      Eco net Pluma jest fajny ale nie pozwoli mi na sterowanie oddzielnymi temperaturami w pomieszczeniach bezprzewodowo.
      Od razu mówię że instalacja przewodowa mnie nie interesuje, tylko radiówka, WIFI itd.

      Proszę podzielcie się swoimi opiniami jak to u Was działa jeśli macie zamontowane i jakie z tego uzyskaliście korzyści i przy jakim domu.

      Pozdrawiam.

    • #64677
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Nie mam czegoś takiego ale w mojej ocenie na kaloryfery takie sterowanie zda egzamin bo jest tam mała bezwładność układu i fajnie to będzie chodziło a na pewno dużo precyzyjniej ustawisz termostaty na potrzebna temperatura niż ręcznie na kreski

      natomiast przy ogrzewaniu podłogowym takie sterowanie poszczególnymi pomieszczeniami w mojej ocenie to wyrzucona kasa (choć mam kolegę który tak ogrzewa cały dom i jest zadowolony) bo musiałbyś mieć jakieś siłowniki zamykające przepływ na danej pętli czy pętlach bo czasem w jednym pomieszczeniu mogą być nawet 3 pętle a generalnie nie zaleca się zatrzymywania pomp od podłogówki a jedynie sterowanie temp w pomieszczeniach po przez obniżenie temp w pętli o 2-3*C tak by temp w pomieszczeniu nie rosła może można by było również tak ustawić siłowniki żeby nie zamykały się całkiem ale puszczały niższa temp tylko to robi się już skomplikowane i w mojej ocenie lepiej podliczyć do podłogówki mieszacz a jego do pogodówki wybrać metoda prób krzywa pogodowa, temp w poszczególnych pomieszczeniach z podlogowka można wyregulować dławiący poszczególne pętle a na innych gdzie chcesz mieć cieplej zwiększasz przepływ.
      Jest to dość żmudne ale możliwe do precyzyjnego wyregulowania

      Co do bufora to zaleca się ladowanie go z największa mocą kotła wtedy masz optymalne spalanie i nie martwisz się ze układ nie odbierze bo masz magazyn ciepła

    • #64676
      Markus
      Uczestnik

      Jak wyglądałby system z powyższego linka gdyby kocioł ładował bufor do zadanej temp i się wyłączał, natomiast w pokojach byłyby zainstalowane programowalne zawory termostatyczne na grzejnikach oraz odpowiednio do podłogówki. Czy nie zmniejszyłoby to znacznie rozbioru bufora 800L a tym samym znacznie rzadziej włączałby się kocioł=oszczędność peletu.

      Jak rozumiem wcześniejsze posty tomdx opierasz sterowanie całego układu o załączanie pomp przy temperaturach rzędu 45-50 stopni i odcinanie grzejników przez programowalne zawory termostatyczne.
      Czy nie rozważyć koncepcji stałej pracy pompy elektronicznej, natomiast mieszacz byłby sterowany za pomocą pogodówki. W zależności od wybranej przez Ciebie krzywej pogodowej i temperatury zewnętrznej ustalał by temperaturę wody na grzejniki. W mojej instalacji tylko w największe mrozy mieszacz ustawiał temperaturę powyżej 40 stopni. A tak daje w trzydzieści kilka.Termostaty pokojowe dodatkowo ustalają komfort cieplny poszczególnych pomieszczeń.
      Im mieszacz ustali niższą temperaturę, tym są dłuższe są przerwy w pracy kotła. U ciebie jest bufor, więc przerwy w pracy kotła mogą być bardzo długie. Wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło w budynku. No i przy buforze nie ma sensu pracy w nadzorze.

      Podobna sprawa jest z ogrzewaniem podłogowym, powinien być drugi mieszacz, też sterowany pogodówką, tylko z wybraną inną krzywą (np 0,2).
      Sterowanie obiegu przez zawór termostatyczny bez mieszacza, spowoduje że albo będzie odcięty przepływ gorącej wody, albo pójdzie na podłogę bardzo ciepła woda, a ogrzewanie podłogowe tego nie lubi, nie mówiąc już o naszym zdrowiu.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64675
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Sterowanie podłogówki w zależności od temperatury w pomieszczeniu można wykonać za pomocą elektrozaworów pod warunkiem, że przewidziałes możliwość ich montażu w rozdzielnia ch.
      Każdy z zaworów bylby podpięty do sterownika razem z czujnikiem temperatury w pomieszczeniu.

      Pamiętam, że ktoś wspominał, że zawory salus się nie domykają. Może to było celowe albo i nie. Nie widziałem w dokumentacji odpowiedniej informacji.

      To jest jedno z droższych rozwiązań i fajnie by było mieć za wczasy wszystkie kable pociągnie w odpowiednie miejsca.

      Sam kombinuję z mieszanka rasberry pi, domoticz i innych elementów ale to trochę potrwa.
      Trochę brakuje mi czasu.

    • #64674

      Dzięki koledzy za wasze odpowiedzi.
      Temat temp kotła 55 będzie u mnie nieaktualny za niedługo. Tak jak wspomniałem chata jeszcze nie była moja. Teraz jest więc temat mogę pchnąć do przodu.
      Dzisiaj zakupiłem moduł B i chcę jak słusznie zauważyliście wpiąć go tak aby kocioł nagrzewał się do powiedzmy 80 stopni z histerezą powiedzmy 15 stopni. Na buforze będą czujniki góra/dół. Pompa CO więc będzie pompą bufora.
      Co do odpowiedzi Markusa, mój problem polega na tym, że mieszacz mam jedynie na obwodzie grzejników (generalnie cała góra i kilka na dole) a na podłogówce jedynie jest na wejściu głowica termostatyczna. Strasznie mnie to mniemam będzie wkurzać bo lubimy mieć ciepło kiedy jesteśmy w domu (powiedzmy 24 stopnie) niestety rozdzielacz na powrocie podłogówki jest ręczny (rotametry na górnej listwie są) i z tego co rozmawiałem z hydraulikiem, który to montował musiałbym zmienić dolną listwę pod siłowniczki elektryczne. Dodatkowe pytanie jest bo w kuchni i jadalni mam po dwie pętle na pomieszczenie (czyli cztery) a w salonie 3 pętle. W związku z tym zachodzi pytanie czy jeden regulator temperatury w salonie wysteruje trzy silniczki na listwie podłogówki? I w jaki sposób to realizuje skoro są różne długości pętli? Generalnie chodzi mi o to aby jedna pętla nie dawała na maksa a dwie będą skręcone a temp będzie np 21 stopni zamiast wszystkie trzy silniczki skręcone na tyle aby uzyskać 21 stopni.
      Markus nie zależy mi na załączaniu i wyłączaniu pomp. O ile ma to sens dla grzejników jak zauważył jackjj to dla podłogówki nie. Po prostu szukam najlepszego efektywnego systemu do sterowania dla mojej instalacji (nieszczęśliwie bez mieszacza na podłogówce). Nie koniecznie zależy mi na najtańszych rozwiązaniach. Piec ma żreć mało, system ma być sterowany z androida najlepiej i tyle. Choć przyznam że więcej niż 10 tyś. to nie wywalę na ulepszenia.
      Zainstalowanie mieszacza na podłogówce też nie byłoby jakimś problemem, pytanie czy byłbym z tego zadowolony.
      Markus: czy grzejniki pracują u Ciebie jedynie na podstawie pogodówki i temp za mieszaczem czy też dodatkowo masz termostat pokojowy. Jaki masz próg przełączania mieszacza, 40 stopni?
      I ostatnie pytanie: czy w ogóle przy inteligentnych głowicach termostatycznych/silniczkach na podłogówce są to wymierne korzyści w porównaniu z tym gdybym w moim przypadku zainstalował dodatkowy mieszacz na podłogówkę a na rotametrach ustalił ręcznie maksymalną temperaturę jaką chcę i tyle? Czy wprowadzenie harmonogramu na głowicach grzejnikowych/podłogówce dało by mi spore oszczędności rozbioru bufora?

      I poostatnie pytanie do buforowców czy poniższe ustawienia są słuszne wg Was:
      1. Kocioł na 80 stopni z Hk 15
      2. Temp. rozpoczęcia ładowania bufora czyli załączanie pompy bufora przy 50 stopniach. Dobrze rozumiem?
      3. Temp. zakończenia ładowania bufora czyli wyłączanie pompy bufora przy 70 stopniach. Dobrze rozumiem?
      4. Czy jeśli czujnik dolny osiągnie 70 stopni (bufor naładowany) to pompa CO się wyłączy? A jeśli tak to kiedy się załączy, kiedy czujnik górny będzie miał 50 stopni?

    • #64673
      Markus
      Uczestnik

      Markus: czy grzejniki pracują u Ciebie jedynie na podstawie pogodówki i temp za mieszaczem czy też dodatkowo masz termostat pokojowy. Jaki masz próg przełączania mieszacza, 40 stopni?

      Mieszacz chodzi płynnie w zakresie 20-45, takie ograniczenia są wprowadzone w parametrach serwisowych.
      Mieszaczem generalnie steruje pogodówka, która na podstawie wybranej przeze mnie krzywej pogodowej i ewentualnie przesunięcia ustala temperaturę jaką podaje na grzejniki pompa. Oczywiście czujnik jest za pompą i podaje aktualną temperatury wody.

      Dodatkowo mam zainstalowany termostat pokojowy, który sprawdza czy w wybranym pomieszczeniu (ja wybrałem salon) jest osiągnięta lub nie, zadana temperatura (nocna, dzienna). Jeżeli jest osiągnięta to wysyła sygnał do regulatora kotła, a ten zmniejsza temperaturę mieszacz o jeden stopień (tak ustawiłem).
      Jak nie, tego zmniejszenia nie ma.

      No i oczywiście mam na regulatorze obniżenia nocne. Raz, że nocą lepiej się śpi jak jest chłodniej i po drugie jak przychodzą nocne przymrozki lub mrozy to na podstawie pogodówki mieszacz podbił by temperaturę. A tak kocioł dłużej pozostaje w postoju.

      Trochę to skomplikowane. Może kiedyś zafunduję sobie ecoSTERa, ale czekam na bezprzewodowy.

      Pozdrawiam
      Markus

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.