ustawienia cwu

Strona główna Forum Pomoc techniczna ustawienia cwu

Oglądasz 30 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64510

      Witam
      Jestem szczęśliwym posiadaczem pieca daspell 20 kW. Moje pytanie brzmi, czy w ustawieniach cwu można ustawić podgrzanie wody przez piec tylko w określonych godzinach np.6-9 rano i 19-22 wieczorem. Jeżeli tak to proszę o informacje jak to zrobić.
      pozdr

    • #64541
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterowniki nie posiadają możliwości ustawiania harmonogramu pracy dla poszczególnych obiegów.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64540
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Można próbować regulować harmonogramem CWU. Na przykład między 5-8 oraz 18- 21 ustawić normalną temperaturę CWU, w pozostałych obniżyć. Wtedy jest większa szansa, że kocioł będzie się włączał przed tymi wybranymi porami kąpieli.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64539
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Obecne sterowniki nie mają harmonogramów.
      Ponadto nie widzę większego sensu w ustawianiu różnej temperatury CWU w różnych godzinach dnia – nie przyniesie to oszczędności, ponieważ jest to zbyt mały odbiór mocy.
      Efektywniej jest nagrzać zbiornik raz dziennie do wyższej temperatury i kocioł więcej się nie odpali. Kilkukrotne rozgrzewanie kotła wygeneruje dodatkowe straty.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64538
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Testowałem i faktycznie harmonogram a CWU to zawracanie głowy u mnie 300litrow zadana 47 z histereza 10 kocioł 15kw odpala się maksymalnie 2 razy na dobę

    • #64537
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U siebie ustawiłem temperaturę C.W.U. na 48 stopni z histerezą 6 stopni oraz przedłużeniem ładowania o 23 minuty.
      To w finale daje mi 52 stopnie na zasobniku co pozwala na dwa dni użytkowania ciepłej wody z jednego grzania.
      W lecie harmonogram stosuję po to aby drugiego dnia grzanie wody odbyło się po 16tej.
      W zimie mam podobnie tylko wyłączam przedłużenie ładowania.

      Dużo zależy od sposobu korzystania z ciepłej wody oraz ilości osób. U mnie sprawdza się moje podejście ale jak pojawią się dzieci to będzie trzeba je zrewidować.

      Pozdrawiam

    • #64536
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ja na lato ustawiam hist wody 10 a zima 5 bo kocioł jest wygrzany i wole żeby szybko reagował na użytkowanie a dodatkowo chce ograniczyć zimny powrót kiedy zbiornik CWU jest ładowany to czasem kocioł aż trzeszczy kiedy dostaje chłodna wodę ze zbiornika CWU

    • #64535
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ja na lato ustawiam hist wody 10 a zima 5 bo kocioł jest wygrzany i wole żeby szybko reagował na użytkowanie a dodatkowo chce ograniczyć zimny powrót kiedy zbiornik CWU jest ładowany to czasem kocioł aż trzeszczy kiedy dostaje chłodna wodę ze zbiornika CWU

      U mnie jest pompa kotła więc nie powinien dostawać aż tak zimnej wody.
      Zapomniałem napisać, że na zimę także zmieniam histerezę na 5 stopni z tym, że sposób użytkowania wody nam się nie zmienia więc obniżenia zostają.
      Wolę aby woda była grzana niedługo przed jej użyciem a nie w nocy.

      Pozdrawiam

    • #64534
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Tu w mojej ocenie nie ma to większego znaczenia kiedy zagrzejesz wodę przynajmniej przy moim układzie
      Strata w bojlerze CWU 300 litrów jest tak mała ze nie widzę sensu sterowania tym w jakichś godzinach być może chodzi o izolacje zbiornika albo o jego wielkość przy mniejszych zbiornikach być może mieć to znaczenie

    • #64533
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tu w mojej ocenie nie ma to większego znaczenia kiedy zagrzejesz wodę przynajmniej przy moim układzie
      Strata w bojlerze CWU 300 litrów jest tak mała ze nie widzę sensu sterowania tym w jakichś godzinach być może chodzi o izolacje zbiornika albo o jego wielkość przy mniejszych zbiornikach być może mieć to znaczenie

      To są kwestie indywidualne.
      Tak sobie to zgralem i jak naradzie mi się sprawdza.
      W twoim przypadku może to nie mieć znaczenia gdyż zużycie CWU masz przez cały dzień.

      Pojemnik też mam inny.
      Mam dwie wezownice i na razie obie mam spięte że sobą więc w czasie grzania CWU mam większą powierzchnię oddającą ciepło.
      Czujnik mam w górnej części pojemnika. Muszę kiedyś wrzucić dodatkowy czujnik na dół aby sprawdzić jak wygląda rozwarstwienie.
      Jak naradzie obserwuje spadek temperatury na poziomie 0.1 – 0.2 stopnia na godzine. Wydaje się mało ale po dniu trochę zejdzie.

      Pozdrawiam

    • #64532
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      U mnie rozwarstwienie dość duże bo na górze zbiornika manualny termometr pokazuje 55*C a na dole gdzie sterownik ma podłączona czujkę jest 47*C w mojej ocenie jeśli na wodę wychodzi mi ok 4 kg/ dzień to nie ma co grzebać
      😉
      To przy tonie pelletu 750zl wynosi mi za dzień CWU jakieś 3 zł to za miesiąc jest 90 zł. Jak sobie przypomnę ile płaciliśmy za wodę mieszkając w bloku gdzie zużycie było OK. 12-15 m3 na miesiąc to uwierz mi że to jest bardzo mało i nie myśle nawet o żadnej grzałce elektrycznej do zbiornika CWU na sezon letni dla mnie idealne jest ladowanie zbiornika paliwem raz w miesiącu bądź rzadziej
      😉
      Pozdrawiam

    • #64531
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie rozwarstwienie dość duże bo na górze zbiornika manualny termometr pokazuje 55*C a na dole gdzie sterownik ma podłączona czujkę jest 47*C w mojej ocenie jeśli na wodę wychodzi mi ok 4 kg/ dzień to nie ma co grzebać
      😉
      To przy tonie pelletu 750zl wynosi mi za dzień CWU jakieś 3 zł to za miesiąc jest 90 zł. Jak sobie przypomnę ile płaciliśmy za wodę mieszkając w bloku gdzie zużycie było OK. 12-15 m3 na miesiąc to uwierz mi że to jest bardzo mało i nie myśle nawet o żadnej grzałce elektrycznej do zbiornika CWU na sezon letni dla mnie idealne jest ladowanie zbiornika paliwem raz w miesiącu bądź rzadziej
      😉
      Pozdrawiam

      Też mieszkałem w bloku więc zdaję sobie sprawę z kosztów.
      Też mi schodzi około 4kg ale na 2 dni.
      W mojej obecnej sytuacji jest to jedno z lepszych rozwiązań.
      Piec grzeje raz na dwa dni, czyli koszt osiągnięcia temperatury, od której zaczyna grzać wodę jest rozkładany na 2 dni.
      A do tego piec rzadziej pracuje z niską temperatura.

      Ja mam oczyszczalnię więc sama woda kosztuje mnie coś koło 3,5 za m3.

      Pozdrawiam

    • #64530
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      No ja trochę przegapiłem bo na tydzień odpala mi się 25 razy więc dość dużo jednak została histereza z okresu zimowego 5*C normalnie jak miałem histerezę 10 dla CWU przy trybie lato to kocioł ładował zbiornik 300 l maksymalnie 2 razy na dobę właśnie przestawiłem na histerezę 10 i zobaczymy czy ma powtarzalność dam znać – bo na razie mam jeszcze ustawiony kocioł w trybie lato

    • #64529
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No ja trochę przegapiłem bo na tydzień odpala mi się 25 razy więc dość dużo jednak została histereza z okresu zimowego 5*C normalnie jak miałem histerezę 10 dla CWU przy trybie lato to kocioł ładował zbiornik 300 l maksymalnie 2 razy na dobę właśnie przestawiłem na histerezę 10 i zobaczymy czy ma powtarzalność dam znać – bo na razie mam jeszcze ustawiony kocioł w trybie lato

      W porównaniu do moich max 4 razy to bardzo dużo.
      Zwiększenie histerezy zmniejszy ilość rozpaleń ale za to pięć będzie musiał pracować dłużej i będzie startował z niższej temperatury. Ciekawe czy rzadsze grzanie CWU przełoży się na mniejsze spalanie czy tylko na mniej odpaleń?
      Wynik może okazać się inny niż można by się spodziewać.

    • #64527
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Siemandejro
      Mniejsza histereza to tylko większa ilość odpalen kotła, na ilości peletu zauwazalnie nie wplywa….
      miałem już przez te trzy sezony ustawiona histereze w trybie lato 5, 8, 10, 15 czy nawet 20 ladowanie zbiornika paliwa co miesiąc – nie chce być inaczej jedynie przy histereze CWU 20 pojawiła się w kotle płynąca smoła
      😉

    • #64528
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Siemandejro
      Mniejsza histereza to tylko większa ilość odpalen kotła, na ilości peletu zauwazalnie nie wplywa….
      miałem już przez te trzy sezony ustawiona histereze w trybie lato 5, 8, 10, 15 czy nawet 20 ladowanie zbiornika paliwa co miesiąc – nie chce być inaczej jedynie przy histereze CWU 20 pojawiła się w kotle płynąca smoła
      😉

    • #64526
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Siemandejro
      Mniejsza histereza to tylko większa ilość odpalen kotła, na ilości peletu zauwazalnie nie wplywa….
      miałem już przez te trzy sezony ustawiona histereze w trybie lato 5, 8, 10, 15 czy nawet 20 ladowanie zbiornika paliwa co miesiąc – nie chce być inaczej jedynie przy histereze CWU 20 pojawiła się w kotle płynąca smoła
      😉

      A korzystasz z przedłużenia pracy pompy CWU?
      U mnie przy zadanej 48 i przedłużeniu 23 minuty ładowanie CWU kończy się na poziomie 52 stopni. Temperatura CWU mniej więcej zrownuje się z temperatura pieca.

      Robię tak bo zakładam, że pięć po dwóch dniach i tak zejdzie do demperatury około 30 stopni więc lepiej odebrać ile tylko się da skoro pięć i tak będzie startował z niskiej temperatury.

      Oczywiście robię tak tylko w trybie lato.

    • #64525
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Z przedłużenia nie korzystam ale mam włączone cyrkulację która trochę wychładza zbiornik jednak komfort przede wszystkim nie lubię zbyt długo czekać na ciepła wodę

    • #64524
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć
      Z przedłużenia nie korzystam ale mam włączone cyrkulację która trochę wychładza zbiornik jednak komfort przede wszystkim nie lubię zbyt długo czekać na ciepła wodę

      Proponuję w trybie lato odebrać całe dostępne ciepło z pieca.
      Zmieni to trochę częstotliwość uruchamiania pieca i może trochę spalanie.

      Cyrkulację uruchamiam na żądanie. Mam przycisk w łazience i mam ciepła wodę zanim się rozbiorę.

      Cyrkulacja u ciebie działa cały czas czy masz jakiś charmonogram ustalony?
      Pozdrawiam.

    • #64523
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Co godzinę minuta

    • #64522
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Co godzinę minuta

      O, tak rzadko? Wystarcza?
      Myślałem o minucie co 15 minut i wyłączeniu w między 22 a 6 rano.

    • #64521
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Tez tak zaczynałem ale czasem późno się kładę spać albo wcześniej muszę wstać i nie lubię długo czekać na wodę szczególnie pod deszczownia jest to dla mnie mocno irytujące i zauważyłem ze powyższe działa przez cała dobe
      🙂

    • #64520
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tez tak zaczynałem ale czasem późno się kładę spać albo wcześniej muszę wstać i nie lubię długo czekać na wodę szczególnie pod deszczownia jest to dla mnie mocno irytujące i zauważyłem ze powyższe działa przez cała dobe
      🙂

      Wrzuciłem sonoff z harmonogramem 1 minuta co godzinę.
      Ciekawe czy u mnie to się sprawdzi.

      Pozdrawiam

    • #64519
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Daj znać ale w mojej ocenie chodzi o to żeby raz na jakiś czas przemieszać w rurach

    • #64518
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Daj znać ale w mojej ocenie chodzi o to żeby raz na jakiś czas przemieszać w rurach

      Działać działa ale nie bardzo mi to pasuje.
      Na chwilę obecną moje wykorzystanie ciepłej wody głównie kumuluje się koło 22giej.
      W dzien to zużycie jest mimimalne więc nie ma sensu pompowac ciepłej wody.
      Naczynia myje zmywarka a przy myciu rąk i tak się nie doczekam na ciepła wodę.

      Na razie zostanę przy obecnym rozwiązaniu.
      Jak się pojawia dzieci to przejdę na częstsze palenia i harmonogram cyrkulacji.

      Sprawdziłem kiedy ostatnio ładowałem piec.
      Było to 20.08.2018 i wyspałem 105kg. Piec pokazuje, że zostało mi 47% paliwa (pomiar nawet poprawny).

    • #64517
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      to coś słabo Ci miesza ta cyrkulacja u mnie woda ciepła chwilę po odkręceniu – oczywiście na dole u góry trzeba trochę dłużej poczekać.

    • #64516
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      to coś słabo Ci miesza ta cyrkulacja u mnie woda ciepła chwilę po odkręceniu – oczywiście na dole u góry trzeba trochę dłużej poczekać.

      To jest chyba kwestia tego gdzie kończy się rura cyrkulacji.
      Nie pamiętam gdzie dokładnie dochodzi ale napewno nie do samego ujęcia w ścianie.

      Pozdrawiam

    • #64515
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      no ja ostatnio odkryłem że fachowcy podłączyli mi rurę z zimną nie zmiękczoną wodą nie do kranu w kuchni a bezpośrednio do zmywarki i jak kretyn chciałem przestać sypać sól do zmywarki a już po 3 latach się dowiedziałem że ktoś coś spitolił
      😉

    • #64514
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      no ja ostatnio odkryłem że fachowcy podłączyli mi rurę z zimną nie zmiękczoną wodą nie do kranu w kuchni a bezpośrednio do zmywarki i jak kretyn chciałem przestać sypać sól do zmywarki a już po 3 latach się dowiedziałem że ktoś coś spitolił
      😉

      E no to szybko.
      Wazne, że dowiedziałeś się o tym, że tak powiem „na sucho” 🙂

      Jak to mówią – pierwszy dom budujesz dla wroga.

    • #64513
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Szczerze to to co znajduje w swoim domu gdzie od poczatku byłem przy budowie to jest mały pikus z tym co ludzie znajdują po zakupie domu
      Ostatnio koledze spadł cały sufit na głowę okazało się ze wykonawca zalał łazienkę do tego stopnia ze cały tynk na puchł a przed sama sprzedażą zrobili powierzchowne zaprawki i malowanie wielka kicha wyszła po podpisaniu aktu przeniesienia własności – kolega zgłosił sprawę do sądu

    • #64512
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Szczerze to to co znajduje w swoim domu gdzie od poczatku byłem przy budowie to jest mały pikus z tym co ludzie znajdują po zakupie domu
      Ostatnio koledze spadł cały sufit na głowę okazało się ze wykonawca zalał łazienkę do tego stopnia ze cały tynk na puchł a przed sama sprzedażą zrobili powierzchowne zaprawki i malowanie wielka kicha wyszła po podpisaniu aktu przeniesienia własności – kolega zgłosił sprawę do sądu

      Takie kwiatki zawsze się będą zdarzać jak ktoś chce przy oszczędzić parę złotych.
      W zasadzie budowa nie lubi oszczędności i braku ciągłego nadzoru osoby orientują ej się w tematach.
      To jest ciężkie do zrealizowania.

Oglądasz 30 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.