Korozja

Oglądasz 167 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63888
      Bigcobra
      Uczestnik

      Witam serdecznie . Jestem tutaj nowym uzytkownikiem. Posiadam kociolek HT Daspell 18Kw. PALNIKI NA PELLET REVO Z OBROTOWĄ KOMORĄ SPALANIA
      Moj problem polega navtym ze ostatnio podczas czyszczenia kotla zauwazylem cos dziwnego. Zdjecia ponizej. Prosze o pomoc czy to jakas korozja 20180901_120541.jpg

    • #64056
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam, a próbowałeś to czyścic? czy schodzi? i czy pod tym nadal jest takie rude?

    • #64055
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak zeskrobalem wszystko i pod spodem jest rude caly czas.
      Temp na kotle 75 st. Temp otwarcia na mieszasz 55 st. Zamontowany zawor czterodrogowy.

    • #64054
      Bigcobra
      Uczestnik

      Jeszcze kilka zdjec. Najwiecej jest tego w gornej czesci kotla. W dolnej gdzie jest palnik tego nie ma

    • #64053
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jest to nagar kotłowy – sadza przyklejona do ścianki wypaliła się i odkleja się płatami.
      Zazwyczaj takie zjawisko pojawia się, gdy kocioł w okresie letnim nie pracuje bądź pracuje sporadycznie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64052
      Bigcobra
      Uczestnik

      Faktycznie latem piec odpalal sie raz moze dwa razy dziennie.
      Bardzo dziekuje za pomoc.
      Pozdrawiam wszystkich

    • #64051
      Markus
      Uczestnik

      Faktycznie latem piec odpalal sie raz moze dwa razy dziennie.
      Bardzo dziekuje za pomoc.
      Pozdrawiam wszystkich

      Witam

      Praca kotła raz czy dwa dziennie, to normalne w sezonie letnim, kiedy grzejemy tylko CO.
      Pytanie w jakim przedziale temperatur pracował kocioł, mój podczas podgrzewania CWU, dochodził do przedziału 65-70 stopni.
      Żadnych takich płatów nie mam, tylko sam pył na powierzchni blach.
      A teraz w sezonie sprawdzałeś jak faktycznie jest temperatura powrotu wody do kotła?

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64050
      Bigcobra
      Uczestnik

      Witam
      Zadana temperatura kotla to 75 stopni. Podczas ładowania zbiornika z woda temp spada do 60 stopni.
      Szczerze mowiac nie wiem jak sprawdzic temperature powrotu do kotła.

    • #64049
      Bigcobra
      Uczestnik

      Dzisiaj zrobilem nowe zdjecia od czyszczenia minelo 3 tygodnie tak wyglada kociol . Bardzo dziwne to wszystko w zeszlym roku tak nie wygladaly scianki wewnetrzne. Pierwsze moje skojarzenie to wyglada to wszystko jakby bylo pokryte plesnia takie zludzenie daje. Po miejscowym oskrobaniu podspodem jest ruda blacha. Miejscami odrywa sie płat z sadzą.
      Który wyglada jak warstwa skorodowanego metalu sprawdzilem magnesem i ten plat caly przylepil sie do magnesu. Prosze was o pomoc co mam robic bo boje sie ze zaraz bedzie dziura w piecu. Czy pelet moze byc temu winny. W tym roku zmieniłem dostawce na miejscowego .

    • #64048
      Markus
      Uczestnik

      Kup, zwykły elektroniczny termometr LCD z sondą i przymocuj ją ściśle do rury wchodzącej (powrotu) tuż przy kotle. Możesz potem całość zaizolować.

      Jak działa dobrze ochrona powrotu do cały kocioł jest taki wygrzany.
      Swego czasu szwagrowi zawiesiła się pompa kotłowa i już po dwóch dniach zauważyłem jakby ścianki były wilgotne.
      Na zdjęciu z palnikiem, widać że też wewnątrz ma kolor taki rdzawy.

    • #64047
      Bigcobra
      Uczestnik

      Moze przyczyna jest to ze piec odpala mi sie max 5 razy na dobe i chodzi okolo 1 godziny za kaxdym razem.

    • #64046
      Markus
      Uczestnik

      Jaką masz histereze kotła?
      Przy jakiej temperaturze kotła następuje ponowne uruchomienie go?

    • #64045
      Bigcobra
      Uczestnik

      Poszukalem tej histerezy kotla. Wynosi ona 22 stopnie.
      Temperatura kotla 75 ale podczas grzania nigdy nie dochodzi do tej temp. na maxa to 65/ 68stopni.

    • #64044
      Markus
      Uczestnik

      Moze przyczyna jest to ze piec odpala mi sie max 5 razy na dobe i chodzi okolo 1 godziny za kaxdym razem.

      Napisałeś, że nie dochodzi do zadanej temperatury, tylko do 68/65 stopni.
      To pierwsze pytanie: co wyłącza kocioł, po 1 godzinie pracy jak piszesz, a przed uzyskaniem 75 st.
      I drugie pytanie, jaka jest temperatura kotła podczas rozpalania, po postoju.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64043
      Bigcobra
      Uczestnik

      Mam sterownik pokojowy jak uzyska temp w pokoju 21.5 to daje sygnal do pieca ze ma przestac grzac. Piec sie wygasi i czeka znowu pare godzin za sygnalem z sterownika pokojowego. Posiadam jeszcze kominek jak w nim napale to piec na pelet rozpala siedoslownie z dwa razy dziennie.
      Jesli stoi tak dluzszy czas to temp kotla spada do okolo 35 st. Bo nie jest np rozpalane przez 5 godzin i ostygnie

    • #64042
      Markus
      Uczestnik

      No i niestety mamy odpowiedz dlaczego w kotle jest korozja.

      Kocioł na paliwo stałe powinien utrzymywać w sezonie minimalną temperaturę wody wpływającej na powrocie do kotła.
      Jak czytamy w DTR kotła HT np DasPell

      Warunkiem uzyskania 60 miesięcznej gwarancji na szczelność korpusu kotła jest zabezpieczenie powrotu przed
      wpłynięciem czynnika grzewczego o temperaturze niższej niż 55 oC
      poprzez zastosowanie zaworu termicznego oraz
      wykonanie odpłatnego przeglądu kotła między drugim a trzecim rokiem eksploatacji.
      Warunkiem uzyskania 36 miesięcznej gwarancji na szczelność korpusu jest montaż czterodrogowego zaworu mieszającego i zabezpieczenie powrotu przed wpłynięciem czynnika o temperaturze niższej niż 45 oC

      Czyli minimalna temperatura wody wpływającej na powrocie do kotła to 45 stopni. Jeżeli na kotle jest podczas postoju 35 stopni to na powrocie masz z 25 stopni.
      I wtedy na powierzchni ścian kotła pojawia się woda. No i stąd masz korozje niskotemperaturową.

      Kocioł na paliwo stałe to nie kocioł gazowy, który można w dowolnym czasie wyłączyć.

      W kilku wątkach na forum była mowa o tym, że termostat pokojowy najlepiej albo wyłączał pompę CO lub obniżał temperaturę na mieszaczu (zaworze 3D)
      Oczywiście stała praca kotła zjada ileś tam paliwa, ale można kocioł zarżnąć po kilku latach.

      Myślę, że powinieneś ustawić temperaturę kotła na 75 stopni i histerezę kotła 15 stopni.
      I termostat pokojowy powinien wyłączać pompę CO a nie kocioł.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64041
      Bigcobra
      Uczestnik

      Czyli kociol powinien po uzyskaniu temperatury zadanej w pokojach przejsc w tryb nadzoru.? Czyli nie moze sie calkowicie jak to jest u mnie wylaczac. Ustawilem temp kotla 75 stopni i histereze 15 st. Teraz jak ustawic zeby wylaczal pompe co i wchodzil w tryb nadzoru.?

    • #64040
      Markus
      Uczestnik

      Tryb nadzoru oznacza ze palnik cały czas chodzi i podaje minimalne ilości paliwa, tak aby nie było potrzeby ponownego rozpalania.
      Ja z nadzoru korzystam w większe mrozy. Zresztą nadzór może maksymalnie pracować do 60 minut, potem i tak kocioł się wygasi.
      Standardowo nadzór jest ustawiony na 0 sek. Co oznacza że kocioł po osiągnięciu 75 stopni ( w Twoim przypadku) wygasi się i będzie czekał aż temperatura spadnie (na kotle) do 60 stopni. Ten spadek może wynikać albo z rozbioru ciepłej wody (pracująca pompa CO) albo samoistne wychładzanie się kotła. W praktyce z jednego i drugiego. Tylko od temperatur zewnętrznych (zapotrzebowania budynku) będzie zależało, jak długo będzie trwał postój ( u mnie od 0,5 h do 3 h).
      Reasumując kocioł powinien mieć temperaturę (przy Twoich ustawieniach) 60-75 ( +/- 2-3 stopnie na wygaszanie lub rozpalanie), a w którym momencie będzie podawał ciepło na kaloryfery będzie zależało od termostatu pokojowego.

      W parametrach serwisowych ustawiasz czas nadzoru na ZERO – wtedy kocioł nie wchodzi w Nadzór
      Też w parametrach serwisowych masz – ustawienia kotła- wyłączenie pompy kotła od termostatu należy włączyć,
      natomiast wyłączyć termostat kotła.
      Nazewnictwo może być inne w zależności od modelu regulatora

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64039
      Bigcobra
      Uczestnik

      Czyli z tego rozumie ze jak termostat pokojowy bedzie mi wylaczal pompe Co piec bedzie w tym momencie czekal az spadnie na nim temp wowczas to ponownie rozpali sie i bedzie utrzymywal temp w zakresie od tych 60 do 75 stopni tak jak jest ustawiona histereza?

    • #64038
      Markus
      Uczestnik

      Dokładnie TAK

    • #64037
      Bigcobra
      Uczestnik

      Dokładnie TAK

      A zobacz prosze na zdjecie jak mam ustawic te parametry czy jest dobrze

    • #64036
      Markus
      Uczestnik

      Pierwsza rzecz: coś nie gra z nadmuchami.
      Powinny być coraz mniejsze wraz ze spadkiem mocy.
      Tak dobrany aby płomień był długi żółty. Krótki biały to za duży. Długi czerwony za mały.
      Sprawdzamy szybko po otwarciu drzwiczek. Długie otwarcie zaburza przepływ powietrza.

      I druga sprawa histerezy .
      Jeżeli H2 =3 oC i H1 =3 oC to kocioł z mocy 100% schodzi od razu na 30%

      W zależności od zapotrzebowania na ciepło można kombinować
      H2 = 7 H1 =3 czy nawet H2 =10 H1 =5

      Moc minimalna powinna mieć co najmniej 30% mocy kotła .
      Jeśli masz kocioł 18kW to powinna być 5,5 kW

    • #64035
      Markus
      Uczestnik

      .

    • #64034
      Bigcobra
      Uczestnik

      Widzisz tak to jest instalator mnie namawial na pelet zamontowal kociolek podlaczyl cos tam poustawial. A teraz jak dzwonie ze potrzebuje pomocy to radz sobie sam od tego jest instrukcja. Dzieki ze jestescie na forum i ktos moze pomoc.
      Postaram sie ustawic wszystko tak jak radziles. Tylko jeszcze powiedz jak ustawic korekty nadmuchu w modulacji.

    • #64033
      Bigcobra
      Uczestnik

      Dobra juz wiem chyba . Poprostu obserwowac połomień jaki jest na poszczególnych progach mocy. I wówczas regulowac nadmuch.
      A jeszcze jedno co to jest w ustawieniach krzywa grzewcza i jej przesuniecie. Czytalem w instrukcji ale jakos to do mnie nie dociera.

    • #64032
      Markus
      Uczestnik

      Krzywa grzewcza jest to zależność temperatury wody idacej na grzejniki lub podlogowke od temperatury zewnętrznej. Krzywe są ponumerowane od 0.1, 0.2 i te stosuje się do podlogowek. Do grzejników stosuje powyżej 0,6, 0,7.
      Im gorzej ocieplony budynek tym wyższa krzywa. Poczytaj w necie o krzywych. Jedna z strategii doboru jest metodą prób i błędów. Możesz na początek wybrać np. 0.8. Potem obserwujesz czy w zależności od temperatur zewnetrznej, jaka woda idzie na grzejniki. Przesunięcie krzywej to jest dodanie albo odjecie jednego lub kilku stopni w stosunku do temperatury wynikającej z krzywej grzewczej. Po wybraniu danej krzywej, regulator kotła będzie na podstawie czujnika temperatury zewnętrznej sterowal mieszaczem w celu osiągnięcia określonej temperatury wody idącej na grzejniki. To tak pokrótce. Wujek Google jest tu pomocny.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #64031
      Bigcobra
      Uczestnik

      Markus Bardzo dziekuje za pomoc.
      Uratowales moj kocioł.
      Wszystkie parametry ustawiłem zgodnie z Twoimi zaleceniami. Teraz poddam go obserwacji i dam znac co sie dzieje.
      Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje.

    • #64030
      Markus
      Uczestnik

      Bigcobra, fajnie że udało się Tobie po zmieniać parametry. Teraz musisz po obserwować jak będzie zachowywał się kocioł. Czy wybrana krzywa pogodowa jest odpowiednia. Dobrze ze masz Econeta, bo ja gdy zaczynałem, to spędziłem wiele godzin w kotłowni. Może uda Ci się zweryfikować powrót, jaką ma rzeczywiście temperaturę. Ja mam trochę inaczej to zorganizowane. Mianowicie zawór 3D plus pompa kotłowa, która przerzuca gorąca wodę z zasilania na powrót kotła gdy temp. jest niższa niż 55. I mogę to obserwować w Econecie. Ty masz zawór 4D, który z jednej strony ma zapewnić odp. temperaturę na grzejniki a z drugiej zabezpieczyć powrót. Nie wiem czy masz wpięty do regulatora czujnik temp. powrotu. Jak tak to Ok, a jak nie to dobrze byłoby doczepić zwykły elektroniczny, aby rzucić okiem czasem na niego.
      No i poczytaj necie o zabezpieczeniu po sezonie kotła. Ale to za dobrych kilka miesięcy.
      Teraz życzę wesołych świąt Bożego Narodzenia.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #64029
      Bigcobra
      Uczestnik

      Bardzo dziekuje i wzajemnie
      Wesołych Świat

    • #64028
      Bigcobra
      Uczestnik

      Witajcie ponownie.
      Wczoraj czyscilem kociol i niestety tragedia korozja postepuje juz jestem bezsilny nie wiem co mam robic w zalaczniku zdjecia 20190210_111747.jpg 20190210_095416.jpg
      Przy rozpalaniu scianki kotla sa poprostu mokre jak sciera leci z nich niesamowicie.

    • #64027
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witajcie ponownie.
      Wczoraj czyscilem kociol i niestety tragedia korozja postepuje juz jestem bezsilny nie wiem co mam robic w zalaczniku zdjecia
      Przy rozpalaniu scianki kotla sa poprostu mokre jak sciera leci z nich niesamowicie.

      Cześć,
      Na jakich temperaturach ten pięć ptacuje?
      Trzymasz coś w okolicy 55 stopni na powrocie?
      Palisz groszkiem czy pelletem?

      Woda płynąca po sciankach oraz rdza pojawiają się jak piec pracuje na niskich temperaturach głównie chodzi o temperaturę powrotu z CO. Tam musi być w okolicy 55 stopni inaczej piec będzie się pocil I rdzewiał.

    • #64026
      Bigcobra
      Uczestnik

      Witaj pale peletem.
      Temperatura kotla zadana to 75 °c
      Histereza 15 °c
      Posiadam zawor czterodrogowy
      Termostat pokojowy zalacza pompe CO.
      Gdy temperatura spadnie na piecu ponizej 59 °C nastepuje rozpalenie . Ale niestety pompa co zdazy wyssac cieplo do 42°c . Caly czas zawor czterodrogowy utrzymuje temp mieszacza w granicach 45°C gdy termostat pokojowy nie zalaczy pomy co . Gdy pompa co sie zalaczy temp mieszczacza to 55°c
      Co jest nie tak dlaczego to cieplo w czasie rozpalania kotla wysysa do tych 40 kilku stopni.

    • #64025
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witaj pale peletem.
      Temperatura kotla zadana to 75 °c
      Histereza 15 °c
      Posiadam zawor czterodrogowy
      Termostat pokojowy zalacza pompe CO.
      Gdy temperatura spadnie na piecu ponizej 59 °C nastepuje rozpalenie . Ale niestety pompa co zdazy wyssac cieplo do 42°c . Caly czas zawor czterodrogowy utrzymuje temp mieszacza w granicach 45°C gdy termostat pokojowy nie zalaczy pomy co . Gdy pompa co sie zalaczy temp mieszczacza to 55°c
      Co jest nie tak dlaczego to cieplo w czasie rozpalania kotla wysysa do tych 40 kilku stopni.

      Schodzenie do 40 kilku stopni jest normalne przy dużych rozbiorach ciepła.
      Piec startuje przy 59 stopniach ale zanim się rozpędzi to Pompa CO odbierze dużo ciepła.
      Da się u ciebie wyłączyć pompę CO poniżej jakiejś temperatury?

      Masz jakąś ochronę powrotu?

      Twoj piec pracuje w nadzorze? Nie ma automatycznego rozpalania?

    • #64024
      Bigcobra
      Uczestnik

      Gosc ktory mi wcisnal ten kocioł i pozostawil mnie bez pomocy twierdzil ze ochrona powrotu jest zawor czterodrogowy. Kociol nie pracuje w trybie nadzoru. Rozpala sie sam tylko gdy temp na nia spadnie do 59.

    • #64023
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      U mnie układ jest podobny, tzn. zawór 4D odpowiada min. za ochronę powrotu i niekiedy pompa CO zdąży obniżyć temperaturę na piecu do 40 stopni, zanim piec zdąży się rozpędzić (rozpalanie przy 55 stopniach), ale nigdy nie znalzłem śladu korozji z tego powodu, czy wilgoci na ściankach, innymi słowy to nie musi być przyczyna. Może twoja instalacja jest w innym miejscu skopana, załącz prosty schemat.

    • #64022
      Bigcobra
      Uczestnik

      Cos takiego mniej wiecej Screenshot_2019-02-10-15-47-05.png

    • #64021
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie układ jest podobny, tzn. zawór 4D odpowiada min. za ochronę powrotu i niekiedy pompa CO zdąży obniżyć temperaturę na piecu do 40 stopni, zanim piec zdąży się rozpędzić (rozpalanie przy 55 stopniach), ale nigdy nie znalzłem śladu korozji z tego powodu, czy wilgoci na ściankach, innymi słowy to nie musi być przyczyna. Może twoja instalacja jest w innym miejscu skopana, załącz prosty schemat.

      Oczywiscie, że nie musi ale trudno znaleźć inny powód.
      CY twój zawór 4d pracuje jako ochrona powrotu czy masz to wyłączone?
      Masz pompę kotła?

    • #64020
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Gosc ktory mi wcisnal ten kocioł i pozostawil mnie bez pomocy twierdzil ze ochrona powrotu jest zawor czterodrogowy. Kociol nie pracuje w trybie nadzoru. Rozpala sie sam tylko gdy temp na nia spadnie do 59.

      Tak, zawór 4d może pracować w trybie ochrona powrotu ale trzeba to włączyć w sterowniku. Wtedy siłownik będzie brał za priorytet utrzymanie temperatury powrotu na zadanym poziomie.

    • #64019
      Bigcobra
      Uczestnik

      Czyli w menu musze tego poszukac ?

    • #64018
      Bigcobra
      Uczestnik

      20190210_163307.jpg
      Czy to jest to ustawienie?

    • #64017
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Czy to jest to ustawienie?

      Nie, to jest konfiguracja mieszacza.
      Jeżeli dobrze poznaje sterownik to masz serie albo 850 albo 890.
      W nich powinieneś wejść w ustawienia serwisowe => ustawienia kotła => ochrona powrotu

      Tylko to ma prawo zadziałać pod warunkiem, że masz czujnik temperatury powrotu.

      Na zdjęciu z econet nie widzę abyś go miał.
      To jest wyposażenie dodatkowe do zakupienia w serwisie HT.

      Kozystales z tej instrukcji
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/ARCHIWUM/ecoMAX%20850P2-H_TOUCH_DTR_wydanie_1.0.pdf

    • #64016
      Bigcobra
      Uczestnik

      Dzieki za instru. Nawet nie dostalem jej od tego pseudo sprzedawcy.
      Czyli reasumujac co trzeba zrobic zeby mi tego biednego kotla nie zjadla korozja. Zalozyc czujnik temp. powrotu ? Ale czy jestem w stanie to sam zrobic?

    • #64015
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzieki za instru. Nawet nie dostalem jej od tego pseudo sprzedawcy.
      Czyli reasumujac co trzeba zrobic zeby mi tego biednego kotla nie zjadla korozja. Zalozyc czujnik temp. powrotu ? Ale czy jestem w stanie to sam zrobic?

      Gwarancji żadnej nie ma ale możesz sam zamontować czujnik.
      Jeżeli masz sterownik z serii 850 to tam jest dedykowane złącze dla czujnika powrotu. W 890 czujnik podpina się pod czujnik temperatury spalin.
      Sam czujnik montujesz gdzieś na powrocie. Przykladasz do rury i owijasz taśma izolacyjna a potem jakimś ociepleniem tak aby temperatura powietrza nie miała większego wpływu.

      A i jak włączysz ochronę powrotu na zaworze 4d to siłownik priorytetowo będzie traktował dobro pieca a nie to, że chcesz mieć ciepło w domu.

      Według mnie lepszym rozwiązaniem jest pompa kotła, która zawraca cześć ciepłej wody na powrót pieca, ale jest droższa i wymaga przeróbki w instalacji.

      Skontaktuj się z serwisem HT aby dobrać odpowiedni czujnik.

    • #64013
      Bigcobra
      Uczestnik

      A taki czujnik to tylko na stronie heiztechnik mozna kupic?
      Z innej beczki czy mozna sie jakos inaczej komunikowac np telfonicznie z uzytkownikami forum czy tylko na stronce?

    • #64014
      Bigcobra
      Uczestnik

      A taki czujnik to tylko na stronie heiztechnik mozna kupic?
      Z innej beczki czy mozna sie jakos inaczej komunikowac np telfonicznie z uzytkownikami forum czy tylko na stronce?

    • #64011
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A taki czujnik to tylko na stronie heiztechnik mozna kupic?
      Z innej beczki czy mozna sie jakos inaczej komunikowac np telfonicznie z uzytkownikami forum czy tylko na stronce?

      Najlepiej kupić od nich. Będziesz miał pewność, że będzie pasował a i dodatkowo możesz ich podpytać o radę.

      Jak ktoś udostępni ci numer i zgodzi się na kontakt to jak najbardziej telefon wchodzi w grę.

      Forum ma taką zaletę, że potem można odnaleźć na nim informacje, choć często trzeba przeglądać dość duży wątek.

      Polecam także kontakt telefoniczny z serwisem. Mam z nimi same pozytywne doświadczenia.

    • #64012
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A taki czujnik to tylko na stronie heiztechnik mozna kupic?
      Z innej beczki czy mozna sie jakos inaczej komunikowac np telfonicznie z uzytkownikami forum czy tylko na stronce?

      Najlepiej kupić od nich. Będziesz miał pewność, że będzie pasował a i dodatkowo możesz ich podpytać o radę.

      Jak ktoś udostępni ci numer i zgodzi się na kontakt to jak najbardziej telefon wchodzi w grę.

      Forum ma taką zaletę, że potem można odnaleźć na nim informacje, choć często trzeba przeglądać dość duży wątek.

      Polecam także kontakt telefoniczny z serwisem. Mam z nimi same pozytywne doświadczenia.

    • #64009
      Bigcobra
      Uczestnik

      Dziekuje za pomoc. Jutro zloze zamowienie na czujnik i dam znac jak wyglada sytuacja. Pozdrowienia

    • #64010
      Bigcobra
      Uczestnik

      Dziekuje za pomoc. Jutro zloze zamowienie na czujnik i dam znac jak wyglada sytuacja. Pozdrowienia

    • #64007
      Bigcobra
      Uczestnik

      Mam jeszcze pytanie czy pellet z zawartoscia mdf moze tez byc przyczyna pocenia sie pieca?
      Kupuje od miejscowego dostawcy ale nie wiem z czego on jest.

    • #64008
      Bigcobra
      Uczestnik

      Mam jeszcze pytanie czy pellet z zawartoscia mdf moze tez byc przyczyna pocenia sie pieca?
      Kupuje od miejscowego dostawcy ale nie wiem z czego on jest.

    • #64005
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Zmielony MDF w pellecie, będzie odpowiedzialny na tworzenie spieków, a te mogą wpływać na przegrzewanie się palnika.

      Natomiast pocenie się kotła, pojawia się wtedy gdy nie ma zapewnionej ochrony powrotu, i zimna woda studzi ścianki kotła.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64006
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Zmielony MDF w pellecie, będzie odpowiedzialny na tworzenie spieków, a te mogą wpływać na przegrzewanie się palnika.

      Natomiast pocenie się kotła, pojawia się wtedy gdy nie ma zapewnionej ochrony powrotu, i zimna woda studzi ścianki kotła.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #64003
      Bigcobra
      Uczestnik

      Własnie przylapalem kociol jak sie rozpalal to wyssal temperature do 44°c. Zajzalem do srodka i wowczas juz scianki byly cale mokre. W zalaczniku zdjecie z econeta Screenshot_2019-02-11-14-28-44.png

    • #64004
      Bigcobra
      Uczestnik

      Własnie przylapalem kociol jak sie rozpalal to wyssal temperature do 44°c. Zajzalem do srodka i wowczas juz scianki byly cale mokre. W zalaczniku zdjecie z econeta Screenshot_2019-02-11-14-28-44.png

    • #64001
      Markus
      Uczestnik

      Chyba było ładowanie CWU

    • #64002
      Markus
      Uczestnik

      Chyba było ładowanie CWU

    • #63999
      Bigcobra
      Uczestnik

      Bylo ladowanie grzejnikow bo zalaczyla sie pompa od CO. Wyssalo cieplo nastapilo rozpalenie i piec mokry jak sciera.

    • #64000
      Bigcobra
      Uczestnik

      Bylo ladowanie grzejnikow bo zalaczyla sie pompa od CO. Wyssalo cieplo nastapilo rozpalenie i piec mokry jak sciera.

    • #63997
      Markus
      Uczestnik

      A jaka jest histereza przy zalaczaniu pompy CO?
      Brak ochrony powrótu powoduje że po wyziebieniu grzejników do kotła napływa zimna woda i wtedy na ściankach kotla osadza się para wodna.

    • #63998
      Markus
      Uczestnik

      A jaka jest histereza przy zalaczaniu pompy CO?
      Brak ochrony powrótu powoduje że po wyziebieniu grzejników do kotła napływa zimna woda i wtedy na ściankach kotla osadza się para wodna.

    • #63995
      Bigcobra
      Uczestnik

      Histereza 16 stopni. Kociol na 75 st.
      Przy rozpaleniu wysysa czasami do 42 °

    • #63996
      Bigcobra
      Uczestnik

      Histereza 16 stopni. Kociol na 75 st.
      Przy rozpaleniu wysysa czasami do 42 °

    • #63993
      Markus
      Uczestnik

      16 stopni to histereza kotla czy tez obniżenie po którym włączają się pompy

    • #63994
      Markus
      Uczestnik

      16 stopni to histereza kotla czy tez obniżenie po którym włączają się pompy

    • #63991
      Bigcobra
      Uczestnik

      Histereza kotla

    • #63992
      Bigcobra
      Uczestnik

      Histereza kotla

    • #63989
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak to histereza w grudniu pisalismy o tym drogi Markusie. Wowczas wylapales kilka bledow ktore mialem w ustawieniach. Niestety w tym tygodniu czyscilem kociol i jest to samo korozja korozja .

    • #63990
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak to histereza w grudniu pisalismy o tym drogi Markusie. Wowczas wylapales kilka bledow ktore mialem w ustawieniach. Niestety w tym tygodniu czyscilem kociol i jest to samo korozja korozja .

    • #63987
      Markus
      Uczestnik

      A jaka jest zasada wyłączania i zalaczaniu pompy CO? Przez termostat pokojowy? Przy jakim spadku temperatury?

    • #63988
      Markus
      Uczestnik

      A jaka jest zasada wyłączania i zalaczaniu pompy CO? Przez termostat pokojowy? Przy jakim spadku temperatury?

    • #63985
      Bigcobra
      Uczestnik

      Termostat pokojowy wlacza pompe CO. Ustawiona temp w pokoju na 21.5

    • #63986
      Bigcobra
      Uczestnik

      Termostat pokojowy wlacza pompe CO. Ustawiona temp w pokoju na 21.5

    • #63983
      Markus
      Uczestnik

      Ja mam podobny układ sterowania przez termostat, tylko stosuję zasade obniżania temperatury na mieszaczu. Pompa CO pracuje cały czas. Nie ma gwałtownego zalania kotla zimną wodą z grzejników.

    • #63984
      Markus
      Uczestnik

      Ja mam podobny układ sterowania przez termostat, tylko stosuję zasade obniżania temperatury na mieszaczu. Pompa CO pracuje cały czas. Nie ma gwałtownego zalania kotla zimną wodą z grzejników.

    • #63981
      Bigcobra
      Uczestnik

      A jak to ustawic?

    • #63982
      Bigcobra
      Uczestnik

      A jak to ustawic?

    • #63979
      Markus
      Uczestnik

      W menu serwisowym dot. Mieszacza – parametr wyłączenie pompy mieszacza od termostatu ustawić na Nie
      W parametrach użytkownika dla Mieszacza ustawić obniżenie temperatury zadanej obiegu przy rozwartym styku termostatu np. Na 2 stopnie

    • #63980
      Markus
      Uczestnik

      W menu serwisowym dot. Mieszacza – parametr wyłączenie pompy mieszacza od termostatu ustawić na Nie
      W parametrach użytkownika dla Mieszacza ustawić obniżenie temperatury zadanej obiegu przy rozwartym styku termostatu np. Na 2 stopnie

    • #63977
      Bigcobra
      Uczestnik

      I pompa CO bedzie caly czas chodzila 24h? A jak bedzie ladowanie CWU to pompa CO stanie?

    • #63978
      Bigcobra
      Uczestnik

      I pompa CO bedzie caly czas chodzila 24h? A jak bedzie ladowanie CWU to pompa CO stanie?

    • #63975
      Markus
      Uczestnik

      Tak. Moja pompa chodzi 24h. Mam elektroniczna, to ciągnie 8-10W.
      Jeśli chodzi o CWU to masz dwie opcje: z priorytetem i bez priorytetu. Z priorytetem CWU zatrzymuje CO. Bez priorytetu chodzą obie.

    • #63976
      Markus
      Uczestnik

      Tak. Moja pompa chodzi 24h. Mam elektroniczna, to ciągnie 8-10W.
      Jeśli chodzi o CWU to masz dwie opcje: z priorytetem i bez priorytetu. Z priorytetem CWU zatrzymuje CO. Bez priorytetu chodzą obie.

    • #63973
      Bigcobra
      Uczestnik

      Ustawilm tak ale pompa nie chodzi .a zerknij na te ustawienia 20190211_200344.jpg 20190211_200353.jpg

    • #63974
      Bigcobra
      Uczestnik

      Ustawilm tak ale pompa nie chodzi .a zerknij na te ustawienia 20190211_200344.jpg 20190211_200353.jpg

    • #63971
      Bigcobra
      Uczestnik

      A moze zawor czterodrogowy cos kiepsko dziala i nie miesza prawidlowo wody 20190211_130247.jpg

    • #63972
      Bigcobra
      Uczestnik

      A moze zawor czterodrogowy cos kiepsko dziala i nie miesza prawidlowo wody 20190211_130247.jpg

    • #63969
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A moze zawor czterodrogowy cos kiepsko dziala i nie miesza prawidlowo wody

      Zaznać jeszcze co gdzie jest i gdzie płynie ciepła a gdzie zimna.

      Rozumiem, że obejście na górze zdjęcia to zacilanie cwu.
      Pompa na dole jest od CO, ale ona jest na powrocie?

      Jak ten układ wogule działa i w jakim celu masz obejście? Ten zawór zaraz koło termometru.

    • #63970
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A moze zawor czterodrogowy cos kiepsko dziala i nie miesza prawidlowo wody

      Zaznać jeszcze co gdzie jest i gdzie płynie ciepła a gdzie zimna.

      Rozumiem, że obejście na górze zdjęcia to zacilanie cwu.
      Pompa na dole jest od CO, ale ona jest na powrocie?

      Jak ten układ wogule działa i w jakim celu masz obejście? Ten zawór zaraz koło termometru.

    • #63967
      Markus
      Uczestnik

      To niestety jest zawór roznicowy, którego tu nie powinno być.
      Możesz dać jeszcze z dwa zdjęcia dokąd idą rurki.

    • #63968
      Markus
      Uczestnik

      To niestety jest zawór roznicowy, którego tu nie powinno być.
      Możesz dać jeszcze z dwa zdjęcia dokąd idą rurki.

    • #63965
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To niestety jest zawór roznicowy, którego tu nie powinno być.

      Tak mi się wydawało ale nie pamiętałem nazwy.
      Sam kształt tej instalacji jest dziwny.

    • #63966
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To niestety jest zawór roznicowy, którego tu nie powinno być.

      Tak mi się wydawało ale nie pamiętałem nazwy.
      Sam kształt tej instalacji jest dziwny.

    • #63963
      Bigcobra
      Uczestnik
    • #63964
      Bigcobra
      Uczestnik
    • #63961
      Bigcobra
      Uczestnik

      Cd 20190211_130716.jpg

    • #63962
      Bigcobra
      Uczestnik

      Cd 20190211_130716.jpg

    • #63959
      Bigcobra
      Uczestnik

      Nie wiem czy to troche kolega naswietli sprawe. Ja tylko wiem ktora to pompka od CO ktora od CWU i takie tam pierdoly. 20190211_130721.jpg[/attachment

      Attachments:
    • #63960
      Bigcobra
      Uczestnik

      Nie wiem czy to troche kolega naswietli sprawe. Ja tylko wiem ktora to pompka od CO ktora od CWU i takie tam pierdoly. 20190211_130721.jpg[/attachment

      Attachments:
    • #63957
      Bigcobra
      Uczestnik

      Ta pompka po lewej to od CO. Do gory pcha wode na zasilanie grzejnikow. Od dolu z lewej to powrot wchodzi do zaworu 4d od dolu zaworu to powrot do pieca natomiast z prawej strony zaworu 4d to zasilanie i dalej tam na cwu

    • #63958
      Bigcobra
      Uczestnik

      Ta pompka po lewej to od CO. Do gory pcha wode na zasilanie grzejnikow. Od dolu z lewej to powrot wchodzi do zaworu 4d od dolu zaworu to powrot do pieca natomiast z prawej strony zaworu 4d to zasilanie i dalej tam na cwu

    • #63955
      Markus
      Uczestnik

      Spróbowałem opisać pierwsze zdjęcie. Bigcobra, możesz zweryfikowć.

      Odcinek z zaworem różnicowym zakłóca pracę zaworu 4D gdyż bocznikuje przepływ gorącej wody poza kontrolą zaworu.

    • #63956
      Markus
      Uczestnik

      Spróbowałem opisać pierwsze zdjęcie. Bigcobra, możesz zweryfikowć.

      Odcinek z zaworem różnicowym zakłóca pracę zaworu 4D gdyż bocznikuje przepływ gorącej wody poza kontrolą zaworu.

    • #63953
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ta pompka po lewej to od CO. Do gory pcha wode na zasilanie grzejnikow. Od dolu z lewej to powrot wchodzi do zaworu 4d od dolu zaworu to powrot do pieca natomiast z prawej strony zaworu 4d to zasilanie i dalej tam na cwu

      Właśnie sobie to rozrysowałem.
      Dla niepoznaki C oznacza ciepła wodę a Z zimną.

      Układ w swoim pokreceniu powinien działać z tym, że zawór roznicowy jest niepotrzebny a nawet niepożądany.
      Ochrony powrotu faktycznie nie ma. Dorzucenie czujnika na połączeniu powrotu z cwu i co i włączenie ochrony na zaworze powinno pomóc.

      A i może przezuć sobie kabel zasilający gdzieś wyżej.

      Trochę dziwnie wygląda takie pomieszanie różnych materiałów.
      Głównie miedź ale i stalowe złączki itp. Multum miejsc gdzie potencjalnie mogą pojawić się nieszczelności. Do tego przejście na pex-a lub coś podobnego.

      Masz rozdzielenie czy kaloryfery w jednym ciągu?
      Wrzuciłem zdjęcie mojej instalacji.
      Niestety nie mam pod ręką zdjecia z za pieca ale jest podobnie.

    • #63954
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ta pompka po lewej to od CO. Do gory pcha wode na zasilanie grzejnikow. Od dolu z lewej to powrot wchodzi do zaworu 4d od dolu zaworu to powrot do pieca natomiast z prawej strony zaworu 4d to zasilanie i dalej tam na cwu

      Właśnie sobie to rozrysowałem.
      Dla niepoznaki C oznacza ciepła wodę a Z zimną.

      Układ w swoim pokreceniu powinien działać z tym, że zawór roznicowy jest niepotrzebny a nawet niepożądany.
      Ochrony powrotu faktycznie nie ma. Dorzucenie czujnika na połączeniu powrotu z cwu i co i włączenie ochrony na zaworze powinno pomóc.

      A i może przezuć sobie kabel zasilający gdzieś wyżej.

      Trochę dziwnie wygląda takie pomieszanie różnych materiałów.
      Głównie miedź ale i stalowe złączki itp. Multum miejsc gdzie potencjalnie mogą pojawić się nieszczelności. Do tego przejście na pex-a lub coś podobnego.

      Masz rozdzielenie czy kaloryfery w jednym ciągu?
      Wrzuciłem zdjęcie mojej instalacji.
      Niestety nie mam pod ręką zdjecia z za pieca ale jest podobnie.

    • #63951
      Bigcobra
      Uczestnik

      Dokladnie tak jest jak rozrysowales

    • #63952
      Bigcobra
      Uczestnik

      Dokladnie tak jest jak rozrysowales

    • #63949
      Bigcobra
      Uczestnik

      Mam rozdzielnie na grzejniki i tam mam tez wpieta dwie petle podlogowki.

    • #63950
      Bigcobra
      Uczestnik

      Mam rozdzielnie na grzejniki i tam mam tez wpieta dwie petle podlogowki.

    • #63947
      Bigcobra
      Uczestnik

      Jesli chodzi o ten zawor roznicowy to z tego co pamietam mowil instalator ze to jest zabezpieczenie w razie gdyby nie bylo prądu

    • #63948
      Bigcobra
      Uczestnik

      Jesli chodzi o ten zawor roznicowy to z tego co pamietam mowil instalator ze to jest zabezpieczenie w razie gdyby nie bylo prądu

    • #63945
      Markus
      Uczestnik

      Temat był już wałkowany.

      Mam właśnie taki i zawór i problem, tak się zastanawiam to po co go instalator montował , skoro jest z nim taki problem .

      Zawór różnicowy, był instalowany w kotłach na paliwo stałe wyposażonych w pompy cyrkulacyjne, jako zabezpieczenie w sytuacji awarii pompy lub braku zasilania. Jeżeli mielibyśmy całe palenisko zasypane rozpalonym węglem lub koksem, w przypadku braku zasilania i zatrzymania pompy CO, mamy gwałtowny wzrost temperatury i ciśnienia w kotle. I tutaj sytuacje ratował zawór różnicowy, który puszczał gorącą wodę na instalację.

      W sytuacji kotłów pelletowych, brak zasilania odcina zarówno pracę pompy, ale też podajnika i niestety wentylator. Przy prawidłowym ciągu w kominie, ta niewielka ilość pelletu w palniku wypali się i kocioł samoistnie wygaśnie. No i na wszelki wypadek mam rurę z tworzywa sztucznego (łącznik elastyczny) między podajnikiem pierwszym a drugim.[/quote]

    • #63946
      Markus
      Uczestnik

      Temat był już wałkowany.

      Mam właśnie taki i zawór i problem, tak się zastanawiam to po co go instalator montował , skoro jest z nim taki problem .

      Zawór różnicowy, był instalowany w kotłach na paliwo stałe wyposażonych w pompy cyrkulacyjne, jako zabezpieczenie w sytuacji awarii pompy lub braku zasilania. Jeżeli mielibyśmy całe palenisko zasypane rozpalonym węglem lub koksem, w przypadku braku zasilania i zatrzymania pompy CO, mamy gwałtowny wzrost temperatury i ciśnienia w kotle. I tutaj sytuacje ratował zawór różnicowy, który puszczał gorącą wodę na instalację.

      W sytuacji kotłów pelletowych, brak zasilania odcina zarówno pracę pompy, ale też podajnika i niestety wentylator. Przy prawidłowym ciągu w kominie, ta niewielka ilość pelletu w palniku wypali się i kocioł samoistnie wygaśnie. No i na wszelki wypadek mam rurę z tworzywa sztucznego (łącznik elastyczny) między podajnikiem pierwszym a drugim.[/quote]

    • #63943
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam rozdzielnie na grzejniki i tam mam tez wpieta dwie petle podlogowki.

      Te pętle podłogówki masz z RTL-ami?
      Zauważyłem, że same podłogi potrafią dość dużo ciepła odebrać w takim rozwiązaniu.

      Trochę dziwne to przejście z miedzi na pex a potem znowu miedź w rozdzielniach.
      Ale ja się tam nie znam.

    • #63944
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam rozdzielnie na grzejniki i tam mam tez wpieta dwie petle podlogowki.

      Te pętle podłogówki masz z RTL-ami?
      Zauważyłem, że same podłogi potrafią dość dużo ciepła odebrać w takim rozwiązaniu.

      Trochę dziwne to przejście z miedzi na pex a potem znowu miedź w rozdzielniach.
      Ale ja się tam nie znam.

    • #63941
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jesli chodzi o ten zawor roznicowy to z tego co pamietam mowil instalator ze to jest zabezpieczenie w razie gdyby nie bylo prądu

      Wiesz. Jak padnie prąd to zostanie niewiele paliwa na palniku, które się wypali.
      U ciebie chyba jest jeszcze Strażak, który powinien zalać paliwo w razie cofnięcia płomienia w stronę pojemnika.

      Ja mam trochę inny palnik, ale zdążyło mi się parę razy zaliczyć brak prądu i oprucz większego niż zwykle spieku na palniku nie zauważyłem innych skutków ubocznych.

      Jak się zdecydujesz na usunięcie tego zaworu to zapytaj ile by kosztowało dodanie obejścia i pompy kotla jako zabezpieczenie powrotu.
      Jest to droższe rozwiązanie ale wydaje się pewniejsze, choć ma swoje wady. I do tego wymusza cyrkulację ciepłej wody w piecu niwelujac duże rozwarstwienie ciepła w piecu.

    • #63942
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jesli chodzi o ten zawor roznicowy to z tego co pamietam mowil instalator ze to jest zabezpieczenie w razie gdyby nie bylo prądu

      Wiesz. Jak padnie prąd to zostanie niewiele paliwa na palniku, które się wypali.
      U ciebie chyba jest jeszcze Strażak, który powinien zalać paliwo w razie cofnięcia płomienia w stronę pojemnika.

      Ja mam trochę inny palnik, ale zdążyło mi się parę razy zaliczyć brak prądu i oprucz większego niż zwykle spieku na palniku nie zauważyłem innych skutków ubocznych.

      Jak się zdecydujesz na usunięcie tego zaworu to zapytaj ile by kosztowało dodanie obejścia i pompy kotla jako zabezpieczenie powrotu.
      Jest to droższe rozwiązanie ale wydaje się pewniejsze, choć ma swoje wady. I do tego wymusza cyrkulację ciepłej wody w piecu niwelujac duże rozwarstwienie ciepła w piecu.

    • #63939
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak tam sa te RTLe
      Tak mi to wszystko podlaczyli.
      No widzisz jak ja sie nie znam to wcisneli mi wszystko.

    • #63940
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak tam sa te RTLe
      Tak mi to wszystko podlaczyli.
      No widzisz jak ja sie nie znam to wcisneli mi wszystko.

    • #63937
      Bigcobra
      Uczestnik

      Niestety strazaka nie mam.
      Narazie chyba doloze ten czujnik na powrocie tylko bede potrzebowal pomocy jak i gdzie go wpiac.

    • #63938
      Bigcobra
      Uczestnik

      Niestety strazaka nie mam.
      Narazie chyba doloze ten czujnik na powrocie tylko bede potrzebowal pomocy jak i gdzie go wpiac.

    • #63935
      Markus
      Uczestnik

      Niestety strazaka nie mam.

      Jeżeli masz palnik Pelas zdaje się Revo, to masz podawany pellet przez łącznik elastyczny, który jest zabezpieczeniem przed cofnięciem się ognia do zbiornika.
      Strażaka stosuje się w kotłach retortowych.

    • #63936
      Markus
      Uczestnik

      Niestety strazaka nie mam.

      Jeżeli masz palnik Pelas zdaje się Revo, to masz podawany pellet przez łącznik elastyczny, który jest zabezpieczeniem przed cofnięciem się ognia do zbiornika.
      Strażaka stosuje się w kotłach retortowych.

    • #63933
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Niestety strazaka nie mam.

      Jeżeli masz palnik Pelas zdaje się Revo, to masz podawany pellet przez łącznik elastyczny, który jest zabezpieczeniem przed cofnięciem się ognia do zbiornika.
      Strażaka stosuje się w kotłach retortowych.[/quote]
      Faktycznie to jest revo.
      Jakoś utwierdzilem się, że to retorta.
      Zdjęcie było obrucone I jakoś mi się tak skojarzyło.

      Przepraszam za zamieszanie. Tam faktycznie jest łącznik elastyczny.

    • #63934
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Niestety strazaka nie mam.

      Jeżeli masz palnik Pelas zdaje się Revo, to masz podawany pellet przez łącznik elastyczny, który jest zabezpieczeniem przed cofnięciem się ognia do zbiornika.
      Strażaka stosuje się w kotłach retortowych.[/quote]
      Faktycznie to jest revo.
      Jakoś utwierdzilem się, że to retorta.
      Zdjęcie było obrucone I jakoś mi się tak skojarzyło.

      Przepraszam za zamieszanie. Tam faktycznie jest łącznik elastyczny.

    • #63931
      Bigcobra
      Uczestnik

      Koledzy czyli podsumowujac wezystkie nasze rozmowy to tak ostatecznie co mam zrobic zeby uratowac ten moj kociol. W tym tempie jak bede odrywal takie płaty rdzy to do konca sezonu chyba zgnije.

    • #63932
      Bigcobra
      Uczestnik

      Koledzy czyli podsumowujac wezystkie nasze rozmowy to tak ostatecznie co mam zrobic zeby uratowac ten moj kociol. W tym tempie jak bede odrywal takie płaty rdzy to do konca sezonu chyba zgnije.

    • #63929
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      Ja bym zaczął od uporządkowania instalacji. W załączeniu przesyłam zmodyfikowany schemat, który podałeś wcześniej. Tak instalacja wygląda u mnie (najprostsza z tych, które zaleca Heinztechnik). Dla uściślenia wyjście podłogówki (napędzana i zasilana niezależnym układem pompowo mieszającym z prostym zaworem z kapilarą) jest u mnie wpięte pod wyjście zabezpieczenia powrotu, ale można inaczej. Sprawdza się od samego początku i choć jak pisałem wcześniej, jeśli temperatura na piecu spadnie poniżej 55 stopni i piec rozpoczyna procedurę rozpalania i włączy się jednocześnie pompa CO, chwilowo obiżając temperaturę do 40 stopni, to nigdy nie wykraplała mi się jajkolwiek rosa (stosuję opcję odłączenie pompy od termostatu i wygaszanie pieca po osiągnięciu temperatury zadanej, sterowanie STANDARD). Co do hydraulika, który cię zostawił na lodzie, to jest to dość powszechna praktyka niestety, zbyt wielu mieni się fachowcami, zbyt niewielu nimi jest. Mój zrobił instalację dobrze, ale przyznał się szczerze, że tak skomplikowanego pieca i z taką ilościa parametrów do ustawienia to on jeszcze nie instalował i się poddaje, ale pomoc znalałem w serwisie Heinztechnik i właśnie na forum, więc i dla ciebie jest nadzieja ;).

    • #63930
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      Ja bym zaczął od uporządkowania instalacji. W załączeniu przesyłam zmodyfikowany schemat, który podałeś wcześniej. Tak instalacja wygląda u mnie (najprostsza z tych, które zaleca Heinztechnik). Dla uściślenia wyjście podłogówki (napędzana i zasilana niezależnym układem pompowo mieszającym z prostym zaworem z kapilarą) jest u mnie wpięte pod wyjście zabezpieczenia powrotu, ale można inaczej. Sprawdza się od samego początku i choć jak pisałem wcześniej, jeśli temperatura na piecu spadnie poniżej 55 stopni i piec rozpoczyna procedurę rozpalania i włączy się jednocześnie pompa CO, chwilowo obiżając temperaturę do 40 stopni, to nigdy nie wykraplała mi się jajkolwiek rosa (stosuję opcję odłączenie pompy od termostatu i wygaszanie pieca po osiągnięciu temperatury zadanej, sterowanie STANDARD). Co do hydraulika, który cię zostawił na lodzie, to jest to dość powszechna praktyka niestety, zbyt wielu mieni się fachowcami, zbyt niewielu nimi jest. Mój zrobił instalację dobrze, ale przyznał się szczerze, że tak skomplikowanego pieca i z taką ilościa parametrów do ustawienia to on jeszcze nie instalował i się poddaje, ale pomoc znalałem w serwisie Heinztechnik i właśnie na forum, więc i dla ciebie jest nadzieja ;).

    • #63927
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      Wspominany schemat…

      Attachments:
    • #63928
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      Wspominany schemat…

      Attachments:
    • #63925
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Koledzy czyli podsumowujac wezystkie nasze rozmowy to tak ostatecznie co mam zrobic zeby uratowac ten moj kociol. W tym tempie jak bede odrywal takie płaty rdzy to do konca sezonu chyba zgnije.

      Na początek dorzucilbym czujnik temperatury powrotu i włączył ochronę na mieszaczu.
      To jest najtańsze i najszybsze rozwiązanie, które może poskutkowac, na już.

      Przy okazji skontaktował bym się z jakimś profesjonalista z wiedzą na czasie aby rzucił okiem na twoją instalacje.

    • #63926
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Koledzy czyli podsumowujac wezystkie nasze rozmowy to tak ostatecznie co mam zrobic zeby uratowac ten moj kociol. W tym tempie jak bede odrywal takie płaty rdzy to do konca sezonu chyba zgnije.

      Na początek dorzucilbym czujnik temperatury powrotu i włączył ochronę na mieszaczu.
      To jest najtańsze i najszybsze rozwiązanie, które może poskutkowac, na już.

      Przy okazji skontaktował bym się z jakimś profesjonalista z wiedzą na czasie aby rzucił okiem na twoją instalacje.

    • #63923
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      Jeszcze jedno, w jaki sposób sterowany jest u ciebie zawór 4D, np. pogodówką?

    • #63924
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      Jeszcze jedno, w jaki sposób sterowany jest u ciebie zawór 4D, np. pogodówką?

    • #63921
      Markus
      Uczestnik

      Koledzy czyli podsumowujac wezystkie nasze rozmowy to tak ostatecznie co mam zrobic zeby uratowac ten moj kociol. W tym tempie jak bede odrywal takie płaty rdzy to do konca sezonu chyba zgnije.

      Na początek dorzucilbym czujnik temperatury powrotu i włączył ochronę na mieszaczu.
      To jest najtańsze i najszybsze rozwiązanie, które może poskutkowac, na już.

      Przy okazji skontaktował bym się z jakimś profesjonalista z wiedzą na czasie aby rzucił okiem na twoją instalacje.[/quote]

      Przychylam się do propozycji Kolegi Mateusza. Z tym że dobrze byłoby oprócz czujnika temperatury na powrocie i włączeniu ochrony powrotu, dobrze zamknąć obejście przez zawór różnicowy. Podlogówkę bym zostawił tak jak jest, ponieważ obecnie jest objęte działaniem zaworu 4D.

      BigCobra2.PNG

    • #63922
      Markus
      Uczestnik

      Koledzy czyli podsumowujac wezystkie nasze rozmowy to tak ostatecznie co mam zrobic zeby uratowac ten moj kociol. W tym tempie jak bede odrywal takie płaty rdzy to do konca sezonu chyba zgnije.

      Na początek dorzucilbym czujnik temperatury powrotu i włączył ochronę na mieszaczu.
      To jest najtańsze i najszybsze rozwiązanie, które może poskutkowac, na już.

      Przy okazji skontaktował bym się z jakimś profesjonalista z wiedzą na czasie aby rzucił okiem na twoją instalacje.[/quote]

      Przychylam się do propozycji Kolegi Mateusza. Z tym że dobrze byłoby oprócz czujnika temperatury na powrocie i włączeniu ochrony powrotu, dobrze zamknąć obejście przez zawór różnicowy. Podlogówkę bym zostawił tak jak jest, ponieważ obecnie jest objęte działaniem zaworu 4D.

      BigCobra2.PNG

    • #63919
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

    • #63920
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

    • #63917
      Bigcobra
      Uczestnik

      Jeszcze jedno, w jaki sposób sterowany jest u ciebie zawór 4D, np. pogodówką?

      Oj niestety nie mam pojecia jak on jest sterowany. Wiem tylko ze miesza wode

    • #63918
      Bigcobra
      Uczestnik

      Jeszcze jedno, w jaki sposób sterowany jest u ciebie zawór 4D, np. pogodówką?

      Oj niestety nie mam pojecia jak on jest sterowany. Wiem tylko ze miesza wode

    • #63915
      Markus
      Uczestnik

      Czy w regulatorze kotła widoczna jest temperatura zewnętrzna?

    • #63916
      Markus
      Uczestnik

      Czy w regulatorze kotła widoczna jest temperatura zewnętrzna?

    • #63913
      Bigcobra
      Uczestnik

      Czy w regulatorze kotła widoczna jest temperatura zewnętrzna?

      Tak

    • #63914
      Bigcobra
      Uczestnik

      Czy w regulatorze kotła widoczna jest temperatura zewnętrzna?

      Tak

    • #63911
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      Ja bym jednak zaczął od oględzin na miejscu przez kompetentną osobę (naprawdę kompetentną), następnie decydował o ewentualnym kupnie i instalacji czujnika temp. itd.

    • #63912
      Marek Czajkowski
      Uczestnik

      Ja bym jednak zaczął od oględzin na miejscu przez kompetentną osobę (naprawdę kompetentną), następnie decydował o ewentualnym kupnie i instalacji czujnika temp. itd.

    • #63909
      Bigcobra
      Uczestnik

      Ja bym jednak zaczął od oględzin na miejscu przez kompetentną osobę (naprawdę kompetentną), następnie decydował o ewentualnym kupnie i instalacji czujnika temp. itd.

      No własnie ale niestety brak takiej osoby w moim otoczeniu a z ogloszenia juz nikomu nie zaufam

    • #63910
      Bigcobra
      Uczestnik

      Ja bym jednak zaczął od oględzin na miejscu przez kompetentną osobę (naprawdę kompetentną), następnie decydował o ewentualnym kupnie i instalacji czujnika temp. itd.

      No własnie ale niestety brak takiej osoby w moim otoczeniu a z ogloszenia juz nikomu nie zaufam

    • #63907
      Markus
      Uczestnik

      Czy w regulatorze kotła widoczna jest temperatura zewnętrzna?

      Tak[/quote]

      To w takim razie ma mieszaczu powinno być włączone sterowanie pogodowe. I nie możesz wtedy ręcznie ustawić temperatury mieszacza.
      Chyba, że pogodówka na mieszaczu nie jest włączona.

    • #63908
      Markus
      Uczestnik

      Czy w regulatorze kotła widoczna jest temperatura zewnętrzna?

      Tak[/quote]

      To w takim razie ma mieszaczu powinno być włączone sterowanie pogodowe. I nie możesz wtedy ręcznie ustawić temperatury mieszacza.
      Chyba, że pogodówka na mieszaczu nie jest włączona.

    • #63905
      Bigcobra
      Uczestnik

      Czy w regulatorze kotła widoczna jest temperatura zewnętrzna?

      Tak[/quote]

      To w takim razie ma mieszaczu powinno być włączone sterowanie pogodowe. I nie możesz wtedy ręcznie ustawić temperatury mieszacza.
      Chyba, że pogodówka na mieszaczu nie jest włączona.[/quote]

      Sprawdzilem pogodówka nie jest wlaczona

    • #63906
      Bigcobra
      Uczestnik

      Czy w regulatorze kotła widoczna jest temperatura zewnętrzna?

      Tak[/quote]

      To w takim razie ma mieszaczu powinno być włączone sterowanie pogodowe. I nie możesz wtedy ręcznie ustawić temperatury mieszacza.
      Chyba, że pogodówka na mieszaczu nie jest włączona.[/quote]

      Sprawdzilem pogodówka nie jest wlaczona

    • #63903
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Musisz dobić się do serwisu.
      Między sterownikiem 850 a 890 jest różnica w czujniku.
      890 korzysta z tego samego co czujnik spalin a w 850 są dwa osobne wejścia dla tych czujników więc są i inne czujniki.

    • #63904
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Musisz dobić się do serwisu.
      Między sterownikiem 850 a 890 jest różnica w czujniku.
      890 korzysta z tego samego co czujnik spalin a w 850 są dwa osobne wejścia dla tych czujników więc są i inne czujniki.

    • #63901
      Markus
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Podaje link do strony HT gdzie możesz pobrać formularz zamówienia

      Podasz nazwę kotła, nr seryjny itd, to dobiorą właściwy czujnik temperatury wody na powrocie.

    • #63902
      Markus
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Podaje link do strony HT gdzie możesz pobrać formularz zamówienia

      Podasz nazwę kotła, nr seryjny itd, to dobiorą właściwy czujnik temperatury wody na powrocie.

    • #63899
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Podaje link do strony HT gdzie możesz pobrać formularz zamówienia

      Podasz nazwę kotła, nr seryjny itd, to dobiorą właściwy czujnik temperatury wody na powrocie.[/quote]

      Ok. Wyslalemim zamowienie

    • #63900
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Podaje link do strony HT gdzie możesz pobrać formularz zamówienia

      Podasz nazwę kotła, nr seryjny itd, to dobiorą właściwy czujnik temperatury wody na powrocie.[/quote]

      Ok. Wyslalemim zamowienie

    • #63898
      Bigcobra
      Uczestnik

      Witajcie ponownie
      Czujnik juz zamontowany
      Po podlaczeniu odrazu wyskoczyla opcja ochrona powrotu. Prosze zobaczcie tylko czy te parametry sa prawidlowe w zalaczniku 20190215_113545.jpg

    • #63897
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Podaje link do strony HT gdzie możesz pobrać formularz zamówienia

      Podasz nazwę kotła, nr seryjny itd, to dobiorą właściwy czujnik temperatury wody na powrocie.[/quote]

      Ok. Wyslalemim zamowienie[/quote]

      Witaj.
      Czujnik zamontowany ale cos jest nie tak zobacz jaka temp mi pokazuje na powrocie a jaka jest temp kotla 20190215_124700.jpg 20190215_124708.jpg

    • #63896
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Podaje link do strony HT gdzie możesz pobrać formularz zamówienia

      Podasz nazwę kotła, nr seryjny itd, to dobiorą właściwy czujnik temperatury wody na powrocie.[/quote]

      Ok. Wyslalemim zamowienie[/quote]

      Witaj.
      Czujnik zamontowany ale cos jest nie tak zobacz jaka temp mi pokazuje na powrocie a jaka jest temp kotla [/quote]
      Cześć,
      Jesteś pewien, że to jest poprawny czujnik? Czy przy tym sterowniku nie ma osobnego czujnika spalin?

    • #63895
      Bigcobra
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Podaje link do strony HT gdzie możesz pobrać formularz zamówienia

      Podasz nazwę kotła, nr seryjny itd, to dobiorą właściwy czujnik temperatury wody na powrocie.[/quote]

      Ok. Wyslalemim zamowienie[/quote]

      Witaj.
      Czujnik zamontowany ale cos jest nie tak zobacz jaka temp mi pokazuje na powrocie a jaka jest temp kotla [/quote]
      Cześć,
      Jesteś pewien, że to jest poprawny czujnik? Czy przy tym sterowniku nie ma osobnego czujnika spalin?[/quote]
      Czyjnik zgodnie z zaleceniem serwisu.
      Przy sterowniku tylko jedno wejscie na temp spalin i pod to sie podlaczylem

    • #63894
      Markus
      Uczestnik

      A gdzie jest fizycznie doczepiony czujnik, na ktorej rurze

    • #63893
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak myslalem ze najszybciej to ten czujnik zamontowac. Z tym to powinnem dac rade sam. Tylko niestety serwis narazie milczy pisalem do nich dzwonilem mieli doradzic co jak ale echo.
      Moze Koledzy byscie podpowiedzieli ktory to kupic czujnik i gdzie dokladnie go wpiac. Na ich stronie jest sporo czujnikow.

      Podaje link do strony HT gdzie możesz pobrać formularz zamówienia

      Podasz nazwę kotła, nr seryjny itd, to dobiorą właściwy czujnik temperatury wody na powrocie.[/quote]

      Ok. Wyslalemim zamowienie[/quote]

      Witaj.
      Czujnik zamontowany ale cos jest nie tak zobacz jaka temp mi pokazuje na powrocie a jaka jest temp kotla [/quote]
      Cześć,
      Jesteś pewien, że to jest poprawny czujnik? Czy przy tym sterowniku nie ma osobnego czujnika spalin?[/quote]
      Czyjnik zgodnie z zaleceniem serwisu.
      Przy sterowniku tylko jedno wejscie na temp spalin i pod to sie podlaczylem[/quote]
      A czy włączyłeś ochronę powrotu?
      Może czujnik pokazuje różne wartości w zależności od ustawień.

    • #63892
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A gdzie jest fizycznie doczepiony czujnik, na ktorej rurze

      Jeżeli tylko nie na spalinowej to nie powinien mieć nic wyżej niż to co jest na kotle.

    • #63891
      Bigcobra
      Uczestnik

      Kupilem dzisiaj jeszcze raki przylgowy i posprawdzam ale dopiero jutro dam znac bo jestem juz wvpracy

    • #63890
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Najprostszym rozwiązaniem byłby montaż czujnika powrotu i uruchomienie ochrony powrotu zaworem 4d.
      W przypadku takiego sterowania zaworem musisz podnieś temperaturę na kotle do wartości: temp nastawiona na powrocie + różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem (10-20 stopni C) + 5 stopni C. Zbyt niska temperatura na kotle będzie powodowała częste zamykanie zaworu na instalację.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 167 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.