Ochrona powrotu w kotle Heinztechnik Hitpelet

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ochrona powrotu w kotle Heinztechnik Hitpelet

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64275

      Witam, jak to jest z opcją OCHRONA POWROTU. Czy jest ona potrzebna w kotle Heinztechnik Hitpelet? Jeden z instalatorów radził by ją wyłączyć bo jest zbędna i tylko powoduje wytracanie energii. Znajomy też ma ten sam piec, po wyłączeniu tej opcji zwiększyło się zauważalnie przekazywanie ciepła na ZAWÓR 1, była różnica w temperaturze na grzejnikach. Aktualne moje nastawy to: temp. kotła 65°, temp. powrotu 55°.

    • #64288
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj, Masz może pompę kotła na powrocie do ochrony powrotu? U Kolegi po wyłączeniu tej Opcji siłownik poprostu otwierał się do 10 na swojej skali aby puszczać najcieplejszą wodę, i dlatego tak bardziej odczuwalne było przekazywanie tej wody Ciepłej na zawór, dopiero kiedy zagrzeje się kocioł to zaczyna regulować. Kiedy opcję tą masz włączoną to zawór pracuje siłownikiem aby osiągnąć te twoje 55 stopni na powrocie do kotła a potem dopiero bierze się za grzanie CO 🙂 o tym czy włączyć czy wyłączyć to już muszą się wypowiedzieć Ci co znają się lepiej… na pewno ktos pomoże 🙂

    • #64287
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam, jak to jest z opcją OCHRONA POWROTU. Czy jest ona potrzebna w kotle Heinztechnik Hitpelet? Jeden z instalatorów radził by ją wyłączyć bo jest zbędna i tylko powoduje wytracanie energii. Znajomy też ma ten sam piec, po wyłączeniu tej opcji zwiększyło się zauważalnie przekazywanie ciepła na ZAWÓR 1, była różnica w temperaturze na grzejnikach. Aktualne moje nastawy to: temp. kotła 65°, temp. powrotu 55°.

      Cześć,
      Jeżeli nie masz pompy kotła oraz bypass zaworu 3/4d cofajacego cześć gorącej wody na powrót aby pod mieszać z zimną wodą to nie zalecane jest wyłączanie ochrony powrotu.

      Aby w piecu nie wytracał się kondensat na powrocie powinno być co najmniej 55 stopni. Do tego służy ochrona powrotu realizowana albo za pomocą pompy kotła albo za pomocą mieszacza.
      Wersja zrealizowana na mieszaczu powoduje, że dobro pieca jest ważniejsze niż ciepło w domu więc piec za wszelką cenę będzie się chronił zamykając podawanie ciepłej wody na obieg co.

      Do tego pięć powinien pracować w zakresie 55-70 stopni. Czyli zadania pieca na 70 a histereza na 15 stopni.

      Czy wyłączyć ochronę powrotu realizowana na mieszaczu?
      Tu musisz sam podjąć decyzję. Istnienie i włączenie ochrony powrotu jest jednym z warunków gwarancji.
      Serwis na pewno napiszę Ci, że powinna być włączona.

      A i wyłączenie ochrony powrotu z pewnością spowoduje, że więcej ciepła pójdzie na dom a nie powróci do pieca z tym, że może się to skończyć krótszym życiem pieca.

      Tu możesz poczytać o sposobach ochrony powrotu oraz po co to jest.
      http://www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html

    • #64286
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ochrona powrotu jest niezbędna do utrzymania wysokiej temperatury na powrocie kotła i tym samym zapobieganiu korozji niskotemperaturowej.
      W przypadku kotłów z dotacji jakiekolwiek wyłączenie ochrony powrotu skutkuje wyłączeniem gwarancji więc nie polecam tego typu działań.

      W przypadku kotłów z dotacji jakakolwiek ingerencja w instalację jest zabroniona i skutkuje utratą gwarancji – wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać do gminy. Firma instalacyjna jest gwarantem działania układu.

      Twierdzenie, że podczas pracy ochrony powrotu tracona jest energia jest ewidentną bzdurą. Energia zostaje w kotle więc gdzie miałaby być tracona.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64285

      Dlatego pytam zanim zastosuję się do takich działań. Mam moduł, który śledzi moją ingerencję w sterowanie kotłem i wiem jak to może się skończyć. Dziękuję za odpowiedź.

    • #64283
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Najprostszym rozwiązaniem jest zgłaszanie do gminy wszelkich nieprawidłowości w działaniu. Uruchomienie instalacji leży w gestii wykonawcy, który w przypadku nieprawidłowego działania powinien poprawić układ.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64284
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Najprostszym rozwiązaniem jest zgłaszanie do gminy wszelkich nieprawidłowości w działaniu. Uruchomienie instalacji leży w gestii wykonawcy, który w przypadku nieprawidłowego działania powinien poprawić układ.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64282
      Paweł DAWIDEK
      Uczestnik

      Witam , nawiązując do tematu .
      chcę mieć pełną gwarancje i przede wszystkim spać spokojnie.
      Pompa na powrocie czy zawór termostatyczny?
      W warunkach z tego co mi się wydaje są to dwie rożne opcje .
      Instalator proponuje pompę.Wiem ze to droższa opcja lecz przy takich kosztach to już drugorzędne znaczenie .
      Proszę o odpowiedz zarówno serwis jak innych fachowcówuzytkownikow

    • #64281
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam , nawiązując do tematu .
      chcę mieć pełną gwarancje i przede wszystkim spać spokojnie.
      Pompa na powrocie czy zawór termostatyczny?
      W warunkach z tego co mi się wydaje są to dwie rożne opcje .
      Instalator proponuje pompę.Wiem ze to droższa opcja lecz przy takich kosztach to już drugorzędne znaczenie .
      Proszę o odpowiedz zarówno serwis jak innych fachowcówuzytkownikow

      Cześć,
      A masz tylko jeden obieg czy może osobno kaloryfery i osobno podłogówkę?

      Pytam ponieważ w rozwiązaniu z pompą jako ochrona powrotu jest taka sytuacja, że pompa co musi walczyć z pompą ochrony o ciepła wodę i na przykład u mnie zawór mieszacza musi się otworzyć na 70 – 80 % aby osiągnąć zadana temperaturę w układzie CO.
      Z tego co się orietowalem taką sytuację rozwiazuje się montujac sprzęgło chydrauliczne.

      Pompa ochrony powrotu będzie o tyle lepsza, że wymusi przepływ wody na powrót pieca.
      Tego raczej nie zrobi Ci zawór termostatyczna. On poprostu otworzy dodatkowy przepływ a czy tamtędy woda popłynie to już nie masz pewności, zwłaszcza, że to będzie przepływ z góry na dół.

      Oczywiscie w tej kwestii mogę się mocno mylić.

      Wadą pompy jest to, że powinieneś mieć jakiś sposób nią sterować.

      Jak masz sterownic Ht-tronic 900 to ta opcja już tam powinna być.

      W starszym sterowniku ta pompa wieta jest jako pompa kotła i u mnie pracuje cały czas.

      A i jeszcze jedno.
      Zauważyłem, że jak pompa ochrony powrotu jest wyłączana to po pierwsze powoduje, że piec nie jest równomiernie wygrany co skraca postu. Ma to większe znaczenie jak masz dużo wody w piecu.
      Po drugie wyłączenie lub załączenie pompy wprowadza nagły skok lub spadek temperatury w układzie CO, który musi zostać skorygowany przez mieszacz a to zajmuje trochę czasu i albo podaję niższa temperaturę albo znacznie przebija zadana mieszacza.
      Takie coś także powinno zniwelować sprzęgło chydrauliczne.

      Proponuję podpytać instalatora o ten temat i ewentualnie rzucić okiem na YouTube jak to działa.

      Pozdrawiam

    • #64280
      Paweł DAWIDEK
      Uczestnik

      Tak osobne obiegi.
      Podłoga 3d+pompa i grzejniki 4d +pompa.
      A sterownik taki jak piszesz.
      Instalator wspominał że pompa ochrony będzie priorytetem i ciepło najpierw ona dostanie ((.

    • #64279
      SERWIS
      Uczestnik

      Najlepszym rozwiązaniem i najskuteczniejszym jest zastosowanie pompy kotłowej. Sterownik posiada wyjście na taką pompę i wystarczy tylko to wyjście odpowiednio skonfigurować. Czujnik powrotu jest w zestawie.

    • #64278
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Najlepszym rozwiązaniem i najskuteczniejszym jest zastosowanie pompy kotłowej. Sterownik posiada wyjście na taką pompę i wystarczy tylko to wyjście odpowiednio skonfigurować. Czujnik powrotu jest w zestawie.

      Pytanie tylko czy przy dwóch obiegach nie lepiej będzie także dorzucić sprzęgło hydrauliczne?

      Co to jest sprzęgło hydrauliczne, jak działa i gdzie go stosować?

      Pozdrawiam

    • #64277
      SERWIS
      Uczestnik

      Oczywiście nie zaszkodzi, ale i nie ma jakiejś konieczności.

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.