Termostat pokojowy ZARWORU 1 pieca Heinztechnik

Strona główna Forum Pomoc techniczna Termostat pokojowy ZARWORU 1 pieca Heinztechnik

Oglądasz 19 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64212

      Witam,

      jestem użytkownikiem kotła Hit pellet o mocy znamionowej 24 kW. Zakupiłem termostat pokojowy, bezprzewodowy firmy TECH 295v2. Moduł aktywowałem w menu użytkownika, podłączony jest zgodnie ze schematem (wyjścia/wejścia na styki NO i COM). Po zadaniu temperatury na termostacie, słychać jak załącza się styk przekaźnika więc impuls do sterownika jest generowany. Słychać jak zaczynają działać pompki jednak nie jest osiągana zadana temperatura, którą ustawiam dla pomieszczenia. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, dlaczego pomimo aktywacji termostatu pokojowego nadal jest możliwość sterowania zaworem 1 z poziomu pieca? Panowie doradzcie coś. Czy ktoś miał może podobne problemy z termostatem pokojowym? Proszę o pomoc.

    • #64232
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Uruchomienie termostatu pokojowego:
      1) Podłączenie pod styki termostat pokojowy zaworu lub termostat pokojowy CO – w zależności od obiegu którym chcemy sterować.
      2) Aktywujemy moduł termostatu w serwisie.
      3) Uruchamiamy termostat w menu użytkownika.
      4) Ustawiamy sposób działania termostatu – wyłączenie pompy lub obniżenie nastawy na zaworze mieszającym.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64231

      Aktualnie mam załączone sterowanie pompą, słychać jak się załącza/wyłącza po zadaniu temperatury. W trybie tym nie osiągnę jednak temperatury, która zadam w domu poprzez termostat gdyż jest to zależne od nastawy wartości ma ZAWORZE 1. Pytanie: Czy opcja współpracy termostatu ze sterownikiem kotła (podpięty jest pod wejście dla „termostat pokojowy zaworu 1) poprzez obniżenie temperatury na zaowrze mieszającym da korzystniejsze efekty regulacji temperatury?

    • #64230
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Obniżenie nastawy zaworu mieszającego bez wyłączenia pompy zapewnia płynniejszą pracę kotła i instalacji. Grzejniki nie wychładzają się do temperatury otoczenia przez co kocioł temperatura na kotle jest stabilniejsza.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64229

      Sterowanie termostatem pokojowym za pomocą funkcji: „Obniżenie nastawy od termostatu” – jest tam podana wartość w stopniach celsjusza. Jak ma działać ta opcja? Na jaką wartość należy ją ustawić i co nastawą temperatury Zaworu 1 ?

    • #64228
      Markus
      Uczestnik

      Obniżenie nastawy o termostatu, koryguje temperature mieszacza wynikającej z pogodowki i ewentualnie obniżen nocnych.
      Jeżeli pogodowa ustaliła temperature mieszacza na 40 stopni i w pomieszczeniu osiągnięta zostanie zadana temperatura, to na mieszaczu zostanie obnizona o ustaloną temperaturę. O ile stopni to trzeba ustalić doświadczalne., jeden lub dwa stopnie można na początek.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #64227

      Podłogówki nie mam. Mam czujnik temperatury, który jest wprowadzony na zewnętrzną ścianę budynku, wpięty jest do całej elektroniki pieca. Czy to jest ta pogodynka? Jeżeli tak to jak ją aktywować aby sterowała ZAWOREM 1 ?

    • #64226
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pogodówkę aktywujesz w menu zaworu. Poobserwuj przez kilka dni czy temperatury w domu są optymalne, jeżeli nie to musisz poprawić nastawy dla -10 i +10.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64225
      Markus
      Uczestnik

      W parametrach Zaworu 1 musisz odnaleźć parametr o nazwie zbliżonej do „Sterowanie pogodowe temperaturą obiegu” i ustawić na TAK
      Następnie powinieneś wybrać krzywą grzewczą obiegu. Dla ogrzewania podłogowego można wybrać 0,2, natomiast dla grzejników 0,7 -0,8.
      W niektórych sterownikach zamiast wyboru krzywej pogodowej, podaje się samemu wartości temperatury obiegu w zależności od temperatury zewnętrznej.
      Na przykład dla – 10st – 40; dla +10 St – 25;

      Dalej trzeba doświadczalnie sprawdzić czy zadana przez regulator temperatura jest wystarczająca,.
      Przy krzywej pogodowej masz jeszcze parametr „przesuniecie równoległe krzywej grzewczej” – tutaj możesz korygować wynik pogodówki w górę lub w dół o kilka stopni.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64224

      Mój sterownik pieca to HT Trinic 900 i widocznie dostałem jakiś przestarzały sprzęt bo nie ma u mnie takiej opcji w paramertach ZAWPRU 1 aby aktywować czujnik pogodowy. Pytanie czy można w jakiś sposób zaktualizować soft tego sterownika tak aby było więcej potrzebnych opcji?

    • #64223
      Markus
      Uczestnik

      Pytanie: czy masz podłączony czujnik temperatury zewnętrznej?

      Bo jak nie, to chyba w opcjach się nie pojawia.

    • #64222

      Tak, jest wpięty i wskazuje temperaturę z zewnątrz na sterowniku pieca. Czy mógłby w temacie wypowiedzieć się serwis? Pan z serwisu do mnie oddzwonił. Jest oczywiście opcja aktywacji pogodynki w menu Zaworu 1 (tryb pracy). Podobno konfiguracja: Sterowanie pogodowe + termostat pokojowy nie jest najlepszym wyborem. Aby uzyskać najlepszy efekt: Termostat pokojowy + tryb ZAWORU 1 „normalny grzejnikowy” lub termostat pogodowy + tryb ZAWORU 1 „normalny grzejnikowy”. Co sądzicie panowie? Kto już tonie testował i może się wypowiedzieć?

    • #64221
      Markus
      Uczestnik

      A parametr „Tryb pracy zaworu”?

    • #64220

      Pan z serwisu do mnie oddzwonił. Jest oczywiście opcja aktywacji pogodynki w menu Zaworu 1 (tryb pracy). Podobno konfiguracja: Sterowanie pogodowe + termostat pokojowy nie jest najlepszym wyborem. Aby uzyskać najlepszy efekt: Termostat pokojowy + tryb ZAWORU 1 „normalny grzejnikowy” lub termostat pogodowy + tryb ZAWORU 1 „normalny grzejnikowy”. Co sądzicie panowie? Kto już tonie testował i może się wypowiedzieć?

    • #64219
      Markus
      Uczestnik

      Ja używam sterowania pogodowego i na to nakładam obniżenie od termostatu pokojowego.
      Więc nie pomogę w innych konfiguracjach.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64218

      Obniżenie od termostatu pokojowego czy obniżenie od termostatu zaworu 1? (Nie pamiętam co tam jest w opcjach). Na jakie wartości ustawiasz obniżenia temperatury?

    • #64217
      Markus
      Uczestnik

      Ja ma inny sterownik RControl EM892 więc ma inne opcje i inaczej opisane.

    • #64216
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Warto zastosować w pierwszej kolejności sterowanie pogodowe i następnie obniżenie nastawy zaworu od termostatu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64215

      A jakie wartości obniżenia w °C należy ustawić?

    • #64214
      Markus
      Uczestnik

      To musisz sprawdzić doświadczalnie.
      Najpierw dobrać krzywą pogodową, a obniżeniem z termostatu pokojowego doregulowywać, gdy temperatura zadana w pomieszczeniu będzie osiągnięta. Możesz na początek dać obniżenie o 1 st. Jeżeli nadal będzie rosła temperatura w pomieszczeniu, tzn że jest za wysoka temperatura wynikająca ze zastosowanej krzywej grzewczej. Trochę zabawy i cierpliwości na początek

      Pozdrawiam
      Markus

Oglądasz 19 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.