Pompa kotła jako zabezpieczenie powrotu

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pompa kotła jako zabezpieczenie powrotu

Oglądasz 33 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64078
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Mam pompę kotła pracującą jako zabezpieczenie powrotu i zastanawiam się od jakiej temperatury powinna zostać uruchomiona?
      Miałem ustawione 45 stopni i zmieniłem to na 50 stopni ale nie jestem przekonany, że to jest poprawne. Do osiągnięcia temperatury uruchomienia pompy powrót pieca nie jest chroniony. Czy ta temperatura nie powinna być ustawiona jakoś nisko aby powrót był cały czas zasilany ciepłą wodą?
      Mam także zawór 4D z siłownikiem oraz pompą mieszacza. Od jakiej temperatury pompa mieszacza zostanie uruchomiona oraz zacznie otwierać się zawór 4D? Od momentu jak piec przekroczy temperaturę, którą ma osiągnąć mieszacz czy od momentu załączenia pompy kotła?

    • #64112
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      OK, chyba już mam jasność.

      Pompa mieszacza oraz sam mieszacz zaczyna otwierać się jak pompa kotła zacznie pracować.
      Co za tym idzie ustawienie jej na wartość 50 – 55 stopni powinno zmienić zachowanie mieszacza.

    • #64111
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wszystkie pompy startują od temperatury załączenia pomp (fabrycznie 45 stopni C).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64110
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Wszystkie pompy startują od temperatury załączenia pomp (fabrycznie 45 stopni C).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Trochę dziwne.
      Wydaje mi się, że pompa CWU startuje wcześniej, ale mogę się mylić.

      Ok, to w takim razie jaka wartość jest optymalna? 55 stopni?

    • #64109
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pompa kotła nie wpływa na działanie mieszacza.

      Nastawa minimalna to 55 stopni C.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64108
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Pompa kotła nie wpływa na działanie mieszacza.

      Nastawa minimalna to 55 stopni C.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      OK.
      Przestawiłem na 55 stopni.

      Dziękuję

    • #64105
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Trochę odświeżam temat gdyż nadal nurtuje mnie niepewność czy faktycznie ustawienie „Temperatura załączenia pompy kotła” na 55 stopni to dobry pomysł w moim przypadku.
      Moja konfiguracja wygląda następująco
      Schemat.jpg

      Pompa kotła pracuje tylko jako zabezpieczenie temperatury powrotu. Mam osobną pompę dla mieszacza i CWU.
      Mam niestety wrażenie, że wyłączenie pompy kotła nie powoduje wyłączenia pozostałych pomp co przy ładowaniu CWU powoduje zejście z temperaturą powrotu jak to widać na poniższym zrzucie historii.

      Wykres.JPG

      Teraz pytanie.
      Czy nie lepiej w takiej sytuacji uruchomić pompę kotła od powiedzmy 40 stopni lub nawet niżej aby podmieszanie powrotu działało od niższej temperatury??

    • #64106
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Trochę odświeżam temat gdyż nadal nurtuje mnie niepewność czy faktycznie ustawienie „Temperatura załączenia pompy kotła” na 55 stopni to dobry pomysł w moim przypadku.
      Moja konfiguracja wygląda następująco
      Schemat.jpg

      Pompa kotła pracuje tylko jako zabezpieczenie temperatury powrotu. Mam osobną pompę dla mieszacza i CWU.
      Mam niestety wrażenie, że wyłączenie pompy kotła nie powoduje wyłączenia pozostałych pomp co przy ładowaniu CWU powoduje zejście z temperaturą powrotu jak to widać na poniższym zrzucie historii.

      Wykres.JPG

      Teraz pytanie.
      Czy nie lepiej w takiej sytuacji uruchomić pompę kotła od powiedzmy 40 stopni lub nawet niżej aby podmieszanie powrotu działało od niższej temperatury??

    • #64107
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Trochę odświeżam temat gdyż nadal nurtuje mnie niepewność czy faktycznie ustawienie „Temperatura załączenia pompy kotła” na 55 stopni to dobry pomysł w moim przypadku.
      Moja konfiguracja wygląda następująco
      Schemat.jpg

      Pompa kotła pracuje tylko jako zabezpieczenie temperatury powrotu. Mam osobną pompę dla mieszacza i CWU.
      Mam niestety wrażenie, że wyłączenie pompy kotła nie powoduje wyłączenia pozostałych pomp co przy ładowaniu CWU powoduje zejście z temperaturą powrotu jak to widać na poniższym zrzucie historii.

      Wykres.JPG

      Teraz pytanie.
      Czy nie lepiej w takiej sytuacji uruchomić pompę kotła od powiedzmy 40 stopni lub nawet niżej aby podmieszanie powrotu działało od niższej temperatury??

    • #64102
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Nie za bardzo widzę na wykresie temperaturę powrotu.
      W mojej instalacji pompa kotłowa działa do osiągnięcia powiedzmy 55 stopni, a potem przestaje działać. Przy spadku o histerezę 2 stopni, znowu się załącza.
      Z tym, że sterowanie mam zrealizowane o moduł B – pompa jest przedstawiana jako mieszacz nr 2. W załączeniu wykres.

      Pozdrawiam Markus

      Attachments:
    • #64103
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Nie za bardzo widzę na wykresie temperaturę powrotu.
      W mojej instalacji pompa kotłowa działa do osiągnięcia powiedzmy 55 stopni, a potem przestaje działać. Przy spadku o histerezę 2 stopni, znowu się załącza.
      Z tym, że sterowanie mam zrealizowane o moduł B – pompa jest przedstawiana jako mieszacz nr 2. W załączeniu wykres.

      Pozdrawiam Markus

      Attachments:
    • #64104
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Nie za bardzo widzę na wykresie temperaturę powrotu.
      W mojej instalacji pompa kotłowa działa do osiągnięcia powiedzmy 55 stopni, a potem przestaje działać. Przy spadku o histerezę 2 stopni, znowu się załącza.
      Z tym, że sterowanie mam zrealizowane o moduł B – pompa jest przedstawiana jako mieszacz nr 2. W załączeniu wykres.

      Pozdrawiam Markus

      Attachments:
    • #64099
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Nie za bardzo widzę na wykresie temperaturę powrotu.
      W mojej instalacji pompa kotłowa działa do osiągnięcia powiedzmy 55 stopni, a potem przestaje działać. Przy spadku o histerezę 2 stopni, znowu się załącza.
      Z tym, że sterowanie mam zrealizowane o moduł B – pompa jest przedstawiana jako mieszacz nr 2. W załączeniu wykres.

      Pozdrawiam Markus

      Musisz mieć czujnik temperatury powrotu wiety w sterownik aby to pokazać albo jak masz ten czujnik w sterowniku terii 890 i masz wyłączona ochronę powrotu na zaworze 4d to mierzona temperatura pokazywana jest jako temperatura spalin.

    • #64100
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Nie za bardzo widzę na wykresie temperaturę powrotu.
      W mojej instalacji pompa kotłowa działa do osiągnięcia powiedzmy 55 stopni, a potem przestaje działać. Przy spadku o histerezę 2 stopni, znowu się załącza.
      Z tym, że sterowanie mam zrealizowane o moduł B – pompa jest przedstawiana jako mieszacz nr 2. W załączeniu wykres.

      Pozdrawiam Markus

      Musisz mieć czujnik temperatury powrotu wiety w sterownik aby to pokazać albo jak masz ten czujnik w sterowniku terii 890 i masz wyłączona ochronę powrotu na zaworze 4d to mierzona temperatura pokazywana jest jako temperatura spalin.

    • #64101
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Nie za bardzo widzę na wykresie temperaturę powrotu.
      W mojej instalacji pompa kotłowa działa do osiągnięcia powiedzmy 55 stopni, a potem przestaje działać. Przy spadku o histerezę 2 stopni, znowu się załącza.
      Z tym, że sterowanie mam zrealizowane o moduł B – pompa jest przedstawiana jako mieszacz nr 2. W załączeniu wykres.

      Pozdrawiam Markus

      Musisz mieć czujnik temperatury powrotu wiety w sterownik aby to pokazać albo jak masz ten czujnik w sterowniku terii 890 i masz wyłączona ochronę powrotu na zaworze 4d to mierzona temperatura pokazywana jest jako temperatura spalin.

    • #64097
      Markus
      Uczestnik

      Mateusz, ja nie wiedziałem na Twoim wykresie, która krzywa jest odpowiedzialna za temperature powrotu. Stąd mojej zapytanie. Trochę to mi wyglądało dziwnie. Bo powrót prawie naśladuje zasilanie. A co będzie, gdy temperatura kotla zacznie spadać poniżej, temp. w której rozpoczynają pracę pompy?

      Dlatego pokazałem swoje rozwiazanie, w którym oprócz zaworu 3D, który steruje wodą na grzejniki, mam pompę kotłową i dodatkowy czujnik temperatury zainstalowany na powrocie, sterowany przez dodatkowy moduł regulatora, który ma zapewnić temperaturę około 53-55. I to przedstawia mój wykres, temp. powrotu oznaczona jako mieszacz 2.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64098
      Markus
      Uczestnik

      Mateusz, ja nie wiedziałem na Twoim wykresie, która krzywa jest odpowiedzialna za temperature powrotu. Stąd mojej zapytanie. Trochę to mi wyglądało dziwnie. Bo powrót prawie naśladuje zasilanie. A co będzie, gdy temperatura kotla zacznie spadać poniżej, temp. w której rozpoczynają pracę pompy?

      Dlatego pokazałem swoje rozwiazanie, w którym oprócz zaworu 3D, który steruje wodą na grzejniki, mam pompę kotłową i dodatkowy czujnik temperatury zainstalowany na powrocie, sterowany przez dodatkowy moduł regulatora, który ma zapewnić temperaturę około 53-55. I to przedstawia mój wykres, temp. powrotu oznaczona jako mieszacz 2.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64095
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz, ja nie wiedziałem na Twoim wykresie, która krzywa jest odpowiedzialna za temperature powrotu. Stąd mojej zapytanie. Trochę to mi wyglądało dziwnie. Bo powrót prawie naśladuje zasilanie. A co będzie, gdy temperatura kotla zacznie spadać poniżej, temp. w której rozpoczynają pracę pompy?

      Dlatego pokazałem swoje rozwiazanie, w którym oprócz zaworu 3D, który steruje wodą na grzejniki, mam pompę kotłową i dodatkowy czujnik temperatury zainstalowany na powrocie, sterowany przez dodatkowy moduł regulatora, który ma zapewnić temperaturę około 53-55. I to przedstawia mój wykres, temp. powrotu oznaczona jako mieszacz 2.

      Pozdrawiam
      Markus

      Cześć,
      Nie zrozumiałem o co chodziło. Trochę młyn w pracy ostatnio mam.

      U mnie temperatura powrotu to temperatura spalin. Sterownik r. Control 890 ma, niewiedzieć czemu, wspólny czujnik dla tych dwóch pomiarów.

      U mnie temperatura powrotu naśladuje temperaturę kotła minus parę stopni. Pompa kotła zawraca duża część wody na powrót co skutecznie podnosi jego temperaturę z tym, że przy lądowaniu cwu efekt jest jak pokazywałem na wykresie. Temperaturze powrotu schodzi do około 40 Stopni.

      Jak temperatura kotła zejdzie poniżej 55 stopni to poprostu wyłączy pompę kotła. Dlatego właśnie założyłem ten wątek. Według mnie ta pompa albo cały czas powinna działać albo powinna się wyłączać po osiągnięciu tych 55 stopni.

      W sumie to mógłbym wypisać ta pompę z sterownika pieca w wrzucić jakiś zewnętrzny sterownik z czujnikiem.

      Pewnie w moim sterowniku nie ma innej opcji sterowania ta pompą. Wydaje się, że ona miała sterować dodatkowym obiegiem co bez mieszacza.

    • #64096
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz, ja nie wiedziałem na Twoim wykresie, która krzywa jest odpowiedzialna za temperature powrotu. Stąd mojej zapytanie. Trochę to mi wyglądało dziwnie. Bo powrót prawie naśladuje zasilanie. A co będzie, gdy temperatura kotla zacznie spadać poniżej, temp. w której rozpoczynają pracę pompy?

      Dlatego pokazałem swoje rozwiazanie, w którym oprócz zaworu 3D, który steruje wodą na grzejniki, mam pompę kotłową i dodatkowy czujnik temperatury zainstalowany na powrocie, sterowany przez dodatkowy moduł regulatora, który ma zapewnić temperaturę około 53-55. I to przedstawia mój wykres, temp. powrotu oznaczona jako mieszacz 2.

      Pozdrawiam
      Markus

      Cześć,
      Nie zrozumiałem o co chodziło. Trochę młyn w pracy ostatnio mam.

      U mnie temperatura powrotu to temperatura spalin. Sterownik r. Control 890 ma, niewiedzieć czemu, wspólny czujnik dla tych dwóch pomiarów.

      U mnie temperatura powrotu naśladuje temperaturę kotła minus parę stopni. Pompa kotła zawraca duża część wody na powrót co skutecznie podnosi jego temperaturę z tym, że przy lądowaniu cwu efekt jest jak pokazywałem na wykresie. Temperaturze powrotu schodzi do około 40 Stopni.

      Jak temperatura kotła zejdzie poniżej 55 stopni to poprostu wyłączy pompę kotła. Dlatego właśnie założyłem ten wątek. Według mnie ta pompa albo cały czas powinna działać albo powinna się wyłączać po osiągnięciu tych 55 stopni.

      W sumie to mógłbym wypisać ta pompę z sterownika pieca w wrzucić jakiś zewnętrzny sterownik z czujnikiem.

      Pewnie w moim sterowniku nie ma innej opcji sterowania ta pompą. Wydaje się, że ona miała sterować dodatkowym obiegiem co bez mieszacza.

    • #64094
      Markus
      Uczestnik

      Ja mam dodatkowy moduł w regulatorze.
      Natomiast mój szwagier ma termostat narurowy (przylgowy), który załącza pompe kotłową przy temperaturze poniżej 55. Powyżej pompa stoi.

    • #64093
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Prośba do SERWIS1 o odpowiedź na pytanie jaka powinna być ustawiona temperatura złączania pompy kotła, która pracuje jako ochrona powrotu.
      Nie wykorzystywana jest do przepychania wody na kaloryfery.

      Schemat i wykres temperatury wrzuciłem wcześniej.

      Obecnie pompa kotła uruchamiana jest po osiągnięciu 55 stopni na piecu co w przypadku wykorzystania jej jako ochrona powrotu wydaje się za wysokim progiem.
      Czy to jest poprawne?
      Czy da się to jakoś przestawić aby pompa kotła uruchamiana była wcześnie i na przykład wyłączana po przekroczeniu 55 stopni na powrocie?

    • #64092
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterowanie pompą kotła podłączoną pod wyjście pompy mieszacza jest realizowane poprzez ustawienie funkcji mieszacza jako „tylko pompa” oraz montaż czujnika mieszacza na powrocie. To czujnik mieszacza decyduje kiedy ta pompa się załącza i wyłącza. Warto ustawić temperaturę na 55 stopni C. Pompa będzie się wyłączała powyżej tej temperatury i załączała kilka stopni poniżej.

      Czujnik powrotu służy do sterowania ochroną powrotu poprzez zawór 4D.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64091
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Sterowanie pompą kotła podłączoną pod wyjście pompy mieszacza jest realizowane poprzez ustawienie funkcji mieszacza jako „tylko pompa” oraz montaż czujnika mieszacza na powrocie. To czujnik mieszacza decyduje kiedy ta pompa się załącza i wyłącza. Warto ustawić temperaturę na 55 stopni C. Pompa będzie się wyłączała powyżej tej temperatury i załączała kilka stopni poniżej.

      Czujnik powrotu służy do sterowania ochroną powrotu poprzez zawór 4D.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Cześć,
      Dziękuję za odpowiedź, tylko pytałem o pompę kotła a nie mieszacza.

      Mam ochronę zrealizowana na pompę kotła I sugerowaćliscie ustawienie jej temperatury załączania na minimum 55 stopni co wydaje się bez sensu gdyż ochrona powrotu zaczyna działać dopiero po osiągnięciu 55 stopni a wydaje mi się, że ta pompa powinna działać do 55 stopni.

      Pozdrawiam

    • #64090
      Markus
      Uczestnik

      Mateuszu, ja mam tak zrealizowana ochronę. Mam drugi mieszacz (w module dodatkowym) i tam mam ustawione tylko pompa. Natomiast możesz też pompę kotłową połączyć za pomocą termostatu narurowego. Nie będzie on wtedy widoczny w regulatorze kotla. Będzie działał autonomiczne. Spada temperatura powrotu poniżej 55 to termostat załącza pompę. Po osiągnięciu temperatury wyłącza.

    • #64089
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateuszu, ja mam tak zrealizowana ochronę. Mam drugi mieszacz (w module dodatkowym) i tam mam ustawione tylko pompa. Natomiast możesz też pompę kotłową połączyć za pomocą termostatu narurowego. Nie będzie on wtedy widoczny w regulatorze kotla. Będzie działał autonomiczne. Spada temperatura powrotu poniżej 55 to termostat załącza pompę. Po osiągnięciu temperatury wyłącza.

      Cześć Markus,
      Tak, pamiętam jak to masz zrobione i planuję odpiąć pompę kotla i zastosowac dodatkowy sterownik.

      Tu poprostu chciałbym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytamie. Zwłaszcza, że to co zalecił serwis wydaje się być nieskuteczne w moim przypadku.

      Możliwe, że ktoś z serwisu przeoczyłem informacje o konfiguracji mojego układu.
      Zdarza się więc zapytałem ponownie.

      Dziękuję i pozdrawiam

    • #64088
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W Twoim sterowniku nie ma typowej pompy kotła tak jak w sterowniku HT 900 stąd moje sugestie.
      Jako pompę kotła wykorzystuje się w tym przypadku pompę mieszacza w trybie „Tylko Pompa”. Pompa CO oznaczona jako pompa kotła działa jak normalna pompa instalacyjna tzn załącza się od temperatury załączenia pomp.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64087
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      W Twoim sterowniku nie ma typowej pompy kotła tak jak w sterowniku HT 900 stąd moje sugestie.
      Jako pompę kotła wykorzystuje się w tym przypadku pompę mieszacza w trybie „Tylko Pompa”. Pompa CO oznaczona jako pompa kotła działa jak normalna pompa instalacyjna tzn załącza się od temperatury załączenia pomp.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Jeżeli dobrze rozumiem.
      Sugerujesz zamienić pompę kotła z pompą mieszacza w sterowniku i przestawić pompę mieszacza w trybie „Tylko Pompa”.
      Czy nadal będę w stanie sterować temperaturą CO tak jak teraz to robię za pomocą termometru mieszacza oraz siłownika mieszacza?
      Czy będzie działała ochrona przed przegrzaniem podłogi jak to teraz ma miejsce w trybie „Włączona podłoga”?

      Wydaje mi się, że na oba te pytania dostanę odpowiedź „NIE”.

      Prawdopodobnie najlepiej będzie dorzucić sterownik z termometrem i nim sterować pompą kotła.
      W sumie mogę ustawić temperaturę załączania pompy kotła na 20 stopni i nadal będę miał ochronę powrotu z tym, że przy jej pracy powyżej 55 stopni będę miał trochę strat w czasie niepotrzebnego pompowania wody przez kocioł.

    • #64086
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wyjście mieszacza możesz wykorzystać w pełni do obsługi siłownika i pompy instalacyjnej lub jako pompa kotła (jedno albo drugie).

      Najprostszym rozwiązaniem byłby termostat przylgowy na 230V do załączania pompy kotła przy zbyt niskiej temperaturze.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64085
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Wyjście mieszacza możesz wykorzystać w pełni do obsługi siłownika i pompy instalacyjnej lub jako pompa kotła (jedno albo drugie).

      Najprostszym rozwiązaniem byłby termostat przylgowy na 230V do załączania pompy kotła przy zbyt niskiej temperaturze.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Tak właśnie zrobię.
      Czy macie coś sprawdzonego?

      Dziękuję i pozdrawiam

    • #64084
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jest dużo takich termostatów na rynku zazwyczaj kosztują około 50 zł.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64083
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Jest dużo takich termostatów na rynku zazwyczaj kosztują około 50 zł.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      OK, Już się za tym rozglądałem.
      Mam jeszcze jedno pytanie.
      Czy taki sterownik mogę podpiąć do styków w sterowniku, do których normalnie mam podpiętą pompę kotła?
      W zasadzie chodzi o to aby piec nadal sterował tym czy pompa chodzi czy nie w zależności od trybu pracy kotła. Czyli jak piec wejdzie w tryb lato i wyłączy wszystkie pompy to także powinien wyłączyć pompę kotła podpiętą do dodatkowego sterownika (w zasadzie może wyłączyć ten sterownik).
      W sytuacji jak jest tryb zima to dodatkowy sterownik powinien chodzić i sterować ochroną powrotu.

      Wydaje mi się, że to ma prawo zadziałać.

      Pozdrawiam

    • #64082
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Możesz w taki sposób podłączyć termostat.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64081
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Możesz w taki sposób podłączyć termostat.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      OK,
      Dziękuję.

    • #64080
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Odgrzeję trochę kotleta gdyż dorzuciłem sterownik do pompy ochrony powrotu i mam wrażenie, że nie działa to tak jak bym chciał.

      Wrzucam cytat z wątku DasPell wasze spalanie i parametry

      Cześć,
      Ja mam inny temat, który mnie frapuje.
      Jak u was wygląda temat ochrony powrotu w przypadku wykorzystania do tego pompy na krótkim obiegu?

      Ostatnio zmieniłem sposób sterowania tą pompą tak aby wyłączała mi się jak temperatura powrotu przekroczy 55 stopni.
      Działa to dobrze z tym, że w momencie wyłączenia pompy mieszacz dostaje szczał ciepłej wody i przeskakuje ustawienie. Tego się spodziewałem.
      Natomiast takie wyłączenie powoduje duże rozwarstwienie temperatury w piecu i krótki postój rzędu 30 minut.
      Dawniej jak ochrona pracowała cały czas piec był równomiernie wygrzany i postój był rzędu godziny lub trochę więcej.

      Zastanawiam się jak taka ochrona powinna działać.
      Czy pompa powinna być wyłączana po przekroczeniu 55 stopni?
      Czy w postoju pieca pompa powinna się załączyć jak temperatura powrotu spadnie poniżej 55 stopni?

      A i podniosłem temperaturę zadaną pieca na 75 stopni co powinno dodatkowo ochronić powrót.

      Zmiany w sterowaniu ochroną powrotu zrobiłem gdyż myślałem, że pracująca pompa ochrony w czasie postoju nadmiernie wychładza pieca ale mam wrażenie, że nie jest to tak duży problem jak dużo częstsze starty pieca.

      Dziękuję i pozdrawiam

      Jak to działa w HT-Tronic 900?
      Pompa ochrony powrotu działa w postoju?
      Czy lepiej wyrównać temperaturę w całym piecu aby dłużej stał z tym, że nie mam jak wyłączyć pompy ochrony?

      Dziękuję

Oglądasz 33 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.