Regulator ciągu kominowego. Czy warto go zakupić?

Strona główna Forum Pomoc techniczna Regulator ciągu kominowego. Czy warto go zakupić?

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64233

      Witam,

      Szanowni Panowie użytkownicy kotłów peletowych. Kto z was posiada REGULATOR CIĄGU KOMINOWEGO? Czy warto w niego zainwestować? Co wspomniany RCK dalej? Kto może się wypowiedzieć na ten temat?

    • #64246
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj. Kolego oczywiście, że warto zakupić RCK. RCK jak jego nazwa wskazuje reguluje Ci ciąg kominowy poprzez otwieranie się i dopuszczanie powietrza np z kotłowni co zapobiega szybkiemu wyciągnięciu ciepła z komory spalania. Kiedy ciąg jest za duzy otwiera się i dopuszcza powietrza np z kotlowni i odwrotnie 🙂

    • #64245
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witaj. Kolego oczywiście, że warto zakupić RCK. RCK jak jego nazwa wskazuje reguluje Ci ciąg kominowy poprzez otwieranie się i dopuszczanie powietrza np z kotłowni co zapobiega szybkiemu wyciągnięciu ciepła z komory spalania. Kiedy ciąg jest za duzy otwiera się i dopuszcza powietrza np z kotlowni i odwrotnie 🙂

      Mam także RCK i w sumie najwięcej daje przy wietrznej pogodzie.
      Mam porównanie u siebie.
      W czasie orkan Xawery pięć praktycznie się nie wyłączał. Ze 3 dni chodził non stop na 30 do 50 procent mocy.
      Po instalacji RCK nie ma takich przypadków.

    • #64244

      Witam, zakupiłem już RCK. Pozostaje tylko zamontować w miejsce wyczystki. Powstaje teraz najważniejsze pytanie. Jak powinno się ustawić/regulować, na jakie wartości nastawić owy RCK ?

    • #64243
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam, zakupiłem już RCK. Pozostaje tylko zamontować w miejsce wyczystki. Powstaje teraz najważniejsze pytanie. Jak powinno się ustawić/regulować, na jakie wartości nastawić owy RCK ?

      Tego typu informacja powinna być przy parametrach pieca. W instrukcji montażu pieca powinna być ta informacja.
      Na stronie ht o twoim piecu powinna być tabelka. Szukasz wartości min. ciąg kominowy.
      Ja mam piec 15kw I potencjalnie potrzebny jest ciąg na poziomie 15 pa.
      Ja mam ustawione na 10 pa i w normalnych warunkach regulator się prawie w ogóle nie otwiera. Dopiero jak wieje regulator zaczyna pracować.

    • #64242
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam jak procentowo wyglada zuzycie pelletu po zalozeniu regulatora ciagu? Prosze o przyblizone dane pozdrawiam

    • #64241
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam jak procentowo wyglada zuzycie pelletu po zalozeniu regulatora ciagu? Prosze o przyblizone dane pozdrawiam

      Raczej ciężko o takie dane.
      Pogoda jest największym problemem w pomiarach.
      Przy orkanie jest to różnica między praca ciągła z mocą 30 – 50% a praca normalna, czyli wygaszanie i postoje około 1h.
      Czyli pi razy drzwi 24 – 30kg/doba bez regulatora wersus 15 – 20 kg/doba z regulatorem.

      Tylko, że takie zyski można osiągnąć w czasie orkanu a szacunek jak napisałem jest pi razy drzwi.
      W normalne dni może nie mieć większego wpływu na spalanie poza normowaniem procesu spalania.

      RCK to raczej element podstawowy dający stabilność spalania a nie element dający spore oszczędności.

      Podobnie jest z zawirowywaczem spalin czy płyta dopalajaca.
      Fajnie je mieć ale znaczących zysków możesz nie zauważyć.

    • #64240
      MikiMiki
      Uczestnik

      Dzieki ,tak pytam z ciekawosci znajomy ma kociol bardzo znanej renomowanej firmy powierzchnia domu 120m i wychodzi mu srednie spalanie 25kg/24h zaznacze ze ma komin fi200 6 metrowy , po otwarciu wyczystki wyczowany jest straszny ciag az podnosi popiol zalegajacy na sciankach pozdrawiam

    • #64239
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzieki ,tak pytam z ciekawosci znajomy ma kociol bardzo znanej renomowanej firmy powierzchnia domu 120m i wychodzi mu srednie spalanie 25kg/24h zaznacze ze ma komin fi200 6 metrowy , po otwarciu wyczystki wyczowany jest straszny ciag az podnosi popiol zalegajacy na sciankach pozdrawiam

      To regulator coś pomoże.
      Ale nie należy nastawić się na znaczące oszczędności.

      U mnie regulator głównie otwiera się jak wieje oraz jak komin jest dobrze wygrany.

    • #64238
      Dariusz Miziniak
      Uczestnik

      Większość chyba ma zamontowany RCK w wyczystce, a jak się sprawuje taki montowany na kominie SMARTFLOW -ma ktoś doświadczenie z tym innym rodzajem?

    • #64237
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      Ja mam zamontowanego SmartFlowa. Producent pisał o oszczędnościach do 40 %
      Ten poziom oszczędności włożył bym między bajki. Dotyczy on chyba kotłów, które nie mają sterowanego nadmuchu. Głównym zadaniem nasady jest ustabilizowanie ciągu kominkowego i doprowadzenie do sytuacji w której komin na całej wysokości pozostaje ciepły. Poprzez zmianę odległości między 1 a 2 talerzem można regulować ciąg. Ja mam dość wysoki komin około 12m, więc producent dosyłał dodatkową przeslone, aby ograniczyć ciąg. Trochę zwiększyły się okresy postojów kotla. Ale jakiś poważnych oszczędności to niezauwazylem. Przy dużych wiatrach ma troche zwiększone zużycie.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #64236
      Dariusz Miziniak
      Uczestnik

      Mój komin ma wysokość 8m i średnicę fi 200-ceramiczny. Piec daspell 15kW. Ustawienie wentylatora na minimalnych obrotach , a ciąg w kominie jest tak duży że nam problem z ustawieniem pieca . Podobno RCK to lekarstwo na ten problem

    • #64235
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mój komin ma wysokość 8m i średnicę fi 200-ceramiczny. Piec daspell 15kW. Ustawienie wentylatora na minimalnych obrotach , a ciąg w kominie jest tak duży że nam problem z ustawieniem pieca . Podobno RCK to lekarstwo na ten problem

      Cześć,
      Do takiej regulacji głównie zluzy RCK na wyczyszczkę. Dopuszcza lewego powietrza do komina co zmniejsza ciąg w samym piecu.
      Jest to relatywnie tanie rozwiązanie w porównaniu do smartflow.
      To RCK raczej należy traktować jako element obowiązkowy przy piecu na Pellet.
      Smartflow jest raczej dodatkowym regulatorem, który założeniu ma regulować pracę komina. Na pewno coś pomoże ale zastanowił yam się czy nie lepiej było by wstawić wkład z nierdzewki dedykowany pod ten piec. Regulator jest dość drogi i może okazać się, że dedykowany komin wysunięty w obecny będzie porównywalny cenowo.

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.